Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND. TeJegrafische berichten. RECHTSZAKEN. ArroRtligsements-rechtbank te Middelburg. ■els van het Fransche Bretagne, Orleans, Bordeaux, Arcachon, Nice, deels lokken de aangeprezen reisgelegenheden uit tot een buitenlandsch uit- stapje ter zee of te land. Men treft reclame- biljetten in allerlei verscheidenheid aan, van Yereenigingen tot bevordering van het Vreem- delingenverkeer zoowel als van onderscheidene transport-ondernemingen van spoorweg-, stoom- boot- en tramwegmaatschappijen in Bngeland, Duitschland, Zwitserland, Scandinavie, Oosten- rijk-Hongarije, Frankrijk, Belgie, Finland, Ame- rika. Geeft de eene prent een panorama van een schoon gedeelte van Palestina. biedt de ander het gezicht op het Adelsberger Grottenfest de bekende druipsteengrot, andere biljetten weder vestigen de aandacht der bezoekers-touristen op schoone reisgelegenheden naar en door riante streken, op Schneeberg-bahn en Semmering- fahrten in Oostenrijk-Hongarije, Elbe-fahrten in Duitschland, Moseldampfschifffahrt. /ufahrts- linien in das Bayersche Hochland, Oberweser- dampfschifffahrt, enz. Biljetten van de onder- nemingen de Middelburgsche maatschappij van stoomvaart, die van Fop Smit en Co. de stoom- bootlijn Rotterdam—Bilbao, de Hollandsche spoorwegmaatschappijde spoorwegniaatsch appij MechelenTer Neuzen en andere maatschap- pijen versieren de wanden der zaal met de reclame-uitgaven van verschillende Duitsche verkehrsvereine en de biljetten van de groote stoomvaartlijnen als de ITnion-Castle-line, de Cunard-line, de Red-star-line, de Fallrivier-line the Royal mail Steampacket companie enz. Noodigt een reclame-prent van de North Eastern Railway uit tot een reisje /through the most interesting portion of Yorkshire and the north of England, the Londen Brighton South coast and Western of France-Railways lokken den zoon van Albion uit tot het volgen van eene //route to Paris and the continent," als zijnde ,/the cheapest and most picturesque route (via Newhaven and Dieppe)." Op een ander biljet wordt de aandacht der touristen gevestigd op Scheveningen, ,/the Dutch Brighton," te bereiken in //10J hours via the Hook of Holland." Weder een ander reclame-biljet wijst op de „direct route to Scandinavie via Harwich and Esbjerg in connection with the Danish, Swedish and Norwegian state-railways." De Cunard-line wijst er op dat zij reizigers brengt from Liverpool to New-York and Boston, de Red-Star-line, dat zij eene geregelde vaart onderhoudt van Southampton en Cherbourg op New-York. Zoo gaat het de geheele zaal door, alle reclame-bilj etten vragen aandacht, spreken toe en vestigen indruk. Inderdaad, de tentoonstelling is een druk bezoek ten voile waard. Melden wij ten slotte dat ook de 72 ont- werpen voor een reclame-prent en 28 voor een reclame-kaartingezonden voor den wedstrijd, zijn tentoongesteld en de aandacht der bezoekers trekken. 