A1 g 9 a e e a Hieuws* ea Adrerteatieblad 7 o o r Zeauwsch-TUaadorea, TEEK ENC URS US. No. 4278. Dinsdag 16 September 1902. 42e Jaar&ang. Personeele belasting. Binnenland. FEUILLETON. 0NSCHULDIG VER00RDEELD. A.BONNEMENT: Inzending van advertentien vdor 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant, behoort een bijvoegsel. Bij de hoogsteenvoudige begrafenis van dsn heer Van Asch van Wijck was de belangstelling begrijpelijker wijze, buitengewoon groot. TER NEUZEN, 15 September 1»©2. Met ingang van 1 October a. s., is alhier aan het post- en telegraafkantoor geplaatst de surnummerair J. C. Remortel van Hontenisse. TER 91 El! ZENS CHE (OIRVVT. Pel drie maanden binnen Ter Neuzen f l,—-» Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32*. Men abonneert zich bjj alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bnshouders. ADYIBTBNTISS: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bq directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfd* advertentia wordt d« prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsmimte berekend. Pit Mad TWMWoemilag- en VrIJ.layavond. ■ltge»onilerd op l>e»l.lHgen, by de rttma P. M. Vil_P» Tc' >e Burgemeester en Wethouders van TER NET ZEN maken bekend, dat zij, die met 1 October aanstaande tot den teeken- cursus wensehen te worden toegelaten, zich daartoe voor 29 dezer moeten aanmelden ter gemeente-secretarie. De cnrsus is alleen toegankeiijk voor jongelieden die het gewoon schoolonderwijs genoten hebben en 14 jaar zijn of dien leeftijd voor het einde des jaars bereiken. Ter Nenzen, 15 September 1902. Burgemeester en Wethonders voornoemd, J. A. P. GEILL, Bnrgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. De Bnrgemeester ran TER NEUZEN brengt bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat de .door den Directeur der Directe Belastingen enz. te Middrfbttrg, den 11 September 1902 invorderbaar verklaarde kohieren van de personeele belasting dezer gemeente, over het jaar 1902 Nos. 5 en 6, op heden aaa den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering zijn ter hand gesteld en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Ter Nenzen, den 15 September 1902. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. In het sterfhuis werd een lijkdienst geleid door Da. Van Gheel Gildemeester, predikant en vriend van den ontslapene, in tegenwoerdigheid van de familiebetrekkingen, de vertegenwoordigers der koninklijke familie, de Ministers, de Kamer- voorzitters, den Russischen gezant, deken van bet diplomatieke korps, enz. enz. Overeenkomstig het verlaugen van den everle- dene dekte slechts een krans van de familie de baar. Aan weerszijden van de koets gingen de kamer- bewaarder en de boden van het departement van Kolonien. Volgden de drie gala-rijtuigen der koninklijke familie en de rijtuigea der familieleden, verwaaten enz. De stoet bereikte tegen half 1 het kerkhof. Daar waren onder velen aanwezig tal van Kamerleden en oud-ministers, de heeren Cort van 25) Toon epende bij een nieuw enderzoek, dat hem het volgeade leerde De heer X., raadsheer bij een rechtbank in de provincie, was gehuwd met een hoogst eerzuchtige vrouw, die, door de hoogste ambtenaren steeds naar de oogen te zien, haar echtgenoot een snelle bevorderiug had weten te bezorgen. Zij was echter nog niet tevreden met da plaats van baar echtgenoot, in het cassatiehof te Pangs, maar wilde dat hij het nog verder zou brengen. Sedert dertig jaren klom hij vaortdurend op. Op de vrouw van dezen rechter werd een hoogst handig man afge- zonden, die haar de schoenste toekomst beloofde als zij er in toestemde in de zaak Berard haar steun te verleenen. De heer Y., de tweede raadsheer, was een uiterst werkzaam man en zijn eerlijkheid was boven