No. 4286. Ter Neuzensche Courant Zaterdag 4 October 1902. 42» Jaargang. Binnenland. 0NSCHULDIG VER00RDEELD. T^ATIEjEJIDIEj BLJiJJD. G-EM2EHTERAAD. F E TJIL L E T ON. 32) ELFDE HOOFDSTUK. TER NEUZEN, 3 October 1902. De Burgemeoster der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, datOpenbare Vergaderingvau den Gemeenteraad is bclegd tegen Bnnderdag den October 1903, dee voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 3 October 1902. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Door den Minister van Waterstaat is het gevoelen van Gedeputeerde Staten der onderschei- dene provincien gevraagd aangaande een wetsont- werp tot regeling der landbouwvertegenwoordiging. Beetwortelsuiker-industrie. Aan den Minister van Waterstaat is door meer dan 600 landbouwers en veehouders een adres gezonden, waarin zij er op wijzen dat in het vorige jaar de gezamenlijke suikerfabrieker. ongeveer 900 millioen K.G. pulpe hebben afgeworpen, vertegen- woordigende een voederwaarde, voor den geheelen staltijd (met bijvoeging van een weinig hooi) voor 50 duizend stuks vee. Bovendien leent zich dit voeder, dat daartoe door geeu ander kan vervangen worden, inzouderheid tot vetvorming, melkrijkheid, en tot opvoeding van het jonge vee zoodat, hoe groot de massa pulpe het vorige jaar ook ware, deze toch tegen een flinken prijs kon worden verkocht. Wanneer das de suikeriudustrie onverhoopt geheel of gedeelteiijk mocht verloren gaan, zou dit een onberekenbaar verlies voor de veehouderij blijken te zijn te meer nog, daar vele veehouders zich, in verband met de pulp-vcedering, groote uitgaven hebben getroosl, ten einde meer vee te kuunen plaatsen. Ook voor den arbeidenden stand achten de adressanten behoud der suikeriudustrie zeer gewenscht. Zij verzoeken derhalve, hoewel zelf bij de suiker- industrie en de bietencultuur niet direct betrokken, doch met het oog op de belangen van de vee houderij en van den arbeidenden stand al zulke maatregelen te nemen als tot het voortbestaan van bovengenoemde industrie noodzakelijk worden ge- acht; terwijl zij tevens de hoop uitspreken dat de Minister zal medewerken tot het heffen van surtaxe bij den invoer van vreemde suiker en voor zoover zulks niet in strijd is met andere belangen tot de grootst mogelijke verlaging van den snikeraccijns. Generaal Ben Viljoen is Dinsdag te's Hage aangekomen. Hij werd aan het Hollandsche Spoorwegstation nameus de Haagsche Pro-Boer vereeniging ont- vaugen door den heer De Korte en begaf zich daarna naar de reeds door zijn echtgenoote betrokken woning aan het Kanaal. Middags werd een bezoek aan de Pro-Boer- tentoonstelling gebrachtwelke t zij hier in 't voorbijgaan gezegd wegeus't nog aanhoudend voldoende bezoek, tot a. s. Zondag zal geopend blijveu. Aanvankelijk was 't plan, haar eerder te aluiten. Donderdag zou de generaal naar Engeland terug- keeren, om de noodige regeliugen te treffen voor de uitgave van zijn boek over den oorlog en om zijn lezingen te regelen. Het boek van den generaal zal in hoofdzaak zijn avonturen te velde bevatten, terwijl een hoofd- stuk gewijd zal zijn aan de oorzaken van den oorlog. Van het werk zal een Hollandsche, Duitsche, Engelsche en Fransche uitgave verschijnen. Tn de op a. s. Donderdag des voormiddags te 10 uren te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende |.unten in behandeling Ingekomen stukken behandeling suppl. kohier hondeubelastingvaststelling instructie gemeente- bode; voorstel tot overname straat Klaassen benoe- tning van een gemeentebouwmeester; idem gemeente- bodebehandeling gemeer.te-begrooting 1903. Door omstandigheden had de uitreiking der medailles van de Oranje-Nassauorde hedennamiddag plaats op het plein voor het postkantoor. Van verschillende brigades uit Zeeland en