Landbouwberichten. (iemengde berichien. TER NEUZEN, 8 September 1902. aanknoopen, zooals het dat met den Evangelischen Verein in Duitschland wilde doen, het een be- sliste at'wijzing kreeg, waardoor de internationale bijeenkomst, die te Hamburg gehouden zou worden, niet kon doorgaan.Tusschen ons en Huge land is alles uit. Nu ik van den onrechtvaardigen oorlog ge- sproken, heb, dien Engeland tegen de Zuid-Afri- kaansche republieken heeft gevoerd, erken ik gaarne, dat onder alle groote mogendhedenFrankrijk wellicht de eenige is die hoewel het zich dikwijls vergiste belangelooze oorlogen gevoerd heeft, uit edele beweegredenen. Maar er beslaan tusschen ons land en Erankrijk geen punten van aanraking, noch in den volksraad, noch in belangen. Over Rusland behoeven wij niet te spreken. Duitschland blijft dus over. Ik ontken niet, dat de Duitsche politiek, die verstandig, en de Duitsche nijverheid, die kolossaal is, ons wel zouden aantrekken. Maar van het autoritaire, het militaire, het korporaalachtige in de Duitschers hebben wij een hartgrondigen afkeer. Wij Neder- landers hebben een heel andere opvatting van onze politieke rechten dan de Duitschers. Wat het ons zoo moeilijk maakt, in anderen op te gaan, dat is onze geest van onafhankelijkheid. In dat opzicht zouden wij 't niet met de Duitschers kunnen vinden. Maar wij zijn niet 'tminst vijandig tegeno/er hen. Integendeel, wij streven er naar, met Didtschland in goede, uitstekende nabuurscha® te leven. Maar meer niet. En indien Nederland aangevallen werd Iu dat geval zouden wij moeten zien. Maar voor 't oogenblik zie ik geen gevaar. Wij leven onder het vrijhandelstelselonze havens, in Europa en in onze kolonieu, staan voor ieder open wij staan niemand in den weg. Waarom zouden wij dan aangevallen worden Laten we blijven wat wij zijneen onafhankelijk volk, op goeden voet levende met iedereen, ons bindende aan niemand. Bij Koninklijk besluit is herbenoemd tot burge* meester van Axel de heer D. J. Oggel. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot lid van het besiuur der waterkeering van den calamiteuzen Nieuw Neuzenpolder, de heer D. Scheele Jz. te Ter Neuzen. Bq Koninklijk besluit is aan den eervol ©ntslag-m lichtwachter bij de verlichting op de Wester-Sehelde aan den Eendragtpolder, B. Hemmekam, sedert overleden, een pensioen ver- leend, ingaande 1 Juli 1902, ten bedrage van f 367 'sjaars. Heden werd alhier door Burg, en Wetb. aanbesited 1°. bet ophalen van haardasch en vuilnis enz. in de kom. Hiervoor werd ingeschreven door L. B. van Kerkvoorde voor 1700 en H. A. Ruben voor f 1040. Gegund aan den minsten iuscbrijver. Bij de vorige besteding was de aanneemsom 1295. 2°. het ophalen van vuilnis enz. te Driewege®. Hiervoor werd ingeschreven door J. Schoonakker voor 95,50 en A. van Drongelen voor 60. Gegund aan den minsten inschrijver. Naar wij vernemen is in de afgeloopen week tegen eenige jongens van 1013 jaar alhier proces-verbaal opgemaakt, wegens diefstal van te veld staande aardappelen onder deze gemeente. Daar er in den laatsten tijd meermalen klachten bij de politie zijn ingekomeu over dergelijke kleine dieverijen en het zoogenaamde //aardappel- kappen" weder in vollen gang is, geven wij de ouders wier kinderen daarvoor naar het veld worden uitgezoDden den raad, hun kroost op het bovenveruielde feit te wijzen. Dit kan misschien voor video een afschrikwekkend voorbeeld zijn en hen beboeden om reeds op zoo' jeugdigen leeftijd wegens diefstal met den strafrechter in aanraking te moeten komen. Het spreekwoord ffwie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht", wiorde door hen in toepassing gebracht. Voor een paar weken was de bekende visch- leurder E. E. van hier naar Hoek zijn waren gaan venten. Aan een dijk zittende had bij aldaar zijn maaliijd gehouden, terwij? eenige jongens zich bij hem ophieldeu en later vermistte hij zijn beursje met geld. Hiervan werd