Ter Neuzensehe Courant. Zaterdag 30 Augustus 1902. 42» Jaargang. BBIIB1BTBBAAD. Gemeenfebode. No. 4271. GEMEENTEBOOE, Landbouwberichten. Gemengde berichten. T"WIEjIEj1DIEj "RT 1-A.XD. TER NEUZEN, 29 Augustus 1902. RECHTSZAKEM. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Hooge prijzen voor vee. De Burgemec^tev der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, datOpenbare V e r g a d e r i n g van don Gemeenteraad ia belegd tegen Iti ll S(1 lit; den 8 Septen«l»er des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 29 Augustus 1902. De Burgemeester voornoomd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN roepen op sollicitanten naar de betrekking van op eene jaarwedde van f 300. Verzoekachriften op zegel kunnen worden inge- zonden tot en met uiterlijk 15 September a. 8., des namiddags 2 uur, aan den Burgemeester. Ter Neuzen, 29 Augustus 1902. Burgemeester en Wethouders '•oornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. in de op Dinsdag a. s., des voormiddags 10 uur, te houden openbare vergadering van den gemeente raad 8lhier komen de volgende punten in be- handeling lngekomen stukken benoeming van een wet- houder wegens periodieke aftrediug van den heer P. Moeswijziging der verordeningen op het schoolgeld en de opcenten der personeele belasting vaststelliug eeuer nieuwe iustructie voor den gemeentebouwmeester. De commies der posterijen der 2" klasse A. I. J. Schmalhausen wordt met ingang van 16 Sept. van het post- en telegraafkantoor alhier overgeplaatst naar het vereeuigd kautoor te Bergen op Zoom. Heden werd op de werf ran den heer A. van der Giesen te Krimpen aan de Lek met goed gevolg te water gelaten het geheel van staal ge- bouwde tjalkschip genaamd /,Zeven Gebroeders," groot ongeveer 110 ton, voor rekening vanP.de Bakker, schipper te Ter Neuzen. De naar de Geref. gemeente te Zaamslag beroepen candidaat F. J. Hagen te Reeuwijk, komt thans ook voor op het tweetal voor predikant naar diezelfde gemeente te Oostburg. Op de voordracht voor ouderwijzer aan de openbare school te Wehl komt voor de heer A. v. Goethem te St. Jansteen. Deze week werd te Nieuw Namen (gem. Clinge) eene vrouw door hare dochter dood ge- vonden, met vreeselijke verwondingen, ook aan den hals. Men dacht eerst aan misdaad, doch thans schijnt meer en meer het idee van zelfmoord ingang te vinden. Stbl. no. 167 bevat een Kon. besl. van 12 dezer, tot vernietiging van het besluit van den raad der gemeente Philippine van 5 en 10 Mei 1902, waarbij D. A. de Foeljager is benoemd tot onderwijzer van bijstaud aan de openbare lagere school aldaar. Het besluit is gegroud op deze overwegingen dat ingevolge artikel 28 der wet tot regeung van het lager onderwijs de benoeming van onder- wijzers van bijstand moet geschieden uit eene voordracht van minstens drie bevoegden, opge- maakt door burgemeester en wethouders in overleg met den arrondissemeuts-schoolopzienerdat de benoeming, bij besluit van den raad der gemeente Philippine van 5 en 10 Mei 1902, van D. A. de Foeljager, tot onderwijzer van bijstand aan de openbare lagere school aldaar, is geschied buiten de door burgemeester en wethouders in overleg met den arrondissemeuts-schoolopziener opge- maakte voordracht; dat derhalve voormeld raads- besluit in strijd is met de wet. Vuor de verplichte hengstenkeuring, in onze provincie te houden, zijn in 't geheel 131 dieren aangegeven; en wel te Middelburg (1 Sept.) 10, Oostburg (2 Sept.) 24, Kattendijke (3 Sept.) 30, Zierikzee (4 Sept.) 9, St. Maartensdijk (5 Sept.) 12 - en Hulst (6 Sept.) 46. Stoppeldijk, 28 Aug. Den 19 September aanstaande