A 1 g 0 a e e a ITieuws* en Adrertentiebl&d Seeuwscli-Ylaaaderen. m No. 4270. Donderdaa; 28 Augustus 1902. 7 0 0 r 42e Jaargang. FEUILLETON. 0NSCHULDIG VER00RDEELD. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ZUID-AFRIKA. DUITSCHLAND. S P A N J E. BOELGARIJE. TER NEUZEN, 27 Augustus 1902. TER SEFKEISCBE (MRAST. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden biauen Ter Neuzen 1,—. Franco per post: Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82J. Men abonneert zich by alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERT ENTlEK; Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regal meer 0,10. By direote opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertenti* words de pr^js slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. ■tit felad TerifkljBi Haaadaf, Woeasdaf- en VriJ<l»y»v<»o«l, attiteionilfril «p g-eewtdegen, htj de Fltma P. J. V*I Tern- Mes.es. De correspondent van de /Times" te Johannes burg schrijft nog al bemoedigend over de voor- banden zijnde werkkrachten op den Rand. De proefuemiugen, op beperkte schaal genomen om aan te toonen, dat blanke werklieden daar goed op hun plaats kunnen zijn, hebben volgens hem tot dusver een bevredigend resultaat. WatdeChinee- sche werklui betreft, slechts een klein aantal hoofden van industrieele ondernemingen zijn ge- steld op deze oplossing der kwestie. Het publiek is er, in 'talgemeen genomen, bepaald afkeerig van. Men is 't er ul. over eens, dat invoer van Chineezen een vermindering der blanke bevolking ten gevolge zou hebben, en overigens ook ernstige dingen ua zich zou kunnen sleepen, en op rnaat- schapptlijk, en op staatkundig gebied. Uit Barberton wordt gemeld, dat de veepest en het rooiwater in het heele district den veestapel zwaar teisteren. En dat in tijden dat t arrnoe troef is en de veestapel zoo gering Er zijn thans te Pretoria regeeringsbesluiten uitgevaardigd betreffende het onderwijs, en wel voor vier Transvaalsche normaalscholen. Ze zijn toegankelijk voor al wie het toelatings-examen voor de Kaapsche universiteit of een daarmede overeenkomstig examen heeft afgelegd. Na een jaar op de school doorgebracht te hebben krijgt men een 3e klasse diploma voor hulpenderwijzer of voor ambtenaar bij het departement van onderwijs. Men moet zes jaren bij het onderwijs werkzaam geweest zijn om den hoofdonderwijzersrang te kunnen behalen. De pugiogen om Milner uit Zuid-Afrika te krijgen houden nog steeds aan. ffijdens oorlog, zoo zegt een correspondent van de ,/Times", heeft de liberale pers onophoudelijk verzekerd, dat Milner's tegenwoordigheid in Afrika een be- letsel vorsnde voor de belaugen van Engeland daar te lande. Er zijn thans, zelfs onder de mims- terieeleu, veel menschen van oordeel, dat het voor de taak van verzoening en hervorming, die Enge land in Afrika te verrichten heeft, maar beter zou zijn, als lord Milner teruggeroepen werd. Het is bekend, dat de Boeren een afkeer van hem hebben, en daar men er nu naar streeft, de be volking van Zuid-Afrika te vriend te krijgen, is er niets verwondelijks in, dat er in den laatsten iijd onder de ministerieelen sprake van is, Milner den post van gouverneur-generaal van Australie aan te bieden, die open is, of het gouverneur- generaalschap van Canada, dat waarschijnlijk 17) Wat wilt ge, Corbin vroeg zijn chef, zoodra hii hem zag. Als ge 't goed vindt, mijnheer, zou ik u op de hoogte willen brengen van een hoogst belangrijke ontdekking. Spreek, ik luister. Daar ik toch niets te doen had, mijnheer, heb ik het onderzoek in de andere kamer maar voortgezet, en ik opende eene kleine kast, geheel gevuld met kleederen en schoenen. Ik meeude de juiste maat van die schoenen te moeten nemen. Welnu Zij hebben zeven-en-tvrintig centimeters in de lengte op negen in de breedte. Dat is, naar