Geinengde berichten. TeEegraflsche berichten. de Regeering om verlaging van suikeraccijns, welk adres door den Raad na breedvoerige be- raadslaging werd gesteund. De Voorzitter stemde alleen tegen, terwijl de heer Geelhoedt zich buiten stemming hield. Aangezien de beer J. P. Geelhoedt, wegens zijn tegenwoordige betrekking van geHaeente-ontvanger, niet kon worden herbenoemd als zetter werd de voordracht daaromtrent, gewqzigd, en in zijn plaats daarop gebracht de heer W. de Mul. Het perso- neel aan de drie openbare scholen werd benoemd tot het geven van herhalings-onderwijs. Toege- ataan werd om het straatvuil, geschikt om openbare voetpaden te verbeteren, kosteloos aan belanghebbenden af te staan. Philippine, 2 Sept. In de Raadsvergadering van heden voormiddag is tot derden onderwijzer van bijstand benoemd de heer Bockstaal onder wijzer te Gronsfeld (Limburg) met 5 stemmen, terwijl een stem werd uitgebracht op Mej. Scheffe- laar Klots van Sluiskil. In diezelfde vergadeTing werd met 4 tegen S stemmen tot wethouder verkozen de heer A. P. Arbroscheer in de plaats van den heer V. N. Voerman. Sas van Gent, 3 Sept. De verjaardag onzer Koningin werd Maandag levendiger gevierd dan vroeger. Van vele huizen wapperde de driekleur, zelfs van ons stadhuis „omgekeerd". 's Avonds zorgden de kinderen voor voldoende verliehting met lampions en ons muziekgezelschap deed met fakkellicht een muzikale wandeling door de ge- meente, na eerst een uitvoering te hebben gegeven op het Wilhelminaplein bij den Wilhelsainaboom. Ten slotte werd een bezoek gebracht in het vergaderlokaal der vereeniging van gedecoreerden, alwaar een schoone transparant was aangebracht, die door ieder met bewondering aanschouwd werd. Menig glaasje werd op het welzijn onzer geeer- biedigde Koningin geledigd. In de vergadering van den raad gisteren- avond gehouden werd de heer J. V. Oole, aftredend wethouder, met 5 van de zes stemmen als zoodanig herbenoemd. Een stem was bianco. Westdorpe, 2 Sept. De heer D. B. van Acker alhier is door den Raad dezer gemeente op heden tot wethouder herbenoemd. Boschkapelle, 2 Sept. In de heden gehouden raadsvergadering werd de heer D. Ferket als lid ge'installeerd. Tot wethouder werd gekozen de heer P. Hermans met 4 stemmen, tegen 3 op den heer D. L. van Damme uitgebracht. Hengstdijk, 2 Sept. De kermisdagen, Zondag en Maandag, zijn weer achter den rug. Niettegen- staande het zeer slechte weder, vooral van Zondag, was er toch nog al heel wat drukte, zoowel op straat als in de koffiehuizen. Oudergewoonte werd de kermisvreugde door geen enkelen wanklank gestoord. Toen hedenmiddag omstreeks 3 uur een boerenwageD aan de school asch laadde, werden de paarden schichtig voor een naderend rijtuig en sloegen op hoi. Het 8jarig zoontje van ons hoofd der school bevond zich op het voertuig, doch sprong, om hulp roepende, een honderd meter verder van voren er af, toen men hem zulks toeriep en bekwam allerverwonderlijkst gcen letsel, zoodat hij met schrik vrijkwam. De dieren holden steeds voort en bleven ten laatste een half uur verder van vermoeidheid staan, zoodat ze zich gemakkelijk lieten grijpen. Gelukkig mag het zeker genoemd worden, dat op dezen anders nog al drukken weg geen enkel voertuig de hollende dieren tegemoet kwam. Hontenisse. Zaterdag vergaderde alhier de raad dezer gemeente en daarin werd voorlezing gedaan van het besluit van Gedep. Staten van Zeeland, waarbij de verkiezing van den heer C.J. Vael als lid van den raad op de bekende gronden vernietigd werd (zie ons vorig nummer). Besloten werd tegen dit besluit in hooger be- roep te gaan wijl men van meenicg was, dat de 2 stembiljetten met recht door het stembureau Lamswaarde als van waarde waren beschouwd. Middolborg, 3 Sept. Ter gelegenheid van het lOjarig bestaan der vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer op het eiland