Gemengde berichten. Telegraflschebarichten, TER NEUZEN, 12 September 1902. ~RECHTSZAKEN. ArrondissemeHts-reehtbank te Middelhurg. De heer C. F. Kohler onderwijzer alhier, komt voor op de voordracht ter benoeming van een hoofd der school te Scherpeuzeel (Geld.). Het onlangs vermelde bericht, dat Ds. L. Boone, predikant bij de Oud-Geref. gemeente alhier, het beroep naar St. Philipsland had aangenomen schijnt zijn oorsprong gevonden te hebben in een geuit voornemen, dat evenwel nog niet definitief vast stond. Naar we thans vernecnen heeft Ds. Boone voor dat beroep bedankt. Bij Kon. besluit is pensioen verleend aan M., J. C., J., T. L. J. en 8. Wesdorp, kinderen uit bet huwelijk van wijlen W. M. Wes dorp, laatstelijk opziener 1* klasse der visscherij- politie op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, met wijlen J. A. Schot, f 300 aan M. F. Pieters, wed. C. L. van der Straeten arbeider bij de rijkswaterstaatswerken 173. De Ter Neuzensche kermis wordt gehouden op zulk een tijd van 't jaar, dat men zich onwille- keurig afvraagt, of zij het slot is van de zomer- vermakelijkheden in onze slad dan wel het begin van de winteramusemeuten. En in beide gevallen zou men konnen vragen //Wat komt er dan Althans als men door //men" verstaat dezulken, die in den langen winter, die voor de deur staat, nog wat anders van het leven verlangen, dan in de koude avonden rustigjes bij den haard te zitten. Gelukkig kunnen wij hen, die in de lange winteravonden ook wel eens buiten hun gewonen kring willen doorbrengeu, tevredeu stellen. Naar we hebben vernomen stelt de bekende vereeniging //de Yolharding" zich voor in October haar wintercampagne te openen met een soiree, waarin zoowel liefhebbers van muziek als van comedie iets van hun gading zullen vinden, terwijl zij, dank zij de onvermoeide pogingen van haar werkende leden en bestuur, in staat zal zijn het geheele winterseizoen, behalve muziek, ook tooneel, te genieten te geven. We willen niet vooruit- loopen,noch op de plannen van andere vereenigingen in ous midden, noch op wat hde Yolharding geven zal. Maar wel gelooven we te mogeu voorspellen, dat deze laatste wat goeds te berde zal brengen en daarom den steun verdient van alien, die in den winter ook wel eens wat moois willen hooren en zien. In verband met de herhaalde'aanvragen om versterking van rijkspolitie in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen, ter zake van de veelvuldige diefstallen aan de grenzen, is door den Minister van Justitie aan de verschillende brigade's marechaussee eene opgave gevraagd van de sedert 1896 in hun btwakingskring voorgekomen diefstallen. Ook is door belanghebbende adressanten eene opgaaf ingezonden van de sedert een paar jaar in de locale bladen vermelde diefstalberichten. Naar men verneemt zou de Minister voornemens zijn op de begrooting gelden uit te trekken voor versterking der marechaussee met een drietal brigade's. Ofschoon hierdoor reeds iets gewonnen zou zijn, vooral ook omdat de verschillende brigade's dan beter voeliDg met elkaar kunnen houden, is het toch duidelijk, dat met een dozijn manschappen meer de diefstallen in zoo'n uitgestrekt terrein niet beteugeld kunnen worden. Men heeft hier dan ook alle verwachting van de hulp onzer afgevaardigden, die weten, dat er geen overdrijving in het spel is en dat meer politie broodnoodig is. Intusschen hoopt men algemeen, dat de Minister reeds vddr de winter aanbreekt gebruik zal maken van het middel, dat hem ten dienste staat om hier hulp te verleenen, n.l. detacheering van de noodige manschappen. Als de gewone loop der begrooting moet afgewacht worden, zal stellig de winter bijna of geheel voorbij ziju, voordat de uitbreidiDg werkelijkheid geworden is. En voor een herhaling van hetgeen de afgeloopcn winter ons op het gebied van strooptochten en diefstallen heeft te zien gegeven, is men meer dan bevreesd. Van wel-ingelichte zijde meldt men thans aan de Middelb. Crt., dat van