(iemengde herichten. De generaals in Gent. Het voorstel van het raadslid De Jonge om de belasting 200) op tooneel- voorstellingen enz. op de be- grooting te sclirappen. en tracbtte zelf de leidsels van het paard in banden te krijgen, om de kar te verplaatsen. Een en ander ging, zooals men begrijpen kan, met eene woordeuwisseling en andere omstandigheden ge- paard, waarbij de voerman S. den heer M. met een riek een slag toebracht, waarbij deze aan het hoofd verwond werd. Door den voerman S. is van het gebeurde aan- gifte gedaan bij de politie die daarvan proces-verbaal opmaakte. Sedert Donderdag was alhier aan de sluis- werken werkzaam een Belg, zekere J. A. K., oud 24 jaar. Daar deze persoon blijk gaf nog al ruim van geld voorzien te zijn en ook in het bezit was van verschillende kostbaarheden, wat men van een sjouwerman niet zou verwachten, kwam dit onze gemeentepolitie, die van een en ander op de hoogte kwam, verdacht voor. Zondagmorgen trof de inspecteur, met den agent Andriessen, den bedoelden persoon aan op den Baandijk, nam hem mede naar het bureau en be- vondt bij fouilleering op hem 2 gouden horloges, 2 dito kettuigen, gouden ring met diamanten steen, dito doekspelden en overhemdsknoopen, benevens andere preciosa van groote waarde, en waarop K. voorloopig in bewaring werd gesteld. De inspecteur vertrok hierop naar Belgie, tot het instellen van een onderzoek, wat tot resultaat had dat men hedenmorgen kon constateeren dat be- doelde persoon zich in de maand September j.l. te Seraiug (Belgie) had schuldig gemaakt aan dief- stal van een groot bedrag in geld en verschillende kostbaarheden. Op verzoek van de Belgische regeering is K. aangehouden en zal t;r beschikking van den officier van justitie te Middelburg worden gesteld, teneinde later naar Belgie te worden uitgeleverd. Daar bedoelde persoon ook nog al goed in Maastricht en omgeving bleek bekend te zijn, is het niet onnaogelijk, dat hij ook met de justitie in ons land nog iets af te rekenen heeft. Zooveel schijnt vast te staan dat onze politie een goede vangst heeft gedaan en zij een gevaar- lijk recidivist te pakken heeft. K. moet reeds in Belgie van zijn 16e tot zijn 20e jaar in de gevaugenis hebben geaeten. Is daarna als militair ook ter zake van diefstal opgesloten, heeft weten te ontvluchten, en, terwijl hij voortvluchtig was, den diefstal te Seraing gepleegd, waarvan ook de voorwerpen afkomstig zouden zijn die hier bij hem in beslag zijn genomen. Zaamslag, 13 Oct. De totale opbrengst der collecte voor de weduwen en weezen in Zuid-Afrika, in deze gemeente gehouden, bedraagt f 701,05. Sas van Gent. Zaterdag werd alhier door burg, en weth. aanbesteedle perceel. Het uitbreken der keibestrating op de markt en het opnieuw bestraten met te leveren waalklinkers en oude aanwezige keien. 2e perceel. Het be straten van den stationsweg met oude aanwezige keien, benevens het leveren van kantsteenen, waarvoor inschreven als volgt J. van de Velde te Ter Neuzen, 1® perc. 418, 2® perc. f 2290L. de Meijer te Selzaete, 1" perc. f 460, 2* perc. f 2150; B. Bauwens te Sas van Gent, 1" perc. 440, 2" perc. f 2090Edm. Claeijssens te Sas van Gent, 1" perc. 430, 2" perc. 2070 A. de Waal te Hontenisse, 1" perc. f 424, 2' perc. f 1990 A. Tholens te Ter Neuzen, 1® perc. 380, 2® perc. f 1990 G. J. Balkenstein te Ter Neuzen, 1® perc. f 450, 2® perc. f 1920 V. Willems te Selzaete, 1® perc. f 345, 2e perc. yi950 perceel 1 werd gegund aan den heer Willems en perceel 2 aan den heer Balkenstein. In de vergadering van den raad, Zaterdag gehoudeiwerd besloteu tct aankoop van 5 spiritus gloeilampen om deze aan te brengen op de kade en veemarktplein. Het voorstel van Burg, en Weth. om op de groote Markt een dergelijke lamp mt-t 2 pitten te plaatsen werd tot ons leed- wezen niet aangenomen. In het centrum der ge meente zou een flink licht wel op zijn plaats zijn. Over het voorstel aankoop van een brandspuit voor een op te richten vrijwillig brandweerkorps staakten de stem men. Onder de ingekomen stukken