BREUKEN BURGERLIJKE STAMP. Handeisfaerichten. Ifoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. Twee kinderen nerbrand. s a 6.15 6.43 7.16 7.54 8.36 9.20 10.4 10.45 11.23 11.56 12.25 0.50 1.13 De politie werd onmiddellijk gewaarschuwd, en toen deze ter plaatse verscheen, was de jongeling in zijn woning teruggekeerd, nadat zijn moeder, ook uit vrees, bij een buurvrouw gevlucht was. Het dunrde geruimen tijd, eer de politie kon binnendringen. Onderwijl badden een 3tal personen getracht, door middel eener ladder, een openstaand venster der bovenverdispiug te bereiken, doch telkens als zij aan het main kwamen, terugkeerden, orndat zij niet de juiste plaats wisten, waar de krauk- zinnige zieh in huis had opgesloten. Het was overigens stil in huis. Naderhand vond de politie, «ergezeld van een dokter, den jongeling slapende te bed, met een verwilderd en met schuim bedekt gezicht. Het spreekt vanzelf, dat hij nu in strenge observatie zal geuomen worden. Men schrijft uit Velsen: Douderdagavoud, toen juist de vergadering der Vereeniging tot bevordering van getrouw school- bezoek afgeloopen was verspreidde zich de mare, dat de boerderij De Hofgeest in brand stond, Reeds van de Velser voetbrug af wareu de vlammen te zien. Doch dat daar, waar zoo pas was vergaderd voor een feest voor kinderen, twee die daaraau zouden hebben deelgeuomen, jammer- ljjk in de vlammen waren omgekomen, kon uiemand bevroeden. Reeds eenige dagen was er hooibroei geweest op de ouderwetsche Noord-Hollandsehe boerderij, waar het hooi boven op de wooing wordt gebor- gen de hooisteker was er aan te pas gekomen, die had uitgemaakt, dat er gewaakt diende te worden, wat dan ook tot Woensdaguacht door vier man was geschied. Doch Denderdag was dit niet meer noodig ge- oordeeld en daaroin was het huisgezin van Arie Schaarl gewoon naar bed gegaan, hij en zijn zoon in den stal, de vrouw die Dinsdag bevallen was, met de baker, de jongst geborene en nog twee kleintjes beneden eu de oudste meisjes Neeltje en Bertha, 13 en 12 jaar, boven, op een afgeschoten kamertje, vlak bij het hooi. Tegen tieu uur hielp de baker de pas geborene en, eerst gelooveude, dat het regende, zag zij plotseling vonken en rook, maakte alarm, zoodat de vrouw en de baas wakker werden, en vluchtte naar buiteu met de kleinste. De moeder stoDd op en vloog de deur uit met de twee andere kleine kinderen, en Schaarl, die zijn jougeu had gewekt, wilde boven de twee ineisjes redden, doch zag zich door rook en vlam want alles stond dadelijk in lichte laaie den doorgang versperd. Een der meisjes, Bertha, schijnt dadelijk gestikt te zijn het andere, Neeltje, is uog gezieu de trap afioopende, doch daar de deur gesloten was, is zij eveueeus den verstik- kiugsdood gestorveu. Daar de Hofgeest ongeveer een kwartier ligt van Sautpoort eu even ver van Velsen, was er pas een goed uur later een spuit aanwezig, die echter niets kon uitrichten. Het eenige wat te doen stond was de lijkjes der kinderen te vinden en de moeder hulp te verschaffen. En daarvoor zorgde de steeds onvermoeid werkende secretaris van het Wiite Kruis, de heer Wynaldi Daniels, die onmiddellijk ter hulp riep de wijkverpleegster van Velsen, zuster Klein, waardoor de kraamvrouw een uitmuntende verpleging vond, en ook de kapelaan van Driehuis, die zich met dokter Diendt vooral belastte met de zorg voor de lijkjes, waar- van het eene al spoedig en nog niet geheel ver- koold, het andere later geheel misvermd werd gevonden. De overblijfselen werden overgebracht naar de begraafplaats. De boerderij is totaal uitgebrand. De sceltrein Parijs—Pontarlier is Douderdag- nacht dicht bij Dyon ontspoord. Men heeft hier te doen met een poging