A1 g e m e s a Hieuws- ea Adverteatieblad Zeeuwsch-VUaaderea. No. 4283. Aankondiging. Gemengde berichten. Zaterdaa: 27 September 1902. 42e Jaargang. 7 0 0 f Loting voor de Nationale Militie. Telegrafische berichten. Dokter J. van de Calseyde. In vollen vreugde. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert bushouders. Voor zich bjj alia Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- ADTUTilTlSSi Van 1 tot 4 regela 0,40. Voor alien regal meer 9,10, Bij directe opgaaf van driemsal plaatsing derzelfde adTertentie wordt de prjja slechts t w e e m a a 1 berekend, Grootere letters worden naar plaatsraimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. By deze courant behoort een bijvoegsel. Burgemeester en Wethouders der gemeente WESTDORPE brengen ter algetueene kennis dat overeenkomstig 3 van art. 28 juncto art. 16 van het Reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland, Provinciaal blad no. 2 van 1887, van SO September 1002 tot en met 18 October 1902, dagelijks op de werkuren andermaal ten gemeeute- huize voor ieder kosteloos ter iuzage ligt een door den Gemeenteraad ambtshalve gewijzigd 7oorloopig vastgesteld ontwerp van wijziging van den ligger van wegen en voetpaden in de voornoemde ge meente, met de kaart, alsmede dat binnen dien termijn schriftelijk bezwaren kunnen worden inge- bracht bij Gedeputeerde Staten, zoo door hen die gereclameerd hebben bij den Raad als door die belanghebbenden welke zich door wijziging van bet ontwerp, 't zij ambtshalve, 't zij naar aanleiding van door anderen ingediende reclames, in hunne belangen benadeeld acbten. Westdorpe, 28 September 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. VAN WAES. De Secretaris, M. KIEBOOM. TEB NEUZEN, 20 September 1902. Naar de Midd Ct. meldt, hebben de Boeren- geueraals het voornemeu a. s. Woensdag veormiddag te Middelburg te arriveeren en aldaar tot den aoderen morgen te vertoevea. Men meldt aan de N. R. Ct. Het plan zou bestaan het politietoezicht op de. Schelde en I?eeuwsche stroomen met een drietal vaartuigen uit te breiden. Het wordt thans uit- geoefend door een stoomsehip, Argus, een boeier, zes botters, en een hoogaartsdit la&tste is in 1901 in de vaart gebracht, en naar wij vernemen zouden er nog drie hoogaartsen bij komen. Voorzeker zullen de vele liefhebbers met genoegen vernemen dat a. s. Zoudag 5 October de namiddagvertooningen in den grooten scbouwburg op de Kouter te Gent zullen aanvangen. Naar we vernemen worden de 4 eerste Zondagen resp. opgevoerd La Poupee, Aida, Werther en Boccace. Wij ontvingen het programma der Rijks- Landbouw-Winterschool te Goes voor den aanstaanden cursus. Het doel van het onder wijs, dat op de winterschool wordt verstrekt, is aankomende land- of tuinbouwers in de gelegen- heid te stellen op weinig kostbare wijze de noodige theoretische kennis van het landbouw- of tuinbouwbedrijf te doen verkrijgen. In de eerste klasse wordt 24, in de tweede 25 uur per week les gegeven. Het leerplan omvatkennis van den grond, grondbewerking, grondverbetering, bedrijfsleer, plantenteelt, scheikunde, bemestingsleer, vee- voeding, veeteelt, gezondheidsleer, zuivelbe- reiding, dierkunde, Nederlandsche taal, wiskunde, plantkunde, natuurkunde en ooftteelt. De lessen worden gegeven op Maandag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag. De bijdrage voor het volgen van alle lessen op de winterschool is 20 per cursus, in dier voege, dat 10 zal verschuldigd zijn bij den aanvang van ieder winterhalfjaar, en de bijdrage voor het volgen van enkele lessen is 2,50 per winterhalfjaar voor ieder lesuur 's weeks, met dien verstande eveuwel, dat het gezamen- lijk bedrag van het schoolgeld voor enkele lessen nimmer het bedrag van het schoolgeld voor volledig onderwijs mag overschrijden. Zij, die willen gebruik maken van het uit- nemend onderwijs, dat aan deze school verstrekt wordt, die onder leiding staat van den heer I. G. J. Kakebeeke te Goes, gelieven zich ter verkrijging van nadere inlichtingen tot dezen te wenden. Zaamslag, 25 Sept. Heden werd alhief door den notaris Van der Moer, ten verzoeke van de erven Cornelia Haak en Janneke Moes, in het openbaar verkocht 1. Een woonhuis met toebehooren en erf, op den hoek vail het dorpsplein en de Axelsche straat, groot 1 are 62 centiaren. 