was een schrijveB van Ged. Staten, waarin mededeeling werd gedaan, dat de politieverordening door den raad in vorige vergadering vastgesteld, aan den Minister was verzonden met verzoek deze voor te dragen ter vernietiging. Hulst. Zooals bekend is, wordt door de letter- lievende vereeniging „Ernst en Luim" alhier, in de maanden October, November en December van dit jaar eeu internatienale tooneel- en voordrachten- wedstrijd gegeven. Voor dezen wedstrijd, waar- aan 40 personen en zes tooneelgezelschappen zullen deelnemen, zijn als leden der jury benoemd de heeren Ch. Burm, muziekdirecteur en regisseur alhier, W. J. Goldschmitz, idem te St. Jansteen W. C. Imandt, hoofd der school te St. Jansteen en A. Geerards, hoofd der school en voorzitter der rederijkerskamer //Tot Nut en Genoegen" te Koewacht. Boschkiipelle, 12 Oct. Op de boerderij //Hage- stein" alhier liet hedenmorgen een jongen het vee in de weide. Toen hij den hekkendam opendeed kon hij voor de aanloopende dieren niet spoedig genoeg uit den weg en werd door een er van dermate tegen de borst gestooten, dat hij moest blijven liggen en naar hnis moest gedragen worden. Na een paar uur te bed te hebben gelegen, was de hevige pijn, die de jongen in't begin had, nog al verminderd, zoodat men hoopt, dat de jongen niet inwendig is geknensd. stoppeldijk, 12 Oct. Toen de knecht van den heer v. H. gisteren namiddag van de kom van 't dorp naar de hofstede terugreed, wilde hij, aan den tol gekomen, den weg naar 't Cambron op rijden. Het nog jonge paard scheen echter meer naar den stal te verlangen, nam een plotselingen draai en holde naar huis. De knecht werd van de kar geslingerd en bleef schier bewusteloos liggen. De toegeschoten buren wisten den man spoedig door opwekkende middelen bij te brengen en nu kon gelukkig geconstateerd worden, dat hij met den schrik en een paar schrammen en ont- vellingen was vrij gekomen. Wanneer er zich leerlingen voor aanmelden, zal in de school aan de Veerstraat, herhalings- onderwijs voor meisjes worden gegeven des Maan- dags, en de vier volgende dagen voor jongens. De aanmelding moet geschieden bij't hoofd der, school, en men verwacht dat er heel wat aaDgiften zullen plaats hebben. Eerstdaags zal de benoeming plaats hebben van 't onderwijzend personeel. Met uitzondering van de lesdagen, die daar anders zullen zijn, is natunrlijk ook't bovenstaande van toepassing op de school te Pauluspolder. Heden middag gaf onze gunstig bekende fanfare //St. Cecilia" een uitstekend geslaagd concert in de kom der gemeente. Een talrijk publiek was opgekomen om van de flink uitgevoerde nummers te profiteeren. 't Moet dan ook gezegd, dat ons muziekge- zelschap op 't pad der kunst met flinke schreden voorwaarts gaat. Hongstdijk, 12 Oct. Naar wij met zekerheid vernemen, zal aanstaanden Donderdag onze hoog- geachte burgemeester de schooljeugd onthalen. Dat de kinderen na reeds feestelijk gestemd zijn is zeker en dat Donderdag hunne verwachtingen werkelijkheid zmllen worden, behoeft niet te worden betwijfeld. (Afgekeken). Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen aan de „N. R. Ct.": Een gezelschap Hollanders wacht in de buurt van de Vlaamsche Academic, in een rijtuig, het oogenblik af waarop de stoet voor den derden keer zal te zien zijn. Er komt beweging in de massa en, om beter te zien, fluks het rijtuig verlaten en naar voren gedrongen. In dien tusschentijd worden de hoofden van 't gezelschap even bij mekaar gestoken. Een portefeuille komt voor den dag. Er wordt wat uitgenomen en met de naamkaartjes haastig in een enveloppe gefrommeld. Daar is de stoet Hoera voor Botha Hoera voor De la Rey Den koetsier van het volgend rijtuig, waarin De Wet, een wenk gegevenstil staat de stoet. De Belgen wijken beleefd 't gezelschap treedt naar voren, en terwijl de oudste, de burgemeester van een der voornaamste plaatsen van't 5e district, met een paar woorden de enveloppe overreikt, drukt De Wet de handen der Hollanders, die hem hier kwamen begroeten. En voort gaat het