zal het 26 jaren geleden zijn, dat de heer J. Keijzer als hoofd der school op Pauluspolder in fanctie trad. Naar wij vernemen zullen eenige oud-leerlingen zich tot eene commissie vereenigen, out op dien datum den jubilaris een geschenk aan te bieden. Gelijk reeds eenige jaren het geval is, zal ook dit jaar onze fanfare, op vereerende uit- noodiging, te Groenendijk een groot concert geven op Zondag 31 Aug. a. s. Pleit dit voor den goedeu naam van Cecilia, wij twijfelen niet, of zij zal ook haieu naam weten te handhaven. De rechtbank heeft in hare zitting van 29 Aug. de volgende vonnissen uitgesppoken H. R., oud 23 j., handelsreiziger te Ter Neuzen, gedetineerd te Middelburg, is wegens verduistering veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf, met in mindering brenging der doorgebrachte hechtenis. D. T., oud 20 j., arbeider te Westdorpe, is wegens mishandeliug veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. Door bovengenoemde rechtbank is naar de openbare terechtzitting vervrezen P. S., oud 21 j., werkman, geboren en wonende te Overslag, thans in hechtenis te Middelburg, ter zake dat hij in of omstreeks de maaud Juni jl. te Overslag op drie verschillende tijdstippen met een minderjarig tienjarig meisje vleeschelijke gemeenschap heeft gehad. Aan den beklaagde is de heer Mr. J. J. Heijse, advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. Te Oostburg is Woensdag eene vergadering gehouden door de afdeeling Oostburg van de ™Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland." Men schrijft daaromtrent aan de Midd. Ct. De heer Roggeband, die haar leidde, zeide dat deze vergadering belegd was naar aanleiding van een verzoek van het bestuur der coopera- tieve beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent, om adhaesie te verleenen aan het adres door de aandeelhouders in die fabriek gezonden aan de hooge regeering. Het bestuur der afdeeling had gemeend daarover ook de meening der leden te moeten inwinnen en daarom deze buitengewone vergadering belegd. Na voorlezing van dat adres en van een schrijven van bet hoofdbestuur der Maatschappij, waarin betoogd werd dat eene volledige behan- deling kon uitgesteld worden tot in de Novem ber vergadering, werd het woord verleend aan den heer Collot d'Escury, die de strekking van het adres toelichtte, waarin, zoo als men weet, gevraagd wordt verlaging van den tegenwoordigen suiker- accijns en surtaxe van 6 frank en 51/2 fr. res- pectievelijk op gerafiineerde en ruwe sniker. Deze toelichting die wel een beetje eenzijdig was, gaf den heer Vorsterman van Oijen aan leiding op enkele punten der conventie en ook de volledige strekking van het heffen naar surtaxe wat nader toe te lichten en een tegen- voorstel te doen. Hij zou zich gaarne by een surtaxe nederleggen, wanneer vooraf bepaald werd hoe veel daarvan den bietenverbouwers ten goede zoude komen. Nu daaromtrent niets bekend is, vreest bij lioe gaarne hij die ook zoude zien heffen ten bate van de aandeel houders in de cooperatieve fabriek te Sas van Gent, die meereudeels landbouwers zijn dat, behalve die 292 aandeelhouders, geen enkele boer eenig voordeel van de surtaxe zal genieten het vorig optreden der fabrikanten levert daarvan het rneest afdoende bewijs. Hij stelde daarom voor dat de afdeeling Oostburg aan bedoeld adres adhaesie verleene, wat betrefl de afschaffiug van den accijns, niet wat betreft de surtaxe. Dit voorstel werd door den beer Loilot d'Escury vrij heftig bestreden, wat aan de kalmte der discussien geen goed deed en den heer Anth. Luteijn aanleiding gaf het voorstel te doen geene