0 P ROE P I N G. BREUKBlV KUNSTTANDEN Grooi luziM Msconcerl KERMIS Dokter Verlieeke. puike Graskalveren HOUTWAREN, 1 A. MASQUELIER, is Dr. HIRSCHEL, A. s. Maandag Zangafdeeling „Gedald Overwint". Eene partij Hnishoudelijke Goederen, als Hoogwatergetij te Ter Nenzen. Dokter J. van de Calseyde. Advertentien. Den eersten WOeiXSdag" te GROENENDIJK, op Zondag 7 September. TE BOSCHKAPELLE, CLIN GE-STATION. Openbare Verkooping. Openbare Verkooping. Koop 2. Een Woonhuis en Erf, Openbare Verkooping. Openbare Verkooping. Een kiein stukje geschiedenis DAGEN. Yoorm. Nam. Zaterdag 30 Augustus 11.23 11.56 Zondag 31 12.25 Maandag 1 September 0.50 1.18 Dinsdag 2 1.86 1.56 W oensdag 8 2.18 2.36 Donderdag 4 H 2.55 3.14 Vrjjdag 5 3.32 3.50 J. D. WOLFGANG, m VAN IJSSELSTEIJN FILS. HET BESTUUR. Introductie door het Bestuur. Brenkmeester, Jezusstraat 20, Antwerpen. van iedere maand Chirurgijn en Tandmeester, Moretuslei 27, Antwerpen, Zie Plakkaarten. HET BESTUUR. op Zondag, Kiaandag en Dinsdag een groote partij te koop, bij de Wed. LAUWERS te Axel. W. DIELEMAN Wz. eene groote partij Koop 1. Een Woonhuis en Erf, tusschen de brng en de schuit, zoodat hem de enkel verbrijzeld werd. Om den man uit zijn benarden toestand te verlossen, meest de brug iels verplaatst wordeD. Waarschijnlijk is men daarbij iets te ver gegaan, althans de ijzeren kolossus kwam in het kanaal terecht. De gewonde werd 'zoo spoedig mogelijk naar het Ziekenhuis te Zwolle gebracht ter verpleging. Het za] veel moeite kosten, de eude brng weer boven water te brengen. Op de miju Oranje-Nassau alhier, zoo meldt men uit Heerlen, geraakte de mijuarbeider C. beklemd tusschen twee kolenwagens, met het treurig gevolg dat een zijner beeDen totaal werd verbrijzeld. Zekere W. A. S., te Dordrecht, sjouwer van bereep, wilde zich Zondagochtend 7 uur, aldaar vermoedelijk in een aanval van delirium, langs een min gebruikelijken weg, nl. door het zolderraam zijner woning, aan de Riedykstraat, naar buiten begeven. Het gevolg was dat de man van een hoogte van 6 meters op de slraat- steenen terecht kwam en naar binnen gedragen moest worden. Per politiebrancard werd hij naar het Ziekenhuis gebracht, waar bleek dat hij lich een zware kneuzing van de wervelkolom had teegebracht. Een vergeten hoofdstuk van Miinchhausen's avonturen. Een dame, die in een berghotel bij het meer van Geneve vertoefde, richtte ,/door een plotselinge gril gedreven," de teleskoop op haar 8 kilometers verwijderde villa. Net klom daar een man door een raam naar binnen. Het berghotel had te.le- fonisch gemeenschap met het dorp beneden en dit was intercommunaal verbonden met Geneve, in welk gsbied de bedoelde villa was gelegen. Zoo kon de politie onmiddellijk worden gewaar- scbuwd, met het gevolg dat zij den inbreker ver- raste, toen hij net met een bundeltje tafelzilver de villa wilde verlaten noemt mevr. G. C. Stellingwerf Jentink de historie van een arme weduwe te Amsterdam, die na den dood van haar man een klein win- keltje huurde en daarin trachtte een broodje te verdienen. De weduwe was overgelukkig met het uitzicht, zelve het brood voor haar zelve en de kinders te verdienen. 