A 1 g e m e s a Nieuws- an Admtentieblad voor Zaauwsch'Vlaaadaria. No. 4269. Dinsdag; 26 Augustus 1902. 42® Jaargang. Straatreiniging. HINDERWET. HI1IPERWET. ORMBIHTSBAAB. Stremming verkeer. FEUILLETON. 0NSCHULDIG VER00RDEELD. HINDERWET. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bjj aile Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTENTlIlN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10, Bjj directs opgaaf van driemaal plaatsing dereeifde adyertentia wordt da prjjs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsmimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Maandag, 8 September 1902, in het gemeentehuis, des namiddags ten 3 ure, in het opeubaar trachten aan te besteden, bij enkele in- schrijving, voor drie jaren, ingaande den 1 October 1902 1. het ophalen en vervoeren van beer, het schoonhouden van straten, zink- putten en goten en het ophalen en ver voeren van asch en vnilnis aan de huizen der ingezetenen in de kom der ge meente, en 2. het ophalen van asch en vnilnis aan de woningen der bewoners van het gelmcht Driewegen. De voorwaarden liggen vanaf 28 Augustus a. s. op de secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage. De gezegelde inschrijvingsbiljetten kunnen tot en met den dag der besteding des namiddags 3 ure aldaar worden ingeleverd. Ter Neuzen, 25 Augustus 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretarie. 16) - Men bood hem twintig duizeud gulden per jaar en een aandeel in de winst. Hij beeft geweigerd, omdat hij bevreest was voor het klimaat van die streken voor mij, en mij ook niet alleen wilde achterlaten. Hij heeft verkozen om arm te blijven, maar in mijn nabijbeid, altijd wakende over mij, zoo als ik over hem waak. Hij is zoo goed, o zoo goed Zij zweeg plotseliug en haar vader loslatende, trad zij op den commissaris toe Vergeef me, mijnheer, vergeef me, zeide zij,' ik heb reeds te lang over hem en over mij ge- sproken. Gij beschuldigt hem, gij gelooft dat hij in staat zou zijn tot een misdaad en om u van uw dwaling te overtuigen, heb ik u zijn geschie- denis verteld. Ik heb u gezegd, zie, daar hebt ge hem geheel, ziedaar zijn hart. Dat zal u echter niet voldoende zijn. Gij gelooft ten zijnen nadeele bewijzen verzameld te hebben. W elnu, laat ous er dan ook gezamenlijk naar zoeken. Ge kunc een dochter niet weigeren, baai vader te verdedigen. Zeg mijnheer, wilt ge dat Zeker mejuffrouw, zeer gaarne Overreed door haar medesleepende woorden, en ook onder de bekoring van haar zeldzame schoon- heid, waren alle twijfelingen aan de schuld van den verdachte weder in hem wakker geworden. Hij wist niet meer wat hij er van moest denken. Hij gaf een teeken aan Corbin en aan de twee rechercheurs om zich te verwijderen in het aan- grenzend vertrek, en bleef alleen met Berard en zijn dochter. VIJFDE HOOFDSTUK. Zij had haar vader genoodzaakt plaats te nemen en was aan zijn zijde gaan zitten, tegenover den commissaris, wien zij een stoel aangeboden had. Thans zeer kalcn geworden zeide zij: Als 't mij gelukte mijnheer, om te bewijzen, dat mijn vader in mijn tegenwoordigheid was, toen de misdaad gepleegd werd, wat zou er dan ge- beuren Als ge kondt bewijzen, dat hij niet op de plaats der misdaad kon zijn, en als zulks bleek uit onbetwistbare getuigenissen, dan zouden alle andere vermoedens hunne beteekenis verliezen. Maar als ge daartoe wilt komen, is het natuur- lijker, dat ik u ondervraag. Wees zoo goed, mij volkomen naar waarbeid te antwoorden. Zeker mijnheer, ik spreek altijd de waarheid, wat er ook het gevolg van moge zijn. Hoe laat is uw vader heden uitgegaan Precies om vier uur. Ik kon me niet vergissen, want ik keek op de klok, toen ik zeide Haast u, het kantoor zal gesloten zijn. Waar ging hij dan been? Naar