(jjemen^de beric* Mongol werk. De Boeren-Generaals te Middelburg. RECHTSZftKEN. Souvaroff en de sergeant. Zooals wij reeds meldden, zullen de generaals De la Rey en Botha a. s. Woensdag Middelburg bezoekeu." Aan De Wet is door den dokter rust voorgeschreven zoodat deze niet kan meekomen. Voorzeker zullen velen belangstellend zijn om deze helden persoonlijk te leeren kennen en is de gelegenheid daartoe des te gemakkelijker, omdat op a. s. Woensdag de provincial boot nog overeenkomstig den zouaerdienst zal varen. 'tis te hopen dat het prov. bestuur daarmede thaus meer succes zal hebben dan het vorig jaar toen exlradienslen waren ingericht voor het bezoek aan het circus Barnum Baily en daarvan geen gebruik werd gemaakt. Zoowel hier als in omliggende gemeenten is op initiatief des burgemeesters tot het houden eener schaalcollecte besloten, met het doel de opbrengst daarvan aan de generaals ter hand te stelleiu Dat het resultaat daarvan zoodanig zij, dat aan de generaals blijke, dat ook in Zeeuwsch- Ylaanderen de harten warm voor de Boeren kloppen. Omtrent het programina van a. s. Woensdag ontleeneu we het volgende aan de Midd. Ct. De generaals worden met den trein, die te i 1,55 aankomt, te Middelburg verwacht. Aan het station zal een eerewacht worden op- gesteld van vereenigingen met hare banieren, terwijl het muziekkorps der dd. schutterij koraalmuziek zal uitvoeren. De vereeniging //Uit het volk Voor het volk" zal zich belasten met de samen- 8telling der eerewacht. De generaals worden aan den door het comile, om dan in optocht te gaan naar het raadhuis. Daarbij zal gereden worden over de Koningsbrug, langs de Kaden, over de bateau porte, langs den Dam en door de Kwte- en Laugedelft. Op het raadhuis zullen de generaals worden gerecipieerd door den gemeenteraad. Na afloop dier rrcepiie zullen de heeren met het cmite een lunch gebruiken. Dan zal te half drie de outvangst in de Nieuwe Kerk plaats hebben trein afgehaald wandelde, eensklaps genaderd door twee jongens van 17 jaar, die haar een tasch, waarin zich o. m. een portemonnaie met zeventien gulden bevond, van het lijf rukten. Met den buit gingen zij in allerijl op de vlucht, maar gelukkig hebben zij van hun roof niet lang genot gehad. Een andere dame, die in de nabijheid was, wist dat het tweetal op een bank had gezeten met een derden jongen, die zich nog op die bank bevond een politieagent gelukkig in de buurtwerd ge- waarschuwd en de jongen, die beweerde van niets te weten en de dieven niet te kennen, naar het politiebureau in de Keizerstraat gebracht. Na een streng verhoor had de politje aanwijzingen genoeg om te vermoeden, wie de dieven wareu een rechercheur giug op de fiets naar de stad en heeft het tweetal op de Schelpkade gearresteerd, nog in het bezit van al het geld. De portemonnaie was door hen onderweg weggeworpen en de reticule op het Alexandersveld begraven. De dieven bleken, niettegenstaande hun jeugdigen jeeftijd, bekenden van politie en justitie te zijn. Te Oudega (Fr.) wil men naast de openbare en Christelijke school een derde school stichten voor onderwijs op Gereformeerden grondslag. Op eigenaardige wijze wil men aan het benoodigde kapitaal komen. Iedere boer, die voorstander is rnoet gratis een of meer lammeren weiden, die door andere voorstanders gratis aangeboden worden. Het lam wordt aldus goedkoop een schaap en de opbrengst is ten bate van het stichtingskapitaal van een derde school in het dorpje met700 zieleu. Wintervoorraad suiker opgedaan Aan de suikeriaffinaderij //De Amstel" te Am sterdam wist iemand op een volgbriefje ten name Meyer en Van Essen, welk volgbriefje later bleek valsch te zijn, drie zakken suiker, inhoudende 600 pond, te doen opladen op een kar waarmede hij zich verwijderde. Toen het bleek, dat bij bedoelde firma niets van deze order bekend was, is door de politie oumiddellijk een onderzoek ingesteld. Een