't Zou wel een heele toer zijn, er een beetje in te komen en te blijven, zij was de eenige niet die in deze stad zoo scharrellen moest om een eerlijk verdiend stukje brood, 't Zou ook veel geloop en gedraaf geven, eerst te vragen aan de dames of ze en wat ze noodig hadden, en dan later het thuisbrengen. Maar zonder moeite heb je niets en't kon best geschikt worden dat als de twee oudsten uit school kwamen om 12 en 4 uur, moeder een uurtje ging dribbelen met de zware boodschapsmand en de oudste meisjes zoolang op de zusjes en den winkel pasten. Werden de dagen langer, dan zouden de schoolgaande kinders ook wel bij afwisseling tegen den avond of's morgens tusschen 8 en 9 de bestelde pondjes en half pondjes kunnen bezorgende oudste rekende al heel prompt en zou wel goed op //de kleintjes letten. Haar boekje van school was altijd zoo goed voorzien van 9" en 8en't Was zoo'n bolder ding, dat zei een ieder en voor de kleintjes was ze een waar moedertje, vooral na vaders dood. Een jonge dame die de weduwe kende en in haar vertrouwen deelde, bood edelmoedig aan, bij dames van baar kennis, en bij kennissen van die kennissen, aan te kloppen om hulp, in dier voege dat zij elke week op vaste dagen eene zekere hoeveelheid benoodigdheden voor den dagelijkschen maaltijd van de weduwe zouden nemenrijst, gort, suiker, koffieboonen en dergelijke. Het dappere pleitstertje gaf zich veel moeite en 'tgelukte haar een beduidend aantal klanten voor de weduwe te winnen, waarmee zij erg in haar schik was, omdat zij haar hiermee het beste dacht te kunnen belpen, vol vertrouwen op den goeden wil en den ijver van Geertje en haar beide oudste dochtertjes. Enkele maanden ging alles goed klanten en leverancierster waren best tevredenklachten werden niet gehoord. Daar vindt de belangstellende jonge dame, die op een morgen weer eens kwam kijken boe het met moeder en kinders ging, de weduwe in tranen. Op de tafel lag een groot stuk papier, eene waarschuwing van den school- opziener dat Jantje, de lOjarige, getrouwer de school bezoeken moest. vMaar gebeurde dat dan niet meer vroeg de jonge dame heel verbaasd. Zij wist toch hoezeer het vlugge leeren van de oudste op prijs werd gesteld, hoe moeder Geertje er altijd voor was geweest dat ook Jantje goed van het onderwijs profiteeren zou. De weduwe betuigde dat was nog evenzeer het geval. Toch had zij het meisje meerdere malen thuis gehouden, en waarom Omdat heel veel mevrouwen geen genoegen nam en met de bezorging der bestellingen voor 9 en na half twaalf uur 'smorgens. Als de weduwe later met de ,/boodschappen" kwam, paste het die dames niet de verschillende benoodigdheden of ook maar een enkel zakje en pakje in ontvangst te nemen. En als dat niet anders kon, dan behoefde Geertje niet terug te komen, zeiden ze dan. De arme vrouw had de //meisjes" der me vrouwen wel uitgelegd, hoe zij voor 12 uur, als de beide oudsten op school waren, nood- wendig bij de kleintjes blijven moest, dat zij de jongste, een sukkelig stumpertje, niet met alle weer en wind naar de creche sturen kon en dat zij dus tusschen 9 en 12 niet bij de dames komen kon, hoe gaarne zij ook wilde, maar dat had niets gegeven. 't Parool was gebleven voor 12, maar 's morgens voor 9 uur in geen geval, dan waren de dames nog niet bij de hand of aan 't ontbijt. En weer had Jantje eenige malen 'a morgens de school verzuimd. Bij de eerste waarschuwing van den schoolopziener lag nu nog een ander papier, eene oproeping om voor de commissie tot wering van schoolverzuim te verschijnen en zich te verantwoorden wegens ongeoorloofd schoolverzuim van Jantje. Zij voor de commissie Boete betalen ('t Arme weeuwtje meende in haar eenvoud dat die commissie haar reeds dadelijk beboeten of nog erger in de gevangenis stoppen kon.) Boete Al was 't maar twee kwartjes, dan zou zij 50 pond suiker moeten leveren eer zij de boete binnen had Vijftig pond, ach hoelang duurde