A 1 g 0 m a e a Nieuws- ea Adverteatieblad t o o r Zeouwscb-VUaaderoa. ijNisfipir No. 4290. Dinsdag: 14 October 1902. Jaarlijksche Yesmarkt 42e Jaargang. HERHALINGSONDERWIJS. Maandag den 27 October, aanstaande. aanbesteden: FEUILLETON. 0NSCHULDIG VER00RDEELD. Rinnenland ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per poet: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amenka 1,82$. Men abonneert zich by alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. ADViBTOTiJSi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meet f 0,10. Bij direct* opgaaf van driema&l plaataing derzelfde advertentie wcrdt ti* prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsmimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave Burgemeester en Wethonders van AXEL, maken bij dezen bekend, dat de in deze gemeente dit jaar zal gehouden worden op Burgemeester en Wethouders van Axel, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van PlNl.lPPl^L zullen op Zaterdag 18 October 1902, des middags te 12 ure, bij enkele inschnjving, het uitvoeren wan werken in- en bij de gemeentehaven met het onderhoud tot 31 December 1902. Haming f465, Aanwijzing wordt gegeven op den dag der besteding des morgens te 9 ure. Het bestek ligt ter lezing ten gemeentehuize «n is tegen betaling van 0,50 aldaar verkrijgbaar. Philippine, 9 Oct. 1902. A. J. CAMMAERT, Burgemeester. J. L. DE MULDER, Wethouder. De generaals op reis. Het Utrechtsch Dagblad geeft het volgende verslag van wat generaal De Wet Yrijdagavoud te Utrecht heeft gezegd. De onafhankelijkheid is verloren. Wij hebben vrede gesloten met de Regeering van den Koning van Engeland. Wat is nu ons voornemen Kwaadgezinde couranten trachten ons, eenvoudige Boertjes, verdacht te maken om onze politiek. Elkeen weet de questie. Men heeft gezegd, dat wij geweigerd hebben den Duitschen Keizer te bezoeken. hetgeen ik ontken. De Duitsche Keizer heeft ons niet uitgenoodigd om hem te bezoeken, en wie het nog anders mocht willen vertellen, dien brandmerk ik met het zwartste brandmerk. Ik geloof dat de Keizer zelf niets weet van hetgeen die kwaadgezinde couranten schrijven. Al wat ik weet, is dat er een zekere politiek gaande is om ons bij onze Regeering verdacht te maken. Doch diegene, die probeeren wil ons den weg te versperren, God leide hem in dien valstrik. Genoeg daarvan. Met een kort woerd wilde ik slechts wijzen hoe kwaadgezinden ons trachten den weg te versperren. Wij hebben slechts een doel, waarop wij afgaan, geheel en al afgescheiden van eenige politiekde philantropie alleen. Dat is onze zending en daarbij blijven wij. Wij blijven in ons rechte pad al zouden Beelzebul en al zijn discipelen ons daarvan af trachten te lokken. Als wij echter de verzekering krijgen dat een hooggeplaatst versoon, Koning, Keizer of President ons wil zien, dan zal ons dat een verbazende eer zijn. Onze eerste plicht zal dan zijn ons bij den Engelschen gezant te gaan aanmelden, om ons aan dien vorst of president voor te laten stellen. Maar ons den anderen weg op te drijven, daarvoor zouden meer couranten en kwaadgezinde persouen noodig zijn dan er op de wereld zijn. „Ons drie het harde koppen, wij blij maar in ons rechtuitpaadje, ons collecteer maar." Het is duidelijk, dat de Boeren-Generaals niet de minste schuld hebben aan 't afspringen van de Keizer-audientie. Het schijnt dat de generaals zich voor hun reis op 't volgende, en zeer juiste, standpunt hebben gesteld Wij zijn enkel gekomen om aan de bevolkingen hulp te vragen en houden ons strikt buiten de politiek. Als