A 1 g e m e e n Hieuws* en Adverteatieblad Zeouwsch-VUaadBrea, AAWDESTEilliMi. root Het vergrooten No. 427 i Zaterdag; 30 Augustus 1902 42e Jaargang. P I BLICAT 11. aanbesteden: fetjilleton. Gemengde berichten. OPENBARE SCHOOL ONSCHULDIG VEROORDEELD. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ElBRSTE BIj-A-XX in de Dorpstraat aldaar, met bij le vering van Bouwstoffen. ZUID'AFRIKA. ENGELAND. TER SEIZEKSCHE (MRAST. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Iranco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82*. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor si ken regel meer f 0,10. Bij direete opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt da yrjjr slechts tweemaal berekead. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Pit blad ver.ahtjnt Woen.d»g- en VriJJag.YD.id, ,l«Ke.unde»J ep Feertdagen, htj de Flrma 1». J. L*AlflP*' Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN, Gelet op artikel 203 der gemeentewet Brengen bij deze ter kennis ran de ingezetenen, dat de Beqrootinu van de pteatselijkc inkomsten en uitgaven dezer <remeente, voor het jaar 1903 op heden aan den Raad la aangeboden, en, voor een tijdvak van veertien dagenvoor een ieder ter lezing is nedergelegd op de Secretarie der gemeente, alwaar tegen betaling der kosten, afschriften van dezelve kunnen worden verkregen. Ter Neuzen, den 28 Augustus 1902. J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF. Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente CLINGE (ZEELAND), zullen op Woensdag den 10 September 1902, dee namiddags te 2 ure, in het gemeentehuis DBR Plaatselijke aanwijzing zal geschieden Dinsdag 2 September a. S., des namiddags te een uur. Bestek en teekening zijn vanaf 18 dezer ver- krijgbaar a 1,- per stel, bij den Secretaris der gemeente. Verdere inlichtingen bij den archi tect J. WISSE Jz. te Zaamslag. Clinge, den 29 Augustus 1902. D. VERCAUTEREN, Butgemeester. R. DE LOZANNE, Secretaris. Dat 't met de beweging voor schorsing van de Kaapsche grondwet, liederlijk was toegegaan, ver- moedde reeds terstond iedereen, die de in Zuid- 18) ZESDE HOOEDSTUK. Slechts enkele personen herinueren zicb deze ge- schiedenis to Parijs, hoewel zij indertijd genoeg opgang maakte en betrekkelijk slechts kort geleden is. Maar eenerzijds is Parijs vergeetachtig, morgen stelt het reeds geen belaug meer in zaken, waar- niede het zich gisteren bezig hieldhet gaat ge- makkelijker over van de eene gedachte op de andere en denkt nooit lang achtereen over dezeifde zaak. Anderzijds hebben wij gemeend, dat wij zooveel mogelijk deze ware geschiedenis zoo moesten m- kleeden, dat men de voornaamste personen, welke er eene rol in spelen, iiiet roetstoots kan her- kennen. Een gevoel van bescheidenhoid dwingt ons aldus te handelen. Gedureude acht dagen hield gelieel Parijs zich bezig met de bovenvertelde geschiedenisde naam van het slachtoffer, zijn hooge plaats in de maat- schappij, zijn groot fortuin, de vreemdsoortigheid van de misdaad, de persoon van deu bescbuldigde, een droomer maar een geleerde, en ten slotte de geruchten, welke in omloop waren omtreut de schoonheid zijner dochter, dat alles werkte er toe mede, om de nieuwsgierigheid op te wekken en de belangslelling gaande te houden. Een oogenblik vroeg men zich af, of men hier niet te doen had met een staatkundig misdnjf. De Russchen te Parijs herinnerden zich, welke een rusteloezen strijd de prins voorheen gevoerd had tegen de nihilisten, de bedreigingen welke hiervan het gevolg geweest waren en zijn vertrek uit bint Afrika gevolgde jingo'istische politiek kent. En later volgde van dat vermoeden de bevestiging. Thaus scbrijft de correspondent van de //Daily News" te