Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 11 October 1903. 42" Jaargang. No. 4289. TWEBDB Binnenland. FEUILLETON. ONSCHULDIG VEROORDEELD. Tweede »De Bii lezen wij adressen in van een Hazerswoude, soms in brochure, soms op een Kamer of bij de Koningin, Klok", komen herhaaldelijk zekeren J. Heemskerk te den vorm van een kleine gewoon blaadje papier. Dezer dagen kregen we weer het volgende epistel onder de oogen „Geeft met verschuldigden eerbied te kennen Jan Heemskerk, oud-landbouwer te Hazerswoude dat de blijde tijding van Uwer Majesteits ge- lukkig herstel de harten van Uwe onderdanen met groote vreugde heeft vervuld dat in alle kerken daartoe vurige gebeden werden en nog voortdurend ten hemel worden opgezonden dat echter velen aan dit algemeen gebed niet hebben deelgenomen om de eenvoudige redtn, dat zij nooit ter kerke gaan dat de zulken, die God niet vreezen, zich ook niet erover bekommeren, dat zij eens rekenschap zullen moeten afleggen van hunne daden dat er daarom zoovele dingen gebeureD, die den toets der rechtvaardigheid niet kunnen door- staan dat bijv. door het oprichten van openbare slachtplaatsen de eigen slachtplaatsen alle waarde verliezeu voor welk verlies geen cent schadever- goeding wordt gegeven dat voorts door sommige veeartsen koeien worden afgekeurd en vernietigd, zonder dat den boer eenigszins de schade wordt vergoed dat bij zulke ongeloovigen van Zondagsheiliging natuurlijk geen sprake is dat bij de margarine-fabrikatie vooral het plegen van schroomelijk onrecht aan het licht treedt dat bijgevolg al het mogelijke dient gedaan te worden, om hen, die God niet belijden en dienen te weren uit alle staatsbetrekkingen dat langs dezen weg de Christelijke geest onder ons volk belangrijk zal worden bevorderd en Gods onmisbare zegen zal nederdalen op Uwer Majes teits regeering; dat hij hoopt door den steun van Uwe Majes- teit eindelijk te mogen zien de vervulling van zjjne wenschen, voor welke hij reeds zoovele offers in tijd en geld heeft gebracht weshalve suppliant op grond van het aange- voerde eerbiedig Uwe Majesteit verzoekt hem in bijzonder gehoor te willen ontvangen, ten einde dit adres persoonlijk te kunnen toelichten, of zoo dit mogelijk ware, een schriftelijk antwoord te mogen ontvangen." Vanwege het Leger des Heils zal van Maandag 2 November tot 16 November weer de jaarlijksche aanvrage worden gehouden ten behoeve van het werk hier te lande. De reeds bestaande inrichtingen hebben groote behoefle aan geldelijken steun, terwijl ■voor de uitbreiding, die men zich gedrongen gevoelt aan het werk te geven, door den nood, die zich openbaart, hulp driugend noodig is. Met den bouw van het tehuis voor ontslagen gevangenen is een aanvang gemaakt, terwijl te Rotterdam een groot gebouw voor goedkoop volks- logement, gaarkeuken en toevlucht zal worden iugericht. TER NEUZEN, 10 October 1902. Met ingang van 1 November zijn verplaatst de klerken der posterijen en telegratie, M. Eijke Rotterdam naar Hulst en A. P. Standaert Hulst naar Roermoud. Hoek, 10 Oct. Een goede leerles. Woensdag trokken twee kleuters van een jaar of vijf naar de zoogenaamde Armenweide in deze gemeente met het doel een mooi vuurtje te stoken. Nu, het ging zoo aardig, dat een van beiden met een deerlijk gebrand handje naar huis kwam. Die zal er nu ook wel respect vooz gekregen hebben. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier door Ds. J. G. M. Andreae te Kattendijke. Zaamslag, 9 October. De opbrengst der aardappelen valt op de akkers, waar de ziekte zich in erge mate vertoonde, veel tegen, zoodat men zich met een gemiddelde opbrengst van ongeveer 60 zakken per gemet moet tevreden stellen. Op andere onbesproeide veldeu waar de ziekte zich weinig vertoonde wordt daarentegen zelfs 110 zakken per gemet geoogst. Het valt vooral in het oog, dat dit jaar de besproeide aardappelen op sommige plaatsen ook in erge mate door de ziekte zijn aangetast geworden, waaruit kan worden afgeleid, dat dit ook altijd geen afdoend middel tegen het kwaad is. Ver- moedelijk is de mindere opbrengst, over het van van talrijk publiek de overige beschikbare ruimte in het gebouw vulde. Hier nam als eerste spreker het woord den Edel- Achtb. heer burgemeester der gemeente, die in eene toespraak tot de aanwezigen de redenen uiteenzette welke tot den bouw van deze school hebben geleid. Hij hoopte dat de jeugd van Axel hier vele kundig- heden zou verzamelen en dat de onderwijzers onder de leiding van hun hoofd samen het welzijn der jeugd zouden bevorderen. Een woord van dank werd gebracht aan den heer districts-school- opziener, ofschoon niet aanwezig, voor diens wel- willende medewerking, alsook aan den architect, den heer Wisse van Zaamslag, en aan de aannemers voor de nette en zindelijke afwerking der gebouwen. Ten slotte ook den dank aan alien, die op eenige wijze hieraan hebben medegewerkt. Hiermede ver- klaarde hij de school aan hare bestemminggewijd. (Luid applaus). Hierna verkreeg het hoofd der school, den heer Yan Ruijven, het woord. Hij schetste de geschie- denis van het plekje grond, waarop deze school staat, riep bij de ouderen onder de ouden de school van meester Cats in herinnering, sprak over de vergrooting in 1878 en verklaarde den tegenwoor- algemeen genomen, oorzaak dat de prijzen steeds digen verbouw in de eerste plaats als het gevolg van een ruimer gevoelde behoefte aan openbaar onderwijs in deze gemeente. sUjgende zijn. Op grond van de wet op de leerplicht is ook alhier het herhalingsonderwijs opnieuw ge- regeld, en zullen de lessen daartoe aauvangen op 1 November tot ultimo Eebruari. Het onderwijs voor jongens zal gegeven worden des Maandags-, Dinsdags-, Donderdags- en Vrijdagsavonds van 5 tot 7 uur. Voor meisjes elken Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur behalve in den Groote Huissens- polder waar het Zaterdagsmorgens van 9 tot 10 uur gegeven wordt. Het onderwijs zal gegeven worden in taal, rekenen, kennis der natuur, aardrijkskunde en nuttige handwerken voor meisjes. Zij, die aan dit onderwijs willen deelnemen, moeten zich voor 15 October aanmelden bij het hoofd der school. Axel. Bij Koninklijk besluit van 23 Sept. is aan den Kerkeraad der Nederduitsch Hervormde gemeente alhier machtiging verleend tot aanvaar- ding eener bemaking. Axel, 8 Oct. Op eene passende en nette wijze, die tot eer strekt aan alien, die aan de uitvoering van het feest hebben medegewerkt, werd gisteren het nieuwe schoolgebouw in deze gemeente in gebruik genomen. Alvorens een verslag te geven van het eigenlijke feest, volgt eerst een korte beschrijving van het gebouw. Op de plaats, waar vroeger de oude school stond, verheft zich thans het grootsche gebouw zonder overtolligen opsmuk, als een sieraad der gemeente. Een zeer ruime gang geeft beneden toegang tot de vier lokalen voor gewoon lager onderwijs en het gymnastieklokaal. Twee trappen in dieu gang waarvan een ijzeren, voor mogelijk brandge- vaar leiden ons naar boven, waar eveneens vijf lokalen zijn, benevens een kamertje voor het opbergen van leermiddelen. Al deze lokalen en gangen, geheel iDgericht volgens de eischen van den tijd, leveren bij het binnentreden een frisschen, ruimen aanblik op. Ter bescherming van het gebouw, steken twee bliksemafleiders hunne spitsen hoog in de lucht. In den zijgevel van het gebouw, waar de hoofdingang is, bevindt zich een gedenksteen, waarin gebeiteld zijn de nameu van het bestuur Hij gevoelt zich gedrongen om ook namens de onderwijzers zijn genoegen uit te drukken voor het beeindigen van een jarenlang tobben. De betere inrichting van het gebouw waarborgt betere