tot misdaad. Een spoorstaaf van 12 meter lang het was een gewicht van 576 kilogram was uit de baan geBomen. De booswichteu moeten heel wat werk gehad bebben ona de rail los te maken en te verwijderen. Door een toeval is de aanslag mislukt. De machinist zag uit de verte, dat het baanvak waar de trein welhaast muest aan'omen, nog niet vrij was en dus verminderde hij zijn vaart. Zoodoende ging de trein niet veel sneller dan een loopend mensch, toen de locomotief, de tender, de bagage- wagen en de wagon van de post plotseling naast de rails liepen. Ongelukken zijn er niet voor- gevallen, de geringe vaart van den trein was ras gestuit. Het is wel opmerkelijk, dat hier in 20 minuten tijds een rail is weggehaald, een werk, waarvoor onder normale omstandigheden vier mannen onge veer 4 uren noodig hebben. Men is de misdadigers nog niet op 't spoor. Uit Meran komt bericht, dat tengevolge van een wolkbreuk de Raifflutz verbazende hbeveel- heden medder naar het dal afvoerde, waardoor alle bruggen werden meegesleurd. Bij Valentin werd de vloed gestuit en verzamelde zich het water. Het pension Raifmiihle werd in 't water meegv- sleurd. De bewoners vluchtten. Mevrouw Dr. Schoepf uit Leipzig en een tuiuvrouw werden door de instortende muren gedood. Een brand is Woensdag uitgebroken in een van de hoofdgangen van de kolenmijnen Sainte- Catherine des Chevalieres te Dour. Een ploeg werklieden bemerkten een hevigen rook, die uit een van de gangen omhoeg steeg. Zij maakten onmiddellijk alarm, waardoor het geheele personeel uit de mijn omhoog kwam. Daarna daalde de directeur met eenige opzichters in de inijn af, waar zij een vrij hevigen brand waarnaoaen. Onmiddellijk werdeu nu krachtige maatregelen tot dooving genomen. De directeur liet dik metselwerk bouwea om de brandeude laag van de overige af te scheiden, waaraan men dag en nacht arbeidde. Als dit werk klaar is, zal de mijn geheel afgesloten worden. Al het materiaal, dat zij bevatte, is verloren en de verwoesting van een gang van zes honderd meter lengte is een groot verlies voor de maat- schappij. Woensdag zijn op den Wetterhorn twee Engelsche touristen en twee gidsen verongelukt. Zij werden, op den top zijnde, door den bliksem getroffen en alien gedood. De scheepskapitein Joseph Bernier organiseert volgens De Fiet* voor het volgend jaar een expeditie naar de Noordpool. Het schip, waarvan hij zich zal bedienen, zal electrisch gedreven worden, doch natuurlijk moet de electriciteit eerst door stoom worden verkregen. Ook neemt Bernier mede alle toestelleu beuoodigd voor het telegra- pheeren zonder draad, zoodat hij hoopt voortdurend met de bewoonde wereld in gemeenschap te kunnen blijven. Hij boopt met zijn schip te kamen tot op een 150 mijlen van de pool en dan dit kleine restje te kunnen aflegeen over het ijs met twee automobieleu van bijzondere constructie, zoodat zij zeer spoedig in booten kunnen worden veranderd. De auto's worden door stoom gedreven, hebben motoren van 5 pkr. ieder en oefenen een Irekkracht van 1000 kilo uit. Ten slotte zal dus de Noordpool het eerst worden bezocht door middel van een auto, als ten minstemaar laat oris geene bezwaren opsonamen en geduldig afwachten, wat er zal geschieden. Een zeer bekend officier van gezondheid, op een verren, van slangen wemelende buitenpost ge- plaatst, kreeg van zijn bediende het bericht, dat niet ver van het kampement in de rimboe een zeer groote, verzadigde slang haar slaapje lag te doen. De dokter ging onmiddellijk het dier eens opnemen en ontdekte een groot exemplaar van een zeer zeldzaam voorkomende, ijverig gezochte uiterst, giftige soort. Aangezien de meeste slangen door verbrijzeling van den kop worden