ik meen, de juiste maat van de voetstappen in het park, door u ontdekt, bij het begin van het onderzoek. Dat beteekent niets, riep juffrouw Berard dadelijk, het is de gewone maat van mannen, die boven de middelmatige lengte zijn, en niets be- wijst dat de moordenaar van prius Lavisine, niet van dezelfde grootte is, als mijn vader. Is dat iiu die belangrijke ontdekking vroeg de commissaris aan Corbin op een toon, die niet geheel vrij was van spot. Neen mijnheer, ik sprak slechts over de schoeneD, om u op te helderen, hoe ik er toege- komen ben, mijne ontdekking te doen. Laat dan eens hooren. binnenkort open komt. Op die wijze wordt hier vaak de openbare meening voorbereid, door //ballons d'essai," op maatregelen, van welke de regeering zelf nog kort te voreu niet wilde weten. Voar eenige weken vernam Keizer Wilhelm, dat de stedelijke autoriteiten van Homburg ge- weigerd hadden, een gedenkteeken voor het in 1866 uitgestorven huis van HessenHamburg, op de markt van Homburg een plaats in te rui- men, //omdat het te groot was". De Keizer is daarop Zaterdag naar genoemde plaats gegaan, en heeft er den eersten bnrgemeester last gegeven, het gedenkteeken enverwijld een plaats aante wijzen. De ,/Kblnische Ztg." geeft het volgende verhaal van mishandeling van soldaten. Donderdag verscheen voor het militaire gerechtshof te Franktort de onderofficier Ihlow. Bij eeD pa rade had de kapitein van zijn compagnie aanmerking gemaakt op het slechte marcheeren van Ihlow's manschappen, en deze was daar zoo boos over gewor- den dat hij verscheiden soldaten schopte en met de kolf van zijn geweer sloeg. Zekere Fischbach trapte hij zoo hard op den linkervoet, dat 's mans mid- delvoetbeenderen gebroken werden, en hij acht weken in het lazaret moest liggen. Daar bezocht de onderofficier hem tweemaal, omdat hij zou voorwenden, zich op marsch den voet verstuikt te hebben. Een anderen soldaat, die een stoot met de geweerkolf had opgeloopon, wist Ihlow zoo bang te maken, dat hij de mishandeling verzweeg. Zes of zeven gevallen van mishandeling door Ihlow kouden intusschen bewezen worden. Dat belette niet dat deze onderofficier in eerste instantie met 6 weken arrest gestraft werd. En het Ober- kriegs-gericht voud wel is waar die straf te gering, maar heeft het toch voldoende geacht, den man vier maanden gevangenisstraf op te leggen, zonder degradatie Het Spaansche blad de //Heraldo" gaat heftig te keer tegen de hofkliek van den jongen Koning Alfonsus. De Koning toont, dat hij vol energie is, maar toch is het noodzakelijk, dat de regeering ernstig in overweging neemt, te doen, wat eok indertijd in Engeland is geschied, dat nl. de Koning niet vrijgelaten wordt in de keus van het hofpersoneel, zegt bet blad. Geschiedt dat niet, dan zal van toenadering van volk en Koning nooit sprake kunnen zijn, en zullen, als altijd de hovelingen de oorzaak zijn van de rampen in Spanje. Ik zette de schoenen weder op de plaats van waar ik ze genomen had, toen ik achter in de kast, geheel in den hoek, iets blinkends zag. En wat was dat vroeg de commissaris ongeduldig. De inspecteur wendde de oogen niet van Berard af, die onwillekeurig huiverde. Hij zeide lang- zaam Ongevulde bommen. De commissaris slaakte een nitroep van verba- zing. Dat weet ik, dat weet ik, riep juffrouw Berard, dadelijk weder gereed om haar vader te hulp te komeu. Dat zijn herinueringen aan het beleg der Duitschers. Er zijn tal van Parijzenaars, die ze bewaren. Men dreef er handel in en ver- kocht ze overal. En hebt ge ze gekocht vroeg de commissaris, zich ditmaal regelrecht tot Berard wendende. Ja, mijnheer. Als herinuering? Neen, om de inrichting van de bommen te bestudeeren. Ze zijn van Duitsch maaksel. Hoeveel hadt. ge er in uw bezit vroeg de commissaris nog altijd tot den verdachte