gelegenheid tot Dansen. Danszaal Donze-Yisserstraat gelegenheid tot Dansen. Uitkeeringsfonds bij Ziekte Qsdurende ds Kermis gesloten. Prachtig orgel. Electrische Yerlichting. Mengelwerk. Advertentien. Smid en Kachelmaker De Bad- en Zweminrichting Gedurende de Kermis komen deze onderaardsche werken voor in het 18de arrondissement, Montparnasse, waar de gangen een totale lengte hebben van 1,233,349 meter. Over een afstand van bijna 500,000 meter zijn deze gangen geschraagd door metselwerk of houten stutten. Uit Londen wordt met oprecht leedwezen de dood vermeld van Tim, de hond die aan 't station te Paddington, Londen, met een bus rondliep ten bate van een weduwen- en weezenfonds. Hij had in tien jaar tijds 800 p. st. gecollecteerd. Men wil het dier opaetten en het op eene in 't oog vallende plek in't station eene plaats geven. De Engelsche bladen deelen mede, dat van de 14 leden van een jury, die in het Southwark was bijeengeroepen, er 6 niet konden schrijvenj twee andereu konden hun eigen naam niet spelleu en vier niet den naam van de straat waarin zij woonden. Een gezworene zei, dat hij in het tweede huis van een straat woonde, maar het nummer wist hij niet. En zulke menschen moesten een vonnis vellen. Men heeft nitgerekend, dat de bekende Amerikaansche trustkoning Pierpont Morgan in niet minder dan een zestigtal ondernemingen (spoorwegen, stoomvaartmaatschappijen, bankin- stelliugen, fabrieken enz.) met een gczamenlijk kapitaal van 6,450,000 dollars, is ge'interesseerd. Dit kapitaal is grooter dan de totale waarde van al het gouden geld op aarde. Men kan dus begrijpen, dat Amerikaansche speculanten graag een premie van 9 procent voor de assurantiepolissen op Morgan's leven betalen. Dr. Hermann Krukenberg te Liegnitz geeft in het tijdschrift Die Krankenpflege een uitvoerig verslag over zij a bevindingen met het gebruik van een //roode kamet" bij de genezing van aange- zichtsroos. Sedert eenigen tijd had Krukenberg opgemerkt, dat aangezichtsroos bij rood licht een sneller en gunstiger verloop ueemt dan bij gewone behandeling. Hij heeft nu in een ziekenhuis te Liegnitz een kamer ingerieht, waarin de muren en het plafond rood geverfd, de vensters van robijn- rood glas voorzien zijn, en ook de kuDstmatige verlichting door roode lampeglazen wordt gekleurd. De spoedige genezing van aangezichtsroos in zulk een kamer, schrijft de dokter niet toe aan een keelende uitwerking der roode stralen, doch aan de buitensluiting van de schadelijk werkende chemische stralen. Men gebruikt de automobiel overal voor. Zoo is nu weer het gemeentebestuur van Norwich op de gedacbte gekomen om er de straten mee te besproeieu. Het heeft een automatische sproei- machine besteld, die tegelijkertijd de straten zal besproeien en vegen en wel 25 it 30 kilometers par uur. De machine kost ongeveer f 6000. Het gemeentebestuur van Parijs heeft voor het aieuwe schooljaar ten gebruike van de lagere seholen dezer dagen 70,000 liter inkt ingeslagen voor den matigen prijs van 8000 francs, d. i. ongeveer 10$ centime (5 cents) per liter. Hoe geweldig groot deze inkthoeveelheid lijkt, 100 heel aanzienlijk is zij toch niet, als men nagaat, dat er ongeveer 180,000 leerlingen van inoeten gebruiken. Zij verbruiken dus bijna 39 centiliter per hoofd en per jaar, d. i. voor een waarde van 4£ centime per jaar. De wijze moet leven in een glazen huis, zeggen de moralisten maar het is de vraag, of zij oek de glazen japonnen der dames met welgeval- len zullen aanschouwen. De meraliteit schijnt toch hier wel al te ver gedreven. Het is eene