A1 g s m e e a Hieuws* ea Advertentisblad 2esnw3ch>71aaads?sa. No. 4293. Dinsdag: 21 October 1902. Aankondiging. 42e Jaar^ang. TOO t ZAAMSLAG FETJILLETON. ONSCHULDIG VER00RDEELD, ABONNEMENT Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f l,-~-« Franco per post: Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82*. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. iDTlltllTilli Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regal mccr f 0,10. Bij directe opgaaf Tan diiemaal plaatsing derzelfda advertenti* wordt de priia slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertsntien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Wij willen een BURGEMEESTER en WETHOUDERS van doen te weten, dat te beginnen op Woensdag 29 dezep maand eene algemeene opneming zal worden gehouden van de VOETPADEN met de knnstwerken. Zaamslag, 17 October 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WORTMAN, Voorzitter. K. DE KRAKER, Wetbouder. De generaals te Berlijn. Voor zij zich Vrijdagmiddag naar het Rijksgebouw begaven hebben de generaals eerst een bezoek gebracht aan de gedenteekenen van Keizer Wilhelm en Bismarck. Het plan om bij de monumenten kransen neer te leggen, was echter op het laatste oogenblik afgesprongen. Aan den voor de generaals in de Philharroonie georganiseerden feestavond namen ongeveer ,1000 personen deel, onder wie vele afgevaardigden waren. Ruim 15,000 werd aan entreegelden ontvangen. Voor een plaats was zelf 600 betaald. Botha dankte voor de bewezen sympathie en de geestdriftige ontvangst en bracht de Duitsche strijdgenoten in herinneriug, op wie het Duitsche Tolk trotsch kan zijn. De Boeren hadden alles gedaan om hun vaderland te redden, en daarbij alles verloren. God wilde vredewij zullen dien bewaren. Grooten indruk maakte Botha, toen hij den laster tegensprak dat Kruger staatsgeld zou hebben gestoleu. De la Rey, die eveneens stermachtig werd toe- gejuicht, zeide dat hun weg moeilijk was geworden dat hun dankbaarheid des te grooter was, nu zij met open armen werden ontvangen. De spreker schilderde den nood van zijn volk, en sprak de hoop uit, dat de nieuwe regeering verder helpen zal Na De la Rey sprak De Wet in een lange, geestige redevoering zijn dank uit voor de overal aan de generaals bewezen sympathie. De giften waren alleen voor weduwen, weezen, invaliden en andere behoeftigen bestemd, nietvoorgroudbezitters, die zichzelf konden voorthelpen. Een paar ossen, een wagen en de middelen om het noodzakelijksle aan te schaffen, en ik kan u heilig verzekeren, zei de generaal, dat ons volk niet ten onder gaat, De Boeren verdienen ondersteuning, want zij hebben bewezen, wat de vrijheid en hun vaderland hun waard zijn. dacht een oogenblik na en ging daarop 88) Hij voort Ge gelooft dus, dat Berard onschuldig is Ik ben er van overtuigd. Het is niet onmogelijk. De justitie kan zich vergissen al gebeurt het ook zelden, maar mogelijk is het altijd. Sedert ik directeur eener gevangenis ben, geloof ik, dat onder de twee duizend gevangenen, die ik onder de handen heb gehad, er slechts een tiental het slachtoffer waren eener gerechtelijke dwaliug. Berard is wellicht de elfde. Ik had mij die vraag reeds gesteld, na met hem gesproken en zijn gelaat bestudeerd hebben. En dusriep Hanley Gardiner weder moed vattend. O, neem me niet kwalijk Ga niet te ver, Koester niet de minste hoop. A Is directeur eener gevangenis behoef ik mij niet op te houden met de onschuld van een gevangene. Tk kan niets doen dan hem beklagen en in stilte wenschen, dat ge in uw plaunen rnoogt slagen. Gelooft ge dat die plannen uitvoerbaar zyn Het is de mensch en niet de gevangenis, directeur dien ge ondervraagt, nietwaar Ja, de mensch met een edel hart. Welnu