gewend. Twee, antwoordde Berard. Vergeef me, zeide Corbin, hem op den meest beleefden toon der wereld in de rede vallend, ik geloof, dat ge u vergist, mijnheer. Ge hebt er drie in uw bezit moeten hebben. Nooitnooit Waarom denkt ge, dat er drie bommen moesten zijn, in plaats van twee vroeg de commissaris aan den inspecteur. Daar de kast eenigszins vochtig is en de De (nog al eens fantazeerende) correspondent van de ,/Times" te Weenen heeft uit Sofia het volgende vernomen De Boelgaarsche regeering was eerst voornemens, de grootsche militaire oefeuingen, die binnenkort in de Sjipka-pas gehouden zullen worden, om te zetten in een mobilisatie van de helft der strijd- krachten waarover Boelgarije beschikt, als de reserve onder de wapens geroepen is. Thans is echter besloten, dat aan deze manoeuvres zullen deelnemen drie van de zes divisien der Boelgaar sche infanterie, bijiia de geheele cavalerie en tweederde der veldartillerie. Men dacht, dat de Russische militaire deskun- digen, die als gasten der Boelgaarsche regeering de feesten komen bijwonen, gaarne deze gelegenheid zouden aangrijpen om zich een denkbeeld te vormen ook van de wezenlijke waarde dezer Boelgaarsche troepen. Maar het schijnt, dat de Turksche regeering zich tegen de mobilisatie van een omvang als eerst bedoeld, dicht bij haar grens, verzet heeft. De Turksche vertegen- woordiger te Sofia althans ontving last, te kennen te geven, dat als de Boelgaarsche regeering bij haar eerste plan bleef, de Turksche zich genood- zaakt zou zien, daar tegenover haar treepen te concentreeren langs de grens. Daarop wijzigde de Boelgaarsche overheid haar eerste plan. Vanwege het Departement van Oorlog worden in den Nieuw Neuzenpolder grondboringen verricht, wat, naar we vernemen in verband staat met een plan tot het aldaar bouwen van eene kustbatterij bij eventueelen verkoop van de vestingwerken aan de gemeente, waarover nog steeds onderhaudelingen worden gevoerd en die, naar verluidt, thans voor de gemeente niet ougunstig zouden staan. Heden slaagde te 's Gravenhage voor het examen Hoogduitsche taal 1. o. de heer G. Jurrij, alhier, en jl. Maandag voor het examen Fransche taal 1. o. mej. A. M. Frankeu van Hontenisse. De voordracht ter benoeming van een onder- wijzer bij het openbaar lager onderwijs alhier (ter vervulling van de aan school C bestaande vacature) bestaat uit de heeren J. J. Yrolijk te Oosterland, J. J. Tsrael te Middelburg en J. Maarleveld te Biervliet. De voordracht ter benoeming van een gemeente-vroedvrouw te Sluiskil bestaat uit de bommen zouden kunnen roesten, heeft men ze iDgesmeerd met vet en olie. Dat is geeu antwoord ep mijn vraag. Neen mijnheer, maar op de plek, waar de bommen zich bevindeD, ziet men nog de olieplek, waar de derde bom heeft moeten liggen. Welnu, dat beduidt niets, riep juffrouw Berard. 'tis mogelijk, dat men de bommen ver- plaatst heeft. Ik vraag u duizendmalen om verontschuldiging, zeide Corbin, altijd even beleefd, maar de vetvlek, door de derde gemaakt, is veel kleiner, dan die van de beide andere. De commissaris was opgestaaa. &1 de ernstige indrukken waardoor bij zich een oogenblik had laten inpakken, waren verdwenen. Ik zal persoonlijk eeH onderzoek instellen, zeide hij zich lot Berard wendende, volg mij. EeDige minuten waren voldoende om hem te doen zien, dat de hoofd-inspecteur in alien deele de waarheid gezegd had. Hij gaf bevel met zorg de kast te sluiten, die de bommen, de schoenen en eenige kisten met boeken bevatte. Alle losse papieren, behelzende hetgeen Berard geschreven had over zijn nienwe uitvinding en het briefje aan prins Lavisine, werden afzonderlijk ingepakt en verzegeld, om verzendeu te worden aan den officier van jnstitie. Mejuffrouw Berard was als verplet blijven staan, een arm om den hals van haar vader geslagen. Zaj