Amerikaansche schoone die op dit idee is gekomen. Een chanteuse te Brooklyn, in de Vereenigde Staten beroemd om haar talent en schoonheid, heeft dit origineel toilet uitgevonden. Haar japon is geheel van glas gemaakt en wel zoodanig dat het niet breekbaar of lastig is bij hare bewegingen. De uitwerking is verassend en gaat alle beschrijving te boven, verzekert men bij het schitterend avondlicht weerkaatste zij de fijnste bleekgroene, blauwe en zilveren kleuren met onvergelijkelijke schoonheid en rijkdom. Ten zuidwesten van IJsland liggen de Kleine Westmans-eilanden. Het grootste daar- van heet Heimary en telt eene bevolking van 300 zielen. Het behoort tot IJsland en dus tot Denemarkep, maar een geregelde postver- binding tusschen Heimary en Reikjavik, de hoofdstad van IJsland, bestaat niet. Onder- tusschen hebben de bewoners van Heimary toch wel eens wat naar de hoofdstad of naareenige andere plaats op IJsland te berichten. Wetende, dat de strooming der zee wel een goed gesloten flesch ergens op IJsland zal laten aanspoelen, stoppen zij eenen brief in een droge flesch, doen er wat tabak bij en werpen de flesch dan bp Zuidenwind in zee. In de meeste gevallen wordt die fleseh op het strand van IJsland ge- vonden en hij die ze vindt, begrijpt er alles van. Hp slaat de flesch stnkzorgt dat de brief, die er in is, aan zijn adres komt en houdt de tabak, die er altijd in zit, als bodeloon. Blpkens een statistiek wordt de aarde jaarlijks door een soort zondvloed van boeken bezocht. In Duitschland verschpnen jaarlijks 23,000 boeken, in Frankrijk 13,000, in Italic 9,500, in Engeland 6000 7000, waarvan 1500 nieuwe uitgaven. In het geheel verschijnen over de geheele wereld jaarlijks ongeveer 700,000 boeken. Het snelst werken de nitgevere in Amerika. Een firma te New-York kreeg op een Maandag- morgen vroeg de opdraoht tegen Woensdagavond d.a.v. 2000 exemplaren van een boek te maken dat 350 bladzijden dik was. Het boek werd in edn nacht gezet, den volgenden dag gedrukt en den derden gebouden. Zes jaar geleden werden op het Deensche eiland Langeland een oude boer en zijn vrouw in bed vermoord gevonden. Een arbeider, Ras- mussen genaamd, die van den dubbelen moord verdacht werd, werd geruimen tijd in preventieve hechtenis gehouden, doch moest, wegens gebrek aan bewijs, op vrije voeten worden gesteld. Woensdag is hij opnieuw gearresteerd, daar een kameraad, die hem in den nacht van den moord naar het betrokken hnis heeft vergezeld en tot zijn terug- komst op hem heeft gewacht, de overheid van een en ander in kennis heeft gesteld met de toevoeging, dat hij destijds bloedvlekken op Rasmussen'8 kleeren heeft gezien. Rasmussen blijft alles hardnekkig ontkennen. Namens de gezondheidscommissie van New- York zijn inlichtingen verspreid ten behoeve van hen, die haar behulpzaam willen zijn in het verdelgen van mHggen. Aan de geneeskundigen is tevens verzocht, mededeeliug te doen van alle gevallen van malaria, die zij ontmoeten op ver- zoek zijn gedrukte aangifte-formulieren tot hun beschikking. De commissie verklaart zich bereid de noodige onderzoekingen op het bloed der pa- tienten te verrichten. Yerder zullen alle verdachte wateren gedempt of leegepompt, of met peteroleum bedekt, worden, voor welk doeleinde vijf-en-twintig vaten petroleum zijn aangeschaft. Aan ^he Brit. med. Journ." wordt door een inzender medegedeeld, dat men in California reeds in 1864 wist, dat de muggen en de malaria met elkander verband hielden. Een Engelsche rnariue- sloep was daar geland in zandige, met kreupel- heut gedekte streek, en de