vruchten van het onderwijs. Hij brengt zijn dank aan gemeenteraad en secretaris, voor hetgeen in dezen hebben gedaan, ook namens de ouders der leerlingen, die hij nu tevens wijst op hun plicht om de kinderen van het onderwijs te laten profiteeren. Architect, aannemers en op- zichters worden achtereenvolgens bedankt voor de aflevering van dit gebouw waarin alles zal worden geleerd, wat deugdzaam, waar en goed is. Ook voor de vernieuwing zijner woning spreekt hij een woord van dank alsmede voor de medewerking en genegenheid, die hij tijdens zijn verblijf in deze gemeente zoo ruimschoots heeft mogen onder- vinden. Laagdurig applaus volgde ook op deze rede. Door de leerlingen der hoogere klassen werd daarna, onder leiding van den heer Verbrnggen, een danklied aan den raad toegezongen en werd een aanvang gemaakt met het trakteeren der kinderen op krentenkoeken en limonade. De gemeenteraad en vele belangstellenden door- wandelden achtereenvolgens de verschillende lokalen, waar eten en drinken werd afgewisseld door het zingen van toepasselijke liedjes, voor deze gelegenheid door de onderwijzers vervaardigd. Na afloop van het kinderfeest kwamen de gemeenteraad, de genoodigden en de jonge dames, die zich met de bediening hadden belast in het gymnastieklokaal nog eenigen tijd gezellig samen, waar zang en toasteu elkaar om strijd afwisselden. Dit was het slot van een feest, dat zeker bij velen nog lang in aangename herinnering zal blijven voortleven. stoppeldijk, 9 Oct. Het is verwonderlijk, hoeveel vriesganzen men boven onze gemeente naar 't Zuiden ziet trekken. Tegen 4 uur's mid- dags arriveereu de eerste, en dan blijft dat voort- duren tot den avond in troepjes van verschillende grootte. Weervoorspellers hier beweren, dat vroege vries- der gemeente, aannemers van school en onderwijzers- ganzen, een vroegen en strengen winter aankondigen. woning en van architect en opzichter. Nadat ongeveer te 2 ure de kinderen hunne plaatsen hadden ingenomen, verschenen al spoedig het gemeentebestuur met de genoodisden in het ruime gymnastieklokaal, waar ook de kinderen der hoogste klassen waren opgesteld, terwijl een zeer ss hooren laten Met 1 October heeft men hier weer op 3 drukke punten een lautaarn ontstoken. 't Ware zeker te wenschen, dat ons geacht gemeentebestuur kon besluiten tot eene verlichting aan 't zooge naamde Koegat, want het kan moeilijk ontkend S4) Te midden van de stilte, die op de binnen- plaats heerschte, hoorde men plotseling de stem ,an den directeur. Hq gaf beveleu aan de XJw hand, geef me de hand, zeide de heer Gardiner, nogmaals hartelijk de hand van Berard drukkend en daarop verwijderde hij zich snel om aich weder bij den directeur te voegen. Welnu, wat denkt ge van den moordenaar van prins Lavisine vroeg de directeur aan Mr. Gardiner. Ik geloof dat 't een oedaard man is, die zich in zijn lot zal leeren schikken. Hij zal u waarschijnlijk niet veel moeite geven. Neen, dat zegt ge wel, 't zou een buiten- kansje zijn als al mijn loge's waren als hij. Hebt ge ook lastige kerels Eenige, zeker. Van die echte dwarsdrijvers. In deze gevangenis heerscht altijd eenige opge- wondenbeid, als gevolg van het onophoudelijk komen en gaan van de gevangenen. Elke nieuwe brengt de laatste berichten uit de buitenwereld. Men koestert nog hoop en wacht op een uieuwe- ling of op het vertrek van den een of ander. Ook worden er nog plannen gemaakt Wel licht tot ontvluchting voltooide Hanley Gardiner den zin. Voor later ja. Hier denken zij er niet aan. 7,\j kennen het huis te goed door zichzelf en door zeggen. Wacht ik zal 't u eens goed zien. In plaats van den weg terug te keeren, dien wij gekomen zijn, zullen wij buiten om gaan, langs den wal die de gebouwen omringt en ze met dubbele muren omvat. Hij riep een bewaker, gaf bevel hem te