gedood en daardoor zeer in waarde verminderen, besloot de moedige escu- laap, te trachten het beest te dooden en in zijn macbt te krijgen zonder het te beschadigen. Hij nam daartoe, een large, vrij dun toeloopende bamboe, die hij aan het einde in de lengte-as doorsneed. De beide deelen werden daarna door een ongeveer 1 dM. lang, stevig bevestigd dwars- houtje gescheiden en vormden zoodoende een drie- hoek, waarvan de basis bestemd was in deu bek van den slang te worden geduwd. De bediende kreeg een even lange bamboe mede aan welker uiteinde een rijkehjk in chloroform gedrenkte dot watten stevig was vastgemsakt. Zoo gewapeud togen beiden op weg, de dokter bovendien voorzien van geueesmiddeleu, voor het geval dat een van de twee in den slag zou ver- wond gerakeu. Ter plaatge aangekomen, werd de slang op ruwe wijze in haar slaap gestoord ze sperde haar inuil grimmig open en kreeg tege- lijkert^d de basis van den driehoek aan het einde vau des dokters bamboe achter haar tandeu, waar door zij verhinderd werd, den bek te sluiten. En snel als de bliksem duwde daarop de bediende de met chloroform doorweekte dot in den geopeu- den muil van het monster. Op deze eenigszins Miinchhausenachtige, doch niettemiii volkomen juist beschreven wijze viel het dier geheel ongeschonden in handen van den ge- neesheer, die zich haastte, zijn buit in een reuzeu- stopflesch op sterk water te zetten. Toen hij kort daarna in Holland kwam en op weg ging om zijn prooi aan een museum ten geschenke aan te biedeu; ontmoette hij een ver- mogenden natuurvorscher, die, verrukt over de zeldzaamheid van het exemplaar, daarvoor on middellijk 600 bood. De dokter sloeg toe en vond, toen hij weinige dagen daarna genoegelijk door de Berlijnsche Friedrichstrasse slenterde, het ambt van slangenvanger en slangendooder waarlijk nog zoo heel slecht niet, zegt het vBat Nbl". Opblazen van treinen. In een bijzondere correspondentie uit Johannesburg aan de /limes", wordt meegedeeld hoe de Boeren in den oorlog hun aanslagen op treinen uitvoerden. ,/Den 7dt" Juni 1900 begon de eerste van een reeks aanvallen op den spoorweg, die gedurende het oprukken naar Pretoria door de Boeren on- aangeroerd was gelaten, schrijft de correspondent. Nu streek de "Wet ueer op het station Roodewal, nam de militie van Derbyshire gevaugen, ver- oielde de bruggen o'er de Leeuwspruit en de Rhenosterrivier en bezette Vredefort-weg. De eerstvolgende drie weken was er nagenoeg geen verkeer tusschen Kroonstad en de Vaal. Een volgende aanval op Virginia-Siding, tusschen KrooDstad en Bloemfontein, en het vernielen en buitmaken van verscheiden treinen des nachts hadden ten gevolge, dat er tusschen Bloemfontein eu de Vaal 's nachts geen treinen meer liepen. In October hield het nachtverkeer ten Zuiden van Bloemfontein op en tenslotte op 1 Januari 1901 over het geheele spoorwegnet. #Van hun gemakkelijke nachtelijke prooi be- roofd, wijdden de Boeren hun aandacht aan het buitmaken van treinen overdag. De eenvoudige manier, die zij in het donker toepasten, om de sporen los te breken, ze ondersteboven te keeren of eenvoudig verscheiden laschplaten weg te nemen, slaagde niet meer, aangezien de lijn 's ochtends vroeg door trollies afgereden werd. Een ver- metele manier, door den vijand gevulgd, was een trein op te wachten waar hij een steilte langzaam inoest opgaau, hern achterop te rijden en dau de vacuum-rem af te koppelen. De trein werd op die wijze tot stilstand gebracht en dan snel om- ringd. Het antwoord daarop was, dat men een geleide meenam achter in den trein in een ge- pantserden goederenwagen, die niet aan de rem verbonden was. ,/Toen werden kontakt-mijnen algemeen. Men nam het