Gemengde berichten. T1R NEUZEN, 17 September 1902. De zitting der Staten-Generaal werd gisteren 1 or H. M. de Koningiu geopeud met de volgende j door troonrede olgende Mijne heeren Uit eene ornstige krankheid genadig hersteld en door de liefde mij betoond te inniger aan Mijn Volk verbonden, ben Ik in uw midden verschenen, om ook nu in persoon de nieuwe zitting der Staten-Generaal te openen. De betrekkingen van Nederland met de anders mogendheden bleven, wat zij waren en behielden ook dit jaar haar zeer vrieudschappelijk karakter. De terugslag vazi eene elders uitgebroken crisis was voor het sckeepvaartverkeer Dadeelig. Overi- geiis bleef de toestand van handel en nijverheid Levredigend en gat' de landbouw geen ongunstige uitkomst. Op het gebied van den arbeid is, wat bemoedigt, maar ook wat blijft roepen om ver- betering. Wanooest in eenige residentien op Java maakte krachtig hulpbetoon van Gouveruementswege nood- zakelijk. Zoo hier te lande, als in de kolonien en over- zeesche bezittingen kweten zee- en landmacht zich met toewijding vau hare roeping en gaf het corps van bnrgerlijke ambtenaren Mij alleszies reden tot tevredenheid. Tn het nieuwe zittingjaar zal een reeks van wetsontwerpen bij de Staten-Generaal worden in- gediend. Zoo zal uwe medewerking worden ingeroepen tot gedeeltelijke wijziging vau de provinciale- en de gemeentewet, tot meerdere vrijmaking van het hooger- en middelbaar onderwijs, tot inperking van den vaccine-dwang, tot meerdere ontwikkeling van het hooger- en middelbaar vakouderwijs, tot regehng van de pensioneering der hijzandere onderwijzers en van de weduweu van alle onder- wijzers, alsmede tot vervanging van de arbeidswet. Voor de betere ineenschakeling van de ver- schillende deelen van het onderwijs en de wijzi- gingen die te dien einde in de onderwijswetten zullen zijn aan te brengen, is het Mijn voornemen eene staafscommissie te benoemen. Ter bekrachtigiog van de onlangs alhier gesloten overeenkomsten betreffende onderwerpen van inter- ■ationaal privaatrecht zullen U ontwerpen worden voorgelegd. De iiidiening van wetsoDtwerpes betreffende het houden van loterijen, het arbeidscentract, het bewijs in burgerlijke zaken en het notarisambt, alsmede tot herziening van enkele punten in de militaire strafrechtspleging kan dit jaar worden verwacht. Tot afschafling van de staatsloterij zal een wetsontwerp bij U inkomen. Voor de gtdeeltelijke herziening van de wetten op de personeele en de vermogensbelasting en voor nadere regeling van het suikervraagstuk en de Bankquestie zal uwe medewerking worden in geroepen. Wetsvoordrachten tot regeliBg van de landbouwvertegenwoordiging, van het telegraaf- en telefoonwezen, van het rivierrecht, vau be- vloeiingen, alsmede van opsporing van delf- stoffen door den Staat, zullen U nog in dit zittiug- jaar bereiken. Zoodra door het koloniaal bestuur van Suriname de noodige stappen zullen zijn gedaan om den 8poorwegaanleg naar het Lawagebied en het nader onderzoek vau dat gebied van bestuurswege ter hand te nemen, zal Ik U voorstellen om dit werk, dat Ik noodzakelijk acht, van rijkswege te bevorderen. Veel zal in dit zittingjaar van uwe inspanning gevorderd worden Ik reken daarbij op Uwe toe wijding aan de zaak van het vaderland en bid U toe dat God de Heere Uwen arbeid met Zijnen zegen krone. Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Gene raal te zijn geopend. De inweudige troonzaal leverde den gewonen aanbhk op. Alle loges en tribunes waren dicht bezet en vortnde vooral de aanwezigheid van vele elegante dames-figuren een schoone omlijsting van het bonte tafereel, daar beneden, waar de unifor- saen slechts hier en daar afgewisseld waren door frac of bijzouder costuum, flonkerende in pracht van sterreu en ordelinten. Tom de komst van H. M. de Koningiu op de gewone wLjze door dea Kamerheer-seremoniemeester was aangekoadigd, trad met de Vorstiu een heerlijke zonnestraal binnen. H. M. droeg een wit saiijnen robe met cordon waaraan de ridderorde van deu Nederi. Leeuw. H. M. de Koningin-Moeder nam plaats rechts van de Koningiu. Z. K. II. Prins Ileudrik, in admiraalsuniform, nam de fauteuil ter linkerzijde in. De Troonrede werd door H. M. met heldere stem en met krachtige intonatie gelezen. Toen H. M. de zitting had geopend verklaard, rezen alien op en luide weerklouk een ffLeve de Koningin gevolgd door een driewerf her- haald vHoerah Op de Haar eigen gracieuse wijze neeg de Koningiu naar alle zijden. Doo- de commissie nit de beide Kamers be- geleid en gevolgd door den Hofstoet, verliet de Koningiu de vergaderzaal, waarmede de plechtig- heid daarbinnen was afgeloopen. Daarbuiten was geestdriftig gejaich van de dicht opeengepakte menigte, vooral voor het Jaleis. De heer Van Alphen nam als endste in jaren het voerzitterschap der Tweeds Kamer waar en opende de zitting mst een korte toespraak. Als eerste oandidaat voor het vooraitterschap werd gekozen Mr. J3. baron Mackaj, met 59 van de 68 geldige stemmen. Tweede candidaat werd baron Michiels Van Verduynen, met 78 van de 80 geldige stemmen. Derde candidaat Jhr. Mr. J. Rbell, met 77 van de 78 geldige stemmen. De nominatie zal aan de Koningin worden aan- geboden. Besloten werd tot toelating van Mr. Dolk. Daarna ging de Kamer in de afdeelingen tot benoeming van de voorzitters en onder-voorzitters en tot het benoemen eener commissie van redaetie voor het adres van antwoord, waarop de zitting tot nader verdaagd werd. Met 16 October wordt aan het post- en telegraafkantoor alhier overgeplaatst de eommies S. Gaanderse, van het postkantoor te Amsterdam. Aan de Maandag door de handboogmaat- schappij #De Wester-Schelde" alhier nitgeschreven schieting, namen 52 sch utters deel. De hoogvogel werd geichoten door den heer Cousemaeker van Ertvelde, de zijvogels door de heeren Cocqnyt van Meerendree en De Meulenaere van Gent en de kallen doer de heeren Al. Bejheijn van Ter Neuzen en Bouwens van Bassevelde. Aan de heden gehouden schieting werd door 67 schutters deelgenomen. De hoogvogel werd gescboten door den heer De Guchtenaere te Weetdorpe, de zijvogels door de heeren Proost te Caprycke en E. de Waal te Stoppeldijk, terwijl de heeren Ch. Pauwels te Sas van Gent, H. van Waes te Westdorpe, Claes eu Inghels te Caprycke de 4 kallen schoten. Zooals was aangekondigd gaf het circus Roberti- Althoff alhier Maandagavond hare openingsvoor- stelling. Dat het circus hier voor twee jaren een goeden naam had achtergelaten, bleek wel daaruit, dat reeds bij die eerste voorstelling zoo'n talrijk publiek op alle raugen tegenwoordig was die wederom hun applaus niet spaarden bij de verschillende verricbtingen. En die waren vele, en velerlei. We zagen verschillende schoolpaarden, die elk voor zich en te samen uitmnntend werkten, ook het apporteerpaard gaf blijk van goede africhting. Het jonge slangenmensch en de jeugdige rijderes, zoowel als de dames Ida en Amanda en de heer Roberti Jr. gaven mooi werken te zien, zoo ook de twee athleten te paard, voergesteld door de gebr. Roberti. De oefeningen werden op aangename wijze af- gevrisseld door de grappen van August", die ook leuk met zijn gedresseerden mnilezel wist te werken. Wat ook veel waard is de voorstelling wordt geen oogeublik onderbroken en uit een en ander blijkt, dat de regisseur, de heer Miohel, niet alleen het gezelsclsap goed weet te introduceeren, maar ook de kunst verstaat om de uitvoeringen zoodanig te regelen, dat deze het pabliek aange name afwisseiing bieden. Ook gisteravond was de tent wederom goed bezet, maar voller als hedenmiddag zal ze wel zelden zijn. Nu was het een feest voor de scboolkinderen. Aan de scholen met muziek afgehaald trokken de schoolkindereD, die daarvoor een zeer geringe entree naoesten