A1 g 0 a e e a ITieuws' ea Advertentieblad Zeeuwscb-Vlaaaderea. No. 4292 TOO? PUBLIC A TIE. Gemengde berichten. 42e Jaaryana;. Zotcrda^ IB October 11)02. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Toor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zick bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. A D V BTESTIU: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elkep regel meer 0,10. Bij directe opgaaf ran driemaal plaatring derielfde advertsnti* wordt da prjji slechts tweemaal berekend. Grootere letters irorden naar pliatsmimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. HIHI tv.Fi'i1 hi ~RT iJLJD. Burgemeester en Wethouders van HOEK maken bekend dat de jongens die wenschen deel te nemen aan het op 3 November a. s. te geven herhalingsonderwijs, zich daartoe tot en met 31 dezer bij het hoofd der school kunnen aanmelden. Hoek, 9 October 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. De generaais op reis. Woensdag zijn de generaais te Parijs den ge- heelen morgen in hun hotel gebleven en ontvingen niemand. De toegang tot bun vertrekken was streng verboden. Om half twee vertrokken zij in drie rijtuigen door de gardes municipaux geescorteerd, naar de Gare du Nord. De nieuwsgierigen waren vooral in de rue de Lafayette en in den omtrek van het Gare du Nord opeengehoopt. Toen de generaais aan het station kwamen, werd hun een langdurige ovatie gebracht. Op bet station werden uitsluitend reizigers toege- laten. De generaais namen plaats in een extra rijtuig, vooraan in den trein. Zij gingeu voor het venster staan. Botha sprak toen zijn dank aan de Parijze- naars uit voor de sympathieke ontvangsthij her- haalde de verklaring, dat hun zending naar Europa uitsluitend van filantropischen aard was en geen enkel politiek karakter kon hebben. Wij zqn hieraan door ons eerewoord gehouden, dat wij niet willen breken. Wij zijn besloten zeer nauwkeurig alle bepalingen van het vredesverdrag na te komen wij zijn alleen gekomen om stoffelijken steun te vragen. Wij zullen nooit de warme ontvangst vergeten. De Wet verklaarde, dat hij volkomen met de verklaringen van Botha iustemde en er niets aan toe te voegem had. Om tien minuten voor 2 vertrok de trein te midden van herhaald geroepLeve de Boeren. De generaais riepen Leve Frankrijk. Voor hun vertrek hebben de generaais een adres tot het Eransche volk gericht, waarvan de voor- naamste zinsneden zijn Daar wij er niet in hebben kunnen slagen om de Engelsche regeering over te halen ons volk bij staan, en daar aan alles gebrek heerscht, is ons laatste hulpmiddel ons te richten tot de volken van Europa en Amerika. Iu dezen betreurenswaardigeu uitersten toestand nemen wij de vrijheid tot de wereld de bede te richten om onze weduwen en weezen, onze verminkte mede- burgers en andere behoeftigen te hulp te komen door liefdegiften en tevens, opdat wij onzen kinderen een goede opvoeding kunnen geveu. Bij hun aankomst te Keulen werden de generaais aan het station door de afdeeliug Keulen van 't Alldeutsche Verband" begroet, wier voorzitter hun in een hartelijke toespraak welkom op Duitsch grondgebied toeriep. De Wet antwoordde en dankte voor de harte lijke ontvangst en de sympathie van het Duitsche volk. Hij wees op het filantropische doel der reis en zeide trouw te willen blijven aan de nieuwe regeering, van wie verwacht werd, dat zij haar beloften zou nakomen en meer zou doen dan zij strikt beloofd heeft. Daarna reden de generaais naar het Domhotel, waar zij overnachtten. Langs den geheelen weg verdrong zich een groote menigte, duizenden meu- scheu, die de generaais stormachtig toejuichten. Kruger te Mentone. Mentorie, 15 Oct. Kruger kwam om half 12 hier aan. Daar het bericht van zijn aankomst reeds vroeg in den avond bekend was, waren tal van menschen aan het station, waar de President met toejuichingen