A 1 g e m s e n Hieuws* en Adrertentieblad voor Zeeuwsch-VUancUrea, Herhaalde Oproeping. AANBESTBDIM. No. 4286. Zaterdag 4 October 1902. Gemengde berichten. 42® Jaargang. Onderwijzer met akte Fransch aanbesteden: De gezondheids- en woning- wetten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika /'1,82U Men abonneert zich bjj alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bnshouders. ADVERTENT!*:!?: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. B(j direct® opgaaf van driemaal plaatsing derzelfds adyerteniic wordt da prjp slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. BERSTS BLAD. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN roepen op sollicitanten naar de betrekking van bij het openbaar lager onderwijs in die gemeente, op eene aanvangsjaarwedde als onderwijzer van f 500,met vier vijf jaarlijksche verhoogingen van f 50, Het bezit der akte voor de Fransche taal is vereiscbte, waaraan eene jaarwedde van f 150, is verbonden. Voor het bezit van andere akten, genoemd onder m, n, p, r en rbis van art. 2 der wet op het lager onderwijs, die evenwel geen vereischte zijn, wordt bij het geven van onderwijs daarin, voor elke akte 75,vergoeding gegeven per jaar. De tegemoetkoming in de huishuur bedraagt voor de kom 60,en daarbuiten f 50, per jaar. De sollicitatiestukken kunnen tot en met 26 October a. S. bij den Burgemeester worden ingezouden. Ter Neuzen, 1 October 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GE1LL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente SAS VAN GENT, zullen op Zaterdag den II October 1902, des voormiddags te 11 uur, in het openbaar ten gemeentehuize, in twee perceelen, Eerste Perceel. Het nitbreken der keibestratiiig op de Markt en het op- nieuw bestraten der Markt met te leveren Waalklinkers en oude aauwezige keien. Tweede Perceel. Het bestraten van den 8tationsweg met onde aanwezige keien, benevens het leveren van Kant- steenen. De aanwijzing zal geschieden op den dag der aaubesteding, des voormiddags te 91/, uur. Het bestek ligt ter inzage op de gemeente- secretarie, alwaar ook nadere inlichtingen zijn te bekomen. Bestekkeu zijn ook tegen betaling van/0,60 verkrijgbaar bij den gemeente-secretaris. Sas van Gent, den 29 September 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. VERSCHAFFEL, Burgemeester. F. P. J. STUBBE, Secretaris. Den 1 Augustus 1902 zijn twee zeer belang- rjjke wetten in werking getreden, welke door het vorige Ministerie tot stand zijn gebracht, en dit Ministerie uitgevoerd heeft. Wij be- doelen de wet van 21 Juni 1901 tot regeling van het staatstoezicht op de Volksgezondheid en de wet van 22 Juni 1901 regelende de wettelijke bepalingen betreffende de Volks- huisvesting. Wij hebben hier te doen met twee sociale wetten, die zeker van groot belang zullen zijn, en is het zeer wenschelijk, dat iedereen kennis neemt van den inhoud dier wetten, vooral omdat ieder ingezetene kan opgeroepen worden om zooveel mogelijk zijn hulp te verleenen tot handhaving der wettelijke bepalingen, vooral wat betreft de woningwet, daar alle meerder- jarige ingezetenen bevoegd worden verklaard mede toe te zien op de handhaving der be palingen vastgesteld in genoemde wet. Tot nu tye was van kracht de den 1 November 1865 in werking getreden wet van 1 Juni 1865 regelende het geneeskundig staatstoezicht, doch daar deze wet niet gaf wat men daarvan ver- wachtte, en vele gebreken had, welke men vinden kan in de Memorie van Toelichting bij het ontwerp gezondheidswet, werden er meer- malen pogingen aangewend tot reorganisatie der wet van 