A 1 g e m s e n JTieuws- en Adverteatieblad voor Seeuwscb'VUaadoren, Aankondiging. No. 4285. Donderdasc 2 October 1902. 42e Jaargang. aanbesteden: FETJILLETON. 0NSCHULDIG VER00RDEELD. Binnenland. A.BONNBMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerila 1,82*. Men abonneert zich bjj tile Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. AD VERTUTIlBi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bjj directs opgaaf ran driemaal plaatsing deraelfds adrertenti* wordt d* pyjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. BESLU1TEN: Burgemeester en Wetkouders der gemeente SA.S VAN GENT, zullen op Zaterdag den II October 1902, des voormiddags te 11 uur, in het openbaar ten gemeeutehuize, in twee perceelen, Eerste Perceel. Het uitbreken der keibestrating op de Markt en het op- nieuw bestraten der Markt met te leveren Waalklinkers en oude aanwezige keien. Lees de artikelen 240 en 241 van het strafwetboek, kijk daar. jjjj ja8 Als de verdachte in hechtenis is wegens, of beschuldigd wordt van een misdaad, waarop de utraffe des doods of levenslange straf staat, of indien hij veroordeeld ia tot een van deze straffen. Begrijpt ge 't goed veroordeeld tot levens lange straffen. Dat is het geval mijns vaders. Wees nu zoo goed voort te gaan. Hij las verder: zullen in geval van ont- vluchting zij, die belast waren met de bewaking gestraft worden met een of twee jaren gevangenis- straf, in geval van nalatigheid, en tot tijdelijken dwangarbeid, in geval van medeplichtigheid. Welnu, zeide hij, dat slaat niet op mij. Ik ben niet belast met de bewaking der gevan- geaen. Ga dan toch voort. Ge beweerdet kort ge- leden onze wetten bestadeerd te hebben, tijdens Tweede Perceel. Het bestraten van den stutionsweg met oude aanwezige keien, benevens het leveren van Kant- steenen. De aanwijzing zal gescbieden op den dag der aanbesteding, des voormiddags te 9J/2 uur. Het bestek ligt ter inzage op de gemeente- secretarie, alwaar ook nadere inlichtingen zijn te bekomeu. Bestekken zijn ook tegen betaling van/0,60 verkrijgbaar bij den gemeente-secretaris. Sas van Gent, den 29 September 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. VERSOHAFFEL, Burgemeester. F. P. J. STUBBU, Secretaris. ZUID-AFRIKA. In het algemeen gesproken wordt men omtrent de toestanden in Zuid-Afrika het best en't meest onpartijdig, zonder vooringenomenheid, ingelicht door de correspondenten van de groote Duitsche bladen. En vooral de brieven van den vertegen- woordiger, dien de #Koln. Ztg." tegenwoordig te Johannesburg heeft, zijn belangwekkend. In een schrijven van 21 Augustus prijst hij het antieke stoicisme, waarmede de Boeren be- rusten in de verwoesting van hun have en goed. Zij gevoelen zich niet verslagen door de Engel- schenmaar de Engelschman is voor hen de gruwel Gods, die hen slaat opdat zij gelouterd zouden worden. Bij de graven van hun bloed- verwauten, voor de puinhoopen van hun vroegere woonsteden staan zij met gevoelens, die weinig verschillen van die, met welke z\j jaren geleden hun prachtige kudden door de veepest uitgeroeid, of heerlijke mieliesvelden door spiinkhanen in dorre stoppelvelden veranderd zagen. Het ergst blijven er de bijwoners aan toe, omdat de rijke Boeren zooveel verloren hebben, dat zij ben niet meer ap hun hoeve kunnen nernen. Deze menschen hebben groote gezinnen en het is te voorzien, dat men nog jaren lang geen weg met hen zal weten. Het Engelsche element is over den tegen- woordigen regeeringsvorm volstrekt niet te spreken. Er worden nieuwe belastingen afgekondigd, zonder dat een volksvertegenwoordiging van advies dient. Dat de kosten van het bestunr, dat bij de Boeren eenvoHdig en aartsvaderlijk was en toch aan het doel beantwoordde, onder het tegenwoordige regeerstelsel tot het drie- en viervoudige moeten stijgen, ligt voor de hand, want men behoeft alleen maar de gebouwen, die de administrate bezet heeft, te zien om tot de slotsom te kornen dat het niet anders kan. De Boerenregeering had maar een klein gebouw te harer beschikking voor