Noord-Brabaut waren een twintigtal manschappen der Kon. mare chaussee tegenwoordig. Nadat de 1" lnitenant Thomson den brigadier Van Sluis, commandant der brigade Axel, en den marechaussee te paard Lambrechts had uitgenoodigd zich voor het front te plaatsen, zeide Z. Ed. zich gelukkig te rekener. te kub^en voldoen aan de opdracht om aan hen te overhandigen de et-re- medaille der Oranje-Nassanorde, hun toegekend bij Hr. Ms. besluit van 28 Aug. j. 1. Hij heriunerde in het kort aan de omstandigheden die hen die koninklijke onderscheiding deden waardig keureD, hoe zij, waakzaam tegen de veelvuldige diefstallen aan de grenzen, in den nacht van 15 op 16 Mei van uit hun schuilhoek 4 verdachte personen zagen naderen, van uit den Beoostenblijpolder zich richtende naar de Belgische grens, hoe door hun kordaat te voorschijn tredeu terstond twee der dieven op de loop gingen en de twee aoderen door Van Sluis en Lambrechts werden aangegrepen, waarbij vooral Lambrechts een harde kamp onder- voDd en hij eerst na een worsteling van 20 minuten, waarbij vele slagen en trappen vielen, het recht wist te doen zegevieren, en door het arriveeren der brigade Hulst ter plaatse, de dieven met een deel van den buit naar Axel konuen worden over- gebracht. Niet alleen voor zijn heldhaftig gedrag, maar ook voor de wijze waarop hij als onderofficier en als brigade-commandant zijn plicht betracht, wordt aan Van Sluijs deze medaille toegekend, en aan den marechaussee Lambrechts wordt deze onder scheiding toegekend voor zijue flinke houding en zijn moedig gedrag. Na de medaille's op de borst der begiftigden te hebben vastgehecht, feliciteerde de heer Thomson hen met de hun te beurt gevallen onderscheiding, het wapen der Marechaussee dat het zulke mannen onder zich telde en zichzelf dat hij over zulke mannen het commando voerde, terwijl hij hoopte dat zjj nog langen tijd hunne krachten aan het wapen mochteu wijden. De andere manschappen meende hij niet op hun plicht behoeven te wijzen overtuigd als hij is dat zij in dezelfde of in nog moeilijker omstandigheden evenals Van Sluijs en Lambrechts zouden handelen. In ons schrijven betreffende den gewijzigden dienst van den spoorweg GentTer Neuzen is een abuis ingeslopen. Daaruit was te lezen dat de trein van 7,56 nit Gent, steeds niet verder liep dan Selzaete, dit is echter alleen des Zondags het geval. Evenwel zijn vele bewoners der om- geving daarover niet gesticht en is de bedoeling van deze regeling moeilijk te vatten, daar over het algemeen die trein des Zondags meer passa- giers vervoerd dan de andere avonden. Personen die nu verder moeten dan Gent, zullen des Zondags te nauwcrnood heen en terug kunuen zijn, tenzij ze eenvoudig gaan en keeren. Dat de oude regeling spoedig moge worden bestendigd is veler wensch. Den volgenden dag, omstreeks drie uur in den namiddag hield een rijtuig stil voor de gevaugenis Roquette, waaruit de Amerikaan stapte, die naar den directeur der gevangenis vroeg. Ik zal u bij hem doen brengen, mijnheer, zeide de portier, blijkbaar een oud soldaat. Deze gaf een anderen bewaker bevel den bezoeker naar de kamer van den directeur te geleideu. Mijnheer, zeide de vreemdeling toen hij zich in tegenwoordigheid van den nog jeugdigen directeur bevond, ik verzoek u vriendelijk kennis te nemen van dezen brief, van deu minister van justitie. De directeur las den brief suel door en zeide: Gij zijt ongetwijfeld de hier bedoelde Mr. Hanley Gardiner. Uw naam heb ik meermaleu gehoord en 't doet mij genoegen, persooulijk ken nis met u te maken. Ge weuscht dus het geheele gebouw te bezichtigen. Zeer gaarne, indien er ten miuste geeu verhindering is. lk heb er niets tegen en bovendien zijt ge goed aanbevolen. De minister van justitie schiijft mij, dat ge plan hebt een vergelijkende