Algernon Uieuws* ea Adverteatieblad 7 o o r Zesuwsch'Tlaaadirsa. No. 4277. Zaterdag 13 September 1902. 42® Jaargang. Landbouwberichten. Gemengde berichten. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. BBBSTB BLAD. ZUID-AFRIKA. De Fransche zusterscholen. Spanje en de kerkelijke vereenigingen. Een ergerlijke behandeling. Het gebruik van Chilisalpeter in het najaar. SSCHE COI R t VT. ABONNEMENT Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,—Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADTEiTEKTliK: Van 1 tot 4 regela 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij direct* opgaaf yan driemasl plaataing denelfde advertentie wordt da prjjs alechta tveemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatamimts berekend. Bit bind veruhljB< Haanilaf., Woeaidag- en VrlJdBgavaad, mitgegonderd op Fee.ldageo, by de Firms P. 3. FA* DB I11DB t* Tat Heuea. Het ambtelijke verslag van de bijeenkomst, tnsschen Chamberlain en de generaals gehouden, is Woensdag verschenen. Den 20 Augustus vroegen de generaals Cham berlain om een ouderhoud teneinde een zaak van het hoogste gewicht met hem te behandelenzij verzochten den Minister een dag te bepalen. Chamberlain bewilligde in het onderhoud, maar verzecht te voren te mogen weten wat het ender- werp was, waarover de generaals wildeu spreken, opdat hij zonder uitstel de zaak kon aanvatten. De generaals antwoordden, dat de voornaamste onderwerpen wareneen verzoek om velledige amnestie voor alle Engelsche onderdanen, die aan den oorlog deelgenomen hebben gratie voor alien, die veroordeeld zijn wegens daden gedurende dea oorlog begaaneen poging om een jaarlijksche som tot een voldoend bedrag te verkrijgen voor den enderstand van weduwen en weezen van burgers, en van invaliede burgers. Verder hielden de voorstellen in gelijke rechten yoor het Engelsch en het Hollandsch op school en voor den rechtergelijke reehten, gelijk voor de Engelsehen zoo ook voor de burgers, die zich aan de voorwaarden van onderwerping houden, en das dadelijk terugbrengen van burgers naar hun woonplaats en yrijlating van de gevangenen her- benoeming of schadevergoeding voor ambtenaren van de gewezen republieken vergoeding van alle schade, door den oorlog toegebraehtteruggave van in beslag genomen hoeven aan de eigenaars betaling van de wettige verplichtingen van de republieken, ook die tijdens den oorlog aangegaan herroeping van de voorgestelde inlijving van Trans- vaalscfl grondgebied bij Natalverlenging van den termijn voor het aflossen van schuld van burgers aan de regeeringeu der republiekfin, waardoor zij verzekerd worden van de voordeelen van art. 10 van de voorwaarden van onderwerping. Veorts teekenen de generaals verzet aan tegen den dwang, waarmede het afleggen van den eed van trouw gevorderd wordt. Chamberlain antwoordde, dat het aantal en de aard van de voorstellen hem verrasten. Hij herin- nerde de generaals, dat de voorwaarden, te ereeni- ging verleend, in de geschiedenis zonder voorbeeld zijn wegens hare edelmoedigheid. De voorstellen van de generaals beoogen een geheele nieuwe overeenkomst, op vele punten geheel in strijd met de geteekende overeenkomst. De Minister acht het niet in overeenstemming met zijn plicht em over voorstellen van dien aard in discussie te treden. Hij voelt zich verplicht duidelijk te zeggen, dat hij niet bevoegd is over eenig punt, dat geregeld is, weer te beginnen. Botha antwoordde, dat de voorwaarden van enderwerping de Boeren waren voorgelegd om aan te nemeu of te verwerpen in hun geheel. Om verder bloedvergieten te voorkomeu, hebben zij ze aangenomeD, maar zij besloten zoo spoedig mogelijk voor goedertierenheid te pleiten. Zij vertrouwden op de verzekeringen van Milner en Kitchener, dat het aannemen van die voorwaarden hen niet belette om als onderdanen, van den Koning overweging te verkrijgen