A1 g e a s e n JTieuws- en Advertentieblad 7 o o r Zeeuwsch-Tlaauderen. No. 4284. Dinsdag 30 September 1902. 42® Jaargang. FEUILLETON. 0NSCHULDI6 VER00RDEELD. Binnenland. Telegraflsche berichten. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant beboort een bijvoegsel. Het manifest der Generaals. Na een oogenblik gezwegen te hebben, richtte Jeanne Berard zich weder tot Mr. Gardiner en op kalmer toon ging zij voort Japansche handel in Zuid-Afrika. De Joden in Roemenie. Het Siameesche vraagstuk. TER NEUZEN, 29 September 1902. IEIIZESSCHE COIIRMT. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Nenxen 1,—Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amcrika 1,821. Men abonneert zich b^j alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. ADTEKTEJTliS: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regei maer 0,10. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derxelfda advertentis rordt d« prjjs slechts tveemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. »lt bl«d ver.«hlj>t Maandag-. Woeatdar V rlj.ond, -ltgesouderd op Feertdagea, blj Je Firm* P. M. V*» Met merkwaardige eenstemmigheid wordt door de Eugelschen getracht de pogiog der Boeren orn een fonds te stichten voor hun weduwen en weezen te doen mislukken. De Engelsche jingo-pers gaat geweldig te keer en tracht haar publiek duidelijk te makeD, dat geld geven voor het fonds met landver- raad gelijk staat. En het regeeringsblad ^Standard" doet in haar boosheid den raad aan de hand, het werk van Engeland in Zuid-Afrika voort te zetten zonder den bijstand van #die rastelooze avontu- rjers" dat zijn Botha, De Wet en De la Rey. Heel aardig staat het Fransche blad I rangais deze jingo's te woord. Het zegtals de Engelschen over het manifest zoo verontwaardigd zijn, dan hebben zij een eenvoudig middel om den stap van de Boeren overbodig te maken zij behoeven eukel zelf het noodige geld toe te staan Intusschen is uit Zuid-Afrika voor den laster- veldtocht kostbare hulp opgedaagd, waaraan de overheid daar blijkbaar niet vreernd is. De oude legende van den met zakken gond weggevluchten Kruger moet maar weer dienst doen. Maar ze is thans gestoken in een nieuw en, in deze omstandig- heden, te perfider kleed. Wij bedoelen de mee- deeling, waarmee men juist op dit oogenblik voor den dag komt, dat Transvaalsche regeeringsambte- naren bij hun „vlucht" naar Europa zich een belangrijk deel der weesgelden hebben toegeeigend. De strekking van de mededeeliug is duidelijk genoegeens even te doen zien, met welk een onbeschaamde avonturiers Europa toch heeft te doen. Eerst steleu ze de weesgelden, spekken daar hun zakken mee, om er nu een lui en lekker leventje van te leiden en durven dau nog ver- langen, dat Europa voor de weezen zorgeu zal. Het is mogelijk, dat de Transvaalsche regeering voor de inneming van Pretoria op de gelden in 'tbelang van den staat beslag heeft gelegd. En dat was dan haar recht. Maar zeker zal dit niet zijn geschied, zonder dat behoorlijk schuldbewijzen afgegeven zijn. De #N. Ct." is bovendien in staat gestejd, tot het publiceeren van de volgende besliste verklaring ,Door de staatsambtenaren der vroegere Z.-A.-R. zijn geen staatsfondsen uitde republiek meegenomen. Wat aan geld aanwezig was, is voor het ver- trek van president Kruger onder de kommando's van beide republieken verdeeld." Zie, dat men -met dergelijke middelen het zoo meuschenlievende werk van de generaals, die toch Zonder u, tniju vriend, zou ik het doel, dat ik mij gesteld heb, misschien nooit bereiken. Ik was alleen in het leven zonder familie, zonder betrekkingen, zouder steun, zonder geld. Men zegt dat ik er lief uitzie, men heeft mij zelfs een bijnaam gegeven, welke ik niet durf herhalen, zoo overdreven vindt ik hem. Die schoouheid, waarop men zinspeelt, stelt mij, als zij bestaat, aan nog meer gevaren bloot. Zij had mii mis