2. Een pereeel tuin- of bouwgrond, zuide- lijk van het vorige aan de Axelsche straat, groot 91 centiaren. Perceelen 1 en 2 werden verkocht aan de Gereformeerde kerk A voor 3725, 3. Een schuur met tuin, zuidelijk van het vorige, groot 91 centiaren, werd verkocht aan de medeverkoopster Jacoba Haak voor f 900. 4. Een houten windkorenmolen met erf, zijkantweg en tuin aan de oostzijde van de Axelsche straat, groot 5 aren 40 centiarenen 5. Een schuur met erf en zijkantweg, noor- delijk van het vorige, groot 3 aren 30 centiaren. Pereeel 4 en 5 werden verkocht aan de medeverkoopers Jozias, Jacobus en Petrus Haak en F. C. Wisse voor f 3825, De totale opbrengst der goederen is dus8450. Zaamslag. Tot zetter van 's Rijks directe be- lastingen is alhier herbenoemd de heer M. de Klerk Jr. en in de plaats van den heer J. P. Geelhoedt, welke wegens zijn tegenwoordige be- trekking van gemeente-ontvanger niet koa worden herbenoemd, de heer W. de Mul. Boschkapelle, 24 Sept. Dezer dagen moest een landbouwer op 't gehucht Luutershoek alhier een varkeu in deu kuil steken. Het dier had er al een paar dagen ingelegen, toen Vlaamsche arbeiders, die in den Catharina-polder werkten, hiervan hoorden. Dezen niet erg viesch uitgevallen, kwamen er op af, den boer verzoekende of zij het beest mochten opgraven. Teen dit geweigerd werd, verzechtea zjj dan voor 't minst fde hespen" te mogen afsnijden, wat evenwel ook niet werd toegestaan met het oog op nadeelige gevolgen. Onze Vlamingen moesten ongetroost heengaan, verklarende, dat ze niet begrepen, hoe men zoo'n kostelijk dier zoo maar als waardeloos kon begraven. Wat zouden zij er heerlijk van gesmuld hebben Clinge. Dezen winter zal hier weer een door het Rijk gesubsidieerde landbouwcursus gehouden worden. 13 leerlingen nemen er aan deel. Als onderwijzers zullen optreden de heeren Fl. Remerij, hoofd eener school te Koewacht en P. Eggerment, hoofd der school alhier. Biervliet. In de raadsvergadering van Don derdag werd tot onderwijzeres aan school A benoemd mej. J. A. H. van Rossenberg te Driewegen (Biervliet) en niet in het bezit van de acte voor vrije- en ardeoefeningen. Zij bekwam 4 stemmen; op mej. M. P. de Hullu te Breskens, die wel bevoegd is tot onderwijs in vak j, zijn 3 stemmen uitgebracht. Voor zulk een eenvoudige overplaatsing als onderwijzeres aan scholen in dezelfde gemeente, kwam al de voorafgegane poespas, die de vacature onnoodig rekte, niet te pas. 's Gravenhage, 26 Sept. H. M. de Koningin vertrok heden t# 1,50 ure naar Het Loo, uitgeleid door verschillende autoriteiten, en door een vrij talrijk publiek toegejuicht. De Boeren-generaals Botha en De la Rey vertrokken heden naar Groningen en zetten vandaar verder hun tocht door het land voort. Generaal De Wet blijft hier. RECHTSZAKEN. Het gerechtshof te 's Hage deed uitspraak in de bekende zaak van den meubelmaker J. F. B. van E., den arbeider P. Z. en den reiziger C. H. V., recidivisten, die door de rechtbank te Middelburg waren veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf ieder, wegens poging tot diefstal in een woning te Ovezande, diefstal en poging tot diefstal in de R. K. kerk te Kwadendamme en poging tot diefstal in de kerk der gemeente van wijlen den heer Bakker te 's Gravenpolder. Het hof vernietigde het vonnis der Middel- burgsche rechtbank en veroordeelde Van E. en V. tot 8 jaar en Z. tot 9 jaar gevangenisstraf. Door het O. M. was voor ieder der beklaagden geeischt acht jaar gevangenisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis. Te Hilversum is zekere W. L., een werk- tnan van den heer J. Nieuwenhuijzen, aannemer aldaar, Donderdagmiddag op droevige wijze om het leven gekomen. Met nog een ander, een voerman, bezig eenige hardsteenen naar de watermolen aan de Hilver- sumsche Meent ter reparatie te brengen op een wagen met twee paarden bespanneu, zakte eene brug