van alle zakeu, die voor de onderdanen van de nieuwe kolonien verderfelijk zijn. Verder merkten de generaals op, dat Milner en Kitchener beloofd hadden, vortoogen te znllen indienen ten gunste van amnestie. En Botha zeide nog, dat de generaals Chamberlain niet naderden om hem het recht te vragen, een nieuwe overeenkomst in plaats van de onde te stellen, maar om als onderdanen van den Koning voor goedertierenheid en rechtvaardigheid een eerlijk gehoor te vindsn. In zijn antwoord betreurt Chamberlain het, dat de generaals niet de voorwaarde aangenomen hebben om niet op de overeenkomst van Vereeui- ging terng te komen. Daarop schreef Botha, dat zij zich aan die voorwaarde onderwierpen, en het officieele onder houd volgde. Chamberlain verwelkomde de generaals in den *orm. Botha ontkende, dat er aan de zijde der generaals eenig voornemen bestond om de voorwaarden van onderwerping te veranderen. In zijn antwoord zeide Chamberlain, dat de krijgsraadcommissie niet alle gevallen, waarin straffen nog niet afgeloopeu waren, zau onderzeeken onzekere lezing Red. N. R. Ct.), maar alleen nieuwe getuigen zou hooren in gevallen, die revisie behoevenin andere gevallen zou zij de vraag overwegen of een geheele of gedeeltelijke amnestie aaubevolen kon worden. Botha zeide, dat hij teleurgesteld was over het uitblijven van de amnestie bij gelegenheid van de krening, aangezien Kitchener beloofd had een dergelijke aanbeveling aan de Regeering te doen. Chamberlain zeide, dat er in de stukkeu, die de regeering ter hand waren gekomen, daarvan geen gewag is gemaakt. Hij zou zich niet mengen in edelmoedige plannen van de Kaapkolonie en Natal betreffende hun rebellen. Botha merkte op, dat zij enkel grootmoedigheid verlangden om alien in staat te stellen in de toekomst in vrede in Zuid-Afrika te levsn. Chamberlain verklaarde in zijn antwoord aan Botha, dat er geen bezwaar was tegen den terug- keer der gevangenen, die eerlijk en rechtuit waren, maar ieder, die mogelijk vijandig tegen Engeland gezind was zou niet terug mogen keeren. Hij loochende voorts de mededeelingeu in de dagbladen, dat Milner van plan was om de hoeven der burgers te verkoopen de regeering zoude echter gerechtigd zijn land te onteigenen ten openbare nutle tegen betaling van volledige schadevergoeding. Hij verwees naar de wetgeving in Engeland en Nieuw-Zeeland, waar de plaatselijke everheid tegen volledige schadeloosstelling land van een grond- eigenaar kan in handen krijgen om er kleine grondbezitters op te vestigen. Chamberlain voegde er aau tot, dat elk voorstel van dien aard bekend moet worden gemaakt en aan ieder goed bekend meet zijn vdor het kan worden ten uitvoer gelegd. Botha gaf zijn misnoegen te kennen, dat er nationale verkenuers waren benoemd in de com- missie, die de gift van 8,000,000 beheert. Chamberlain antwoordde, dat zij niet sterker vertegenweordigd waren in de commissie dan anderen. De regeering raoest eerlijk blijven tegenover hen, die haar geholpen hadden. Hij voegde er aan toe, dat de Boeren, die in Natal bleven, niet onder den voet getreden zouden warden. De krijgswet zoude niet veel langer van kracht blijven. Met betrekkiug tot de weduwen en weezen had de regeering alles gedaan wat zij kon toestaan. Ten besluite drong hij aan op een politiek van vergeven en vergeten. Nu de oorlog uit is, zeide hij, wenschen wij u te erkennen als mede- onderdanen, arbeidende voor den votrspoed en de vrijheid van Zuid-Afrika. De dag voor de invoeriug van volkomen zelfbestuur hing af van den spoed, waarmede de oude bitterheden weg- stierven. De regeering wenschte niet dat eenig deel der bevolking geheel en al onvertegenwoor- digd was, zij vroeg de nieuwe onderdanen allten haar halfweg tegeraoet te komen. De bijeenkomst eindigde daarmede. De burgemeester van la Ferriere riep, toen hij het bevel van den prefect kresg om