Buitenland. Landbouwberichten. Gemengde berichfen. Generaal Botha te Brussel. Voor de vacante betrekking van gemeente- bouwmeester alhier, hebben zich 26 sollicitanten aangeroeld. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer met verplichte akte Fransche taal bij het openbaar lager ouderwijs alhier komen voor de heeren W. J. M. A Spitzente Groningen, L. H. C. Fick te Nijtnegen en P. J. Simons te Bergen op Zoom. De Zigeuners die sedert eenige dagen onze grensgemeenten aan gene zijde van den Braakman enveilig maakten, bevinden zich op Belgisch grond- gebied in de onmiddellijke nabijheid van Philippine. Naar men zegt bestaat het troepje uit 2 rnannen, 2 vrouwen en een 14 a 15tal kinderen. Sedert gisteravond worden nu ook door de marechaussee's de grenzen daar streng bewaakt om bet binnendringen van dat nomadenvolkje in ons land te beletten. Tot dat doel zijn reeds man- schappeu van andere brigades daarbeen ter ver- sterking gezonden. Volgen8 mededeeling van den Inspecteur over het Loodswezen ligt in de Schelde, tusschen Borsele en Ellewoutsdijk, een smalle rug in de richting NW.ZO. De ondiepste plek ligt op ongeveer 575 M. ZWtW. van den kop van den steiger van Borsele. Het merk ,/kerktoren Bittern in den hoek van Borsele" loopt 200 M. vrij van de Zuidzijde van den rug. In verband hiermede is het lage licht van Borsele gewijzigd en is de Oostelijke roode sector thans zichtbaar in N318°0. tot in N301°O. (17°), dekkende bovengeuoemden rug. Bovenwaarts is bet licht weder wit. Ligging lage licht van Borsele ongeveer 51°24'42" N.b. en 1<>8'58" W.l (3°44'6" 0.1. van Greenwich.) (Zie ,/Ned. krt." N°. 214; „Ned. LI." 1902, N°. 22 //Besch. der Ned. zeeg." dl. I., 1899, biz. 46, 57, Aanhangsel 1901, biz. 8.) Sluiskil. In weerwil der leerplichtwet blijven de schoolverzuimen alhier talrijk. Aan school D waren in een week niet minder dan 98 verzuimen. Vele ouders storen zich in't geheel niet aan de wet, en doen maar of zij niet bestaat. 't Is zelfs zoo erg, dat schoolplichtige kinderen als koehoeder verhuurd zijn. Leerlingen van 8 jaar oud verzuimen de school al om naar 't veld te gaan rapeu. Hoek. 22 Aug. Hedenavond reed de land- bouwer A. v. O. uit het Vogelschor met eenen wagen, bespannen met twee paarden, stapvoets in de richting van het Mauritsfort. Behalve de voerman zaten nog twee jongens van ongeveer 10 en 14 jaar op het voertuig. Op het Maurits fort gekomen werd een der paarden bij het afdalen van den opril schicbtig en bracht door zijne sprongen ook het andere van de wijs, met het gevolg dat zij beideu op den loop gingen. De voerman trachtte in zijnen angst den wagen van achter te verlaten, doch toen dit niet ging poogde hij er aan den voorkaut af te springen. Hij viel echter en bleef hevig bloedend uit eeue belangrijke hoofdwonde bewusteloos liggen. Inmiddels waren de paarden doorgehold en kwamen aan de buiging van den weg bij de hofstede van den heer J. Wol- fert, witjus schuur juist aan den overkant van den weg op den hoek staat. De echtgenoote van den heer J. W., die bezig was de varkens te voederen, werd door het geroep harer dochter op de nadereade dieren opmerkzaam gemaakt en wierp in de hoop, dat zij daardoor de goede richting zouden nemeu, de deur dicht. Het baatte echter niet en nauwe- lijks was de deur gesloien of de paarden stormden er op aan en wierpen haar open, zoodat de vrouw de deur met een bons tegen het hoofd kreeg, wat in zooverre nog gelukkig afliep, dat zij er slechts met een groote buil afkwam. Zoo waren de dieren tot stilstand gebracht, doch moesten losgesneden worden, eer men ze kon verwijdereu. Het eene paard bloedde nogal veel door het slaan tegen den wagen en aan het toch al niet nieuwe schuurtje was eene belangrijke schade toegebracht. Nu eindelijk kropen ook de beide jongens, die nog altijd op den wagen hadden gezeten, er af en kwamen aldus met den schrik, die duidelijk