wij ons tot een regeerend vorst hebben gewend met het ver- zoek om ontvangen te worden, dan zouden wij de politiek in onze zaak hebben gemeugd. Wij zullen echter de uitnoodiging aannemen van elk, die ons helpen wil in ons werk. Toen Koning Edward het verlangen had te kennen gegeven de generaals voor zich te zien, hebben zij onmiddellijk zich naar hem begeven. Had de Keizer ook zoo gesproken, de generaals zouden alle stappen hebben gedaan, die werden vereischt. Nu is het mogelijk dat de Boeren in de mededeeling van Duitsche zijde, dat de Keizer hen ontvangen wilde, den voorlooper van een latere formeele uitnoodiging zagen, terwijl men van Duitschen kant slechts een wenk had willen geven, dat op een aanzoek gunstig zou worden beschikt en hoe dat aanzoek moest worden gedaan. Nu, om dat aanzoek te doen was er, zooals boven gezegd is, geen reden. 85) Ja> it moet erkennen, dat een vluchtlangs den weg, welken gij my getoond hebt, niterst moelijz, zoo niet onmogelijk is, maar niets be- wijst mij, dat uw gevangenen geen audere middelen zouden kunnen vinden om te ontvluchten. Als elke zaak in de wereld, moet ook uw gevangenis haar zwakke zijde hebben. jt ken die zwakke zijde niet. Als ge haar ontdekt hebt gedurende onze wandeling, zoudt ge mij verplichten haar mij aan te wijzen. It heb niets ontdekt, maar bepaalde er mij toe uw wijze van bewaking en uw muren te bewonderen. In de Vereenigde Staten bebben we geen versterkte plaatsen midden in de steden. Onze gevangenissen zijn gesloten met deuren flinke, ijzeren tralies, die even sterk zijn als de uwe. En toch, hoe goed alles ook is ingencht, gelukt het onzen gevangenen, als ze aangetast zijn door de zucht naar Yrijheid dikwijls genoeg, •m te ontkomen. Goed, maar welk besluit trekt ge daaruit Ik besluit er uit, dat, als men zich bij u niet over de muren kan redden, men het zooals overal elders door de deur moet doen. Ge vergist u. Onze deuren zijn te goed bewaakt om doortocht te verleenen aan hen, die geen recht hebben het gebouw te verlaten. Voor hij ons verlaat, moet een gevangene aan een reeks van formaliteiten voldoen Maar, merkte de Amerikaan op, als de be waker, die er mede belast is het vertrek te ver- hindereu, het daarentegen eens in de hand werkte Ha, ge verondersteld dus de mogelijkheid van omkooperij, teneinde daardoor de medewerking van de beambten te verkriigen? Xk ben verplicht om alles te veronderstellen opdat mijn studies omtrent de kunst om te ont vluchten volmaakt zijn. Welnu, ik zal u rondweg antwoorden. De medeplichtigheid van een of meerdere beambten zou tot niets dienen. Men zou de mijne moeten ver- werven. Ge ziet het dus. Dat is de zwakke zyde van uw stelsel. Een directeur, die om de een of andere reden de vrijheid zou willlen schenken aan een gevangene, zou het kunnen doen. Ougetwijfeld en in de Vereenigde Staten moet dit volkomen hetzelfde zijn. Een directeur is de eenige meester in het gebouw. Daar aide verantwaordelijkheid op hem berust, beveelt Maar nu is in de Duitsche houding het heel eelijke dit, dat men, bang geworden door den ogen toon van de Engelsche pers, zich van de zaak afmaakt en er een voorstelling aan geeft, alsof de generaals de schuld van alles zouden zijn, zoodoende twee vliegen slaande in £en klap zich verzoenen met de bevolking en een plasdankje verdienen aan de overzijde van het Kanaal. Dat die arme Boeren bij die diplomatieke manoeuvre t kind van de rekening werden, was geen oogen- ilik een bezwaar. Aan een Parijsch blad is namens generaal De a Rey meegedeeld #Wij komen Maandag te Parijs