alle verdenking verheven. Tot zijn ougelnk echter had hij een vrouw gehnwd, die ontzettend ver- kwistend was, zoodat het tractement van den echtgenoot zelfs niet voldoende was, om haar naaister te betalen. Zij zat tot over de ooren in de schulden, werd voortdurend achtervolgd door de schuldeischers en wist niet, hoe zich te redden. Een oude dame, die de wereld door en door kende, kreeg in opdracht, om de verkwistende dame een prachtig aanhod te deen in ruil van een anderen dienst, waarvan later sprake zou zijn. De derde raadsheer de heer Z., die was onge- huwd gebleven. Hanley Gardiner ging in zijn geheugen eens na, welke Parijsche echoone geachikt der Linden, Cremer, Godin de Beaufort, Roell, Havelaar en Lely de gezanten van Belgie, Frank- rijk, Engeland, Japan, Italie, Portugal; prof. J. Woltjer, als voorzitter der /Vereeniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs", deputaties van Patrimonium" en andere christelijke bonden of vereenigingen, het bestuur der A.-R. kiesver- eeniging, /Nederland en Oranje", en tal van andere autoriteiten. Alleen Dr. Kuyper sprak aan bet graf een kort woard, niet uit naam der Regeering en niet als Minister, maar als oudste vriend van den ontslapene. In aansluiting aan de laatste wilbeschikking vin den overledene, voordat hij de tweede operatie onderging, zou dat niet een woord van Iff zijn voor den mensch, die was heengegaan, maar een weord van verheerlijking van God. Het is ook niet noodig, zijn verdiensten te huldigen zei spreker in Nederland zijn wij nog zoo gelukkig dat ten- minste aan het graf de vlam van het partijvnur gedootd wordt en de harten van vootr- en tegen- standers zich vereenigen in een gemeenschappelijk gevoel van smart. Gelukkig het land waar het menschelijk hart althans aan het geopende graf zijn rechten herneemt. Toen Van Asch van Wijck werd nitgenoodigd als Minister op te treden, vroeg hij Zoudt ge waarlijk meenen, dat ik daartoe in staat ware Maar toen hij was opgetreden, heeft hij met machtigen ijver, toewijding en wilskracht een on- metelijke taak vervuld, om alles in zich op te nemen wat Oost en West betrof. Men heeft het na zijn eerste begrooting erkend, dat naoit iemand, die niet in Indie geweest was, met zoo volledige kenois zijn begrooting verdedigd heeft als hij. Doch reeds kort daarna vertoonde zich voor hem de worm, die aan den wortel zij as levens knaagde. Hij geloofde het eerst niethij werkte steeds voort. Zelfs toen zijn bloedgehalte met 40 pCt. verminderd was, lag hij omringd van ambtenaren op op zqn ziekbed. Toen volgde de operatie, die hij moedig doorstond. Na zijn herstel, welk geluk voor hem. In zijn eag blonk de vrengde, dat hij weer aan den arbeid kon gaau. Hij scheen als overwinnaar weer te keeren. Maar toen daarna de kwaal zich weer vertoonde, sleep de vrees in het hart. Daags voor de tweede operatie sprak hij nog van hope, maar hij geloofde er zelfs niet meer aan. De operatie mislukte, de voeding kon geen doergang vindea. msrtiww—■y— zou zijn om dezen raadsheer te bewerken, en hij kwam tot het besluit dat niemand daartoe beter geschikt was, dan een zijner vroegere vriendinaen. Zeodra hij op deze gedachte gekomeu was, be- sloot hij dit meisje persoonlijk op te zoeken. Het was twee uur in den namiddag en Lea was juist opgestaan, toen men haar kwam zeggen dat Hanley Gardiner haar wenschte te spreken. Gardiner riep Lea. Welk een verassing Laat hem binnen. Wat, zijt gij daar, mijnheer riep zij, 't is allerliefst, dat ge nog eens gedacht hebt aan Lea. Neen, het betreft zaken. Zaken Wat zaken Welke zaken kunnen er tusschen u en mij zijn En lachend ging zij voort Is de boel misschien op Kemt ge van me leenen Neen, het tegendeel, ik kom u geld bieden. Welnu, dan zijt ge welkom. Ik heb behoefte