Landbouwberichten, Gemengde berichten. BBRGERLIJKE STAND. Nederlandsch Tooneel yan Gent. Advertentien. Q_ Kamer van Koophandel en Fabrieken te Xer Nenzen. Grooten Schouwburg te Gent. WILLEM DE FEIJTER Pz., C. d. B., knccht te Ter Nen7.cn, W. J., werkman, M. H., werkman, beiden te Hoek, ter zake van nachtrumoer ieder tot eene boete van 1subs. 1 dag hecht. P. v. L., arbeidster te Sas van Gent, ter zake van straat- schending; tot eene boete van f 1, subs. I dag hecht. C. L. W., landbouwer te Sas van Gent, ter zake van het rijden met aaneengekoppelde wagonstot eene boete van f 2, subs. 1 dag hecht. Ontslageu van reclitsvervolging i J. P. R., arbeider te Hoek, en I. v. H., werkvrouw te Zaamslag, ter zake van overtreding dor Leerplichtwet. Vrijgesprolsen P. J. P., landbouwersknecht, P. d. K werkinan, H. M. D., werkman, P. D., werkman, alien te Hoek, ter zake van nachtrumoer. Hippos, het weekblad voor paardenfokkerij, uitgegeven door de Erven B. van der Kamp te Groningen, schrijft Wij vernemeu van de uitgevers van dit blad dat bij hen ter perse ligt een werkje van den ook bij onze lezers welbekenden bekwamen en populairen schrijver, de heer A. van Leeuwen, districts-veearts te Groningen, getiteld//Koop- veruietigende gebreken bij het vee." Het is bekend dat de //verborgen" gebreken bij het vee een groote rol spelen in den veehan- del, vooral in de paardeu- en mndvee-handel, en aanleiding geven of kuunen geven tot ontbinding of vernietiging van den koop, weshalve zij ook wel koopvernietigende gebreken worden genoemd. Deze ontbinding of vernietiging van den koop is evenwel uiet zoo eeuvoudig als sommigen misschien zouden denken. De iugewijde weet zeer we], welk enorrne moeilijkheden zich daarbij kunnen voordoeu. De handel in vee is een handel in levende wezens, die aan vsel meer invloeden van buiten bloot staan dan doode voorwerpen terwij de bij hen voorkotnende ziekten en gebreken, kortom alle afwijkingen van het normale leven zich ouder verschillende omstandigheden zeer ver- schillend kunnen voordoen. Bovendien bestaat bij de belanghebbende per- sanen, die zich bezighouden met den handel in vee, dikwijls volslagen onbekendheid met de wettelijke bepalingen welke daarop betrekking hebben. Bij de samenstelling van het werkje heeft de schrijver zich voor oogen gesteld een kring van lezers, beslaande uit rechtsgeleerden, voor wie het nutiig kan zijn iets aangaande veehandel en daaruit eventueel voortspruiteude geschillen, te weten veeartsen, die bij eventueele benoeming tot gerechtelijk expert een kleine handleiding omtrent den te volgen weg wel kunnen gebruiken, en bovendien toch reeds zoo vaak de rol van scheidsrechter vervuld hebbenen laats, niet het miust, landbonwers, veehandelaars en slagers, die er oumiddellijk belang bij hebben zooveel mogelijk van het behandeld onderwerp op de hoogte te zijn, omdat hun geldelijke belangen dikwijls ten nauwste hiermede in betrekking staan. Wij zien deze nieuwe pennevrucht van den schrijver der //Ouderdomskenmerken bij het paard" met belangstelling tegemoet en vertrouwen dat de Uitgevers, die zich tegenoter de Paardenfokkerij en den handel zeer verdieastelijk maken door hunne uitgaven, ook met dit voortbrengsel hunner steeds werkende perssen een welverdiend succes zullen hebben. Te Stellendam (Flakkee) is het met den aardappeloogst treurig gesteld; vooral dejammen, kralen en Eigenheimers hebben veel te lijdeu gehad. Men laat zoovetT zieke aardappelen op het land achter dat vele