verge- zellen, en na een klein deurtje geopend te hebben, zeide hij tot Hanley Gardiner Ziehier, nu zijn wij in den eersten cirkel- gang om de gebouwen. Ge ziet, dat 't reeds moeielijk is, er in te komen. Deze deur wordt dag en nacht bewaakt, en alle vensters van de gebouwen zijn voorzien van flinke, ijzeren staven, Owat de staven betreft, lachte de Ameri- kaan, dikwijls heb ik gehoord, dat men er in ge- slaagd is ze door te zagen. Zeker, dat heb ik ook wel eens gehoord, antwoordde de directeur, op zijn beurt glimlachend, en ik erken volgaarne, dat een gevangene, na deze staven doorgezaagd te hebben, er misschien, met bebulp van zijn bedlakens of een touw in zal slageu, om tot hier af te dalen. Maar ik moet u doen opmerken, dat hij zich dan in een echten muizenval bevindt. Rechts de gebouwen, welke hij zooeven verlaten heeft, waarin hij natuurlijk niet terug wil keeren, links, deze zeven voet hooge muur. Aan de beide uiteinden, welken kaut hij ook uitgaat, stuit hij tegen schild- wachten, zonder de wachten mede te tellen, die op dezen weg loopen. Zie, daar hebt ge er reeds een. Als ik niet de voorzorg genomen had mij te doen vergezellen door een van de bewakers in uniform, zou hij ons wellicht een kogel toege- stuurd hebbendaar hij u, noch mij kent. Och, is het werkelijk zoo erg? worden, dat op zulk punt, gevaarlijk voor voet- gangers en voertuigen, wel verlichting noodig is. Boschkapelle, 9 Oct. Bij den heer P. de Hondt, herbergier alhier, zijn een paar witte koolen te zien, die gansch gezuiverd, het kolossale gewicht van 10 kilo en 9 kilo hebben. Van deze bolletjes is geen groot aantal noodig om een flinken pot zuurkool te fabriceeren. Koewaeht. Met 1 October is de jacht op hazen en konijnen geopenddoch de jagers zijn er wel, maar de hazen laten zich niet zien en spelen zeker verstoppertje. Het schijnt, dat de Belgische stroopers in de vorige maand, toen de jacht in Belgie reeds open was en zij hun buit daar ge- rust konden verkoopen, er eene geduchte .oprui- ming onder gehouden hebben. Hoe het zij, de de jagers klagen steen en been. Een Belgisch heer, die hier een uitgestrekt jachterrein bezit, was deze week van 's morgens 9 uur tot 'sna- middags 5 uur met zijn polsdrager en hond in het veld en kwam 's avonds met een haas bij moeder de vrouw. Een ander uit eene aangrenzende gemeente trof het nog minder, tjij had al ver- scteidene uren geloopen, doch niets onder schot kunnen krijgen. Verdrietig keerde hij huiswaarts. Juist toen hij in zijn rijtuig wilde stappen, be- merkte hij dat zijn hond verdwenen was. Ge- floten, geroepen, tevergeefs. Eindelijk daar kwam het beest hijgend en zuchtend aangeloopen met een haas in den bek. Het dier, dat niet wilde dat zijn heer platzak huiswaarts keerde was op zijn eigen houdje nog eens op verkenning uitge- gaan en had een haas gevonden zeker door stroopers aangeschoten. Wij twijfelen niet of de hond-jager zal 'a avonds van den gebraden haas ook wel een lekker boutje gekregen hebben. Hengstdijk, 8 Oct. Naar wij vernemen zal het 1 Eebruari 1903 vijf en twintig jaren geleden zijn, dat ons geacht hoofd der school, de heer A. J. Devolder, zijne betrekking aanvaardde. Men begint zachtjes aan reeds te overleggen, hoe men het 25jarig ambtsfeest van onzen hoogst verdienstelijken „bovenmeester" op zijn luisterrijkst zal vieren. St. Jansteen. Houdt het mij ten goede, dat ik nog even terug kom op het zilveren feest van het hoofd der school in de kom dezer gemeente. Een goed verslag geven van een feest of wat dan ook is moeilijker dan het lijkt. Ieder zal immers begrijpen dat men niet alles kan vermelden, dat er een greep moet gedaan worden, een grens getseld. Vooral gebrek aan tijd is oorzaak, dat men met den besten wil der wereld niet in staat is, zich van algemeenheden te ontbouden, of alle dingen