conclusie te nemen, welk voorstel later hernaald werd door den heer Vorsterman van Oyen. Intusschen werd aan de discussien nog ueel- genomen door de heeren P. de Muijnck en Haverbeeke, die zich eveneens tegen surtaxe verklaarden en den heer Roggeband, die meende dat het heffen van inkomende rechten ten bate zoude zijn van de bieten-cultuur. Ten slotte werd op voorstel van den heer Lucieer besloten om te stemmen over de beide voorstellen I adhaesie aan beide punten van het adres van het bestuur der cooperatieve suikerfabnekof adhaesie aan verlaging van den accijns op de suiker. Het laatste werd aangenomen met '-1 tegen 7 stemmen, zoodat door de afdeeling Oostburg bij de hooge regeering een verzoekschrift zal worden ingediend waarin zal worden aange- drongen op eene aanzienlijke verlaging van den suikeraccijns. Aan de orde werd nu gesteld een schrijven van het hoofdbestuur, houdende verzoek de zienswijze der vergadering mede te deelen om' trent de prijsuitdeeling aan hengsten. De lieer U. de Jongbe gaf als zijne meening te kennen dat de hooge premie van 1000 vaak werd uitgekeerd, wel voor zeer mooie paarden, maar niet altijd aan paarden die eenig nut leverden aan de fokkerij. Bekroning van 3jarige hengsten keurde hy af, omdat men nog volstrekt niet weet wat zij zouden produceeren. Voor hengsten van drie jaar diende men aanhoudingsprijzen te geven van 300 om ze een jaar in dienst te zien en dan de gelegenheid openen van mededinging naar prijzen van 2500 door hengsten van 4 tot 7 jaar, welke prijzen zouden uitbetaald worden in 5 jaar, evenals in Belgie het geval is. Daardoor werden gevallen voorkomen, zooals hem bekend zijn, dat paarden met premies van f 1000 slechts een twintigtal merries dekken en dan naar het buitenland terugkeeren. De heer Haverbeeke deelde die zienswijze. Een hengst van 3 jaar is nog geen groote premie waard de premies voor hengsten van 7 jaar en ouder zijn te klein geweest. Hengsten zijn eerst dan groote premies waard wanneer men weet dat zij goed zijn voor de winst en hunne goede eigenschappen overzetten. In het algemeen vond de meening van den heer De Jonghe grooten bijval. In dien zin zal aan het hoofdbestuur bericht worden. Men schrijft ons Meenend dat 't voor de veeverkoopers in onze provincie van belang kar. zijn het te weten, deelen wij hen een paar gunstige tegemoetkomingen mede door 't Ministerie in Belgie aan opkoopers van vee aldaar toegekend om vee van uit Nederland op te koopen en over de grenzeu te brengen. Reden waarom die tegemoetkomingen toegekend zijn, is de volgende: In den laatsten tijd zijn er zoowel in Nederland als in Belgie groote hoeveelheden slachtvee voor Engelaud aar.gekocht, terwijl Engeland vroeger steeds in Amerika ter markt ging. In Amerika n.l. mislukte reeds twee jaar lang de maisoogst en daar 't vee ginds alleen met deze graansoort gevoed werd, had dit vanzelf tot gevolg, dat de veeprijzen ontzettend stegen, zoo zelfs, dat in de eerste zes maanden van 1902 niet minder dan 44000 stuks minder naar Engeland uitgevoerd werden dan in vorige jaren. Engeland muest du» andere aanvoerkanalen vinden en zocht die hier te lande en in Belgie, natuurlijk ook hier met't gevolg, dat de veeprijzen stegen tot een hoogte sedert 1870 niet gekend. In Belgie nu doet 't Ministerie van Oorlog zelf de aankoopen niet meer doch wordt de levering aanbesteed, waarbij men opmerkte, dat de laatste aanbesteding, voor den termijn 1 Juli31 December 1902 niet alleen in 't oog loopend hooger was dan de voor- gaande, doch de inschrijvers ledea ook daarenboven nog aauzienlijke verliezen. De Minister van Oorlog