Walcheren, werd heden namiddag te 3 ure, in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten, waar- onder leden van het Gedeputeerd college en raads- leden in de Concertzaal de tentoonstelling van reclame-platen geopend met een toespraak door den Toorzitter, den heer Jhr. Mr. De Casembroot. Hij beschreef het doe], dankte voor de onder- vondene medewerking en steun, met name van de spoor- en tramweg-maatschappijen en stoomboot- oudernemingen in Europa en Amerika en de inzenders voor den wedstrijd van ontwerpen voor een reclameprent en kaart voor het eiland Walcheren. Hij vervrelkomde voorts de autoriteiten en de pers. Verschillende medailles zijn voor den wedstrijd beschikbaar gesteld. Honderd ontwerpen zijn ingezonden. Van de gelegenheid tot bezoeken der tentoon stelling werd heden reeds druk gebruik gemaakt. De wandeu der concertzaal zijn rijk gei'llustreerd met reclames van Oust en West, van Zuid en Noord. De bekeide vluchteling Zuidhof is heden- morgen aan handen en voeten gebonden uit het huis van bewaring alhier naar 's Gravenhage ge- transporteerd. 's Gravenhage, 3 Sept. Tweede Kamer. In de zitting van heden huldigden de Voorzitter en de Minister Kujper de nagedachtenis van den heer Conrad. Het algemeen debat over de beroepswet is geeindigd, waarbij de Minister van Justitie het wetsontwerp verdedigde tegenover de bezwaren van den heer Idsinga, over de wijze van samen- stelling der beroepsraden, terwijl de Minister meende dat het wetsontwerp eene proefneming was. In strijd met het voorstel der Regeering is Utrecht gekozen als zetel van den centralen raad van beroep. Prof. Eil uit Heidelberg, in overeenstemming met prof. Winckler, oordeelt den toestand van president Steyn bevredigend en vatbaar voor ge- nezing. Voor den lijder is te Montreux een villa gehuurd, waarheen hij in het najaar vertrekt. Te Vlissingen is Maandagavond een drie- en-halfjarig meisje, bij het spelen met brandende lucifers in brand geraakt. Het kindje is naar het gasthuis gebracht, doch voor er heelkundige hulp verscheen, was het overleden. Te Maastricht is een kind van 6 jaar, dat met lucifers gespeeld had en wiens kleederen in brand waren geraakt, tengevolge van de brand wonden overleden. Tusschen Drempt en Hoog-Keppel is Zondag avond zekere P. F., van Middelburg door de stoomtram overreden. Beide voeten waren afge- reden en het eene been is bovendien bij de knie gebroken. In het ziekenhuis aldaar is de man verbonden. Sterke drank is de oorzaak van dit ongeluk. Nabij Oudenbosch gingen Vrijdagavond drie personen uit de gemeente Hoeven in de Landput zwemmen. Hoewel men hen gewaarschuwd had, dat 't ep sommige punten gevaarlijk was, waagde toch eeu van de drie, de onderwijzer B., zich te ver, met het gevolg dat hij, zonder dat men hem hulp kon verleenen, in de diepte verdween. Terwijl de gemeente-veldwachter teNijehorne (Fr.) met verlof was, hebben eenige venters met kleine negotie in dat anders stille dorp raar huis gehouden. Dronken, mishandelden zij den herbergier, die betaling wilde van gemaakte ver- tering en niet kreegbij den geneesheer maakten zij zich aan vernieling schuldig en vreuwen werden mishandeld. De dokter sprong op de fiets, waarschuwde de rijkspolitie te Oranjewoud, die nog deuzelfden dag de kerels opspoorde en verbaliseerde. Een buitengewoon geluk had een derartisten van het Amsterdamsche ,/Flora" theater. Bij 't opruimen van het puin, na den brand, werd onder het verkoolde en ingestorte houtwerk o. a. zijn portefeuille gevonden. Het leder van de portefeuille had een weinig van het vuur ge- leden, maar de inhoud, een f 700 aan bank- papier, was gespaard gebleven. Men kan zich de vreugde van den man begrijpen, toen hij zijn geld dat hij al verloren waande, terugkreeg hij sprong huizen hoog van blijdschap. Men meldt uit Veenendaal Het gemeentebestuur had geen vergunning willen verleenen