BIJVOEGSEL Tsr Neuzenschs Courant Zaterdag 6 September 1902. No. 4274. FEUILLETON. ONSCHULDIG VEROORDEELD. Gemengde berichten. ZUID'AFRIKA. De Standard" over de Boerengeneraals. Keizer Wilhelm te Posen. VAN DE VAN De Engelschman, die den Boer op St.-Helena, eeu der Bermuda's op Ceylon, gevangen hield, wist zich daar over alle teleurstellingen, die de oorlog hem bracht, op zijn slachtoffer te wreken. 't Klimaat was er ondragelijk, en wat de ge- vangene dan nog 't liefst zou gedaan hebben zijn hart uitstorten sail zijn vrieuden en bekenden over al de eileude die hij in den loop van den oorlog doorstaau had en nog steeds oudergiug daar mocht niets van komeu. Green gevangeue inocht meer dan twee brieven per maand schrijven en elk dier brieven mocht niet meer dan 500 woorden tellen. Een gevangeue op St.-Helena mocht maar eens in de maand schrijven naar een gevangeue op de Bermuda-eilanden of op Ceylon, al was het ook aan zijn vader, zoun of broeder. Het was verboden, in die brieven eenig poliliek onderwerp aan te roeren, over den oorlog te schrijven, iets te vertelien van wat in de ge- vangenenkampen gebeurde. De brieven, die dergelijke onderwerpen aanroerdeu, werdeu door de censuur vernietigd, zonder dat daarvan mede- deeling werd gedaan aan den schrijver. Zonder lezing zelfs werden de brieven verscheard, die op het adres vermelden //Zaid-Afrikaansche Repu- bliek" of //Oranje-Vrijstaat", //omdat die narneu niet meer bestonden". Maar nu, en 't is niet de eerste maal dat we 't daarover hebben 't geuoegen dat de Engelschen achteraf van Zuid-Afrika beleven. De uitgaven der Engelsche schatkist, ten behoeve van het land, in het kwartaal na het sluiten van den vrede, zijn bijna even hoog als gedurende de laatste drie maanden van den oorlog. Geen dag gaat er am, of Engelschen en Hollaudsche loyalisten komen bij sir J. Gordon Sprigg klagen over den onvoordeeligen stand hunuer zaken. Allen zijn ontevreden, en de Regeering kan of wil hen niet belpen. De vTimes" bevat, naar aanleiding van een telegram uit Johannesburg een heftig hoofdartikel tegen sir John Gordon Sprigg, die door het blad beschuldigd wordt van met den Afrikaner Bond samen te spannen tegen de loyale Hollanders, die bescherming eischen en vergoeding voor de ougerechtigheden gedurende den oorlog bedreven ouder bescherming der Krijgswet. De correspondent van de //Times" te Johannes burg verzet zich heftig tegen het gevraagde onderzoek der grieven van de Bondsleden. Dinsdag is de deputatie uit de Kaapsche loya listen, die in de Paarl huu grieven geuit hebben, door Gordon Sprigg ontvangen. De gouverneur beloofde, het verzoekschrift aan Chamberlain over te breugen de vraag echter, of bijzondere bepalingen noodig waren ter zake van den handel iu wapens in ammunitie, behoorde bij het Ministerie. Sir Gordon Sprigg nam nu het woord om de deputatie te kapittelen. Wat den handel in wapens betrof, er bestond niet de minste reden om de wettelijke bepaliugen dien- aangaande te verscherpen, evenmin was dat't geval met de bepalingen op aanhitsing tot opstand. Tenslotte zeide Gordon, dat hij er niet van hield als de menschen huu trouw aan de regeering op straat uitschreeuwden. Zoovelen waren loyaal die er uiet mee te koop liepen. En daarmee kon de deputatie heeugaan. Reuter's berichtgever te Bloemfonteiu verzekert, 21) - Ougeduldig om haar vader op te gaan zoeken, en uiterst zenuwachtig sedert eeuigeu tijd, viel zij hem in de rede, met den uitroep Dat weteu wij dus, mijnheer. Gij aijt rijk, veel te rijkmaar nu verder Ik smeek u te zeggen, wat ge mij te vertelien hebt Ja, ziet ge, dat zal ik u nu uitleggen, zeide hij, zijn wonderlijk lange beenen over elkander kruisende. Gistermorgen kwam ik op de gedachte, de rechtzaal