kermis! No. 4277. Ter Neuzensche Courant Zaterdag* 13 September 1902. 42e Jaargang. Binnenland. FEUILLETON. 0NSCHULDIG VER00RDEELD. T^ftTKIIEIIDIEJ BLAJJD. De Boeren-generaals in Amsterdam. De Burgemeester van TER NEUZEX maakt bekend, dat Sjeilureiide de kermis, die Maandag 15 September a. s. begint en Zalerdag 20 September d. a. v. des nachta uin 12 nur eindigt, de tapperijen, spellen, kramen, enz. des nachts mogen openblijTen tenzij sluiting door de politie wordt bevolen. Ter Neuzen, 12 September 1902. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren was ingekomen de missive van het overlijden van den Minister van Kolonienmet een missive van rouwbeklag zal zij beantwoord worden. Bij artikel 58a der Bsroepswet werd een amey- demeDt-Rink, om den reclamaut te verplichten het ofiicieele stuk over te leggen, waarin hem door de Rijksverzekeringsbank de beslissing van den Raad van Beroep is medegedeeld, na bestrijding door den Minister van Justitie, verworpen met 41 tegen 21 stemmen. Een amendement-Fock, om te doen vervallen de verplichtiug van den griffier om op het klaagschrift onverwijld den dag van ontvangst aan teteekenen, werd eveneens verworpen met 57 tegen 5 stemmen. Op art. 60 werd een amendement-Rink om te doen vervallen de verplichte opgave der bewijs- middelen waarop de reclame steunt in het klaag schrift van den reclamant, door de Regeering over- genomen. Een amendenaent-Rink, op artikel 60 c. om de niet-ontvankelijkverklaring bij overschrijding van den termijn vooralsnog een gepleegd verzuim te herstellen facultatief te stellen, werd met 86 tegen 27 stemmen aangenomen. Op artikel 72b is overgenomen een araendement Van Asch vau Wijck (Ede) om 't binnentreden van woningen ook toe te laten in tegenwoordigheid *an den commissaris van politie of een wethouder. Bij de gisteren gehouden stemming voor de Tweede Kamer in district IX van Amsterdam zijn uitgebracht 5512 geldige stemmen. De vol- strekte meerderheid was dus 2757. Mr. P. J. Troelstra (soc. dem.) kreeg 2050 stem- men, de heer H. Bijleveld (antir.) 1643, de heer O. V. Gerritsen (vrijz. dem.) 1016 en Mr. N. G. Pierson (lib.) 808. Herstemming dus tusschen Mr. P. J. Troelstra en den heer H. Bijleveld. Bij de algemeene verkiezingen iu 1901 kregen •bij de eerste stemming de heeren H. Bijleveld (antir.) 1582, C. Lely (lib.) 1289, A. H. Gerhard (soc. dem.) 877 en Mr. J. A. van Gilse (vrijz. dem.) 799 stemmen. Bij herstemming werd toen ge- kozen de heer C. Lely met 2875 stemmen tegen 2058 op den heer II. Bijleveld. Bij de gisteren gehouden stemming voor de Tweede Kamer in district II van 's Graven- hage zijn uitgebracht 8816 geldige stemmen. De •volstrekte meerderheid was dus 1909. Mr. W. Dolk (lib.) kreeg 1916 stemmen, Jhr. Mr. W. Th. Gevers Deijuogt (autir.) 1883 en Mr. P. H. van der Kemp 17. Gekozen is dus Mr. W. Dolk. Bij de algemeene verkiezingen in 1901 werd gekozen de heer J. F. W. Conrad (lib.) met 2536 stemmen, tegen 1826 op den heer W. B. van Liefland (r. k.) en 164 op den heer P. J. in de Betou (vrijz. dem.) Aan verscheiden hoofdstations worden in den laatsten tijd de brievenbussen volgepropt met Nadat hjj haar al die verschillende toestanden had doen doorleven en kaar liefde verooideeld had onthouding, toen hij wist dat zij velkomen tot naar met wille- prentbriefkaarten, zoodat het postpersoneel niet genoeg tijd heeft om de brieven er uit te zoeken. Daarom heeft de directeur-generaal bevolen, dat die bussen voor de aaDkomst der treinen gelicht en uitgezocht moeteu worden, om vertraging voor de brieven en gewone briefkaarten te voorkomen. Men schrijft uit Amsterdam van Donderdag De ontvangst der drie Boerenhelden Botha, De