om den verjaardag van H. M. de Koningin op Zaterdag met muziek en vuur- werk te vieren, waartoe de hier bestaande Wilhelmina-vereeniging het verzoek gedaan had. Over die weigering was ontevredenheid ontstaan, die zich Maandagavond uitte in baldadigheden. Troepen joDgens trokken zingende door de faoofd- straat en wierpen hier en daar ruiten in. Vooral het gemeentehuis, tevens woning van den gemeente- secretaris en het huis van den wethouder Hardeman met zijne groote spiegelruiteu moesten het ontgelden. De politie was niet sterk genoeg om handelend op te treden. Tegen halfelf gisteravond was alles weer rustig. Een staaltje van gruwelijke dierenmis- handeling en geraffineerd bedrog deed zich op de kippenmarkt te Tiel voor. Om lianen voor hennen te doeu doorgaan, had een boertje uit Maas en Waal de dieren kam en lellen afgebrand Tegen den beul is procee-verbaal opgemaakt. De gemeenteraad van Herwijnen heeft aan Willem van Dalen te Brake], die vijf menschen gered heeft bij de stoombootramp van onlangs, een goaden horloge met inscriptie geschonken. Eenige polderjongens uit de omgeving van Dracbten brachten Maandag Heerenveen in beroeriug. In het cafe De Korenbeurs werden zij om gemaakte vertering handgemeen met den gerant, die mishandeld werd, evenals zijne echt- genoote. Buren schoten te hulp, doch moesten het veld ruimeu. Men sloeg er met flessschen up los, een oubezoldigd rijksveldwachter werd tot zijne woning achtervolgd, en zijne kleereu werden royaal afgescheurd. De politie werd gewaar schuwd, mareehaussee, rijksv eldwacht en gemeente- politie verschenen. Zij wilden den belhamel arresteeren, doch toen volgde van de anderen ver- zet. De sabel werd getrokken en er werden flink klappen uitgedeeld, zoodat de politie meester van het terrein bleef. Een der polderjongens moest zich laten eerbinden. De twee hoofddaders werden gearresteerd. Er is proces-verbaal opgemaakt. Het badpersoneel van het Zeebad Scheve- ningen heeft Dinsdagochtend om half elf eene redding gedaan van een der baders. Een heer nl., die reeds herhaaldelijk was gewaarschuwd dat hij te ver in zee zwom en reeds verscheidene malen was terruggeroepen, werd eindelijk door den stroom medegesleept en dreef weg. Nauwelijks was znlks door de badlieden bemerkt of de badman P. v. d. Toorn zwom naar den drenkeling toe en bracht hem buiten de stroom. Inmiddels waren ook toegezwommen de badlieden Arie Knoester, Arie de Lange en Arie Schaap, en met hun vieren braehten zij den drenkeling in behouden staat naar den wal. Bij een landbouwer te Metslawier (Fr.) verdween de hond spoorloos. Na drie dagen hoorde men geblaf in een put iu de nabijheid en men haalde het dier daaruit. Al dien tijd had de hond in water en modder doorgebracht, natuurlijk zonder voedsel. De heer L. W. Tappenbeek, wonende in de villa „Margareta" te Noordwijk, zag Woensdag- nacht, door gerucht wakker wordende, een inbreker die op zijn vraag „wie is daar?" brutaal ant- woordde//blijf rustig liggen", en op de vingers floot alsof hij een heele bende wilde waarschuwen. Toen de heer Tappenbeek echter het bed uitsprong, was de dief natuurlijk verdwenen, eu met hem een goede buit aan gouden ringen, een gouden horloge, euz. In een paar andere villa's werden dienzelfden nacht eveneens gouden en andere voorwerpen van waarde ontvreemd. De politie vond weldra uit, dat de vermoede- lijke dader des morgens tusschen 4 en 5 uur aan een woning te Noordwijk een glas melk had ge- dronken, eenige gouden voorwerpen had bekekeD, een sigaar had opgestoken en daarna verdwenen was. Op de bewoners had hij geen al te besten indruk gemaakt, en toen zij later van de inbraak hoorden, zochten zij het weggeworpen sigarenzakje van den vreemdeling op en gaven dit aan de politie, die daardoor op het spoor kwam. Er bleek nl. uit, dat de man te Katwijk geweest was. Op verzoek van den Noordwijkschen burgemeester stelde nu de Katwijksche politie een ouderzoek in en weldra vond men in een der kleinere logementen een koffertje met gouden voorwerpen, van den diefstal afkomstig, inbrekerswerktuigen revolvers en meer dergelijk gereedschap. De eigenaar was op dat oogenblik afwezigbij zijn thuiskomst werd hij terstond ingerekend. 