arbeiderskinderen er zakken vol van thuis brengeir, om ze te koken en dan aan de varkens te voeren. Bij sommige land bonwers is het ziektepercentage zoo hoog, dat de aardappels eenvoudig ondergeploegd worden, teneinde als mest dienst te doen, daar de moeite om ze te rooien, niet eens beloond wordt. Een eigenaardige broodwinning houdt zekere Engelsche jonge dame er op na, die zich tegen flinke betaliug stukken uit haar huid laat snijden; waarmede vaak zwaar gewonden worden genezen. De eerste maal dat zij dit deed geschiedde het uit liefde voor een gewonde vriendin, maarsedert deze ,/miss" tot de ontdekking is gekomen dat liaar huid groote genezende kracht bezit en zijzelf van al dat gekerf en gesnij weinig letsel ondervindt, heeft zij besloten van dit buitengewone talent ook eenig voordeel te trekken. Het heet nu, dat de verduisterde sommen bij de Voorschotskas te Praag, een totaal van meer dan 4 millioen kronen vormen. In de schrijftafe] van den directeur Kohout is een papier gevonden, waaruit blijkt, dat de voorzitter van den raad van beheer Drozo, Kohout en de zeifmoordenaar Orth onder valsche namen sterk gespeculeerd hebben. De gearresteerde kassier Herzig heeft bekend, dat hij sedert jaren de boeken geeft vervalscht, om het vertrouwen van de bevolking in de Voorschotskas te verhoogen. Briere, de boer uit Corancez, die wegens moord op zijn kinderen tot levenslangen dwang- arbeid veroordeeld werd, heeft Frankrijk nog niet verlaten, waar hij zich in de gevangenis van Saint Martin de Re bevindt in afwachting van zijn ver- trek naar Guyena of Nieuw-Caledonie. Eens per maand is het hem veroorloofd, aan zijn familie te schrijven. Briere maakt hiervan gebruik, om een brief aan zijn dochter Germaine te schrijven, die in een der Parijsche bladen is opgenomen. Evenals in vorige brieven, houdt hij in den laatsten zijn onschuld vol en eischt herziening van zijn proces. //Men kan mij ondervragen" zegt hij in den brief »en men zal zien, dat al mijn antwoorden gerecht- vaardigd worden door het rapport derscheikundigen. Ik kan zeggen, dat ik zonder eenig bewijs, op geen enkelen grond, veroordeeld ben. Wat ik vraag is geen vrijlating zonder bewijs noch een vermindering van straf, noch een verandering van straf, ik vraag revisie. Ik vraag voor een rechtvaardig hof gevonnist te worden opdat mijn onschuld erkend worde. Als ik schuldig was, mijn dochter, geloof me, ik zou dan niet vragen in de maatschappij terug te keeren maar wat bewijst dat mijn straf onrecht vaardig is, dat is, dat de president der Fransche Republiek niet geaarzeld heeft mijn straf, de dood- tttraf, in levenslangen dwangarbeid te veranderen." De Merapi, de vuurberg op Java, begon in de vorige maand in het koor der andere vulkanen mee te doen en vertoonde een verhoogde werking. Het Indische Centrum" van 14 September schreef Steeg er de laatste dagen een statiger pluim van rook dan anders boven en langs den berg, in den avond van j.l. Diusdag van half 7 af was de noord-oostelijken kruin in laaien gloed gehuld, een vurig vlak in den donkeren nacht. Om 12 uur was^de berg zoo in nevelen gehuld, dat en van den vulkaan en van het vuur niets meer te zien was. Het gebrom, dat in 1898 met de verhoogde werking gepaard ging, bleef nu achterwege. Op een telegrafische vraag naar Salatiga, om bijzonderheden, werd aan de redactie geseiud, dat men van daar een lichten lavastroom heeft meenen waar te nemen, maar dat nadere bijzonder heden nog ontbraken. De resident van Cheribon