A1 g e ci e a ITieuws- en Advartestieblad Zesuwsch-Ylaandsrsn, Herhaaide Oproeping. No. 4288. Donderdag 9 October 1902. Kamer m Koophaiidel en Fabrieken. Jaarlijkschs Vsamarkt 42e Jaargang. T 0 0 t Onderwijzer met akte Fransch Yrijwilligers bij de Brandweer. FEUILLET ON. 0NSCHULDIG VER00RDEELD. Maandag den 27 October, aanstaande. De gezondheids- en woning- wetten. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. TER SEIIZEJKNCHE COURAAT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederl&nd 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,82^. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. iDTElTUf likj Van 1 tot 4 regels 0,40. Vooi elken regal me«r 0,10. Bij directs opgaaf ran driemsal plaatsing derzelfdc advertontie wordt <ts prij* slechts tt eemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsraiuutc berekend. ISlt blad veruhljat n»r..m!Woemdag- en Vrljdaaavond, ■ttaeionderd op Feegtdnireni, bij de Firms F. 1. HF UK SAMItK to Ter Hr.at Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN roepen op sollicitanten naar de betrekkiug van bij het openbaar lager onderwijs in die gemeente, op eene aanvangsjaarwedde als onderwijzer van y 500,met vier vijf jaarlijksche verhoogingen van 50, Het bezit der akte voor de Fransche taal is vereischte, waaraan eene jaarwedde van f 150, is verbonden. Voor het bezit van andere akten, genoemd onder m, n, p, r en r^'s van art. 2 der wet op het lager onderwijs, die evenwel geen vereischte zijn, wordt bij het geven van onderwijs daarin, voor elke akte 75,— vergoediug gegeven per jaar. De tegemoetkoming in de huishuur hedraagt voor de kom f 60,— en daarbuiten f 50, per jaar. De sollicitatiestukken kunnen tot en met 26 October a. S. bij den Burgemeester worden ingezonden. Ter Neuzen, 1 October 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Burgemeester en Wethouderi Tan TER NEUZEN roepen bij deze, ter voldoening aan art. 14 der verordening op de brandweer, alien op, die genegen zijn als vrijwilliger bij de brandweer te dienen. Zij kunnen zich daartoe tot en met den 19 dezer uihhiiiI ter gemeentesecretarie aanmelden. Ter Neuzen, 8 October 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Burgemeester en Wethouders ran TER NEUZEN, maken bekend, dat op Dinsdag 11 1'orember 1903, ran des voormiddags 11 .tot des namiddags 1 uur, ten Raadhuize stemming zal plaats hebben, ter roorziening in de buitengewone vacatur*! ontstaan door vertrek van den heer E. J. L. NOI.SOX, en van de gewone vaeatures, wegens periodieke aftreding van de heeren M. A. BEiABil&FRS. 3. C. J. HOMJN, P. A. VAX »E VKLIti: en P. J. V EHbI.trljb. Ter Neuzen, 7 October 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. 41 re» 88) - Hanley Gardiner begreep, wat er in de gedachten van Berard omging, en bij trad nog meer op hem toe. Mijuheer, men zou zeggen, dat ge u schaamt maar waarom Als van ons tweeen iemand moel blozen, dan ben ik bet. Ik ben gekleed als elk gewoon mensch en toch beb ik daarop niet meer recht dan gij. Ik ben vrij, gij zijt gevangen, en toch ben ik overtuigd, dat ge even onschuldig zijt als ik. Aan mij is het orn u vergiffenis te vragen voor de onrechtvaardigheid van het nood- lot. Ik ben het, die eerbiedig voor u moet buigen. Hij boog zich voorover, greep de band van Berard, en drukte die hartelijk. Dit gebaar, die woorden, wekten Berard op uit zijn neerslachtige houdiug. Hij richtte zich op, er kwam leveu in zijn blik, en met een zachte, maar van aandoening trillende stem, zeide hij Ik zie mijnheer, dat mijne docbter zich niet vergist heeft ten uwen opzichte. Zij had juist geoordeeld. Gij zijt de man met het trouwe, warme hart, dien zij reeds den eersten dag in u sag, zooals ze u mij beschreven