't Is een Duitscher, van 25 jaar, die zich Gustav Franz Muller noemt. Hij bekende, dat de bij hem gevonden voorwerpen gestolen waren, maar niet door hem, doch door een of meer van zijn twaalf kornuiten, voor wie hij het gestolene aan den man bracht. Thans blijkt dat een man uit Alterswil in Zwitserland de tien schoten gelost heeft op den Zondag te Bern opgestegen militairen luchtballon met officieren. De onnoozele schutter dacht dat het een kinderspeelballon zonder menschen was. Zaterdagochtend is er te Glasgow een spoor- wegongeluk geweest. Een personentrein reed een anderen trein, die aan het Charing-cross-station stilstond, aan en schoof er een paar wagens van ineen. Er zijn 25 reizigers gewond. In het vorige jaar zijn in Europeesch Rus- land 8681 moorden bedreven, dat is gemiddeld 20 moorden per dag. De joDgste vulkanische werkingen op de Antillen hebben, naar gemelel wordt, den bodem van de golf van Mexico geheel verauderd. Op sommige plaatsen bedraagt de diepte der zee slechts twee derden van vroeger. De scheepvaart in dat gebied is gevaarlijk geworden en men is genood- zaakt nieuwe zeekaarten van de golf te vervaar- digen. Donderdag werd het stille badplaatsje Heyst opgeschrikt door de komst van een 4tal gen darmes. Zij namen plaats in een reddingsboot en begaven zich, door vier geoefende roeiers ge- holpen, naar Zeebrugge, om jacht te maken op een dozijn Hollandsche visscherschuiten, die mosselen stroopten in Belgische wateren. De Hollandsche vigschers heschen alle zeilen en uamen de vlucht, maar een hunner werd ingehaald en opgebracht. Een regiment der jagers, te Rijssel in garnizoen, deed Zaterdag onder lelding van den kolonel een tocht naar het nabijgelegen kamp om oefeuingen te hhuden in het doen springen van hindernissen en spoorwegen door dynamiet. Een menigte straatjongens, aangetrokken door het geschitter der uniformen, krioelden langs en over het veld. Telkenmale werden zij door de solda- ten teruggedrongea, doch tevergeefs. Ten slotte gaf de kolonel bevel een gedeelte spoorweg te doen springen. Bij de hevige uitbarsting, die volgde, werd een stuk hout een driehonderd meter ver weggeslingerd. Een der kinderen, een knaapje van drie jaar, dat zich niet ver genoeg had verwijderd, werd er door aan het hoofd ge- troffen. Het kind was op slag dood. Volgens een van Maandag gedagteekend tele gram uit Castries (St. Lucia) is door het Britsche stoomschip vCorona", dat Zondagavond aldaar van Fort de Erance (Martinique) aankwam gerappor- teerd, dat Zaterdagavond een nieuwe vreeselijke uitbarsting van den Mont Pele plaats had. Lieden, die van het noorden te Fort de France aankwamen, vertellen, dat het dorp Morne Rouge geheel was verwoest en het dorp le Carbet door een vloed- golf was weggevaagd. Er zouden ongeveer 200 personen zijn omgekomen. Te I emesvar in Hongarije had Donderdag tusschen een majoor en een luitenant een vreese- lijk duel op de sabel plaats. Den majoor werden een oog en de helft van het gelaat letterlijk weg- gehakt. De doktoren geloofden hem toch nog in het leven te kunnen houden, maar de verminkte wilde liever sterven dan zoo gewond te blijven leven en schoot zich dood. In den nacnt van Zaterdag op Zondag zijn te Parijs eenige moorden gepleegd, alle te Mont- martre. In de rue hampionnet kreeg een werkman twist met eenige personen. Na een hevige woordenwisseling zakte hij plotseling ineen. Hij had drie dolksteken in de borst gekregen. In de avenue de Saint-Ouen, waar een vecht- partij ontstond tusschen twee benden verdachte individuen, werden twee der vechtenden met revolvers neergeschoten.. In de rue Sternkerque trachtte een gevaarlijke hoosdoener een vrouw met messteken te dooden. Hij werd gearresteerd, doch eerst nadat hij zijn revolver op de agenter. had gelost, zonder echter iemand te raken. Dan heeft een man in een twist een ander met een revolver door het hart geschoten en gedood.