dokter maakte bezwaar tegen een langdurig verblijf van de manschappen daar ter plaatse, omdat hij vreesde voor malaria. Een iuwoner stelde hem gernst met de bewering dat er geen muggen waren, en dat er daarotn geen gevaar voor malaria bestond. Dit werd bericht aan het geneeskundig toezicht der marine maar bleef onopgemerkt. (T. v. Geneesk.) Te Briihl hebben dieven op het kerkhof ingebroken in het mauseleum van den indertijd te Petersburg gestorven en te Briibl begraven professor Brassin. De grafschenners sloegen de glasruit der kist atuk en rukten een paar vingers, waaraan gouden ringen zaten, af. De bovenkleederen van het lijk waren gescheurdde dieven hebben waar- schijnlijk gedacht juweelen te zullen viadan. Een grap De velgende grap wordt door een Parijsch blad den #liefhebbers" aanbevolen. Gij zegt tot iemand, met wien ge loopt te wandelen Ik wed, dat ik dien mijnheer daar voor ons een stomp op zijn hoed zal geven, zonder dat hij er mij boos op aankijkt. Kom Wedden om 10 gulden? Goed Gij gaat den mijnheer in quaestie achterop en pats slaat hem den hoed over de oogen. Woede, verwenschingen enz. enz. Terwijl hij woedend pogingen deet, om zich uit zijn hoofddeksel te bevrijdeu, hebt ge vlug uw eigen hoed tot aan den hals over uw hoofd getrokken. En gij gaat ook hevig te keer met pogingen, om alles weer normaal te maken. Als het hoofd van den mijnheer weer vuurrood te voorschijn komt en de bezit'.er er van ruzie met u wil zoeken, roept ge uit Welke schavuit heeft ons dat geleverd De mijnheer ziet u aan voor een lijdensgenoot, moppert met u mee en als ge van elkaar gaat, zijt ge beste maatjes met elkaar en hebt 10 gulden verdiend. Hoe gevaarlijk het op- en afspringen van rijdeude trams is, blijkt uii een desbetreftend rapport te Berlijn vaB overheidswege gepubliceerd. Yolgens dat rapport zijn in het tweede kwartaal van dit jaar 87 personen bij het springen op rijdende trams gewond, van wie 6 ernstigbij het afspringen kregen 124 personen kwetsusen, van wie 9 ernstig. In het omnibusverkeer werden 4 personen door het afspringen onder het rijden licht gewond. Odie mannen. Mijn vriend, de dikbe rentenier Muller, had met vreugde den raad van zijn dokter opgevolgd en zich naar een kleine badplaats begeven. Van de eenzaamheid hoopte hij een weldadige versterking zijner zenuwen, die tbuis een beetje geleden hadden. Nadat hij zijn teerbeminde gade duidelijk gemaakt had, dat het doel van de kuur eerst dan bereikt kon worden, als hij tijdens den duur er van in algebeele eenzaam heid, dus ook zonder haar, leefde, was hij ziels- vergenoegd weggespoord. Toen hij den volgenden morgen aan de ont- bijttafel zat, viel zijn blik op de ochtendcourant. Het politieke gedeelte sloeg hij, de vermaning van zijn dokter, om iedere opwinding te ver- mijden, over. Het plaatselijke nieuws boezemde hem geen belangstelling in en hij wilde bet blad reeds opzij leggen, toen hij de volgende advertentie las z/Jonge weduwe, die geen bekenden onder heeren heeft, zoekt langs dezen weg kennis te maken met een edelen man, om na wederzijdsch goedvinden een huwelijk aan te gaan. Brieven onder motto //Heidebloempje" aan het bureau van dit blad." Muller's oogen schitterden. Jantje, zei hij tot zichzelf, edel ben je toch ook, dus je moest maar eens een schrijven aan het schoone wezen wagen. Het is per slot van rekening toch maar een grap en als de zaak me te lastig wordt, poets ik eenvoudig de plaat. Zoo gezegd, zoo gedaan. Muller stelde een onberispelijken brief op, waarin hij de jonge weduwe om een ontmoeting op een door haar ander