de doer zusters bestuurde sohool in zijn gemeente te sluiten, een buitengewone vergadering van den gemeenta- raad bijeen. Tegen het bedoeld bevel ward toen een motie van pretest aangenomen en besloten werd met de uitvoering waarmee men thans bezig is om aan de voorzijde van het stadhuis een gedenksteen aan te brengen ter eere van de superieure dier zusters, die reeds 34 jaren in de gemeente liefdewerk heeft betracht. Een petetie van de bevolking zal naar de Kamer worden gezonden. Ook in Spanje is van regeeringswege een be- wegirg gaande tegen eeuige kerkelijke scholen en vereenigingen. De #Diario Rspanol" meent te weten, dat de regeering in de hangende onder- handelingen met het Yatikaan haar houding als volgt zal aangeven 1°. alles met betrekking tat de godsdienstige orden, zal behandeld en geregeld worden met Rome. Tijdens den duur der onder- landelingen zal geen maatregel genomen worden betrekkelijk de congregaties2°. de regeering is geneigd, een plotseling afbreken der besprekingen zooveel mogelijk te voorkomen3°. de regeenng erkent, dat de congregaties integreerend deel van de kerk uitmaken en dat gemeentewet ep haar niet van toepassing is. De Zwitsersche regeering heeft het spoerweg- personeel te Zurich op ergerlijke wijze voor't hoofd gesteoten. Toen toch de Koning van Italie op zijn doerreis door Zwitserland te Zurich aankwam stelde de politie daar kalmweg het geheele spoor- wegpersoneei aan het station in verzekerde bewaring tot de koninklyke trein weer vertrokken was. Do stationibeambten zijn ziedend I. Het kan ongetwijfeld zijn nut hebben in deaen jd er eens op te wijzen, hoe ook het gebruik van Chilisalpeter in het najaar van groot nut kan wezen. Yan algemeene bekendheid kan bet ge- acht worden, dat Chilisal peter als stikstofsaest zeer heoge waarde bezit. Stikstof nu is een be- staaddeei van elk onderdeel der plant. Zelfs het rieinsta stukje er van is onbestaanbaar zonder stikstof. Dit element toch helpt aeo aan de opbouwing van eiwit, dat in elke col wordt aan- getreffei. Waar groei is, daar vormen zich nieuwe cellen, daar wordt das ook eiwit gepro- dueeerd, daar is ook stikstof noodig. Bekend mag 't ook heeten, dat de luchtstikstof voor de planten niet dienon kan, tenminste voor ds meeste cultuur- gewassen niet. Zij moeten derhalve stikstof- bronnen in den bodem vinden. Waar nu echter gedurende heel een voorjaar en heel een zomer een gewae zich aan dese bronnen gelaafd heeft, daar ligt het voor de hand, dat de voorraad zoo laagzamerhand vermiudert. Wenacht men dus ook nog in den nazomer en in 't begin van den berfst de planten in de gelegenheid te stellen te produceeren, te groeien, dan is een aanrnllen in de eerste plaats van den stikstofvoorraad in den bodem niet overbodig, ja zelfs zeer aanbevelens- waardig. Het ligi niet in onze bedoeling, om onze lezers aan te raden alle thans nog te velde staande gewassen nu nog een stikstofmest toe te voegen. Integendeel, de meeste zijn zoo goed als vol- wassen. Yoor haar zou nock een of andere stik- stofnaest noch deze of geene andere meststof meer baten. Maar wel achten we een stikstof bemesting hoogst aanbevelingswaardig voor die gewassen, welke pas ga&n groeien. Welke dat zijn Ocb, we behoeven 't immers niet te vertellen. Ieder landbouwer voelt reeds, dat we in de eerste plaats de wintsrgrauen en wel vooral tarwe op 't oog hebben. (Slot volgt.) Woeusdagmorgen viel in het Merwedekanaal voorbij de Zeeburgersluizen de 70jarige vrouw van den schipper K. Yeen bij het waterscheppen ever- boord. Daar het ongeluk te laat door den man werd opgemerkt, heeft men het lijk na lang zoeken opgehaald. Te Bonnen (Dr.) was men bezig twee jonge paarden te berijdeu voor een wagen. De paarden raakten op hoi en kwamen in hnn woeste vaart in aanraking met een anderen wagen, waarop vij kindsren zaten. Ook de paarden van dezen