werd ontvangen. De maire van Mentone, vergezeld van de autori- teiten en de voornaamste ingezetenen, begroette den President bij het verlaten van den trein. Er hadden geen incidenten plaats. De Fransche staking. Langzamerhand breidt de staking der mii'uwer- kers zich uit, docb overal is het vrij rustig. Het heet dat President Loubet tusscbcnbeide zal komen om de patroons en werklieiien uit de twee departementen van het Noorden bij elkaar te brengen. In deze departementen draagt de be- weging een zuiver economiech karakter. De Oostenrsjksch- Hongaarsche Unie. Boedapest, 15 Oct. In het Huis van Afgevaar- digden verklaarde de Minister-President von Szell heden, in antwoord op een vraag betreffende deu datum, waarop een ontwerp-compromis met Oosten- rijk aau het Huis zal voorgelegd worden, dat tot heden toe geen enkele overeenkomst tusscheu Oosteurijk en Hongarije was gesloten. Hij zou al zijn krachten inspannen om een overeenkomst met Oostenrijk tot stand te brengen, die wetteljjk gegrondvest was en waarbij hij zijn zienswijze niet behoefde prijs te geven. Szell hoopte weldra voorstellen betreffende deze kwestie aan het Huis te kunnen voorleggen. De opstand in Macedonie. Tot dusver zijn 6000 man Turksche troepen als versterkingen naar de Boelgaarsche grens ge- zonden. Yerdere uitgebreide maatregelen tot bewaking van de grens en zuivering van het district Serres van benden worden uitgevoerd. Aan den Trekweg te's Gravenhage had Woensdag- avond een droevig ongeval plaats. Door een misstap viel een schipper van zijn schuit in't water. Niet- tegenstaande de man vrij spoedig op 'tdrogewas gebracht, slaagde men er niet in de leveusgeesten van den drenkeling op te wekkeu. Een eigenaardig gezicht levert de rivier de Waal bij Rossum op. Waar men anders van den rechteroever tot op ongeveer de helft der breedte vaartnigen over de golven heen ziet glijden, rust ons oog thans op eene zandvlakte, waarin de voetstappen des reizigers en het spoor van zijn rijwiel zijn afgedrukt. Langs deu linkeroever is slechts eene smalle vaargeul meer, waarin de schippers veel last ondervinden Bij een winkelier in de Amstelstraat te Amsterdam vervoegde zich Dinsdagavond eene vrouw om een gouden ring te koopen. Nadatzij verschillende exemplaren had bezichtigd, verklaarde zij geen keus te kunnen doen en vertrok. De winkelier vermiste echter een mooien ring, ging de juffrouw, die hij van dietstal verdacht, achterna en deed haar naar een bureau van politie geleiden tot onderzoek. Toen bleek dat zij wel degelijk een keus had gedaan, maar het voorwerp in 6tui te hebben verstopt in de mouw van haar japon. Te Heugum bij Maastricht heeft Woensdag een hevige brand gewoed, waarbij verschillende buizen in asch zijn gelegd. Gebrek aan water en onvoldoende brandbluschmiddelen, gepaard aan een sterken wind, waren oorzaak dat het vuur zoodanig om zich heen kon grijpen, dat er aan geen blusschen te denken viel en de brand, die morgens was begonnen, tot den avond voort- woekerde. Groote opsckudding in het Van Lennep- kwartier te Amsterdam Woensdagmorgen, toen men gewaar werd, dat het verkoophuis Van Lennep", hoek 3« Helmerstraat en de Genestetstraat, gehsel leeg en verlaten was. De bewoner is, vernam 't »Nbl. v. Ned, Dinsdagavond spoorloos verdwenen, na eerst den geheelen inboedel aan een stedgenoot verkocbt te hebben die in zeven gvoote verhuiswagens Dinsdaguacht het verkocbte heeft vervoerd. De gemsentetorcn te Kamerik heeft langen tijd angst verwekt door zijn schuinen stand. Na gedcian onderzoek is men na begonnen een nieuw fondament daaronder aan te brengen om zoodoende den ouden toren te behonden. De school en de nabij staande woningeu zijn tijdelijk ontruimd. De Limb. Koerier meldt In de vallei van de Maas heeft men wederom verscheidene kolenlagen ontdekt. Zij beviuden zich bij Mechelen aan de