den volgenden dag bij de gemeentepolitie alhier aangifte gedaan, die met den veldwachter te Hoek een onderzoek instelde. De jongens die bij E. gezeten hadden, werden opgespoord en in 't laatst der vorige week werd een 14jarige jongen, die naar men ge'infor- meerd had in de laatste twee wekeu nogal enkele uitgaven had gempakt die hij anders niet doen kon, tot bekentenis gebracht dat hij het beursje had ontvreemd. Hij verklaarde een deel van het geld aan suoep en snuisterijen te hebben besteed, en het beursje met het nog overschietende in een sloot te hebben geworpen, waarin het ook terug- gevonden werd. Zaamslag, 6 Sept. Heden nam alhier een boerenknecht, onvoorzichtig genoeg, het gebit uit den bek van een voor een kar gespannen paard. Het dier, zich vrij gevoelende, ging er van door, terwijl de kuecht, het nog willende grijpen, het ongeluk had te vallen, waardoor de kar over hem lTeen ging, met het gevolg dat zijn hoofd erg gekneusd werd en zijn kaakbeeu brak, wat met veel bloedverlies uit den mond gepaard ging. Ook viel het gaan hem moeilijk door bezeering van een zijner beenen. Per voertuig werd hij naar een geneeskundige gebracht. Koewacht. Bij gelegenheid van de kermis werd hier Zondag door de handboogmaatschappij //St. Sebastiaau" eene groote schieting gegeven. 76 schutters uit deze en omliggende gemeenten namen er aan deel. De hoogvogel werd geschoten door den heer Alph. Begheijn te Ter Neuzen, de zijvogels door de heeren Em. Dhert te Moerbeke en Fr. Weemaes te Axel en de kallen door de heeren Michiel Dhooge te Stekene en Corn. Everaert te St. Jansteen. Hontenisse, 7 Sept. Heden werd alhier door de schietvereeniging //Prins Frederik Hendrik" haren jaarlijkschen huishoudelijkeu schietwedstrijd gehouden. Behalve de leden waren op het terrein aanwezig Baronesse Collot d'Escury en Baron en Baronesse Van Tuijl van Serooskerken uit's-Graven- hage, die flinke geldprijzen beschikbaar stelden, evenals Baron Collot d'Escury, eere-voorzitter der vereeniging, gedaan had. In den personeelen wedstrijd om de aange- kechte prijzen werden deze behaald door de na- volgende heeren met het achter hunnen Daaui vermelde aantal punten (per serie van 5 schoten) Jos. Asselman 53C. Pauwels 48 P. A. Neeteson Jr. te Sas van Gent 45P. J. R. Damste 44; J. van Dommelen 44Jos. Neve 42 P. Weemaes 42; W. J. de Koster 42; Alph. Pieters 41Joh. Everaert 39J. van Kerkhoven 39; E. van Kerkhoven 39; A. Bruggeman 38; O. van Waterschoot 37 P. A. Neeteson Sr. 36 P. de Maagd 35; Jos. Pauwels 34; A. van Leuven 30 P. Asselman 22 en Joh. de Koster 17. Thans werd een personeele wedstrijd gehouden om de zoo goedwillig beschikbaar gestelde geld- prijzen, die geschoten werden door de heeren P. Weemaes met 34, Joh. Everaert met 31, P. A. Neeteson Sr. met 30, J. van Dommelen met 30 en Alph. Pieters met 29 punten per serie van 3 schoten. Van de contribueerende leden, die eene afzon- derlijke baan schoten, behaalden de prijzen de heeren Jos. Buijsrogge, Jac. Hermans en P. van Waterschoot met respectievelijk 55, 36 en 32 punten in 5 schoten. Op de vrije banen met series van 8 schoten, die nu aauvingen, werd prachtig geschoten, zoo- dat het zelfs tot 85 punten gebracht werd. Baron Van Tnijl van Serooskerken behaalde met 5 schoten 55 punten, welke mooie serie echter niet voor een prijs in aanmerking kwam. Borsele, 6 Sept. Door het bestuur van het calainiteuze waterschap Ellewoudsdijk en den calamiteuze polder Borsele werd heden aanbesteed het maken van zinkwerk en het doen van steen- bestorting. De raming bedraagt 6730. Drie biljetten waren ingeleverd, n.l. van de heeren J. Roskam te Sliedrecht voor /'6132; J. de Bree te Ter Neuzen voor 5570 en Jan Jansen te Ter Neuzen voor f 5545. Men schrijft ons uit Middelburg Zaterdagavond werden de afgevaardigden van den Nationaleu Bond voor Vreemdelingenverkeer in Nederland door Burg, en Weth. ten raadhuize ontvangeu en door den