het eer zij die hoeveelheid had verkocht. En zitten Zij zitten op water en brood, en de 4 kleinen met elkaar thuis zonder eenige verzorging, 't was te vreeselijk om er aan te kunnen denken Stel u gerust, lieve lezereszoover is het maar niet zoo dadelijk, maar toch weer gebeuren mocht het niet. En toen is die hulpvaardige jonge dame naar die dames gegaan die niet wilden schikken, en zij heeft gepleit en gesmeekt en tot hare voldoening bij enkelen een open oor gevonden en aan een toestemmend knikje en een hartelijk woord gemerkt dat zij haar pleidooi gewonnen had. Bij enkelen, niet bij alle Heusch, er waren er die geen lust hadden om de arme zuster, de weduwe, haar strijd om het bestaan wat gemakkelijker te maken er waren er die de Leerplichtwet eene zotheid noemden voor werkmenschen er waren er die beweerden dat //het mensch" die twee kleinstea (van 4 en 2 jaarbest eens een uurtje alleen laten kon, dat gebeurde bij //dat soort" wel meerdat waren //die kinders" wel gewend Er waren er die trots alle betoogen volhielden, het niet anders te kunnen schikken. Tusschen 9 -6n IIV2 uur waren zij steeds gewoon, de huishouding te regelen en nu was't wel jammer voor die vrouw, hare waren konden steeds den toets doorstaan en aan 't gewicht mankeerde ook nooit iets maar zij moest zich schikken naar mevrouw, niet deze zich naar haar huiselijke zaken, enz., enz. En dan merkte dat jonge pleitstertje wel dat zoo'n mevrouw nu ook maar liefst had dat zij heen ging want heuscher viel niets aan te veranderen. Schikken kon (lees wilde) mevrouw zich niet. Als zulke menschen als dit jeugdige pleit stertje zoo daadwerkelijk optreden, dan kan men ook met recht verwachten, dat wat de weduwe bij de groene tafel der Commissie tot Wering van Schoolverzuim beloofde //Jantje zal niet weer verzuimen, heeren geschieden zal. Maar niet altijd neemt zulk een treurige zaak zoo'n goed einde. En is het dan niet vreeselijk dat gebrek aan inschikkelijkheid, dat gemis aan een beetje zich indenken in bet leven van anderen, van minder bevoorrechten, dat leven zooveel moeitevoller, zooveel zwaarder te dragen maakt ZEETIJDINGE IV. Van 27 tot en met 28 Aug. Datum. VLAG. NAAM. M*. j Van en naar Lading. Voor Tor fen ire 1 27 Eiig. s.s Hailing 2199 Londen stukg. idem Golfer 1066 idem ledig 28 idem Astrologer 2580 Leith stukg. t an T or fen sen 27 Eng. s.s. Ann Webster 2241 Londen stukg. 28 idem Golfer 1066 idem macadam f oor 27 Eng. s.s. Octa 4682 St. Petersburg hout Deens. 8.8. Anine 4098 Riga idem Noor. s.s. Geir 2763 Pomaron erts Dllit8. 8.8. Theseus 2787 idem idem 28 Eng. s.s. Faraday 2525 New-Castle stukg. idem Sea Gull 2762 Londen idem Eng. s.s. Olive 3697 Ttrangsund hout idem Trnro 3366 Hull stukg. idem Don 2658 Goole idem Belg. s.s. Leonie 401 Ostende ledig Van Keut 1 27 Eng. s.s. Ouse 2158 jGoole stukg. Belg. s.s. Gerard 399 Ostende idem Eng. s.s. Derwent 2349 Goole idem idem Soa Hound 3085 Londen idem idem Hero 2194 null idem 28 idem Whimbrel 2514 Manchester idem Deen. s.s. Erik 8792 Methil ledig Eng. 8.a. Egret 3492 Liverpool stukg. Voor Selxnetei 27 Eng. sch. Coaltar 621 1 Havre creosoot ©v^Tjp^Uitsluitend raadplegingen voor Keel-, 1 Neus- en Oopziekten des Maandags en Donderdags van 8 tot II uren voormiddag. Specialist voor Reel-, Neus- en Oopziekten. N°. 43, Statiestraat, N°. 