Mengelwerk. DE KNAPPE DOKTER. kleuren stonden de woorden //Aan Lucas Meijer, met hartelijke deelneming." Slecht9 mevrouw Meijer, de familie Meijer en Botha met de aanwezige Transvalers gingen mede den grafkelder binnen. Een schoolknaap van 12 jaar uit Weidenhof is tot een jaar gevangenis veroordeeld en in hooger beroep is dat vonnis bevestigd. De jongen had voor de aardigheid een trein willen laten derail- leeren op de lijn Breslau-Lissa. Hij had etn grooten steen op een der rails gelegd, maar ge- lukkig is het upzet bijtijds ontdekt en het ongeluk verhoed. Een onaangenaam avontuur heeft de Koningin- weduwe Margherita van Italie gehad, terwijl zij een rijtoer maakte in de nabijbeid van het meer van Constanz. Toen zij door het dorp Tager- weiler reed, werd het open rijtuig aangehouden door een politieagent, die heweerde, dat de landauer gestolen was. De koetsier wilde met geweld door- rijden, maar de agent floot en' eenige gendarmes snelden hem te hnlp. De Koningin zag zich ge- noodzaakt, zich bekend te maken, maar de gen darmes geloofden haar aanvankelijk niet en het duurde geruimen tijd, voor zij H. M. toestonden, haar weg te vervolgen. Het tePhiladelphiaaangekomen Oostenrijksche stoomschip //Zora" heeft zooals het blad de #Schip- ping" meldt een »bemanning" van Turksche vrouwen.' De kapitein zou verklaard hebben dat zij uit- stekende zeelieden ziju. Het bericht doet aan den tijd van de zeenimphen denken. Op een te Bern opgestegen militaire lucht- ballon, waarin zich de chef van de Zwitsersche militaire luchtscheepvaartafdeeling, overste Schaech, bevond, zijn nabij Freiburg (Zwitserland) verschei- dene schoten gelost. Alleen door spoedig ballast uit te werpen kon de luchtschipper buiten bereik der schoten komen. Een gestreng onderzoek zal iDgesteld worden. Tijdens de manoeuvres nabij Budapest is een luitenant door een kogel van de zijde der tegeu- standers vrij ernstig gewond. Er loopen geruchten dat de kogel niet voor den luitenant, doch voor een hoogere officier was bestemd. Een onmiddel- lijk ingesteld onderzoek heeft tot dusver geen resultaat opgeleverd. De juweelen en kostbare steenen, die naar Louden gebracht zijn door den Koning, en die door het volk aangegaapt worden, zijn, naar het schijnt, nog niets vergeleken bij de fabelachtige rijkdommen van den Shah. Een Engelsche bijoutier bood eens 800,000 pond voor de juweelen van zekeren vorst. Maar de Shah bezit een gouden aardbol met steenen bezet, die alleen meer waard is dan alle sohatten van Muzaft'er-ed-Dine. Het stuk wordt geschat op 121/;, millioen gulden. Deze aardbol bevat 75 pond zuiver goud en 50,000 steenen. De zeeen zijn weergegeven door duizenden smaragden. Afrika door robijnen. Perzie is geplaveid met turquoisen, Frankrijk en Eogeland met diamanten, die zeker een .symbool zijn van de schittering dezer rijken. De Shah bezit een aantal groote diamanten, waaronder een der beroemdste van de wereld, de daria-i-noor, die lijkt op de koh-i-noor den steen die door een Perzischen prins aan den Groot-Mogol ontroofd werd. Dan bezit Muzaffer-ed-Dine nog talrijke minder kostbare steenen. En hij geeft die aan ieder die op audientie geweest is, zooals men een cigaret aanbiedt. Het Hot van Assises te Parijs heeft een arbeidersvrouw vrijgesproken, die bij een nachtelijke vechtpartij tusschen haar echtgenoot en haar broeder eeDerzijds en eenige ,/vrienden" anderzijds, een revolver uit haar woniug had gehaald, met het doel, den voornaamsten tegenstander neer te schieten en per ongeluk haar broeder had gedood. In het Russische gouvernement Samara, waar het stelen van paarden aan de orde van den dag is, hebben de boeren ten slotte hun toevlucht moeten nemen tot verzekering van hun levende have bij de dieven zelf. Voor elk paard wordt, ter vergoeding van ,/toezicht en bewakiug", elk jaar 2 tot 3 roebel betaald. Zoodoende zijn er vereenigingen van paardendieven ontstaan, die