BIJVOEGSEL Ter NeuzGnsche Courant Dinsdag 16 September 1902. No. 4278. Binnenland. Gemengde berichten. ZUID-AFRIKA. VAN DE VAN In de Eogelsche pers is eeu veldtocht geopend tegen de heffing van hooge belastingen op de Zuid-Afrikaansche mijnen. De //Standard" had ge- redeneerd, dat de mijneigenaars 't meest in staat waren, oin eens fliuk wat op te brengende //Times" en andere bladeu dachten er echter anders over, en bestrijdeu uu het plan, bij inonde van huu correspondeuten. Zoo waarschuwde dan eer- gister, per lelegraaf, de correspondent van de /rimes" te Johannesburg voor het ,/Standard"- artikel, op grond dat de belasting de mijuindustrie zou verlammen, en de kapitalisten zou afschrikkes. Hij dringt aan op tenminste een spoedige vaststelling van het bedrag en zegt dan, dat 600 millioeu gulden in drie jaren het hoogste is wat Transvaal betaleu kan. We zullen rnoeten afwachten, hoe de regeering hierover denkt. In de Kaapsche Wetgeveude Vergadering sprak Douderdag Minister Merriman tot verdediging van zijn molie, afkeurende de voorgestelde schorsing van de groudwet en hulde breugende aan de houding van den premier, sir J. Gordon Sprigg. Hij keu- schetste de houding der progressisten als //beneden alle kritiek" en viel lord Miluer heftig aan over diens brief aan den gouverneur sir Walter Hely- Hutchinson, verklarende dat hij zich als partij- ganger gemengd had in den slrijd. Hij zei, dat lord Milner de kolouie beleedigd had door met het laten voortduren van de krijgswet te dreigen, iudien de schorsing der groudwet niet tot stand kwam. Milner had daarmee een aanslag gedaan op de rech- ten en vrijbeden van de kolouie. Een rijksregeering mag de groudwet eener kolouie niet schorseu, zei Merriman zij kan 't alleen doeu door geweld. En hij prees het in Gordon Sprigg, dat deze zich zoo flmk verzet had tegen het drijveu zijner eigeu partij. Ook heeft Merriman in deze vergadering ver- klaard, hoe 't zat met die geheime telegraafcode, die Dr. Te Water Minister in het kabinet Schreiuer aan de Vrijstaatsche regeering zou hebbeu uitge- leverd, een feit waarom de progressieven hem wegens hocg^erraad wildeu vervolgd zien. De zaak is deze. Vodr het uitbreken van den oorlog had het kabinet Schreiuer al haar best gedaan om samen met de Vrijstaatsche regeering een oorlog te verhoeden. Daartoe moesten vertrouwelijke mede- deelingen suil over en weer gtzonden kunnen worden. De Kaapsche Minister leeude toen een code aan de regeering van den Vrijstaat. lets strafwaardigs kon daar moeilijk in worden gevon- denintegendeel. De vergadeiing nam er dan ook genoeger. mee, en Dr. Smartt de trouwe discipel van Milner moest 't bij de (weerlegde) insunuatie laten. Hoe de uitzeuding van Engelsche vrouwen naar Afrika in zijn werk gaat, leeren we uit't volgende De Afrikaansche commissie,, genaamd Women's Immigration Departmeut", werkt daartoe samen met het „Expausjon Committee", dat te Londen gevestigd is. Uit Afrika wordt dan van tijd tot lijd naar Londen bericht, wat voor klasse van vrouwen men noodig heeft. De Loudensche com missie zoekt ze zorgvuldig uitvoorhands worden alleen vrouwen gezonden, die in diensbetrekking gaan, of een betrekkiug kunnen krijgen, waarbij voor kost en inwoning gezorgd is. Elke bezeuding vrouwen wordt begeleid door een //matrone". De emigrante heeft zich slechts te verbindeu, van haar loon 140 aan de regeering terug te zullen betalen. De regeering belaalt dan verder het passagebiljet, de reiskosten in Afrika, het logies te Kaapstad en Johannesburg en de emigrante wordt onderhouden, totdat zij in betrekkiug gaat. De zorg van de regeering strekt zich zelfs uit tot de betrekking zelve de patroon wordt onder- vraagd over het logies en het loon dat hij ver- strekt en het werk dat hij verlangt. Engeland kan in enkele opzichten wel koloni- seereu. Zaterdag is de