offeren, onder geHde van hunne onderwijzers naar de tent. Een oogeublik dat wij er toefden schonk one de overtuiging dat het gezelschap ook de belang- stelling der kleintjes weet gaande te houden, die dan ook niet karig waren met hun applans. Een en ander zal zeker strekken om het circus ook voor de volgende voorstellingen een drnk bezoek te verzekeren. Bij Kon. besluit is benoemd tot inspectenr der directe belastingen enz. te Harlingen de heer H. L. J. N. Duffour, thans te Aardenburg. Op de voordracht voor onderwijzeres aan de openbare school te Biervliet komen voor de dames De Hullu te Breskens, Rossenberg te Biervliet, De Vlieger te Zuidzande en Weisfelt te Aardenburg. Van het bekende troepje z. g. Zigeuners, dat nog altijd onder politietoezicht ligt gekampeerd bij het Veldzicht onder IJzendijke, zullen we nu hoogstvraarschijnlijk spoedig verlost worden. Naar men ens mededeelt, zou door den fun- geerenden directeur van politie maatregelen zijn getroffen om hen als gewone vreemdelingen op grand van de Vreeindelingenwet via Breskens en Vlissingen per spoor door ous land onder geleide van de politie naar Duitschland uit te leiden. Wijl het volkje echter ook van een voertuig enz. voorzien is, schijnt men aan hoogerhand het er nog niet goed over eens te zijn, hoe daarmede in dit geval dient gehandeld te worden, vermits volgens art. 46 van de wet op de spoorwegen wel het vervoer van personen over den spoorweg kosteloos plaats heeft onder geleide van het openbaar gezag, doch niet van voertuigenalthans daarvan wordt in laatstgemelde wet m 't geheel niet gesproken. Hoogst waarschijnhjk zal dat vervoer wel op's Rijks kosten moeten plaats hebben. Doch hoe het zij, het is te hopen dat de getroffen maatregelen spoedig zullen uitgevoerd worden en dat de politie tot bewaking van die lastige in- d ringers niet langer meer aan haren gewonen dienst worde onttrekken. Hulst. Naar wij vernemen bestaat bij de Naamlooze vennootschap ffStoomtram Hnlst Walsoorden" het vooraemen de lija met 15 October a. s. voor het publiek open te stellen en alsdan de garegelde exploitatie aan te vaagen. Er znllen per dag 4 it 5 treinen rijden, welke zullen stoppen te Tivoli, Ter Hole, Hoef- kensdijk, Kuitaart, Tasdijk, Kloosterzande en Kruisweg. De tram zal rijden van het station alhier tot aau dea steiger te Walsoorden, aan- legplaats der stoomboot WalsoordenVlake. De rit zal omstreeks 55 minntea duren. Gistermorgen ten ongeveer kwart voor vier uur had ter reede van Vlissingen een droevig ongeval plaats. Bij het bemaanen van het Nederlandsch stoom- schip //Zaanstroom" van Avoneaouth Dock, bestemd naar Antwerpen, wilde de Nederlandsche zeeloods J. Beneker, die het stoonaschip had binuengeloodst zich in de langszijde liggende loodssloep begeven en stond daartoe reeds gereed op de stormladder, die van het stoomschip afhing. Het stoomschip //Zaanstroom" nu is voorzien van z. g. berghouten welke, in de zijdo der stoom- schepen aangebracht, bij onstuimig weer voor langszijde liggende sloepen groot gevaar epleveren. Daaroin dient steeds met de meeste zorg ge- manoenvreerd te worden om van onder af vnj van deze berghouten te blijven. Op een oogenblik nu dat loods B. de rollende loodssloep onder zich waande, list hij de tonw- ladder los en kwam inplaats van in de boot, tusschen het stoomschip en de loodssloep in het water terecht, waarna hij medegesleept door den stroom in 't duister verdween. Ofschosn de loodssloep dadelijk losgooide en in die richting volgde en ook van het stoomschip pogingen werden aangewend om den drenkeling weer te vinden, bleek zulks vruchteloos, en zag men hem niet weer terng. B. laat eene weduwe met drie kinderen achter. Onder de equipage van de Zaanstroom" bevond zich een der zonen van den zoo jammerlijk om het leven gekomen loods. Deze was echter van 't ongeval gelukkig geen ooggetuige