belangnjke beslissing over dienst- bodenloon. Een dienstbode kwam een dag te laat van gezegd, de wet is duidelijk genoeg en zegt pertinent dat in een sterfgeval als het onder- havige de man geacht wordt het langst te hebben geleefd ergo zou de geheele nalatenschap, na aftrek der legaten, aan Fair's zusters vervallen doch dat zou al te gemakkelijk zijn er moet jaren met een bloedhondennatuur om gevochten worden, anders zou het beroep van advocaat hier niets meer waard zijn, en zoo komt het geld onder de menschen. Juist de enorme vermeerdering van duizelingwekkende fortuinen in enkele handen is de toekomstige ramp van dit land en hoe eer hierin een verandering komt, des te beter voor het algemeen belang. De multi-millionair Russell Sage heeft onlangs zelf erkend, dat de trusts den toekomstigen finan- eieelen ondergang van dit land zullen teweeg brengen. De public administrator, de bij de wet aan- gewezen persoon om nalatenschappen als de betrokkene te beheeren, tot de rechter uitge- maakt zal hebben, waar de millioenen terecht zullen komen, heeft zich intusschen ook in het strijdperk geworpen en komt met alle macht op voor zijn goed recht, alias ruim honderd- duizend dollars, die hij als beheerder, al is het dan ook maar voor nog zoo'n korten tijd, op kan strijken. En terwijl men hier al vast van drie verschillende kanten den rechters tracht wijs te maken wat zij in in dit geval beslissen moeten, staan de lijken van de ongelukkige slachtoffers der //automobile craze", die ook het verongelukte echtpaar te pakken had, nog steeds in de Madeleinekerk te Parijs, omdat de consul daar niet schijnt te kunnen beslissen aan wie de lijken overhandigd zullen worden, aan de vertegenwoordigers van Fair of die van zijn vrouw, daar dit in het nauwst verband staat met het proces. Hoe het ook afloopt, dat er ook van deze erfenis heel wat duizenden en tienduizenden dollars afgaan is een uitgemaakte zaak. Die bijeenkomst duurt tot vijf uur en dau rijden de generaals wedeT een gedeelte der stad door, om vervolgens in het //Grand-Hotel Verseput het diner te gebruiken. Daarbij zullen ook aanzitten eenige leden uit het comile. 'sAvonds van 8 tot 9 uur zal in het//Schutters- hof" aan corporaties en personen, die weuschen deel te nemen aan de begroeting der generaals, daartoe gelegenheid worden verstrekt. Omtrent de voor een en ander noodige entree- bewijzen en de prijzen daarvan verwijzen wij naar de in dit nommer voorkomende advertentie. Dat daarvoor entreegeld wordt geheven, geschiedt het aau de Boeren-^eneraals te overhandigen om fonds zooveel mogelijk te stijven. Wanneer de plechtigheid in de kerk is afge- een ver[0f van Zes dagen in haar dienst terug. loopen, zullen de generaals nog een deel der Qe ]jeer <peg huizes vond hierin, en in eenige stad doorrijden, om zich te 4 uur te begeven mindere belangrijke feiten, wettige redenen om naar eene bijeenkomst in de concert- en gehoor- I }jaar weg te zenden, betaalde het loon tot den zaal, waarbij de zangvereeniging //Tot Oeft niug ^er wegzending uit, maar weigerde de door en Uitsnanning" hare medewerking zal verleenen. jen va(jer geeischte schadevergoeding van zes weken loon te betalen. De kantonrechter te Haarlem, voor wien de zaak werd gebracht, heeft nu beslist in het voordeel der dienstbode. Door de uitbetaling van het verdiende loon werd, zei hij, reeds stilzwijgend door den meester erkend, dat het te laat terugkomen in den dienst haar niet kon worden aangerekend als verlaten van den dienst zonder wettige redenen, in welk geval ook het verdiende loon zou zijn verbeurd. Het wegzenden kan echter evenmin een wettige grond vinden in het gepleegde feitwant het met opzet en tegen beter weten in later terug komen dan was toegestaan zou misschien een wettelijke reden van onmiddellijke wegzending kunnen opleveren, maar dit opzet was niet be- wezen noch beweerd. Bij deze uitspraak besliste