slot van een Martini-Henry-geweer, ver- wijderde den trekker-beschermer en deed er een patroon in, gevuld met dynamiet of nitro-glycerine, in plaats van de gewone lading. De heele zaak deed men dan onder een spoor, de trekker rustende tegen dau ouderkant van het spoor. Cylinders met nitro-glycerine werden overal rondorn het verborgen geweer neergelegd de steenen tusschen de dwarsliggers weer terecht gelegd en alles werd gedaan om de teekenen, dat de steenen van hun plaats wareu geweest, te doen verdwijuen. Door het wijken van het spoor, veroorzaakt doordat een trein er over reed, ontplofte dan de mijn. Om dit te keer te gaan werden goederenwagens, leeg of verzwaard met sporen of ander materiaal, voor de locomotief gezet. Deze kregen dan de ontploffing, terwijl de locomotief en de andere wagens gemeenlijk vrij bleven. Het toppuut van Boerenvindingrijkheid werd bereikt met de waarnemingsmijn. Verborgen in lang gras of achter een rotsblok in de buurt van deu spoorweg, deed een Boer de mijn springen door middel van een draad, op elk oogenblik dat het hem behaagde. Eens lieten de Boeren een loodstrein, een gepantserden trein en een mailtrein voorbij, en bliezeu zij den vierden trein, die levensmiddeleu bevatte, op en maakten hem bait. Tegen deze manier was er geen ander verweer dan de uitbreidiDg van het blokhuisstelsel. Toen het aantal blokhuizen langs den spoorweg ver- meerderde, werd deze hoe langer hoe minder verstoord, tot in de laatste maanden van den oorlog de treinen weer geregeld dag en nacht liepen. POLITIE. Aan het bureau van politie alhier is als gevonden gedeponeerdeen bos sleutels en een armband. Rechtnebbenden vervoegen zich aldaar. Ter \>nzen. Huwelijks-voltrekkingi-n. 21 Auv. David Francis de Bree, oud 21 j., jm. en Maria Janneke Eckhout, ond 20 j., jd. Geboorten. 17 Aug. Jacomina Sara, d. van Cornelia Jan de Bree en van Cornelia Maria van der Peijl. 21 Aug. Jacobus Franciscns Egidiua, z. van Petrus Bernardua Cove en van Adriana Cornelia Vevzwijveren. Susanna, d. van Leendert de Kraker en van Francina de Feijter. Antheuni8 en Levinua, beiden zoona van Levinua Dekker en van Janneke Seheele. Jacob, z. van Cornelia Donze en van Adriana Cornelia Riekwel. Susanna Jacomina, d. van Cornelia Kaijser en van Tanneke de Kraker. Adriana, d. van Jan de Feijter en van Catharina Elisabeth de Feijter. 22 Aug. Heinrich August Ernst, z. van Herman Willem Rudolph Kramer en van Valentina Regina Hamerlinck. 23 Aug. Johannes Marinas, z. van Janna Herrebout. Overlijden. 21 Ang Martinns Ariens, ond bijna 3 m., z. van Jacob en van Hendrika Rubbers. 52 Kalveren 60 a 80Schapen 42 k 52 Varkens 42 it 50 cent, alles per kilo. Melk- en Kalfkoeien 140 it 220; Stieren 70 a 150Yaarzen 80 a /120; Pinken /60 a 90Graskalveren 25 it 40; Fokkalveren 18 a 20 nuchtere /6a 12Biggen 7 a 15, alles per stuk. Aardappelen. Brielsche Kralen /2,10 a 2,40 Geldersche kralen 1,70 it 1,90 Blauwe 1,60 a 1,80Eigenheimers 1,80, alles per mud en 3 a 8 cent per kilo. Boterprijzen in vaten gemiddeld 46 en stukken van een half kilo 55 a 60 cent. Zoetemelkschekaas 24,a 25, per 50 kilo. Zeeuwsche Eieren 3,it 3,25 en Buitenlansche 2,20 per 100. V 1 a s. Geen noteering. Zeeuwsche Ajuin /],25 peT 60 kilo. Karwijzaad /12 it 12£ per 50 kilo. Amerik. Petroleum in houten vaten per 100 kilo 9,80 it 10,15 eu 6£ cent per kan. Java-koffie in balen gewone soorten 35 cent en dito Santos 19^ cent per half kilo. VEEIIANDEL IN BELGIE. Veeprvjzen altijd duurvette varkens 96 tot 1 fr. 06! ZEETIJDINGEN. Van 22 tot eu met 24 Aug. B 99 VLAG. N A AM. M". Van en naar Lading. Vunr Ter Keiizen t 23 Eng. s.a River Lagan 2272ILonden slukg. idem Progress 1156 Gooie kolen 24 idem Ann Webster 22411 Londen stukg. ten Ver It'eeieD 22 Doits. 