A 1 g s m e s a Nieuws* ea Adverteatieblad voor 2eeuws.ch*VUanderea. No. 4274. Zaterdag 6 September 1902. 42e Jaar^anir. Onderwijzer Binnenland. Tienjarig bestaan y. d. Vereeniging t. bevordering Yan het VreemdelingenYerkeer in Walcheren ABONNKMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant bolioort een bijvoegseL TER NEUZEN, 5 September 1902. TE MIDDELBURG. SEIIZEISCHE COUBAST. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,—Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82J. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERT SSTlSN: Van 1 tot 4 rcgels 0,40. Voor elken regel maer f 6,10, Bij directe opgaaf yan driemval plaatsing derzelfde adrerUniis wurdi A* prjjs slechts tveemul berekend. Grootere letters worden naar plaatamimte berekend. I»H bind rernkyat yinnn<InK-, Woemdag- en Vr IJdayavonil, ■Itgetomlerd op Feegldagen, bij de Wma P. 1- VAW »»M T" bfii.en. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, roepen op sollicitanten naar de betrekking van bij het Openbaar Lager Onderwijs in die gemeente, op eene aanvangsjsarwedde van f 500,met vier vijfjaarlijksche verhoogingen van f 50, Het bezit der akte voor de Eransche taal is vereischte, waarvoor, behoudens hoogere goed- keuring, 150, per jaar wordt vergoed. Voor het bezit van andere akten, genoemd onder m, n, p, r, en rb's, van art. 2 der wet op het lager onderwijs wordt, wanneer het geven van onderwijs in die vakken verplicht is, voor elk 75 vergoeding gegeven. De tegemoetkoming in de huishuur bedraagt voor de kom f 60 en daarbuiten 56. De sollicitatiestukken kunnea tot en met 21 September ft. 8. bij den Burgemeester worden ingezondeu. Ter Weuzen, den 3 September 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOEF, Secretaris. By de voortgezette behandeling van bet ont- werp tut uitvoering van art. 75 der Ongevallen- wet, in de zitting der Tweede Earner van gisteren bestreed de Minister van Jusfitie, de heer LoelT, de amendementen om vrouwen en niet-jurislen toe te laten als voorzitters, griffiers of huu plaatsver- vangers in de beroepsraden, als gevaarlijke proef- nemingen. De heer Bos acbtte het verkeerd, de vrouwen t« beletten haar aanleg te volgen, in het belang der maatschappij en der rechtspraak, en bestreed het amendement-Melchers c. s. om niet-juristen als voorzitters enz. der beroepsraden toe te laten. De heer Van Wijck vereenigde zich met het amendement-Melchers c. s. om het leekenelement recht van medespreken te geven. De heer Goeman Borgesius meende, dat door toelating der vrouwen mogelijk te maken, het idealistisch element en het plichtsgevoel in de rechtspraak meer tot hun recht zoudeu komen en wees op de uitmuntende diensten, door de vrouw als schoolopziener bcwezen. Spreker gaf den heeren Bos c. s. in overweging hun amendement in te trekken en zich met het desbetreffend amendement-Helsdingen c. s. te ver- eenigen. De heer De Savornin Lohman bestreed de amendemeuten-Bos en Helsdingen. De heer Bos trok zijn amendement in om een principieele beslissing betrefiende de toelating van vrouwen mogelijk te maken. De heer Heemskerk bestreed de toelsting van vrouwen, daar hij de bemoeienis van de vrouw op publiek terrein niet wenscht uit te breiden en niet al« regel wenscht te stellen dat voor de uitoefening van publiek-rechterlijke functien man en vrouw gelijk zijn. De Minister van Justitie nam het ameudement- Van Idsinga over, strekkende om de bedoeling te verduidelijken dat men om voorzitter, griffier of plaatsvervanger van den Baad vau Beroep te zijn, een diploma moet bezitten, afkomstig van een Universiteit met het jus promovendi. Het amendement-Melchers, c. s. om vrouwen beuoembaar te stellen voor de bedoelde betrekkin- gen wordt verworpen, met 49 tegeu :32 stemmen. Eveneens werd verworpen, met 70 tegen 11 stemmen, het amendement-Helsdingen c. s., om niet-juristen voor