op hun gelaat te lezen was, vrij. De voerman, die in- tusschen weder bij kennis gekomen was, werd in (fe woning van den heer J. Verpoorte gebracht en daar verbonden door den gemeente-geneesheer. Ook aan den schouder had hij zich vreeselijk bezeerd. Te voet,, door hulpvaardige. handen ondersteund, ging hij vervolgens naar den heer P. H., die hem met eeoe tilbury thuis bracht. Zaamslacr, 23 Aug. Heden slaagde te's Hage voor acte Fransch onze vroegere dorpsgenoot de heer K. G. Odink, thans tnderwijzer aan de kostschool te Barneveld. Zaamslag, 24 Aug. Dezer dagen had alhier een vrouw het ongeluk van een met graan beladen voertuig te vallen met het gevolg dat zij haar duim brak, en de beentjes er zichtbaar uit- staken, terwijl dadelijk geneeskundige hulp is ingeroepen. Axel, 25 Aug. In plaats van wijlen den heer A. Luteijn, is tot lid der commissie van aanslag in de belasting op bedrijfs- en andere in- komsten voor den kring Axel, benoemd de heer L. Lamaitre, wethouder te Axel. Sas van Gent, 25 Aug. Zaterdag 1.1. scheen het voor onze gemeente weer een ongeluksdag. Een wagen geladen met haver, die in den ua- middag de brug afreed, liep door het breken van den borstriem van een der paarden met den disselboom door een der ramen in de herberg //de Gouden Leenw" bewoond door de wed. Santens, waardoor geheel het raam verbrijzeld werd. Na opname der schade werd deze door den voerman betaald, wat hem zeker een schadelijken dag heeft aange- bracht. Des avonds viel het tieDjarig zoontje van den slnisknecht De Doelder dat aan het visschen was, van den hoogen sluismnur aan de oude sluis in het water. Door de vlugge hulp van den heer Rijnwaldt sluismeester alhier, werd het knaapje spoedig daaruit ge'naald en kwam alzoo met den schrik vrij. Hontenisse. Vrijdagavond omstreeks 10 uur brak er eeasklaps brand nit in de landbouwers- schuur van V. Dijken, op den Groenendijk alhier. In een oogenblik stond het schuurtje, dat vol graan zat, in lichte laaie. Door het flink op- treden der brandweer bleven de belendende ge- bouwen gespaard. Het schuurtje met al wat er in was, brandde tot den grond af. Ook het vee kwam in de vlammen om. Oorzaak onbekenddoch daar men aan kwaad- willigheid denkt, doet de politie nauwkeurig onderzoek. In pittig Ylaamsch beschrijft het Handelsbl. van Antwerpen de begroeting van generaal Botha in Brussel aldus Dezelfde statiegewelven, die een paar jaren ge- leden weergalmden van het revolverschot, dcor Sipido gelost op den toenmaligen prins van Wales, thans Koning vanEngeland, weergalmden Donderdag van de toejuichingen der geestdriftige Brusselaars ter eere van den grooten Boerenheld, generaal Botha, die gansch in stilte, voor huishoudelijke zaken te Brnssel kwam en wiens komst schier niet gekend wa3. De beroemde krijgsman kwam in de Noordstatie aan ten 6 ure 30 minuten. Men wist dat hij komen zou, maar men was totaal onbewust van het uur dier komst, en het is alleen aan de grootere ontwikkeling van politiebe- waking te danken, dat men het unr der komst van Botha gissen kon. Met kaartjes van 10 centiemen verschaften duizenden personen zich eene plaats binnen de Noordstatie, om Botha uit den trein te zien stappen dit had zulk gedrang te weeg gebracht dat het volk zich tot op de spoorbaan zelf ver- drong en de statieoverste bij het binnenstoomen van den tsein, aan den machinist teckenen moest doen, zeer langzaam te rijdeD. En toen de trein stilhield, een heel eind van de daarvoor bestemde plaats, overstemde het hoerageroep der menigte het waarschuwend geluid der stoomflnit. De geestdriftige Brusselaars sprongen zelfs, eer de trein st.il hield, op de loopplanken en treden, zoodat de andere reizigers, veel minder Botha zelf, niet konden afstappen. Men merkte onder de menigte op M.Goldman, met de leden van het Transvaal-comite in Belgie en eenige andeTe personen van aanzien. Leve Botha Leve de Boeren Leve