is hun evecwel te hulp gekomen met eenige tegemoetkomingen, die onze veekoopers ongetwijfeld interesseeren zullen. Eerstens is het't Ministerie rechtvaardig voorgekomen de leveranciers eene vergoeding toe te kennen van 15 centiemen per kilo. Voorts wordt hen in het vervelg toegestaan het aan het Ministerie te leveren vee aan te koopen in Nederland, hetgeen hun eerder verhoden was en verder mogen ze dat vee in Belgie binnen brengen, zonder ze door ds quarantainestallen te doen passeeren. De zeer hoege veeprijzen hebben den Minister doen overgaan tot 't nemen van een dergelijke maatregel, zeer zeker zelden voor inschrij vers op aanbestedingen genomen. Naar aanleiding van de telkens weer opdui- kende berichten omtrent een aansluiting van Nederland bij een of meer der groote rnogend- heden, die een zekere unrust bij het Nederlandsche volk teweegbrengen, vraagt het Centrum Ligt het niet op den weg der regeering, zoo spoedig mogelijk aan die onzekerheid een eind te maken, het Nederlaudsche volk in ie lichten en naar wij hopen, door een beslist dementie der talrijke geruchten gerust te stellen Een droevig ongeluk had Donderdagmiddag te Scheveniugen plaats. Een 18jarig meisje uit Rotterdam bevond zich met haar broertje op een der Delflandsche hoofden, tegenover het paviljoen vau de priuses Von Wied. Door de gladheid van het hoofd gleed het knaapje in zee; het meisje sprong hem na, om hem te redden, doch dreef weg en verdronk. Het knaapje kwam behouden aan laud terug. Het lijk van het meisje is aangespoeld en naar het politiepesthuis op het Gevers Deynoot- plein overgebracht. Omtrent het ongeluk, dat gistermiddag te Scheveningen is gebeurd, kan nog het volgende worden medegedeeld Mejuffrouw P. G., het Rotterdamsche meisje dat op zoo droeve wijze om het leven kwam, was uit logeeren bij een tante. Het jongetje, dat bij haar was, was niet haar broertje, doch haar neefje. Zeer ernstige pogingen tot redding zijn aaugeweud door deu agent van politie Machielse, die zich tijdens het ongeluk in politiek op den golfbreker bevond, alwaar hij bezig was met visschen, en zich terstond bij het zien van hetgeen gebeurde te water begaf. Inderdaad slaagde hij er in, beiden te grijpen, doch daar het water op die plek 3 meter diepte had en hij zelf onder geraakte, moest hij, teneiude zijn eigen leven te redden, het meisje loslaten, doch slaagde er in, het Intapje behouden op het droge te brengen. Van verschillende kanten werden daarna nog vergeefsche pogingen aaugewend om het meisje te redden, dat 10 minuten later aanspoelde. Men kon er helaas niet in slagen, de levensgeesten weder op te wekken, ofschoon hiertoe op het politieposthuis krachtige pogingen in het werk werden gesteld. Daarentegen gelukte het, 't knaapje, dat het bewustzijn had verloren, weder bij te brengen. Het lijk van het meisje is naar de al- gemeene begraafplaats overgebracht. Op den Oostdijk (Eiland Flakkee) sprong in een woning een steenen pot met vet, die op het vuur stoDd, uit elkander, met het diep droevig gevolg, dat de vrouw van den arbeider Vonk het kokeode vet in beide oogen kreeg, waardoor zij voor altijd het gezicht heeft verloren. Men meldt nader uit Sneek De diaken M. D. te Workum heeft zich niet schuldig gemaakt aau diefstal van den collectan- tenzak, maar aan diefstal uit dien zak. A1 sinds lang vermoedde men dat het met den collectanten- zak van D. niet in den haak was. Vaak vond men op de plaats, waar D. den zak ledigde, een of twee centen. Donderdag is te Stratum een metselaar, werk- zaarn op het dak van een in aanbouw zijnd huis naar beneden gestort en op de plaats