sitting der Staten-Generaal in vereenigde vergadering der Eerste en Tweede Kamer door den Minister van Biunenlandsche Zaken gesloten met de volgende rede Mijne Heeren z/Het heeft H. M. de Koningin behaagd, mij op te dragen, deze zitting van de Staten-Generaal in haar naam te sluiten. »Hoezeer het nieuw opgetreden Kabinet de in- diening van de belangrijke wetsontwerpen, die in nitzicht zijn gesteld, nog sleehts kon voorbereiden, en zich bij die voorbereiding in geen geringe mate belemmerd zag door den omvangrijkea arbeid, vereischt voor de invoering van de Militiewet, van de Gezondheidswet, van de Woningwet, van de Ongevallenwet ea van andere wetten, is noch- thans ook in dit zittingjaar niet geringe inspanning van de Staten-Generaal gevorderd. //Met name de zes militaire wetsontwerpen, die in behandeling kwamen, hebben op een aan- merkelijk deel van uw beschikbaren tijd beslag gelegd. Vier dier ontwerpen ziju reeds tot wet verheven, de beide overige wachten nog op de rnede- werking vau de Eerste Kamer. Herzien zijn thaus de wettelijke voorschriften omtreut de be- vordering, het ontslag en het op pensioen stellen van de officieren zoo bij de zee- als bij de land- inacht, terwijl die pensioenen zelve opnieuw wette- lijk geregeld zijn. z/Voorts is onder uw medewerkiug een overeen- komst met de Duitsche regeering gesloten, waar- door eeu nieuwe telegrafische verbinding met Ned-lnditi zal tot stand komen. z/lnsgelijks werd wettelijke bekrachtiging ver- leeud aan interuationale overeenkomsten tot doel- treffender bescherming van den industrieelen eigendom, terwijl eveuzoo bekrachtigd werd een overeeukomst met Belgie, gesloten ter vrijwaring der wederzijdsche onderdauen vau militie- en schutterplichl. //In verbaud met de voorbereiding van de invoering der nieuwe wetgeving op de vaderlijke macht en de voogdij, werden in sommige wetten nog nadere verauderingen aangebracht. z/De Eaillissementswet onderging een wensehelijk gebleken wijziging. //Tot betere verzekering van de heffing van den acc-ijns op het gedistilleerd zijn nadere bepaliugen voorgeschreveu. z/Ue verkeersbelaugen worden bevorderd door onderscheideue wetten, strekkende tot outeigening, noodig voor den aauleg of de exploitatie vau spoor- en tramwegen. //Door weitelijke bekrachtiging vau een nadere overeeukomst met de Maalschappij tot Exploitatie vau Staatsspoorwegen, is een definitieve regeling tot stand gekomen van de aauspraken van het personeel der vourmalige Rhijnspoorwegmaat- schappij. z/De bcvoegdheid vau de besturen der water- schappen, veeuschappeu en veenpolders werd uitgebreid. z/De regeling van het beroep in zake fe On gevallenwet kau, dank zij buitengewone inspanning nog dit zittingjaar bij de Tweede Kamer in be handeling komen. z/Uw medewerkiug werd verleend voor het tot stand brengen vau eeu geregelden stoomvaarldieust tusscheu Nederlandsch-Indie eu Oost-Azie. *De uitvoerrechten op indigo eu koffie in Nederlandsch-Iudie werden afgeschaft. u Door goedkeuring vau veischillende begrootings- ontwerpen hebt gij de Regeering de uitvoering vau gewiehlige maatregeleu mogelijk geuaakt. //Voor de door u verleende medewerkiug en voor uwe toiwijding aau 's Lauds belang, heb ik de eer, daartoe door de Koningin gemachtigd, u Harer Maj^steits dank over te brengen. z/En th.ns verklaar ik, in naam der Koningin, deze zitting vau de Staten-Generaal te ziju ge sloten." In de Temps weer het verslag vau eeu interview, thaus onderteekend //Al. C." De ge'interviewde is de heer Travaglino. De heer Travag'ino, afgevaardigde voor Druten, een vriendelijke, bedeesde, ietwat plechtstatig doende grijsaard zoo wordt hij gekenschetst is de oudste in jaren, maar niet de oudste in zittingsjaren, van de katholieke afgevaardigden. Conservatief in alles, is hij 't ook en met welk een jeugdige onverzettelijkheid ten aaD- zien