Transvaal klonk het door het groote statiegewelf dat als een rollende donder dit geroep deed weergalmen zoo dat het buiten gehoord werd en de personen, d ie daar ook bij duizenden stonden, verwittigde dat de held weldra den Brnsselschen grond zou be- treden. Een vreeselijk gedrang wrong de politieagenten op zij en eveneens de spoorwegbeambten, die met het openen der portels gelast waren, terwijl de generaal voor een geopeud portelraam staande het volk groette. Zoodra men hem ontwaarde, werden alle hoofdeu ontbloot. Hoeden werden gezwaaid, zak- doeken werden boven de hoofden bewogen en opnieuw, zoo mogelijk nog lnider dan de eerste maal werden de kreten Leve TransvaalLeve Botha Leve de Boeren herhaald. Zichtbaar ontroerd, groette Botha dankend, om een oogenblik later, toen er een weinig plaats aan het portel gekomen was, af te stappen. Elk wilde den held van dicht bij zien, hem de hand drukken, of zoo mogelijk, slechts even zijne kleeren aanraken. Eu dit verwekte een moorddadig gedrang. Vrouweu werden ten gronde geworpen, kinderen schreeuwdeu, vielen van het gaanpad en rolden onder de wagonsen toch duurde het gedrang voort. Men klom op de wagous, op de locorao- tieven, altijd roependeLeve BothaLeve de Boeren Het duurde een heelen tijd, eer de gendarmen, -die alles deden wat mogelijk was om hem te bevrijden, er in gelukten een smal wegsken open te maken langs waar de held naar den uitgang kon geraken, een heel eind, omdat de trein, uit oorzaak van het gedrang, niet tot op de voor hem bestemde plaats had kunnen komen. Men moest er niet aan denken, langs de Rogier- plaats de statie te verlaten. Dat was totaal onmogelijk en de statieoverste had dus het goede gedacht, de poorten der Brabant- straat open te zetten en de menigte, zelfs zonder de kaartjes te controleeren, maar naar buiten te laten stroomen. Maar dit belette niet dat vrouwen struikelden en vielen over de kleine bagagekarkens, dat kinderen onder de voeten raakien en dat de generaal en zijn zoontje zelfs door het gedrang van zijne vrouw werd afgescheiden en de politie haar moest beschermen. Eindelijk was Botha op straat gekomen en in een open rijtuig gestapt, in't welk hij, rechtstaande een oogenblik de woelende menigte begroette. Links en rechts wierp men zelfs bloemen in het rijtuig en de politie had de handen vol om te beletten dat men het paard uitspande. Gevolgd door een paar andere rijtuigen, was de generaal eindelijk op de Rogierplaats gekomen, waar nog wel driemaal meer volk hem wachtte. Onbeschrijfelijk was de zegekreet die nu opsteeg. Een onder de menigte hief het het Transvaalsche volkslied aan en twintig honderd duizend her- halen het, zingen voort, tot eindelijk al die duizenden mee zingen Dat vrrje volk zijn wij Eindelijk kwam men in de Crespelstraat 37, waar mevr. Botha woont en sedert maanden de komst van haren man afwachtte. De kinderen, die het huis van beneden tot boven met bloemen hadden versierd, wachtten hem op het gaanpad en, zelfs eer het rijtuig stil hield lag zijne oudste dochter Helena aan zijne borst, weenend van geluk. En al wat hem om- ringde, weende mede. En vervolgens omhelsden hem zijne dochter Francisca, en zijn zoon Jan, terwijl twee kleine jongens tegen zijne beenen wilden opklauteren. Weldra bracht men hem ook zijn jongsten zoon Philip, die voor acht maanden te Brussel werd geboren, en die zijn vader nog niet kende. De ontroering, door dit familietooneel teweeg- gebracht, dat de menigte aangrijpt, maakt weldra plaats voor nieuwe geestdrift, die nog voortduurde, wanneer Botha reeds zijne bebloemde woning was binnengegaan, om zich heel en al aan het genot van het weerzien van vrouw en kinderen te wijden. Eenige dagbladschrijvers bieden zich bij den generaal aan en vragen een onderhond. Hij antwoordt minzaam maar krachtdadig dat hij aile intervieuw van de hand moet wijzen. Gedurende heel den avond werd een politiewacht