BIJVOEGSEL Tgr NGUZGnschG Courant Dinsdag 7 October 1902. No. 4287. FEUILLET ON. Gemengde berichten. ONSCHULDIG VER00RDEELD. ZUID-AFRIKA. De Belgische glas-industrie. FRANKRIJK. De Joden in Roemenie. Vervolgd Finland. VAN DE VAN On misverstand te voorkomen wordt door het Engelsche departemeut van Kolouien bekend ge- maakt, dat vergunniugen om naar Transvaal en Transoranje te gaan niet dan in zeer zeldzame gevallen in Zuid-Af'rika zullen uitgereikt worden aan personen, die in dat land aau wal zijn gekomen op een datum, volgende op de intrekking van de krijgswet in de Kaapkolonie en die in gebreke zijn gebleven zich, voor zij aan boord gingen, te voorzien van de vergunuiug, uitgegeven volgens de herziene bepalingen op dit stuk. Het is dus, voor alle zekerheid, hun, die naar Zuid-Afrika terugkeeren willen, geraden, vooraf de noodige formaliteiteu te vervullen. Dezer dageu is in de Wetgeveude Vergadering te Kaapatad de motie behandeld, waarbij een onder- zoek naar de handelingen van den Afrikaander Bond werd gevrangd. De uitslag van de langdurige besprekingen was, dat de motie ongewijzigd werd aangeuomen, nadat verworpen was een progres- sistisch amendement, om het onderzoek niet te bepalen tot afgevaardigden alleen, maar uit te breiden tot alle leden van den Bond. V6or dit amendement stemde ook het ministerie. De Eogeische regeerings-eommissaris. die de werking van de krijgswet in Natal bestudeerd heeft, vertrekt weer naar Engelaud. Men ver- wacht dat de krijgswet oumiddellijk zal worden ingetrokken. Met de Johannrsburgsche mijnen blijft het nog altijd tobben. Nn wordt door den correspondent van de r/ Daily Mail" weer gemeld, dat er tegen Kerstmis, wauneer de loopeude contracten met de kaffers van de Oostkust verstrijken, een crisis dreigt. Velen hunner hebbeu al gevraagd om een maand vroeger te mogen heengaan, met verlies van een maand loon. In de Belgische glas-iuduslrie is het tusschen de beide groote arbeidersgroepen, de heet-werkers en de koud-werkers, tot een openlijke breuk gekomen. Zij organiseeren zich zelfstaudig. De verbittering en de verwarring is groot. De werkgevers weigereu aan de heet-werkers de verlangde loousverhooging. Een algemeene werkstaking op 1 November is bijna zeker. Uit Oldenburg zijn 100 glaswerkers-gezinnen jn Jumes aangekomen. De Fransche Minister van Oorlog, Andrd, heeft in Aix en Oihe, bij de onthulling vau een monument voor hen die in 1870 vielen, een rede gehouden, waarin hij zijn hoogachting uitsprak voor de /roverwouuenen vau 1870" en verzekerde, dat Frankrijk thans over een leger beschikt, dat, wanneer Frankrijk het eeus noodig mocht hebbeu, zeker evenveel moed zou betoonen als zijn voor- gangers, en dat, omdat het beter was geoefend, de zege weer aan zijn vanen zou hechten. De Roemeensche regeering heeft, volgens Reuter, door bemiddeling Tan haar gezant te Londen aan de Britsche regeering een uitvoerige uiteenzetting doen toekomen van den toestand der Israelieteu in haar land. De gezant voegde aan deze uiteen zetting toe, gemachtigd te zijn tot de verklariug, dat zijn regeering niet in staat is de landver- huizing van de Israelieten nit Roemenie te be- letten. De gezant verzoclit te mogen weten of de meening van de Britsche regeering volkomen gelijk is aan die vau den staatssecretaris der Ver. Staten Hay. Uit dit bericht is op te maken, dat de Roe meensche regeering niet heeft besloten aan de Israelieteu geen passen meer te verschaffen, zooals aauvaukelijk is gemeld. Dezer dagen zijn voor Finland 6 nieuwe keizer- lijke dekreten gepubliceerd, waarin de volgende bepalingen vervat zijn De gouverneur-generaal en zijn assistent krijgen