eens binnen te loopen, om de zaak van uw vader te volgen. Ik vind 't wel eens aardig, om te ouderzoeken of mijn verslaggevers uit de rechtzaal op hun post waren, of ze hun werk goed dedeu en flinke, indruk makende telegrammen naar Amerika zonden. Ik hoopte mij een weinig te verzetten. Ik heb behoefte aan afleiding, daar ik me schrikbarend verveel. Eu noemt ge dat een alleiding, mijuheer vroeg zij verontwaardigd. Om een ongelukkige te zien, die terecht staat Een ongelukkige dien ik niet kende, mejuf- frouw, antwoordde hij bedaard, die mij iu geen eukel opzicht belangstelling inboezemde en die naar mijne meening niets anders was dan een ge- meene moordenaar. Ja, ik herhaal het, ik zag iu die wandeling naar de rechtzaal niets anders dan een middel om mij afleiding te bezorgen. dat men in den Oranje-Vrijstaat reeds te beschikken heeft over 3962 //kolonisten", die een drie millioen gulden bezitten voor den aankoop en de inrichting van hoeven. Reeds is aan 130 kolonisten land toegewezen. De Regeering bezit lhans, om uit te geven, 356,000 HA. land. Alleen de kolonisten schijnen er van te mogen profiteeren, en ongestraft kan dat niet blijven. De Transvaalsche uitvoer heeft over het eerste halfjaar bedragen 2,852,052 de gouduitvoer alleen bedroeg 2,790,090. De //Standard" van Zaterdag bevatte eeu hoofd artikel, waarin het blad de verklaring der Boeren generaals bespreekt, dat zij en president Kruger eensgeziud zijir. Het blad zette daarbij uiteen, dat dit den Engelschen onverschillig is, wij 1 Kruger, eveumin als de gedelegeerdeu of de generaals, politieke beteekenis heeft. De geueraals mogen meewerken tot den herbouw van Zuid-Afrika; doch de Engelsche regeering kan ook buiten hen. Voorstellen doen of eischen stellen, kunneu zij eveumin als onderhandelingen voereu. Alleen de Engelsche regeering beslist over de kroonkolonies. Ook de Bondsleden in de Kaapkolonie moeten voorzichtig zijn en zich niet door den steun van het Ministerie laten verleiden om de loyalisten te vervolgen, zei het blad. Alle overwegingen tegen de schorsing der grondwet moeten wijken waar het geldt de bevestiging der Britsche over- heersching in Zuid-Afrika, waarvoor ook de oorlog gevoerd is. Naar toch voor de//Standard" en andere bladen, dat ze telkens aan die overheersching moeten komen berinneren. Anders toch gelooft niemaud er veel ran. Maar om nu op de Boerengeneraals en de houding, die de Engelsche regeeriug tegenover hen aan zal nemen terug te komen; Dinsdag had de //Standard" andermaal een artikel aan hun adres, en een dat blijkbaar van officieele zijJe was ingegeven. Men las erdat de generaals zich niet rnorten verbeeldeu, dat zij in eeuige officieele hoedanigheid met de Engelsche regeering onder- handeleu kunnen Eeu besliste afwijzing dus en die bevestigd schijnt door 't feit, dat Minister Chamberlain vol- strekt nog niet naar Louden gekomen is, om een onderhoud te hebben met de drie Transvalers. Algemeen had men gezegd dat Chamberlain Dinsdag de geueraals te woord zou staan. Aan het departement van Kolonieu zoo zegt een bericht van //Press Association", dikwijlsge- bruikt om officieuse mededeelingen aan het publiek te doen schijnt men trouwens uiet te verwachteu, dat de heer Chamberlain spoedig te Londen zal komen. Niets is er aan het departe ment bekend van de planneu der Boerengeneraals. Keizer Wilhelm bevindt zich thans met zijn gemalin, prins Friedrich-Leopold, prins Albert van Pruischen, graaf Von Biilow eu graif Eulen- burg, te Poschen. Bij den intocht in de stad hadden geen onor- delijkheden plaats, maar nergens toch werd een algemeen gejuich gehoord, nergens. Een enkele Duitscher lnchtte onderweg wel eens zijn enthou- siasme, maar daarmee bleef 't. De huizen van de Polen