heeft, en wat ik later ook beb leereu inzien. Ja, later. Maar hoe kon't ook anders. In mijn afzondering en wanhoop, de geest geheel vervuld met pijulijke gedachten, was 't natuurlijk, dat ik achterdochtig en wan- trouwend was. Ik twijfelde aaa u, evengeed als meu tbans nog aan snjj twijfelt. Burgemeester en Wethouders van AXEL, maken bij dezen bekend, dat de in deze gemeente dit jaar zal gehouden worden op Burgemeester en Wethouders van Axel, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. (VERVOLG). In ons vorig artikel (zie T. N. Courant van 4 Oct. 1.1.) bleven wij stil staan bij de gezond- heidscommissie. Wij zullen nu bierop vooral in het bijzonder ingaan. Een gezondheidscommissie wordt ingesteld voor elke gemeente, die meer dan 18,000 in- woners heeft; voorts wat deoverige gemeenten betreft voor elke gemeente, waarvoor dit door bijzondere te vermelden omstandigheden wensehelijk wordt geoordeeld, en overigens voor elke nader aan te wijzen vereeniging van twee of meer in eene provincie gelegen gemeenten, gezamenlijk niet meer dan 40,000 inwoners hebbende. Bij Koninklijk besluit is bepaald dat voor Maassluis en Harlingen, elk eene afzonderljjke commissie zal ingesteld worden, boewel beide plaatsen minder dan 18,000 zielen tellen, doeh dit is gedaan met bet oog daarop, dat Maassluis en Harlingen zeeplaatsen zijn en wegens het aldaar ter reede ankeren van uit zee komende schepen. Waarom nu juist deze twee zeeplaatsen een aparte commissie krijgen is mij daarom nog niet duidelijk. Voor deze streek is de vereeniging van ge meenten als volgtAxel, Hoek, Neuzen, Over- slag, Philippine, Sas van Gent, Westdorpe, Zaamslag en Zuiddorpe. De zetel van de gezondheidscommissie is Neuzen. Elke gezondheidscommissie nu bestaat ten minste uit vijf ledenhet aantal wordt nader bepaald door den Commissaris der Koningin. Het aantal leden der commissie voor district Neuzen is bepaald op vijf. De leden worden ook gekozen door den Commissaris der Koningin, uit een voordracht op- gemaakt door den centralen gezondheidsraad, die Hij zweeg een oogeublik en ging daarop voort Gij, een onbekende, een vreemdeling, kwaamt plotseling bij mijne dochter om haar uw bescher- ming en hulp aan te bieden. Toen ik dat hoorde ben ik bang geweest. Ik zag in u een van die O, 't minste wat ik kan doen is wel, tegenover u volkomen openhartigheid te toonen. Ik heb in u een van die handige verleiders gezien, die hun diensten aanbieden en er ook werkelijk eenige bewijzen, maar met de hoop ze te doen betalen. En in plaats van u uit den diepsten grond mijns harten te zegenen voor uw edelmoedigheid, leed ik bij de gedachte, er niet meer te zijn om haar te verdedigen, haar te beschermen, dat zij alleen was, bloolgesteld aan de grootste gevaren. Die gedachte maakte me diep ellendig en pijnigde me zoo, dat ik de vreeselijke beschuldiging, welke tegen mij iugebracht was, geheel vergat. Ik ver- zuimde zelfs aan mijn verdediging te werlren, om slechts te denken aan haar en aau u. Dus, zeide Hanley Gardiner bedroefd, heb ik a veel doen lijden J a, in het eerst zeker. Ik kende u niet, en haar kende ik ook nog niet genoeg. Altijd verdiept in mijn werk, had ik den tijd niet gehad om haar te bestudeeren, in haar geest en in haar hart te lezen. Ik stelde er mij made tevreden haar schoonheid te zien toenemen maar hoe het verstand en de ziel zich ontwikkeid hadden, daar- van wist ik niets. Ik begreep niet hoeveel flink- heid en kracht in dat hart van twintig jaar op- gegaard waren. Ik zag altijd het kind en't was me ouinogelijk de krachtige, op zichzelf vurtrouweude vooraf Burg, en Weth. in de gelegenheid stelt hem daartoe een aanbeveling te doen toekomen. Die benoeming door de commissaris vond