1865, met het gevolg dat de Regeering den 11 September 1899 bij de Staten- Generaal een wetsontwerp tot //regeling van het staatstoezicht op de Volksgezondheid" indiende, tegelijk met een ontwerp inhoudende //Wettelijke bepalingen betreffende de Volks- huisvesting." De strekking van het eerste ontwerp is om eene krachtige organisatie te scheppen, die, uit deskundigen op hygienisch gebied gevormd, waakt voor de volksgezondheid. Dat doel is neergelegd in art. 1 der algemeene bepalingen en luidt Het Staatstoezicht op de volksgezondheid omvat: a. het onderzoek naar den staat der volks gezondheid en, waar noodig, de aanwijzing en bevordering van middelenter verbetering; b. de handhaving der wetten en verordeningen in verband daarmede vastgesteld, voor zoo- ver te dien aanzien geen andere wettelijke regeling is gemaakt. Het Staatstoezicht is opgedragen aan a. den centralen gezondheidsraad b. hoofdinspecteurs van de volksgezondheid c. inspecteurs van de volksgezondheid d. gezondheidscommissien. De leden en de buitengewone leden van den centralen gezondheidsraad zijn in het geheele Rijk, de inspecteurs en leden van de gezondheids commissien zijn binnen hun ambtsgebied bevoegd, alle openbare gebouwen, alle scbolen en andere tot het geven van onderwijs bestemde lokalen, kinderbewaarplaatsen, gestichten van liefdadig- heid, weeshuizen, herbergen, logementen, slaap- steden, fabrieken, werkplaatsen, magazijnen, winkels, gevangenissen, ziekeninrichtingen, bad- huizen en voor zoover dit noodig is voor de handhaving der wetten en verordeningen betreffende de volkshuisvesting alle woningen binnen te treden ten einde zich zooveel mogelijk bekend te maken met den toestand en de in- richting dier gebouwen of woningen. De centrale gezondheidsraad bestaat, met inbe- grip van de hoofdinspecteurs van de volksgezond heid, die ambtshalve leden zijn, uit zeven door de Regeering te benoemen leden. Zijn taak is de Regeering de« gevraagd van bericht en raad te dienen in alle zaken de volksgezondheid be treffende zich op de hoogte te bouden van den staat der volksgezondheidde aandacht van de Regeering te vestigen op maatregelen, die naar zijn oordeel in het belang der volks gezondheid zijn te nemen al de onderzoekingen te doen, die hem noodig voorkomen; jaarlijks van de bevindingen en handelingen van het Staatstoezicht op de volksgezondheid aan den Minister van Binnenlandsche Zaken verslag te doen, welk verslag aan de Earners wordt mee- gedeeld en eindelijk al de werkzaamheden te verrichten, die hem krachtens de wet of door den Minister worden opgedragen. De hoofdinspecteurs, die door de Regeering benoemd worden zijn gevestigd te Utrecht, 's Gravenhage, 's Hertogenbosch en Zwolle. Het ambtsgebied omvat voor de hoofdinspec- teur te Utrecht, de provincien Noord-Holland en Utrechtte Zwolle, de provincien Friesland, Overijsel, Groningen en Drenthe, te 's Graven hage, de provincien Zuid-Holland en Zeeland te's Hertogenbosch de provincien Noord-Brabant, Gelderland en Limburg. De taak der hoofdinspecteurs bestaat hierin, dat zij de Regeering, den centralen gezondheids raad, de Ged. Staten of de Commissaris der Koningin, den Gemeenteraad of Burg, en Weth. desgevraagd van bericht en raad dienen in alle zaken de volksgezondheid rakendezich op de hoogte houden van den staat der volksgezond heid in hun ambtsgebied alle klachten over- wegen terzake van benadeeling van de volks gezondheid de aandacht van den centralen gezondheidsraad of van het bestuur van een in hun ambtsgebied gelegen provincie of gemeente vestigen op maatregelen in het belang