meldde, dat in den avond vac 31 Augustus in het district Loeragoeng, afdeeling Koeningan, eenige lichte schokken van aardbeving zijn gevoeld, die 15 seconden aan- hielden. Te Karloeza, in Hocgarije, heeft een due op het pistool plaats gehad tusschen den Oosten- rijkschen luitenant Schwartzkopf en den Hongaar- schen electro-ingenieur Bayer, omdat de eerste in een restaurant te Pest, waar Bayer door Zigeuners Hongaarsche liederen liet spelen, diens daad ,/Hon- gaarsche zwijnderij" had genoemd, waarop een slag in het gelaat van den officier was gevolgd. Het duel had plaats onder zeer ernstige voor- waarden. Eerst werden vier kogels gewisseld zonder resultaat. Daarop drong een kogel Bayer in het voorhoofd en kwam achter aan het hoofd uit. Nauwelijks was de bloedvloeiing, door deze wond veroorzaakt, gestelpt, of de getuigen gaven het ter km tot voortzetting van het tweegevecht met cavaleriesabels. De gewonde ingenienr bracht zijn tegenstander een sabelhouw toe, welke diens borst en een gedeelte van zijn gelaat spleet. De officier vie] bewusteloos neer. Zijn toestand is zorgwekkend. In de wagonfabriek van den Kuss-Ohio-Law- Sebastopol-spoorweg is men bezig aan het ver- vaardigen van een specialen waggon voor heeren en dames, die op hun huwelijksreis zijn. Binnen- kort zal het rijt.nig in dienst gesteld worden. Uet is zeer weelderig ingericht. De wanden, die de afzonderlijke afdeelingen van elkaar scheiden, kunnen weggenomen worden door een bijzondere inrichting, zoodat het mogelijk is, ze willekeurig te vergrooten. Vooral het slaapsalon is buiten- gewoon weeldrig en comfortabel ingericht. Vergadering van Donderdag 16 Oct. 1902. Voorzitter de heer J. A. van Rompu. Verder aanwezig de heeren Van de Velde, Tholens, Kolijn en Blankers. Na opening der vergadering worden gelezen de notulen der voorgaande, die worden goed- gekeurd. De Voorzitter merkt op, dat de Kamer succes heeft gehad met hare bemoeingen in zake de spoorbrug aan den Zuidbeer, daar deze thans so- liede wordt vernieuwd en niet alleen voor het pas- seeren van wagens, maar ook van locomotieven geschikt zal zijn. Ingekomen is een schrijven van den heer Nolson, dat hij wegens het verlaten der ge- meente ophoudt lid der Kamer te zijn. Hiervan is mededeeling gedaan aan het gemeentebestuur. Vervolgens wordt lezing gegeven van het rapport dezer Kamer, op verzoek van den Minister van Waterstaat, uitgebracht naar aanleiding van het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijzi- ging der conventie met Belgie in zake de ver- betering van het kanaal Gent—Ter Neuzen, zooals dit na de gehouden besprekingen door het bestuur is geredigeerd. Daar in wordt o. m. als het gevoelen der Kamer medegedeeld, dat, zooals terecht in het voorloopig verslag wordt aangewezen, de gelegen- heid van het sluiten dezer nieuwe overeenkomst betreffende de nieuwe sluis te Ter Neuzen, moet worden benut voor het verkrijgen van mildere bepalingen voor invoer van ons vee en land- bouwproducten in Belgie dat de Kamer geen bezwaar heeft tegen een verbreeding van de doorvaartwijdte der sluis bewestan Ter Neuzen van 15,75 M. tot 18 M. en een verandering van 1,10 M. -j- tot 1,80 M. -1- van den binnenslagdorpel dier sluis dat zij zelfs betreurt, dat in Ter Neuzen de sluis niet even breed en diep wordt als in Sas van Gent, omdat zij meent dat, wijl de zeeschepen steeds van grooter chartre worden, het belang van den buitenlandschen handel breede en diepe sluizen dringend eischt, en zij voor