dood ge- bleven. De man, te Oisterwijk tehuis behoorende, laat een vrouw met 4 kinderen achter. Men schrijft uit Bolsward aan de L. Ct. Een jeugdig dienstmeisje, 13 a 14 jaar oud, kwam hier Woensdagmiddag op noodlottige wijze om het leven. Dienstbaar bij T. v. d. M. aan de Stadsgracht, had zij, terwijl ze op het „stalt" bezig was potten en pannen te boenen, bet ongeluk daar af te glijden en schijnt ze voorover in het water gevallen en onmiddellijk gestikt te zijn. Niemaud althans heeft opgemerkt dat ze in het water viel of om hulp riep. Toen men hare verdwijning bespeurde ging men aan het visschen. Ook de vader, die niet ver daar vandaan bij de vellenblooterij werkzaam was, en, zonderlinga samenloop van omstandigheden, hij zelf vond zijn kind, doch helaas als lijk. De heer Mijnlieff, geneesheer te Werken- dam, is, terwijl hij in de Biesbosch op een motor reed om zjjn patienten aldaar te bezoeken, door een hand aangevallen. Het dier geraakte onder een der wielende motor viel om en de heer M. werd daarbij zoodanig gewond, dat hij in een rytuig naar hnis gebracht moest worden. Bij 't 6° regiment infanterie heeft zich het zeldzaam en tevens typisch geval voorgedaan, dat een sergeaut-titulair aan de beurt om sergeant- effectief te wordeD, een verzoek gericht heeft aan den regiments-commandant om niet voor deze aanstelling in aanmerking te behoeven te komen. De kolonel, die in den geregelden gang van dienst geen afwijkingen wilde brengen, heeft 't verzoek niet toegestaan. Bedoelde sergeant is dus toch effectief. Bij 't afbreken van een zeer oude woning in het Friesche dorp Oudwoude is door een timmerman onder een bedstede in den grond ge- vonden een grof, bruin steenen potje, twee deci meter hoog en ruim een decimeter wijd. Gele streepjes met ribbetjes in den vorm van bladen zijn er op geteekend, 't is van een oor voorzien en een plat steentje lag er als deksel op. 't Bevatte 32 zilveren geldstukken uit de 17da eeuw, twee gouden hemdsknoopen, gewikkeld in een fluweelen lapje, en twee groote zilveren schoengespen. Deze geldstukken en voorwerpen hebben de timmerman, zijn knecht en de vrouw aan wie het afgebroken huis toebehoorde, onder elkander verdeeld. De overleden Boeren-generaal Lucas Meijer heeft voor ruim twee weken op het kerkhof van Ixelles bij Brussel eene tiidelijke rustplaats ge- vonden. Tot nu toe was het stoffelijk overschot in het lijkenhuis geplaatst. De overbrenging naar het voorloopige graf had eenige honderden menschen naar het kerkhof gelokt in de hoop nogmaals generaal Botha te zien te zullen krijgeu. En de verwachtingen werden niet teleurgesteld, want zoowel de familie Botha als de familie van den afgestorvene waren met de leden van het voormalige Transvaalsche gezautschap aanwezig om den dooden aanvoerder uitgeleide te doen. Bij deze gebeurtenis werd ook gelegenheid ge- geven om het gelaat van den afgestorvene voor 't laatst te zien. Het gelaat scheen onder het glasruitje der kist in 't geheel niet veranderd te zijn. De smart der ontroostbare weduwewasnog verdubbeld. Louis Botha, die mevrouw Meijer moest ondersteunen, wischte heimelijk de traneu uit de oogen. Daarna sloten de doodgravers het dubbele deksel der kist. Op de eene zijde der kist leest men de woordenGeneraal Lucas Johannes Meijer, geboren te Zandrivier O. V. S. 29 November 1846. Overleden te Brussel 8 Augustus 1902. De kist woog niet minder dan 500 Kilo ten- gevolge van haar dikke loodbekleeding. Op de kist werd een krans van seriugen van president Kruger neergelegd op de linten in Transvaalsche

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 5