Haridelsberichten. a Dubbele Moordaanslag. Rotterdam, 22 Sept. 1902. a ,/aangeven", waarvoor ie 'n strijd aanbond met kornuiten, die tak waren op de vondst waarvoor ie ging ,/kloppen", zich in de modder liet gooien en dat alles alleen om het „aan te geven Zoo'n eerlijk jocgetje toch Noodlottige twist Maandagnaorgen ontstoud te Waddingsveen twist tusscheu twee melksters. De respectieve mannen natnen even later dezen twist over. Zonder veel omslag gaf de met mesten bezig zijnde arbeider Van H. zijn tegenpartij Van der Zuiden een slag met de vijftands mestvork, dwars over het aaDgezicht en den schedel. Droevig was het gevolg Dr. Brains Slot was niet in staat alleen het aan Harden geslagen hoofd met beschadigde hersess te verbinden. Eerst toen een collega was ter hulp gekomen, kon met eenig succes het eerste verband gelegd worden. Zekerheid omtrent het al of niet levensgevaarlijke, kon door de geneeskundigen nog nog niet worden gegeven. Te Hilversum kecht dezer dagen eene netgekleede dame bij een goudsmid iets ter waarde van 15 cents eri legde een gulden op de toonbank. Tegelijk vroeg zij hoe laat de eerst- volgende tram naar Laren vertrok. De goudsmid ging het even nazien en noemde haar toen het tijdststip, waarop zij zeide »Dan moet ik voort- maken." Hij gaf toen inderhaast 85 cenlen terug. Na haar vertrek ontdekte hij, dat de gulden een Wiirtembergsche gulden was van het jaar 1843. Onmiddellijk sselde hij op de fiets naar het station der Gooische stoomtram, doch van de dame was aldaar niets te zien. De Haarlemsche correspondent van het Hblad meldt De bekende gewezen kloosterbroeder Chr. Erech zou gisteravond ®ok te Haarlem zijn bekende rede tegen de Trappisteu-kloosters te Tilburg houden, en had daarvoor in de vorige week reeds afge- huurd de zaal van het gebouw St. Bavo, in een gedeelte waarvan de societeit „de katholieke kring" van dien naam zetelt, terwijl de pachter en ver- huurder de heer Handgraaf, zelf ook katholiek is. Deze beschikt echter over de verhuringen der zalen. Dat dit reeds vooraf bij een aantal katholieken kwaad bloed gezet had, is begrijpelijk, en zoo kwam de verhuurder H. er dan ook toe om aan den heer Freeh de zaal, waarvoor betaald en quitantie gegeven was, te weigeren. F. nam daarmede geen genoegen en riep rechts- kundigen bijstand in, met instelling eener vordering van schadevergoeding, groot f 60, o. a. op grond van winstderving door het niet verkoopen van brochures. Terwijl daarop niet werd ingegaan, verklaarde de pachter van St. Bavo, zich alsnog bereid zijn verhuring gestand te doen, de heer F. mocht komen en een lezing houden, maar met hem mocht er niemand in, er zouden ook geen stoeien. en geen licht in de zaal zijn. Niet ten onrechte werd verwacht dat giateravond uit deze situatie relletjes zouden voortkomen. Intusseheu, van die verwachting kwam maar de helft uit. Het licht in de zaal was op, maar er was geen enkele stoel. Voor den spreker was een soort spreekgestoelte klaar gezet voor het tooneel, waarvan het doek neergelaten was, terwijl daarvoor een barricade van schotten was gespijkerd. Het ontbreken van stoeien had het gevolg, dat veel meer menschen in de zaal konden dan gewoonlijk, zoodat bijna 1000 biljetten werden afgegeven. Een deel der vergadering zong voor den aanvang socialistische liederen. Toen ving Freeh aan, doch ttrnauwernood had hij een paar markante uitdrukkingen gebezigd, onder protest van sommigen of op het tooneel ontstond een eorverdoovend lawaai, gestamp en gezang en het geluid van een groot draaiorgel. Dat was te veel, de vergaderden drongen op het tooneel aan, vernielden het daarnaast opge- steld decoratief, en ranselden de luidjes, die op het tooneel zaten naar het heette om repetitie voor een bruiloft te houden met de latten van het