eene rechtsvervol- ging tegen deu pastoor van St. Jansteen geen sprake is. Het opmaken van proces-verbaal wegens wederrechtelijke vrijheidsbeneming, op last van den kantonrechter te Hulst, zal alzoo geen uit- werking hebben. De toedracht der zaak moet in geen enkel opzicht tot vervolging aanleiding geven. Zaamslag, 9 Sept. Een voor de jagers vluch- tende patrijs, vloog hedeu bij een burger alhier de wouing binnen. Aangezien hij al dadelijk bemerkte daar ook niet bij zijn vrienden te zijn aangeland, wist hij te ontsnappen, om daarna tegen de glazen te vliegen van een andere woning, waardoor hij zoo afgemat scheen te zijn, dat hij werd gevangen. St. Jansteen. In den nacht tusschen Woens- dag en Donderdag is in den polder Absdale auder deze gemeente ten nadeele van den landbouwer Ch. IJsebaert eene prachtige baatgevende koe ont- vreemd ter waarde van circa f 200. Het beest is gestolen uit de weide achter de schuur, waar het met de andere koeien den nacht doorbracht. Toen de meid en de koejongen des morgens de koeien stalden om te melken, ontdekten aij, dat er eene op het appel ontbrak. Na eerst in de buurt geiuformeerd te hebben is de heer IJsebaert naar Belgie vertrokken om zijn eigendom te zoeken, na eerst bij de politie te Hulst aangifte te hebben gedaan van den diefstal. Des avonds half zes werd er een telegram op de hofstede bezorgd, meldende dat de koe te Hemixem was aangehonden. De heer A. van Goethem alhier is ook te Yorstenbosch, gemeente Nistelrode, tot onderwijzer benoemd. Daar hij echter de vorige week te Wehl benoemd is en deze benoeming heeft aan genomen, zal hij voor Vorstenbosch bedanken. Clinge, 10 Sept. Heden werd alhier aanbesteed het vergrooten van de openbare school, waarvoor werd ingeschreveu als volgtP. Duivesteijn te Zaamslag voor f 4895, Joh. Schopman te Hulst voor 4825, P. J. Zeemknecht te Clinge voor 4822, J. Bouwens te Clinge voor 4810, A. C. Rijnberg te Ter Neuzen voor 4736, J. Bleijenbergh te St. Jansteen voor 4720, J. K. Vink en Cornelissen te Axel voor f 4700, Van de Voorden en Claassen te Sas van Gent voor 4695, Joh. Colson te Hontenisse voor 4644, Everaert en Bleijenbergh te St. Jansteen voor /4577, E. de Munter te Clinge voor 4493 en B. J. Reuling te Hulst voor f 4206. Voor- loopig gegund aan den laagsten inschrijver. 's Gravenlinge, 12 Sept. Tweede Kamer. De behandeling der beroepswet werd heden ten- einde gebracht. De eindstemming zal op nader te bepalen dag plaats hebben. De rechtbank heeft in hare sitting van 12 September de volgende vonnissen uitgesproken C. v. D., oud 23 j., landbouwersknecht te Clinge, is wegens mishandeling en vernieling veroordeeld tot 14 dagen gevar.genisstraf. P. J. S., oud 69 j., werkman te Heikant (Koewacht), is wegens diefstal veroordeeld tot 3 dagen gevang. C. d. F., oud 19 j., landbouwersknecht te Zaamslag, is wegens mishandeliBg ontslagen van rechtsvervolging. A. L., bijgenaamd M., oud S3 j., visscher te Philippine, is wegens beleediging van amb- tenaren veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis. J. B. d. M., oud 39 j., timmerman te Sas van Gent, is wegens mishandeling veroordeeld tot 10 boete of 5 dagen hecht. P. P. G., oud 35 j., visscher te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld tot 7 dagen gevang. In de ziting van het gerechtshof te's Graven- hage werd gisteren behandeld de bekende zaak van den meubelmaker J. F. B. van E., den arbei der P. Z. en den reiziger C. H. V., recidivisten, die door de rechtbank te Middelburg waren ver oordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf ieder. Het was de bekende gevaarlijke bende, die in Juni van dit jaar terecht stond wegens poging tot diefstal in een woning te Ovezand6, diefstal en poging tot diefstal in de R. K. kerk te Kwa- dendamme en poging tot diefstal in de kerk der gemeente van wijlen den heer Bakker te's Graven- polder. Zoo als men weet, was de beklaagde P. Z. na zijn verooordeeling ontsnapt, doch later in