8.8. Prima 4974 Barneiland ledig 23 Eng. s.a. P rogreas 1156 Goole idem idem Hailing 2199 Londen stukg. 111 II r lient I 22 Deens. a.a. Erik 3792 Danzig bout idem Tuborg 4752 Galatz idem 24 Eng. a.a. Cornhill 2609 Methil kolen idem Whimbrel 2514 Manchester stnkg. idem Onae 2158 Goole idem idem Hero 2194 Hull idem idem Derwent 2349 Goole idem idem Sea Hound 3085 Louden idem Eng. sch Vindex 561 Fowey pijpaarde Duita. a.a. August Leonh. 3787 Huelva erts t hu Itenl i 22 Eng. a.a. Tadorna 3730 Liverpool stukg. Ned. a.a. La Flandre 5716 New-York ballast Eng. s.a. Helena 3517 Bleyvh ledig Eng. ach. Ocean Wave 419 Wieklo phosph. Eng. s.a. Oaklands 5511 New-Caatle ledig 23 Zweed. a.a. Gevalia 1438 idem idem Duita. s.a. Alice Krohn 1806 Antwerpen idem idem Hans 4298 Burntisland idem Noor. a.a. Skaato 1548 Ltjiden kalk Eng. a.a. Faraday 2525 NeW-Castle stukg. idem Forth 1451 Canlifl ledig 24 idem Anglia 2570 Leith idem idem Sea Gull 2762 Londen jStUXg. idem Don 2658 Goole 1 idem idem Truro 3366 Hull idem idem Yewdale 1350 .Syloth ijzer Ned. s.a. Heelaum 3570 New-Castle ledig Deen. s.a. Elna 1 3771 idem idem Van 22 tot en met 24 Aug. werden langs de Oostsluizen alhier 44 binneuvaartuigen op- en 35 afgeschutdoor de Westsl. 10 op-en 9 afgeschut. DAGEN. Yoorm. Nam. Rotterdam, 25 Augustus 1902. Binnenl. Granen. Puike Tarwe en Haver blijft voortdurend hoog in prijs. Nieuwe Rogge en Gerst waren aangeboden en in mindere soorten weinig gevraagd. Men noteert Puike Tarwe 7,50 it 8,25 mindere en goede 6,— a 7,— Rogge 4,50 a 5,50 en puike nog daarboven nieuwe Zomergerst 4,75 Chevalier-gerst 5,50; Gerst per 100 kilo 7,25 a 7,50 Haver 4,50 a 5, Paardenboonen 7,10 Witte Boonen 10,50 a 10,75 Bruine Boonen 8,it 10, nieuwe Kroonerwten 10,25 a 10,50; nieuw Koolzaad 8,a 8,50 geringere soorten 1,minderKanariezaad 6,50 it 8, alles per hectoliter. Buitenl. Granen. Tarwe per 240© kilo 186 en per 100 kilo 9,25 it 10,Rogge per 2100 kilo 138 a 140Gerst Zwarte Zee 125; Mais Odessa 118, Donau-mais 125 per 2000 kilo; Russische Haver 8, it 8,10 per 100 kilo. Meel. Prima inlandsch 10,50 a 11,25 1" soort 9,50 a 10,25; Zeeuwsche Tarwebloem 10,75 a 11,25 ;prima Belg. 11,25 a12,25; le soort 10,25 it 11,1" soort Fransch 10,25 it 11,25 prima Duitsch 12,h 13,le soort 10,75 it 11,75; extra puik Hongaarsch 15,it 16,prima Amerik. 11,50 a 12,50 1" soort 10,50 h 11,25; 2" soort 9,25 a 9,75Inl. Roggebloem 9,25 10,75; Duitsche 9,25 a 11,per 100 kilo netto. Runderprijzen 56 a 68; Stieren 40 Dinsdag 26 Augustus Woensdag 27 Donderdag 28 Vr^jdag 29 Zaterdag 30 Zondag 31 n Maandag 1 September In 10 dagen, zonder band, zekere genezing door Dr. Bastin, speci alist, Fontaiu PEv^que (BelgieJ, de eerste voor breuken, door den Staat erkend. Tot heden op 1& jaar 4675 genezingeu. Zusters. Telef. 30. Betaling na genezing en niet op voorhand zooals bij al of niet gebreveteerde bandverkoopers. Ds. en Mevr. AKERSLOOT VAN HOUTEN ROOS—VAN HOLST geven kcnnis van de geboorte eener docliter. Sas van Gent, 23 Augustus 1902. De Heer en Mevrouw DE KIEWIT-EIJKE geven kennis van de geboorte hunner dochter HELENA AMELIA ELISABETH KORNELIA. Buitenpost, 23 Augustus 1902. Bij akte den 9 Augustus 1902 voor w den ondergeteekende notaris verleden, is opgericht de Naamlooze Vennootschap alzen- inolen—Sas van Gent" voorheen J. VBRscHAtKBi. en H. Mechelynck, gevestigd te Sas van Gent. De akte in haar geheel met de Koninklijke bewilliging is opgenomen in het bijvoegsel tot de wNederlandsche Staatscourant" van Dinsdag 19 Augustus 1902, no. 193. 11. W.VOLLENHOVEN VAN DAALEN, Notaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 3