zijn geslolen de omtrek van de kathedraal ziet er doodsch uit. En de politie heeft omvangrijke voorzorgsmaatregelen genomen. De zaal, waar het officieele feestmaal gegeven werd, werd bewaakt, niemaud mocht er binnenkomen zonder toegangskaartde vensters waren van traliewerk voorzien, om te beletlen dat er iets naar binnen geworpen werd Ik kwam dus in het paleis van justitie. Er was een ontzettend gedrang eu het scheen onmogelijk om een plaatsje te veroveren. Maar het gelukte mij, mijn kaarlje te doen toekomen aan den president der rechtbank en een oogenblik later kreeg ik een plaatsje op de verhooging, achter het hof, tegenover den beschuldigde. Welnu mijuheer, heeft al hetgeen gij gezien hebt u afleiding geschonken vroeg zij niet zonder eenige bitterheid. Neen mejuffrouw, neen, dat is nujuislniet het geval geweest. Eerst heb ik met belangstelliDg geluisterd, maar weldra voelde ik mij diep ontroerd. Ha! Ja. Men ondervraagt uw vader. Ik kijk hem aan, ik luister naar hem en zeg tot mijzelf De Fransche gerechtigheid, die zich de eerste gelooft van geheel de wereld en dikwijls spot met de Amerikaansche rechters, zou vandaag wel eens een stomheid kunnen uithalen. Die man heeft niet het voorkomen van een schuldige, 't is on mogelijk dat hij de dader is. Is 't niet zoo? zeide zij, den Amerikaan met innige dankbaarheid aauziende. Weldra riep men u op als getuige. Thans keek ik u aan. O, frous de wenkrauwen niet zoo, stel u gerust ik wil u geen beleefdheden zeggen, ik wil niets anders in u zien, dan eeu diep ongelukkige, ontroostbare dochter, waarvoor men diepen eerbied moet hebben. Ik kijk u dus aan, ik luister naar u, ik bestudeer u, en nogmaals zeg ik tot mij zelfZij is oprecht, zij is overtuigd, zij gelooft zonder eenig voorbehoud aan de onschuld van haar vader. Zij verdedigd hem niet omdat zij zijn dochter is en hem ten Het Poolsche blad //Praca" werd in beslag genomen, wegens een artikel over het keizerlijk bezoek. Onmiddellijk na deze inbeslagneming verscheen er ean tweede oplaag van het blad, maar oak deze werd gecoufiskeerd door de politie, die nu ook den hoofdredacteur inrekende. De directeur van de »Praca" heeft daarop bekend gemaakt, dat hij geen nieuwe oplaag verkrijgbaar kon stellen, aangezien de politie ook een gedeelle van het materieel had meegenomen. Uit Den Haag schrijft men Het is thans eerst gebleken dat bij het uood- loltig ougeval op het steenen hoofd te Scheve- ningen, waarbij een jonge dame verdronk, eeu heer herhaalde pogingen heeft gedaan om het ineisje te redden, waartoe hij vijf maal uiet alleen in zee is gesprongen, maar ook onder water is gedoken. Deze geoefende zwemmer is gebleken te zijn de heer G. Loewenthal, Duitscher, koop- man, lijde'.ijk te Scheveningen. Hij was zoo teleur- gesteld over het mislukken zijner paging en zoo verschrikt, dat hij zich uit de menigte heeft ver- wijderd. De politieagent, die den jongen redde, kreeg een belooning van f 25. In de Roomsch-katholieke parochiekerk te Rozendaal (N.-Br.) is voor de derde maal in vier maanden tijds ingebroken. Woeusdagochtend vond men de offerblokken opengebrokeu en van hun inhoud beroofd. Men vermoedt, dat de dief in de kerk is gekomen door zich Dinsdagavond te laten insluiten. Te Rotterdam legde zich Maandagavond een onder den invloed van sterkedrank verkeerende 22jarige workman te slapen onder de overkapping op de veemarkt. Omstreeks 3 uur in den uacht schrikte hij wakker door een ruk aan zijn horloge- ketting. Toen hij zich oprichtte werden hem twee vingers in de oogen gestoken en ontstal men hem zijn zilveren horloge. De vermoedelijke dader is reeds opgespoord. Bij een Zondag bij Uithoorn gehouden wedstrijd van hengelaars werd een der mede- dingers, een Amsterdammer, door