bij den moleu plotseling in, waardoor de geheele massa te water geraakte en L. medesleepte die op de wagen zittende onder den wagen ge raakte en jammerlijk verdronk. De voerman wist zich te redden, alsook de beide paarden, door de strengen los te snijdes. De veroDgelukte is ruim 68 jaar oud en laat eene weduwe met een kind onverzorgd achter. Een ergerlijke daad van brooddronkenheid wekte Donderdagmiddag de verontwaardiging op van de ingezetenen van Nieuwerbrug, nabij Bode- graven. Terwijl eeu bruiloftstoet op 't punt was met de tilbury's van een herberg weg te rijden, kwam er een automobiel aan. Daar de auto- mobilisten zagen dat de weg versperd was, bleven zij rustig wachten. Plotseling kwam een der boeren op de automobiel af en wilde met een peunemes de banden doorsnijdeu. Toen een der heereu zeide #neen, geen gekheid," nam een andere boer een voile wijnflesch uit zyn jag en sloeg deze stuk op 't gezicht van een der auto- mebilisten. Niet alleeu werd een belangrijke hoofdwonde toegebracht, maar ook wareu er veel suedon over de handen veroorzaakt. Voordat het publiek tusschenbeide kon komen, waren de dappere boerea met hun bruiloftstoet verdwenen. De gewonde bleef geruimen tijd onder dokters handen te Bodegravea, alwaar bij den burgemeester aau- gifte is gedaan. De taxeering van de zoologische positie der apen schijnt ia verschillende lasden zeer uiteen- loopend. Een uit Duitsch Oost-Afrika naar Duitackand terugkeerende heer had eeu kleinen aap van oageveer een pond gewickt, meegebracht. Op de reis van Tanga naar Genua was de aap vrachtvrij. Van Geaua tot de Zwitsersche grens moest de vracht voor een „vogel" (75 cents) be- taald worden. De Zwitsersche beambten van den St.-Gothard-spoorweg taxeerden het dier als een yhond," op f 4,10, en op d§ Zwitsersche Oosterlijn kostte hij als ,/bagage" 40 cents aan vervoer. De spoorwegen van Baden en Wurtem- berg (tot Stuttgart) vorderden geen vracht voor kern als yhandbagage" en van Wurtemberg af was de aap weer eon yhond" geworden waarvonr f 1,05 moest werden betaald. lUitsluitend raadplegingen voor Keel-, Neus- en Oonziekten des Maandags en Donderdags van 8 tot II uren voormiddag. Specialist voor R_eelNetis- en Oouziekten. N#. 43, Statiestraat, N°. 43. ST. NIKOLAAS (Waas), Belgig. Is 't niet aardig als men een groepje van ▼roolijke en frissche meisjes met opgeruimdheid ziet spelen Welk een vreugde voor de ouders hunne kinderen zoo opgeruimd te zien. Die kinderen gevoelen zich de gelukkigste der wereld. Maar welk een tegenstelling als een hunner door bloedarmoede getroffen wordt, zich van hare vriendinnen verwijderd en met wangunst hunne vroolijkheid gade slaat. Zij is bleek, treurig de vermakelijkhedea trekken haar niet meer aan en donkere gedachten maken zich van haren geest meester. Zoo was het eok het geval met de dochter van den heer F. van den Brand te Schijndel (N. B.) Zij was ook lijdende geweest aan bloedarmoede, bleekzucht en zeer ongeregeld, thans hebben wij er veel hij gewonnen, zoo verklaarde hare moeder aan onzen verslaggever, zooals u ziet is zij thans krachtiger, de eetlust is teruggekomen en zij is veel opgeruimder. Verder verklaarde hare moeder dat haren man de Pink Pillen ook voor zich zelf had aangewend, hij klaagde steeds over vreeselijke oorsuiziugen en men moet er aan geledeu hebben om te weten hoe onpleizierig men er door gestemd wordt. Hij had dan ook een tegenzin in zijn werk, een algemeene zwakte maakte zich van hem meester, doch thans is dat alles na het gebruik van eenige doozen Pink Pillen geheel en al verdwenen. Vader en dochter gevoelen zich thans verheugd en ondanks zijn drie en zestigjarige leeftijd ver- richt hij zijn werk met pleizier. De vreugde en opgeruimdheid zijn in ons huis wedergekeerd. Onzen bestendank voor uw uitstekend middel. Wij kunnen er echter niet genoeg op aandrin- gen, dat men wel acht geve de echte Pink Pillen van Dr. Williams te bekomeu, want gelijk alle goede produoten worden ook de Pink Pillen reeds op eene grove manier nagemaakt, zelfs zoodanig dat zij uiterlijk den schijn hebben van de