Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 18 October 1902. 42° Jaargang. No. 4292. FETJILLETON. 0NSCHULDIG VER00RDEELD. T^WEIEIZDZEI BLAD. Binnenland. TER NEUZEN, 17 October 1902. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelhnrg. Eantongerecht te Ter Neuzen. (Wordt verrolgd.) Door de Tweede Kamer zijn gekozen tot rappor teurs over de begrooting voor Waterstaat de heeren Henuequin, Van Wijk, Van Lnben Sels, Van Idsinga en Van den Berch van Heemstede. Voor miliciens ,/opkomers" I Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat miliciens, die bij de opkounst onder de wapenen voor de herhalingsoefeningen, blijken te hjden aan een ziekelijke gesteldheid, die reeds bestond vodr hun terugkomst bij het korps en hen buiten staat stelt oin dieust te doen, en wier ongesteldheid van dien aard is, dat hun herstel met voor het einde der herhalingsoefeningen is te verwachten, onmiddellijk door de korpscommandanten in het genot vau groot verlof worden gesteld, nadat van den chef van het militair hospitaal ter plaatse een geneeskundige verklaring is ontv.ngen, waaruit bliikt dat deze miliciens, uithoofde van met name genoemde ziekelijke gesteldheid tijdelijk ongesch.kt zhu om den actieven milit'iren dieust te vervullen zonder dat zij geacht kunnen worden voor goed ongeschikt te zijn voor de verdere waarneming van den militairen dieBst. De collecte voor de scholen met den bijbel, bracht dit jaar alhier 169,85$ op. Zaamslag. Onlangs kwam alhier in deze gemeente op een hofstede, een reeds bejaard koopman in oud ijzer, lompen en paardenhaar, wonende te Clinge Nederland. Nadat deze de knechten aldaarhad gevraagd om haar te koopen, kreeg hij van deze een zoodanig pak slaag. dat het geschreeuw van den man op eenigen afstand van die hofstede hoorbaar was. Toen een persoon op dat geschreeuw kwam toegeschoten, had de mis- handeling reeds opgehouden, terwijl hi] den man weenende in de schuur aantrot. Axel. Uit goede bron verneemt men, dat naar aanleiding van het verzoekschnft van eenige landbouwers te Axel en omstreken om uitbreiding van Rijkspolitie, gevolg zal worden gegeven door vermeerdering van de brigades met 13 manschappeu, waarvan 5 te Koewacht, 3 te Kouter, 2 te Axel, 2 te Hulst en 1 te Sas van Gent. Te Koewacht en te Kouter zijn alsnog geen marechaussties gestationeerd. Axel 16 Oct. Dezer dagen was men bij een landbouwer alhier aan het rooien van aardappelen, welke 120 zakken per gemet opbrachten. Omdat de prijs niet hoog genoeg was, werden de werk- zaamheden gestaakt, om die na eenige dagen daarna te hervatten. Alstoen bleek dat de ziekte in zoo n erge mate was toegenomeu, dat de opbrengst was teruggeloopen tot 60 zakken. Hulst. Door wijlen mevrouw C. Woed, wed. Ch. C Pierssens is aan het R. K. liefdehuis a hier f 2000 en aan het R. K. kerkbestuur alhier 250 gelegateerd. Koewacht. Op verzoek van eenige ingezetenen nit de wijken Siut Audries en Heikaut heeft bet bestuur der Posterijen besloten aan de openbare school te Sint Andries een brievenbus te plaataeu. Dit zal een groot gemak zijn voor de bewoners dier buurten, welke anders een groot half uur of meer van de naaste bus verwijderd waren. De bus zal voorloopig slechts eenmaal per dig gelicht worden en wel's uamiddags om circa 2 uur. De natuui heeft zich dezen zouirr al bijzonder grillig gedragen het leek vaak of we eei.sklaps in het oajaar verplaatst waren. Ben appelbooin in den hof van den landbouwer E. David op het Zand alhier denkt thans, dat het voorjaar aan- gebroken is. Hij staat namelijk in vollen bloei. Die talnjke mooie, roode bloempjes leveren een prachtig ge- zicht op. Jammer dat van deze schooue bloesems geen appelen meer zullen komen. Ze zouden waarlijk het plukken wel waard zijn. Clinge, 15 Oct. Een Hollander, welke reeds lang metterwoon te Brussel