's Gravenhage, 5 Sept. Tweede Kamer. Bij de heden voortgezette behandeling der beroepswet verklaarde de Miuister vau Binnenlandsche Zaken het stelsel van den heer Helsdingeu onaannemelijk en het stelsel van den heer Talma onuitvoerbaar. Hij verdedigde het stelsel der Regeering, doch verklaarde dat de Regeering er in zou berasten, als de Kamer mocht besluiten de benoeming van de leden der beroepsraden in de eerste jaren rechtstreeks aan Gedeputeerde Stalen der pro vincial op te dragen. Eene motie van den l\eer Lohman, de Regeering uitnoodigende de regeling in te trekken, in af- Wichting van eennader wetsontwerp, werd, na b'strijding van den Minister, door den voorsteller iugetrokken. De heer Talma trok zijD amendement in. De rechthank heeft in hare zitting vau 5 Sept. de volgende vonnissen uitgesproken E. J. H., oud IS j., wagenmaker te Koewacht, is wegens uiishandeling veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. 1°. E. D., oud 22 j., 2". M. D., oud 23 j., metselaarsknechts te Zaamslag, zijn wegens mis- handeling van ambtenaren veroordeeld de 1° tot 3 maanden, de 2" tot 14 dagen gevangenisstraf. 1°. E. D., oud 22 j., metselaarskuecht, 2°. B. d. B., oud 54 j., huisvrouw van A. J. D., zonder beroep, 3°. A. J. D., oud 53 j., metselaarsknecht alien te Zaamslag, zijn wegens mishandeling van ambtenaren veroord. de 1° tot 5 maanden gevang., de 2e en 3e ieder tot 7 dagen gevang. D. V., oud 31 j., marskramer te Kloasterzande (Hontenisse), is wegens beleediging van ambtenaren veroord. tot 10 boete, of 10 dagen ,hechtenis. Bij bevelschrift van bovengenoemde rechtbank is naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezen B. J. A. Tz., oud 57 j., zonder beroej geboren en wonende te Middelburg, gedetineerd aldaar, ter zake dat hij als bezoldigd boekhoader der naamlooze vennootschap /,de Middelburgsche Courant" tusschen 13 April 1901 en 12 Februari 1902, een bedrag van ongeveer f 1008,71 heeft verduisterd en in het door hem in zijne meerge- noemde betrekking gehouden kasboek, verschillende valschheden heeft gepleegd, alles breeder bij voor- meld bevelschrift omschreven. Als verdediger zal voor beklaagde optreden Mr. M. Jacq de Witt Hamer, advocaat en procureur te Middelburg. Men meldt nit Arnhem Woeusdagochtend heeft te Westervoort een ernstig ongeval plaats gehad bij het afbreken der Oude Spoorwegbrug. Terwijl men bezig was met het losmaken der verbinding is een der liggers naar beneden gestort waardoor een viertal werklieden gewond werden. Een van hen is bedenkelijk aan het achterhoofd gekwetst. Men vreest voor schedelbreuk. Na door Dr. Kuneman te zijn verbonden, werd de ongelukkige naar zijn woning in Arnhem getrans- porteerd. Nadat de Kerkeraad der Gereformeerde Kerk te Katwijk aan Zee geweigerd heeft het saldo der loterij, door de visscherij- en schilderijen-tentoon- stelling te Katwijk aan Zee te houden, te aanvaarden, deelt de voorzitter der tentoonstelling mede, dat het in de bedoeling der commissie blijft liggen aan het saldo der loterij de bestemming te geven als op de loten staat vermeld. Wil de kerkeraad daarvan geen gebruik maken, dan zal dit saldo afgedragen worden aan de daarvoor in aaumerking komende visschersfondsen te Katwijk, zooals nader door de regelingscommissie zal bepaald worden. De onderwijzers te Ambt. Hardenberg mogen niet jagen. Dat willen Ged. Staten en de raad niet hebben. De oudste wethouder, inzijnjonge jaren een hartstochtelijk jager, verklaarde zich tegen die beperking en wilde althans aan de onder wijzers vergunnen des Zaterdags te jagen. Na de opmerking des voorzitters, dat op Zaterdag her- halingsonderwijs wordt gegeven, werd besloten den onderwijzers het jagen finaal te verbieden. In Zurich is Dinsdagnacht een heel gezin, bestaande uit man, vrouw en drie kinderen, door het inademen van lichtgas gestikt. Uit een