wagen sloegen op hoi, met bet ongelukkig gevolg, dat een der kinderen, een knaap van 9 jaar, er a" viel en overreden werd. De dood volgde spoedig Een der knechten van een veehouder te Wassenaar heeft door het melken van koeien, die in hevige mate aan ontsteking der uiers leden, een kwaadaardigen uitslag aan handen en armen gekregen, die zich reeds ernstig laat aanzien. Hoewel het hem niet bekend was, schijnt het dat hij een wondje aan een der handen heeft gehad, waardoor de smetstof der uiers met het bloed in aanraking is gekomen. In den regel worden de //zeere spenen" der koeien bij de melkers en melksters weinig geteld. Uit dit geval blijkt wederom dat voorzichtigheid aan te bevelen is. Dezer dagen ken men te Dalem een bijna 90jarige man bezig zien met havermaaien en opbinden. Zijn kameraden en omstanders be- wonderden den krassen grijsaard, die het zelfs tegen den beaten werkman nog niet behoefde op te geven. Te Olst wilde een boer zijn stier een Heus- ring aandoon, maar het woeste dier viel zijn baas aan en verwondde hem zoodanig aan het hoofd, dat de dood spoedig volgde. Te Enschede is een politieagent door een anspersoon levensgevaarlijk verwondzijn too- stand is zorgwekkend. De dader is gearresteerd. Aanleiding tot het geval was dat twee agenten een 15 a 20tal personen, die wat diep in't glaasje ladden gekeken, aanmaanden uiteen te gaan. Nadat de mannen zich in twee partijen hadden verspreid, elk gevolgd door een agent, werden da agenten aangevallen met het bekende gevolg. De verslagene is geopereerd. Dinsdagechtend is te Utrecht een 58jarige werkman met een groote zak. bloem van een trap gevallen. De ongelukkige kwam onder den zak te liggen en werd levensgevaarlijk gewond. Naar let ziekeuhuis gebraoht, bleek hij bij aankenast aldaar reeds te zijn overleden. Te Rotterdam werd Maandagavond i em and aangshouden, die in een zak 15 kilogram uitge- »eend vleesch vervoerde. Naar het abattoir ge- bracht, bleek het vleesch afkomstig te zijn van eenhond, en werd het voor measchelijke consumptie afgekeurd. Yoor rnim een jaar werd to Haarlem doer eenige liefdadigheidsvereenigingen sen voorstelling gegeven ten bate van een Haarlemscbe vrouw, wier man in Zuid-Afrika was, waar hij aan de zijde der Boeren streed, en, naar het heette, ge- sneuveld was. De vrouw verkesrde in behoeftige omstsndigheden en werd door die vereenigingen behoorlijk geholpen. En sie, eenige dagsn ge- leden wordt zij verrast door de terugkomst van den gesneuveld gewaanden echtgenoot, Krupp ge- heeten die alleen door den oorlog in de on- mogelijkheid was geweest om geld of bericht te zendsn. Op een grensdorpje in het Noorden des lands trad dezer dagen een handelaar uit Winschoten een eeuvoudige herberg binnen, en bestelde een kop bouillon. De kasteleinsvrouw zag den vreemden bozoekor verwendsrd aan blijkbaar kende zij dien vreemden drank niet. Zij wilde't echter niet laten bemerkea en verontschuldigde zich zeer gevat met de woerden z/Dat vat heb wie nou juust niet ansteken, meneer 1" Maandagmorgea i* op den in aanleg zijnden epeorweg Saint-a-Greve-Le-Cheylard, in de Cevennee, een viaduct over den Bompas, ter hoogte van 35 meter ingestort. Negen werklieden werden gedoed. Te Glasgow is een ernstig ongeluk gebeurd met de electrische tram. Een wagen geraakte onklaar bij het oprijden van een helling, en liep in duizelingwekkende vaart terug. Hij botste tegen ten tweeden wagen, die werd meedegenomen, en deze beiden sleurden een derden wagen mede. Sommigen der reizigers sprongen met meer of minder gelnk uit de wagens, anderen bleven zitten, totdat de eerste wsgen, na een lantaarnpaal verbrijzeld en twaalf meters troteir epengescbeurd te bebbeB, ia een winkelgevel liop, en daar tot staan kwam. Een vrouw werd bjj het ongeval gedood26 meaaehen werden gewond.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1