is gevestigd, kwam jl. Zondag, zoo wel eens meer gebeurde, te Belgisch Clinge, teneinde aldaar in die omgeving te visschen. Toen hij aan een hem onbekend persoon, ifaar een vrouwspersoon vroeg, wier voornaaui hij noemde, ontstond tusschen hen dadelijk een woor- denwisseling, waarop 5 u 6 personen, die inmiddels waren toegeschoten, den visscher zoodanig mis- haudelden, dat dadelijk geneeskundige hulp moest worden iugeroepeu, terwijl zijn leven niet buiten gevaar was. Een liefdesgeschiedenis moet naar men vermoedt, niet vreemd zijn aan deze zaak. Hengstilijk, 16 Oct. Het onthaal, dm school- kinderen door onzen hooggeachten burgemeester toegezegd, heeft heden middag plaats gehad. Allen waren natuurlijk iu 't beste pakje en t was een aardig gezicht, die vroolijke schare jongens en meisjes bijeen te zien. Tegen half drie trok men de school binneu, de plaats, waar hun dagelijks geestelijk voedsel wordt aangeboden; doch dat het mede eene plaats is waar ook natuurlijke spijs door de „leergrage" jeugd wordt opgenomen, misschien met nog meer lust dan het geestelijke bleek uit de groote ketels chocolade en uit de manden met koeken en andere versnaperingen, die achtereenvolgens verschalkt werden. De jonge dames, die welwillend de bediening op zich hadden genomen, behoefden waarlijk niet met de handen iu den schoot te zitten. Menig >choon lied werd gezongen, menig opge wekt //lang zal hij leven" klonk door de lokalen, en ten laatste ging de lieve schooljeugd voldaan huiswaarts Men schrijft uit Overslag aan de VI. Ct. Meermalen heb ik hooren vertellen van een broeder der natte gemeente, die telkens, wanneer hij voorbij een gerstenakker kwam, het hoofd eerbiedig ontblootte. Met meer recht dan de bovenbedoelde drinkebroer, mocht ieder inge- zetene van Overslag het hoofd ontblooten^ voor een vlasakker, want voor deze gemeente is het vlas inderdaad een rjjke bron van stoffelijk en zedelijk welzijn. Er is geen plant die zooveel arbeid vraagt om tot haar eindbestemming te geraken als het vlas. En het is juist voor den winter, wanneer de behoeften voor den werkman let grootste en de verdiensten voor de meesten let geringst zijn, dat het voornaamste en meest oonende deel van de vlasbewerking kan worden l)6W8iftr(l Is dit op zichzelf reeds een groot voordeel, een nog grooter voordeel, en wel van onstoffelijken aard, is" gelegen in de omstandigheid, dat de vlasbewerking de gezinnen bijeenhoudt, wat een gunstigen invloed uitoefent op de opvoeding der jonge lieden. Waar elders een arbeider er op bedacht is zijne kinderen, zoodra zij den leeftijd van 12 a 13 jaren bereikt hebben by een boer in dienst te doen gaan, daar tracht een werkman hier zijne kinderen bij zich te houden door zich toe te leggen op de bewerking van het vlas, wat voor hem zelf veel voordeeliger en voor de jonge lieden zeer heilzaam is. Het is immers licht te begrijpen dat een baas, hij zij nog zoo wel- denkend en welwillend, nimmer zooveel kan gevoelen voor bet zedelijk welzijn van zijn jeug- dige ondergeschikten als een vader gevoelt voor zijne kinderen. Na eenige jaren van kwijning, tengevolge van de lage prijzen, komt er gelukkig tocb weer wat meer leven in den vlashandel. Een weinig bleek maar uiterst kalm, zonder stemverheffiug, autwoordde de directeur Het is bepaald onnoodig u op mijn antwoord te laten wachten, mijnheer. Wat ik op het oogeublik denk en voel, zal ik ook morgen denken en voelen. Uw aanbod is uitjrst verleidehjk en zeker is het in alien deele geschikt om een tiedeng ambtenaar te verbinden. Onafhankelijkheid, vrij- heid eu rijkdom voor deu directeur eener gevaugeuis dat alles is bijna tergend Maar toch weiger ik mijnheer, ik weiger uit naam mijner vrouw en in dien van mij zelven. Ik behoet haar zelfs met te raadplegen, want ik weet bij voorbaat wat ze mii zou