als gasten van let Boeren-comite. Dat comite heeft alles ge- regeld en regelt alles wat op ons verblijf daar ter stede betrekking heeft. Wij weten volstrekt niet of wij daar officieele personen zullen ontmoeten, dienaangaande hebben wij geen wenschen te ken nen gegeven, het comite moet naar goedvinden landelen. Wij stellen er prijs op, dat men te Parijs overtuigd is, dat onze reis volstrekt geen staat- cundig karakter draagtin hetgeen wij zullen zeggen, mag men geenerlei politieke toespelingen zien of trachten te vinden." Aan de Engelsche pers hebben de generaals, door den secretaris van het ,,Generale Boeren- lulpfonds" bekend laten maken dat zij tusschen 20 en 25 dezer te Londen terug hopen te zijn, om hun zending te vervullen gelijk zij die in het Beroep hebben uiteengezet. De Standard Bank of S. Afrika heeft op zich genomen, bijdragen voor het hulpfonds in ont- vangst te nemen. Engeland en Portugal. De Portugeesche marine zal belangrijk worden uitgebreid met vele schepen. Aan den scheeps- bouwmeester Orlando is opgedragen onmiddellijk een aanvang te maken met den bouw van twee kruisers. Deze maatregelen staan klaarblijkelijk, evenals een reis van den Koning naar Engeland, in ver- band met een nieuw Engelsch-Portugeesch verhond, met het oog op de waarschijnlijkheid van een Fransch-Spaansche alliantie. Onlusten in Spanje. Ondanks het verbod van de overheid hebben werklieden te Gibraltar een vergadering willen houden. Toen de gendarmerie tusschenbeiden kwam, werd er met steenen geworpen. De gen- darmen schoten, de werklieden beantwoordden het vuur. De vechtpartij duurde meer dan een uur. Er werden tal van schoten gelost, waardoor 8 personen gedood en eenigen gewond werden. In een apotheek werd alles kort en klein geslagen. De stad is door de militaire macht bezet. ook iedereen. En toch, als ik om de een of andere reden mij in het hoofd haalde, een vlacht in de hand te werken, zou ik toch nog moeilijk- heden kunnen ontmoeten bij de beambten, belast met het inschrijven der gevangenen, die dadelijk zouden hemerken, dat er een onregelmatigheid plaats greep. En als gij 't nu eena bepaald zou willen Ja, als het nu moest, dan ging het wel, ik zou bevel geven om den gevangene, dien ik wilde beschermen, in mijn kamer te brengen. In het geheim zou ik hem van kleeding doen verwisselen en hem zoo goed mogelijk vermommen. Daarop zou ik met hem de kleine trap afgaan, welke wij zoo- even opkwamen. Ik zou gearmd met hem het groote voorplein oversteken, en naar den portier gaan dien ge voorbij moet, als ge vertrekt. Ik geloof wel, dat hij gek zou opkijken, want hij ziet goed uit de oogen, en waarschijnlijk zo* bij tot zich- aelf zeggen Wie is die vreemdeling dan toch Waar komt hij vandaan Ik heb hem niet binnen zien komen. Waarom gaat gij weg? Maar wat hij ook denkt, hij zal openen, daaraan valt niet te twijfelen. Ziet ge, het is dus toch mogelijk. Ja, dat weet ik. Maar van dat alles doe ik niets, en de vlucht, welke wij zoo netjes verzounen hebben, is geheel inbeelding en heeft Het heet zegt het Vad. dat de afdee- ingen der Tweede Kamer het plan van den Minister van Financien om tot verhooging van de accijns op gedistilleerd over te gaan zoo ongunstig hebben ontvangen, dat hst opgeven van dit plan niemand zou verwonderen. Volgens 't „Vad." zijn enkele Ministers en onder dezen den heer De Marez Oyens voorop, nog protectionistischer dan hun collega Harte, ten behoeve van de jammerende beetwortelsuiker- abrikanten. De Ministerraad is verdeeld, zegt het blad maar zijn meerderheid is den suikerindustrieelen