Maas, Elsloo, Eysden en Lanklaer. Het meerendeel dezer lagen bevindt zich op een diepte van ongeveer 400 Meter. Die te Elsloo evenwel ligt slechts 300 Meter diepte. Men gaat er steeds mede voort op meer plaatsen te peilen. Een vader in de gemeente Smallingerland bracht zijn ziek dochtertje in den kinderwagen naar den doxter. Na het bezoek aan den geneesheer ging het naar een herberg, en de vader is daar met het zieke wicht vier voile uren gebleven. Zwaar beschonken kon men daarna den man achter den kinderwagen zien waggelen, waarin het kind naar huis moest worden gereden. Te Hoorn is op den avond van een der loting8dagen een jongeling van 20 jaren, die door de lotelingen op sterkedrank was onthaald, en er blijkbaar te veel van had gekregen, aan den dijk dood gevonden. Bij de loting te Hillegom deed zich het volgende voor De veldwachter riep den naam af van een der lotelingen, waarop als antwoord van een der anderen volgdeIs reeds lang overleden. De burgemeester nam toen een lot uit de bus en trok voor den reeds op 20 Mei jl. gestorvene u°. 26. De militie-commissaris vroeg toen of n°. 26 reden had tot vrijstelling, dan wel of gebreken zijn dienstueming verhinderden. Tegen deze loting is bij Ged. Staten protest aangeteekend, met verzoek tot nietigverklaring. Twee stoelenmatters, Frits H., uit Odoom, en Lambertus V., uit Borger, zouden bij een boer te De Wijk in de schuur slapen. Om 11 uur kwamen echter een 16-tal inwoners van die ge meente die van den knecht geboord hadden dat de genoemde personen bij zijn patroou zouden over- nachten, op hen af en mishandelden hen op ergerlijke wijze, zoodat de mannen de vlucht moesten nemen naar Meppel, waar een geneesheer hen verbond. De kleeren, welke zij hadden moeten aehterlaten lagen aan tlarden gesneden op den grond. Dinsdagavond werd door den trein, te 5 uur 54 vertrekkende van Zeist, op 't station De Bilt, de heer M. M. S., wonende te Zeist, over- reden. Hij liep aan het perron aldaar, juist op het oogenblik dat de trein binnenkwam. Zwaar gewond werd hij naar Utrecht vervoerd, alwaar bij aankomst door een dokter de dood werd ge- constateerd. De heer S. scheen zeer slecht van gezicht te zijn. Bij den heer v. d. A. te Waalwijk was een konijn gestolen. Dezer dagen liep het in den tuin ronder hing een briefje aan zijn hals, waarop stond »'t Is nog te inager Jan, tot later." Zondagavond hoorde men in de woning van H. G., te Schore, terwijl men te bed lag, leven op zolder. Toen men een onderzoek instelde, suelde een persoon naar beneden, die G. met een mes een wonde in de hand toebracht. Op het hulpgeroep van deze, sprong de dader het raam uit. Er werd niets vermist. De dader is tot nu toe onbekend. Vierde Cornelia Heesakkers te 'sHertogen- bosch dezer dagen haar gouden feest als dienstbode in de familie Hupsch aldaar, Hendrika Wouters te Boxtel is daar reeds gedurende 68 jaar in dezelfde familie disnstbaar eerst 55 jaar bij den heer W. van Eerden, en nu reeds IS jaar bij diens zoon, den heer J. van Ecrden. De 88jarige is nog bijzonder kras. Het Staphorster boertje kreeg dezer dagen iemand uit Mecklenburg bij zich, die deze reis enkel gemaakt had, om zich older xijne behandeling te stellen. Of de wonderdokter dus ook bekend is Te Baarn is een meisje van 3$ jaar over leden tengevolge van het eten van vergiftige bessen. Te Groningen kwam een reiziger op het perron juist toen de trein naar Holland vertrok. Hij sprong met veel inspanning op de buffers. Gelukkig werd hij door een der reizigers opgemerkt die aan de noodrem trok. De man kon toen in een waggon instappen maar natuurlijk werd proces- verbaal opgemaakt. Te Haarlem is eergisternacht een vrouw van 79 jaar, die met haar dochter samenwoont, van de trap in haar woning op het Begijnhof gevallen. Toen 's ochtends tegen half 7 bakker en melk- boer kwamen vond men haar liggen met