de kantonrechter tevens, dat bij een huurovereenkomst met dienst- boden tegen een voor het geheele jaar bepaald loon slechts sprake kan zijn van het eindigen der huur bij opzegging uiterlijk zes weken voor het verstrijken der kwartalen, eindigende 1 Februari, 1 Mei, 1 Augustus en 1 Novem ber, gelijk zulks door het plaatselijk gebruik wordt geregeld. Over een Amerikaansche millioenen-erfenis verhaalt de heer an Outeren uit California in de Arnh. Ct. Charles Fair en zijn vrouw uit San-Francisco die in de nabijheid van Parijs op hetzelfde oogenblik in hun automobiel den dood vonden, hadden elkaar alles vermaaktmaar de Cali- fornische wet zegt, dat in een dergelijk geval de man, als de sterkste der betrokken partijen geacht wordt 't langst te hebben geleefd. In dit geval dus gaan de 20 millioen gulden, die hij nagelaten heeft, naar zijn beide zusters, de eenige naaste erfgenamen. De familie van 1' air s vrouw, die het lang niet ruim heeft, ontvangt in ieder geval de aan haar besproken legaten, ongeveer 6 ton bedragende doch waar 20 mil lioen op het spel staan, is het allicht de moeite waard, er om te vechten aan wie die gouden buit ten deel zal vallen. En daarvoor zorgen de advocaten wel, want men vergete niet, dat deze Charles Fair de zoon is van den oud-sena- tor, een der 4 Banoura-koningen, om wiens millioenen zekere onderwijzeres Lettie Craven jaren aan een stuk gevochten heeft, onder voor- wendsel dat de oude heer in stilte met haar gehuwd was. Eindelijk, nu nog heel onlangs, is deze cause celebre in der minne geschikt en heeft de verongelijkte schooljuffrouw zich met 125,000 tevreden gesteld. De betrokken advo caten hebben er evenwel meer dan driemaal zooveel aan verdiend en zie nog geen half jaar is sedert verloopen, of het gekibbel wordt met dubbele woede voortgezet, ditmaal om het recht aan wie Fair's nalatenschap zal worden uitbe- taald, aan zijn beide zusters of aan de erfge- vrouw. Zooals hiervoren reeds Donderdag stouden voor het gerechtshof te 's Graveuhage in hooger beroep terecht de zes bootwerkers uit Ter Neuzen, die uit het kanaal alhier staveu gietijzer hadden opgevischt, uit booten geval leu, die gelost werden en dit verkoeht. hadden. De rechtbank te Middelburg had hen schuldig geoordeeld aan diefstal, ondanks het J bewijs van beklaagden op de hun door den haven- meester van het kanaal gegeven verguuniug om het gezonken ijzer op te visschen. De havenmeester, thans als getuige gehoord, verklanrde de bedoelde vergunning te hebben gegeven, doch daarbij gezegd te hebben, dat zij zich het ijzer niet mochten toeeigeuen. Uit een verklaring van den inspecteor van politie bleek dat vroeger, voor 1891, iedereen vrij naar zulk ijzer mocht visschen, maar in den lateren tijd de expediteurs dit zelf opvischten. De inspecteur had bekl. geen vergunning gegeven, dit zg. piekijzer te verkoopen, doch achtte den verkoop niet bepaald strafbaar. Advncaat-generaal Mr. Reitsma meende dat de bekl. onder den indruk waren dat de politie het verkoopen geen strafbaar feit achtte en vorderde vrijspraak, daar het oogmerk van wederrechtelijke toeeigeniug niet bewezen was. De verdediger, Mr. A. M. Ledeboer, was van oordeel dat men hier te doen had met res derelictae, goedercu, die de eigenaar liet liggeu omdat hij het de moeite niet waard achtte ze weder op te visschen. Overigens sloot. pi. zich aan bij het requisitoir van het O. M. Uitspraak 9 Oct. Te Assen is gevankelijk binoenuebracht het 19jarig rneisje R. K. uit de gemeente Emmen, ver- daoht het kiud, waarvan zij bevallen is, levend te hebben begraven. Zij heeft volledig bekend. Over een aanranding op den Scheveningschen weg wordt aan 't//Vad." gemeld Woensdagnamiddag werd een dame die boven de stem van een man, die om hulp riep. Hij was bij het klimmen langs dien rots- wand een eind naar beneden gevallen en had beide beenen gebroken. Dadelijk liep een der dragers