brief van de jeugdige vrouw bleek, dat zij opzettelijk de gaskraan hadden opengezet. De man was werk- loos, omdat hij zich wegens dienstplicht niet voor langen duur verbinden kon, en nijpende armoede had het eehtpaar wanhopend gemaakt. Een klein Italiaansch stadje aan de nieuwe spoorweghjn Balsorano-Avezzanna had om een halte gevraagd, die echter werd geweigerd. Maar de inwoners lieten zich zoo gauw niet ontmoedigen. Toen na de feestelijke opening de eerste trein zou passeeren, was de doodelijk verschrokken machinist bij het afrijden eener steilte wel gedwongen om met alle rnacht te remmen, zoodat hij den trein gelukkig nog tot stilstand kon brengen, daar op een honderdtal meters verder een rij menschen zich dwars over de rails gelegd hadden. Het waren de burgemeester de wethouders, de pastoor en eenige burgers uit het stadje die deze oorspronkelijke manier van protest bedacht hadden, en die de verzekering gaven haar te zullen herhalen, totdat de trein voor een haltegebouw tot staan zou moeteu komen. Een verschrikkelijke ramp heeft er plaats ge had op den Mont Kasbek nabij Tiflis. Tengevolge van een hevigen aardschok is een gletscher gaan glijden en heeft twintig dorpen verwoest, welke vol met vreemdelingen waren, die zich daar op- hielden, om er genezing te vinden. Zeven honderd personen zijn bij de ramp omgekomen. De materieele schade is niet te berekenen. Men vindt overal in de omstreken van Kasbek overblijfselen van lijkenhet onheil is nog grooter geworden door het opsteken van een hevigen orkaan, tijdens welke de bliksem herhaalde malen insloeg en talrijke huizen in brand geraakten. De Alpinistische medewerker van het Neue Wiener Tageblatt heeft uitgerekend dat er dit seizoen in de Alpen reeds ruim 60 bergbeklimmers zijn vcrongelukt. Dat aantal is anders het ge- middelde van een heel jaar. Het slechte wcer is een der oorzakeu. Sederl de maand Juli alleen hebben meer dan 40 Alpenklimmers in de bergen huu dood gevonden. De meeste ongelukken kwamen weer voor op zoogenaamde //gemakkelijke" bergen door het uitgl^den op rotsoneffenheden en op sneeuwveldeuook het zoeken van Alpen-rozen en Edelweiss eischte wederom veel slachtoffers. Anderen werden dour nevel misleid, en liepen in een afgrond, enkelen schijuen, door onweer ver- schrikt, gevallen te zijn. Vervolgens werden eenige toeristen door lawinen verpietterd. Het is een zwarte Alpen-kroniek. Der Bund, die bovengenoemd artikel overueemt, voegt hieraan toe, dat in de Zwitsersche Alpen alleen vau 10 tot 24 Augustus niet minder dan 17 personen ziju omgekomen 6 op den Wetter- horn, 5 in de Walliser Alpen, 3 op den Montblanc, 2 in de Graubunder Alpen en een in den omtrek vau Chateau d'Oex. Bij de vele ongelukken, dit seizoen in de Alpen gebeurd, moeten nog weer eenige gevoegd worden. Een jonge Zwitzersche toerist, Massard, zonder gids den Plana de FVetniercs beklom, is bij het plukken van Edelweisz in een afgrond gevallen en overleden. Een jonge Franschman, die absoluut geen ondervinding van bersrtochten had, is van ver- moeidheid gestorven bij den overtocht van den :nt du Midi. Santos Dumont, de Braziliaansche lucht- vaarder heeft medegedeeld, dat hij in eenige maanden niet zal opstijgen. Hij zal, als de bal- onwedstrijd op de tentoonstelling van St. Louis om een prijs van 100,000 dollars doorgaat, daar- aan deelnemen. Ook is er sprake van een ballon- wedstrijd