burgemeester, Jhr. Mr. L. Schorer hartelijk toegespreken, waarop geant- woord werd door de heeren P. de Graaff uit Groningen, voorzitter van deD Bond en Jhr. Mr. E. A. O. de Casembroot, voorzitter van de afdeeiing Middelburg, terwijl de eere-wijn werd aangeboden. Daarna werden door de afgevaardigden de verschil- lende etalages in de stad bezichtigd, waarvan sommige zeer gelukkig geslaagd mogen heeten. Op de Groote Markt werd een concert gegeven door het muziekkorps der schutterij, terwijl aldaar de verschilleude gastoestellen waren ontstoken, welke met den jaardag van H. M. de Koningiu daar waren geplaatst. Dit concert werd door een overtalrijk publiek bijgewooud, terwijl ook in de hoofdstraten een buitengewone drukte en gezellig- heid viel waar te nemen. Zondagmorgen werd op de bovenzaal der socie- teit //De Vergenoeging" de zesde algemeeBe ver- gadenng van den Bond gehouden. Zij werd ge- opeud door den voorzitter den heer P. de Graaff, die alien een hartelijk welkom toeriep en het op hoogeu prijs stelde dat de burgemeester met den gemeente-secretaris ook deze vergadering met hunue tegenwoordigheid hebben willeu vereeren. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige algemeene vergadering en mededeeliug van ingekomeu stukken werd bij aclamatie als plaats waar de volgende algemeene vergadering zal worden gehouden, de gemeente Groningen aaagewezen. Hierna werd door deu secretaris het jaarverslag uitgebracht, waaruit bleek dat thans 35. afdee- liugen met ruirn 8000 leden aan den Bond zijn aangesloten, een getal waarop weinig vereenigingen kunnen bogen. Het verslag werd onder dank- betuiging aan deu secretaris, den heer A. van Eijsden Jr. te Utrecht, goedgekeurd. Vervolgeus werd door den penniDgmeester de heer H. D. Tjeenk Willink Jr. uit Haarlem, rekeniug en verautwoording gedaan, waaruit blijkt dat de ontvangsten hebben bedragen 1094,08 en de uitgaven f 294,93, zoodat de rekening sluit met een saldo van 799,10. Tot bestuursleden werden met bijna algemeene stemmen herkozen de heeren P. de Graaff te Gro ningen, A. van Eijsden Jr. te Utrecht en H. D. Tjeenk Willink Jr. te Haarlem. Op voorste] van het bestuur werd dispensatie verleend van het bepaalde bij art. 2 van het huishoudelijk reglemeut, dat in eenzelfde gemeente slechts eene vereeniging lid van den Bond kan zijn. Hierdoor was het mogelijk de Vereeniging „Het Koggeschip" te Amsterdam Us afdeeiing tot den Bond toe te laten. Eveneens werd aangenomen een voorstel van het bestuur tot de inrichting van een Centraal bureau van informatie te Amsterdam. Op dit bureau, dat gevestigd is op het Damrak te Amster dam, zullen alle vreemdelingeu de gewenschte inlichtingen van het geheele land kunnen ver krijgeu, terwijl aldaar alle afdeelingen van deu Bond tegen een kleine retributie reclame-biljetten en kaarten zullen kunnen ophangen. De kosten van dit bureau worden geraamd op minstens 3000 per jaarhiervoor zal de Bond 600 jaarlijks bijdragen nl. 10 voor elke afdeeiing, terwijl het ontbrekende uit vrijwillige bijdragen zal gedekt dienen te worden. Een financieel plan zal worden overgelegd van de kosten van de uitgaaf van een //vouwkaart van Nederland met Duitschen en met Franschen tekst. Hierna kwam ter tafel een voorstel van het bestuur tot uitgave van een eigen orgaan van den Bond. Het bestuur had daarover correspondence gevoerd met de uitgevers van het Duitsche blad #Der Tourist dat te Frankfort a/M wordt uit- gegeven. Deze verklaarden zich bereid een ge- deelte van het blad beschikbaar te stellen voor den Bond, hoogstens 8 pagina's incl. advertentien. De redactie zou aan den Bond worden overge- laten, terwijl de uitgevers zich verbinden tot het vertalen, des noodig in het Duitsch. Aan elke afdeeiing zouden de uitgevers het benoodigde aantal exemplaren verzenden, terwijl de vereeni gingen dan zelf voor de verspreiding onder de leden moesten zorg dragen. De uitgevers stelden echter als