den buiten landschen handel van Ter Neuzen geenerlei ge- vaar ziet, als de toegang naar Gent gemakke- lijker wordt gemaakt, onder voorwaarde evenwe' daf door onze Nederlandsche regeering in tijds zoodanige maatregelen worden getroffen, dat de zeeschepen, welke langs de nieuwe sluis zullen schutten, ook met hun vollen diepgang behoorlijk langs onze kaden kunnen meren en zonder bezwaar kunnen manouvreeren van het nienwe in het bestaande kanaal en er voldoende opslag- plaatsen worden gemaakt voor het grootere quantum van goederen, dat van die grootere schepen het gevolg zal zijn, want het is een onweerlegbaar feit, dat de ligging van Ter Neuzen aan den mond der Schelde van dien aard is, dat de reeders gaarne hunne schepen voor Ter Neuzen zullen bevrachten, wanneer ze daar behoorlijk kunnen liggen en snel kunnen lossen. Ook komt het de Kamer zeer gewenscht, ja zelfs dringend noodig voor, dat er zoo spoedig mogelijk een eind worde gemaakt aan de steeds hangende kwestie van de spoorwegtoestanden in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, welke in alle opzichten voor den handel nadeelig werken. Gewenscht is dat alle spoorlijnen enemplace- menten binnen het station te Ter Neuzen commun worden, d. w. z. in algemeen gebruik en de handel de vrijheid krijgt zijne goederen te verzenden, per lijn die hem het beste toelijkt. Kon eene dergelijke regeling getroffen worden, dan ware het ook zeer gewenscht, dat aan de kaden kon worden geprofiteerd van de electrische ver- lichting die aan de nieuwe sluis zal worden aangewend. De Kamer betreurt het ook ten zeerste dat het rapport der commissie, benoemd in October 1900, in zake de handelsbelangen van Ter Neuzen nog steeds voor haar een gesloten boek is, aangezien dit gunstig voor de haven van Ter Neuzen moet zijn, omdat het zeker ook heeft gewezen op de verbeteringen, dringend geeischt door de tegenwoordige toestanden aan de kaden welke verbeteringen dienen aangebracht te zijn voor de nieuwe sluis met hare anexen geheel voltooid is. In overtuiging dat de regeering evengoed als de Kamer met den huidigen toestand bekend is, acht zij het onnoodig in details te treden. Ook meent de Kamer er op te moeten wijzen, dat het noodig is doorsijpeling der kanaal- boorden te voorkomen en de nieuwe draaibrug bij W estdorpe zoodanig worde geconstrueerd, dat ze geschikt wordt om ze met den stoomtram te kunnen passeeren en trwee rijtuigen naast elkaar er over kunnen gaan. ervolgens wordt lezing gegeven van het schrijven der Kamer verzonden aan den Raad van Toezicht op de Spoorwegen te 's Graven- hage, naar aanleiding der conference met den inspecteur der directe belastingen, in zake een lokaal tot opslag van per spoor alhier uit het buitenland aangevoerde en voor Ter Neuzen bestemde goederen. Met algemeene stemmen wordt besloten ad- haesie te verleenen aan het door de Delftsche Kamer tot den Minister van Waterstaat gerichte adres in zake controle op de boterbereiding. Door den heer Kolijn wordt geklaagd over de geringe diepte langs de loskaden in den Oostelijken kanaalarm, die thans, nu er muren zijn gemaakt, nog geringer is dan vroeger. Verschillende leden stemmen daarmee in, doch er wordt ook twijfel geopperd, of de constructie der muren een afgraving van het talud zouden toelaten. Besloten wordt dat de Voorzitter hierover met den ingenieur van 's Rijks waterstaat zal spreken. Ten slotte brengt de Voorzitter ter tafel een viertal fotografien van de loskaden aan het spoor, genomen op 22 Aug., die hij heeft laten ver- vaardigen, en die een beeld geven van de groote drukte, die daarop bij tijden heerschen kan. De Kamer betuigt hare instemming met het voorstel van den Voorzitter om een stel daar van te zenden aan den Minister van Waterstaat, en een aan- het gemeentebestuur, dat bij den buitenlandschen handel hetzelfde belang heeft als de Kamer, terwijl ook een stel in het archief der Kamer zal worden gedeponeerd. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. II ■•Int. Huwelijks-aangiften. 7 Oct. Pieter Johannes van den Manacker, oud 42 j.,jm. en Maria Gertrudis Lenders, (van Baexem) oud 27 j., jd. Geboorten. 5 Oct. Leonardos, z. van Petrus Johannes Blommaert en van Maria Anna van Huffel. 8 Oct Maria Philomena, d. van Augustinus de Blieck en van Eulalia Maria de Benle. 10 Oct. Agnes Johanna Christina, d van Joannes Adolphns de Witle en van Clarisa .Maria Freijser. 11 Oct. Augnstinas Josephns, z. van Pieter Francisco- Gijsel en van Elodia Maria Jansen. Overlijden. 8 Oct. Franeiescns Elisins la Feber, ond 83 j weduwn. van Anna Catharina Helmers Franciescus Johannes Adrianus Ferket, oud 3 w., z. van Franciscus Alphonsius en van Euphemia de Waal. 12 Oct. Honore Joseph Wage- schiet, ond 66 j., z. van Francies Robert en van Maria Carolina van Turnhout (beiden over].). Een als levenloos aangegeven kind van het v. geslacht van Charles Hubertus 1' assaert en van Hortensia Maria Louisa van Kemseke. Axel. Huwelijks-aangiften. 3 Oct. Cornelis van Hermon, oud 24 j., jni. en Maria van Cadsand, oud 24 j., jd. 10 Oct.' Carolus Ludovicns Hemelaar, oud 35 j., jm. en Malthildis Ludovica Maria van de Bilt, oud 34 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 2 Oct. Johannes Kotvis. oud 41 j., weduwn. en Janna Comelissen, oud 58 j., wed.' Geboorten. 3 Oct. Gerard Marinus, z. van Jan Pieter Jonkman en van Leuntje Debora van der Wiele. Cornelis, z. van Johannes van Bendegem en van Geertruida Wolfert! 4 Oct. Lijcia, d. van Daniel Cornelis Schieman en van Ebrina den I lamer. 6 Oct. Johanna Catharina, d. van Jan Simons en van Anna Wiemes. 8 Oct. Francois Jacobus, z. van Martinus Jansen en van Jacomina Wiemes. 9 Oct. Willem. z. van Adriaan Dieleinan en van Catharina Elizabeth Dekker. 13 Oct. Clara, d. van Michiel de Visser en van Cornelia van de Wege. 15 Oct. Maria, d. van Adriaan Verschelling en van Catharina Goossen. Overlijden. 3 Oct. Levinus Jacobus Adriaan Ricmens, oud 7 m., z. van Levinus en van Janneke van de Velde. 7 Oct. Jan Jonkman, oud 72 j., echtg. van Sophia Theresia Cujjle. 12 Oct. Maatje Jongejan, oud 6 m., d. van Hendrik en van Elisabeth Mertens. 13 Oct. Helena van Hoeve, oud 71 j., wed. van Florentinus Seeghers. 15 Oct. Cornelis van Bendegem, oud 11 d., z. van Johannes en van Geertruida Wolfert. lioewaclit. Huwelijks-aangiften. 10 Oct. Louis Aloijsius Lefebre, oud 35 j., jm. en Leonia Beaurain. oud 29 j jd. Geboorten. ll Oct. Alphonsus, z, van Charles Ludovicus Gijsel en van Maria Theresia van Overloop. Overlijden. 7 Oct. Petrus Franciscus Suv, oud 5 j., z. van Honore en van Marie Leonie Rombout. *13 Oct. Louis Francis Benoit Marie Ysebaevt, oud 22 j., z. van Hendericus Dominicus en van Isabella Fraucisca Pelphina Verbeeck. Ossenisse. Huwelijks-aangiften. 30 Oct. Jan Francies Verdurmen, oud o7 j., jm. en Mathilda Paulina Rosseel oud 27 j., jd. Geboorten. 4 Oct. Maria, d. van Josephus Arons en van Johanna Philomena Boeijkens. Anceline Isabella, d. van Jan Francies van Damme en van Maria Jacoba Boueh'aut. 8ms van (dent. Huwelijks-aangiften. 