een beroerte getroffen de man viel voorover in het water en zonk in de diepte wegnietlegeustaande men hem spoedig op bet droge haalde en alle pogingen aanwendde om hem iu het leveu te behoudeu, overleed hij weldra. Uit Harlingen meldt men ons, dat er bij den landbouwer Bleeker, in de nabijheid der stad, een kip den 21 Maart is begonnen met eieren te leggen, en daarmede tot heden doorgaat, altijd 's morgans vddr negen uur, dus gelijk kenners weten zonder broeds te worden, daar in dat geval de eieren na den middag worden gelegd. Slechts vijfmaal sloeg de kip over, zoodat zij van zes dagen voor Paschen tot nu 127 eieren heeft gelegd. Zekere J. S. te Ginneken kwam ter secretarie zijn //pampieren in de maak doen" om te trouwen met eene weduwe. Bij iuformatie bleek echter dat hij het voorwerp zijner liefde nog niet over trouwen gesproken had eu zij ook niets van de liefde wou weten. Gemoedelijk. Uit het verslag eener ge- meenteraadsvergaderiug te Naarden. Even werd uu gepauscerd, aangezien men den fakkeloptocht ter eere van den verjaardag van H. M. de Koniugin, in de verte aan hoorde komeu. De voorzitter stelde voor even naar buiten te gaan, ten eiude dezen optocht voorbij te zien gaan. koste van alles wil redden maar omdat hij on- schuldig is. Dat is het, dat is het riep zij. Schuldig, dan zou ik hem verdedigd hebben, zeker, maar op een andere manier. 't Zou mij onmogelijk geweest zijn er zooveel Er zooveel vuur in te leggen, voltooide hij den zin, toen zij een oogenblik naar het goede woord zocht, gij zoudt den toon niet hebben kunnen viuden, welke mij tot iu het diepste der ziel ontroerde. Dat is 't, wat al die menschen daar, rechters, juryleden, getuigen, publiek, niet begrepen hebben. En gij hebt't begrepen, gij, een vreemdeling Zeker. Ik dank u, mijuheer, zeide zij. Al waart ge hier gekomen om mij niets anders te zeggen, dan zondt ge er goed aan gedaan hebben met te komen. Ik ben voor eeu andere zaak bier mejuffrouw. ZEVENDE HOOFDSTUK. Hauley Gardiner had zijue lange beenen weder recht voor zich uitgestoken en zeide met den Engelschen tongval, die niets onaangenaams had en integendeel het zonderlinge van zijn geheelen per- soon verhoogde De getuigen volgden elkander op. Gretig luis- terde ik naar hen en de eerste indruk, welken ik ontvangen had, verdween niet, maar werd steeds krachtiger Zij vergissen zich, zij zijn op eeu dwaalweg, 'tlijkt wel of ze alien het hoofd kwijt zijn. Weldra kwam de ambtenaar van het openbaar ministerie aau het woord. Alsof de beschuldigde een wild beest was, zoo viel hij op Te Kimswerd is het 3jarig knaapje van den landbouwer K. H. W. te water geraakt en ver- dronken. Terstond nadat het ongeval was opge- merkt, werd geneeskundige hulp ingeroepen, doch te vergtefs. Op last van den officier van justitie te Breda is te Oudenbosch een net gekleed jongmensch in hechtenis genomen, zoon van een burgemeester, verdacht van diefstal met braak en geweldpleging ten huize van een familielid. Stevig geboeid is hij door het dorp geleid, hetgeen buitengewone opschudding teweegbracht. Om volksoploop te vermijden, is hij gisterochtend door twee mare- chaussee's per rijtuig naar Rozendaal, en vaudaar per spoor naar Breda overgebracht. In de stations- wachtkamer stelde bij zich zoo woest aau, dat hem nog een stel extra- handboeieu werden aaugedaau. Door een schippersknecht te Mannheim is een 1 Sjarig meisje aan boord gelokt en ontvoerd Daar Amsterdam, waar zij echter ontkwarn en zich onder bescherming der politie stelde, die haar naar haar woning terugzond. De ontvoerder, die het meisje van haar geld beroofd had, is te Ruhrort gevangen genomeu. Men meldt uit den Haag Naar aanleiding van tegenstrijdige geruchten, welke daaromtrent in de