te bepalen plaats verzocht. Het antwoord moest zij poste restante zen- den onder motto //Rozentak." Een kleine ver- andering van zijn uiterlijken mensch achtte hij onder deze omstandigheden zeer gewenscht. Zijn mooien, vollen baard liet hij wegnemen en behield alleen zijn snor, dien hij krijgshaftig opdraaide. Verscheidene malen was hij reeds naar het postkantoor geweest, maar een brief voor Rozentak" liet zich wachten. Ten slotte echter werd hem een geparfumeerd briefje met sierlijk geschreven adres overhandigd. Haastig verborg hij den schat in zijn borstzak en snelde naar zijn hotel. In zenuwachtige haast opende hij het couvert en las met blijdschap in het hart, dat de jonge weduwe hem wilde ontmoeten en hem den volgenden middag om 4 uur bij den tweeden kilometer aan den Boschweg zou wachten. Herkenningsteeken een in de hand gedragen rozentak. Jan Muller was overgelukkigEindeloos schenen hem de uren. Reeds vroeg den vol genden .morgen studeerde hij een sierlijke houding inook een koketten oogopslag repe- teerde hij voor den spiegel. Eindelijk naderde het langverwaehte uur. Nadat hij zich nog in het bezit gesteld had van een zeer omvangrijken rozentak, bevond hij zich precies op tijd op de afgesproken plaats. Hij behoefde niet lang te wachtenspoedig zweefde een slanke vrouwen- gestalte op hem toe, eveneens met een niet te kleinen rozentak gewapend. Muller paste zich spoedig in den nieuwen staat van zaken aan en maakte de jonge weduwe volgens alle regelen der kunst het hof, wat deze met een lief lachje zich gevallen liet. Jan was in den zevenden hemel. Onder opwekkend gekout snelde de tijd voorbij, en toen men scheidde, meende de dame voldoende over haar bevyonderaar georienteerd te zijn. Natuurlijk was Muller, wiens trouwring op den bodem van zijn koffer een treurig bestaan leidde, nog nooit getrouwd geweest. Als ingenieur was hij, vol gens zijn zeggen, geheel in zijn beroep opge- gaan en had hij nog geen gelegenheid gevon den, de betoovering van den omgang met vrouwen te ondervinden. Carolina Lammetje, zijn knappe gezellin, glimlachte, als wilde zij zeggen Ik zal hem wel helpen. Was het wonder, dat men elkaar spoedig meer ontmoette en dan voor het gemak in het gesprek het stijve ,/u" met het vertrouwelijke z/je" verwisselde Daarbij toonde Muller zich een goed diplomaat. Bracht de liefelijke Caro lina soms het gesprek op haar verlangen, om weder in het huwelijk te treden, dan prees Jan met dwepende opwaartsheffing der oogen dengene gelukkig, wien zij haar hand zou schenken. Tegelijkertijd echter liet hij doorschemeren dat hij nog eenigen tijd wachten moest, voor hij aan trouwen kon denken, want zijn vrouw zou onbekommerd moeten leven. Veroorloofde Carolina zich dan de opmerking, dat zij geld had, dan antwoordde hij vol waardigheid, dat een man van zijn vrouw geen aalmoezen mocht aannemen. //Een edele man," dacht zjj en be- sloot geduld te hebben. Op een namiddag zat de //ingenieur" Muller als genoodigde gast in het salon van mevrouw Carolina Lammetje. Beiden zaten gezellig te praten. O, daar valt me juist in, meende de verliefde weduwe, dat ik in den loop van den middag bezoek krijg van een moederlijke vriendin, die mij van kindsheen af steeds groote deelneming heeft betoond. Zij bevindt zich hier op een doorreis, maar trof me van morgen niet thuis. Wees vriendelijk tegen haar zij blijft in geen geval lang hier, want zij vertrekt weer met den trein van 6 uur. Jan overwon moedig een onpleizierig gevoel en heloofde de grootste vriendelijkheid. Daar gins de huisbel over en Carolina snelde