te Monte Carlo dezen winter waaraan hij zal meedoen. Voorts heeft hij plan een ballon voor tien personen te laten maken. Geheel-onthouding bij Barnum en Bailey Het circus van Barnum en Bailey is tegenwoordig in Zwitserland, en daar hebben de haDdige reclame- makers nu een nieuweu vorm gevonden om over zich te laten spreken. In bet Eedgenootschap, waar de strijd tegen den alcohol bij zonder heftig gestreden wordt, plakken zij op alle muren Heel het personeel van onze //wereldtentoonstelling" onthoudt zich van sterken drank, en daarom hebben onze menschen zooveel grooter uithoudings- vermogen. Wat daarvan waar is vertelt een koffiehuishouder als volgt in het Zwitsersche blad Der Bund Wanneer een waard mee gaat spreken over het onthoudings-vraagstuk, weet hij vooruit, dat men hem van partijdigheid beschuldigt. Maar wanneer fanatieke drankbestrijders gaan vechten met onhoud- bare argumenten, dan mag toch zelfs een herbergier daar wel tegen opkomen. Welnu de geheel-out- houders juichen erg over de bekeering van het reuzencircus, en als bewijs van de heilzame werking daarvan wijzenzij op de enorme krachtsontwikkeling van dat personeel. Laat ik daartegenover dan constateeren, dac ik nog nooit zooveel wijn, cognac en whisky geschonken heb als aan het personeel van B. en B. bij de aanwezigheid van het circus. En als dat nog niet voldoende is, dan tnoet men eens. vragen aan den waard op het Kirchen- feld hoeveel cognac hij op den ochtend van het opslaan van het circus verkocht heeft voor de artisten. De eerste kunstenares dronk daar '8 morgens om zes uur zes glaasjes Benedictine, en toch merkte ik niet dat ze duizelig was bij haar kfchttoeren in de ochtend-voorstelling. En het personeel van het advertising departement heb ik zoo dronken gezien, dat zij ongeschikt waren voor hun werk. Waar dus het verbazende uithoudingsvermogen van Barnum en Bailey's personeel vandaan komt, laat ik aan de drank-* bestrijder8 ter aanwijzing over. Een familietrust. Amerika is in den laat- steu tijd bekend als het land der trusts, maar dat er ook familietrusts waren, dat ondervond tot zijn groote schade een handelsreiziger, die in een klein plaatsje van Nebraska in de Vereenigde Staten logeerde. In het plaatsje is slechts een hotel en dat eene hotel is nog maar half goed. De kamers zijn klein en de bedden zoo haru als steen. Nadat de reizigers morgens was opgestaan en een ellendig ontbijt had gebruikt, werd hem de rekening gepresenteerd, die vier dollars beliep. De gast gaf daarna lucht aan zijne verontwaar- diging en noemde het optfeden van den hotelhouder straatroof. Doch nu verscheen de hotelhouder met zijn drie zonen en verklaarde //Hoor eens, mannetje, ik ben hier de kantonrechter van deze plaats en ik open hiermede de instructie tegen u." Daarna trad de oudste zoon naar voren, die de functie van deurwaarder scheen te vervullen en hij zeide Deze man wordt in hechtenis genomen onder beschuldiging van poging tot oplichting bovendien heeft hij gevaarlijke, het gezag onder- mijnende woorden uitgesproken." De tweede zoon verklaarde de oplichting gezien en de gevaarlijke gezegden gehoord te hebben, en daarom veroordeelde de vader de beschuldigde tot het betalen van 10 dollars boete. De reiziger, die de geheele geschiedenis voor een aardigheid hield, vroeg aan den derden zoon, die nog gezwegen had, of hij ook nog iets tegen hem aan te