Belgie aangehouden en uitgeleverd. Het O. M. zag in de beklaagden drie voor de veiligheid zeer gevaarlijke sujetten. Met het oog ook op den ernst der gepleegde feiten werd een gestrenge straf weuschelijk geacht. Het eischte daarom veroordeeling der beklaagden wegens poging tot diefstal met braak, in vereeniging ge- pleegd, wegens diefstal met braak en wegens poging tot diefstal met braak en inklimming, ieder tot 8 jaren gevangenisstraf, onder aftrek der preven- tieve hechtenis voor den eersten bekl. De vsrdedigers vroegen voor hun olienten vrij- spraak of ontslag van rechtsvervolging, althans een lichter straf, en bestreden de strafbaarheid van medeplichtigheid aan poging en omtrent poging op relatief ondeugdelijke objecten. Een persoon uit Helmond op weg naar huis is door twee sujelten uit een woonwagen, in de Mierlosche bosschen aangevallen en om geld ge vraagd. De man gaf twee gulden en bood nog zijn horloge aan. De onverlaten waren hiermede echter niet tevreden, en staken en sneden den man dat hij voor dood bleef liggen. De daders zijn bekend en de hoofschuldige is gearresteerd. In de Halvemaanstraat, grenzende aan de beruchte Zandstraat te Rotterdam, hadden Dinsdag- avond twee orgeldraaiers, die met hun geziunen in eenzelfde perceel woonden, den heelen tijd ruzie gemaakt. Half een 's nachts kwam het tot een uitbarsting. Van beide zijden hebben mannen en vrouwen er op los gestoken, geslagen en gegooid. De eene orgeldraaier Van Boxtel begon met den auder, Rauhe, met een bierglas te slaan, en sneed hem aan den linker pols een slagader door. Toen werd er met messen en een bijl gevochten. De politie werd gewaarschuwd, die toen den hevig bloedenden Rauhe ontmoette en hem naar het ziekenhuis bracht. Bij het zoeken naar den dader vond men op de tweede verdieping, in een kamer, half naakt, Van Boxtel op den vloer liggen. Een steek was hem in den buik toegebracht, waardoor de inge- wanden uitpuilden. Met bijlslagen was hij aan het hoofd verwond en bovendien had de man nog een messteek in zijn borst. Dadelijk werd hij in het ziekenhuis opgenomen, maar hij zal er wel niet meer van bovenop komen. De vrouw van den orgeldraaier Rauhe was ook aan 't hoofd gewond. In hechtenis genomen zijn de vrouw van Rauhe en de schippersknecht J. van der Heijden, aan- staande schoonzoon van Van Boxtel. Terwijl 't gevecht plaats had lagen de kinderen van Rauhe te slapen, doch zij werden door het geweld en gekerm gewekt. Tetwijl de ouders of in het ziekenhuis of bij de politie in arrest waren, brachten zij den nacht alleen door in 't huis, waar overal bloedspatten kleefden. In den laatsten tijd werden de eigendom men van het Burgerlijk Armbestuur te St. Johannesga (Fr.) door sommigen als gemeen goed beschouwd. Een woning al is zij zeer bouwvallig, er kan in elk geval nog in gewoond worden, dat leerde de ondervinding werd. doodeenvoudig door een gezin betrokken, terwijl een woonscheepje uit het water werd getrokken en neergezet op een stuk land, ook aan het armbestuur toebehoorende. Het armbestuur maakte de zaak aanhangig bij de rechtbank te Heerenveen, die vonnis wees ten gunste van dat bestuur. Ofschoon dit den bewouer van het huis en dien van het woonscheepje werd aangezegd, bleken zij volstrek niet haastig te zijn in het ontruimen. Gisteren verscheen een deurwaarder om het vonnis ten uitvoer te leggen, het woonscheepje werd van het eigendom van het armbestuur verplaatst op het pu- blieke voetpad, dat toebehoort aan de gemeente Schoterland. De passage laags dat pad moet daardoor vrij wat beleaamerd worden, zoodat vrij zeker nu ook die gemeente met den sterken arm zal moeten optreden tegen den eigenaar van het scheepje, die zich onschuldig oordeelt, omdat niet hij zijn eigendom op dat terrein heeft geplaatst, maar de deurwaarder, op last van hoogere autoriteiten. De betrokken woning is nog niet ontruimd, wijl daanin eene gewichtige gebeurtenis plaats greep die het verveer der huismoeder niet