voor het huis gehouden, evenals voor het Engelsche gezantschap, uit vrees voor manifestaties. Het hoofdbestuur der Groninger Maatschappij van landbouw en nijverheid heeft tot H. M. de Koningin, een adres gericht, waarin o. a. gezegd wordt, dat eene voordeelige uitoefening van het landbouwbedrijf voor een goed deel afhankelijk is van het gebruik van doelmatige werktuigen, en daarom de behoefte zich doet gevoelen aan eene nauwere betrekking tusschen den fabrikant van werktuigen ten dienste van den landbonw (dit woord in zijne ruimste beteekenis genomen) en den landbonwer. De wijze waarop die betrekking het doelmatigst zou zijn tot stand te brengen, heeft sedert 1900 een onderwerp van behandeling uitgemaakt in de afdeelingen der Maatschappij, met het resultaat dat de algemeene vergadering dd. 24 Juni j.l. de wenschelijkheid heeft uitge- sproken van de oprichting van een proefstation voor landbouwwerktuigen, zooals die reeds in het buitenland, met name in Dnitschland, bestaan. Daar nu de kosten van inrichting en beheer van een dergelijk proefstation de middelen der Maatschappij verre te boven zullen gaan, en het hier ook niet enkel een provinciaal, maar tevens een algemeen belang geldt, en de oprichting van een proefstation voor landbouwwerktuigen evenzeer in het belang der nijverheid als in dat van den landbouw moet worden geacht, verzoekt het hoofd bestuur Hare Majesteit eerbiedig, wel te willen bevorderen dat een proefstation voor landbouw werktuigen worde opgericht. Te Sappemeer is de lOOjarige Jantje Martens Prins, wed. Jonker, Donderdag overleden. Als yhistorisch" verhaalt de Midd. Ct. Het hoofd eener lagere school ten platte lande met ruim 200 leerlingen vraagt o. m. om 800 griffels. De wethonder, loco-burgemeester, vindt 800 griffels veel te veelde kinderen eten toch geen griffels Het hoofd der school vond het schrijven met stukjes van griffels, en dus kromme vingers enz., zeer verkeerd de kinderen moeten heele griffels gebruiken. De loco-burgemeester vindt evenwel 800 griffels te veel, o veel te veel Het hoofd der school krijgt zijne aanvrage terug en schrijft nu eene nieuwe, waarop rS doosjes griffels." Nu werd de aanvraag royaal door het fungeerend hoofd der gemeente geteekend De heer Bernhard aan den Overtoom te Amsterdam bij wien is ingebroken, looft f 500 nit aan dengeen, die de inbrekers aan de politie kau aanwijzen en f 5000 aan dengeen, die hem het gestolene onbezwaard in hant'en bezorgt. Zaterdagnamiddag had te Breda zekere B. uit Leur, gepensionneerd militair van het O.-I. leger, die op een vriendelijke iovitatie om eenige dagen te komen //brommen" gevolg wilde geven, het ongeluk om in de vestibule van het Paleis van Justitie te vallen, zoo hevig dat het bloed uit verschillende gekwetste deelen te voorschijn spoat. Spoedig werd geneeskundige hulp ingeroepen en werd door Dr. Hofman schedelbreuk gecon- stateerd, zoodat de overbrenging naar het gasthuis noodzakelijk was. De persoon had evenwel het ongeluk geheel aan zichzelf te wijten, daar hij in zeer abnormale toestand verkeerde, in welk geval trappen klimmen altijd gevaarlijk is. Te Amerefoort wordt sedert Woensdag een bode eener begrafenisvereeniging vermist. De man was s morgens naar de omliggende gemeenten gegaan om contributie voor het fonds op te halen en tevens een paar uitkeeringen te doen wegens overlijden. Daar de man als zeer oppassend bekend staat en vrouw met 5 kinderen heeft, denkt men dat hier misdaad in 't spel isdoor de politie per fists wordt alles in de omliggende plaalsen door- zocht, doch tot heden zonder resultaat. Een vreeselijke snijpartij heeft plaats gehad in het bierhuis van Mies, te Roosendaal. Een xlant weigerde zijn gelag te betalen, waarop hij door den kastelijn uit de deur gezet werd, De man kwam echter weldra terug met zijn hroeder, beiden met een groot mes in de hand, en nu ontstond een algemeene