die betrekkingen benoembaar te stellen. Een amendement der Commissie van Voorbe- reiding op art. 8 om te bepalen dat een lid van een Raad van Beroep, door den Centralen Ilaac van zijn lidmaatschap vervallen verklaard, niet Jiehoeft te worden afgevoerd door Gedeputeerde Staten van de ledenlijst, werd met een kleine wijziging door de Regeering overgeuomeu. Bij Kon. besluit zijn goedgekeurd de statuten van de postduivenvereeniging De Eendracbt te Ter Neuzen. Bij het door de Oostsluis opschutten liep gisterennamiddag het met vlas geladen tjalkschip van schipper J. Hoogeveen, gevaar op de siuis te loopen, wat men trachtte te voorkomen door ter weerszijden van het voorschip op den wal gebrachte touwen. Een daarvau brak, waardoor de 67jarige knecht M. Meijer uit Amsterdam, die met het been in het andere touw was verward geraakt tusschen dit en den bolder bekneld ge- raakte, tengevolge waarvan zijn linkerbeen boven den eukel brak en hevig geknensd was. In het gemeentelijk aiekenhuis, waarheen hij, na de op- schutting van het schip per brancard vervoerd werd, is nog gisteravond het been door de geneesheeren ingezet. Het tjalkschip liep zich den boeg stuk op de sluia, terwijl het van achteren ook averij bekwam doordat er een volgend aakschip tegenaan liep. In de kalkloods voor de sluiswerken alhier werd gisteren een man door een losvliegenden drijf- riem tegeu den voet getrofFen, die daardoor, hoewel niet ernstig, gekneusd werd. Een der jongeus op onze drukkerij, die zich Woensdagavond onder het drukken van ons vorig nummer aan de in werking zijude suelpers bezig hield, geraakte door onvoorzichtigheid met de liuksihand tusschen twee kamraderen, waardoor het boveaste lid van den wijsvinger werd afge- knepen en hij dit voor altijd moet missen. Een omstreeks 40jarige molenmaker uit Wachtebeke, die behulpzaam was aan het afbreken van den pelmolen alhier, werd gisterennamiddag doar een vallenden breekbeitel boven het linkeroog getrofFen, naar het toeval wil juist ter zelfder plaats waar hij vroegor bij ongeluk door een kogel werd getrolFen die niet kon verwijderd worden en dus nog in zijn hoofd zit. De toestand van den man werd van dien aard dat hij sich te bed moest begeven, en liet a»ch meer en meer ernstig aanzien. .Naar we ver- nemen is er thans eene verbetering ingetreden. Door de politie werd dezer dagen bij aan- komst der provinciale boot alhier tegen wekeren A. S. te Baarland proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van art. 455 3" van het Wetboek van Strafrecht, het vervoeren van dieren op eene noode- oos pijnlijke of kwellende wijze. De man had nl. een zoo groot aantal kippen in een ren of kevie geborgen en die met de provinciale boot doen vervoeren, dat, toen ze hier aankwamen, een achttal van die dieren dood en nog verscheidene anderen bijna stervende waren. Daar ze als gepakte haringen op en tegen elkaar zaten, was dat achttal blijkbaar door de warmte gestikt. Men leert niet beter dan door schade of chande zegt een volksuitdrukking en dat sal ook bier wel 't geval zijn want behalve de schade die de man ongetwijfeld direct leed, krijgt hij nu voor zijne zeker niet te prijzen haudeling, nog een preces-verbaal op den koop toe. Hoek. Diefstal of niet Dit zal de rechter in de volgende quaestie hebben uit te maken Iemand kocht onlangs op eene verkooping van afbraak onder deze gemeente eene hu'sdeur om daarmede zijne wouing wat op te knappen. Toen hij echter eenige dagen na de verkooping het gekochte voorwerp meende te gaan halen, was het nergens aeer te vinden, ter wijl alle informalien er naar, ook bij een zekere G., die in die dagen daar in de nabijheid was werkzaam geweest, vruchteloos waren. Naar men zegt moet thans echter door de marechanssee van Ter Nenzen de bewuste deur in 't bezit zijn gevonden van geneemden G., die nu beweert dat bij eenige dagen geleden dat