toeliet. Ook een //handel". Iemand met een programma van verleden jaar, dat geheel verouderd bleek te zijn, verlaat het Panopticum te Amsterdam. Een van de voor den ingang geposteerde personen die toegangskaarten en catelogi verkoopen, vliegt op hem af, een dubbeltje in de hand. //Meneer, meneer een dubbeltje voor uw catalogus." Beste vriend, zegt de bezoeker, ik wil er je niet laten inloopen, maar deze catalogus is er een van het vorig jaar. z/Dat is niets", antwoordt daarop de kaarten- verkooper, /.geeft n hem mij Can maar eadeau dan verkoop ik hem wel aan een boer. Poging tot overrompeling. Op de bel-etage van perceel 142 in de le Jan van der Herjden- straat te Amsterdam woont mevrouw de weduwe L. Haar dienstbode is voor een paar dagen vertrokken en de nieuwe nog niet in dienst getreden, zoodat zij thans geheel alleen dat gedeelte van het perceel bewoont. Twee personen schelden gisternacht 10 minuten over half een herhaaldelijk aan tot eindelijk de bejaarde weduwe kwam vragen wat men wilde. Ze hadden een brief te overhandigen. De bevreesde vrouw verzocht dien onder de deur te schuiven, doch dat wilde men niet. //Alleen persoonlijk in handen stellen", dat was hun opdracht. De deur werd echter niet geopend. De vreemde bezoekers gingen aanvankelijk heen, doch stelden zich op in de benedenportiek van den aannemer Lotgering. Kort daarna werd bij mevr. L. aan de deur met een hard voorwerp gewerkt. Eindelijk werd een dik matglas op de hoogte van het nachtslot ingedrukt. De weduwe was met een tafelschel op de veranda gegaan en had de overburen aan de Ceintuurbaan gealarmeerd. Intusschen was de bovenbewoner opgestaan en half gekleed, ge- wapend met een stok, naar beneden gekomen. Door het kraken van de trappen gewaarschuwd, zijn de nachtelijke inbrekers op de vlucht ge gaan. Toen de politie verscheen, waren de vluchtelingen niet meer te achterhalen. Het perceel werd door de politie den geheelen nacht bewaakt. In verband met het ongeluk, dat onlangs aan een der golfbrekers te Scheveningen plaats had, waarbij een meisje uit Rotterdam ornkwam, meldt het «Rott. Nbl." Eere wien eere toekomt. Voor ons is verscheneu Maarten de Bruyn, nu oud 73 jaar, wonende te Scheveningen in de "Wassenaarsche straat 166, onder //Seinpost." Hij hetft 58 jaar de zee als visschersman bevaren en heeft daarbij 86 menschen zien verongelukken, terwijl hijzelf eenmaal een been en 2 ribben heeft gebroken. Nu is hij reeds tien jaar aan wal en ziet zijn kost te verdienen aan het strand door den verkoop aan vreemdeliogen van zeehoorns. Zoo was hij in onderhandeling met heeren over het verkoopen van twee zeehoorns, toen hij bemerkte, dat het in zee niet richtiug was. Hij zag een kind in zee spartelen en trachtteonmiddellijk zich daarheen te begeven tot driemaal toe moest hij terug, maar hij begaf zich nog dieper in zee, ging onder water, hij greep toe en hoewel hij zag dat het meisje nog leefde heeft hij enkel den jongen kunnen grijpen, dien hij daarop voor zijn borst naar het strand heeft gedragen en daar overhaudigd heeft aan de beide badvrouwen van de Sophiastichting, die daar werkzaam waren. Hij wenscht niet op te komen voor een bijzondere belooning, maar geconstateerd moet worden dat hij de redder is van den knaap en niet de politie-dienaar, die hem later iu ontvangst nam, toen de Bruijn hem uit de armen van den dood had gered. Op den Dam te Amsterdam nam Zondag iemand twee tramkaartjes van een 7jarige jongen die ze daar liep te venten, sprong op een wagen en reed weg zonder betalen. 