bestrijding in de Tweede Kamer en de heer De Waal Malefijt wilde de benoeming opdragen aan Gedep. Staten. (Handelingen Stat. Gener. II biz. 1207) doch de Regeering achtte het beter dat de Commissaris die benoeming deed, die door kennis van personen en toestanden in zijne provincie in staat zal zijn tot een onaf- bankelijke benoeming van de meest gescbikte personen. Een der leden wordt door den Commissaris als voorzitter aangewezen, zonder voordracht van de commissie, daar daardoor de keuze van den meest geschikten persoon niet altijd gewaar- borgd zou zijn. Aan de gezondheidscommissie wordt door de gemeente of de gemeenten, waarvoor zij zijn ingesteld jaarlijks een som toegekend ter be strijding van hare uitgaven, uit welke som ook de reis- en verblijfkosten der leden, van den secretaris en andere onkosten worden voldaan. Indien eene gezondheidscommissie voor meer dan eene gemeente is ingesteld, draagt elk der gemeenten tot de bestrijding harer uitgaven bij naar evenredigheid van het cijfer der bevolking. Komen wij nu tot de taak der gezondheids- commissien. Deze is als volgt Zij dienen den hoofdinspecteur, den inspec- teur, Ged. Staten of Commissaris der provincie, den Raad of Burg, en Weth. van eene gemeente, waarvoor zij zijn ingesteld, desge- vraagd van bericht en raad in alle zaken, de volksgezondheid betrefifendehouden zich op de hoogte van den staat der volksgezond heid in elke gemeente waarvoor zij zijn ingesteld en houden aanteekening van de verordeningen in het belang der volksgezondheid in die ge meente vastgesteldoverwegen alle klachten, ter zake van benadeeling der volksgezondheid tot haar gekomen, en vestigen de aandaeht van den hoofdinspecteur, van den inspecteur wien het aangaat, of van het bestuur van de provincie of van eene gemeente waarvoor zij zijn ingesteld, op maatregelen, die naar haar oordeel van overheidswege zijn te nemen in het belang der volksgezondheiddoen door een of meer harer leden of deskundigen verrichten de onder- zoekingen, die haar noodig voorkomen en voor zooveel mogelijk die, welke haar door den hoofdinspecteur zijn opgedragen, en zijn zooveel mogelijk verplicht, ingevolge opdracht van dien hoofdinspecteur, bij onderzoekingen behulpzaam vrouw in haar te zien, die zeker is van zichzelve. Hanley Gardiner luisterde zwijgend toe, gelukkig den gevangene aldus te hooren sprsken. Berard ging voort Bij haar bezoeken in de gevangenis, sprak zij mij herhaaldelijk over u. Zij zeide tot mij ziedaar wat hij denktt ziedaar wat hij voorstelt. En toen mijnheer, heb ik u langzamerhand leeren kennen, en ik zag u zooals ge werkelijk zijt, ik vatte achting voor u op, ik kreeg u lief. A1 mijn achterdochtige gedachten, al mijn twijfelingen zijn verdwenen en uit geheel mijn hart dank ik u, voor al hetgeen gij voor mijn dochter gedaan hebt. De wereld mag er van denken wat zij wil. De wereld aan haar oordeel behoef ik mij niet meer te storeu. Uit mijn kerker geef ik mijntoestem- ming tot die broederlijke verhouding. Mijn lichaam is in slavernij, maar gebruik makende van mijn vaderlijke rechten, die onaangetast blijven en nie- mand mij kan ontnemen, zeg ik Ik vertrouw u mijne dochter toe. Waak over haar, bescherm haar, heb haar lief, zooals ik haar liefheb. De Amerikaan was tot tranen toe bewogen. Een langdurige stilte volgde tusschen de twee mannen. Plotseling echter herinnerde sir Gardiner zich het doel van zijn komst iu de gevangenis. Hij slaagde er in zijn ontroering te overwinnen en zeide op levendigen toon tot Berard Elk oogenblik kan men ons komen atoren, wij hebben nog slechts den tijd enkele woordsn te wisselen. Gij weet, niet waar, dat uw dochter en ik vast besloten hebben, u te bevrijden, u te redden. te zijnzenden voor 