gespleten schedel, het hoofd tegen den muur. Ze werd nog levend naar het gasthuis gebracht; maar haar toestand was hoogst bedenkelijk. Weg met de keiharde sigarenkistjes; leve het zachte kalfsvel Bij de regimenten infanterie zal een proef op ruime schaal worden genomen met schoeisel van chroomleder. Voor de proef zijn o. m. aangewezen twee bataljons van het regiment grenadiers en jagers. Het bataljon der lichtiug 1903 krijgt 200 paren van zulke zachte schoenen. De proef is een voortzetting van een in 1901 gehouden. Mieren zijn nu eens schadelijk, dan weer nuttig. Nnttig als *openbare reinigers", door allerlei dierhjke overblijfselen op te ruimen. Maar volstrekt schadelijk in een tuin o. a. hierdoor, dat zij de verspreiding bevorderen van bladluizen. Deze scheiden nl. een min of meer zoet vocht af, waar de mieren op verlekkerd zijn. Yandaar dat mieren de bladluizen opzoeken en deze fokken. Er is waargenomen, dat bladluizen door mieren werden overgedragen naar planten om daar een nieuwe kolonie te stichten, die weer overvloed van zoetigheid aan de mieren zou leveren. Dr. H. Bos, leeraar aan de Rijkslandbouw- school te Wageningen, nam een goedgelukte proef met groote boonen (roomsche boonen), zwarte bladluizen, die daar altyd op te vinden zijn, en mieren, om uit te makeu of de mieren werkelijk invloed hadden op de verspreiding van die blad luizen. Hij beschrijft zijn waarnemingen aldns #Ik nam twee ten opzichte van verlichting ea verwarming gelijk gelegen stukken grond, A en B, naast elkaar en bepootte die met groote boonen. Door een kleverige afsluiting isoleerde ik ze van elkaar en van de buiteuwereld. In vak A zette ik een nest van de dofzwarte tuinmieruit vak B verwijderde ik alle toevallig daar aanwezige mieren. In het midden van den zomer waren in A alle, in B ongeveer het derde deel van de Stengels aangetast door bladluizen. De oegst leverde tot uitkomst, dat de aanwezigheid der mieren de opbrengst tot'.de helft had verminderd". Maar zooala geaegdook rottende stoffen, dierenlijken worden door de mieren opgegeten, en hoeveel andere insecten er door de mieren worden verslonden, is moeilijk te zeggen. Zij zijn dus in dit opzicht nuttig. Een bruidegom te Parijs deed zich den ochtend voor zijn trouwdag scheren. Op eens moest hij hevig niezen, het scheermes gleed af en nam het puntje van zijn neus mee. Toen hij bepleisterd en wel voor zijne bruid verscheen, bedankte zij hem. De Engelsche bladen houden zich thans bezig met een zeer sensatie verwekkende zaak. Drie jaren geleden stierf een jonge vrouw, die verpleegd werd in een krankzinnigengesticht. De geneesheeren schreven haar dood toe aan het eten van een vergiftige koek haar toegestuurd door een zuster. Deze zuster, die van de overledene erven zou werd gevangen genomen, en tot levens- lange gevangenisstraf veroordeeld. In den laatsten tijd zijn echter nieuwe feiten ontdekt, welke kunnen doen twijfelen aan de schuld der veroordeelde. Verzoekschriften tot revisie werden ingediend, met dit gevolg, dat het revisie-proces in Londen een aanvang heeft genomen. Yuilnis als verlichtingsmiddel. Engelsche ingenieurs hebben een middel uitgevonden, om de vuiluis uit de huizen dienstbaar te maken TER SEIIZEJSCHE COIIRAST. ■tit hi nil ver.okljat JlBandag-, Woemdag- en Vrljil«ti»vi>nil, nltgeawntleril »p Feertiiagen, bij de Firma V-. J|. VAI Dl IJLIDB la Ter Henaen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat in de week van 20—25 October a. a., eene Koninklijk goedgekeurde collecte langs de huiaen der inge- •/.etenen zal worden gehouden, ten behoeve van de vereeniging Trouw aan Koning en Vaderland" tot het vormen van een ondersteuningsfonds voor behoeftigen, gerechtigd tot het dragen van het Metalen kruis of de Citadel-Medaille. Ter Neuzen, 16 October 1902. Bnrgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1