Alg 0 a e e a JTieuws- en Adverteatieblad Z e 6 u w s c b 71 a a a d e r e a. Jaarlijksche Yeemarkt No. 4289. Zaterdag 11 October 1902. 42e Jaar&ang. Y 0 0 I Maandag den 27 October, aanstaande. Gemengde berichten. aanbesteden: ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. EBE/STB BIj-A-ID- Loting voor de Nationale Militie. L f! het uitvoeren van werken in- en bij de gemeentehaven met het onderhoud tot 3| December 1902. Ranting f 4fl5, Aanwijzing wordt gegeven op den dag der besteding des morgens te 9 ure. De Boeren-Generaals te Gent. De keizer-audientie TER 5EEZESSCHE COURAAT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerik* 1,82$. Men abonneert zich by alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADTHTOTIiSs Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directs opgaaf van driemaal plaatsing dsrzelfds adrertentia wordt da pr^js slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsroimte berekend. Ml« bl»at venahljat 31»»nil»H-, Woeniitag. en Vrijdaya.ond, nttgeaonderit op Veealdageo, bij de Firms P. jr. Vis »K SXIDK t. Tar Wensea. Bargemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN Brengen ter kennis van belanghebbenden 1®. dat de loting der voor 1 September van dit jaar in deze gemeente voor de lichting van 1903 voor de militie ingeachrevenen zal plaats hebben te Ter Neuzen in het raadhuis op Yrijitng-, den 34 October 1008, te beginnen des voormiddags te 9 nur 2°. dat, om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of die van broeders te verkrijgen, men moet overleggen een paapoort of ander bewijs van ontslag, of een uittreksel uit het stamboek of een bewijs van werkelijken dienst en dat, ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst, men bovendien moet overleggen een getuigschrift van den Burgemeester, waaruit het getal zonen, tot het gezin behoorende, blijkt (art. 51 der Militiewet 1901); 8®. dat, om vrijstelling te bekomen op grond van te behooren tot twee of meer in hetzelfde jaar geboren broeders, men moet overleggen een getuigschrift van den Burgemeester (art. 40 van het Koniuklijk Beslnit van 2 December 1901, Staatsblad no. 230) 4®. dat op Vrydsg, den SI October 19113, des voormiddags van 9 tot 12 uur in het gemeentehuis door of van wege de lotelingen bij den Burgemeester aanvraag kan geschieden voor het opmaken van de bovengenoemde getuigsehriften 5®. dat zij, die op zoodanige vrijstelling aanspraak maken, op laatstgemelden dag in het gemeentehnis moeten vcr- schijnen, verpezeld van twee bij den Bv.rgemeettcr bekende meerderjarige personen alt getuigen 8®. dat het bewijsstuk, hierboven onder 2® vermeld, zoo het niet reeds bij den Burgemeester berust, ten minste tien dagen voor den dag, waarop de zitting van den Militieraad wordt geopend, kan worden ingeleverd bij den Burgemeester der gemeente, in welke de loteling die vrijstelling verlangt wegens eigen militairen dienst of wegens broederdienst, voor de militie is ingeschreven (art. 42 voormeld Koninklijk Besluit) 7®. dat de opgave van eene reden van vrijstelling bij de loting hem, die vrijgesteld wenscht te worden, niet ont- slant van de verplichting om bij den Militieraad de reden van vrijftelling in te brengen, hetgeen in elk geval bij dit college moet worden gedaan op den later bekend te maken dag in December a. 8. 8®. dat lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldbeid of gebreken, of wegens gemis van de gevor- derde lengte voor den Militieraad moeten verachijnen zij, die daarin verhinderd worden wegens ziekte of ge- gebreken en binnen het Rijk wonen, worden onderzocht op de plaats waar zij zich bevinden, indien, niterlijk op den dag voor dien, waarop omtront hen uitspraak moet worden gedaan, bij den Voorzitter van deu Militieraad eene ongezegelde geneeskundige verklaring omtrent hunne ziekte of gebreken is ontvangen 9®. dat zij, die buiten het Rijk zich bevinden en wegens ziekte of gebreken niet in stait zijn voor den Militieraad te