Wet en De la Rey in de hoofdstad des Rijks, voorbereid en met eerbiedige sympathie geregeld, heeft men te beschouwen als de officieele ontvangst door het Nederlandsche volk. Zij had dieper indrukwekkendheid, hooger bekoring dan de ontvangsten te Rotterdam en te 's Gravenhage, al was zij wellicht iets minder spontaan. De vlag-versierde straten met de juichende menigte gaven den intocht der generaals, iets triomphaals, iets dat we den overwonnen, maar onovertroffen helden zoo gaarne gunnen. Er was een aangename drukte op de straat, drukte van menschen in feestelijk opgewekte stemming. lets Zondags was er over Amsterdam. Ook het weder, wat druilig in den vroegen morgen, ging feestelijk doen tegen het ont- vanguur. We vonden dan, in de bijzondere wacht- kamer, tot de begroeting gereed een aantal militaire autoriteiten, aan wier hoofd generaal Kool, commandant van de stelling Amsterdam, en den vice-admiraal Zeegers V eeckens met de commissie ter begroeting uit de Amsterdamsche burgerij. De wachtenstijd duurde lang, toch was de trein slechts enkele minuten over den bepaalden tijd. Op de perrons, overal waar een ,/gunstig" plaatsje vrij was, stond een kleine merfigte, tegen het kapwerk van het station waren nieuws- gierigen opgeklommen. Daar was, ten slotte, de trein. In een storm van, van alle zijden opploffende, hoera's stapten de drie groote mannen in hun eenvoudig zwart pak zoo simpel, zoo gewoontjes schijnend, uit hun salonrijtuig, zij en hun gevolg. Het driemanschap, de secretarissen en Dr. Leyds werden geleid naar de bijzondere wacht- kamer. De heer Mr. W. baron Roell verwelkomde hen met de volgende woorden HGeneraals! Als voorzitter der commissie aan wier uitnoodiging om in Amsterdam te komen, gij wel hebt willen voldoen, veroorloof ik mij een enkel woord van welkom tot u te richten. In u begroeten wij het stamverwante volk, twee jaren lang in een ongelijken strijd voor zijn vrijheid en onafhankelijkheid gewik- keld een opgedrongen strijd, die, en wegens het doel, dat er mede werd beoogd, en om de wijze, waarop hij tegen u werd gevoerd, zeker tot de meest afkeurenswaardige behoort, welke in de geschiedenis staan opgeteekend. Gij hebt dien tot het einde toe gestreden met een moed, een volharding, een zelfopoffering, welke de bewondering der geheele wereld hebben opge- wekt, en toen gij ten slotte de wapens neder- egdet, geschiedde dit alleen omdat krachten erT middelen tegen u in beweging werden gezet, die het stoutste hart en den krachtigsten arm moesten verlammen. Nederland, in hart en nieren aan uw volk verknocht, heeft in dlen strijd met u medegeleetd, wij hebben, gij weet het, met u gehoopt, ge- .eden, gebeden en wij treuren met u, nu uitslag naar Gods raad een ander was vurig werd verlangd. Daarom ouderworpen was, zeide hij op zekeren -eigenaardig warme stem, waarover hij keur kon beschikken De opoffering welke ik mij vrijwillig opgelegd heb, gaat boven mijn krachten Ik kan mij er niet mede tevreden stellen u hier te zien in deze zaal, evenala een vreemde. Zoudeu wij niet, ten- minste gedureude eenigen tijd geheel alleen kunnen leven, ver van de wereld, ver vau het drukke aewoel, zijde aan zijde, elkauder bemiuuende zonder eenigen dwang, in voile verrukkelijke vrijheid ja> j8) riep zij geheel door hem medegesleept. Dat is ook mijn innigste wensch, mijn eenige droom Waarom zullen wij Parijs. niet onlvluch- reizen Niets weerhoudl ten mij en te zamen gaati hier, dat proces zelfs niet. De president der rechtbank heeft mij ontslageu van de verplich- ting om er in op te treden. Hij zal mijn geschreven getuigenis voorlezen. Wij kunnen vertrekken zoodra gij wilt, morgen of zelfs vandaag nog. Laat