zetels in den Finschen senaat. Ambtenareu kunnen slechts door hun chefs aangeklaagd' worden. Ambtenaren, ook rechters, kunneu zonder onderzoek of rechterlijk vonnis worden ontslagen. Bij de bezetling van alle ambtenaarsposten worden de Russen met de inboorlingen (Finuen) gelijk gesteld. Dezer dagen heeft evenwel de Keizer op een verzoekschrift van den Finschen senaat, zonder op de verdere behatideling van de aangelegeuheid vooruit te loopen, den senaat vergunning ver- leeud, een uitvoerig wetsontwerp voor te bereiden tot scheiding van binnenlandsche en rijksaange- legenheden. Zouden betere dagen voor het arme Finland in aantocht zij n ELFDE HOOFDSTUK. Hanley Gardiner antwoordde niet dadelijk maar maar in zjju hart was hij den wakkeren directeur daukbaar. Eindelijk zeide hij Ge doet den lust bij mij outwaken, om dezen veroordeelde, die zuIk een lieve dochter heeft, te leeren kennen. Waar is hij, wijst hem mij eens Hij is niet op dit pleiu. Het zou werkelijk al te wreed geweest zijn om dezen door en door be- schaafden man, dezen geleerde, want dat is hij, te midden vau die lieden te laten leven. Ik heb hem geplaatst in de gebouweu daar ginds, op de derde binneuplaats. Als ik u de werkplaatsen en de cellen heb laten zien, zal ik u er brengen. O ja, zeide Hanley Gardiner, om geen achterdocht te wekken, vergeet de werkplaatsen vooral niet, dat vind ik het belangrijkst van de geheele gevangenis. Daarvoor is het juist het goede oogenblik. Het slaat drie uur. Al de gevangeneu verlaten de binneuplaats om weder aan het werk te gaan. Een oogenblik later bezockt Mr. Gardiner, onder geleide van den directeur, de werkplaatsen, waar men schoenen, rnatten, doozen enz. vervaar digde. Hij maakte tegelijkertijd aanteekeningeu, aisof hij er zeer veel belang in stelde. Eindelijk zeide de directeur Nu gaan wij naar de andere binuenplaats Dan zal ik u de ziekenzaal en de cellen der ter dood veroordeelden laten zien. Ook bevindt In weerwil van de slechte tijden is in het bnekjaar 1901 1902 een sommelje van ruirn drie millioeu gulden in de Rotterdamsche Spaar- bank belegd tegen een rente van 2,65 percent. Op 30 April 1.1. was deze Spaarbank ruirn 9 millioen aan de iuleggers verschuldigd. Toen Vrijdagmiddag de posttram van Wilder- vank den Nijeveenschen mond te Stadskanaal passeerde, waaide juist een van de langs den weg staande boornen omver en kwam terecht op het voorbalkon van den wagen. De reeds bejaarde koetsier M. werd tamelijk zwaar gekneusd terwijl de tram werd beschadigd. Bij gelegenheid van Bossenhoofdsche ker mis hebben eenige dronken polderjongens onder Hoeven (N.-Br.) ergerlijk huis gehouden. In de herberg van de weduwe v. d. S. sloegen zij een lamp stuk, waarop een algemeene vechtpartij ontstond men dreigde met stoelen, gooide met bierglazen in het buffet en stelde zich aan als bezetenen. Later vond men een bezoeker bebloed op den grond liggen, met een messteek in den rug. Een dokter uit Oudenbosch heeft de wonde ver- bonden. Daar alles in het duister is gebeurd, zal het aanwijzen van den dader moeilijk zijn. Te Steendorp is een jong meisje vermoord gevonden. Zij heette Rosalie Vermeuleu. De moordenaar, Leopold van Slrydonck genaamd, 25 jaar oud, die sedert verschillende jaren relaties met het slachtoffer had, heeft bekend dat hij het meisje in een opwelling van jaloezie heeft gedood, Mej. Van Houten, bewaarster van het Czaar- Peterhuisje te Zaandam, heeft ter gelegenheid van haar 25jarige dienstvervulling van den Keizer van Rusland een gouden horloge bezet met diamantcn gekregen. Te Rotltrdam werd door den kantonrechter een weduwe veroordeeld tot f 5,subs. 8 dagen hechtenis, wpgens