der volstrekte onafhankelijkheid van zijn vaderland. Reeds bij mijn eerste woord springt hij op maar zachtjes Wat ik denk van een verbond of van een staatkundige toenadering van mijn vaderland tot Duitschland of eenige andere mogendheid Ik ben tegen, mijnheer, tegen! Enikben tegen omdat ik Nederlander ben. Dat is alles, mijnheer Ik heb (zoo gaat de interviewer voort) eenige moeite om den heer Travaglino, die mijn vraag alleen reeds boos gemaakt had, tot bedaren to brengen. Ik vertel hem van de reis van Dr. Kuyper, de opmerkingen tot welke de reizen van den eerHe-Mimater aanleiding gegeven hebben in de buitenlandsche pers, de scherpe polemiek in de Hollandsche bladen Wat zal ik u zeggen Al dat geschrijf gaat buiten ons om, buiten het parlement dat, zoo 't geval zich voordeed, alleen bevoegd zou zijn om de kwestie te behandelen. Maar wees gerust. Ik zie ons nog niet aan dat vernederende werk bezig. Zeker, mijnheer, vernederend Ik beschouw iedere stap in die richting als een stap in de richting der vernietiging onzer onafhankelijkheid. Dat moet er van komen, onvermijdelijk. Waarom zouden wij een verbond sluiten of medewerken tot een toenadering, als wij daar niet alleen geen profijt van kunnen trekken, maar er het voorspel van den ondergang onzer natie in zouden rnoeten zien Als Nederlander, beschouw ik het be- ginsel onzer onafhaukelijkheid als voor geen discussie vatbaar. En indien deze onafhankelijkheid eeus be- dreigd werd Wat zoudt gij, een kleine, ge- isoleerde natie, kunnen doeu tegen een, altijd denkbaren, aanval van een der groote mogendheden? Wat wij ertegen zouden kunnen doen Vechten Hebben wij niet het voorbeeld voor oogen van die bewonderenswaardige Boeren, man- nen van onzen eigen stam, die twee en een half jaar Jang het machtigste rijk ter wereld het hoofd geboden hebben 't Is mogelijk dat wij over- wonnen worden, maar wij zullen dan ten minste niet onteerd zijn. Ik ben het eens met mijnheer Reitz (En hij liet mij het vers vau den Transvaalschen staatssecretaris zien Though many a sigh and tear it cost For those who rose at Freedom's call, 'T is better to hare fought and lost Than never to have fought at all. In de bladen is ook sprake geweest van een conventie, en zelfs van een tolverbond, die tusscheu Nederland en Duitschland gesloten kon- den worden. Wat denkt u daarvan Ik ben er beslist tegen, minder nog uit oeconomische overwegingen dan uit beginsel. Met verscheiden van mijn collega's der katho lieke partij ben ik protectionist, en wat mijzelf betreft, ik deel zoo ongeveer het gevoelen van de Duitsche agrariers. U begrijpt dus dat de pro- tectionistische politiek vau Duitschland, waarbij wij ons, zoo wij een tolverbond met dat rijk aan- gingen, zouden rnoeten aansluiten, mij niet af- schnkt. Maar in een Zollverein met een groote mogendheid zie is, evenals in elke andere derge- lijke conventie, het begin vau den ondergang van ons volksbestaan. Nu ik u gesproken heb van mijn protectionis- tische neigingen, wil ik ook zeggen dat hoewel ik ten aanzien van de moreele beginselen onver- zettelijk ben, ik in andere opzichten wel wat zou kunnen toegeven. Zoo zouden mijn oeconomische theorieeu gewijzigd worden wauneer ik bemerkte, dat de toepassing daarvan in strijd zou komen met de belangen der natie. Ik zeg opzettelijk //van de natie", niet//van mijn district." Want ik beschouw mij als een der vertegenwoordigers van het geheele Nederlandsche volk. Als zoodanig ben ik een beslist tegenstander van iedere staat kundige of oeconomische toenadering tot andere mogendheden. Ik geloof dat het overbodig is u te vragen wat uw oordeel is over den afstand van een koienstation in Indie, aau Duitschland. Daar is ook over geschreven. Zelfs zijn er namen genoemd Riouw, tegenorer Singapore Ja, dat weet ik. Ik heb er geen meening over. Of juisterik wil