eisch, dat een ledenlijst van elke afdeeiing moest worden beschikbaar gesteld. In dit laatste nu zagen de afgevaardigden van Amsterdam een groot bezwaar om op het voorstel in te gaan, wijl hieruit bleek dat het den uitgevers slechts te doen was om advertenties voor het blad te werven, terwijl een der afgevaardigden van Amster dam er met nadruk tegen opkwam dat dit zou gebeuren onder de vlag van den Bond. Deze Nationale Bond zou dan een eigen orgaan hebben, dat zou ingestoken worden in een blad van deu Duitschen Bond. Hij meende dat dit in strijd was met het natienaliteitsgevoel. Haarlem wees op het moeilijke om de exem plaren aan de buitenleden te bezorgen. Na verschillende daarover gevoerde discussion werd ten slotte besloten dit voorstel nog aan te houden en het bestuurdaaromtrentdiligentverklaard. Bij de rondvraag werd de wenschelijkheid be- toogd 'n het vervolg de ter tafel te breng en voor- stellen eenigszins toe te lichten, wat het bestuur toezegde. Nadat de Voorzitter onder luid applaus dank was betuigd voor zijn degelijke leiding, sloot de Voorzitter de vergadering en bracht hij nogmaals een woord van dank aan den burgemeester en den gemeente-secretaris die de vergadering tot het einde hadden bijgewoond en daarmede opnieuw blijk hadden gegeven van belangstelling voor deze vergadering. Hierna bezichtigden de afgevaardigden verschil lende bezienswaardigheden der stad, o. a. de bouw- werken in de Abdij, en de bolwerken om de stad, waarna een bezoek werd gebracht aan de tentoon- stelling van reclame-middelen in de concert- en gehoorzaal. Des middags werd in den Theetuin een concert gegeven door //Ginnekens Mannenkoor", directeur de heer M. Verdaasdonk. Dit concert was druk bezocht en viel zeer in den smaak en was aan de afgevaardigden van den Bond aangeboden door het bestuur van de Nijverheidsvereeniging. Des namiddags half zes was er een gerneen- schappelijke maaltijd in een der zalen van de societeit St. Joris op de Balans. Des avonds werd een feestconcert gegeven in den a giorno verlichten en versierden tuin van het Schuttershof door het muziekkorps van de d.d. schutterij. Het concert werd afgewisseld door Bengaalsche verlichting van den tuin en besloten met een schitterend vuurwerk. Heden Maandagmorgen nemen de afgevaardigden van den Nationalen Bond met de bestuursleden van de vereeniging te Middelburg deel aan een rijtoer naar Domburg. De terugkomst te Middelburg is bepaald op hedenmiddag ongeveer 4 ure. Onder het opschrift//Wij vragen de opening der grenzen", schrijft de liberale Nieuwe Gazet te Antwerpen Er heerscht in ons land, door het gesloten blijven der Hollandsche grenzen, groot gebrek aan allerlei vee, doch vooral aan slachtvee. Dat is zoo waar, dat de Minister van Oorlog aan de leveranciers van het leger heeft moeten toestaan, het benoodigde slachtvee in Holland te gaan koopen en hun het voorrecht verleent de quarantaine- s'.allen te passeeren. Een bewijs dus, dat er wel degelijk gebrek is aan slachtvee. Ook werd die maatregel algemeen goedgekeurd, Maar de burgerij vraagt driugeud dat voor iedereen de grenzen geopend worden. Vooral de beer.houwers vragen zulks, omdat zij veel moeite hebben het noodige vee te vinden en hun klanten op tijd te bedienen. Het vee is sinds deu f'ransch-Duitschen oorlog nooit zoo hoog in prijs geweest als thans, zoodat zij genoodzaakt zijn het vleesch gedurig op te slaan of met verlies te verkoopen. En de burgers vragen zich terechtaf: //Waarom mogen de soldateu vleesch eten en zullen wij het om de duurte weldra moeten missen Overi- gens, er is geen enkele reden meer om de grenzen gesloten te houden. De veeziekten zijn zoo wel in Holland als in ons land, in Frankrijk en Zuid-Amerika geweken. Zelfs de landbouwers der noordelijke provincien als Oost-V laanderen, Antwerpen en Brabant vragen nogmaals de opening der grenzen voor alle soort van Nederlandsch vee, fok- zoowel als slachtvee, met