voorwerp drijvende in het water heeft gevonden op grooten afstand van de plaats waar het oor- spronkelijk lag. De deur moet door de politie, na door den eigenaar herkend te zyn, aan dezen zijn teruggegeven, terwijl tegen G. ongetwijfeld proces-verbaaal zal zijn opgemaakt, zoodat hij zich waarschijnlijk over zijn vondst nog voor den rechter zal hebben te verantwoorden. Men schrijft uit Zuiddorpe aan de VI. Ct. De veesmokkelaars maken tegenwoordig goede zaken. Geen nacht gaat er voorbij of een partij vee meestal b.ekalfde vaarzen vliegt per vluchtballon" de grenzen over. Dat de douanen de 8mokkelaars of het vee te pakken krijgen, gebeurt thans hoogst zelden, want de veenood is in Begie te groot en als gevolg daarvan de prijs van bet vee te buitensporig hoog. Om op de Belgische markten vaarzen van 600 en koeien van 700 francs te zien verkoopen is geen zeldaaamheid. Hoe onmenschelijk en wreed het vee, dat de grenzen over moet, soms mishandeld wordt, hleek ons dezer dagen, toen wij in de gelegenheid waren een prachtige ver-bekalfde vaars te aien, welke door de douanen meer dood dan levend in beslag genomen was. Wij telden aan den romp van het arme dier 84 meer of minder diepe wonden, toegebracht met een scherp geslepen mes. Naar wij hoorden zetten de smokkelaars, wanneer de koeien reeds zoo moe en afgemat zijn, dat ze voor stokslagen, welke trouwens in de nachtelijke stilte te ver gehoord kunnen worden, niet meer gevoelig zijn, op deze wreedaardige, onmenschelijke wijze de arme dieren tot spoed aan. Koewacht. De verjaardag van H. M. onze geeerbiedigde Koningin is hier niet onopgemerkt voorbijgegaan. Van vele woningen wapperde de nationale driekleur, terwijl in den namiddag de fanfarenmaatschappij ^De Eendracht" eene muzikale wandeling door het dorp maakte. In het lokaal bleven de leden tot laat in den avond bij een en werd door de jeugdige vereeniging menig stuk peeld. De heer burgemeester, die, ook namens den gemeenteraad, eene felicitatie naar H. M. gezonden had, ontving per telegraaf uit het Loo eene dankbetuiging. De volgende week hopen Jacobus Vereecke en Antonia Picavet hun gouden huwelijksfeest te vieren. Naar wij vernemen zal het dien dag den braven oudjes niet aan bewijzen van belangstelling ontbreken. In de grensplaatsen is, menige korf boter over wordt, zooals bekend de grens gebracht zonder dat daarvan invoerrechten betaald is. Toeh loopt dit niet altijd even goed af. Twee vrouwen dezer gemeente werden dezer dagen door een Belgisch ambtenaar aangehouden en met hare boter naar het kantoor der invoerrechten geleid. Daar mochten zij een aardige cent als waarborgsom storten, voor zij weer konden vertrekken. Boschkapelle, 2 Sept. Tot wethouder alhier is benoemd de heer P. A. Hermans, in de plaats van den heer P. de Rooij, die als zoodanig ontslag heeft genomen. Boschkapelle, 4 Sept. Onze kwijnende kermis belooft op te leven. Zag men in de laatste jaren slechts een paar kramen, nu komt een flinke mallemolen, een schommel, verscheidene kramen en nog een paar vermakelijkheden. Dat daarbij nog al enkele pintjes schijnen ge- dronken te worden, is zeker; men kan toeh de laatste dagen den neus niet buiten de deur steken of men ziet een brouwerskar. Stoppeldijk. Bij de op 2 September gehouden raadsvergadering is de heer G. Hepens opnieuw herkozen tot wethouder. Stoppeldijk, 4 Sept. Gisternamiddag ontstond door onbekende oorzaak brand in het achterhuis en werkplaats van L. Sponselee, herbergier en timmerman op den Margretschen dijk. Daar de brand zich nog al ernstig liet aanzien, ruimde men ook de woning leeg, doch door spoedige en krachtige hulp bleef deze gespaard. Gedeeltelijk was het afgebrande en verbrande verzekerd, het timmergereedschap echter niet, zoodat bet vuur nog al wat schade heeft ver- oorzaakt; daarbij zijn in de nieuwe woning op enkele plaatsen groote scheuren