verschijnen, ten minste tien dagen voor den dag, waarop de Militieraad wordt geopend, bij den Burgemeester moeten overleggen eene geneeskundige verklaring, als kedoeld bij art. 8 van het Koninklijk Besluit van 2 December 1901 (Staatsblad no. 230). Ter Nenzen, den 10 October 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester J. L. OOSTERHOFE. Secretaris. Burgemeester en Wethouders van HOEK maken bekend dat de jongens die wenschen deel te neroen aan het op 3 November a. s. te geven herhalingsonderwijs, zich daartoe tot en met 31 dezer bij het hoofd der school kunuen aanmelden. Hoek, 9 October 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van PHILIPPINE zullen op Zaterdag 18 October 1902, des middags te 12 ure, bij enkele inschrijving, Het bestek ligt ter lezing ten gemeentehuize en is tegen betaling van 0,50 aldaar verkrijgbaar. Philippine, 9 Oct. 1902. A. J. CAMMAERT, Burgemeester. J. L. DE MULDER, Wethouder. Burgemeester eu Wethouders van AXEL, maken bij dezen bekend, dat de in deze gemeente dit jaar zal gehouden worden op Burgemeester en Wethouders van Axel, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. Om 3 u. 40 kwamen de generaals Woensdag te Gent aan. De heer Paul Frederick, hoogleeraar aan de universiteit, heette hen welkom uit naam van het Boerencomite. Een ontzaglijke menigte huldigde de generaals. De geestdrift was buiten- gewoon groot. Om het stationsplein te ontruimeu moest de politie de hulp van bereden gendarmes inroepen. Uit alle vensters werd gejuicht. De stoet begaf zich naar het n Hotel de la Poste" waar een ontvangst georganiseerd was. Aan den ingang van het hotel werden de gene raals met een geestdriftige ovatie begroet. De voorzitter van het Boerencomite sprak de be- wondering der bevolking voor het dappere Boeren- leger uit. Hij stelde f 2000 ter beschikking van de generaals. Dezen namen achtereenvolgens het woord en betuigden huu dank. Bij het verlalen van het hotel deed zich geen enkel incident voor. De audientie van de Boeren-generaals bij den Duitschen Keizer is afgesprongeu. De kwestie is in 't kort dezede Keizer gaf, toeu bekend werd dat de generaals naar Duitschland zonden komeu, den wensch te kennen hen te ontmoeten. Hij verlangde dat zij hem door bemiddeling van de Engelsche ambassade voorgesteld werden. Aan- vankelijk hadden de Boeren daartegen geen be- zwaar, rnaar kwamen later hierop terug en gaven te kennen dat niet zij het onderhoud moesten verzoeken, doch de Keizer hen diende uit te noodigen. Dit laatste standpnnt is zeker volkomen juist, Er is voor de Boeren geen reden om de audientie te vragen. Het is tot dusverre niet duidelijk ge- worden, wat zij er aan zouden bebben. Maar te betreuren is, dat zij niet dadelijk dat standpunt hebben ingenomen. Dan zou de heele onaangename bespreking in de pers zijn voorkomen. Tham is een incident geschapen, waardoor hun verhouding tot de Engelsche regeering, met wie zij toch moeten sameuwerken in 't belang van hun land, er niet aangenamer op zal zijn geworden. Wei had generaal De Wet gelijk, toen hij schreef aan een der buitenlandsche bladen, dat al die voorbarige berichten maar schade dedeu aan hun zaak. En tin, het onaangename incident is er. Er zit nu nieta auders op, dan 't maar zoo gauw mogelijk te vergeten. De officieuse Duitsche mededeeling zegt dat de zaak is afgehandeld. Het is te hopen, dat men inderdaad haar als zoodanig beschouwen zal en er niet meer van wordt gesproken. De Duitsche ochtendbladen betuigen eenstem- mig hun spijt over het achterwege blijven van de audientie van de Boeren-generaals bij den Keizer. Zij komeu echter bij het bespreken van de oor- zaken van dezen ommekeer, voor welke naar hun meening alleen de Boeren-generaals verantwoor- delijk zijn, tot zeer verschilleude gevolgtrek- kingen. Het Tageblatt meent dat de plotselinge omkeer van de generaals te wijten is aan den invloed van Nederlandsche Boeren-kringen. Hun zwenking is een pijl van Dr. Leyds. Dientengevolge