decoratief af. De man die't orgel bediende kreeg een bloedende hoofd wood, de rest nam de vlucht. De politie stond vrijwel machteloos en moest de vernieling van de doeken geduldig aanzieu. Toen de rust wat hersteld was, deelde de inspecteur van politie Balkenstein me6, dat de vergadering zou knnnen doorgaan, indiert geen orde-verstoring meer plaats greep. ,/Leve de politie 1" riep men toen, en de heer Freeh ging weer door. Doch telkens werd hij in de rede gevallen door protesteerenden, die echter o»erstemd werden. Ook buiten was het zeer druk. Men wierp met steeuen en bom- bardeerde de deuren, tot aan het einde van de vergadering, die over 't geheel een beetje rnmoerig bleef. Na afloop van de vergadering verzamelden zich eenige honderden betoogers voor de woning van den heer W. Kiippers in de Jansstraat, die ter vergadering herhaaldelijk tegen het gesprokene had geprotesteerd. Men zong daar de socialis tische liederen, door een groote bende uieuws- gierigen en kwajongens omstuwd. Aan het adres van den tegenstander waren woorden Hang de volksverraders opdie men zong, gericht. Er had echter verder niets plaats. Van daar toog men naar het hotel St. Jan, de woning van het raadslid Van de Kamp, die men ten onrechte hield voor den aanstoker van het tooDeelrelletje. Ook daar werd gezongen en een buitenstaande palmpot omvergeworpen. De troep, onder aanvoering van den ,/vrijen" socialist Blauw, die met zijn vronw vooraan ging, trok nu naar het huis van den aartbisschop op de Nieuwe Gracht. Daar kwam echter een detachement politie, die, na herhaalde somraatie, poegde het publiek te verstrooien. Het gelukte niet, en na eene nieuwe betooging ditmaal door fluiten voor de woning van den heer Kiippers, ging men naar de Groote Markt, steeds zingend. Hier werd opnieuw gesommeerd, en toen dit niet hielp, volgden eenige charges met de blanke sabel. Telkens drongen kwajon gens weer op, en sommigen grepen Daar metsel- steenen, die daar voor het bouwwerk van „De Kroon" lageD. Zij werden echter tijdig verwijderd, en toen begon oak de rest van den troep lang- zaam af te druipen. Op de Groote Markt bleef het nog een paosje druk. Het plein was echter afgezet aan de toegangen, zoodat zich geen nieuwe stoet vormde. In de Marnixstraat te Amsterdam bezit het echtpaar J. Th. Versluys een kruideniersaffaire, waaraan, zooals bij dergelijke zaken meer het ge- val is, tevens een brooddepot is verbonden. De man is gewoon vroeg te sluiten, daar hij, om het brood 's morgeos te kunnen rondbrengen, reeds om vijf uur op moet. Nu ongeveer veertien dagen geleden kwam er 's avonds een man in den wiukel, die boodschappen bestelde. Hij zei echter ze niet terstorid te knnnen meenemen doch wilde ze emstreeks elf uur wel komen halen. De oude Versluys, de man is reeds 66 jaar, had daartegen eerst wel eenig bezwaar, maar op aandringen van den man dat hij de boodschappen alleen maar had over te geven door de dear, gaf hij toe. Zulks geschiedde een paar malen. Die man, of liever jongen, want Versluys schatte hem op ongeveer 20 jaar, klopte aan en kreeg dan het bestelde. Steeds was hij vwrgezeld van een tweeden persoou die echter buiten bleef wachten, zoodat de kruidenier hem niet te zien kreeg. Maandag werden weder boodschappen besteld, die 's avonds gehaald zouden worden. Tegen half twaalf, later dan gewoonlijk, werd er, zooals was afgesproken, geklopt. Versluys stapte het bed uit, de beide oudjes haddeu zich reeds te ruste begeven, en deed de deur open om het zakje te overhandigen. Op het oogenblik dat hij zulks zou doen, zei de tweede man: „Vraag eens of hij ook nog beschuit en krentebroodjes heeft Op het toestemmend antwoord werd gevraagd om van beide artikelen eenige in een zak te pakken. Nu bevindt zich de lade waar de zakken zijn