sludie te maken tusschen de Fransche en Ameri- kaausche gevangenissen. lk hoop zeer dat deze vergelijking ten onzeu gunste zal uitvallen, en slel mjj geheel ten uwen dienste. Ik ben u zeer dankba&r, mijnheer. Laat ons, om geen tijd te verliezen, dadelijk naar het groote biunenplein gaan. De gevangenen ziju daar op het oogenblik bijeen, zoodat ge een algemeenen indruk kunt krijgen. Dat zal mij hoogst aangenaam zijn. Ik volg u. Zij gingen de kleine trap af en liepen door verscheideue gangen. De directeur maakte den Amerikaan opmerkzaam op een klein overdekt pleiutje, waar het laatste toilet gemaakt wordt van de ter dood veroordeelden. Dat toilet bestaat daarin, dat de haren ge- knipt worden van den veroordeelde, nietwaar P vroeg de Amerikaan. Neen, dat gebeurt thans niet meer. Men knipt hun de haren bq hun komst, en als ze weer te lang worden, evenals bij alle andere ge vangenen. Dat is een punt van menschelijkheid, want het haarknippen duurde veel te lang. De beul bepaalt er zich thans toe, om den boord va* het hemd af te scheuren en de armen van den ongelukkige met touweu te binden. Eenige seconden zijn voldoende voor dit treurige werk. Sta mij toe eenige aanteekeningen te maken, zeide Mr. Gardiner, een boekje uit den zak halende. Die bijzonderheden zullen in Amerika met genoegen gelezea worden. Hij schreef, of liever, hij nam deu schijn aan van te schrijven, en volgde daarop deu directeur naar het groote biunenplein, waar zich op het oogenblik driehonderd gevangenen bevouden, onder bewaking van eenige cipiers. Enkelen liepen op en neer, alleen of twee aan twee. Anderen stouden voor de caniine en ge- bruikten een bord soep, welke daar te krijgen was, Jfr. Gardiner trachtte Berard te herkennen Woensdagavond is alhier binnengeloopen het visscherijpolitievaartuig //De Zwaluw", ge- stationeerd te Zierikzee, dat zijn post op de zaadwacht in het schaar van Ossenisse, door het steeds onstuimiger wordend weer had moeten verlaten, om veiliger reede op te zoeken. Bij het lichten van het anker brak evenwel de ankerspil, waardoor de opziener, de heer Haeck, door eene handspaak aan het hoofd werd getroffen en dit lichaamsdeel deerlijk opzwol, zoodat hij uit het eene oog bijna niet zien kon. Hier ge- komeu, riep de heer Haeck aanstonds genees- kundige hulp in, en werd geconstateerd dat het letsel gelukkig niet van ernstigen aard was. Sedert gisteravond acht uur wordt aan boord van schipper P. Paulusse, liggende met zijn tjalk- schip in de Oostbuitenhaven alhier, vermist de 20jarigs kuecht W. van Loo, thuisbehoorende te Middelburg. Tot ongeveer 8 uur had hij, terwijl de schipper met zijn gezin van boord waren, met een collega in de roef zitten praten en is daarna niet meer gezien. Toen men hem hedenmorgen, omdat hij uitbleef, wilde wekken, bemerkte men dat ziju bed onaarigeroerd was. Bij gedane na- sporingen is niet gebleken dat hij gisteravond aan den wal is geweest, zoodat het vermoeden is gerezen dat hem een ongeval is overkomen. Men heeft ook in de haven gedregd, doch zonder resultaat. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Walzoorden, de heer J. van Dixhoorn te Hontenisse. z/De Bruid der Zee", groot opera, woorden van Nestor de Thiere, muziek van Blokx, waar- mede dat j. 1. Zondag voor het eerst door het Nederlandsch Tooneel te Gent werd opgevoerd en waarmede ook a. Zondag de dagvertooningen worden geopend, wordt zeer gunstig beoordeeld. De verschillende rollen zijn uitmuntend bezet, en de decors uitstekend geslaagd, vooral het derde bedrijf moet grootsch zijn van opvatting, waar zich een stoet van 100 personen door hooge duinen beweegt. Het geheel bewijst het uitnemend talent van den directeur, den heer Wannyn, als regisseur. Volgens mededeeling van den Inspecteur over het Loodswezen