jongste weken liepen, is thans met zekerheid te melden, dat H. M. de Koniugin het voornemen heeft de nieuwe zilting der Stalen-Generaal op 16 September e. k. iu persoon te openen. Te Gouda stapten Zondagavond uit den sneltrein AmsterdamDen Haag twee kiuderen, een meisje van zes en een van negen jaar. Zij waren te Euschede in den trein gebrachtdoch waren te Utrecht blijven zilten en kwamen zoo over Amsterdam te Gouda. Op de borst hadden zij een bordje hangen met het opschrift ^Station //Maas", Rotterdam." Tegen een luitenant der administrate te Haarlem is dezer dagen bij den officier van justitie aldaar een aanklacht ingediend wegens schaking. Bedoelde luitenant heeft tegen den wil der moeder eeu Haarlemsch jong meisje overgehaald elders haar iutrek te nemen in een hotel, waar zij hem ontving. Het meisje is door de politie terug- gebracht, doch heeft de ouderlijke woning weder verlaten. De aanklacht gaat uit van de moeder. Te Leatherhead, dicht bij Londen, heeft een erustig ongeval plaats gehad door het onvoor- zichtig spelen met een luchtballon. Er zou eeu proefrit plaats hebben van 24 wielrijders, die werdeu uitgestuurd om eeu lachtballou te volgen en bij het nederdalen op te vangen. De ballon kwam na eenigen tijd ueer midden iu het veld, waar de landlieden bezig waren met het opladen van den oogst. Het spreekt van zelf, dat het landvolk aanstonds de vork liet rusten en ran alle kanten nieuwsgierig kwam aanloopen op den ballon. Toen de volkshoop door fiatsers en menschen in motor- en andere rijtuigen was aan- gegroeid tot een talrijke menigte kwam een der luchlreizigers op het idee zich den tijd te korten door den luchtballon als ballou captif te gebruiken. Dat voorstel vond bijval en om strijd werden de menschen bij troepjes opgelaten en weer naar beneden getrokken. Een twaalftal keeren was dat spelletje prachtig gegaan toen op eens door ver- warring in de menschen die het touw moesten vaslhouden de ballon los wegdreef. Het touw slierde eerst nog langs den groud, door een enkele vastgehouden, doch de pogingen vau een paar menschen, die het steeds sneller stijgend gevaarte nog trachtten te houden, moesten wordeu opge- geven. Beurtelings laten ze los, een wielrijder, die aau het uitertste eind hangt, laat een meter hem aan. Yan deze ijverigen eerlijken man, van dezen geleerde, maakte hij een luiaard, een eer- zuchtige, een ellendeling. En gij waart gedwou- gen naar dat alles te luisteren, uw vader aldus door het slijk te zien sleuren! O, welk eenmarteliug! Ik verloor u geen oogenblik uit het oog, ik zag op uw gelaat al hetgeen gij leedt. Het bloed stroomde u naar de wangen, daarop werd ge plotselir.g weer doodsbleekhuiveringen deden uw geheele lichaam trillen. Ik zag het oogenblik uaderen, waarin uw verontwaardiging bijna los barstte. Ik geloof het gaarne, want het kostte mij moeite, mij zelf tot bedaardheid te dwingen. O, ik dank u, mijuheer. Uw verdediger antwoordde. Wat sprak hij uitmuntend, welke waarheden heeft hij hun ge zegd Hoe is 't mogelijk, dat hun oogeu niet geopend werden? Een fliuk man, een uitmuntend mensch I Na afloop ben ik hem de hand gaan drukken en heb ik hem gezegd ik heb altijd processen vermeden, thans echter zou ik met de geheele wereld overhoop willen liggen, om u mijn zaken toe te vertrouwen. O, gij moet zeker eeu goed mensch zijn, mijnheer, zeide zij, hem voor de eerste maal, sedert hij bij haar was, goed aanziende. Ja mejuffrouw, zeide hij op eenvoudigen harte- lijken toon, ik geloof ook, dat ik goed ben, maar daarin steekt geen groote verdienste. Het zijn de armoede, de ellende, die iemand slecht maken, en belachelijk rijk als ik ben, moet ik ook be- lachelijk goed zijn. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 5