opgeborgen links van de deur en juist had de oude man zich gebukt om er een uit te halen, toen hem eensklaps met een ijzeren harner een geweldigen slag op het hoofd werd gegeven. De man stortte bewusteloos neer zonder een kik te ge7en, waarop de dader zich naar boven begaf. De oude menschen sliepen in de opkamer waar de vrouw eveneens met den hamer een slag werd toe- gebrachtgelukkig viel deze hem hierbij uit de land, waarop de man de vrouw met de handeu in het gezicht sloeg. Het oudje begon echter zoo hevig te gillen dat de man het raadzaam achtte de vlucht te nemen. De vrouw bleef, nadat de man weg was, als 't ware versuft leggen, doch plotseling hoorde zij met een kermende stem roepeu Is er dan geen mensch om rnij te helpen? Eerst nu begreep zij dat er moord was. Zij sprong het bed uit en zag haar man voor de deur badeude in zijn bloed iggen. Een oogenblik later werd de deur door de buren, die het gegil gehoord hadden, geopend en was weldra ook een agent van politie ter plaatse. Men wilde den man naar het gasthuis brengen, doch deze, die nu weer bij voile kennis was, weigerde dit en wilde liever thuis blijveu. Derhalve werd een geneesheer uit de buurt geroepen, die de eerste hulp verleende. Het bleek dat Versluys slechts 44a slag met den hamer was toegebracht, doch deze was zoodanig aangekomen dat de schedelhuid op acht plaatsen was gescheurd en aangenaaid moest worden, de vrouw had een wonde aan het achterhoofd en een bail meer naar voren gekregen. Gelukkig zijn de wonden niet levensgevaarlijk. Natuurlijk was terstond een groote politiemacht op de been om een ouderzoek in te stellen, dat persooulijk geleid werd door den heer Daman, commissaris van het bureau Noordermarkt onder wiens sectie dat gedeelte van de Marnixstraat ressorteert. Dinsdagmorgen werden Versluys en zijn vrouw door den officier van justitie, Mr. Von Baum- lauer en den rechter-commissaris, Mr. L. J. A. van Litt de Jeude, gehoord. Bovenstaande feiten lebben wij uit den moud van juffrouw Versluys zelve, die ondanks haar 69 jaren nog een krasse vrouw is en die thans zoo kalrn over het geval praatte, alsof zij zelf niets met de zaak had uit te staan. Uitbundig was zij in haar lof over het optreden der politie en deze is werkelijk niet onverdiend, daar het aan haar beleidvol optreden te danken is, dat de beide daders, J. A. L. en B. G. J., zijn gearresteerd. Over de wijze waarop de arrestatie in het werk is gegaan, wil de politie zich voor loopig niet nitlaten, maar naar ons werd meegedeeld, werd een der beide mannen gearresteerd in zijn bed. Indien (dit de man is, die geregeld de boodschappen kwam bestellen en halen, zal zulks hem niet veel baten, want Versluys zal hem in dat geval onmiddellijk herkennen, doch den ander niet. Hoe brntaal de beide daders geweest zijn blijkt wel hieruit, dat twee huizen verder een tapperij en slijterij is, die tot 12 uur geopend blijft en waar dan ook duidelijk het gegil van de vrouw werd gehoord. ("Tel.) Te Herstal bij Luik is Zaterdagavond een ernstig ongeluk gebeurd. Eenige kinderen speelden bij een ouden muur van twintig meter lengte in een slop van een straat, toen plotseling de muur instortte en het slop letterlijk vulde met puin. De buren kwamen toeloopen, maar de opruiming van het puin dnurde lang en toen het was geeindigd vond men 5 lijken van kinderen. Het ongeluk is het gevolg van een verzakking der aarde onder den muur, veroorzaakt door de aanhoudende regens dezer dagen. Te Parijs heeft een groentevrouw in een aa&val van waanzin haar achtjarig kind om het leven willen brengen. Zij verbrijzelde met een bijl eerst al hare meubels, waarna zij haar kind uit zijn bed nam en op een hoop hout zette, welke zij met petroleum overgoot. De buren, die op het geraas en op de angstkreten afkwamen, trapten