schien beschermers gegeven, maar geen enkelen onbeveoroordeelden vriend. Welnu, ik heb het zeldzame geluk gehad, dat in mijn nood, in het oogenblik van de grootste wanhoop, gij mij de hand zijt komen reiken om te zeggen Beschik over mij, ik stel mij geheel ten uwen dienste, Ik keek u aan, ik luisterde naar u, ik meeude in u een eerlijk man te zien, die altijd mijn ongeluk, mijn armoede zou eerbiedigen en ik heb mijn hand in de uwe gelegd. Hij zweeg en zij ging voort Gij boodt mij uw invloed en ik heb aan- genomeu, ge biedt mij uw fortuin en ik aarzel Thans begrijp ik, dat, om alle hinderpalen, die mij omringen, te overwinnen, een deel van dat vermogen noodzakelijk voor mij is. Andere zusters meisjes en vrouwen, hebben zich misschien reeds in deuzelfdea loest&nd bevondeu als ik. Het geldt waarlijk voor hun pleizier bier niet reizen en trekken, tracht te verstoren dat toont weer eens aan, dat van toeuadenng van de beide Zuid-Afri- saansche rassen van 't einde van hun strijd geen sprake is. De overeenkomst van Vereeniging is, zooals een correspondent van de ,/Frankf. Ztg. uit Johannesburg schreef dezer dagen, slechts een wapenstilstand, maar niet het einde van den honderdjarigen strijd, en het eerst.volgende bedrijf van het drama vangt wellicht eerder aan, dan menigeen denkt. Twee Japansche handelscomtnissarissen hebben een rondreis van vier maanden door Zuid-Afrika gemaakt om zich een oordeel te vormen over de mogelijkheid van den afzet van Japansche waren, als lichte meubelen, weelde- en zijdewaren. Hun rapport over de kansen van dien handel zijn zeer gunstig. De commi»sarissen vertrekken binnenkort naar Engeland. Naar uit Boekarest aan het Weener „Abendblatt" wordt geschreven, heeft de Roemeensche Regeering aan alle autoriteiten geseind, dat geen enkel paspoort voor het buitenland meer mag worden uitgereikt aan IsraSlieten en de reeds op weg zijnde emigranten moeten worden belet over de grenzen te trekken. Het doel van dezen maatregel zou zijn, aan de Ver. Staten alle aanleiding tot interventie te ontnemen. Wat de Europeesche mogendheden aangaat, Roemenie is overtuigd, dat zij zullen weigeren, zich in deze kwestie te mengen. Tusschen Engelaad en Siam worden, volgens Reuter, reeds onderhandelingen gevoerd over de douane-rechten. Het schijnt dat Siam, dat het rijkje Kelatan als een Siameesche bezittiug be- schouwt, maatregelen had genomen om Siameesche waren vrijen invoer in Kelatan te verzekeren, terwijl goedereu van Engelsche herkomst invoer- rechten hadden te betalen. Zoodoende ging de heele handel met Kelatan langzamerhand over Bangkok ten koste van de Engelsche vestigiBgen op het schiereiland. De gouverneur van Singapore legde, in verband met deze zaak, een tweedaagsch bezoek bij den Sultan van Kelatan af, maar dit rechtvaardigt, zegt Renter, nog geenszins de overdreven geruchten over de door Groot-Brittaunie aangenomen houding. Er zijn slechts stappen genomen met betrekkiug tot den handel. voor hen een onschuldige te redden, of iemand, dien zij onschuldig achtteu. Zij hebben het doel niet kunnen bereiken, omdat zij arm waren. Men worstelt niet met niets tegen menschen, die alles hebben. Men strijdt niet zonder wapen tegen zoo goed gewapende lieden. De rechters zijn niet te koop, zooals ik zeide, maar de gerechtigheid is ook niet gratis te krijgen. Aan de armen geeft men wel advocaten, maar dat zijn in den regel niet de beste.