10 Oct. Julius Vermeulen, oud 30 j., jm. en Felicita Andries, oud 40 j., wed. Camil August Renique, oud 26 j., jm. en Victorina de Groft, oud 23 j.. jd. 13 Oct. Desire' Alphonse Claus, oud 33 j., jm. en Maria Elisabeth Korff, oud 31 j jd. Huwelijks-voltrekkingen. 4 Oct. Augustinus Gabriellus Josephus Lammens, oud 24 j., jm. en Elodie Marie Winne, oud 22 j., jd. Odylon Alfred Auguste Willaert, oud 22 j.' jm. en Martina Maria Vermoet, oud 25 j., jd. Geboorten. 22 Sept. Lea Juliette, d. van Achille Boitte en van Marie Joseph Laurent. 5 Oct. Jacob Pieter, z. van Pieter Cornelis Plansoen en van Leijntje Cornelia Levina Riemens. 7 Oct. Aline Augusta en Elise Henriette, d.van Charles Polydore Auguste Pauwels en van Florentina Geeraert. 11 Oct. Agnes Alphonsine, d. van Edmondus de Causmaecker en van Louisa Maria Bosman. 13 Oct. Mathilda Clemence, d. van Gregorius Leon van der Steen en van Valentine van Acker. 8». Jansteen. Geboorten. 5 Oct. Aloijsius, z. van Eduardus Maitinet en van Philomena van der Ivelen. 6 Oct. Augustinus, z. van Charles Louis de Letter en van Rozalia van Looij. 8 Oct. Emelia Maria, d. van Camillus Vlassen- root en van Coleta Kegels. 10 Oct. Maria Louisa, d. van Franciscus Janssens en van Angusta Prudentia Scheirs. Overlijden. 10 Oct. Prudentinus Joannes Benedictns Staal, oud 6 m. z. van Augustinus Cornelis en van Emerenee Vlierberghe. 8«»ppelilijk. Huwelijks aangiften. 3 Oct. Jacobus Alphonsus Muller, oiid 41 j., jm. en Apolonia Paulina Mannaart, oud 25 j., jd. Geboorten. 5 Oct. Maria Rosalia Christina Augusta, d van Desire Krieckaart en van Rosalia van Campeu. Kaanislng. Huwelijks-aangiften. 2 Oct. Jan Baptist Lippens, oud 34 j. im. en Willemina Cornelia Dieleman oud 19 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 2 Oct. Petrus Jacobus Dieleman, oud 24 j., jm. en Catharina Willemina de Klerk, oud 22 j.,jd! Geboorten. J Oct. Stoffelina Cornelia, d. van Hendrik van Ftrien en van Geertruida van Damme. 5 Oct. Dirk, z van Jan de Rtiijter en van Helena Braal. 10 Oct*. Francois, z. van Pieter Scheele en van Catharina Donze. 12 Oct. Cornelis Francjois, z. van Willem Francois Dekker en van Cornelia Koole. 15 Oct. Anna, d. van Jacob van Drongelen en van Janna Andriessen. Overlijden. 6 Oct. I hona Vinke, oud 36 j., echtg. van Marinus de Putter. 15 Oct. Jacobus Franse, oud 75 j., weduwn. van Levina van Hoeve. Kuid(lor|ie. Geboorten. 13 Oct. Clarisse Maria, d. van Theophilns Coppieters en van Emerentia Maria Aerts. 15 Oct. Anna Alaria, d. van Coralie Maria van de Vijver. Overlijden. 1 Oct. Anna Maria de Neve, oud 3 m., d. van Franciscus en van Leonia Herman Directie H. WANNYN. Zondag 19 Oct., 's namiddags 2J/3 ure, tegen verminderde prijzen, opvoering van DE BRUID DER ZEE, opera in 3 bedrijven, woorden van Nestor de Thiere, muziek van Jau Blokx. Directie: PAUL BOEDRI. Zondag 19 Oct., 's namiddags 2 ure, opvoering van WERTHER, lyriscli drama in 4 bedrijven en 5 tafreelen, muziek van Massenet. Den 21 September j.l. overleed te Lowel Wash Snohones (Noord-Amerika), onze geliefde zwager en broeder in den leeftijd van 47 jaar, na een bekomen brand- wonde. Namens de familie, J. M. DE GROEN en Echtgenoote. Ter Neuzen, 15 Oct. 1902. Ondergeteekende betuigt door dezeu zijnen oprechten dank aan den heer Dr. Hartman voor de hulp steeds betoond gedurende de ziekte zijns vaders. Zaamslag. C. GAASTERLAND.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 6