* Hoe lang is het geleden, dat men in Engeland na het genot ®au sigaar of pijp zich behoorlijk moest desinfecteeren, voor men in gezelschap van eene dame kwam Hoe lang is het geleden, dat een man zich buiten de enge rookkamer of de jonggezellenkamer nooit door een dame liet verrassen met zijn brandende sigaar Als het echter geschiedde werd het brandende onding snel ver- stopt of in breeden boog weggeslingerd. Nu mogen niet slechts de mannen rooken maar de vrouwen doen het ook en het komt zelfs voor dat zij in gezelschap bij andere heeren die nog altijd als vroeger wat verlegen zijn op dat punt in de meerderheid zijn, wat het rooken betreft. Het gevolg is een ontzagelijke toeuame van het tabaksverbruik. Nog in 1841 kwam per hoofd in Engeland geen pond tabak, in 1901 gebruikte elk Engelschman, vrouwen en kinderen meege- rekend, ruim twee pond. De sigaret heeft ia Engeland de sigaar en ook het vroeger zoo beminde prjpje verdrongen. In de zitting van Donderdag heeft het con- gres van Katholieken te Mannheim zich uitsluitend bezig gehouden met het vraagstuk van de bestrijding vaD den haudel in blanke slavinnen. De redenaars hebben met krachtige woorden dezen menschontee- renden handel, een schandvlek voor de moderne beschaving, gegeeseld. De vergadering heeft onder toejuichingen het besluit overgenomen, dat genomeu is door het congres, dat in de maand Juli te Parijs gehouden werd en waaraan de afgevaardigdeu van alle gouvernementen hebben deelgenomen. De president heeft de vergadering uitgenoodigd om afgevaardigden te zenden naar het internationaal congres, dat van 7 tot 10 October te Keulen zal gehouden worden. Op de Chicago and North Western Railway werd een trein, bestaande uit een locomotief, 2 goederenwagens en 2 geheel gevulde personenwa- gens, nabij Meriden, in den staat Minnesota, Za terdag door een vreeselijken wervelstorm overvallen. Een goederenwagen werd door den wind opgenomeu, de koppeling brak en het gevaarte stortte van den weg 6 meter naar omlaag. Met de personenwa- gens ging het evenzoo. Zij werden opgenomen, een oogenblik door den wind boven den grond gehouden en ten slotte met groot geweld op den verbrijzelden goederenwagen gesmakt. Twee lijken zijn reeds gevonden verscheidene personen worden vermist eu het aantal gewonden is zeer groot. Het is niet raadzaam om in den staat Ohio in Noord-Amerika kapitalist tezijn. De rijkaards van de stad Cleveland bij v. zijn wanhopig. Er heerscht op 't oogenblik namenlijk een pokkenepi- demie in de stad en deze richt steeds meer ver- woestingen aan. Iederen dag doen zich tien a twaalf nieuwe gevallen voor en sterven twee a drie menschen aan pokken. Nu heeft men ontdekt, dat de in den Staat iu omloop zijnde bankbiljetten in een toestand van verregaande smerigheid verkeeren, en dat zij zeer geschikte plaatsen zijn om de ziektekieinen te cultiveeren. De gezondheidsraad heeft aau de plaatselijke banken verboden om hare biljetten naar Washing ton te zenden, ten einde hen door nieuwe te doen vervangen. Nabij de Fransche stad Gueret ging eergisteren een paard, dat voor eeu rijtuig gespannen was, op hoi. Het rijtuig werd bestuurd door een landbouwer, wiens vrouw met een buurvrouw en twee kinderen in het rijtuig zat. Bij een hoek van den weg werd het rijtuig met groote kracht tegen een muur geslingerd. De landbouwer bleef op de plaats dood, zijn eehtgenoote werd doodelijk en de buurvrouw en de beide kinderen werden ernstig gewond.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 2