ons reizeu door Italie, Zwitserland, Spanje. Wat komt 't er op aaD, als ik u slechts tiij mij hebt Neen, mijn beveling, ik zou er met in kunnen toeatemmen, u te laten reizen. In Frankrijk in den vreemde, zoudt ge in de hotels 8® afstapt, niet kuunen verbergen wie ge zqteea kan de dan zoo het u niet een onbescheidene zou u dadelijk zich er over verbazen, mij aan uw lk heb een ander denkbeeld. hooren. Ik wed, dat het mij hebben bevreemd. dat wij, toen uw komst in ons vaderland zekerheid was geworden, er prijs op stelden, de mannen, wier namen als die der aanvoerders, van zoovele helden, steeds op aller lippen hadden gezweefd, in Neerlands hoofdstad van aangezicht tot aangezicht te ontmoeten en hen persoonlijk getuige te doen zijn van de gevoelens, aldaar ten opzichte van henzelven en van hun volk gekoesterd. Wij danken u, dat gij aan dat verlangen gehoor hebt gegeven en spreken er den wensch bij uit, dat ook de ontvangst u hier bereid, moge medewerken om een straal van hoop en bemoediging te doen lichten aan den donkeren hemel van uw zoo zwaar geteisterd volk. In naam van alien, hier tegenwoordig, van de velen daarbuiten verzameld om u hun hulde te brengenheet ik u van ganscher harte welkom". Met een /bravo I" tuigden de omstanders van hun instemming met deze woorden. Toen werden de autoriteiten voorgesteld aan de generaals. Typisch, die zwaar beuniformde, fraai be- kruisde officieren in een handdruk met de nu vooral o zoo eenvoudige mannekens, die vrien- delijk, glimlachend de handdrukken ontvingen. Generaal De la Rey, sprekend in zijn Afri- kaansch, bracht het eerste woord van dank uit. Het was den generaals aangenaam geweest, zei hij, van de hoofdstad van Holland een uit noodiging te ontvangen. Wij zijn niet hier, zij hij, voor ons zelf, ook niet uit politieke oogmerken. Nadat wij den vrede te Vereeniging hadden moeten sluiten, gedwongen, is het voor ons niet om naar Europa te komen om groote ontvangsten te hebben. Wij hebben niets gekregen, waar wij voor gebeden en gestreden hebben, maar wij moeten ons onderwerpen aan den wil van God, Die gezegd heeft//Tot hiertoe en niet verder. Daarom zijn wij niet gestemd voor groote ontvangsten. Doch toen wij, te Madera aankomend, de eerste hand van vriendschap toegestoken kregen uit Holland en een uitnoodiging uit Amsterdam, toen zeiden wij: //Dat mogen we niet afslaan." Zoo komen we hier, zonder politieke bedoeling, %iaar om hulp te zoeken voor ons volk, dat aan al het noodige behoefte heeft. Wij weten, dat vele oogen op ons gevestigd zyn, maar wij zijn geen menschen die ons bezighouden met wat is het werk van den staatsman. Nogmaals dank ik u voor de vele banden die uw volk ons toegestoken heeft om ons te helpen." Weer een kort //Bravo Dan gingen de generaals naar buiten, naar de rijtuigen en een stoet vormde zich daar voor den feestelijken intocht in de hoofdstad. Langs den korten weg waarover verspreid een massa van vele duizenden in geestdriftvol ge- juich voor de generaals, ging de stoet, Botha in het eerste, De Wet in het tweede, De la Rey in het derde rijtuig, naar de Nieuwe Kerk, den hoofdingang op den Dam. Het prachtplein indrukwekkend weer in zijn massale levende bevolking. Het geheele enorme grijsbelichte kerkinterieur was gevuld, propvol, een massa, eerbiedig ge- rezen toen de generaals binnentraden. Weemoedig dreunden de slepende orgeltonen door de kerkruimte. In de middelste der drie overheidsbanken tegenover het preekgestoelte namen de generaals plaats om de toespraken aan te hooren, die nu tot hen gericht werden. Zij zaten onbeweeglijk met strakke gezichten, De la Rey soms de hand even aan het oor en geen moment toonden zij