zijn in het Schaar van Waarde de volgende, met S. v. W. gemerkte, tonnen gelegd Spitse ton no. 1 in 60 d. M. water, no. 2 in 44 d. M. water, no. 3 in 44 d. M. water, no. 4 in 46 d. M. water, no. 5 in 33 d. M. water stompe ton no. 2 in 62 d. M. water, no. 3 in 72 d. M. water, no. 4 in 53 d. M. water. De nabij de haven van Hansweert liggende stompe ton no. 2 is opgenomen. Een twintigtal steekbakens zijn geplaatst tegen de steile oevers van den Emanuel- en Zimmer- manpolderhet Westelijkste staat op ongeveer: 51° 24' 0" N.b. en 0° 47' 15" W.l. Westdorpe. In verband met de eerstdaags te verwachten behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de overeenkomst met Belgie, betreffende de verbetering van het kanaal Gent Ter Neuzen, besloot de Raad dezer gemeente zich tot de Tweede Kamer te wenden, met verzoek in de overeenkomst enkele voorwaarden op te nemen in het belaug van onze gemeente. Daar na de verbetering van het kanaal daarin schepen met meer diepgang en grootere snelheid zullen passeeren en de waterverplaatsing dus nog grooter zal zijn dan thans, wordt de boord voor- ziening met een dampalenwand van 5 M. diepte niet voldoende geacht om de doorkwelling van het water tegen te gaan, waarom is verzocht naast den kanaaldijk een waterleiding van voldoende onder al die mannen, maar slaagde daarin niet. De directeur, die werkelijk in de meeuing ver- keerde, dat 't zijn bezoeker ernst was om een studie te maken, gaf alle mogelijke inlichtingen. Geen enkele van die mannen, zeide hij op de gevangenen wijzende, is voor de eerste maal in de gevangenis. Wij hebben hier slechts reci- divisten, die tot een jaar gevangenisstraf of langer veroordeeld zijn. Verder de veroordeelden tot tuchthuisstraf, die opgezonden worden naar de tuchthuizen in de provincie en verder veroordeelden tot dwangarbeid, die hier opgeborgen worden tot den dag waarop men ze brengt naar het eiland ltd, van waar ze later overgevoerd worden naar het eiland Nou in Nieuw-Caledonie. Die laatste zijn het meest belangwekkend voor een vreemdeling, zeide Mr. Gardiner. Waar bevinden zij zich P Bij voorkeur aan gindsche zijde van het plein Kijk, hier vlak tegenover, aaH den overkant. Vindt ge 't goed om daar eens heen te gaan Zeker, met het meeste genoegen. Onderweg vroeg de Amerikaan of er op het oogenblik ook ter dood veroordeelden in de ge vangenis waren. Neen, op het oogenblik niet, luidde het antwoord. Al de cellen voor ter dood veroor deelden zijn ledig. Maar luidjes, die naar de strafkolonie gaan, zijn hier in voldoende hoeveel- heid. Kijk, die kleine daar was ter dood ver oordeeld, maar hij kreeg gratie en wacht nu zijn opzending naar Noumd of Nou. En die andere, daarginds, ziet ge hem wel? die heeft drie moorden op zijn geweten, maar zijn advocaat heeft toch verzachtende omstandigheden weten te pleiten. Dus die advocaat heeft de maatschappij afmeling te maken en de bestaande rykswater- leiding daarmee in overeenstemming le brengen, opdat het doorkwellende water spoedig kan worden afgevoerd en geen oorzaak worde, dat de onmiddellijk aangrenzende landen nog meer in waarde verminderen en de intjezetenen slzno door een werk, uitgevoerd ten voordeele van Belgie, zouden worden benadeeld, welk rijk toch al sinds geruimen tijd de belangen der landbouwende be- volking schaadt door het sluiten zijner grenzen voor ons vee en het heffen van rechten op haver, beetwortelen en boter. Tevens werd besloten te verzoeken verharding van den oostelijken kanaaldijk, voor zoover die in deze gemeente is gelegen, evenals dat is geschied met het in Sas van Gent gelegen deel, daar die weg thans een groot deel van het jaar onbruikbaar is, en deze, na overbrugging van de Axelsche vlakte, voor deze gemeente de kortste weg naar Ter Neuzen daarstelt. Daar