echte te zijn, doch de heilzame en genezende bestanddeelen bezitten ze in geene deele. Koopt ze slechts bij de depothouders die onder de attesten zijn aange- geven of zoo gij maar eenige twijfel raocht hebben, laat ze rechtstreeks van den Hoofddepothouder komen, de heer SnabiP'e. Prijs 1,75 de doos9,per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilik, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Ter Neuzen en omstreken bij JOH. DE ROOS, K 157, Vlasmarkt, Middelburg. Door den heer Joh. de Roos is als wederver- kooper der Pink Pillen voor TER NEUZEN en omatreken aangesteld A. TAN OYERBEEKE— LEUNIS, Westkolkstraat. TER IECZESSCHE COIIRMT. IS It bind veruhyel Hasndag-, Woandag- en ¥rlJdagavoBd| ■ttgeionderd op Feestdagen, by de Finns P. 3. F1W MIDI Ter leum Burgemeester en Wethouders der gemeente TEB NEUZEN Brengen ter kennis van belanghebbendeu 1«. 2". 3*. 5°. T. 8°. dat de loting der voor 1 September van dit jaar in deze gemeente voor de lichtiDg van 1903 voor de militie ingeschrevenen zal plaats luhben te Ter Neuzen in het raadhuia op frijdutf, den 34 October I1IOZ, te beginnen des voormiddags te 9 uur dat, om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of die van breeders te verkrijgen, men moet overleggen een pa^poort of ander bewijs van ontslag, of een uittreksel uit het stamboek of een bewijs van werkelijken dienst; en dat, ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst, men bovendien moet overleggen een getuigschrift van den Burgeraeester, waaruit het getal zonen, tot het gezin belioorende, blijkt (art. 31 der Militiewet 1901); dat, om vrijstelling te bekoinen op grond van te behooren tot twee of meer in hetzelfde jaar geboren breeders, men moet overleggen een getnigsehrift van den Burgemeester (art. 40 van het Koninklijk Besluit van 2 December 1901, Staatsbiad no. 230) dat op Vrijdacr, den 31 October 19(13, des voormiddags van 9 tot 12 uur in het gemeentehuis door of van wege de lotelingen bij den Burgemeester aanvraag kan geschieden vooi het opmaken van de bovengenoemde getuigschriften dat zij, die op zoodanige vrijstelling aanspraak maken, op laatslgemelden dag in het gemeentehuis moeten vcr- 9chijnen, vergezeld van twee bij den Burgemeester bekende meerderjarige persunen als getuigen dat het bewijsstuk, hierboven onder 2* vermeld, zoo het niet reeds bij den Burgemeester berust, ten minste lien dagen voor den dag, waarop de zitting van den Militieraad wordt geopend, kan worden ingeleverd bij den Burgemeester der gemeente, in welke de loteling die vrijstelling verlangt wegens eigen militairen dienst of wegens broederdienst, voor de militie is ingeschreven (art. 42 voormeld Koninklijk Besluit) dat de opgave van eene reden van vrijstelling bij de loting hem, die vrijgesteld wenscht te worden, niet ont- slaat van de verplichting om bij den Militieraad de reden van vrijstelling in te brengen, hetgeen in elk geval bij dit college moet worden gedaan op den later bekend te maken dag in December a. s. dat lotelingen, die vrijstelling vetlangen wegens ziekelijke geateldheid of gebreken, of wegens gemis van de gevor- derde lengte voor den Militieraad moeten verschijnen zij, die daarin verhinderd worden wegens ziekte of ge- gebreken en binnen het Rijk wonen, worden onderzoeht op de plaats waar zij zich bevinden, indien, uiterlijk op den dag vdor dien, waarop omtrent hen uitspraak moet worden gedaan, bij den Voorzitter van den Militieraad eene ongezegelde geneesknndige verklaring omtrent hunne ziekte of gebreken is ontvangen; dat zij, die buiten het Rijk zich bevinden en wegens ziekte of gebreken niet in staat zijn voor den Militieraad te verschijnen, ten minste tien dagen vdor den dag, waarop de Militieraad wordt geopend, bij den Bargemeester moeten overleggen eene genecskundige verklaring, als bedoeld bij art. 8 van het Koninklijk Besluit van 2 December 1901 (Staatsblad no. 230). Ter Neuzen, den 26 September 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GUILD, Bargemeester J. L. OOSTERHOFF, Secretin's.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1