weer. Hoera voor De WetLeve de Boeren Minister Kuyper heeft Vrijdag in gezelschap van den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, Mr. A. Baron van Voorts tot Voorst, persoonlijk aan Cornelia Heerakkers, te 's-Hertogenbosch en ten huize van haren heer, de heer Hupsch, de zilveren medaille van de orde van Oranje-Nassau uilgereikt, voor 50jarige trouwe diensten in betrekking bij de familie Hupsch bewezen. Men schrijft uit Denekamp aan de Zw. Ct. Den 1 Mei van dit jaar werden als armlastigen Van Pruisische zijde naar hier over de grens ge- zet de wed. Striedelmeijer met 4 kinderen, de oudste een jongen van omstrceks 24 jaren, de tweede een vau omstreeks 16 jaren, de derde ongeveer 14 jaren en een meisje van omstreeks 8 jaren. Geeu huisvesting hebbende, bleven zij op den berm van den rijksweg liggen, in regen en wind, zooals toen ter tijd het weer dag op dag was. Hun huisraad bestond uit een paar kisten, een kachel en een paar stoelen zonder zitting. Het beddegoed dat zij bij zich hadden is door den aanhoudenden regen in een onbruik- baren toestaud gebracht. Door eeu zekeren v. B. werd huu een kap vau een wageu geleend, waar zij toen elken nacht onder kropen. Ongeveer 1 Juli jl. werden ze door den veldwachter van den berm van den rijksweg gezet om ongelukken te voorkomen, daar de paarden er voor schrikten. Van daar zijn ze toen getransporteerd naar een stukje marke-grond op de z. g. kolonie, waar ze nog steeds verblijven, 's nachts slapende tusschen twee kisten op den grond in weer en wind, daar de wageukap door v. B. is teruggehaald toen ze verhuisden. Het is een wonder dat de kleinste kinderen er zoo gezond nitzien. Daar de vrouw van haar oudsten en haar tweeden zoon een flinke ondersteuning per week erlangt, is het geen nood- druft die tot deze ellende leidt. Niemand is er op gesteld haar een huis te verhnren en't opslaan van een keet, waarvoor zij de middelen wel bezit, schijnt ze overbodig te achten. Nu wordt weer gemeld, dat er niets waar was van het bericht in een der Amsterdamsche bladen, als zou bij den verbouw van de Stads- drukkerij vergeten zijn inrichtingen voor verwar- ming en verlichting te maken. Ten gemeentehuize van Schoterland verscheen een paartje uit Jubbega om in den echt verbonden te worden. Brnid en brnigom waren vergezeld van hunne ouders. Toen het op het ,/teekenen" aankwam, bleek van het zestal alleeu de bruid in staat te zijn haren naam te schrijven. De andere vijf konden lezen noch schrijven. Men meldt uit Stavenisse Als een bewijs, dat er overvloed van onder- wijzend personeel is, kan dienen, dat een jong- mensch uit deze omgeving, die reeds maanden lang in het bezit der onderwijzersakte is en her- haaldelijk tevergeefs gesolliciteerd heeft, nu het onderwijs den rug heeft toegekeerd, om schip- persknecht te worden. Dezer dagen heeft de heer K. de Vries Czn., directeur der Nederlandsche Meubel- en Hout- warenfabriek te Zaandam, in het departement van binnenlandsche zaken een door hem uitgevonden stemmachine ter bezichtiging gesteld voor Ministers en leden der Staten-Generaal en andere politieke personen. De machine, ,/Autavox" geheeten, wordt geroemd als even vernuftig als beknopt. Het is een met een kruk ronddraaiende cylinder, waarop de namen der candidaten zijn bevestigd, besloten in een metalen trommel met een langwerpige opening, waarvoor bij het wentelen de naam van een can- didaat zichtbaar wordt, terwijl daarnaast een knop uitsteekt die met den vinger moet worden neer- gedrukt om te stemmen. Op den cylinder kunnen acht namen worden gesteld, doch het toestel is zoo te stellen dat elke kiezer slechts zooveel maal den knop kan neerdrukken als er vacaturen te voonien zijB. Verder drukken baat niet. Bij het drukken verspringt voor elken naam het volg- cijfer, zoodat na afloop het aantal stemmen voor iederen candidaat slechts behoeft te worden af- gelezen. Tevens wordt het aantal stemmenden genumero- teerd. Eerst wanneer de kiezer, gestemd hebbende, uit de deur van de eel treedt, is