dikwijls voor verscheidene dorpen de verzekering van paarden op zich nemen en de concurrentie van vreemde d.w.z. van niet aangesloten dieven weten te weren. De jongste mail uit Indo-China brengt het bericht, dat het dorp Pho-Li geheel door brand is vernield. Alleen de militaire post en de dou- ane-gebouwen zijn behouden gebleven. Voorts wordt melding gemaakt van een gerucht dat de pest zich zou hebben vertoond in de pro- vincie Nan-Dinh. De ziekte zou zijn overgebracht door Chineesche visschers. In de Chineesche provincie Kwangsi woedt de cholera zdo hevig, dat de doodkistenmakers alle bestellingen niet af kunnen. Er sterven honderden menschen per dag. Te Peking zijn enkele geisoleerde gevallen van cholera voorgekomen onder de koeli's en de troepeu, die de legatiegebouwen beschermen. Een Russische marine-officier is aan de ziekte bezweken. Dezer dagen bemerkten de ambtenaren van de speelclub te Oostende, dat er een aantal valsche speelpenningen in omloop waren. De verdenking vie] op een Engelschman, twee Eran- schen en een dame, die daarop in hechtenis werden genomen. Zij hadden reeds voor 12,000 frs. valsche speelpenningen omgezet, welk bedrag de dame in haar kous verborgen had. Bovendien hadden de gearresteerden nog 24,000 frs. valsche penningen bij zich. Een vijfde bondgenoot van de falsarissen is ontsnapt. De Engelschman is weer op vrije voeten gesteld, de drie anderen te Brugge in voorloopige hechtenis gezet. Den dag te voren waren er in de speelclub valsche Itali- aansche en Fransche goudstukken van 20 frs. in omloop gebracht. In den nacht van Maandag op Dinsdag is op een schildwacht, die op post stond bij het kruitmagazijn Nardonet, nabij Cherbourg, een ge- weerschot gelost. Er werd onmiddellijk alarm gemaakt, doch de uitgerukte palrouilles vonden geen spoor van den dader. In den loop der vorige week is eveneens op een schildwacht ge- schoten, die bij hetzelfde magezijn op post stond. Een gezelschap van 7 personen had Maandag een uitstapje gemaakt van Boston (Engeland) naar Kirton Marsh, aan de Washbaai. Men ging in zee baden en bij die gelegenheid waagden twee meisjes van 22 en 20 jaar zich te ver in zee en verdwenen plotseling in diepte. Twee heeren van het gezelschap, die op haar hulpgeroep toesnelden sprongen haar na, wisten haar te grijpen, doch verdwenen spoedig met de meisjes in de golven. Alle vier verdronken. Graaf O'Gormon, een jonge Ier, heeft met twee gidsen den Dent du Midi (10,460 voet) bestegen van den kant van Chambery. Men had de beklimming aan die zijde totnogtoe als onmogelijk beschouwd. Te Longfranch, in New-Jersey, is Dinsdag een ernstig automobielongeluk gebeurd. Een automabiel, waarin zich bevonden Mattheys, een rijk kapitalist van Jersey-City, en drie andere personen, waaronder twee dames, reed over een brug boven den spoorweg, toen Mattheys, die stuurde, poogde een voorbijganger te ontwijken, en de automobiel tegen de leuning der brug wierp. De leuning brak onder den schok, en de automobiel viel van een hoogte van 85 voet. Mattheys, die onder het rijtuig lag, was op slag dood. De drie andere werden meer of minder erg gekwetst. De chaf- feur, die op de brug had kunnen springen, kwam er af met lichte wonden. De Israelitische gemeenle te Brussel had van barones Hirsch, te Parijs, een legaat geerfd van 100,000 fr. Hiervan wilde de Fransche fiscus x/8 afhouden als erfenisrechten. De raad van beheer van de gemeente heeft hiertegen geprocedeerd, maar zij heeft het proces verloren. De fiscus strijkt 11,250 van de 100,000 fr. op. Onlangs moet te Londen op een partij in aristocratische kringen een klein schandaaltje zijn gebeurd. Het was een gecostumeerd bal. Een der dames droeg een prachtig Chineesch costuum dat zeer bewonderd werd, totdat de Chineesche gezant die ook aanwezig was, het zag en opmerkte dat de stof van het kleed damastzijde was, die alleen in China voor de Keizerin wordt gemaakt en die