antwoorden. Ik weiger zooals mijn ambt- tjenooten zouden weigeren, en zooals, ook daarvan ben ik overtuigd, mijn bewakers zouden weigeren, al die arme duivels met hun nietig loontje en voortdureud blootgesteld aan de beleedigiug en de mishandeling van de bewoners dezer gevangenis. Toen Hanley Gardiner, uiterst teleurgesteld, maar ondanks zichzelf ontroerd zweeg, ging de directeur voort Eu toch duid ik u uw voorstellen met ten kwade Indieu ze door een landgenoot gedaan waren, zouden ze mij wellicht gekwetst hebben, maar nu ze vau u komen, een vrecmdeliug, bewyzeu ze mij slechts, dat ge ons land nog met kent. [k begin het werkelijk ook te gelooven. Onze beambten, die epeubare betrekkingen bekleeden, de grooten zoowel ala de kleinen en Kloosterzamle. De Oranje-vereeniging alhier, wier doel is, het verstrekken van kleederen aan de armen presidente mej. Koopmans van Boekeren, secretaresse freule S. Collot d'Escury gaf Zaterdag en Ma'andag j.l. in de school in de Molenstraat haar vierde jaarlijksche weldadigheidsvoorstelling. Het programma bevatte muziek voor piano, zang, 2 comediestukjes en de operette //Yeen- koning en waternimf." Werden de stukken voor piano uitstekend uitgevoerd, niet minder was dat het geval met de zangstukken, //bet paartje van Monnikendam", door 2 jonge dames, nde twee buurtjes" (een zeer lief stukje) door de dames K. v. B. en v. W., en //de kweekschool" door 6 dames in passend costuum. Allen vielen zeer in den smaak. Ook de beide comediestukjes, (alien vrouwen- rollen) //de wraak eener modiste", en //een middagslaapje tegen wil en dank" werden vlug en goed afgespeeld. Men kon zien, dat er flink gestudeerd en gerepeteerd was. Alle mede- speelsters (onder wie we tot ons genoegen weder opmerkten de dames Yan Waesberghe uit Hulst en Yan der Valk uit Den Haag) waren zeer goed in hun rol. Beide stukjes vonden veel bijval. Het slotstuk, de operette //Veenkoning en waternimf", bewees, dat men het mooiste voor het laatst bewaard had. Al de tooneelen hiervan (6) beschrijven zou mij te ver voeren, en ook men moet de op- voering zien, om zich daarvan een denkbeeld te kunnen vormen. Laat ik slechts er op wijzen, dat de uitvoering geschiedde door kinderen (40) van 6—15 jaren, en dat zoowel de Koning en Koningin, hunne kinderen Prins Lok en Prinses Erica als de lokridders, erica's of heidebloempjes, water- nimfen, veengeesten of kabouters, zonnestralen, hofdames en herauten zeer goed in hun rol waren. Men kon het alien aanzien, dat ze geheel in hun spel opgingen. Passende costumes en decors, waarvan zeer veel -werk was gemaakt, en waaraan geene moeite gespaard was, voltooiden het effect van het stuk. De toeschouwers gaven dan ook na ieder tooneel blijken van goedkeuring en aan het eind een daverend applaus. Het Wilhelmus van Nassouwen, in het laatste tooneel, werd door hen staande aangehoord. Yan verschillende zijden hoorde men betuiging van bewondering over den moed en het geduld, dat de presidente en hare helpsters moet be- zield hebben bij het instudeeren van de operette. Door de presidente werd, voor het slot der voorstelling, dank gezegd aan hare medespeel- sters, aan de ouders omdat zij hunne kinderen voor het goede doel aan haar hadden willen afstaan, en aan het fairy ke publiek voor de opkomst en den steun daardoor aan de ver- eeniging gegeven. Maandagavond werd namens een der toeschou wers, den heer Baron v. T. v. S. uit Den Haag, als een bewijs van hulde, door een der mede- speelsters aan de presidente een krans aange boden. Een daverend applaus bewees, hoezeer het publiek met die hulde Tnstemde. Halst, 17 Oct. Op initiatief van onzen school- opziener den Hoog Welgeboren heer baron Collot d'Escury werd heden eene vergadering gehouden in het logement //Het bonte hert" alhier, waartoe waren uitgenoodigd alle onderwijzers in het arrondissement Hulst, ten doel hebbende de oprichting eener vereeniging van onderwijzers in dit arrondissement. Dat velen nog belang stellen in elkandervan elkander voortaan weer willen leeren en onderling genoegen smaken bleek wel uit het groote getal opgekomenen. (De presentielijst telde 49 namen.) Tot de oprichting is dan ook besloten en de voorloopige commissie bestaat uit de heereu De Keyzer, Imandt, Jansen Sr., Weesemael, Verhoeven, Castenmiller, Eggermont, Karstel, Jansen van Graauw, De Theije en mej. Teepen. 