dau, ja, ge kuut slagen. Maar daar De spreker besloot met zijn dank uit te spreken, dat het Duitsche volk als een man er naar streefde, om alles te vermijden, wat de generaals als Britsche onderdanen in een verkeerde positie had aunnen brengen. Graaf Von Mirbach, lid van de conservatieve partij in 't Pruisische Heerenhuis, bracht daarop een Hochop de generaals uit, terwijl jouge meisjes aan elken generaal gouden lauwerkransen overreikten. Na het afzenden van telegrammen met heil- wenschen aan Kruger en Steyn, werd de bijeenkomst gesloten. De Boeren-generaals naar Engeland. In verband met den terugkeer van de generaals naar Engeland loopen, volgens de Daily Express,' in de Londeusche clubs geruchten, dat de toe- praken, die de generaals op het vasteland ge- louden hebben, de Engelsche regeering kwetsen. Zij zou daarom aan de generaals laten weten, dat lun anti-Engelsche uitlatingen hun terugkeer naar Zuid-Afrika in gevaar brengen. De regeering zal geen politieke woelwaters in Zuid-Afrika dulden. Om daar den vrede te herstellen zou zij gerechtigd zijn, de generaals voor goed te verbannen. Deze, bierdoor verschrikt, zouden besloten zijn, hun rondreis in Europa op te geven en terstond naar Engeland te gaan om opnieuw met Chamberlain te confereeren. Men houde hierbij wel in 't oog, dat de uDaily Express" een blad is, dat zich door sensatie- berichten handhaven moet. Overigens wordt uit Londen gemeld, dat het Engelsche departement van Kolonieu verklaart, geheel buiten den terug keer te staan. In de Fransche Kamer. In de Kamer is de interpellate betrefFende de congregates voartgezet. Baudry d'Assan hield Donderdag een heftige redevoering, onder groot rumoer. Verscheiden leden van de rechterzijde spraken tegen de kerkelijke politiek van de regeering. De meeste opschudding wekte dien dag de rede van Jonnart, die zich van de rechter zijde afscheidde en een aanval deed op de monniken, die zich te veel met politiek bezighouden, en den wensch uitsprak, dat de republiek bevestigd worde. Deze spreker werd levendig gelukge- wenscht. De minister-president Combes heeft geantwoord, en de tusschenkomst van het leger bij het slniten van de scholen verdedigd. W ij staan op een keerpunt van onze nationale geschiedenis, zeide hij. De republiek zal te gronde gaan, indien zij ginds, ver van Frankrijk, in Caledonie. Neem echter een raad van mij aan en tracht niet meer de menschen om te koopen. Men zou u verraden en ge zoudt uw beschermeling niet meer nuttig kunnen zijn. Handel zelfs zonder eenigen mede- plichtige. Reken minder op uw rijkdom en meer op uw kracbt en handigheid. Ik dank u voor dezen raad, mijnheer, en nogmaals bied ik u mijn verontschuldiging aan, zeide Hanley Gardiner, hartelijk afscheid nemend van den braveu directeur. TWAALFDE HOOFDSTUK Den avond volgende op dit bezoek, herhaalde Hanley Gardiner woord voor woord, aan mejuffrouw Berard zijn gesprek met den directeur der gevan- genis. Na aandacbtig geluisterd te hebben, zeide zij Dat is dus nog een mislukte poging, welke wij bij de rest moeten voegen. Maar in ons on- geluk kunnen wij elkander toch nog geluk wenschen te doen te hebben met een man, die ons Hiet za' verraden. Zijn eerlijkheid is een waarborg i voor ons dat hij niets zal vertellen en tegelijkertijd kunnen den nnen wij D raad wej Zijt ge vertrouwen in de oprechtheid van ken hij dus gaf, e dan voornemens dien te volgen vroeg hij Ja. Ik geloof evenals hij, dat wij vanelke poging om een ontvluchting in Frankrijk te be werkstelligen moeten afzien en wij ouzen tijd moeten afwachten, zonder verder gevaar te loopen, ons plan te benadeelen. Als bij iugeviug had ik dit wijkt voor de congregaties. monarchalen inval tegengaan. De maatregelen der regeering, zeide de