komt het Tageblatt tot een opmerkelijk krasse ver- oordeeling van het gebeurde. De botte wijze waarop zij de tegemoetkoming van den Keizer hebben afgewezen, is ee« slag in het aangezicht van de Duitsche natie. Het blad hoopt dat de Alduitschers nn hun rumoerige huldebetuigingen en anti-Engelsche buitensporigheden voor zich sullen houden, dasr de regeering anders in de gene raals hinderlijke vreemdelingen zou kunnen aien. De Vossische Ztg. zegt dat het onverschillig is, of de generaals toe hebben gegeven aan eigen overwegingen of aan inblazingen van Dr. Leyds, die sedert jareu de kwade geest van zijn land- genooten is gebleken, maar het is niet onver schillig of er voor de Boeren-generaals door hun vrienden en vereerders feestelijkheden worden aan- gericht die den stempel dragen van een betooging tegen den Keizer en de Duitsche politick. Het is ta hopen dat de deelnemers aan de feesten zulke betoegingen zullen vermijden en zoodoende zullen haudelen in overeenstemming met de be- doelingen van de generaals. De National Ztg. zegtHet Engelsche pers- lawaai wegens de voorgenomen ontvangst van de generaals door den Keizer, heeft natuurlijk in Duitschland geen indruk gemaakt. De voor- waarde dat zij zich door bemiddeling van den Engelschen ambassadeur moeten laten aandienen, was hun bijua een week van te voren gesteld. Nadat zij aan deze voorwaarde voldaan hadden, zouden zij door den Keizer ontvangen zijn, onver schillig wat Engelsche kranten er van zeggen mochten. Als de generaals nu geen audientie willeu vragen, maar verlaugen door den Keizer te worden ontbodeu, dan kan dit slechts de ver- denking opwekken dat Europeesche Boeren en misschien ook Duitsche raadgevers van den beginne af aan de ontvangst van de generaals door den Keizer willeu maken tot het onderwerp van politieke betoogingen. Het Berlijnsche comiU: voor de ontvangst moet nu eenige terughouding in acht nernen wat den aard van de feestelijk heden betreft. De Berliner Neueste Nachrichten gelooft stellig dat van Duitschen kant geen invloed geoefend is op de zwenking vau de generaals. De Post noemt hnn volte face een raadsel dat opheldering behoeft. Vermoedclijk is de hateliike houding van de Engelsche jingobiadeu niet zonder invloed gebleven op de Boeren-Generaals. De Lokal-Anzeiger zegt dat goed iagelichte kringen te Berlijn de verandering in de plannen van de Generaals wijten aan dezelfde invloeden die hun ook de openbaarmaking van hun manifest hebben ingegeven, invloeden welke tot dusver aan de zaak van de Boeren niet ten goede zijn gekomen en ook thans in de vreugde, waarmede men hun bezoek op Daitschen bodem tegemoet zag, een scherpen wanklank mengen. De conservatieve Deutsche Tagesztg. vermoedt dat de generaals bij hun poging om de bemiddeling van de Engelsche ambassade te verkrijgen, op moeielijkheden zijn gestuit, die hun het prijsgeven van de audientie raadzaam lietea schijnen. Het zelfde blad en de katholieke Germania verzekeren dat het achterwege blijven van de audientie bij den Keizer de Berlijnsche bevolking niet zal weerhouden om de Boeren-generaals een schitte- rende ontvangst te bereiden. Bij het afgraven van het oude kerkhof te Terhorne (Fr.) vond men een grafsteen van het jaar 1656. Op dien steen was de uiterste wils- beschikking van den overledene te lezen. Uit Langeveen, gem. Tubbergen schrijfl men aan de Zw. Ct. Terwijl Maandag F. B. en zijn vrouw op het laud werkzaain waren, bevonden zich huu 3jarige kinderen (tweelingen) alleen in huis terwijl het vunr brandde. Waarschijnlijk is een der kinderen al spelende met bet vuur in aanraking gekomen, althans de kleertjes van het ongelukkige meisje stonden in voile vlam. In haar benauwdheid en doodsangst snelde het naar buiten. De ouders vlogen toe, en doofden de vlammen, maar 't was helaas te laatwant het kind gaf binnen weinige minuten onder onbeschrijfelijk lijden den geest. Zekere v. O., uit Hilvareubeek, wegens brandstichting in voorloopige