nieuwsgierige, herkennen en ,ijde te zien. Laat eens bevalt. Wij moeten, om ons geluk te verbergen, een stil, afgelegen hoekje zoeken, op het land of __n het strand. Wij nemen deu een of anderen naam aan en leven doodeenvoudig, zonder iemands aandacht te trekken. Niemand zal weten, waar wij ons verborgen hebben, niemand zal ons lastig vallen. Wij zullen geheel voor elkander leven. Laat ons zoo spoedig mogelijk gaan, riep zij, geheel in verrukking bij de voorstelling welke hij aan de zaak gaf. Zij kozen als plaats der afzondering een klein huisje zeer landelijk gelegen, in het lieve gehucht Vaucotte op de Normandische kust. Zij had alles vergeten, haar rang, haar forluin den dood van haar echtgenoot, alles, om hem. Wat hem betreft hij vergat niets. Integendeel dacht bij onophoudelijk aan zijn plannen, en glim lachend zeide hij tot zichzelf Prins Orsilof had gelijk. Het huwelijk is thans zeker. Haar en haar millioenen heb ik aan den haak Zooals Hanley Gardiner aan Jeanne Berard be- loofd had, was hij dadelijk begonnen met de pogingen, welke moesten voeren tot vernietiging van het eerste vounis, waarop de zaak opnieuw voor een andere rechtbank behandeld zou worden. Na een laag enderhoud met de* adrocaat kreeg hg de overtuigimg, dat do kanse* om veruietiging van het vonnis te verkrijgen, zoo slecht mogelijk stonden. De straf, levenslange dwangarbeid, was geheel in overeenstemming met het karakter van de misdaad, waaraan Berard schuldig was en in den loop der debatten, had de president geen enkele van de fouten of vergissiogen gemaakt welke de verdediger dadelijk opteekent, om er later een wapen uit te smeden. Om kort te gaan, alle door de wet voocgeschreven vormen waren in het oog gehouden, en het hof van cassatie hield zich steeds enkel bezig met den vorm van de zaak, zonder zich in te laten met het feit, waarover de zaak liep. Toen hij deze overtuiging gekregen had, begon sir Gardiner er aan te wanhopen, met wettige middelen en langs den gewonen weg te zullen slagen. Daarom keerde hij terug tot het eerste echt Ameri- kaansche denkbeeld, om zich niet te beroepen op het verstand der rechters maar een aanval te doen op hun hartstochten. Hij wilde hen er toe brengen, door de stem van hun gaweten tot zwijgen te brengen, redenen tot vernietiging van het vounis te zien terwijl deze in werkelijkheid toch niet bestonden. Om kans van slagen te hebben, wilde hij zijn tegenpartij eerst leeren kennen: hun gewoonten, hun 8inaak, hun neigingen, in e£n woord, het zwakke punt van elk kuras, om er tussche* te dringen en des te zekerder ts kunnen treffen. Dit ouderzoek vertrouwde hij toe aan eenige verknochte vriendeu, die steeds gereed stonden om de meest kiesche diensteu te bewijze*, en waaraan een schatrijk man noait gebrek heeft. Men' wist hem spoedig made te deelea, dat van de twaalf rechters, die eea oordeel sondes moetea voor de wel wat langdurige redevoeringen eenige verveling. Het eerst sprak professor De Louter, voor zitter van de Zuid-Arikaansehe Vereeniging. De schare zong Psalm 121 vers 1 z/Sla de oogen naar't gebergte heen, vanwaar ik dag en nacht, Des Heeren by stand wacht." Daarna sprak de heer Bijleveld namens het Christelijk Nationaal Boeren-Comite die zijn speech gevestigd had op het Wilhelmuscouplet z/Mijn schildt ende betrouwen". Na deze toespraak werd gezongen//Een vaste burcht is onze God". Dan was het woord aan den derden spreker Ds. De Visser, namens de Amsterdamsche pre- dikanten. Ds. De Visser noodigde ten slotte de schare uit te zingen Psalm 27 vers 7 //Zoo ik niet had geloofd, dat in dit leven mijn ziel Gods gunst en hulp genieten zou." En als de stilte was gedaald, verhief zich Ds. De Visser weer