niemand anders mag dragen. Hoe kwam die Engelsche vrouw aan een kleed van de Chineesche Keizerin Men vroeg, nu bleek dat een bloedverwant van haar den veldtocht in China had meegemaakt Op verzoek van den Minister van Buitenlandsche zaken die ook de partij bijwoonde is de dame toen maar verdwenen om den Chineeschen gezant niet verder aanstoot te geven. Venetie schijnt aan alle kanten te kraken. Men heeft er nu weer ontdekt dat het oude Franciscaner klooster thans door den Staat gebruikt als archief, bedenkelijke verschijnselen vertoont. De pilaren in de oude eetzaal buigen door onder het enorme gewicht van de daarboven opgestapelde papier massa's, en in den voorgevel zijn leelijke scheuren zichtbaar. Men is begoonen met de boeken en stukken eruit te halen, en daarna zal met de herstellings- werken een aanvaug worden gemaakt. Omtrent de luitenant Gregson van de Life guards te Windsor, die onlangs ernstig mishandeld werd door een aantal mede-officieren en die ge- noopt werd zijn ontslag te nemen, vertelt Reijnolds Newspaper nog eenige bijzonderheden. Hij was een matige en zeer werkzame jonge man, en daarom was hij van het begin af het doelwit van den spot, later van den' haat van een zekeren luitenant X., een dronkaard die niets uitvoerde, maar wiens vader een vriend van verscheidene ministers is. Het was op aanstichting van dezen luitenant X. dat de kameraden luitenant Gregson zoo mis- handelden. Hij kon trouwens, dank zij zijn hcoge, protectie in het regiment, doen en laten wat hij wou. Hij ontzag zich ook niet om in 't bijzijn der soldaten Gregson toe te voegen, dat zijn plaats niet was in het leger maar in het Heilsleger, of wel, dat hij liever bij zijn vader broodjes moest gaan bakken. De vader van Gregson was nl. betrokkeu en in een meelhandel. Er heerscht in Engeland vrij veel veront- waardiging over deze zaak, maar het slachtoffer schijnt toch het slachtoffer te zullen blijven. Een gedeelte van de Corneliusbrug te Miinchen, nl. de boog van 38,50 meter lengte, die over de kleine Isar wordt gelegd, is gisternamiddag inge- stort. De boog begon in het midden te zakken en op hetzelfde oogenblik stortte hij met al de arbeiders, die er op waren, door de stellages, waar hij op rustte, naar beneden. 20 arbeiders waren vijf minuten te voren op den anderen boog over- gegaan. 18 arbeiders zijn gewond, van wie 6 gevaarlijk1 is reeds onderweg naar het hospitaal overleden en een andere stierf kort daarna. Men vreest, dat een paar kinderen onder de brug liggen. Men vermoedt, dat een balk in het midden der stellage vergleden is, waarop de instorting van den geheelen boog is gevolgd, die dien dag anders juist gereed gekomen zou zijn. Van Parijs naar New-York over land. In December des vorigen jaars begon Harry de Windt van Parijs uit een reis over land haar'New-York. Na een moeilijken tocht door de ijsvlakten van Siberie en Noord-Amerika is hij Dinsdagmorgen te New-York aangeiomen. Over den afstand van 29,740 K.M. heeft hij 248 dagen gedaan. Op zeer slimme wijze hebben valsche munters de ltaliaansche bank bedrogen. Van een echt briefje van duizend lire sneden zij een strookje van twee milimeters af en brachten het daarna in omloop. Niemand bemerkt, dat het briefje korter was dan een ander. Van een tweede briefje werd een strookje van vier milimeters afgesneden, vervolgens werd het strookje van twee milimeters daaraan geplakt en ook dit biljet werd aangenomen. Door deze kunstbewerking vijftigmaal te her- halen, maakte men van 50 briefjes er 51, die elk twee milimeters te kort waren, en op twee na geplakt. Deze laatste omstandigheid komt bij de ltaliaansche bankbriefjes zoo dikwerf voor, dat ze niet opviel en het tekort was zoo gering, dat het ilechts bij zeer nauwkeurige meting opvallen kon. Door een toeval werd het bedrog ontdekt, nadat het vermoedelijk reeds langen tijd was uitgeoefend. De bankbriefjes-verminking kan nog aanleiding