overtreding der leerplichtwet. Wijl de vrouw niet bij machte was de boete te betalen, werd zij opgeroepen tot het ondergaan van de vervangende hechtenis. Zij voldeed aan deze oproeping en meldde zich aan het paleis van justilie aan, maar bracht hare zes kinderen mede, waarvan de oudste 12 jaren is. Zij gaf te kennen dat het zestal onmogelijk dien tijd alleen in huis zou kunnen blijven zonder ver- zorging. Indien de heeren de kinderen zoolang daar wilden behouden, dan bestond er voor de vrouw geen bezwaar om in hechtenis te gaan. De vrouw werd met haar kroost weer naar huis gezonden. Snuggere Kaffers. Kafl'ers zijn lui, dat is bekend, maar zij zijn, als de nood aan den man komt, ook slim. Dit ondervond een eenoogige opzichter in Rhodesia, wiens glazen oog minstens evenveel outzag onder de zwartjes had als het gewone, dat nu en dan ten minste nog eens dicht ging. Natuurlijk wilde de opzichter wel eeus een dagje op de jacht, maar hij wist, dat de Kaffers, hoewel er veel haast bij het graafwerk was, geeu sleek zouden doen. Hij ging naar zijn ,/jongens" en zei //Ik zal een poosje afwezig zijn, maar, past op, dat ge doorwerkt, want ik zal een van mijn oogen achterlaten, om naar je te kijken." Tot groote verwondering van de in boorlingen voegde hij de daad bij het woord en legde het uit het hoofd gehaalde oog op een bonmstronk, zoodat 't de werklieden onafgebroken scheen aan te staren. Gedureude eenigen tijd werkten de Kaffers als olifanten en keken telkens schuin naar bet oog op den boomstronk. Eindelijk echter was daar eeu oude, slimme kerel, die zijn houweel neerwierp, een emmer greep en dezen zoo op den boom zette, dat het oog overdekt werd Toen de zwartjes zageu, dat het oog van hun meester hun niet meer kon zien en onder den emmer bleef, gooiden zij onder veel gejuich de houweelen neer Op vele Amerikaansche kantoren vindt men vaak allerlei opschriften aangebracht die er voor moeten dienen het publiek onder het oog te brengen, dat zij niet de menschen met onnutte dingen moeten lastig vallen. Zeer vaak vindt men het opschrift,/This is my busy day" (Van- daag is het mijn drukke dag). Ter wering van menschen die geld willen leeneu, hangt op sommige kantoren: /Simpson leent geld, wij niet." Simpson is de Amerikaansche naam voor alle pandhuis- houders. lemand, die grasg contant geld zou willen hebben voor eeu cheque, ziet een bordje /Cheques worden door de bankeu ingewisseld, hier niet." Maar het mooiste van alles is wel het onder- staaude opschrift dat, volgens den New-Yorkschen correspondent van de ,/Frankfurter" in veel kantoren boven de brandkast hangt, natuurlijk met wijzigingen naar plaatselijke gesteldheid z/Informatie voor iubrekers. In deze brand- kast zijn slechts papieren die voor n zonder waarde zijn. Wees daarom zoo goed de kast niet te beschadigen. Wij deponeeren iederen ig de ontvangst van den dag bij de bank. U zult echter in de bovenste lade in de tafel bij het loket wat kleiu geld en ook postzegels vinden." Geparfumeerde boter is een der uieuwste modedwaasheden der hoogste kringeu te Londen, zeer aan te bevelen aan „roomboterfabrikanten," die hun waar bereiden uit wagensmeer en andere riekende vetten. zich daar de moordenaar van prins Lavisine, als ge nieuwsgierig zijt, hem te leeren kennen. Om uit het hoofdgedeelte van het gebouw, waar zich de meeste veroordeelden bevonden, op de derde binneuplaats te komen, namen de direc teur en zijn bezoeker den rechtervleugel vau het gebouw, langs de werkplaatsen. Weldra kwamen zij in dat deel van het gebouw dat nog meer afgezonderd ligt en nog doodscher is dan de rest. Hier bevinden zich de zieken, de ter dood