vechtpartij, te verschrikke- lijker, omdat een hunner de lamp uitgedraaid had en men dus in het wilde op elkander insloeg. Vijf personen zijn gevaarlijk gewond, eeu zeer ern8tig. De 81jarige T. Polderman te Zonnemaire had zich Donderdag, vermoeid van 't loopen en rapen, neergezet aan den kant van een greppel, die 't land scheidt van lie trambaan. In slaap gevallen, is hij stellig gaan liggen en wel ge- deeltelijk over de rails. Had niet de machinist van de tram, die 12,20 daar aankomt, goed uit- gekeken, dan voorzeker zou er een menschenleven te betreuren zijn geweest. Stoppen van de machine en den slapende wekken was dan ook het werk van een oogenblik. Alsof er niets was gebeurd, wandelde de //ouwe Teun" kalm naar huis. Uit Amersfoort wordt aan het N. v. d. D. geschreven In de maand Juni van het vorige jaar werd hier moord of manslag gepleegd op den huzaar Seijffers. De van die misdaad verdachte Gerard Vial, terstond na het beken i worden ervan in hechtenis genomen, werd veroordeeid door de rechtbank te Utrecht tot eene gevangenisstraf voor den tijd van twaalf jaren. Tot het einde toe heeft V. echter volgehouden onschuldig te zijn, steeds zekereu timmerman Jansen als den dader noemende. Thans moet genoemde J., die destijds met Vial's znster sameuleefde, met deze hooggaande ruzie te Rotterdam hebben gehad en haar z6o hebben mishandeld, dat zij in het Ziekenhuis aldaar is opgenomen. Daarbij zijn verwijten gedaan aan het adres van J., welke aan de familie V. aan- leiding hebben gegeven een nader onderzoek te doen instellen, teneinde tot revisie van Vial's veroordeelend vonnis te geraken. In verband met dit alles heeft naar ver- luidt de broeder Antonie Vial, vergezeld van een rechtsgeleerd raadsman, alle in het geding gehoorde getuigen bezocht, om de noodige ge- gevens voor een revisie te verzamelen. Terwijl een wielrijder Vrijdagochtend omstreeks 10 uur in de Leidschestraat te Amsterdam even in een winkel was en zijn fiets op de straat liet staan, ging een //mijnheer", keurig in't zwart ge- kleed, er mede van door. De eigenaar zag hem nog juist wegtippelen. Dadalijk zetten eenige andere wielrijders den dief achternamaar deze bemerkende dat de diefstal ontdekt was, begor als een razende te trappen en in woeste vaart ging't over Koningsplein, Singel, Spui, N. Z. Voor- burgwal en Paleisstraat naar het Singel, dief, amateuragenten er achteraan en een groote menigte aan 't bollen. Bij de Gasthuismolensteeg werd de roover ingehaald een van zijn achtervolgers ging eensklaps dwars voor hem zoodat hij viel, en dadelijk werd hij door een politieagent gegre- pen en naar het bureau gebracht. Een boertje uit een Noordbrabantsch dorp kocht een jong biggetje op de markt te Weert. Hij stak het beestje in een zak ep trok er mee op zijnen rug naar huis. Onderweg trok hij berberg in, herberg uit. Op het gehucht Bos- hoven gekomen, ging hij nog een glaasje pakken bij een oud vriend. Hij legde den zak buiten aan de deur. Een hondje kwam daar bij toeval aan ruiken. Een drietal buurlieden van het boertje, dat ziende, namen het varken uit den zak, zetten den kond in de plaats en trokken met het varken naar boertjes woning. Daar de vrouw afwezig was, nam een van hen het beestje mede naar huis. Een kwartier later kwam het boertje buiten, nam weer den zak op den rug en trok met slappe beentjes voorwaarts- Onderweg blafte de hond luid. //Ja ja", zegt het boertje, //ge hebt schoon den hond uit te hangen, ge komt toch niet uit den zak." De Oude Markt te Sittard werd Donderdag- avond een geruimen tijd in rep en roer gebracht. De 17jarige C., lijdende aan vallende ziekte, was plotseling krankzinnig geworden. Gewapend met een mes en een revolver stormde hij de straat op en deed eenige wandelaars, wegens zijn bedreigingen, als kaf voor den wind naar alle richtingen uit elkaar stuiven.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 2