's Gravenhage, 17 Oct. Eerste Kamer. Aange- nomen is het speetwetje, aan haringspeetsters nacht- arbeid toestaande, en de suppletoire marine-be- grooting voor het op stapel zetten van een nieuw pantserschip, type Koningin-Regentes. De Tweede Kamer wordt bijeengeroepen tegen 11 of 18 November a. s., al naar gelaug de Indische begrooting voor beraadslaging gereed is. De rechtbank heeft in hare zitting van 17 Oct., de volgende vonnissen uitgesproken H. J. M., oud 21 j., metselaarsknecht te Zaamslag, is wegens mishandeling en beleedigiug van een ambtenaar veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. P. E. G., oud 19 j., arbeider te Sas van Gent, is wegens schennis der eerbaarheid veroord. tot eene tnaand gevang. S. L. Mz., oud 36 j., kaashandelaar te Leiden, is wegens meineed in de strafzaak tegen D. C. W., vroeger directeur der zuivelfabriek te Axel, vrij - gesproken. De De B's, vader en zoon, die destijds door de Belgische politie werden gevangengr- nomen, op vermoeden dat zij in den nacht van 20 op 21 Augustus 1.1. bij den landbouwer Verstraeten onder de gemeente St. Jansteen een vaars hadden ontvreemd, zijn Woensdag door de rechtbank te Antwerpen te dier zake veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf. Zitting van Yrijdag 17 October 1902. Veroordeeld i\jn: H. K., timmerman te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der woningwettot eene boete van f 2, subsidair 1 dag hechtenis. L. d. L., arbeider te Ter Neuzen, A. d. P., bootwerker te Zaamslag, ter zake van overtreding der Leerplichtwet ieder tot eene boete van 0,50, subs. I dag hecht. I. C. P., werkman te Hoek, J. d. K., arbeider, A. D., bootwerker, beiden te Ter Neuzen, J. d. P., arbeiditer, C. v. L., arbeider, A. K., vrachtrijder, alien te Zaamslag, L. d. S., C. N., J. d. F., arbeiders te Axel. R. H., arbeider te Hoek, ter zake als voren; ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. I. d. P., werkman te Axel, ter zake als voren tweemaal bij herhalingtot twee boeten van f 2, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete. J. v. d. W., A. K., A. D., arbeiders te Axel, A. V., arbeider te Zaamslag, J. d. H D. d. H., arbeiders te Hoek, ter zake als voren bij herhalingieder tot eene boete van f 3, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete. .0. M zonder beroep te Sas van Gent, ter zake van het rijden op een velocipede zonder lichttot eene boete van f I, subs. 1 dag hecht. W. P. D., herbergier en F. C. Gschilder, beiden te Axel, ter zake van visschprij-overtredingieder tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. vooral de kleinen, zijn doordrongen, weet ge, met wat men zou kunnen noemen ernst voor hun betrekking. Zij hebbeD, evenals ai.dere meuschen, driften, fouten en ondeugden. Zij begaan mis- slageu, somwijleu ook misdaden, maar die staan eewooulijk geheel buiten hunne betrekking, daar zij deze eerbiedigen. Ge zijt iu botsing gekomen met gevoel, ziedaar alles. Helaas, ge hebt gelijk Eu wat Jean Berard Jean Berard, hoe komt ge daaraanJ nep Hanley Gardiner in de uiterste verbazing. Ik heb zorgvuldig vermeden een uaain te noemen. Dat is waar, maar ge zult me toch wel toestaan te raden, dat er van hem sprake is. In den aanvang mijnheer, heb ik niets anders in u trezien dan