Minister, waren wettig, daar de congregaties niet aan de wet hadden gehoorzaamd. Geen enkele congre gate zou tegenstand geboden hebben, indien zij laar eigen ingevingen had gevolgd, maar zij werden bewerkt door personen en geinfluenceerd door een politiek, die haar bedrogen ten opzichte van haar rechten en belangen. De Kamer nam tenslotte met 329 tegen 233 stemmen een motie aan, waarin de daden der regeering goedgekeurd werden en vertrouwen in let ministerie-Combes werd uitgesproken. Daarna kondigde Combes een wetsvoorstel aan, dat ten doel heeft de Vereenigingswet van 1901 aan te vullen, en dat in het bijzonder op de congregaties betrekking heeft. Een bespreking werd gevoerd over het urgent verklaren van het voorstel. Denys Cochin verweet daarbij Combes een politieken coup d'etat. Combes antwoordde hieropde zedelijke on- macht van de regeering om decreten ten uitvoer te brengen is het, die ons heeft doen besluiten om ons de les ten nutte te maken. Het is met net doel om de agitatie te onderdrukken en aan de regeering de macht tot uitvoering van de wet te geven, dat wij dit voorstel doen. De urgentie werd daarop aangenomen met 336 tegen 223 stemmen. De Amerikaansche staking. Heelemaal afgewikkeld is de staking nog niet. Voordat zij geeindigd kan worden verklaard, moet dit door de mijnwerkers-regelings-commissie worden goedgekeurd. De uitvoerende bestnren van ver- schillende districten hebben besloten tegen Maandag de regelings-commissie te Wilkesbarre bijeen te roepen. Donderdag bad de staking 157 dagen geduurd en een verlies van 350 milloen gulden berokkend. De gewone productie van steenkool in dezen tijd van het jaar is 1,3 millioen ton in de week, op het oogenblik bedraagt zij maar 98,000 ton. Yeertigduizend mijnwerkers zijn uit het steenkool- district weggetrokken «n hebben elders werk gevonden; ongeveer 17,000 werken in 38 mijnen en 42 wasscherijen. TER NEUZEN, 20 October 1902. J.l. Vrijdagavond bad alhier in het 1 eenigingsgebouw in de Donze-Yisserstraat, in tegeuwoordigheid van den voorzitter op het vanwege de Vereenigde Handwerkslieden te geven reeds langen tijd mij zelf besloten en de raad van een man, die te vertrouwen is en volkomen op de hoogte, versterkt mij in dat denkbeeld. Om onze plannen das nit te voeren moeten wij wachten tot uw vader te Noumea in het kwartier der bannelingen is aangekomen. Dat is wel erg lang. Ja, wel lang, vreeselijk lang voor hem, voor mij en En voor mij ook. Voeg er dat gerust bij. En dat doe ik ook, mijn rriend, zonder vrees mij te vergissen, antwoordde zij hem hartelijk de hand reikende. Na een oogenblik ging hij voort Geeft ge u wel rekenschap van de vermoeie- nissen, de ontberingen, het lijden van allerlei aard, waaraan uw vader zal blootgesteld zijn op den langen overtocht Ja, daarvan geef ik mij rekenschap. Ik denk er onopbondelijk aan en die gedachte pijnigt mij reeds bij voorbaat. Maar wij hebben alles beproefd wat mogelijk is en knnnen hem die marteling niet besparen. Wij moeten ons dns moedig scbikken in de omstandigheden, zooals hij ook zal weten te doen. Gedurende dien langen overtocht, in zijn wanhoop, zal hij ten minste de troost hebben, te knnnen zeggen, dat wij over hem waken, dat wij met onze gedachten steeds bij hem zijn en dat het uur van bevrijding elke minuut meer nabij komt. Waarom ant woord ge niet, vroeg zij, hoopt ge dan niet meer Of ik hoop, o zeker wel. Maar ik heb het recht niet meer er zoo kond over te spreken. onderwijs, het onderzoek plaats voor de toelating vau leerlingen op de twee onderwijs-cursussen. Toegelaten werden voor den cursus in rekenen en handteekenen J. Jongeu, J. Rijnberg, A. Hamelink, A. de Zeeuw Jz., P. Leunis, R. Ver- schelling, M. van Wijck Hz. en J. Kaan en voor den