het toestel weer geschikt voor een nieuwen kiezer en weerklinkt de controlebel. Ook tot bianco stemmen bestaat gelegenheid. De heeren Dr. Van Hamel Roos en Harmens schrijven in hun Maandblad tegen Vervalschingeu aangaande schadelijk loodhoudend servies voor koffie en theebereiding het volgende z/Wij onderzochten theepotten, melkkannen en waterketels uit den handel, welke aan de binnen- zijde groote hoeveelheden lood inhielden. Het behoeft geen betoog, dat dergelijk servies voor de bereiding van thee of koffie, ten strengste afgekeurd behoort te worden. Het is immers een door proefnemingen bewezen feit, dat deze dranken in zulke potten gereedgemaakt, looddeelen opnemen en daardoor aanleiding geven tot loodvergiftigingen. Dergelijke theepotten enz. worden in groote hoeveel heden in den handel gebracht en in tal van huis- houdingen gebruikt. Het bedoelde servies is van buiten vernikkeld en gelijkt op een ander fabri- kaat, het zoogenaamde alboid-metaal, dat geen lood bevat en geschikt is voor koffie en theebereiding. Wij achten het noodzakelijk, met het oog op veler gezondheid het publiek aan te raden, bij hun leverancier na te gaan, of een schadelijk loodhou dend artikel gekocht is geworden en zich in dat geval serviezen aan te schaffen, o. a. uit albo'id- of under metaal vervaardigd, welks onschadelijkheid voor het bewuste doeL bij herhaald onderzoek ge- blekeu is." In de protestantsche kerk in de Via Cavour te Rome trok dezer dagen 's avonds de opmerk- zaamheid een jonge Franciskaner-monnik, die met groote aandacht de preek volgde. Plotseling ver scheen in het godshuis een kanunnik der naburige San Giovanni-kerk, welke midden in de preek den monnik gelastte de kerk te verlaten. Onmiddel- lijk ontstond er een geweldig rnmoer en de ge meente protesteerde tegen het bevel van den kanunnik. Deze riep toen de politie te hulp, welke den monnik arresteerde. Op het politie- bureau kwam aan 't licht wat den kanunnik zoo driest had doen optreden de monnik was weg- geloopen uit een klooster bij Salerno en had een tnesje geschaakt. Zijn komst en houding in de protestantsche kerk in de Via Cavour waren niets dan een speculatie op de goec(geefschheid der kerkgangers. De snaak werd in arrest gehouden. Het zal niet algemeen bekend zijn, zegt het Soerab. Hbl.", dat tegenwoordig nog op Java een eigenjtardige vorm van slavernij bestaat, ten spijt van het nadrukkelijk voorschrift in het regeerings reglement. Soms toch komt het voor dat de Europeanen meest in Indie geboren, Javaansche kinderen koopen en dezen in dienstbaarheid houden. Meestal echter worden zij goed behandeld en is het lot van deze //anak mas" niet beklagenswaardig. In- tusschen is ook weleens het tegendeel het geval zooals ons dezer dagen gebleken is. Een Javaansch meisje, in dienst bij een te Soera- baja wonende familie, werd om een buiten haar liggende oorzaak, het sterven van een kanarie- vogel, op hardhandige wijze door haar meesteres afgeranseld. Naar aanleiding hiervan liep het meisje met een bitter gemoed weg. De inlandsche politie was zoo wel will end", het kind op te sporen het was inmiddels bij een andere fa milie in dienst getreden en bij haar meesteres terug te brengen. Deze, in woede ontstoken, liet het de haren afknippen en zoo, met kaal hoofd, op den bok van een kosong door de straten rijden, ten aanschouwe en tot spot van haar rasgenooten. Te f leveland, in den Amerikaanschen staat Ohio, is iemand tengevolge van eeu zonderlinge vergissing aan zijn eind gekomen. Een rijke aanuemer, Biittner, werd Dinsdagoch- tend wakker met pijn in de keel, en daar hij tegelijk zijn valsch gebit miste, meende hij tot zijn grooten schrik dat hij dit ingeslikt had. Hij zond dadelijk om een dokter, die hem met x-straleu onderzocht, en dacht dat hij de sporen van het plaatje met de tanden in Biitners maag zag. De doktoren begonnen onmiddellijk aan een operatie. Terwijl zij bezig waren vond Biittner's zuster de tanden onder het bed, zij gaf er dadelijk kennis van aan het hospitaal, maar