voeren had. De aangesprokene ant- woordde Wel zeker Ik ben de veldwachter en ik zal je terstond inrekenen, want ik houd je voor een zeer verdacht persoon. Ik zal je bagage in beslag moeten nemen en binuen 48 uren inoet ge de plaats verlaten. Nu eerst werd den armen reiziger de ernst van den familietrust duidelijk. Men sloot hem 24 uren in eene donkere eel op en hij werd eerst losgelaten nadat hij zijne hotelrekening en de tien dollars boete betaaid had. Toen hij in zijne eel woedend werd en luide zijne verontwaardiging uitbrnlde, zei de gevangenbewaarderWil je wel eens je mond houden. Ik ben de schoonzoon van den kantonrechterals ik je beleedigende uitdrukkingen overbreng wordt je minstens voor 20 dagen vastgezet." Nadat de arme reiziger losgelaten was verliet hij zonder bagage (die was verbeurd verklaard) het ongastvrije oord, waar iedereen familie van den kantonrechter was en iedereen een ambt bekleedde. Gelukkig laat onze wetgeving eene dergelijke familieregeering niet toe, maar wel zal menig handelsreiziger ondervonden hebben dat in sommige plaatsjes van ons land familietrusts onder de winkeliers bestaan. In den ochtend van 29 Juli heeft, zooals indertijd met een enkel woord is gemeld, in Straat Malakka een aanvaring plants gehad tus schen de stoomschepen »Prins Alexander" en //Ban Hin Guan", ten gevolge waarvan negen- tig personen verdronken. De //Prins Alexander" behoorde vroeger aan de Koninklijke Paketvaaj|tmaatschappij in Ned.-Indie. Het schip is door die maatschappij verkocht en behoorde thans aan den luitenant der Chineezen te Riouw. De //Singapore Free Press" meldt over deze ramp De //Prins Alexander", die tusschen Bagan, Singapore en Batavia vaart, was een paar dagen voor de aanvaring naar Bagan en Benkalis ver- trokken, onder bevel van den gezagvoerder Moss. Alles ging goed, het weer was prachtig, toen plotseling in den morgen van den 29en Juli ten 5 ure, lo mijl ten Zuiden van Fresh Water- eiland, nabij den Malakkawal, het stoomschip //Ban Hin Guan", gezagvoerder Scott, en be- stemd voor Port Dickson, in 'tzicht kwam. at de oorzaak was, ligt nog in 't duister, maar op een gegeven oogenblik liep de //Ban Hin Guan" in den boeg van de//Prins Alexander." De schok was ontzettend. Het laatste schip maakte onmiddellijk veel water en begon te zinken. De derde machinist Campbell had be neden de wachtzijn chef kwam in de machi- nekamer en beval hem naar boven te komen zoodra het schip ging zinken hij had daartoe echter geen tijd: Campbell werd met het zinkende vaartuig naar beneden gezogen. Spoedig kwam hij echter weer boven water, klampte zich aan een stuk hout vast, en werd opgenomen door een der sloepen van de ,/Ban Hin Guan." Aan dit schip, dat ook zeer zwaar beschadigd is, gelukte het met zeer veel moeite, twintig personen te redden. Hieronder behooren de gezagvoerder en de reeds genoemde derde machi nist. Dit zijn de eenige scheepsofficieren, die de ramp overleefden. Zooals een telegram reeds melde, zijn er ongeveer 90 personen verdronken dit waren meest hineezen en Maleiers, waar van er 40 tot de bemanning van het schip be- hoorden. De verongelukte scheepsofficieren zijn Schwartz, tweede stuurman, Mac Intyre, eerste machinist, en Norris, tweede machinist. Toen men de overtuiging had, dat er geen menschenlevens meer gered konden worden, heesch de //Ban Hin Guan" een noodsein en bleef op hulp