een quarantaine van ten hoogste drie dagen in de rijksstallen aan de grenzen. VI ij, Antwerpenaars, vragen den vrijen invoer van vee uit, 't zij gelijk welk land, die voor ge volg zou hebben //kolossale vermeerdering van aankomsten en zoodoende vermeerdering van haven- beweging, ;even en tering voor Antwerpen en merkelijken afslag van het vleesch." Het gerechtshof te Amsterdam is zoo met werk overladen, dat nog slechts enkele dagen in het pas aangevangen zittingjaar beschikbaar zijn voor pleidooien in burgerlijke zaken. De over:ge zaken moeten blijven rusten tot na 1 September 1903 Woensdagnacht is te Herten, bij Roermond, een man van 29 jaar, ongehuwd, neef van den voor eenige weken vermoorden Verheesen, uit een koffiehuis van de kermis komende, plotseling dood neer gevallen, na tegen een neef van hem, die zich bij hem voegde, te hebber. gezegd ,/ze hebben me gestoken". Even te voren was hij drie mannen gepasseerd, die door de marechausse'e te Roermond als vermoedelijke daders zijn in hechtenis genomen. Over de drijfveer tot de misdaad voor zoover men kan nagaan een laffen overval zonder eenigen voorafgaanden twist verkeert men nog vol- komen in 't onzekere. Te Leiwuiden vond men in den regenbak, die ten behoeve der leerlingen bij de openbare school is geplaatst een doode kat met een steen aan den hals gebonden. Het dier was reeds tor ontbinding overgegsan zoodat het water niet meet kon worden gebruikt. Te Tilburg bestond nog steeds de bepaling, dat vrouwen, na het ontsteken van licht, niet meer in cafe's en schouwburgen, zelfs niet op straat, mochten verschijnen. De Bred. Ct. ver- neemt nu dat in Tilburg in de verschillende R.-K. kerken van den kansel bekend gemaakt is, dat is opgeheven dit oude verbod, voor ruim een halve eeuw door den bisschop Zwijsen uitge- vaardigd. Toen Donderdagnamiddag een goederenboot, van Antwerpen op weg naar Keulen, tegenover de haven van Klundert was, viel de vrouw van den kapitein in het Hollandsch Diep. Niettegen- staande vele pogingen heeft men de vrouw niet kunnen redden. Ook het lijk is nog niet gevonden. Ja Kat wij k aan Zee is tijdens de afwezig- heid van de moeder, die naar het aaukomen was gaan kijken van een schuit, waarop haar man voer, een driejarig kind met lucifers aau't spelen gegaan, met het ougelukkig gevolg, dat de kleertjes van het kind vlam gevat hebben en het kind aan de brandwonden is overleden. Men schrijft uit Andel Als iets bijzonders kan worden vermeld, dat Donderdagavond in het dorp Andel een paar in het huwelijk tradbruid en bruidegom Van Andel geheeten, terwijl de getuigen, samen zes in getal, alien an Andel heeten, en de ambtenaar van den burgerlijken stand, de gemeente-secretaris en de bewoners van het raadhuis, waar het huwelijk voltrokken is, ook dezen naam dragen. Uit Stavenisse meldt men Op een bijzondere manier werd Donderdagnacht alhier een haas gevangen. Toen de logement- houder, de heer d. VI., des nachts rustig en wel lag te slapen, werd hij midden in den nacht gewekt door een zeer ongewoon leven in de slaapkamer, en bij nader onderzoek bleek het, dat een haas door het openstaande raam binnen was gekomen. Het dier was zeker achtervolgd, door een bond b. v., en toen afgaande op het brandende nachtlicht had het daar zijn toevlucht genomen. Mel behulp van een hond werd de vrijpostige nachtelijke bezoeker gedood. Een jongmensch te Amsterdam, onlangs niet geslaagd voor een examen, heeft zich Vrijdag- ochtend 't leven benomeu. De vader van het Amsterdamsche jongetje dat een meisje is, vraagt thans van de gemeente f 3000 schadevergoeding. Aangezien de gemeente niet bereid is, eenige schadevergoeding te betalen, is hij voornemens den burgemeester van Amsterdam qq. in rechten tot betaling aan te spreken. Met dat doel is door hem, op grond van on- vermogen, een verzoekschrift ingediend om pro deo te procedeereu.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 2