daar hij zich, na vau zijn vader afscheid te hebben genemen, ter kooi begeven had. (VI. Ct.) Men schrijft uit Ierseke aan de M. Ct. Uw vermoeden, dat de vrouw, die te's-Graven- hage een revolverschot op den zaakwaarnemer B. gelest heeft, van Ierseke afkomstig is, is gegreod. Het is Neeltje Lokerse, die eea enkele maal in openbare geschriften van zich heeft dsen heoren. Zij is oBgehuwd en niet 29, maar 84 jaar oud. Het is bekend, dat zij tot gezegden B. in de eene of andere betrekking stond of gestaan heeft, doch niet dat die engeoorloofd was. Zondagochtend is met de Oosterstoomtram te Arnhem aangebracht zekere D. v. W., arbeider te Oosterbeek, die bij het afrijden vande Sehelmsche Brug onder de gemeente Renkum, door de tram overreden en verachrikkelijk gewand was. Een arm is bijna geheel afgesneden en aan het hoofd waren verschillende diepe wonden. Te Arnhem is v. W. naar het Diaconnessenhuis overgebracht en aldaar verbeuden. Zijn toestand is niet zander gevaar. Op de kermis te Rozendaal (N. B.) leofde de directeur eener menagerie Zondagavond tieu flesschen champagne nit aan hem, die met zijne docbter Flora, de leeuwentemster, in hetleeuwenhok durfde gaan. Een bekend ingezetene, de heer Fabrie, nam de uildaging aan eii trad voor de oogea van een groot nieuwsgierig pabliek met de leeuwentemster het kok binnen. Hoewel de diercn deer de aanwezigheid van dan ongewonea bezorker onrustig werden en vreeselijk brulden, verloor hij den moed nietnam plaats op esn stoel aan tafel, entkurkte een flesch champagne, dronk een paar glazen en stak zelfs een sigaar op, terwijl juffrouw Flora met hare gevaarljjke viervoeters de gewone werkzaamheden verrichtte. De gewaagde rerlooning liep goed af en de directeur was zijn tien flesschen champagne kwijt. Vrijdagmiddag was een 18jarig jongmenseh op de Bildstraat onder Utrecht bezig met iets te herstellen aan zijn [rijwiel, toen een net gekleed heer bij hem kwam staan kijken en hem aanbood hem behulpzaam te zijn; het aanbod werd dauk- baar aangenomen. Nadat het werk was afge loopen, gaf de helper te kennen, dat, naar het hem voorkwam, fietsen in het geheel niet moeilijk was en dat elk, die maar durfde, het dadelijk kon. Om de proef op de sora te leveren, zou hijzelf, ofschoon hij nog nooit op een fiets had gezeten, er met behulp van den ander opstijgen en daarna zonder verdere hnlp kunnen rijden. Gedreven door mieuwsgierigheid, hoe dit zou afloopen, stond de jonge man zijn rijwiel voor eenige oogenblikken af. Met veel moeite beklom de heer nu het rijwiel, doch scheen er op eens den slag van te krijgen, want in een oogenblik was hij uit het gezicht verdwenen. Te laat zag de eigenaar in dat hij de dupe was geworden van een schelmstuk, doch gelukkig boed een moter- fietser, wien hij zijn wedervaren mededeelde, aan den dief zoo mogelijk te achterhalen. Dit gelukte dezen even voor het dorp De Bildt, doch de dief, zich achtervolgd ziende, sprong van het rijwiel, wierp dit tegeu deu grond en maakte zich daarna ijlings uit de voeten. Terwijl de heer C. Ph. uit Haarlem Zater- dagavond deel nam aau de zangwedstrijd te Amster dam en zijn echtgenoote alleen thuis was in de ironing in de Bilderdijkstraat, hebben zich dieven met een valschen sleutel toegang verschaft. De dame hoorde het, doch durfde geen gerucht maken, en zoo zijn ontvreemd medailles door den heer P. in wedstrijden gewonnen, zilverwerk en geld- (N. R. Ct.) Wegens slapte van werkzaamheden aan de fa- briek der Koninklijke Maatschappjj De Schelde, te Vlissingen heeft de directie besloten het aantal werkuren per week met vijf te verminderen. Men verzekert dat, indies er geen nieuwe orders komen, het bij deze vermindering uiet zal blijven. Te Maastricht heeft Dinsdagnacht ter ge- legeuheid van de kermis een vechtpartij plaats gehad, waarbij een persoon nog al erg met een mes werd verwond. In