't Kind kwam er nog goed af. Na eenigen tijd achter de tram aan te hebben geloopen, maar zonder haar te kunnen inhalen, ging hij staan huilen met 't gevolg dat voorbijgangers, aandachtig ge worden hem zijn verlies en ruimvergoedden. Maar de schavuit, die met de gestolen tram kaartjes was verdwenen Een marskramer te Meppel, negotie drijvende in galanterien, was Maandag te Wanneperveen met een kar, bespannen met twee flinke honden. In de Westerbuurt komende, liep daar een kat over den weg. De honden gingen er op los, de kat sprong over een sloot, de honden volgden, dooh kwamen in de sloot terecht, met de kar en hun baas. Daar de sloot nog al diep was en L. geen hulp kon bieden, verdronken de dieren en de negotie werd erg beschadigd. L. was zoo in de war, dat, toen er hulp kwam opdagen, hij zeide laat mij hier maar, dat kan ik toch niet weer te boven komen", maar hij werd zonder nader bezwaar op het droge gehaald. Een twintigjarig meisje te Long Sutton in de provincie Lincoln, Eugeland, zou Maandag- ochtend met haar verloofde een uitstapje naar Manchester doen en ging hand aau hand met hem de spoorbaan over, op 't oogenblik dat een sneltrein van Yarmouth aaukwam. Zij werd letterlijk in tweeen geredan. De jonge man sprong nog bijtijds terug. Het bericht over het vreeselijk ongeluk van Huret schijnt schromelijk overdreven te zijn. Huret is wel gevallen, maar hij heeft tot heden, naar aan de N. R. Ct. gemeld wordt, nog geen zijner beenen verloren. Er zijn weer twee ongelukken gebeurd in de Alpen. Eene mevrouw Levi uit Berlijn, is, toen zij met een rijtuig uit Pontresina gekomen, bij het Julier-hotel wachtte, tengevolge van het schrikken der paarden in een afgrond gevallen en gedood. Een koopman uit Weenen is Zondag van de Hochthor gevallen en verongelukt. De Minister van kolonieu heeft te Parijs een telegram ontvangen, gedateerd Fort-de-France 6 September, over den toestand op het rampzalige eiland. De gouverneur seint daarin, dat hij alle noodige beschikkingen heeft getroffen, teneinde de ontruiming van het noorden van Martinique en een regelmatige verspreiding der menschen ran daar in het zuidelqke deel des eilands te verzekeren. De vluchtelingen uit het noorden worden deels ondergebracht op staatseigendommen, deels op woonplaatsen, met aandrang door de planters en industrieelen van Martinique beschikbaar gesteld. In' afwachting van de komst der missie-Lacroix die een permanenten waarnemingsdienst komt in- richten, zijn voorloopig overal buiten het gevaar lijke gebied posten van gendarmes gevestigd, die bevel hebben de grootste voorzichtigheid te be- trachten. Dwangarbeiders zijn begonnen aan het verbranden der lijken van Morne Rouge en Ajoupa Bouillon. De gewonden worden te Fort-de-France verpleegd. Uit de mededeelingen van aan de ramp op 31 Augustus ontsnapte Europeanen en inboorliDgen blijkt, dat de menschen op straat of wier woningen bijna geheel open waren, gedood of gewond zijn. Zij, die zich binnenshuis in gesloten ruimten be- vonden, hadden alechts te lijden van een geweldige hitte en een begin van verstikking. Men hoort wel eens dat twee zusters op denzelfden dag trouwenmaar iets zeldzaams is het dat de ambtenaar van den burgerlijken stand op denzelfden dag de echtscheiding van twee zusters uitspreekt. Het geschiedde deze week te Luik. En een derde zuster van dezelfde familie heeft over veertien dagen ook een proces tot echtscheiding begonnen. De Altels, een van de gevaarlijkste bergen van het Berner Oberland, vooral gevreesd om de veelvuldige lawines, bedreigt een der naburige valeien met den val van een enorme hoeveelheid steen en rots. Voor 10 jaar heeft ook reeds het neervallen van een groote massa rots, die zich van den berg losmaakte, groote verwoesting aangericht, en veel personen gedood. De bewoners van de dorpen naar de zijde van Deldenhorn maken aanstalten om het gevaar te ontvluchten. Bij het graven voor de nieuwe onderaardsche spoorwegen te Parijs heeft men talrijke steengroeven ontdekt. Van vele dezer groeven was tot dusverre het bestaan niet bekend er zijn er, die dagteekenen uit den tijd van Lutetia. Aan de departementale bureaux te Parijs wordt een atlas opgehouden van den ondergrond der stad. Slecht 7 van de 20 arrondissementen waaruit Parijs bestaat hebben geen steengroeven aan te wijzen. Het talrijkst

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 6