haar rechtspleging en haar administrate, terwijl op het oogenblik behalve dat nog vijf van de grootste gebouwen van de stad door het bestuur en zijn ambtenaren in beslag zijn genomen. De vooruaamste redeuen voor klachten liggen echter in de onzekerheid aangaande de nieuwe belastingen en in het vooruitzieht dat het vroegere stelsel aw zeereizen. Uw studies zijn onvolkomen ge- weest. Hij las verderPersonen, niet belast met de bewaking, die de ontsnapping vergemakkelijkt hebben, zullen gestraft worden met eene gevange- uisstraf van minstens een jaar of ten hoogste vijf jaren. Ziet ge, dat is 't. Ik zie 't, intwoordde hij lachend. Maar 't is niet zeer afschrikwekkend vijf jaren, aange- nomen dat men 't hoogste zou krijgen. Maar ga voort. Ditmaal las hij met zachte stem. Na het wet- boek dichtgeslagen te hebben, zeide hij Ja, ja, nu weet ik het. Als bij de ontvluchting geweld gebruikt is, als men den gevangene wapens ter hand stelt, dan zullen de bewakers, die er aan medewerkten, gestraft worden met levenslangen dwangarbeid en vreemde personen, ik bijvoorbeeld, tot tijdelijken dwangarbeid. Ge hebt't uitmuntend begrepen, mijn vriend, zeide zij. Ik voeg er nog aan toe dal iedereen, die een vlucht in de hand werkl, in alles moet voorzien, dusook in de middelen om sloten te verbreken i en in wapeuen. En engetwijfeld zal de gevangene weeratand bieden, als hij, op het pant de vrijheid van het vrije uitzetten van claims voor mijnrechten afgeschaft en door openbare verkoopingen vervangen zal worden, waarbij dan, naar men vreest, de kapitalist den kleinen man zal dooddrukken. Gelijk een Berlijnsche correspondent seint, zal Keizer Wilhelm de Boeren-generaals ontvangen. Dat is zeker een verrassend bericht. Naar het heet, hebben de generaals om een gehoor gevraagd. 't Is mogelijk. Misschien ook hebben zij den wenk gekregen, dat een dergelijk verzoek aange- naam zou wezen. In dat geval heeft feitelijk de Keizer de generaals uilgenoodigd. Deze loop zou ons zelfs waarschijnlijker voorkomen dan de onder- stelling, dat de generaals zich bloot stelden aan een weigering van den man, die president Krnger zoo smadelijk van zich gewezen heeft. Ontvangt de Keizer de generaals, dan kan dit misschien het doel, waarvoor de generaals Duitschland bezoeken ten goede komen, en zal het stellig den Keizer de gelegenheid geven bij zijn onderdanen, die hem de Krugergeschiedenis nog niet vergeven hebben, het verloren terrein te herwinnen. De samenkomst zal, dunkt ons, den Keizer, minst ge nomen, evenveei baten als de generaals. Blijft nog Engeland, dat zoo kitteloorig is iH alles wat den oorlog raakt en dat, bij de heerschende Engliinderei in Duitsche regeeringskringen, moet ontzien worden. Een officieus bericht heeft al gezegd, dat de generaals als Britsche onderdanen worden ontvangen. Dat is al iets. En dan zal een tijdige herinnering aan het ontvangen van Rhodes, Lord Roberts en Minister Brodrick en aan de vele diensten, die de regeering van Keizer Wilhelm Engeland bij den oorlog bewezen heeft, de Engelschen misschien wat toegeeflijk stemmen. Het Fransche mijnwerkers- congres. Het congres der mijnwerkers te Commentrj heeft zich in beginsel verklaard voor de algemeene werkstaking, doch liet de bepaling van het tijdstip over aan het nationale comity. Dit comite bestaat echter bijna geheel uit tegenstanders van de staking. Het beginselbesluit werd met 45 tegen 41 stemmen en.acht onthoudingen genomen. Die algemeene staking zal dus voorloopig nog wel op zich laten wachten. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren is aangevangen de beraadslaging over de verhooging van de marine-begrooting voor 1902, ten einde een pantserschip aan te bouwen voor 4* millioen gulden, waarvan de eerste termijn ad 2 ton werd aangevraagd. De heer Van Wassenaer vond dit eene schip voor algemeenen en indirecten dienst niet voldoende ter voorziening in de behoefte, hoopte dus dat de Minister spoedig den bouw van nog een schip zou voorstellen in overeeustemming met het plan van landsdefensie van den voormaligen Minister Roell. Van dit staadpunt verdedigde hij krachtig de onderwerpelijke aanvraag tegenover den wensch te herwinnen, gearresteerd wordt. Dat zou voor de medeplichtigen een verzwarende omstaudigheid zijn. Natuurlijk, men moet alles voorzien. Wel nu dat is dus alles. Ik slel me aan het gevaar bloot om eenigen tijd veroordeeld te worden tot dwangarbeid. Een man, even braaf als ik en zeker heel wat nuttiger, is wel levenslang ver oordeeld. En wat het ergste is, hij was volkomen onschuldig, terwijl ik volgens het wetboek schuldig zal zjjn. Zoo, zoo, verklaarde hij lachend, ge schijnt mij voor een kind te houden, en me schrik te willeu aanjagen Dat zou niet in 't belang zijn antwoordde zij. Maar ik moet u w&arschuwen voor al de gevaren waaraan ge u blootstelt door uw opoffering. Ik ken ze en lach er wat om, zeide hij op vroolijken toon. Daarop weder ernstig wordend, ging hij voort Uw vader bevindt zich nog steeds in de gevangenis Roquette, niet waar? Ja, maar lang zal hij er niet blijven Sedert het hooger beroep verworpen is hij geplaatst onder de veroordeelden, en hij zal deel uit- maken van bet eerste convooi, dat naar Nieuw- Caledonie zal gezonden worden. om meer suelvarende schepen te bouwen. Z. i. bestaat er meer behoefte aan krachtige schepen van het voorgestelde tjpe tegenover een eventueele groote vijandelijke scheepsmacht, die onze onzij- digheid wil aanranden. Snelle schepen zijn alleen brnikbaar bij schending der neutraliteit door een deine macht. Zijn conclusie was dus dat in Indie meer noodig zijn krachtige schepen met enkele kleiue schepen daarnaast, terwijl hij nog eenige wenken gaf omtrent de inrichting van het nieuwe oorlogsschip. De heer Hugenholtz kwam allereerst op tegen de gedachte alsof de oppositie tegen dit oorlogs schip gevoerd, zou zijn een politieke oppositie. STeen, de bezwaren treffen niet het Miuisterie, allerminst den zwakken Minister van Marine, maar zij wortelen in het feit der veranderde aanvrage. Vroeger toch werd de landsdefensie gebezigd als argument voor den aanbouw, maar thans heet't dat het schip noodig is voor den Indischen dienst. Nu heeft de Minister niet aangetoond dat dit schip absoluut noodaakelijk is en 't gaat z. i. niet aan nieuwe schepen aan te schaffen om te voor- comen dat het materiaal verslijte. De argumenten voor de noodzakelijkheid van dit schip kwamen hem althans niet afdoende voor, gelijk spreker uiteenzette. Spreker achtte een uitgaaf van circa 5 millioen niet gereohtvaardigd voor een schip voor alge meenen dienst, alleen bestemd om mee te doen aan feestelijkheden en beleefdheidsbetuigingen. Dat zou een schande zijn, vooral thans, nu men een zeer onsympathieke verhooging van den jeneveraccijns voorstelt om in de behoeften van de schatkist te voorzien. Hij kan toch niet ge- looven dat de 2 ton voor eerste aanmaak zijn aangevraagd uit pare liefdadigheid om de rijks- werven aan den gang te houden, m. a. w. met het doel tot werkverschaffing. In verband hiermede wraakte hij het standpunt dat alle uitgaven voor oorlog en marine werkverschaffing is. Wil men werkverschaffing, dan doe men dat door bevorde- ring van de landontginning. Beter ware 't dan de arbeiders, die buitan werk komen, op wacht- geld te stellen, zooale de ambtenaren bij reorgani- satie van hun dienst. Spreker staat geen 2 ton toe alleon met het doel om f 5000 werkloon te laten verdienen. Nog deed spreker als bezwaar gelden, dat het schip ook niet past in een stelsel van kust- defensie, waaromtrent nog niets vaststaat. Spreker eindigde met het verzoek aan den Minister van Marine, om het ontwerp terug te nernen, inmiddels overleg te plegen met den Minister van Oorlog over de landsdefensie en in afwachting daarvan de arbeiders op de werven op wachtgeld te stellen. Wat de inrichting van het schip aelf betreft, vreesde spreker dat er te weinig ruimte was voor logies der beinanning, waardosr het oorlogsschip niet aan zijn bestemming voldoet. Zal in dat gebrek aan ruimte worden voorzien Tevens drong hij aan om beter te voorzien