en sprak den Oud Tes- tamentischen zegen De Heer zegene u en behoede ude Heer doe Zijn aangezicht over u lichten en zij u genadig. De Heer verheffe Zijn aangezicht over u en geve u vrede. Uit de kerk eveneens langs een korten weg reed men naar het stadhuis. En ook gedurende dezen rit was het een overstelpende geestdrift van een enorme, dicht op de trottoirs saamge- pakte massa. In het stadhuis werden de generaals officieel door het gemeentebestuur ontvangen. In de raadszaal stonden burgemeester en de wethouders en de leden van den gemeenteraad tot die ont vangst gereed. De burgemeester Mr. W. F. Van Leeuwen sprak hen toe. Generaal De Wet antwoordde in een toespraak zoo vol eenvoud en toch zoo vol welsprekend- heid, dat in dezen dag van niet altijd even fraaie rethorica, geen indruk dien kon evenaren, welken het rustige woord van den glorieusen held gaf. In diepe stilte aangehoord, klonk na de woorden van den generaal even een ontroerd bravo op. Daarna werden de Raadsleden aan de gene raals voorgesteld en de plechtige ontvangst ten stadhuize was afgeloopen. De generaals begaven zich thans voor een rijtoer door de stad. Met een lunch in den huize Couturier aan het slot, weer naar buiten. Overal groote geesdrift van een massa be- langstellenden. Hier en daar werden uit de huizen bloemen geworpen in de rijtaigen. Het lunch droeg een meer intiem karakter. Nadat het geeindigd was, werd om halfdrie opnieuw een stoet gevormd, voor een rit naar het Paleis voor Volksvlijt, waar de vereenigingen zullen defileeren en betoogen. Om drie uur kwamen de generaals aan by het Paleis voor Volksvlijt. Zij werden ge- recipieerd op het tooneel van de kleine zij zaal, waar zij plaats namen op stoelen en waar nu langzaam de stoet der vereenigingen om een middenrotonde van groen heen, langs hen trok. Indrukwekkend was dit om het blij-juichend spontane van de begroeting, die telkens zoo'n groep vereenigingen zich veroorloofde en die de generaals met een vriendelijken hoofdknik of een wuiving met de hand beantwoordden. De groote zaal van het Paleis in haar tooi van vlaggen en gurlandes, een reuzenschild met w welkom" tegenover het podium, waarop de stoelen stonden voor de generaals en de hunnen, maakte, bevolkt alweer door een groote menigte een frappanten indruk. In de rechtsche hal stonden met haar vaandels de 88 vereenigingen, die defileerden. uitspreken iu zake het cassatieberoep van Berard, vijf of zes oDaantastbaar waren. Deze stonden boven elke omkooperij en het zou dwaasheid zijn eene poging aan te wenden, om de stem van huu geweteu tot zwijgen te brengen. Onder de zeven die overbleven telden er vier niet mede. Dit waren ook uiterst eerlijke lieden, rechtsgeleerden, die vroeger een goeden naam hadden, maar ouderdom, ongesteldheden, enz. hadden figuranten van hen gemaakt. In plaats van een eigen meening te vormen, spraken zij de drie overblijvende ambtgenooten na en stemdeu eveuals dezen. Deze drie, in de voile kracht van hun leven, waren zeer invloedrijk, en erkeud hoogst verdienste- lijke en knappe menschen, maar gelukkig voor Hanley Gardiner, behoorden zij juist, zeide, tot de personen, die niet ongenegen a aan zekere invloeden te gehoorzamen. Dadelijk besloot hij op hen zijn aanval te richten, maar zeer slim en handig in zaken, begreep hij, dat 't uoodig was, zich zoo min mogelijk met de zaak in te laten. In het belang van mejuffrouw Berard wenschte hij zelf de leiding op zich te nemen, zonder dat iemand bemerkte, dat hij er achter zat. Hij vond het bovenal wenschelijk, zich niet te wenden tot de betrokken personen, maar tot hunne omgeving. naar men waren (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 5