naar de clubhut terug om hulp te halenr en het overig gezelschap begon inmiddels den verongelukte uit zijn beuarde positie te redden. Hoewel 't zeer moeilijk was hem te bereiken en nog veel moeilijker den man, die daar hulpeloos lag, aan touwen te bevestigen om hem naar beneden te laten, ging de redding betrekkelijk vlug in zijn werk en slaagde volkomen, dank zij de handigheid van de gidsen. De verongelukte bleek te zijn professor Egger, uit Baselhij had Zondagochtend al'een, zonder gids, den toer ondernomen daarbij was hij, in plaats van den goeden weg op te gaan, langs den bijna loodrechten rotswand naar boven geklouterd bijna boven, was hij uitgegleden, vele meters gevallen, en op een uitstekend rotsblok, ter breedte van nog geen halven meter, blijven hangen. Hij had zijn rechter dijbeen en zijn linker scheenbeen gebroken, en haast bezwijmende van pijn, had hij daar juist 24 uur op dat kleine rotsvlakje moeten blijven liggen, roerloos, omdat hij bij elke beweging 50 a 60 meter in de diepte dreigde te storten. Doch hij had zoo weinig zijn bewustzijn verloren, dat hij, toen de nacht begon te vallen, telkens een lucifer had aangestoken, om door dat lichtje de aandacht te trekken. Was het weer slecht gewordeu, zoodat berg- tochten onmogelijk waren geweest, dan was de ongelukkige op dat duizelingwekkend hooge plekje van eenige decimeters oppervlakte zeker onopge- merkt gebleven, en dan zou hij er zeker zijnom- gekomen. De hoogleeraar werd nu door de gidsen zorg- vuldig naar beneden gebracht en in Engelberg opgenomen, terwijl de drie heeren uit Aarau alleen het groote Spannort bestegen en door een prachtig helder panorama de emoties van den ochteud zagen vergoed. daar namen zyner Algemeen is men verbaasd geweest in Belgie, over den spoed, door den Koning gemaakt, om, zijne gemalin begraven hebbeude, weer weg te komen naar Luchon. Maar Z. M. is een man van zaken. Eu z heeft hij, in deze korte dagen van rouw, nog tijd gevonden om een koop te sluiten, waarover hij een paar jaar onderhandelde. Den dag voor zijn vertrek,W oensdag, heeft hij het hotel Belle-Vue te Brussel gekocht, dat greust aan het koninklijk paleis, voor ruim 2 millioen francs. Te Hamburg zijn uit Las Palmas, per stoomboot Burgermeister, de overlevenden aan- gekomen van de Hamburger viermastbark Euterpe, wier ondergang in voile zee reeds gemeld is. Voor het Hamburger See-ambt hebben zij ver klaringen afgelegd, waaruit blijkt dat de Euterpe een in 1884 van ijzer gebouwd schip van 2035 ton, den 2en Augustus uit Hamburg naar Port Talbot gestoomd was, om daar eene lading kolen in te nemen voor Iquique. Aan boord bevond zich een bemanning van 26 koppen. Op 6 Sep tember verliet de Euterpe Port Talbot en zette koers naar Iquiquede zeilmaker Gerdes had het schip verlaten, zoodat er nog 25 man aan boord waren. Den 8en September, om 11 uur 's morgens, toen het schip op ongeveer 50 mijlen voorbij Lizard was, bevond zich de stuurboordwacht mid scheeps, bezig het kolenstof van het dek te vegeu onder toezicht van den tweede-stuurman. Plotse- ling hoorde men in het ruim een rollen als van een donder, en bijna onmiddellijk daarop opende zich het dek en al wat er zich op bevond, menschen en voorwerpen, vloog met een ontzettende kracht in de lucht. Van het groot luik tot het halfdek was het geheele dek met den tweede-stuurman en vier matrozen verdwenen. De smid Hagedoorn lag afgrijselijk verbrandwaar men hem vastgreep viel de verbrande huid weg. Kort na de ontploffing viel een der rnasten met het geheele tuig overboord en toen viel het schip zoo op zijde, dat de zee door het geopende dek in het ruim spoelde en de Euterpe onmiddellijk begon te ziuken. De kapitein gaf hierop bevel, daar ook de booten in zee geslagen waren, de reddinggordels aan te sdoen en in zee te spriDgen, te meerdaar de Engelsche stoomboot Rydal Hall, waar men de ontploffiing- had gehoord, kwam