der volksgezondheid te nemen; al de onderzoekingen doen, die hun noodig voorkomen en die hun door den centralen gezondheidsraad zijn opge dragen van het voorkomen van besmettelijke ziekten ten spoedigste bericht geven aan den centralen gezondheidsraad, den inspecteur en de gezondheidscommissie wien het aangaat. Zij houden een register van de geneeskundigen, tandmeesters, apothekers, vroedvrouwen, leer- lingen-vroedvrouwen en apothekers-bedienden gevestigd in elke gemeente van hun ambtsgebied, en wier be wij s van bevoegdheid door hen is geviseerd of die wat de leerlingen-vroedvrouwen betreft, bij hen zijn ingeschreven zenden aan den centralen gezondheidsraad een verslag van hun bevindingen en handelingen in het afge- loopen kalenderjaar, en verrichten al de werk zaamheden, die hun door de wet, den Minister of den centralen gezondheidsraad worden op gedragen. Zij zijn tevens belast met de leiding van en het toezicht op de werkzaamheden der inspecteurs. Ook houden zij toezicht op de werkzaamheden van de gezondheidscommissie, tot bijwoning wier vergaderingen zij bevoegd zijn. Zelfs is, als zij dit verlangen, de voorzitter van een gezondheidscommissie verplicht baar bijeen te roepen. De inspecteurs, die door de Regeering benoemd worden, zijn gevestigd te Utrecht, Zwolle, 's Gravenhage en's Hertogenbosch. Zij hebben het zelfde ambtsgebied als de hoofdinspecteurs, en zijn in het bijzonder belast met het toezicht op de handhaving der wettelijke bepalingen betreffende a. de besmettelijke ziekten en met de zaken, rakende de hygiene van bodem, water en lucht b. betreffende de uitoefening der artsenij bereidkunst en met de zaken rakende het toezicht op levensmiddelen c. betreffende de volkshuisvesting. Zij dienen den hoofdinspecteur, Gedep. Staten, den Commissaris der Koningin, den gemeenteraad en Burg, en Weth. desgewenscht van bericht en raad, houden zich op de hoogte van de toepassing der wetten, wier handhaving aan hun toezicht is onderworpen, houden aanteekening van de provinciale en gemeentelijke verorde ningen te dier zake, overwegen alle klachten ter zake van de toepassing dier wetten en verordeningen, en vestigen de aandacht van den hoofdinspecteur of van het bestuur van een in hun ressort gelegene provincie of ge meente op maatregelen, die tot verbetering dier toepassing te nemen zijn. Overigens komen hunne verdere werkzaam heden vrijwel overeen met die van den hoofd inspecteur. Thans zijn wij genaderd tot de gezondheids commissie en hier willen wij in het bijzonder bij stil staan, omdat ieder opgeroepen kan worden om deel uit te maken van die commissie en wij juist het meest haar werk zullen kunnen waarnemen. (Wordt vervolgd). De Duitsche reis der generaals. Die reis is in de buitenlandsche bladen nog altijd het voornaamste punt van bespreking. ffOf de door de Boeren-generaals bij den Keizer ver- zochte audientie zal worden verleend, staat nog niet met zekerheid vast. Eerst wanneer het ant- woerd zal zijn ontvangen, kan de datum van hun aankomst in Berlijn vastgesteld worden", meldde de z/Frankf. Ztg." van Woensdag. Zooals uit telegiammen blijkt, is die datum thans vastgesteld op 17 October. Dus is het antwoord ontvangen De Berlijnsche correspondent van de ^Morning Post" zegt ja en deelt het volgende mede De generaals hebben op hun verzoek om een audientie bij den Keizer ten antwoord ontvangen, dat de Keizer hen gaarne ontvangen zal, als de gebruikelijke formaliteiten worden vervuld. Deze formaliteiten bestaan in 't kort hierin, dat hun verzoek om audientie door de Engelsche ambassade wordt