Kaapstad over het adres ten gunste van de bedoelde schorsing, een adres dat van duizenden handteekeningen was voorzien. Men heeft een onderzoek naar die handteekeningen inge- steld en de correspondent geeft nu eenige bezworen verklaringen weer, waaruit blijkt, hoe er weer met dat inzamelen van handteekeningen geknoeid is. Waar is nu het geld weer vandaan gekomen voor dit petitionnement vraagt de correspondent. Het moet scbatten gekost hebben. Zijn het de goudmagnaten van den Rand die betaald hebben, of draagt het geheime fonds van de De Beers de kosten Men zou zeggen, de laatste, want alge- meen is het geveelen, dat de vrees voor belasting van de diamantmijnen de groote drijfkracht van de beweging is. Over de bekende kafferkwestie (schaarschte aan kafferwerklieden) licht de //Daily Tel.-corres- pondent" te Johannesburg ons heden in. Niet alleen zijn er veel te weinig kaffers voor de mijnen, schrijft hij, maar die er werken zijn dan neg onhandelbaar. De kafFer is vooreerst ontevreden, dat hij niet meer het loon verdiend dat hij voor den oorlog kreeg. Bovendien is hij door den oorlog bedorven. De kaffer van 1902 is een ander wezeu dan die van 1899. ,/Ik zou niet durven zeggen", bekent de schrijver, ,/hoeveel inboorlingen er in het Engelsche leger gebruikt zijn" (in Transvaal alleen tusschen de 50,000 en 70,000, verklaarde Dr. on Rennenkampff), en de Engelsche Tommie heeft den kaffer heelenal bedorven. Dat de Engelschen nog last zullen hebben van bun wapenen der kaffers, lijdt nauwelijks twijfel gaat deze schrijver voort. Jammer magr voegen wij er aan toe dat ook de Boer daar denkelijk last van zal krijgen. De Boeren doen tegenwoordig, om te voorzien in hun gebrek aan vee, ook moeite om vee in Duitsch Zuidwest-Afrika te koepen. De Duitsche regeering ziet dat met bezorgdheid, omdat de kelonie nadeel zou kunnen ondervinden, als er te veel vee aan onttrokken wor^t. Daarom zal nu op den verkoop van rundvee, van overheids- wege toezicht gehouden worden, vooral onder de naturellen, die hun runderen licht van de hand doen. Reuter seint uit DurbanEen groot aantal Boeren-gevangenen komen hier terug en worden Petersburg, waar zijn leven niet meer veilig was, naar men vreesde. Maar de rechler van instructie, belast met het onderzoek dezer zaak, wilde er niet auders in zieu dan een gewone misdaad, een per- soonlijke wraakneming en hij wilde er niet van hooren, dat hier de staatkunde in het spel kon zijn. Hij kon niet auders handelen. Van den aan vang af, na het verslag van den commissaris van politie gelezen, en ter plaatse zelve een enderzoek ingesteld te hebben, waar hij tal van nieuwe aan- wijzingen meende te vinden, had hij geloofd aan de schuld van Berard. Hij zocht geen andere schuldigen, omdat hij volgens eer en geweten overtuigd was, dat er geen andere konden zijn. En toch verdedigde Jeanne Berard haar vader met alle geestkracht, die in haar was, zooals zij be- loofd had; zij verdedigde hem met geheel haar hart, met al haar verstand. Zij werd meermalen in verhoor genomen door deu rechter van inatructie, die haar goedwillig toestond alle punten der be- schuldiging een voor een te bestrijden. Maar uoch haar welsprekendheid noch haar slimheid, hadden den minsten invloed op een man, wiens oardeel vaststond, en er zich tee bepaalde haar te bewon- deren, zonder zich te laten inpakken. In het oog van den offlcier van justitie en later in dat van de rechters was Berard niets anders dan feen lastig mensch in de maatschappij, wien niets gelukt was, een soort van dreomer, een zieke, verbitterd door het ongeluk en de ellende. Dat zulk een man, in een oogenblik van opgewondenheid, prins Lavisine vermoord had, die voor hem den rijkdom en het