aanstoomen. Alleen de smid, die op sterven lag, werd achtergelateu, daar hij zich niet boven water had kuunen houden, en hij zonk met het schip in de diepte, nog geen half uur na de ontploffing. De derde-stuurmau Brandt, die ook gewond was bij de ontploffing, moest in't water geworpen worden en werd ook door de booten van de Rydal Hall gereddrie dagen daarna stierf hij aan boord van de Engelsche stoomboot, die de overlevenden naar Las Palmas bracht. De ongelukken in de Zwitsersche bergen zijn dezen zomer wel haast aan de orde van den dag. Nu weer meldt het Aargauer Tagblatt het volgende Maandagochtend vroeg wilden drie heeren uit Aarau met gidsen en dragers de Spann-orter beklimmen. Toen zij tegen 5 uur, terwijl het nog bijna volkomen douker was, aan den voet van een meer dau 100 meter hoogen rotswand kwameu, zagen zij, ter hoogte van 50 a 60 meter aan dien wand, tot hun groote verwondering, een lichtje branden. Spoedig daarop hoorden zij van Diefstallen zijn te Antwerpen en in de voorsteden weer aan de orde van den dag. Bij voorkeur worden natuurlijk bezocht de huizen waarvan de bewoners tijdelijk afwezig zijn. Dit moest ervareu een rijke bewoner van de Merodelei te Berchem, die met zijne familie zich op dit oogenblik te Weeuen bevindt. Toen zijn bediende Donderdag het huis binnentrad, vond hij schier alle kamers leeggeplunderd alles wat waarde had was verdwenen. Ook de brandkast was reeds iDgepakt om weggevoerd te worden. In dezelfde buurt werd verleden week ook een villa leeggeplunderd. De dieven ,/'werkeu" vooral tusschen licht en donker, dik wij Is onder de oogen der politie, die meent met gewone werklieden te doen te hebben. Een ballon van de Weensche Aeroclub, welke bij Crammat Neussiedl scheen te zulleu landen, deed daar op een open veld heel wat nieuwsgierigen samenstroomen. Verscheideue per sonen waren bij het opbergen van den ballon behulpzaam het uitgestroomde gas, schijnt echter door een brandende pijp of sigaar in brand geraakt te zijn, de omstanders zagen tenminste plotseling een heete gele straal over zich heen gaan. Twee boeren bekwamen brandwonden, terwijl huntharen verzengden volgens hen moeten nog meer dan twintig andere personen aldus gewond zijn. Ook weten zij nog mede te deelen, dat velen der gewonden van de luchtreizig<»rs schade- loosstellingen van 10 tot 20 gulden out- vingen. Voor het militaire gerechtshof te Pretoria is wegens - hoogverraad een Duitsch burger Max Ernst Henschel, tot tien jaar dwangarbeid veroordeeld. Bij de behandeling der zaak bleek, dat Henschel nadat hij den neutraliteitseed had afgelegd, in Maart 1902 naar Duitschland trachtte te reizen, maar bij de grens aangehouden werd. Bij fouil- leering werden brieven van commandant Beyers aan Kruger en Reitz op hem gevonden. Henschel beweerde den inhoud der brieven niet te kennen, maar gaf toe, dat hem voor het goede overbrengen duizend pond sterling beloofd waren. Een luizenmuseum. De Londensehe bankier Charles Rothschild heeft den kapitein van een walvischvaarder opdracht gegeven, exem- plaren van luizen uit de poolstreken voor hem mee te brengen. Men beweert, dat de bankier er sedert lang een luizenverzameling op nahoudt, die 10,000 exemplaren sterk is. Zij zijn gevangen op menschen, honden, katten, vogels enz. Nu verlangt hij ze ook van ijsberen en ander pool- gedierte. De Parijzenaar, die onlangs per advertentie 2000 weeglnizen vroeg, om te voldoeu aan den eisch van zijn huisheer, die zijn woning wilde terughebben in denzelfden toestand, waarin hij ze 3 jaren geleden had verhuurd, kan dus waar- schijulijk bij Charles Rothschild terecht. Generaal Souvaroff was zeer gezien in het Russische legermet zijn familiare ruwheid beviel hij den soldaten hij verkeerde dikwijls onder hen, praatte met hen, of hij een hunner kameraden was en liet zich inlichten naar al

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 2