overgebracht. De Staatssecretaris van Buiten landsche ZakeD, Von Richthofen, heeft aan den Engelschen ambassadeur sir Frank Lascelles meege- deeld, welk antwoord de generaals hebben ont vangen, en deze heeft er de Engelsche regeering mee in kennis gesteld. De vraag, of de audientie bij den Keizer plaats heeft, bangt er nu van af of de generaals de verlangde aanbeveling van den Engelschen ambassadeur ontvangen, doch men ge- looft niet, dat de Engelsche regeering weigeren zal deze aanbeveling te geven. Aldus de man van de ^Morning Post". Bij dezen stand van het vraagstnk kan de ver- ontwaardigingstorm van de Engelsche pers onder aanvoering van //Standard" en //Times", niet anders beschouwd worden dan als een officieuze poging om de openbare meening tegen de ontvangst door den Keizer op te zetten, om daaruit officieel de beweegreden te verklaren voor de weigering van de aanbeveling. Eu die poging schijnt dan mislnkl. De Generaals te Brussel. De strengste maatregelen zijn genomen om Maan- dag, bij de aankomst der Generaals te Brussel, de wanorde te voorkomen, die er bij de aankomst van generaal Botha was 80 man infanterie zullen in het station de politic en gendarmerie versterken. Van 5 uur af worden enkel de reizigers toegelaten en alle uitgangen worden militair bezet. Een kordon troepen zal de baan afsluiten, waarop de trein binnenloopt. De omtrek van het station zal afgesloten worden door de politie. Landverhuizing naar Zuid-Afrika. Door de werkliedenvereenigingen in de Kaap- kolonie is aan de Engelsche werkliedenvereenigingen in een schrijven gewezen op de overstelping van de arbeidsmarkt in Zuid-Afrika. Veel immigranten, zeggen zij, hebben de tamelijk goede betrekkingen, die zij in Eugeland hadden, opgegeven, en lijden nu de bitterste armoe in Afrika, zoodat zij ten laste komen van de openbare weldadigheid. De gewezen vrijwilligers bieden zich overal aan, en hebben meestal de voorkeur. Te Witveen (Fr.) viel het tweejarig zoontje van J. Pool te water. Het lOjarig broerlje sprong het direct na, maar kon het jongske niet redden. Het 14jarig broertje sprong nu ook te water en wist beiden op 'I droge te brengen. Woensdagmiddag wilde te Schiedam het 12jarig zoontje van den heer v. V. aan het begin der Broersvest op een sleperswagen springen, sprong mis, viel en kwam met het hoofd onder het wiel. Het hoofdje was vreeselijk verminkt en de kuaap oogenblikkelijk dood. Terwijl J. van Driel, uit Oud-Beierland, te Klaaswaal in een boomgaard aan het appelen plukken was, hoorde hij door een meisje, dat in de onmiddellijke nabijheid van hem was, roepen i,0, mijn broertje, o, mijn broertje." Dadelijk begaf hij zich naar het meisje, dat aan een sloot- kant stond en zag daar een pet drijveu. Denkende dat er een jongentje in het water lag, sprong hij, zonder iets te vragen gekleed te water, doch vond niets dan de pet. Op het droge gekomen, ver- telde het meisje, dat het niet haar broertje, maar zijn pet was, die er was ingevallen. In Engeland is poging tot zelfmoord strafbaar. Hier te lande ook maar alleen voor militairen. De soldaat K. der Koloniale reserve trachtte zich, terwijl hij op wacht stood, uit heimwee dood te schieten maar bij verminkte slechts een zijner handen. Bij herstel zal nu die soldaat, nog slechts 18 jaar ood en eerst sedert kort in dienst, wegens zijn daad voor den krijgsraad hebben terecht te staan TER YKimsrnK C0URA5T. ■IK blad veriabljnt JlttHDita*., Woemdag- en Vrljdaifavond, mltffeztmilerd op Feestdaaen, by de Flrma 1*. 3. ViS DK Him t« Tet ir.iet.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1