in het leven aan boord der schepelingen. Ook vroeg hij aan boord van dat schip bad- Zij wischte een traan weg, die langs haar gelaat biggelde, en zich plotseling tot Hanlev Gardiner wendende, zeide zij Gij begrijpt waarschijnlijk wel, dat ik hem daar ginds ga opzoeken Ik wil leven in het land, waar hij is. Ik wil dat hij weet, dat ik in zijn nabijheid ben. Hij scheen volstrekt niet verbaasd, en antwoordde met de grootste kalmte Wij zullen vertrekken zoodra ge verkiest. Wat! Gaat ge met mij mede Zeker Wat zou er van u worden zonder mij Kom begin nu niet weer met het maken van moeilijkheden Vergeet ge onze overeenkomst Neeu, zeide zij, en ik zal eerlijk bekennen dat ik ook een weinig op u gerekend had. Dat is goed. Maar voor wij deze reis ondernemen, die trouwens voor mij een kleinig- heidje is, wil ik toeh de gevangenis eens bezoeken, waar uw vader gevangen zit. Wat is daarmee uw doel Ik wil onderzoeken, of het bepaald nood- zakelijk is naar Nieuw-Caledonie te gaan. (Wordt vervolgd). VKIiZEVSCIIE COURAST. n„ Uad Teruhljat nnandaa-, Woenadttg- en Vrtf dagavond, aitjfexonJerd op I'eertJagen, by de Flrma P. J. ¥i» B1 SilPl t» T«i Z.me». Bureemeester en Wet headers der gemeente TER NEUZEN Gelezen een verzoek dd. 15 September 1902, waarbij door hewoners van huizen in de omgeving van de bakkerijvan B D KOENE geklaagd wordt over de groote hoeveelheid zwarte stoffen, die dagelijks nit den schoorsteen van voor- noemde bakkerij op de daken der door hen bewoonde huizen neerkomen en daardoor het drinkwater m groote mate ver- ontreinigen, terwijl genoemde stoffen zelfs in hunne hnizen doordrin^en en het bleeken van linnen op de erven achter hunne woningen onmogelijk maken, waarom zij verzoekei art 17 der Hinderwet op die inrichting toe te passen door „enoemden schoorateen te doen verhoogen en te voorzien van een kap van ijzerea vlechtwerk Overwegende dat de klachten in bovengenoemd adres ver- meld alleazina gegrond zijn, en ofschoon genoemde bakkerij reeds een vijftiental jaren bestaat en voortdurend over den hinder als in het adres vermeld werd geklaagd werd evenwel langs officieelen weg de tnsschenkomst van het bevoegde cezac niet ingeroepen Overwegende dat door de ondervinding de noodzakelykheid is gebleken tot het opleggen van nieuwe voorwaarden; Overwegende dat de concessionnaris behoorlijk opgeroepen is en in onze vergadering van den 22sten September 1902 is verschenen en gehoord, waarbij hij de jnistheid der in het adres vermelde klachten niet heeft kunnen weerleggen Gelet op de artikels 17 en 17bis der Hinderwet; aan hun besluit, dd. 22 October 1886, waarbij aan Jacobus van Fienbroek Mz. vergnnning werd verleend tot het op- richten eener brood-, koek-, beschu.t- en banketbakkenj me trehruik van een heetwateroven in het perceel kadastraal bekend seetie (1 nos. 2210 on 2209, thans sectie C "0.2518, gemeente Ter Neuzen, gelegen inde Noordstraat wijk C no. 3, welke vergnnning sedert door verkoop is overgegaan op B. D KOENE, de volgende nieuwe voorwaarden toetevoegen lo dat de schoorsteen der bakkerij minstens drie meters nitsteekt boven de nok van de naaatbij gelegen woning kadastraal bekend seetie C no. 3641, wijk C no. 4, thans bewoond door F. J. de Deckere; 2o dat op dien schoorsteen worde geplaaWt een bolvormige kap van ijzeren vlechtwerk, waarvan de mazen met wjjder mogen zij n dan *icn c.M. zijde; So dat aan deze nienwe voorwaarden door den concession naris moet voldaan zijn voor den lsten April 1903. Den concessionnaris met nadruk te wijzen op het bepaalde bii art 17 der wet, krachtens welk artikel hem nienwe voorwaarden knnnen worden opgelegd, indien de onder vinding de noodzakelijkheid daarvan mocht aantoonen. Afschrift van dit besluit zal aan B. D. KOENE voornoemd worden mitgereikt, terwijl gelgklijdig door aankondiging hiar- van aan het publiek zal worden kenms gegeven. Ter Neuzen, den 29 September 1902. Bnrgemeester en Wethonders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. IHSMpr

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1