geluk vertegenwoordigde, verbaasde niemand. Men had de zaak niet willen brengen op staatkundig terrein, maar onwillekeurig bracht men haar over op maatschappelijk terrein. Men weigerde om in met bekwamen spoed naar het Noorden gezonden. De gezinnen in de concentratie-kampen worden ook bijeengebracht. Allerwege is men dankbaar over het sluiten van den vrede. Onder de terug- keerende gevangenen zijn er verscheidenen, die van rebellie verdacht wordendezen zijn in hechtenis genomen. De /Times of Natal" heeft, naar een Engelsch blad meldt, geueraal Botha voor zijn vertrek van Kaapstad telegrafisch gevraagd of 't waar was, dat hij zijn bezittingen in Vrijheid, dat Natalsch gebied zal worden, gaat verkoopen en zich in Transvaal vestigen. Generaal Botha antwoorddeHet is juist; ik zal later mijn redenen openbaar maken. Het Parijsche //Journal" bevatte dezer dagen een verhaal, zoogenaamd van den eenigen journalist, die er bij tegenwoordig was toen de drie generaals te Southampton op de ^Nigeria" met Chamberlain, Roberts en Kitchener spraken, als zou het onder- houd zeer pijnlijk zijn geweest. Chamberlain werd wit en witter, Roberts waarschuwde de geueraals, dat zij een groote fout zouden begaan als zij de de uitnoodiging tot de vlootschouwing niet aan- namen, en was ten slotte zoo boos, dat hq geen afscbeid van hen nam, enz. De ,/N. R. Ct." verklaart nu het verhaal uit goede bron te kunnen tegenspreken. Lord Roberts was Zendags, toen de generaals den Koning bezochten, zeer beleefd, en reisde met hen mee terug naar Londen. Naar aanleiding van het bericht, waariu gezegd werd dat het hoofddoel van de reis der Boeren- geueraals naar EBgeland was, van de Engelsche regeering aanmerkelijk veel meer geld voor de Boeren te krijgen dan zij in de vredesvoorwaardeu toegestaan heeft, en dat de generaals hun mede- werking in Zuid-Afrika van de inwilliging van die eischen afhankelijk zouden stellen, merkt de //Daily Mail" in een hoofdartikel op, dat het Engelsche volk al veel voor het Boerenvolk heeft gedaan en nu niet geneigd is maer te doen en daardoor zijn vijanden in een beteren toesland te brengen dan zij voor den oorlog waren. Uit Apeldoorn wordt aan de »N. Arnh. Ct.' gemeld Toen H. M. de Koningin Maandagmiddag van Berard een nihilist te zien, maar maakte er een soort van socialist van, des te gevaarlijker, omdat hij geheel in het duister leefde, zender zich ooit met anderen te bemoeien. Tegelijkertijd was het oordeel van den open baren beschuldiger, dat de wraak niet de eenige beweegreden van den misdaad had kunnen zijn. De dood van den prins redde Berard uit alle onmiddellijke moeilijkheden, welke hem bedreigden. Hij bleef in zijne woning, men zou zijn meubels deD volgenden dag niet verkoopen, hij had den tijd om zijn schuld af te doen en misschien zou hij wel nooit behoeven te betaleu, als de erfgena- men zicb medelijdend betoondes. Een enkel persoon te Parijs bad alle reden, om de zaak uit een ander oogpunt te beschouwen. Dat was baron Merieux. Evenals de geheele wereld, geloofde ook hij aan de schuld van Berard, maar hij vroeg zich af, of de man niet de mede- plichtige, het werktuig was, van de staatkundige vijanden van den prins. Die gedachte hield hem zelfs zoo bezig, dat hij er een bezoek om ging maken bij prins Orsilof, die sedert eenigen tijd te Parijs teruggekeerd was. Welnu, wat had ik u voorspeld? zeide de prins hem de hand toestekende. Die arme Lavisine kon niet lang meer leven. Het zijn staatkundige vijanden, die hem vermoord hebben, nietwaar Tk geloof 't niet, antwoordde Orsilof. Zij zijn voorkomeu door dien Berard, die waarschijnlijk tot wanhoop was gebracht door hardvochtigheid. De prins was blijkbaar even onhandelbaar in zijn