geven tot een merkwaardig proces. De bank weigert namelijk briefjes aan te nemen die 2 milimeters te kort zijn, maar het is de vraag of zij deze weigering kan volhouden. Immers van 51 verkorte briefjes zijn er toch vijftig echt en slechts 6£n ,/valsch". Edoch, welk is dit eene, dat de bank zeer te recht kan weigeren Dat is waarschijnlijk niet uit te maken. Het verbruik van bier is in de laatste helft van de vorige eeuw outzaglijk toegenomen in de Vereenigde Staten. Terwijl de bevolking van 1850 tot 1900 is verdrievoudigd, werd er naast zesmaal zooveel whisky in 1900 dertigmaal zoo- veel bier gedronken als in 1850. Het aantal der brouwerijen steeg van 431 tot 1509. haar be drijfskapitaal van vier millioen tot 415 millioen dollars. In 1900 werd in de Vereenigde Staten bijna twee milliard gallons bier gedronken, naast ruim honderd millioen gallons whisky en 23 mil lioen gallons wijn. Nadat men de groote wegen met petro leum heeft begoten om de onhygienische stof te beletten op te vliegen, is men nu ook begonnen de spoorwegen op dezelfde manier te begieten. Wat vooral schadelijk is dat deze stof in de deelen van locometieven dringt, die vet gehouden moeten worden. Die stof is zeer hard en doet het ijzer slijten. De olie, waarmee men begiet, wordt in wagens gedaan, die het vocht door kleine gaatjes doen sproeien. Een locomotief gaat voorop, en een paar wagens volgen. De stoom, die de beweging veroorzaakt, wordt ook gebruikt voor het sproeien van de olie. De trein gaat ongeveer zes kilo meter per uur, en per kilometer wordt ongeveer 5000 lieter olie verbruikt. De premie, die door het Fransche gouver nement uitgeloofd is voor de arrestatie van de leden der familie Humbert, heeft in Duitschland heel wat hersenen in beweging gebracht. Van alle kanten komen .berichten over menschen die het slachtoffer zijn geworden van onaangename vergissingen. De beide laatste incidenten op dit gebied zijn voorgekomen te Miinchen en te Wiirzburg. In de vorige week stapte een reiziger, die met zijn vrouw een vacantie-reisje maakte, af aan een hotel te Miinchen in het centrum van de stad. Nadat hij zich geinstalleerd had, gaf de vreem- deling bij den portier eenige juweelen en een vrij groot aantal bankbiljetten in bewaring en ging daarna de merkwaardigheden van Miinchen be- zichtigen. De portier, die door de aangeboden premie verleid werd, kon maar niet goed slapen dien nacht. Hij vond het verdacht, dat die meneer een zoo groote som in bewaring gaf. Eindelijk kwam hij tot de overtuiging, dat hij met het echtpaar Humbert te doen moest hebben. Aanstonds, zonder zelfs den hotelhouder te waar- schuwen, ging hij zijn verdenking aan de politie mededeelen en deze nam de noodige maatregelen. Toen de verdachte heer en dame 's avond in het hotel terugkwamen, vonden zij daar een heele af- deeling politie-agenten die hen wilde arresteeren. Gelukkig kon de vreemdeling terstond zijn iden- titeit bewijzen, anders zou hij in groote onaange- naamheden zijn gekomen. Het incident dat te Wiirzburg is voorgekomen is ongeveer van hetzelfde kaliber. De held van 't stuk was een elegant gekleed heer met een hoogen grijzen hoed op, die, aan het station af- stappend, zijn valies aan een beambte in bewaring gaf met de opdracht om er toch vooral goed op te letten, daar er zeven millioen in zat. De beambte bracht den reiziger naar zijn hotel en vertelde daar aan den hotelhouder welk een groote waarde er in het valies zat. De maitre d'hotel dacht nu ook terstond dat hij met Fredric Humbert of Romain Daurignac te doen had en hij stuurde terstond om de poJitie. Maar de gast had de opschudding gemerkt, die hij veroorzaakt had en hij bewees dat hij een Berlijnsch koopman was en maar een grap tegen den beambte verkocht. Een zeer navolgenswaardige gewoonte bestaat op sommige scholen in Deuemarken. Daar worden namelijk met geregelde tusschenruimten de tanden der kinderen onderzocht. Zoo