cursus in bouwkundig teekenen C. Leunis, P. Millenaar, J. P. Vroegop, H. Yroegop, F. Stoffels en F. Kaan en voorloopig toegelaten tot eerstgenoemden cursus J. F. Stoffels, P. Botbijl, J. van Rossue, D. Kaan en A. Eggebeen, terwijl voor laatstgenoemden cursus 3 jongens werden afgewezen. Op de beide cursussen samen zal het onderwijs dezen winter gevolgd worden door 51 leerlingen. Wij meenen dit onderwijs wel in de aaudacht der Ter Neuzenaren te naogen aanbevelen en is een beroep op de welwillendheid der vrieuden van den handwerksman hier op zijn plaats. De kosten van het onderwijs zijn nog al beteekenend en was uitbreiding van onderwijzers en van hulp- middelen zeer gewenscht. Hieraan kan echter uit de kas der vereeniging niet worden gedacht, hoezeer het bestuur en de leden van de noodzakelijkheid der verbeteriugen overtuigd zijn. Een goed werk ware hier door geldelijken steun te doen. Werklieden die reeds zooveel over hebben om kundigheden te verspreiden onder de kinderen hunner leden zijn die steun dubbel waard. Ook voorwerpen tot geschikte wand- of muur- versiering, flink portret onzer geeerbiedigde Konin- gin, enz. komt ons bij den aanblik der lokalen zeer gewenscht voor. Yoor belangstellenden kan het misschien zijn nut hebben te weten dat het onderwijs o. m. op Woensdag, Donderdag en Yrijdag in beide cursussen tegelijk in de beide lokalen van het vereenigins- gebonw wordt gegeven. Men maakt er ons op attent dat het als opbrengst der collecte voor de scholen met den bijbel te Ter Neuzen vermeld bedrag, f 169,85^, alleen de kom betreft. Voor Driewegen is gecol- lecteerd 115,351/,. Alvorens de wegwerker W. jl. Zaterdag- middag ging eten, legde hij zijn krniwagen die hem bij zijn werk had gediend, achter een der loodsen bij de Sassche brug en toen hij een nur later op zijn werk terugkeerde, bleek hem dat zijn kruiwagen was verdwenen. Zijne information bij enkele personen daar in de omgeving bleken vruchteloos, waarom hij zijne bevinding inede- deelde aan een paar marechaassees, die daar toen juist aankwamen. Deze stelden direct een onderzoek in en vonden al spoedig den kruiwagen terug in de woning van Ik ben tot no. toe zoo onhandig geweesl, voegde hij er met een zncht bij. Daar ginds zult ge het niet meer zijn, omdat ge den raad moet volgen, die men u heden gegeven heeft. Ge znlt zelf handelen. Dat is mogelijk. Wij vertrekken dus Ja, wij zullen vertrekken op den dag, waar- op mijn vader Parijs verlaat. Ik heb inlichtingen ingewonnen. Men brengt de bannelingen eerst naar het eiland Re, vanwaar ze later doorgezonden worden. Ge zijt ongetwijfeld voornemens dezelfde reis te maken en hem van zoo nabij als mogelijk is te volgen Neen, men zou ons opmerken en achterdocht krijgen, hetgeen onze plannen later zou benadeelen. Die onvoorzichtigheid moeten wij niet begaan. Ik ben voornemens hem hier te Parijs vaarwel te zeggen om hem eerst daar ginds terug te zien. Kunt ge coolang geduld oefenen Ja. Ik heb veel nagedacht over die reis en zie hier wat ik a voorstel. Laat eens hooren zei hij. Ik wilde Noumea bereiken voor het schip met bannelingen er aankomt. Niemand mag er iets van vermoeden, dat ik de dochter ben van een veroordeelde en galeiboef. Ik moet doorgaan voor uw zuster. Wij zullen ons daar vestigen metterwoon, en bestudeeren in het geheim de inrichting van het verblijf der bannelingen. Wij maken een plan ▼oor de vlncht en handelen zoodra mijn vader op het eiland aankomt. (Wordt veryolgd.) ent. 5.52 7,09 8.15 5.52 6,00 6,09 6,17 6,20 6,49 6,51 7,00 7,17 8,15 6,08 7,25 7,S« 7,49 8,05 8,18 8,29 8,80 TER SEIIZESSCHE (MRA5T. Ult W.eo.d«g- en VriJdagavoa«t, ■Hgexonderd op Feeatdagen, bij de F»«na P. J. VA» PBS

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1