- Men veroordeelt u tot de gevan genis, de galeien, zonder u geld te vragen, maar als ge er uit wilt om uw onschuld te bewijzeu, en daartoe de vereischte stappen wenscht te doen, dan is daartoe tijd en geld noodig De rechter- lijke hulp is niet voldoende. De ongelukkigen ondergaan hun straf, en sterven uitgeput, voor hun recht gezegevierd heeft. Maar ik wil zege- vieren. En heden aanvaard ik, zonder eenige bijgedachte of nieuwe aarzelingen, al de hulp- middelen, welke onmisbaar voor mij zijn, en door u aangeboden worden. Ik stel echter slechts een enkele voorwaarde. En die is In ruil moet gij de algeheele gehechtheit van mij en van mijnen vader aanvaarden. Gij zult rekenen. Als hij de vrijheid herkrijgt zal zijn tijd zijn verstand, zijn werk u toebehooren en ik blijf uw schuldenaresse tot aan den dood Hij antwoordde slechts Welnu, dat is afgesproken. Laat ons de overeenkomst bezegelen, zouder er verder over te spreken. Tegerlijkertijd stak hjj haar de hand toe. Laat ons thans terugkeereu tot het punt van uitgaug. Wat gaau wij doen De Boeren-generaals hebben aan de Commis- sarissen der Koningin in de ouderscheidene pro- vincien een afschrift gezonden van hun Beroep op de beschaafde Wereld, en eveneens van een brief, aan alle burgemeesters, waarbij dezer hulp wordt ingeroepen tot het vormen van een commissie om geld voor de ongelukkigen in Zuid-Afrika te verzamelen. Het zou geheel in den geest der generaals zijn, luidt het in den brief aan de burgemeesters, indien in deze commissie zooveel mogelijk de verschillende politieke en godsdienstige gezindten werden vertegenwoordigd. De generaals vragen den Commissarissen der Coningin hun zedelijken steun aan het plan te willen verleenen. De 78jarige K. de Koeijer alhier, begaf zich hedenmorgen op weg naar het land om beetwortelen te gaan steken. Tusschen de rolbrug en de Sassche poort zakte hij piotseling iueen. Een hartver- amming had een eind aan zijn leven gemaakt. Met ingang van 1 Dec. a. s. is eervol ontslag verleend aan N. J. van Schingen, kommies-ontvauger te Philippine. In de Yrijdag te Eede gehoaden raadszitting deelde de voorzitter mede, dat de schoolopziener in het arrondissement Ooslburg zich tot den Mi nister van Binuenlandsche Zaken had gewend naar aanleiding der benoeming van eene onderwijzeres aan de openbare school, die niet in het bezit was der akte vrije- en ordeoefeningen, met verzoek hem te willen aededeelen of die benoeming als wettig wordt beschouwd, m. a. w. of hier vol doende overieg was gepleegd, en of als »bevoeg- deu" worden beschouwd aau eene school waaraan geene dispensatie voor vak j van art. 2 der wet is verleend, zij die de bevoegdheid missen dat vak te onderwijzen. De schoolopziener had onderteekening der voordracht geweigerd. Blijkens schrijven van het Gemeentebestuur van Eede door Gedeputeerde Staten heeft de Minister aan dit college o. a. het volgende medegedeeld „Ik heb de eer U te berichten dat ik, ook op grond van de door mij ontvangen berichten van Uw college en van den lnspecteur van het lager onderwijs in de tweede inspectie, geene aanleiding vind, om te bevorderen, dat het besluit van den Alles in het werk stellen, om hem te redden, luidde het antwoord. Wat verstaat ge daaronder? Wat hoopt ge P Meent ge misschien, dat het mogelijk is, om gratie te krijgen We zullen er tenminste om vragen. Maar om die te krijgen, daaraan behoeft ge niet te denken. Geen minister zou 't wagen om voor te stellen gratie te verleenen aan iemand, die tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld is en wiens straf nog niet is aangevaugen. Men zou en met reden, de regeering verwijten, dat zij den spot dreef met de jury en met de gerechtigheid. Maar, ging hij voort, zou 't mij dan niet mogelijk zijn om een wijziging van straf te verwerven bijvoorbeeld opsluiting in plaats van opzending naar de strafkolonie Hij zou in Frankrijk blijven. Ge zoudt hem kunnen zien en tegelijkertijd hebben wij meer tijd om te handelen. Ik heb er aan gedacht en dank zij uw invloed geloof ik, dat ge zoudt slagen, als mijn vader veroordeeld was voor een misdrijf, dat minder de aandacht getrokken had vaii gehee Erankrijk. Maar de ontzetting en schrik, teweeg- gebracht door den dood van prins Lavisine, verbieden aan het gezag om eenig medelijden te toonen tegenover den misdadiger. Al deze zaken heb