de kamer uit. Een luidruchtige begroetings- scene deed hooren, dat de vriendin in quaestie was aangekomen. Toen de dame het salon binnenkwam, meende Muller door den grond te zakken. Bedrogen hem zijn oogen Het was zijn schoonmoeder Muller schoof instinct- matig eenigszins achteruit. Hier, lieve Mathilde, riep Carolina, stel ik je mynheer Muller, ingenieur, voor, die zoo beleefd is, mij, eenzame vrouw, door zijn geestige gesprekken op te vroolijken. En met wien je gaarne zou trouwen, zooals je me schreef, vulde de oude dame laehend aan. Nu keek zij den ingenieur" nauwkeurig aan. Neen, maar, dat is sterkkrijschte zjj, dat individu daar zou ingenieur zijn Dat is mijn lieven schoonzoon, de rentenier Muller Ik herken hem duidelijk aan het lidteeken op, zijn rechterhand. Anders draagt die mooie mijnheer een baard, maar dien kan men voor een krats laten wegnemen. O, arme, bedrogen Carolina en mijn nog armere dochter, die met dit monster getrouwd is Een weldadige onmacht onthief de oude dame van de moeite zich in verdere redeneeringen te begeven. Muller stond op. Hij wendde zich tot de nog altijd als een fcoutpilaar ge— lijkende Carolina. Lieve vriendin, zei hij met snijd§nde stem, uw lieve visite heeft mooie manieren, uit ver- dachtmakingen, die even gewaagd als onzinnig zijn. Daar in dit huis echter een man van eer onbeschermd is blootgesteld aan snoode aan- vallen, heb ik de eer Muller verdween. Toen de schoonmoeder's avonds op het perron stond, dacht zij plotseling een spook te zien. Uit een coupe van den juist aangekomen trein stapte haar schoonzoon. Evenals altijd droeg hij een mooien, vollen baard en aan zijn rechter hand glansde zijn trouwring. Zijn costuum was bestoft, alsof hij van een ver uitstapje terugkeerde. Hij keek om zich heen en zag plotseling zijn dierbare schoonmoeder. Op haar losstormen en haar verwelkomen was het werk van een oogenblik. Waarom had zij hem niet geschreven, dat zij komen zou, hij had dan zijn uitstapje uit- gesteld en haar de stad en de mooie omstreken laten zien. Ontzet staarde zij hem aan. Maar Muller keek haar zoo onschuldig aan, dat haar twijfel meer en meer verdween en zij ten slotte overtuigd was, dat zij hem groot onrecht had aangedaan. Toen zij hem, aanvankelijk met horten en stooten, verteld had, waarvan zij hem had verdacht, schudde Muller weemoedig laehend het hoofd. Hem, den braven Muller, zoo te miskennen Neen, dat zou hij niet gemakkelijk te boven komen, dat was te veelDe oude dame kroop geheel in haar schulp en vroeg hem bijna smeekend, haar te vergeven. Na eenig dralen bood Muller haar ten slotte de hand. Toen schoonmama vertrokken was, ademde Muller ruimer. En den volgenden morgen verliet hij het tooneel van zijn heldendaden en reisde naar een andere badplaats, om zich voorzichtigheidshalve weer een baard te laten groeien. Want met een valschen baard kon hij niet naar huis terugkeeren. ELTJLF IIsT JtTOOID, te Ter Neuzen. HUISHOUDELIJRE VERGADER1NG, ver- plichtend voor alle leden en toegankelijk voor alle donateurs, op Zaterdag 13 September, des avonds 8 uren, op de boveuzaal bij den heer Jac. Schepins. HET BESTUUR. Ondergeteekende maakt bekend dat hij zich van af heden gevestigd heeft als en hoopt door een prompte #n civiele bediening zich ieders guust waardig te maken. J. KARTE Hi., Korte Dijkstraat, No. 114. Ter Neuzen, 12 Sept. 1902. te TER NEUZEN is van heden af 13 September 1902. K. L. LIPPENS, Kerkhoflaan, Ter Neuzen. (voorheen den heer L. ZANDSTRA). Aan bevel end, F. HARMS. 00

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 7