wachten. Deze kwam gelukkig spoedig opdagen. Omstreeks 8 uur was het stoomschip //Pelayo", gezagvoerder Prynn, op de plaats des onheils. Er waren een paar uren noodig om de 113 passagiers van de ,/Ban Hin Guan" op de ,/Pelayo" over te schependaarna werden trossen uitgebracht en te 12 uur 's middags had het laatste schip het eerste, met den achtersteven naar voren, op sleeptouw. Onder- weg werd wel veel wrakhout gezien, maar lijken werden niet gevonden. Na een moeilijke reis kwam de /Pelayo" te Singapore aan. Met behulp van een paar sleepbooten werd de ,/Ban Hin Guan" toen verder naar Tandjong Rhu gebracht, om daar in het dok te worden op genomen. ■loutenWse. Huwelijks-voltrekkingen. 16 Aug. Adriaan Kuijpers, oud 41 j., jm. en Paulina Maria Heije, oud 31 j., jd. 23 Aug. Johannes Joseph Colsen, oud 27 jjm. en Maria Catharina Jansen, oud 23 j jd. Geboorten. 16 Aug. Judoca Maria, d. van Theophiln* Herrewegh en van Apolonia Louisa Heije. 17 Aug. Leonie Maria, d. van Johannes de Schepper en van Maria Anna Fruijtier. 19 Aug. Josephus, z. van Petrus Aaselman en van Maria Coleta van der Hooft. 22 Aug. Johannes Franciscus, z. van Petrus de Feber en van Paulina van Meele. 23 Aug. Pieter Josephus z. van Pieter Johannes van Leemput en van Apolonia Parijs. 26 Aug. Alouisius Johannes Franciscus, z. van Johannes Josephus Cappendijk en van Paulina Neve. 28 Aug. Maria Magdalena, d. van Pieter Augustinus de klippclaar en van Apolonia Pardon, 31 Aug. ^tnna Catharina, d. van Aloijsius van Overmeire en van Christina d'Hont. Overlijden. 17 Aug. Rosalia Einerentia Neve, oud 2 m., d. van Petrus Johannes Franciscus en van Clotilde Veneranda Maria van Damme. 20 Aug. Carolina de Nijs, oud 32 j., d. van Josephus en van Virgina Segers. 23 Aug. Franciscus Albertus van Iierkhoven, oud 59 j., echtg. van Dorothea Maas. 26 Aug. Coleta Jacoba Kouwijzer, oud 16 d., d. van Petrus Clement en van Rosalia van Bastelaar. 28 Aug. Johannes Antonius Duvivier, oud 3 w., z. van Ludovicus en van Christina Fruijtier. 31 Aug. Josephus" Aaselman, oud 12 d., z. van Petrus en van Maria Coleta van der Hooft. Ktopiieldijk. Huwelijks-aangiften. 29 Aug. Francies Kouijzer, oud 26 j., jm. en Paulina Maria van Croonenburg, oud 26 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 25 Aug. Petrus de Vos, (van Boschkapelle) oud 21 j., jm. en Maria Coleta van Stevendaal, oud 29 j jd. Geboorten. 15 Aug. Petrus Alphonsus, z. van Josephus Cabret en van Petronella Stevendaal. 18 Aug. Martha Melania, d. van Eduardus Kamoen en van Apolonia Koolegem. 23 Aug. Margaretha Maria Johanna, d. van Jacobus Adriunus Claessens cn van Johanna Maria van der Velpen. Overlijden. 15 Aug. Pieternella Schmitz, oud 69 j wed. van Petrus Augustinus Vergauwen. 18 Aug. Elisa Maria Martliilda Fruijtier, oud 2 j., d. van Josephus en van Rosalia de Theije. Wesliluriie. Iluwe ijks-aangiften. 23 Aug. Clement van Heesbeke, oud 27 j., jm. en Maria Mathilda Buijsse, 23 j., jd. Rochus Ingcls, oud 25 j., jm. en Irena Dolphina Katie, oud 20 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 19 Aug. Hubert Joseph Michiels, oud 31 j., jm. (van Maastricht) en Florence Remery, ond 31 j--, H- Geboorten. 18 Aug Prudent, z. van Augustus Vervaet en van Maria Kamoen. 23 Aug. Bertha Honarina Christirta, d. van Rudolphus de Jonghe en van Verginia Catharina Dellaert.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 2