heehtenis, heeft zich in het paleis van justitie te 'a Hertogenbosch, waar hij voor den rechter van instructie moest verschijnen, tijdens hij daar in een eel opgesloten was, door ophanging van het levea beroefd. De man is 53 jaar oud. Aan het Maasstation te Rotterdam werd Woensdag een 31jarige Duitseher, C. A. Baier, ingerekend, die verdacht werd, den vorigen avond 7 uur een Duitsche kellnerin nabij de Oude-Plantage in het water te hebben geworpeD, na haar beroofd te hebben van haar portemonnaie met f 12. Door schippers werd de vrouw gered. B. beweerde echter, dat de vrouw, met wie hij uit Baden was gekomen, zelfmoord had willen begaan. En daar er geen bewijzen tegen hem zijn, worden hij en zij samen over de grens teruggebracht. Men schrijfl uit Heemstede, dato 8 October De gemeenteveldwachters Bouman en Schotvanger hebben naar alle waarschijnlijkheid eene zeer goede vangst gedaan. Hedennacht de ronde door het dorp doende, ontmoetten zij, omstreeks 2 uur, even voor het landgoed ^Boschbeek", drie zeer net gekleede heeren. Daar deze personen hun verdacht voorkwamen, werden ze staande gehouden en werd hun gevraagd, hun identiteit te bewijzen. Dit schijnen ze niet te hebben kunnen doen, en ook weigerden zij hun namen op te geven, zoodat genoemde veldwachters het raadzaam vonden, deze heertjes mee te nemen naar het gemeentehuis en ze ter beschikking van den Burgemeester te stellen. Dit ging ook al niet gemakkelijk, de veldwachter Bouman liep tenminste een schop op en w«»8 genoodzaakt zijn wapenstok te trekken. Op het gemeentehuis werden op hen bevonden een retourbiljet AmsterdamHaarlem, eenige messen, twee breekijzers van ongeveer een halves meter lengte en niet minder dan 52 loopers. Van inbraken is nog niets in dezen omtrek bekend, zoodat de heeren vermoedelijk hun slag nog moesten slaan. Het fliak optreden dezer politie-beambten ver- dient alien lof, want wie weet wat deze heeren van plan waren geweest. Hunne namen zijn Koopziek, Reif en Walkhout (als ze tenminste hunne juiste namen hebben op- gegeven.) Reif en Walkhout gaven op geen beroep te hebben; terwijl Koopziek opgaf van beroep kaartspeler te zijn op hem werd dan ook een spel kaaten gevonden. Ze zijn ter beschikking van den officier van justitie te Haarlem gesteld. Te Cadier eu Veer heeft bij het verteren van de #bom" een geldsom door een hertrouwend weduwnaar gegeven om de in zoo'n geval gebruike- lijke ketelmuziek te doen ophouden een vecht- partij plaats gehad, waarbij zekere P. Schreurs messteken in den buik en de zijde ontving, die zijn leven in gevaar brengen. De verwonde is in hetgesticht Calvarienberg te Maastricht opgenomen. De vermoedelijke dader is voortvluchtig. In deze maand komeu twee eclipsen voor. De eerste is een totale maan-eclips op 17 October waarvan het 1)egin bij ons kan worden waargenomen daar de maan tijdens haar totale verduistering ondergaat. Eerste aanraking met de kernschaduw 4 ure 17 min. v.m. Begin van de totale eclips 5 ure 19 min. v.m. Einde van de totale eclips 6 ure 48 min. v.m. De tweede eclips is een gedeeltelijke zoneclips in den ochtend van 31 October, die echter bij zonsopgang reeds begonnen is, en reeds te ongeveer 7 ure eindigtzij is van geringe beteekenis. Een merkwaardig proces. Het hoog- gerechtshof te New-York is op het oogenblik bezig met een merkwaardig proces. Een 16jarige jongen, Albert Polak genaamd, heeft een gerechte- lijken eisch tot schadeloosstelling ingediend tegen zijn onderwijzer, een mijnheer Weingert, wegens de slechte opleiding, welke hij van dezen heeft ontvangen. De oom van Albert Polak had n.l. het jonge- meusch aan Weingert toevertrouwd, om voor zijn lichamehjke, geestelijke en zedelijke opvoeding zorg te dragen en nu wordt Weingert verweten, dat hij zijn leerliug te veel vrijheid gelaten heeft en hem niets heeft geleerd. De jonge Albert meent dat zijn opvoeder hem daarroor schadelooa dient te stellen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1