geen meening hebben over al wat zou raken aau de onaautastbaarheid van het groudgebied in Europa of in de kolonien. Om eens iets te roemen onze bezittingen in de Antillen en in Zuid-Amerika Curasao en Suriname. Die kolonien brengen niet alleen niets op aan het moederland, maar wij leggen er geld op toe. Verscheiden malen is er sprake geweest van ver- koop, en het ontbieekt met aau liefhebbers. Welnu, ik zou den verkoop daarvan beschauwen als een schande, en mocht men ooit zoo iets voorstellen in het parlement, dan zou ik mij er tegen verzetten uit alle macht. Om kort te gaan, ik herhaal 'tIk ben Nederlander, en als zoodanig een tegenstander van ieder verbond met een andere mogendheid. Iu de Rotterdamsche raadszaal zullen worden geplaatst de bustes vau de beide Kouinginnen naaat het borstbeeld van Koning Willem III. Pier Pander is reeds lezig de busten van HH. MM. te vervaardigen. De Staatssecretaris Reitz vertrekt per Stalen- dam naar Amerika om daar lezingen te houden over Transvaal. Aan de Holl. spoor in Den Haag zijn aangehouden twee jongetjes van ongeveer twaalf jaar, die vau Leiden waren komen loopen en de wijde wereld in wilden. Zij vroegen den spoorweg- beambte om reisgeld en werden toen aan de politie overgeleverd, die de reislustige snuiters naar de familie te Leiden zal terugbrengen. Te Haarlem is Donderdagavond een ongehuwd leidekker gevallen van de R. K. kerk op het Spaarne, waar hij werkzaam was. De man was terstond dood. Een lljarig meisje werd Vrijdagmiddag aan dsn Bezuidenhoutschenweg in Den Haag door een bierwagen overreden, met het noodiottig gevolg dat het kind terstond dood was. In het Lamgroen in Den Haag moest Donderdag eeu man worden gearresteerd, die gevangenisstraf had te ondergaan. De vrouw van den man en eene andere vrouw verzetten zich zoodanig tegen die arrrstatie, die bovendien ook nog door het publiek bemoeilijkt werd, dat ds man wist te untsnappen. Volgens raming is alleen te Scheveningen gedurende de maand Augustus omstreeks vicr en zestig duizend gulden minder verdiend dan verleden jaar, toen het al door allerlei oorzaken in de eerste dagen bepaald leeg was. Met name de strandwinkeliertjes hebben het hard te verant- woorden gehad. In een der laatste nachteu werden de bewouers van het perceel 172 aan den Oostzeedijk te Rotter dam wakker door gestommel op het dak. Men dacht natuurlijk aan inbrekers en de politie van het bureau Hohaan werd outboden. Intusschen waren de dienstboden van het aangrenzend perceel, die alleen thuis waren eok doer het geraas wakker en deze ijlden naar een anderen politiepost om hulp te halen. Aan twee zijden werd het dak beklommen en weinig had het gescheeld of de agenten hadden elkaar gearresteerd, als niet op het kritieke oogen- blik vier katers hals over kop de respectieve dak- vensters invlogen, zoodat meteen het nachtelijk rumoer was opgelost en de bewoners rustig konden slapen. In het gebouw van het kantongeredit op het Binnenhof te 'a Gravenhage, waar Vrijdag burgerlijke terechtzitting werd gehouden, heeft 's middags, omstreeks 12 uur, een moordaanslag plaats gehad, waaraan de bedreigde echter gelukkig wist te ontkomen. Het had reeds voor den aanvang der zitting de aandacht getrokken dat eene Zeeuwsche vrouw, die zich in de gang ophield, niet goed gezind bleek tegen den zaakwaarnemer B., die voor den kantonrechter een zaak te behandelen had. Her- haalde malen werd zij door ambtenaren van de griffie gewaarschuwd zich rustig te houden, wilde zij niet uit het gebouw verwijderd worden, en voor alle zekerheid werd een politieagent gewaar schuwd, die dan ook in het gebouw kwam om een oogje op haar te houden. Tijdens de lerechtszittiug nam de vrouw plaats op de voor het publiek bestemde banken in de zaal. Toen de zaakwaarnemer B., na behandeling zijner zaak, de zaal verliet langs de voor de