een gewoon bezoeker. Ik werd door u misleid evenals de minister vau justitie, die u een aaubeveliug gaf. lhans echter is er een licht voor mij opgegaau. Ik herin- ner mij onze wandeling door de gevangenis, uw zeer haudig gestelde vragen omtrent den moordenaar van prins Lavisiue en het lauge ouderhoud, dat ge met hem gehad hebt. Eenouderhoud, waartoe ge zelf uw toestemming gegeven hebt, ja, tot op zekere hoogte heot ge het zelf uitgelokt. Ik kan het niet ontkennen en tot mijn schaude moet ik toegeven, dat ik de onnoozelhei tot de uiterste grenzen doorgedreven heb. aar wat zal ik n zeggen Wantrouweu koester ik slechts jegens de gevangeueu. Iudien ik het^ge noegen heb mij te bevinden in tegenwoordigheid vau een man vau beschaving komt de gedachte, dat bij mii zou kunnen bedriegen, met in my op, en tegenover hem toon ik mij even vertrouwend, si a ik mij wantrouwend betoon tegenover de ge- wone gasten in dit huis. Ge zult het mij zeker hoogst kwalijk nemen mijnheer, dat ik het gewaagd heb u te bedriegen vroeg de Amerikaan. Volstrekt niet, mijnheer, volstrekt niet. Gij waart in uw rol, zooals ik in de mijne ben, door uw aanbod te weigeren. Maar, ging de Amerikaan eenigszins bedeesd voort, zal mijn nuttelooze poging niet nadeelig werken voor mijn beschermeling Hoe bedoelt ge dat Wel, als ge de justitie waarschuwt, en deze strenge bewakiug beveelt, dan De directeur viel hem in de rede Koester daaromtrent niet de minste vrees. Ik ben in geenen deele voornemens bij mijn chef rnunt te slaan uit mijn houdiug jegens u. Zij is daarvoor al te natuurlijk en ik zou er mij niet gaarne op laten voorstaan. Ik dank u, mijnheer, ik dank u hartelijk, zeide de Amerikaan opstaande en het spijt me, u niet beter begrepen te hebben. Dan zou ik niet gepoogd hebben u een voorstel te doen. Ik verzoek u echter, mij wel te willen verontschuldigen, Laat ons er niet meer over spreken. Thans, ging Me. Gardiner voort, kwelt mij nog een angst, welken gij ongetwijfeld helachelijk zult vinden. Spreek, wat hebt ge nog Ik vrees, dat nu ge weet, dat ik vast besloten ben, Berard te redden, gij tegenover hem voorzorgsmaatregelen zult nemen, en hij niet meer eenige voorrechten zal hebben. Erken, dat dit nogal natuurlijk zou zijn. Ik erken het ook en het is daarom dat ik Dat ge beeft. Stel u echter gerust, Berard is even goed bewaakt in de derde afdeeling, waar ik hem deed plaatsen, als in de tweede, waar hij behoort te zijn. Hij slaapt des nachts niet in de eel, het is waar, maar in eene kleine slaapkamer. Vandaar kan hij echter onmogelijk ontkomen. Ja, maar de bezoeken zijner dochter? Ja, ik begrijp u. Ge vreest, dat ik de tot heden verleende gunsten zou intrekken. De vrij heid om haar vader in mijn kantoor te zien, in plaats van in de daarvoor bestemde kamer. Werkelijk, hierin behoorde ik mij niet mak te betoonen. Mijn kantoor is dicht genoeg bij den uitgang en met een irouw vriend, die tot alles in staat is, zou er heel wat kunnen gedaan worden. Welnu, eris een middel om alles naar genoegen te beschikken. Geef mij uw woord, dat ge niet zult beproeven, gebruik te maken van de vrijheden welke ik verleend heb. Zonder te aarzelen, autwoordde Hanley Gardiner Ik geef u volgaarne mijn woord, mijnheer. Ik geef het u zelfs in uitgebreider zin als gij vraagt. Zoolang Berard zich onder uw toezicht bevindt, en hij van u afhangt, zal ik hem bij geen enkele poging tot ontvluchting bijstaan. Ik zal de uitvoering mijner plannen uitstellen. Om ze later weder op te nemen P Ongetwijfeld. Maar dat trekt ge u toch niet aaD, nietwaar, van het oogenblik dat uw verantwoordelijkheid er niet meer bij betrokken is Ge hebt gelyk, dan gaat het miju ambtge- nooten aan. Zij jbehooren hunne voorzorgsmaat regelen te nemen, zooals ik de mijne neem.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 5