veroordeelden en de gevangenen die gehaat zijn door hun kameraden, zoodat men hen niet in hun gezelschap kan vertrouwen uit vrees voor ongelukken. Eenige gevangenen, een tiental ongeveer liepeu zwijgend op en neer, toen de directeur en de bezoeker de binneuplaats be- traden. Hanley Gardiner tracbtte Berard te herkennen maar het gevangenispak, het kort geknipte haar, de geschoren baard en knevel, verauderden iemand zoozeer, dat 't hem niet gelukte. Vreezende dat hij vermoedens zou opwekken, moest hij wel wachteu tot hem de persoon aan- gewezen werd dien hij zocht, en den schijn aan- nemen alsof hij uiterst veel belang stelde in de verhalen van den directeur, die hem de badzaal, de bibliotheek en de cellen bestemd voor ter dood veroordeelden, liet zien. Met werkelijk engelengeduld luisterde en keek sir Gardiner reeds siuds eenige minuten, toen de directeur eindelijk tot hem zeide Omdat 't schijut dat gij het wenscht, zal ik u thans den moordenaar van prins Lavisine aan wijzen. Ach ja, dat is waar ook, zeide de Amerikaan. Ik had er in het geheel niet meer aan gedacht. Is hij hier De stukken boter, op de gewone wijze toebereid, worden in dun neteldoek gewikkeld en daarna in een pot met rozebladeren gelegd, zoodat de bladen de boter volkomen bedekken. Dan wordt de pot in een ijskast gezet, en na tien uren is de „rozen- boter" gereed voor het gebruik. Bij een Zondag der vorige week te Lyon ge houden stierengevecht is het zeer rumoerig toege- gaan. Op het oogenblik, dat de matador, Metodo als te doen gebruikelijk is, aankondigde, dat de stier ge dood zou worden, kwam de commissaris van politie naar voren en verklaarde dat hij zich moest verzetten tegen de terdoodbrenging. Het publiek protesteerde, waarop de commissaris in het arena sprong en den matador zijn degen ontrukte. Eeu geweldig tumult volgde stoelen werden in het arena geworpeu en men jouwde den commissaris uit. Het stierengevecht eindigde auder hevige agitatie, zouder dat de stier gedood werd, Italie en de Vereenigde Staten wedijveren met elkander in corruptie in den openbaren dienst. Thans, nu de toestanden te Napels eenigermate beredderd zijn, is St.-Louis aan de beurt. Niet minder dan 19 van de 28 gemeente- raadsleden zullen daar waarschijnlijk achter slot en grendel gaan. Zij worden van omkoop- baarheid en dergelijke dingen beschuldigd, en bij het onderzoek tegen hen is een corruptie ontdekt, waarvan men zelfs in Amerika en daar is men heel wat gewoon heeft staan kijken. De zaak hing al een poosje in de lueht en er werden ook zes weken geleden reeds tegen eenige vroede vaderen aanklachten inge- diend. Maar de voile omvang van deze om- koopings en afpersings-zaak bleek eerst dezer dagen, toen een raadslid, John. K. Murill, die bij het begin van het onderzoek naar Mexico was gevlucht, vrijwillig terugkeerde en volledige bekentenis aflegde. Volgens zijn mededeelingen heeft er sedert jaren een bond van 19 leden van den gemeenteraad bestaan, die zich tot taak stelde, bij elke voordracht, die in behandeling kwam. een schatting te heffen, wanneer iemand of een corporatie er belang bjj had, dat zij aangenomen werd. Er moesten 19 man in de /combine," den geheimen bond, zijn, daar zij anders niet de meerderheid van twee-derden in den raad zou hebben gehad, en dus een even- tueel veto van den burgemeester niet had kunnen overstemmen. Na elke verkiezing werd de bond opnieuw georganiseerd zij koos den voorzitter van den raad en zette hem af, wanneer hij niet onderdaniglijk deed wat van hem werd verlangd. De bond stelde de commissies naar goeddunken samen en oefende in 't algemeen op het gebied van de stedelijke wetgeving