hebben, naar op het eergisteren te Kopen- hage geopende Deensche Tandartsencongres de tandarls Axel bwendsen mededeelde, eenige scholen een tandarts aangesteld, die de schoolkinderen elk half jaar onderzoekt. Deze gewoonte is gebleken zeer aanbevelenswaar- dig te zijn. Lijdeu kinderen aan zieke tanden, dan worden de ouders door middel van een formulier hierop opmerkzaam gemaakt en het staat hun natuurlijk vrij, zich naar verkiezing tot een of anderen tandarts te wenden. Deze Deensche gewoonte verdient op alle scholen nagevolgd te worden. Juist in de jeugd wordt veel nadeel aan de tanden toegebracht en vooral diende deze maatregel op alle meisjesscholen in- gevoerd te worden, daar vooral de vrouw veel aan tand- en kiespijn lijdt. De geheele ^High life" van Londen spreekt op t oogenblik over niets anders dan over het geheim van den armband der hertogin van Bachleuch, vroeger eeredame van Koningin Victoria. Het is een armband versierd met fijne parels, diamanten en een portret van Koningin Victoria. De arm band werd als bewijs van vriendschap door de Koningin aan de hertogin van Bachleuch geschonken. Op den 10tn Augustus droeg de hertogin dezen armband bij de plechtigheid der kroning van Edward VII, waar zij figureerde onder de groote dames, die den sleep droegen van Koningin Alexandra. Terugkomende van de plechtigheid merkte de hertogin, dat de kostbare armband verdwenen was. Men stopte het zaakje in den doofpot. Aan- gezien er slechts heel hooge heeren en hooge dames op den dag der kroning te Westminster waren, kon men immers niet veronderstellen, dat de armband zou gestolen zijn In 't geheim werd een onderzoek ingesteld in de groote wereld, en t is eerst heden, dat het verdwijnen van den armband en het onderzoek publick gemaakt warden. De politie veronderstelt, dat de armband over de nand der hertogin geschoven is in de plooien van t kleed van een andere voorname dame, die z/door toeeigening den eigendom er van heeft verkregen, zoo niet haar kamermeisje hem ge- vonden en ».gestolen" heeft. Men wacht op het einde dezer geschiedenis en men is bevreesd voor een schandaal. Professors neef had na een twaalfjarige studie het arts-examen gedaan en was niet ,/Cum laude" geslaagd. Booze tongen zeiden, dat neef met geweld er door gesleept was, omdat oom, de professor, in de commissie zat, maar lasteraars zijn er altijd en neef maakte den indruk van serieus gewerkt te hebben. Zijn hoofd was al heele- maal kaal. En nu was hij klaar, gelukkig Na een schitterende promotie-fuif de ouweheer zat er warmpjes in die vier-en- t win tig uur aan een stuk duurde en na een geweldigen kater, die hem tweemaal vier-en- twintig uur in zijn verloren haren zat, werd neef bij den professor, zijn oom, ontboden. Ben je al nuchter luidde de eerste vraag. Volkomen, oom Zoo, dan zal ik je 'swat vertellen. Je bent nu dokter, he Nee', nee', zwijg, com- mentaar is overbodig je bent het nu eenmaal en je moet het dus zijn Ik wil maar zeggenj dat je nu afgedaan hebt met den studententijd. Je begint van heden af een ander leven en als introductie tot die nieuwe richting besteedt ge de rest van deze week aan het opmaken van een lijst van al je onbetaalde rekeningen. Die opgaaf met de origineele be- scheiden stelt ge mij ter hand en als dat zaakje achter den rug is, zult ge een bestemming tegemoet gaan. He, ja zeker, je bestemmingje bent immers arts Van het aanvankelijk gekoesterde plan, je in een ziekeninrichting te plaatsen, voor practische oefening, ben ik afgestapt. Dat lijkt me te gevaarlijk. Beter oordeelde ik het voor je, te solliciteeren naar een gemeentetje in Drente's achterhoek, dat steeds verstoken was van een geneesheer. Met een veearts zult ge daar de eenige voorlichter van de medische weten- schap zijn. Ga daarheen en wijd je kunde der lijdende menschheid A propos, van kunde gesproken, ik heb nog

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 6