1 Maart aan den hoofd inspecteur een verslag van hare bevindingen en handelingen in het afgeloopen kalenderjaar en verrichten overigens de werkzaamheden, die haar, behalve de bovengenoemde, krachtens de wet worden opgedragen. De leden van de gezondheidscommissie als- mede de secretaris der commissie zijn bevoegd om bij overtreding der wetten en verordeningen in verband met de volksgezondheid, proces- verbaal op te maken, welk proces-verbaal zij dan opzenden door middel van den voorzitter aan het Openbaar Ministerie. De besluiten en verordeningen van de ge- meenteraden betrefifende de volkshuisvesting, de verwijdering en den afvoer van vnil, de reinheid van wegen en wateren, voorkoming, wering of beteugeling van besmettelijke ziekten drink water leidingen of andere voorzieningen tot verkrijging van drinkwatergezondheids- toezicht op levensmiddelen, en alle overige besluiten en verordeningen dier raden in het belang der volksgezondheid, worden niet vast gesteld, aangevuld, gewijzigd of ingetrokken, dan na ingewonnen advies van de gezondheids commissie voor de gemeente ingesteld. Burge meester en Weth. zenden aan de gezondheids commissie voor hunne gemeente ingesteld, een afdruk of afschrift van elk der verordeningen of besluiten, de volksgezondheid rakende, en van de daarin gemaakte aanvullingen of wijzi- gingen. In ons vorig artikel wezen wij ook op de bevoegdheid tot het binnentreden tan alle woningen, teneinde zich zooveel mogelijk bekend te maken met den toestand en inrichting dier gebouwen. Men ziet die taak is veel omvattend en moeilijk, en bij de besprekingen in de Tweede Kamer opperden dan ook enkele leden het bezwaar, dat het vrij wel onmogelijk zou zijn om een zoo groot aantal personen te tinden bereid en geschikt, zonder bezoldiging het zeer omvang- rijke werk te aanvaarden, anderen zagen vooral bezwaar in de benoeming omdat personen, met dit eereambt bekleed, het aan de noodigen tjjd zou ontbreken om naast hunne eigene zaken, ook die der commissie voldoende te behartigen. De regeering was van een ander gevoelen, en kon niet aan nemen, dat goed werk alleen gevergd en verwacbt kan worden van personen, die voor dat werk behoorlijk gesalarieerd worden, en meende, dat er wel degelijk een voldoend aantal personen voor deze betrekking te vinden zou zijn, maar erkende, dat de werkzaamheden Ja, ik weet 't, zeide hij. Weet ge dat onze eerste pogingen mis- lukt zijn Het hooger beroep is verworpen. Ik hoorde het van den cipier. Dat verbaasde mij volstrekt niet. Ik was er op voorbereid. Het schijnt dat ik de eenige was, die zich daarvan iets voorstelde, prevelde sir Gardiner met een droevigen glimlach om de lippen. Daarop ging hij voortMejuffrouw, uw dochter, is vast overtuigd, dat 't op het oogenblik onmogelijk is, gratie voor u te krijgen. Ik ben er evenzeer van overtuigd als aij. Dan zijn wij verplicht al onze hoop te stellen in een ontvluchting. Juist, dat is het eenige, herhaaide Berard. Zoo, hebt ge er reeds over gedacht Zeker. Elke gevangene denkt er aan. Dat is niets anders dan natuurlijk. Hebt ge goed om u heen gekeken en de gewoonten der gevangenen bestudeerd Ja, en ik heb de vaste overtuiging gekregen, dat de kans om te vluchten hier zoo goed als nul is. De waakzaamheid van de bewakers is groot, zelfs zoo, dat ik niet de minste hoop koester er aan te kunnen ontkomen. Ge denkt wellicht dat ik 't wat te zwaar inzie, maar dat is niet zoo. Gisteren spraken twee gevangenen in miju onmid- dellijke nabijheid, nog jonge, krachtige, vlugge mannen, en ik heb geen enkele vau die eigen- schappen. Zij erkenden echter, dat 't zoo goed als onmogelijk was, om uit deze gevangenis te ontvluchtea. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1