practizijns bestemde uifgang, verliet de vrouw tegelijkertijd de zaal. Plotseling werden de in de zaal aanwezigen opgeschrikt door het knallen van een schot in de vestibule, en toen bleek dat de vrouw, op het oogenblik dat B. in de vestibule verseheen, op hem was toegeloopen met een revolver in de hand. B. vluchtte ijlings de naar de griffie leidende trap op, maar tegelijk loste de vrouw een schot. Gelukkig miste zij en kwam de kogel terecht in een der muren langs de trap. Met de revolver omhoog gericht bleef zij toen beneden aan de trap even staan. Dadelijk echter sloeg de compagnon van den heer B. het wapen neer, dat zij toen in haar zak stak. Het werd haar echter door de politie eH de beambten van het kantongerecht ontnomen. De agent arresteerde haar en bracht haar over naar het bureau aan de N. Haven. Iu de vestibule weigerde de vrouw te zeggen wat haar tot deze daad bewogen had. Dat zou zij later wel voor de rechtbank zeggen verklaarde zij. De vrouw is genaamd Nelly Lockerse en is 29 jaar oud. In hoogst overspannen toestand werd zij over- gebracht naar het politiebureau waar, wegens hare opgewondenheid, vau een verhoor door den com- missaris, den heer Dietz, voorloopig geen sprake kon wezen. Volgens een algemeen gerucht zou vroeger een zekere verhouding tusschen den zaakwaarnemer en de vrouw hebben bestaan en moet de houding, welke hij daarna tegen haar aannam, haar tot de daad hebben geleid. Verschillende personen, die iH het kantongerechts- gebouw vertoefden verzekeren dat de zaakwaar nemer en de personen die hem vergezelden, zich onbehoorlijke uitdrukkingen tegen de vrouw hebben veroorloefd in het openbaar. Op de revolver werden nog vier scherpe patronen bevouden. Een stuk van den kogel werd terug- gevonden in de wachtzaal, voor het publiek bestemd, grenzende aan de audientiezaal. Dit stuk is vermoedelijk bij het in aanraking komen van den kogel met den muur tot daar teruggesprongen. In het laatste Algemeen Politieblad werd de aanhouding verzocht van den 33jarigen Hongsar G. Roth, die voortvluchtig is in gezelschap van zijn vrouw A. M. T. Giering en hun 5jarig zoontje Gustaaf Adolf. Deze Roth, particulier secretaris in Duitschland, heeft zich schuldig ge maakt aan diefstal van een postzegelverzameling ter waarde van 150,000 mark. Deze verzameling is gevat in drie banden en de meeste zegels zijn in twee exemplaren, den gebruikt en een ouge- bruikt. Bovendien wordt hij verdacht van een diefstal van munten, waaronder verscheidene zeer zeldzame en oude exemplaren en voorts gouden sierraden met edelgesteenten bezet. Op de aan houding van de gestolen postzegelverzameling is een belooning van 10,000 mark gesteld op iederen band afzonderlijk 3000 mark en op die van den verdachte, binnen een half jaar, 1000 mark. Woensdagavond is er over het Zuidoosten van Engeland een geweldige storm lesgebroken, gepaard met zwaren regen en hagelslag. In het Zuiden van Londen stonden de straten blank en een aantal onderhuizen liepen vol. Zoo was het ook te Kingston-on-Thames. In Kent is groote schade toegebraoht aan den hopoogst. In twee dorpen schat men de schade op een f 50,000 in Mid-Kent hebben vier groote kerspelen samen, naar berekening ruirn een millioen gulden verloren. Zware hagelsteenen sloegen den hop neer. In verschillende deelen van het land zijn drie menschen door den bliksem gedood. De heer Kessel, in leven directeur-generaal van de iBdustrieele ondernemingen van Henokel- Donnersmarck, in Silezie, heeft het grootste ge- deelte van zijn vermogen van een twee millioen gulden bestemd voor de oprichting van een op- voedingsgesticht voor kindereu van handwevers. Kessel toch had in dit beroep de ellende onder de handwevers in Silezie van nabij leeren kennen en heeft nu bepaald, dat de jongeus in het ge-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 5