te vermelden, die er werkelijk bij zouden behooren. Zoo is ook hier weer het geval. Op den eersten October is er een stroom van geschenken naar de woning van den heer Imandt gevloeid. Ze alle op te sommen in mijn verslag was ondoenlijkbespottelijk lang toch zou deze lijst geworden zijn. En bovendien zijn er altijd dingen bij, die het vermelden niet waard zijn, wijl ieder met dezelfde bedoeling maar niet uit dezelfde beurs geeft. Er moet dus eene keuze geda\n worden door den verslaggever en dan noemt die van zelf eenige zaken die het meest in het oog vallen. De kunst- waarde of de bijzondere beteekenis, die een ge- schenk ontleend aan den persoon des schenkers, ontgaan allicht zijn vluchtigen blik. Zoo heb ik dan ook tot mijn spijt geen gewag ge maakt de vorige week van de artistieke kaunen van den heer A. F. Rottier en van eene in motie- en uitvoering fraaie gravure van den heer burge meester. men, nomen, Zeker. Maar ik zal nu eens het gunstige geval veronderstellen en aannemen, dat die schild- wacht juist op een ander punt wandelt, en in plaats van te waken, aan zijn liefje denkt. Of ook kunt ge aannemen, dat de gevangene, een oude galeiboef, er in geslaagd is, den schildwacht te overvallen en te dooden. Welnu, alles is dus meegeloopen, maar wat zal hij dan doen Wel, hij zal over dezen hoogen muur klim- antwoordde Hanley Gardiner, als hij ten- minste krachtig en vlug is, en voorzien van een haak en een touw. Vindt ge dat ook niet? Welzeker, ik heb er vrede mee. Aange- dat hij over den muur klom en deo anderen kant bereikte. Welnu, mijn waarde heer, laat ons evenals hij naar de andere zijde gaan. Gaarne. Zij liepen eenigen tijd en bleven toen voor een deur in den muur staan, welke door een bewaker geopend werd. Men bevond zich in een tweeden cirkelgang, volkomen gelijk aan den eersten. Wie daarriep een schildwacht, het geweer vellende. Ronde van den directeur 1 haastte de be waker zich te roepen, en daarop zeide hij het wachtwoord aan deD schildwacht. Ge ziet wel, dat het nu juist niet bijzonder gemakkelijk is, zeide de directeur lachend. Ja, ik erken het. Wij bevinden ons hier dus in een tweeden muizenval, zooals gij 't noemt. ja een tweede gang, tusschen twee muren van aanzienlijke hoogte. Vooral deze, kijk maar. Gelooft ge, dat men hier over zou kunnen klimmen Nu, dat ia wel wat kras. Er is geen enkele muur,waarover sommige mannen niet kunnen komen en ik geef u toe dat zelfs deze hindernis te overkomen is. Stel, dat de vluchteling aan den anderen kant komt zonder een arm of been te breken. Hij is ongekwetst, en dat is kras maar wij moeten aannemen dat het nacht is. Was het dag, dan zou hij zeker wel tien malen opge- merkt zijn, al was het niet door een schildwacht of bewaker, dan toch zeker door een van zijn kameraden. De gevangenen verraden elkander altijd, hoe vreemd dit ook moge klinken. Al moedigen wij het verraad niet aan, toch hebben we zeker wel het recht er gebruik van te maken. Dus de vlucht heeft des nachts plaats gehad. De gevaDgene bevind zich daarbuiten het gebouw, op den weg. Welnu Welnu, dan is het nog niet geeindigd. Daarom is hij nog niet vrij. Des nachts wordt de buitenmuur bewaakt. Schildwachten door- kruisen de steegjes, die aan de gevangenis grenzen en zij zouden den vluchteling zeker oppakken. Zijt ge overtuigd, Mr. Gardiner? Zijn de ge- vangenissen in de Vereenigde Staten evengoed bewaakt als de onze Wij hebben een geheel ander soort van in richting, antwoordde de Amerikaan. Al pratende legden zij den geheelen weg af en kwamen uit aan den hoofdingang, waar een geheele militairs wacht zat. Hier noodigde de directeur den Amerikaan uit, een oogenblik in zijn woning uit te rusten, hetgeen met genoegen aangeuomea werd. (Wordt vervolgd). de in

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 5