gunstig gezind en het. vermoedt dat de heer Harte, ook door de snikerfabrikanten met adres op adres belegerd, wel eindigen zal met 't moede hoofd in den schoot te leggen en aan de Staten-Generaal voor te stellen, den suikerfabrikanten de hoogste surtaxe toe te staan, die door de Brusselsche con- ventie gedoogd wordt ten koste van Indie, waar de suikernijverheid, ook ter wille van de be volking, dringend behoefte heeft aan een beteren toestand. Het hoofdbestuur der schippersvereeniging Schuttevaer heeft aan de Tweede Kamer haar hulp en medewerking verzocht, opdat zoo spoedig moge lijk maatregelen worden genomen tot verbetering van den slechten en gevaarlijken toestand van het Hellegat. Aan den Minister van Financien is verzocht maatregelen te nemen welke de suikerindustrie in Nederland voor verder verval behoeden en zoo mogelijk weder tot bloei brengen kunnen. Voorts is aan den Minister van Waterstaat een adres verzonden, boudende verzoek om maatregelen, opdat de Dintelhaven in alle opzichten verbeterd, de schutsluis vergroot, zoomede een zekere bebake- ning en een veiliger ligplaats voor schepen mogen worden aangebracht. TER NEUZEN, 13 October 1902. Bij de Geref. gemeente alhier is tot predikant beroepen Ds. J. van den Berg te Sliedrecht. Vrijdag wilde de heer Medaets zich per automobiei langs den westelijken kanaaldijk naar Sas van Gent begeven. Ter hoogte van de op- zichterskeet van den heer Stuurman bevonden zich over den weg een drietal karren die suikerbieten losten op den kanaaldijk. De heer Medaets riep hen toe den weg vrij te maken, waaraan, naar men ons meedeelde, door de daar liggende rails ten behoeve der sluiswerken, niet kon voldaan worden. De heer Medaets zette zijn automobiei stil en klom op de eerste kar die den weg versperde, n. 1. die van den voerman C. Stoffijn niets werkelijks. Op die manier ontvlucht men in de romans en in den schouwburg, maar nimmer in het werkelijke leven. Mr. Gardiner beet zich op de lippen. Maar zooals hij aan Jeanne Berard gezegd had, werd bij des te koppiger, hoe grooter de hinderpalen waren, die zich op zijn weg vertoonden. Hij wilde overwinnen. De directeur bad hem thans niet genoodigd in zijn werkkamer, maar in een netter vertrek, hoogst eenvoudig gemeubeld, dat blijkbaar diende om vrienden te ontvangen. Woont ge hierP vroeg Mr. Gardiner. J a, met mijn familie. Dat is te zeggen met mijn vrouw. Ge gaat zeker toch wel eens uit. Ge blijft, hoop ik, niet altijd opgesloten in deze gevangenis? Niets noodzaakt mij er toe. Maar ik heb als gewoonte aangenomen, slechts hoogst zelden uit te gaan. In een inrichting als deze, heeft men den directeur als het ware elke minuut noodig. Dan is het eens een gevangene, die met een paar goede woorden tot kalmte gebracht kan worden dan moet een bewaker onder handen genomen wordenverder mededeelingen vanwege de politie en eindelijk komt soms eensklaps den inspecteur u op den hals vallen. (Wordt vervolgd.) TER SEtZESSCHE COIIRAIT. .Mt blttd ea VrlJd.ga^«n<l. ritgesonderd op Feertdsgen, bij de Ftrma f. J. Vil P« »«M «- aanvan.'ende 1 November a. s., wenschen deel te nemen en de Te/leerjaren der lagere school hebben doorlooper, zich noe kunnen aanmelden tot 20 October a. 3.. voor de kom der gemeente bij het hoofd van de openbare lagere school A en voor SluWtH bij het hoofd van school D. m die hoofden kunnen tevens nadere inhchtmgen voor het herhalingsonderwijs worden verkregen. Ter Neuzen, 13 October 1902. Burgemeester en Wethonders voomoemd, J A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1