onbeperkte heerschappij uit. Wie nu iets in den raad doorzetten wilde, van het privilegie om een nieuwen kelder te graven tot aan de concessies voor tram en verlichting, moest met den agent van de //.combine" onder- handelen. De leden van het komplot werden in be- nauwend korten tijd rijk, want de affaire" betaalde schitterend. Een -trammaatschappjj moest bijvoorbeeld voor een nieuwe lijn f 337,500 betalen en een electriciteitsmaatschappjj voor een concessie 117,500. Een schitterend zaakje dus, maar gevaarlijk, want 12 van de //firmanten" staan thans onder hoogen borg, drie zijn er al veroordeeld, terwijl anderen aan den haal zijn gegaan, maar groot gevaar loopen, gepakt te worden. Ja, daar giuds. Kijk, bij de fonteiu. Hij heeft een boek in de haud. Ha, is hij dat nu P lk heb zijn portret ge- zien, maar ik zou hem nooit herkend hebben. Wat ziet hij er bedroefd uit. Ja, hij spreekt met uiemand. Hij antwoordt nauwelijks op de vragen van de bewakers. Alleen op de dagen, dat hij zijn dochter hoopt te zien, komt er leven in zijn blik en keert zijn spraak- vermogen terug. Mr. Hanley was diep ontroerd. De belangstel- ling van den aanvang af gekoesterd voor den ongelukkige, en die zoozeer toegenomen was nadat hij Jeanne Beraid had leeren kennec, werd nog grooter, nu hij hem hier voor zich zig, zoo bleek, zoo ter neer geslagen, zoo diep rampzalig in het schamele boevenpak. Zou 't u genoegen doen, vroeg de directeur om met den veroordeelde te spreken Wellicht zoudt ge belang stellen in zijn onderhoud. Daar zegt ge zoo iets, antwoordde Hanley Gardiner met een stem waaraau hij te vergeefs de noodige vastheid trachtte te geven. Maar ge zegt, dat hij niet spreekt. Niet tot zijn medegevangenen en de bewakers. Hij zal echter ongetwijfeld op uw vragen ant- woorden, vooral als ik u met hem alleen laat. Ja, ik geloof ook, dat uw bijzijn hem zou kinderen en misschien doen zwijgeu. En dat wil ik niet. Dan zoudt ge een onjuisten indruk krijgen. Ik ga even naar de ziekenzaal en beneden komende neem ik u weer mede. De directeur was zelf tegemoet gekomen aan de wenschen van zijn bezoeker. Zoodra hij alleen was, voelde Hanley Gardiner zich ontroerd en erg slecht op zijn gemak. Zijn verlegenheid had riet erger kunnen zijn, als hij zich in tegenwoordigheid bevonden had van een beroemd persoon of vorst. Langzaam trad hij op Berard toe. Deze had hem zien komen. Hij had zijn boek dichtgeslagen, was opgcstaau en wachtte. Zonder overdreven beleefdheid nam de Ameri kaan den hoed af en zeide op vriendelijken toon Mijnheer, wilt ge me toestaan mij eeu oogenblik met u te ouderkouden Wat wilt ge, mijnheer? Wat kan ik u mededeelen Is er eenige nieuwsgierigheid, welke ik kan voldoen Op die woorden, op scherpen toon uitgesproken en waarin een diepe bitterheid doorstraalde, ant woordde Hanley Gardiner zacht Mijnheer, 'tis geen gevoel van nieuwsgierig heid, dat me tot u voert. In sommige gevallen, in tegenwoordigheid van enkele ongelukkigen, zou nieuwsgierigheid meer dan een onbescheidenheid zijn, zij zou een wreedheid zijn. Als ik mij veroor- loofd heb om u aan te spreken, komt dit omdat ik eenig belang in u stel. Daaraan zult ge niet twijfelen, als ge mijn naam hoort. Die is u zeker niet oubekeud. Mejuffrouw uw dochter heeft me gezegd, dat zij u over mij gesprokeu heeft. O, zoudt gij dien vriend zijn Ja, ge raadt het, ik ben Mr. Hanley Gar diner. Gij, gij zijt gij dat P Tegelijkertijd steeg het bloed naar het hoofd van den ongelukkige, en zijn smartelijke blik dwaalde over zijn grijs gevangenispak. De klee- ren der schande branden hem op dit oogenblik. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 5