aan een bondgenoot, be- goa de Amerikaan, van wiens hulp het al of niet slagen eeuer belangrijke onderneaaing afhangt. Ik heb er over nagedacht hoe ik zijn hnlp het best zou kuauen verkrijgen en ten slette meeade ik dat gij de meest geschikte persoon waart. Hij schijnt dus in 't geheel niet op u te gelijken. Waarom niet P Onadat gij, die mij zoo goed schijnt te kennen en te waardeeren, niet veel om mq schijnt te geven. O, vroeger heb ik veel van u gebouden. Het is aangenaam, dit nog eens ts hooren. Dat geloof ik wel, doch laten wij nu maar tot da zaak komen. Hebt gij Inst em mij te helpen P Dat hangt af van die zaak. Goed. Zoudt ge eenige dagen u geheel daaraau kunnen wqden En toen kwam de worsleling. Uit zijn hart moest hij breken al wat hij voelde voor zijn vorst en .ijn volk, voor zijn christecvolk, de liefde voor zijn lieve vrouw. En kort voor zijn sterven was die WQr8teling ten einde, dacht hij niet meer aan de wereld, noch aaa de kolonien, maar had hij alles aan zijn God overgegeven en was zijn eenige vraag of daarboven een andere werkkring voor hem zou ontsloten worden, of God hem genadig zou zijn. Nooit was hij zoo greot, als toen hij zoo klein voor zijn God stond. Spreker schetste hem nu als den man, dien hq 34 jaren gekend heeft, met nuchtere zelfkennis, zich nooit overschattende, wetende dat hij niet de vonk van het genie had, maar gewoan goedo gaven. Werken, dat was zijn lust en zijn eer, zich inwerken in de bijzonderheden. Zijn hoofd was een schatkamer van weten en zijn lust was Jezns woord te volgen „Ik ben in uw midden als een die dient". Hij had de liefde gewonnen van tallooze harten. Wat was het mysterie van dit leven Niets dan het geloof. Van Asch van Wijck liep niet met zijn vreomheid te koop, maar het geloof was van zijn jeugd zijn tweeds natuur, het stille, een- voudige ea krachtige geloof is de gids geweest in zijn leven en drong hem, wat hij beleed, te eeren en wat hij voor zijn volk wenschte, te doea. Hij streed voor het Evangelie met heilige over- tniging als het eenige middel om het volk op te heffen en te verlossen van de doodelijke omarming van het materialisme. Tbh slette bedankte een breeder van den over ledene voer de betoonde belangstelling. Tot sluiting van het seizoen werd gister- avond in de Buiten-Societeit alhier een concert gegeven door het muziekgezelsahap //Apollo", directeur de heer W. A. Kaan alhier. Het weertje was al niet beter, dan het't geheele seizoen was, n.l.niet gunstig aan het concert. De regen deed de bezoekers thuis blqven, zoodat het aantal dergenen dat het sluitingseencert bqwoonden, zeer klein was. Moge 't volgend seizoen beter zijn. Nu, op zijn hoogst acht dagen, antwaordde Lea. Acht dagen is meer dan voldoende, voor de zaak waarvan hier sprake is. Als ge hem acht dagen dol op u maakt, kunt ge met dien raadsheer doen wat ge wilt. O, is het een raadsheer P Nogal jeng Van hart zeker. Zeker leelijk als de nacht P Nu, dat gaat redelijk wel. En hoe zit 't met de dubbeltjes P Dat kan n niets schelen Die vraag gaat mij alleen aan. Op zijn fortuin behoeft ge het niet toe te leggea. Ik begrij p 't wel, ge wilt een aanval deen op zijn geweten als rechter. Ge hebt mij uitmuntend begrepen, aan slim- heid ontbreekt 't u niet. Toen zij volkomen ingelicht was omtrent het leven, den smaak, de gewoonten van den persoon die belegerd moest worden, maakte Lea zelf baar plan. Geheel veorbereid ging zij dus op zekeren middag naar de woning van den raadsheer Z. Zij werd binnengelaten en meest twintig minuten wachten eer de rechter haar in zijn werkkamerontving, De deftige man, gezeten aan een groote tafel be- laden met papieren, stond even op, keek haar schuin aan en verzocht haar met een handbewe ging, plaats te nemen. Met een zware, plechtig