ik besproken met den verdediger mijns vaders. Ook vertelde men mij, dat de Russische gezant zich zou verbazen en wellicht zou beklagen, als men zich meegaande toonde tegenover den moor- denaar van een Russisch onderdaan, die persoonlijk bevriend was met den Czaar. Thans echter heb ik u een ander voorstel te doen, mijn vriend Ik luister. laad der gemeente Eede d.d. 14 Juli 1902, waarbij mej. L. M. de Pauw is benoemd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school al- daar, worde vernietigd. Met Uw College ben ik van meeniDg, dat het wettelijk niet noodzakelijk is, dat aan eene openbare agere school waarvoor geene vrijstelling van de verplichling tot het geven van onderwijs in het vak vermeld in art. 2 onder j der wet tot regeling van het lager onderwijs is verleend, alle onder- wijzers de bevoegdheid tot het geven van onder wijs in dat vak bezitten." (M. C.) Boschkapelle, 28 Sept. Reeds een paar dagen moeten onder deze gemeente, in de nabijheid van de sluizen te Catnpen, twee of drie otters zijn gezien, doch het is nog niet gelukt deze schuwe vischdieven onder schot te krijgen. Westdorpe. Tot zetters der directe belastiugen alhier, zijn benoemd de heeren Norbertus Heijman en Franciscus van Acker. Men scbrijft ons uit Westkapelle 't Is hier weer niet zuiver. De voor het krammen bestemde dijkwerkers hebben gestaakt, eischende betaling van 1,25 per 32 M2. of wanneer zij verder van hnis moeten per 30 M2. in plaats van f 1,25 per 36 M3., zooals tot nu werd betaald. Alles is nog rnstig. De dijkwerkers aan de steenglooiing zetten het werk voort. De aannemer tracht voor de krammat ander volk te krijgen doch hoewel er vele liefhebbers, ook Westkapellenaars, zijn, laten deze zich uit vrees van aanmelding weerhouden. De 1« luitenant der kon. marechaussee, de heer Thomson is alhier gekomen, om den toestand te overzien en de noodige maatregelen te nemen. Eerst wanneer er vreemde werklieden komen, zou er vrees kunnen bestaan voor minder aange- name voorvallen. Met den reeds meer door hem tentoongespreiden tact zal de heer Thomson voor- zeker wel pogingen in het werk stellen, een vergelijk tusschen beide partijen tot stand te brengen. 's Gravenhage, 29 Sept. Om speculatie tegen te gaan, met het oog op de aanstaande verhooging van den accijns op het gedistilleerd, zal, naar wij vernemen, het ontwerp navordering toelaten van den verhoogden accijns naar gedistilleerd bij ia- werking treden der wet voorradig in eenigszins belangrijke hoeveelheid bij neringdoenden ea particulieren. Hij was vlak bij haar gaan zitten, om haar beter te verstaan. Zij ging voort Ik moet bekennen, dat ik, na er langen tijd over nagedacht te hebben, de wijziging der straf, waarvan gij spreekt, niet wenschelijk acht. Dwangarbeid acht ik voor mijn vader nog beter, dan levenslange gevangenisstraf. Waarom vroeg hij. Omdat men niet gered kan worden uit een goed bewaakte gevangenis, terwijl het mogelijk is te ontvluchten uit een strafkolonie. Ha zoo antwoordde hij. Hebt gij gedacht aan de vlucht. Ja, reeds sedert lang. En gij Ik ook. Ik zeide tot mijzelf, als het hooger beroep verworpen wordt, als geen enkele mijner stappen slaagt, blijft de ontvluchting ons nog over Dat wil zeggen, de mogelijkheid om hem bij te staan, er geheel in op te gaan, en desnoods ter wille van haar mijn leven op te offeren, vergeef me, ik wilde zeggen, ter wille van hem. Na hem met een blik gedankt te hebben, ging zij voort Hebt ge er aan gedacht, mijn vriend, dat ge er uw vrijheid bij op het spel zet Mijn vrijheid? Ja. Ik heb er het strafwetboek eens voor opengeslagen, de artikelen namelijk, waarin over ontvluchting uit de gevangenis gesproken wordt. Wacht, ik zal 't u zelf laten zien. Zij stond op, nam een boek van een tafeltje, bladerde het door en wees Mr. Gardiner een be- paalde plaats aan. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1