keek en luisterde zwijgend toe, zonder verder een woord te zeggen. Maar toen de commissaris Corbin eenige woorden had toegefluisterd, met de oogen op Berard gericht, meende zij, dat men hem naar de gevangeuis zou brengen. dames A. Gorter te Sprang, C. D. de Witte te Rotterdam en R. van Veen Booustra te Meppel. De heibaas De R., met een ploeg arbeiders bezig aan een herstelling van de loskade aan het spoor alhier, kreeg gisterenmorgen met den man die met het toezicht over dat werk is belast, daarover eenig geschil. Na eene kleine woorden- wisseling, nam die heibaas zijn ontslag, ging been, doch keerde later terug en diende dien opzichter een pak slaag toe. De R. die eene dreigende houding bleef aannemen, werd op ver- zoek door de politie van de loskade verwijderd. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Bij het te 's Gravenhage gehouden examen voor 8urnumerair bij de posterijen en telegraphie is o. a. geslaagd de heer J. van Remortel te Kloosterzande. De graaf Van Aremberg, eigenaar van schorren in het Verdronken land van Saeftingen, heeft het voornemen een uitgestrektheid van 300 H A. te doen indijken en een haven aan te leggen onder de gemeente Clinge. Naar men aan de Midd. Ct. meldt, is dezer dagen tegen den pastoor der R. K. kerk van Sint Jansteen proces-verbaal opgemaakt wegens wederrechtelijke vrijheidsbeneming. In Mei jl. moet iemand uit de naburige ge meente Stekene, die onder den dienst het kerk- gebouw verlaten wilde, door voomoemden pastoor daarin verhinderd zijn, waarbij zelfs beleedigingen zouden geuit zijn. Een aanklacht wegens die beleedigingen tegen den pastoor is, naar men wil, ingetrokken. De kantonrechter te Hulst, wien het feit ter oore is gekomen, heeft last gegeven tot het doen van onderzoek, waarvan het bedoeld proces-verbaal 'tgevolg is. Hoek, 27 Aug. Weder is hier een paard op de loop geweest, waarschijnlijk tengevolge eener kwajongensstreek. Aan eenige woningen werd schade toegebracht, vooral aan het postkantoor, waar de ramen verbrijzeld en een paar blinden werden afgereden. De vrouw van den veldwachter die, nadat het paard tot stilstand was gebracht kwam toeloopen, viel van aandoening in zwijm, doch werd met geneeskundige hulp weder bij- gebracht. Ziuunslag, 26 Aug. Bij kerk B alhier is tot predikant beroepen de heer F. J. Hagen, candidaat te Reeuwijk. Zaamslag, 26 Aug. In de buurtschap het Veer is eene zangvereeniging opgericht onder de zinspreuk De Heere is onze bauier." Een eigeu gebouw is reeds aangekocht, waarvan de kosten zullen worden bestreden uit de opbrengst eener gehouden inzameling en het tekortkomeude uit eene leening op aandeelen van minstens 25. Voor de vereeDiging is rechtspersoonlijkheid aangevraagd. Het bestuur bestaat uit de keerea S. Buijze, voorzitter, C. de Putter, penningmeester en Jacob van Doeselaar, secretaris. Als directeur zal optreden de heer Jacobus van Doeselaar. Axel. In plaats van wijlen den heer A. Luteijn is tot zetter voor's Rijks directe belastingen alhier benoemd de heer Lev3 de Feijter Jr. Sas van Gent, 27 Aug. Gisteren had alhier in het hotel //Rotterdam" eene vergadering plaats der vereeniging van burgemeesteis en secretarissen Toen trad zij naar voren en zeide Mijnheer, ik smeek u mij toe te staan, hem te mogen volgen. Dat is onnoodig, mejuffrouw, autwoordde de beambte. Uw vader blijft dezen nacht in zijn eigen woning, dus bij u, onder toezicht van de agenten, hier tegeuwoordig, die verantwoordelijk voor hem gesteld worden. En morgen vroeg zij. Morgen zal de justitie haar plicht doen, zooals ik den mijne gedaan heb. En zooals ik den mijae zal doen, door hem tot het uiterste te verdedigeu riep zij uit. Met deze woorden wierp zij zich aan de borst van haar ongelukkigen vader. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1