klinkende stem, alsof hij een rede begon, zeide de man Ge hebt verlangd mij te zien, mevrouw Wat is er van uw dienst Lea die de hoop koesterde, dat 't haar wel zon gelukken dezen ernst te overwinnen, welke haar hinderde, antwoordde glimlachend Zaterdagavond j. 1. hield het Uitkeerings- fonde bij ziekte „Hnip in Nood" alhier op de boveozaal van den heer Sckepens haar gewone driemaandelijksche vergadering. Uit het verslag van den penningmeester over het afgeloopen kwartaal bleek dat was ontvangen aan contribute der leden f 471,70 buitengewone inkomsten 109,80 totaal f 581,50 en dat was uitbetaald aan ondersteuning 305,52 aan bodeloon f 47,92aan buitengewone uitgaven 73,02 totaal 426,46. Aldus een batig saldo van f 155,04. Het batig slat der vorige rekening bedroeg f 2874,98 zoodat het thans aanwezig kapitaal aedraagt de som van f 3030,02. Voorts werd op verzeek eervol ontslag verleend aan den heer S. van der Hooft als secretaris der vereeniging. Na nog eenige besprekingen werd door den Voorzitter de vergadering gesloten. Zaterdag werd alhier door de vereeniging fDoor Eendracht Sterk" aanbesteed 1°. de levering van 32,000 Kg. superphosphaat van 14 pet. Hiervoor schreven in de heeren P. J. Versluijs te Ter Neuzen voor f 2,73; De MoorVlaeminck te St. Jansteen voor /2,70; Weijkman te Breskens voor f 2,70P. J. Scheele te Ter Neuzen voor f 2,68 sJ. J. van Arenthals te Hansweert voor f 2,66 A. Hamelink teTer Neuzen voor f 2,64. 2°. 5000 Kg.» lqnkoek. Hiervoor werd in- 5esohreven door de heerenP. v. d. Bent te 'er Neuzen voor 11,75J. A. Donze te Ter Neuzen voor f 10,79; L. Gelnk te Zaamslag voor f 10,75; M. Verbrugge te Ter Neuzen voor f 10,10, alles per 100 Kg. Gegund aan de minste inschrijvers. Rq Kon. besluit is benocmd tot burgemeester der gemeente Hengstdijk de hser C. van Esbroeck, wethouder aldaar. Men sehrijft ons Zooals bekend is, zijn er in den laatsten tijd in Belgie wegens de duurte van het slachtvee door landbouwers en slagers verschillende pegin- gen in het werk gesteld om de grenzen open te krijgen voor den invoer van Nederlandsch vee naar wq nit goede bron veruemen, mogen die pogingen als mislukt beschouwd worden en moet de Minister van Landbouw niet roornemens zijn eenige verandering te brengen in het tegen- weerdige stelsel van invoer van melkkoeien en slachtvee. Sta mij toe, mijnheer, u te zeggen, dat ik niet hij u kom in uw hoedanigheid als raadsheer bij het hof van cassatie. Ik heb volstrekt geen zaken en gelukkig evenmin processen. Men heeft mq echter gezegd, dat gij eigenaar waart vaa oen huitenverblijf te Sevres, en dat gij het woudt verhuren. Ik kom u uwe voorwaarden vragen. Mevrouw, antwoordde de rechtsgeleerde altijd even ernstig. Ik bemoei me persoonlijk nooit mat dergflijke zaken. Daarom heb ik een makelaar in huizen, die te Sevres woont. Wees zoo goed dien heer op te zoeken. Ik heb hem gesproken, mijnheer. De prijs, welken hij mij vraagt, schijnt me wel wat hoog tee en ik meende, dat ik 't met u zou kunnen vindsn, als ge aan een enkel verzoek zoudt willen voldoen. Hij viel haar op drogen toon in de rede Ik treed nooit in eenige schikking. Daar zij zich echter niet spoedig uit het veld liet slaan, ging zij voort Welnn, mijnheer, ik ben zeer gesteld cp uw huis en als ge bij den prijs blijft, zal ik er nog eens over nadenken. Ik zal zien. 't Zal mij zeer aangenaam zijn, mevrouw. Mag ik morgen nog eens terugkeeren, om u mijn antwoord te brengen P Dat is onnoodig. 't Is volkomen voldoende, als ge met den makelaar spreekt. Goed dan, zeide zij geheel uit het veld gestagen. Ik ga morgen naar Sevres. Ga uw gang, mevrouw, antwoordde hq, tegelijkertijd opstaande, als blijk, dat het gesprek afgeloopen was. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1