het was te laat de wond werd joist dichtgemaakt. Biittner is aan de gevolgen vag^ie noodelooze operatie gestorven. Een dame te Londen zag Woensdag aan het Woolwichstation dat een vierjarig kind gevaar liep overreden te worden. Zij stak den weg over om het te redden doch werd echter omver gesmeten door een bierwagen, met het gevolg dat een wiel over haar borst ging en zij dadelijk gedood werd. Het kind werd gered. De Kronprinz Wilhelm van de Norddeutsche Lloyd schijnt zich alvast te oefenen voor de taak, die het schip als reservekruiser zou moeten vervullen in een oorlog tusschen Duitschland en Engeland. Woensdag heeft het schip bij Southamp ton bijna den Engelschen torpedojager Wizard naar de haaien gezonden. De Wizard kwam er met averij aan haar boeg af. Dienzelfden dag 's ochtends had de Kronprinz Wilhelm bij Beachy Head reeds het Engelsche stoomschip Robert Ingham in den grond geboord. Het circus van Barnum en Bailey, dat sedert 1900 Europa bereisd heeft, zal van Duinkerken uit naar de Vereenigde Staten terugkeeren. Duin kerken is als punt van vertrek gekozeu, omdat de haven van die stad over de noodige werktuigen beschikt, om de groote vrachten te laden. Twee stoomschepen van de Atlantic Transport Line, worden den 25 dezer uit Londen te Duinkerken verwacht. Het zijn de Minneapolis die 183 meters lang is en 18,000 ton meet en de Michigan van 14,000 ton inhoud. Op de dekken en in de ruimen van deze schepen zullen de 67 groote wagens ieder van 16 meter lang, geborgen worden. Een automobiel die er op haar eentje van doorgaat is gelukkig een uitzondering. Te Parijs heeft er echter een dergelijke kunsten vertoond. De eigenaar had haar stil gehouden voor een ge- bouw en ging zelf naar binnen. Eensklaps, zonder dat men weet wat haar be- zielde, reed de automobiel de hellende straat af, stak al puffende een pleiu over wierp een paard voor een rijtuigje omver, stormde toen in rechte lijn in de richting van een cafe, en na een aantal tafels op het terras naar alle richtingen te hebben geslingerd, kwam zij tegen den muur tot staan. Persoonlijke ongelukken kwamen er niet bij voor. Prettig vooruitzicht. Professor Ledo- chowski, te Weenen, een bekend meteoroloog, voor- spelt dat de komende winter waarschijnlijk de koudste en strengste zal zijn, dien men sedert 50 jaar heeft beleefd. Alles wijst er op, dat men zich kan voorbereiden op de laagste temperatuur, de ijzigste winden en den zwaarsten sneeuwval, al welke surprises lang zullen duren over geheel Europa. Het is te hopen, dat een andere weerprofeet spoedig het tegendeel voorspellen zal. INGEZONDEN STUKKEN. Men kan niet zeggen, dat de heer De Jonge gelukkig is geweest met dat voorstel en erenmin met zijn motiveering. Blijkbaar streefde hij daarmede zijn doel voorbij. Terecht werd opgemerkt, dat de dansgelegenheden, die hij op het oog had, eerder zonden rermeerderen dan verminderen, wanneer er geen belasting voor behoefde betaald. En hij kon weten, dat onze burgervader er niet minder toesehietelijk met vergunningen op zon geworden zijn. Trouwens ZE. Achtb. heeft dikwijls genoeg verkondigd, van den geloove te zijn, dat de jengd moet uitrazen en hij heeft het waarlijk niet onder stoelen of banken gestoken, dat bij hem zelven al de wilde haren nog niet hebben plaats gemaakt voor tamme of achtbare. Ook de motiveering van den heer De Jonge was te eenzijdig. Het was hem alleen om de Zondagheiliging naar zijn geloofs- opvattiDg te doen. Immers hij bekende, dat hij op de andere dagen wilde laten waaien en zwaaien. Alzoo moest hij op tegenstand stuiten, waar hij anders tot zekere hoogte of onder ander opzicht instemming had kunnen vinden. De heer De Jonge mag wel eens bedenken, dat de zitting van een gemeenteraad, vooral van een gemeenteraad als de onze, niet de plaats is om te getuigen of geloofsbeiydenissen af te leggen En hij bedenke ook, dat zijn aangekondigd voorstel tot wijziging van de Politie-verordening op dit stuk slechts dan A

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 2