ontstaan. Hengstdijk, 8 Sept. De kermis is niet zoo rustig afgeloopen als werd verondersteld. Den laatsten avond ontstond in de herberg van A. v. M. een woordenwisseling tusschen den kastelein en een bezoeker uit Kuitaart. De lastste gooide met een pintglas naar v. M. zondev even wel te raken, v. M. gooide terug, doch trof een jong meisje aan 't hoofd, zoodat een hevig bloedende wonda werd veroorzaakt. Naar wij vernemen is van een en ander aangifte gedaan bij de politie. Hontenisse. Bij het aanleggen van den stoom- Iram HulstWalzoorden vond men dezer dagen in een sloot nabij Kuitaart de averblijfselen van een mensch. Eerst dacht men, dat men hier bet lijk ontdekt had van den wegwerker, die op 1 Januari 1901 zoo spoorloos verdwenen is; bij onderzoek bleek echter, dat dit niet het geval was. Het geraamte was van een vrouwspersoon die misschien voor een kleine eeuw daar begraven is. St. Janst.een. Deze week is een halve feest- week geweest. Zondag, wapperde er reeds een enkele vlag, terwijl ze Maandag en Dinsdag ontelbaar waren. De groote handboogsocieteit had drie schietingen uitgeschreven eene 's Zondags om drie uren en eene 's Maandags om 1 uur. Gedurende deze schieting was er gelegenheid om in te schrijven voor de jaarlijksche Koninginneschieting waarvoor o.a. medailles waren uitgeloofd. Deze schieting had plaats van 3 tot 4 uren des Maandags en er namen 55 schutters aan deel. De hooge vogels werden geschoten door de heeren H. d'Hooge, Stekene, (hooge vogel met medaille) C. Everaard, St. JansteenH. d'Hooge voornoemd J. de Waal, Pauluspolder en A. de Baar, St. Gilles, en da medaille voor bet grootste getal schutters eener zelfde maatschappij uit geloofd, werd behaald door Kemseke (Belgie). De fanfare gaf gednrende de schieting eenige welgeslaagde muaieknummers ten bests en deed vervolgeus eene muzikale wandeling door het dorp. Zoo hebben we dus op onze manier den verjaardag van onze geeerbiedigde Koningin gevierd. Dat het er 's avonds vroolijk is toegegaan beboef ik niet te melden. Opmerkelijk was dat men algemeen vergeten had om 's avonds de viaggen in te trekken, die den volgeuden dag lustig bleven doorwapperen, nu ter eere van den heer A. van der Pluijm Rz., wien het geluk te beurt viel den dag te herdenken, waarop hij 25 jaren geleden tot lid van den gemeenteraad gekozen werd. 's Morgens ter raadzitting feliciteerde de heer burgemeester den jubilaris. Staande de vergadering werd den heer Yan der Pluijm herbenoemd tot wethouder, walke betrek king hij reeds 9 jaren in het belang der ingezetenen vervult. De heer Van der Pluijm vierde te zijnen huize, omringd door collega's, vrieuden, kennissen en familieleden den geheelen dag vroolijk feest. 's Avonds bracht het fanfaregezelschap den geacbten jubilaris eene serenade. Het gezelschap deed dit natuurlijk teeerder nog wijl de heer Van der Pluijm van den beginne af commissaris was en dit tot nog toe blijft. De voorzitter der fanfare complimenteerde ZEd., waarna de beer Van der Pluijm zijn hartelijken dank uitsprak voor de bewezen hulde en de muzikanten ruim onthaalde. Moge de heer Van der Pluijm nog lang ten algemeene nutte werkzaam blijven. Aan den etalage-wedstrijd, uitgeschreven door bovengenoemde Vereeniging ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan, wordt door vele winkeliers te Middelburg deelgenomen. In de hoofdstraten der stad wemelt het des avonds van ingezetenen die een kijkje langs de verschillende winkels komen nemen. Uit menige woning wappert de driekleur. De tentoonstelling van reclame-middelen in de Concert- en Gehoorzaal noodigt tot een druk bezoek uit. Sierlijke reclame-middelen, waaronder van reusachtig formaat tooien de wanden der ruime zaal. Deels doen ze de bezoekers verbaasd stilstaan voor de scboone panorama's, zoowel van bet Zwitserscbe Zurich

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1