43. ST. NIKOLAAS (Waas), Belgie. Op 1 September a. s. hoopt postbode op de trein GentTer Neuzeu, den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaren in dienst der posterijeu kwam. Ter Neuzen, 29 Augustus 1902. EENIGE VRIENDEN. De Z I T D A G voor de maand September zal voor de gemeente Zaamslag op den lsten en voor de gemeente Hoek op den 25s*en dier maand gehouden worden. De Rijks-Ontvanger te Ter Neuzen, VAN PIENBROEK. Houders van cognossementen over eene lading papierhout, alhier verwacht van Jakopstad, per Deensch stoomschip ANNA, worden verzocht zich onverwijld aan te melden bij de cargadoors Ter Neuzen, 29 Augustus 1902. Van 27 tot en met 28 Aug. werden langs de Oostsluizen alhier 17 binnenvaartuigen op-en 23 afgeschut; door de Westsl. 3 op- en 3 afgeschut. Het Bestuur van bovengenoemde afdeeling brengt bij deze aan Leden en Donateurs ter kennis dat a.s. Maandag I Sept., des avonds 8*/s uur, op de bovenzaal bij den heer J. Michielsen, eenige nummers znllen gezongen worden bij gelegeuheid der verjaring van H. M. Koningin WILHELMINA. Genezing zonder operatie door den nieuwen band van Is den eersten Woensdag van iedere inaand te spreken bij Mej. de Wed. VAN LEEUWARDEN, Noordstraat (Schotschen hoek), Ter Neuzen, van des voormiddags 10 tot 's na- middags 1 ure. Ook is hij aan huis te ontbieden. Specialiteit in CEINTURES; ELASTIEKE KOUSEN, CORSETTEN enz. enz. te spreken bij Mejuffr. Wed. VAN LEEUW- AARDEN te Ter Neuzen, van 1 tot 6 uur 's nam., speciaal voor het inzetten van Knnst- tanden en Gebitten, volgens het laatste systeem en aan billijke prijzen. Mondstukken door anderen vervaardigd, worden door mij tegen een kleine vergoeding opnieuw gearrangeerd en gegarandiseerd. Dr. HIRSCHEL komt op aanvraag ten huize der kalanten zonder verhooging van prijs. van den 7, 8 en 9 September aanstaande. SPREEKUUR ZONDAGS van 8 tot 12, WOENSDAGS en VRIJDAGS half elf tot twaalf, in het Hotel ;/OP DE HEYDE," De Denrwaarder Hulneman, te Ter Neuzeii, zal op Woensdag 3 September, des namiddags te 1 uur, te Ter Neuzen, nabij de Axelsche brug, in het openbaar verkoopeu als: BOCHTSTIJLEN, DAMPALEN, EI- KEN PLANKEN, enz. Koopen tot en met f 3,contant. De Notaris P. Dregnians, te Axel, zal ten verzoeke van JACOB DE1J Jz. te Hoek, in het //Hotel Centraal", bewoond door den heer C. F. Keersemaker te Ter Neuzen, op Woensdag den 10 September 1902, des namiddags ten 2 ure, verkoopeu te Hoek, kadastraal bekend in sectie I nummer 641, groot 1 are. 86 centiaren. Bewoond door Jacob Deij Johszn aldaar. op Java te Ter Neuzen, kadaster sectie G nummer 3191, groot 80 centiaren. Bewoond door Pikter Pladdkt. Beide perceelen te aanvaarden 1 November 1902. De Notaris P. Dregmans, te Axel, zal ten verzoeke van de Wed. en Erven NICOLAAS HARTE, te Ter Neuzen, in het Koffiehuis «/het Scheepje", bewoond door J. C. J. Kolijn aldaar en na verleend rechterlijk bevel, op Woensdag den 10 September 1902, des namiddags ten 4 ure, verkoopen waarin Smederlj wordt uitgeoefend, en het recht van erfpacht tot 31 December 1918, op den daarbij behoorenden grond, eigendom der gemeente Ter Neuzen, alles te Ter Neuzen aan de Westkolkstraat, kadaster sectie C nummers 1221 en 1324, groot 3 aren 94 centiaren. Jaarlijksche erfpacht f 39,40. Te aanvaarden 17 November 1902. Betaling koopsom 2 maanden. Onkosten 8 dagen. De Notaris P. Dreginans, te Axel, zal ten verzoeke van de Weduwe W. LUDEKUIZE, ten baren woonhuize te Hoek, op Zaterdag den 13 September 1902, des namiddags ten 2 ure, verkoopen Kasten, Uittrek- en andere Tafels, Stoelen, Kachel, Koper-, Blik-, IJzer-, Glas-, Geleierd- en Aardewerk, Haard-, Wasch-, Keuken- en Schuurgerief, Hoenders, enz. enz.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 2