de van binnen gesloten deur open en vonden de vrouw lachende om den brandstapel dansen. Het doodelijk verschrikte kind riep telkens//Moeder, lieve beste moeder, doe me toch geen kwaad Men maakte dadelijk een eind aan het tooneel door de vrouw te ontwapenen. Zij werd naar een krankzinnigengesticht gevoerd, terwijl het kiud door bloedverwanten werd opgenomen. Uit Birmingham, in den Amerikaanschen staat Alabama, komt een bericht over een zeer nood- lottige paniek in een kerk. Een National Baptist Convention vergaderde daar; de 1500 aanwezigen waren meest negers. De bekende Dr. Booker Washington hield juist een voordracht, toen door een onbeteekeneude aanleiding een woordentwist, waarop een vrouw begon te gillen het gerucht ontstond dat er brand was. In de paniek die toen volgde, vielen ontzettende tooneelen voor honderden raakten onder den voet, en bij de uitgangen vormden zich klompen van menschen, waarover de stroom van verbijsterende vluchtelingen zioh bleef bewegen. Er moeten honderd en vijftien menschen om- gekomen zijn, en honderden min of meer ernstig gekwetst. Te Troyes, in Frankrijk, heeft het in den nacht van Vrijdag op Zaterdag gevroren. De groenten hebben er veel door geleden. Twee Franschen, die van Chamonix uit den Mont Blanc beklomuaen, zijn in een gletscherspleet gevallen en omgekomen. Men maakt zich ook bezorgd over het lot van de gidsen en dragers, die hen vergezelden. Sverdrup, die indertijd de beroemde noord- poolexpeditie van Nansen meegemaakt heeft is aan boord van Nansen's schip //Fram" Vrijdag van een nieuwe poolexpeditie, die 4 jaar ge- duurd heeft, te Stavanger, in Noorwegen, lerug- gekeerd. Den 27 Juni 1898 ging Sverdrup aan boord van de //Fram" in zee, om te trachten door den Smith-soud naar het noorden te driogen. Den 18 Aug. 1899 werden de laatste van 11 Aug. 1899 gedateerde berichten van de «Fram" ontvangeu. Sverdrup bevond zich destijds aan de westkust van Groenlaud en sedert dieu had men niets meer van hem gehoord, tot dezer dagen de Amerikaansche noordpoolreiziger Peary zijn terugkeer aankoudigde en de Fram" thans is ternggekeerd. Sverdrup heeft reeds de volgende bijzonderheden medegedeeld //Den geheelen winter van 1898 op 1899 lag ik bij Ellesmereland en ondernam vandaar uit verscheidene wetenschappelijke reizen per slede. De zomer van 1899 was ongunstig. De „Fram" was gedwongen in Ellesmereland de winterkwartieren op te zoeken, waar wij weder depots aanlegden, sledetochten ondernamen en groote gedeelten van het omliggende gebied in kaart brachten. In Mei 1900 brak aan boord van de //Fram" een groote brand nitde scheepstent werd door vonken uit den schoorsteen in brand gestoken. Takelwerk en masten werden door de vlammen aaDgetast en de //Fram" was den ondergang nabij, doch men slaagde er toch in, het vuur te blusschen. In Augustus 1900 stoomden wij door den Jonessond en straat Cardigan en betrokken de winterkwartieren op 76 gr. 48 min. N. B. en 89 gr. W. L. Wij schoten tal van muskusossen en ondernamen sledetochten. De streek is zeer rijk aan rendieren en poolwolven. Van deze aatste hebben wij er twee levend meegebracht. De volgende winter was koud en stormachtig de gemiddelde temperatuur bedroeg 45 graden Celsius onder 0. In het voorjaar en in den zomer van 1901 en het begin van 1902 werden weder sledetochten ondernomen. Den 6 Augustus gelukte het der //Fram" uit het ijs los te komen. Wij kwamen 18 Aug. te Godhavn aan, verlieten Kaap Fadewell den 28 Aug. In de door ons bezochte streken ontmoetten wij geen Eskimo's, doch vele woob- plaatsen van hen uit vroeger tijd. De //Fram" heeft vele voorwerpen uit die woonplaatsen mee- genomen. De dokter en een stoker zijn tijdens de reis overleden." Een infanterist, die te Briiunlingen, in Baden, was ingekwartierd, wilde