het verkeer over het kanaal tusschen de doorsneden deelen dezer gemeente aan de veerhuizen thans met roeibooten wordt onderhouden eu een zoodanig verkeer na de verbreeding van het kanaaal en drukkere scheepvaart nog gevaarlijkerzal worden dan het thans is, wordt verzocht inrichting van pontveeren, waardoor tevens ook voor voertuigen eene goede verbinding met de naar het voorinalig IV® district leidende wegen zon worden tot stand gebracht, ten bate dezer omgeviug. SI. Jansteen. Woensdag 1 October her- dacht de heer W. C. Imandt alhier den dag, waarop hij 25 jaar geleden als hoofd der school in functie trad. Reeds weken te voren was door verschillende ingezetenen het plan opgevat om dezen dag een feestdag te doen zijn, wat dan ook werke lijk het geval was. Toen de heer Imandt 's morgens door zijn onderwijzers werd afgehaald en naar de school geleid, werd hij dan ook aangenaam verrast door het feestelijk aanzien, dat het dorp en vooral de omgeving van school en onder wij zers- woning gekregen had, zoowel door het aller- wegen wapperen der vlaggen, als de mooie versieringen voor school en huis aangebracht. In de vestibule der school was het Gemeente- bestuur aanwezig en nauwelijks was de jubilaris de trappen op of de heer lJsebaert, onze ge- achte burgemeester, trad naar voren om in hartelijke woorden den man te huldigen, die zich gedurende een kwart eeuw zoo verdienste- lijk gemaakt heeft, zooveel in het belang der gemeente heeft gedaan. Nadat de heer Imandt in kernachtige woorden op de feestrede van den burgervader geant- woord had, trok men de fraai versierde school binnen, waar de leerlingen op hunne plaatsen gezeten een feestlied aanhieven, zoodra de Meester binnen stapte. Toen het lied geeindigd was betuigde de Meester daarover zijn dank in eene eenvoudige improvisatie, waarin hij ten slotte de kinderen opwekte om toch vooral trouw de school te bezoeken en hun best te doen om te leeren, wijl dit voor het latere leven van zoo groot belang is. Nog werd de jubilaris in de school toege- sproken door den heer J. A. J. Kottier, die met een aantal oud-leerlingen den vroegeren Meester eene kostbare hanglamp kwam aan- bieden. Van burgemeester en wethouders en leden van den raad ontving de jubilaris eene fraaie marmeren pendule met coupesvan de onderwijzers een hoedenstandaard en van de oud-kweekelingen een voorsnijmes en vork met zilveren heften. een goeden dienst bewezen, merkte Mr. Gardiner op en daarop ging hij voort op schijnbaar on- verschilligen toon Hebt ge onder al die gevan genen geen menscheu van naam, of liever menschen, die een goede opvoeding genoten. Op het oogenblik slechts een enkele. Wien dan Berard, den moordeuaar van prins Lavisine. Ha, juist. Berard, dat weet ik. Van die geschiedenis heb ik verslag gegeven in de Ameri- kaansche couranten. Die zaak werd daar ver- slonden. Die Berard heeft een zeer lieve dochter, zeide de directeur. Zoo, werkelijk Ja, nu ge het zegt, herinuer ik 't me. Heeft ze niet een bijnaam? Ja, men noemde haar //Koningin der schoon- heid." Juist, juist, koningin der schoonheid. Ik noemde haar ook zoo in de couranten. Komt zij haar vader nu en dan zien Ja, de spreekdagen slaat ze nooit over. Spreekt ze hem dan in het kleine kamertje, dat ge mij getoond hebt en is zij dan door twee hekken van hem gescbeiden Neen, antwoordde de directeur. Ik vond haar zoo beschaafd, en ik mag er wel bij voegen, dat ik zooveel medelijden met haar gevoelde, dat ik haar niet wilde laten staau onder de gewone bezoekers. Ik laat haar in raiju kamer, en onder de bewaking van een cipier kan zij daar met haar vader spreken. Dit is in strijd met het reglement, maar somwijlen mag men de wet niet al te streng opnemen. (Wordt vervolgd),

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 5