dienzelfden nacht bracht ook een ininnaar zijn meisjeeennietlevensgevaarliike messteek in de borst toe. De dader is doorde politie van zijn bed gelicht en ter beschikking van den commissaris vau politie gesteld. Een jongeling uit Zeelst, die zich op het balkon van de tram bevond, werd Zondagavond, terwijl hij den conducteur zijn kaartje wilde be- taleo, tusschen Steensel en Veldhoven uit het rijtuig geslagen, eu kwam op den straatweg terecht. Hevig bloedende werd hij opgenomen en te Veldhoven in de tram halt gedragen. Hier gaf hij na ongeveer een nur den geest. Zaterdagavond is de laatste tram van Zutphen naar Doetinchem nabij Humineleo ontspoord, door- dat kwaadwilligen een stuk contrarail op de rails hadden gelegd. De locomotief kwam onderstboven in de sloot terecht. De machinist, die licht gewond was werd door het verbreken van een ruil nit zijn benarde positie verlost. Zondag is men deu geheelen dag bezig geweest om het gevaarte weder overeind te krijgen. Toen Zondagavond een huzaar, die pas van de klas van discipline terug is, over zijn tijd in beschonken toestand in de kazerue te Zutphen terugkwam, wilde de wacht hem in arrest bren gen. Hij verzette zioh daartegen, trok zijn sabel eu hakte er in den blinde op los. De wacht- measter kreeg een houw over xijn hand en een steek in de zijde. Nadat de woesteling alles wat in zijne nabijheid was, kort en klein had ge- alagen, gelukte het eiudelijk hem achter slot en grendel te brengen. Zondagochtend is te Utrecht een 84jarige oude dame, mevr. F., van de bovenste verdieping van hare w«ni»g op straat gevallen, met het ge- vulg dat de dood oumiddellijk intrad. De agent van politie D# Rniter te Ensched* die dezer dagen door zekerea D. leveusgevaarlijk werd verwond, is Dirisdagavend in het R.-K. ziekenhuis aldaar everleden. Te Snrhuisterveen (Fr.) zijn de echtelieden S. B. en T. E. gearresteerd, verdacht van brand- stichting in hunne wooing, die in vlammen opgiog. Toen de politie kwam, ging de man aan den haal, door slooten, weideu en heggen. Hij werd echter gegrepen. Eenige maanden geleden werd te Amsterdam door de politie geheel uitgeput en bijna stervende ▼an de straat opgeraapt en naar het gasthnis vervoerd de welbekeade millioenenjuffrouw Jannetje Strnijk, die omstreeks 1880 half Amsterdam en daarna Rotterdam op haren en snaren zette en groote kapitalen wist af te troggelen door met weergalooze radheid van tong van een millioenen- erfenis te vertellen, die haar ten deel zou vallen. Men verwachtte toen, dat hare levensdagen ten einde liepen, het geen later bleek niet het geval te zijn, want zij heeft een dezer dagen die inrichting weder verlaten om haar ellende-leven daarbuiten, als voorheen, weder voort te zetten. Wie nn in Amster dam de brug over de Heerengracht bij de Raadhuis- straat passeert, zal haar daar vinden als een onooglijk vreuwtje. Een zwarte kap over de ▼iesbruine, loshangende haren een paars jak over 't gebulte boveulijf boven een gevlekten zwarten rok. De voeten sloffen in een paar scheef getrapte leeren pantoffels. Moeielijk voortgaande steunend op een stokje, prevelend sufjes een psar onverstaanbare woorden, duwt. zij den veorbijgauger een doosje lucifere onder den neus, sukkelt een paar stapjes mee totdat aalmoes of snauw haar weer haar standplaats doet opzoeken. Uit het zuiden van Frankrijk komen berichten ▼an stsrmen en onweders. Te Largenti&re, is een verschrikkelijk onweder boven de streek los- gebarsten en heeft groote schade aangericht. De oogsten zijn verwoest. Ook te Lyon is eea hagelslag gevallen. Bij Grenoble zijn de wijn- gaarden verwoest. Men ra&pte hagelsteenen op die meer dan 240 gram wogen en die zoo groot waren alt een aardappel. De schade is onberekenbaar. Verschillende personen, die onderweg door de hagelbui overvallen werden, z^n gewond.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 2