de kinderen van het huis, waar hij verbleef, eenige kunstjes met een geladen geweer latea zien. Plotseling ging het wapen af en een zesjarig meisje werd door den kogel aan het voorhoofd getrnffen. De wood is levensgevaarlijk. Scheepsrampen. Een met verlofgangers van het Russische schoolschip //Okean", bemaude boot, is Maaudagavond te Kiel door de bavenstoomboot z/Podbielski" aangevaren en midden doorgesneden. De opvarenden van de Russische boot, een veertig man, geraaxten te water. Op de voile havenstoomboot ontstond een groote paniek, en door het geroep der verschrikte ooggetuigen op- merkzaam gemaakt, zouden de commandanten der voor anker liggende oorlogschepen sloepen ter redding uit. De gepantserde schepen lieteu over de plaats des onheils het electrische zoeklicht gaan. Of alle verongelukten gered zijn, kan nog niet vastgesteld worden. Het Eugelsche stoomschip Barry, komende van Swansea (Wales) is op 40 K. M. van kaap Vilano in botsing gekomen met het Engelsche stoomschip Noma, komende van Theodosa, met bestemming naar Drontheim. De equipage van de Barry heeft alle opvarenden van de Norna kunnen redden en is reeds met hen te Ferrol aangekomen. De Norna is een stalen stoomschip, metende 2242 tonnen. Het Duitsche schip //Zovland" is gedurende den storm in de Noordzee, met de geheele be- manning vergaan. De Gentsche socialistische partij heeft Zondag haar nieuw gebouw ingewijd, dat op den Marche dn Vendredi gelegen is. Dit is de vijfde fees- telijke opening, die de socialistische partij viert. Eerst was het in 1873 de bakkerij en 10 jaar later vestigde de //Vooruit" zich op de Marche' du Vendredi. In 1893 had- de inwijding van de groote maga- zijnen plaats en in 1895 die van het Feestlokaal in de Rue des Baguettes. De gebouwen op den Marche du Vendredi, welke in 1897 door brand vernield werden, werden in 1899 na den heiboaw weer heropend. Het nieuwe, nu ingewijde gebouw rOns Huis" genaamd, is bestemd alle socialistische vereeni- gingen te herbergen. De architect Ferdinand Dierkens is er uitstekend in geslaagd den stijl van het gebouw in overeenstemming te brengen met die van de er naast staande gebouwen der socialistische partij. Voorin vindt men de groote zalen voor bijeen- komsten, de bibliotheek, het koffiehuis, achterin de woning voor den concierge, het centraal-burean van de cooperatie //Vooruit" en de secretariaten der handwerken, negen in getal. Hnlst, 22 September. Middenprijs per 100 kilo: Tarwe f 9,50Rogge f 6,25; Wintergersi 1 7,50 Zomergerst f Haver f 6,25 Erwten f 10,Paardenboonea f Duivenboonen f Witteboonen fBruineboonen fBoekweit f Lynzaad fAardappels 2,50 Koolzaad per zak van 106 liters f Boter per kilo 1,30 Eieren per 26 stnks f 1, Er waren ter weekmarkt te koop gesteld67 stnks hoorn- vee, 33 varkens. Verkocht36 stuks hoornvee, 17 varkens. De meelprijzen waren heden f 0,25 hooger. Men noteert Prima inl. f 10,75 h 11,50, en le soort 9,75 h 10,50. Ook Amerikaanseh is een kwartje per 100 kilo hooger. KOERS VAN Belgisch per 100 fr. Engelsch per HET GELD. 47,92i h 47,95 12,u 12,10 ZEETIJDINGEN. Van 22 tot en met 23 Sept. 0 VLAG. NAAM. M'. Van en naar. Lading, Voor Ter Weaien t 22 Eng. 9.9. Egret 1 8492 Liverpool stnkg. Von Ter Keuen 22 Eng. s.9. River Lagan 2272 Londen stukg Doits, s.9. Paula 1857 iBleyth ledig Voor Kent i 22 Eng. s.9. Hero 2194 Hull stukg. idem Derwent 2349 Goole idem Deen. s.s. Elna 3771 jSt.Petersb. hout Noor. 9.9. Sjdgntten 1718 lArendal papierpap Belg. 9.9. Alphonse 507 Ostende ledig 23 Noor. 9.9. Odd 2085 Hamburg idem Belg. 9.9. Adour 2069 Antwerpen idem Van 22 tot en met 23 Sept. werden langs de Oostsluizen alhier 24 binneuvaartuigen op- en 32 afgeschutdoor de Westsl. 1 op- en 5 afgeschut.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 3