eigen zaken, als in zijn ambtelijk leven. Zelden heb ik een hardvochtiger, strenger man ontmoet, die geen medelijden kende met anderen. Maar wat kan 't u schelea door wien en waarom de prins vermoord is gewerden Hij is dood en een wandelrit op Het Loo terngkeerde, werd H- M. door een buitengewoon talrijke menigte, meest logeergasten, opgewacht en hartelijk toegejuicht. Geheel tegen de gewoonte in bleef H. M. een oogenblik op het hordes toeven, en hetgeen nog ongewoner of eigenlijk geheel nieuw was, fluks zag men H. M. een hand-camera te voorschijn halen, waarmede zij met een ondeugend lachje drie kiekjes van de opgetogen menigte nam. Toen neigde de Koningin vriendelijk en begaf zich naar Hare vertrekken. Te Loosdninen werd Dinsdag een zekere S. plotseling krankzinnig. De man had 25 jaar in Amerika vertoefd en was nu eens overgekomen om zijn broeder op te zoeken. Toen hij in den namiddag zelfs getracht had dien broeder te ver- drinken, wejrd hij op last van de overheid naar het kraukzinnigengesticht //Bloemendaal" over- gebracht. Dinsdagavond had te Leiderdorp het volgende ongeluk plaats. De 14jarige schippersleerling F. v. K., uit de St. Martha-Stichting te Aarlanderveen, varende op eeu motorpakschuit, had het ongeluk te struikelen en zonder dat iemand het merkte in den Rijn te vallen. De schipper miste zijn leerling spoedig, en alle pogingen werden in het werk gesteld om hem terug te vinden. Toen de knaap, nadat ongeveer een half uur naar hem gedregd was', werd opgehaald, bleken de levens- geesten te zijn geweken. Een 13jarige jongen, die geen plaatskaartje had, is Maandag uit den trein aan de Weesper- poort te Amsterdam door den stations-chef ver- wijderd en daar hij een vreemdeling was en zonder geld, aan de politie overgeleverd die bij navraag te weten kwam dat hij zonder voorkennis zijner superieuren van de militaire opleidingsschool te Postdam was weggeloopen. Tusschen Zwolle en Dalfsen wordt over de Wetering (Almeloosch Kanaal) een nieuwe spoorbrug gelegd ten behoeve van deH Noord-Ooster Locaal- spoorweg. Dinsdag zou men de oude ijzeren brug wegnemen. Het gevaarte werd daartoe op een vaartuig neer- gelaten. Bij dit werk geraakte de heibaas Bart Bouwmeester, uit Zwolle, met een been beklemd goed ook. De prinses is weduwe en binnen het jaar of een weinig later kunt ge haar huwen. - Gelooft ge dat het zoo gemakkelijk zal gaan Voor u, ja. Wat weet gij daar van Ik weet alles. Dank zij dien moord, ging hij voort met zijn onveranderlijke koelbloedigheid, staat de zaak waartoe wij ons verbonden hebben, beter dan ooit. Ook heb ik het voornemen 't u zoo gemakkelijk mogelijk te maken en morgen zal ik een nieuw bedrag te uwer beschikking stellen. Hij groete den baron met de hand en nam van hem afscheid. In het paleis van justitie is sedert den morgen de zaak van Berard in openbare behandeling. Het is thans acht uur in den avond. De lampen, vrij spaarzaam opgehangen in de groote ruimte, verspreiden slechts een flauw licht in do zaal. De lucht is zwaar, verstikkend, en geen wonder, want de menigte slaat opeengepakt als haringeu in een ton. Men is overal tusschen gedrongen met de volharding, de vastberadenheid, welke zich door niets laat afschrikken de menschen wilden zien en hooren. Reeds sedert lang waren de plaat- sen, welke opengehouden werden voor de getuigen en enkele bevoorrechte personen, ingenomen door het publiek. In de bank der advocaten en der pers hebben zich vreemden gedrongen. Op de verhooging acbter den president, achter de rech ters, hebben wel vijftig personen een plaatsje weten te veroveren. Verscbeidene dames, waaronder vele Russinnen, staan in de voorste rijen. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1