den deurwaarder van prins Lavisine, ten einde eeDe poging aan te wenden, om een uitstel te verkrijgen van den verkoop onzer meubels, waarmede wij bedreigt werden. Dat is inderdaad iu overeenstemming met den brief, aan den prins geschreven. Hij vroeg verder Op het oogenblik van vertrek, had uw vader toen het een of andere zware voorwerp bij zich P J a boeken, zooals hij altijd gewoon is. Na het eten heb ik ze uit den zak van zijn overjas genomen. Zie, hier zijn ze. En thans juffrouw, antwoord op deze be- langrijke vraag en neern den tijd om er goed over ZUID-AFRIKA. ^e.-gister deelden we mee, dat het Kaapsche parlemeut een adres van hulde aan KoniDg Edward en zijn gemalin had afgezonden. In dat adres biedeu de Kaapsche afgevaardigden bun welgemeende gelukwenschen aan aan //het ge- kroonde hoofd en den vorst van het greote rijk, waarvan zij (wij) trotsch zijn deel uit te maken en welks onaantastbaarheid zij (wij) steeds zullen handhaven." In de Kaapsche Wetgevende Vergadering deelde sir Gordon Sprigg mee, dat aan schadevergoedingen voor verliezen in den oorlog reeds een bedrag van ruim 3 millioen gulden is uitbetaald. De premier verwacht, dat Engeland daarvan ruim 2$ millioen zal teruggeven, Voor den tweeden inval zal Engeland echter geen vergoeding van schade geven. Mocht de vergadering besluiten ook voor daarbij geleden verliezen vergoeding uit te keeren, dan zal een nieuwe leening noodig zijn. Uit Pretoria wordt gemeld, dat meer dan 50 millioen gulden aan landbeuwende Boeren zal voergeschoten worden voor nieuw vee, enz. Uit Madagascar worden reeds ossen aangevoerd. Volgens mailberichten van dat eiland, zijn daar verscheidene Boeren-gezinnen van Fransche afkomst aan wal gestapt, om er zich voor goed te vestigen. Generaal Gallieni begroette hen hartelijk. Op St.-Helena leggen nu, volgens Renter, dagelijks een 200 krijgsgevangenen den eed af. ENGELAND. Niet toonbaar was, volgens het Engelsche blad de ,/Enginer", de Engelsche vloot, die dezer dagen te Spithead bijeen is geweest. De vlootschouwing te Spithead heeft iets van een rommelzoo-uitstalling, schrijft genoemd blad. Nu de //London" weg is, is de //Sutley" het eenige voorbeeld van een nieuwerwetsch Engelsch oorlogsscbip, en dan voert dit schip nog, hoezeer bewonderd, te weinig geschut om aan hooge eisehen te voldoen. De overige schepen zijn alle verouderd, of ten naaste bij. Maar geen twijfel of dat zal//enze bijzondere verslaggever" van de dagbladen niet hinderen in zijn beschrijving van //Brittanje's macht". Duitschland-Rusland. Tijdens de keizer-ontmeeting te Reval hadden enkele Duitsche bladen beweerd, dat graafLams- dorff met den Rijkskanselier een onderboud gehad had over de handelsbetrekkingen tusschen beide rijken. De Berlijnsche //Lokalanzeiger" verklaart na te denken hoe laat is uw vader teruggekeerd Ik behoef er niet over na te denken. Hij kwam ongeveer vijf miuuten voor zevenen tehuis. Wij eten altijd precies om zeven uur en ik heb niet bemerkt dat hij te laat was. Zijt ge er zeker van Ja mijnheer. Dat is zeer gelukkig, want de prins is precies te zeven uren vermoord. Hij scheen uiterst ingenomen met de antwoor den van het jonge meisje welke zijn onderzoek toch waardeloes scbenen te maken. Plotseling echter werd de politieman weder geheel in hem wakker. Hij haalde zijn horloge voor den dag en zeide Ongelukkigerwijze, is die klok tien minuten achter bij den juisten tijd, en ik ben genoodzaakt hiervan aanteekening te bouden. Die tien mi nuten verschil kunnen voldoende geweest zijn voor uw vader om uit het park terug te keeren. Na prins Lavisine vermoord te hebben, niet waar zeide zij, een weinig driftig wordend. En na die afschuwelijke, monsterachtige misdaad ge pleegd te hebben, zou hij tot mij teruggekeerd zijn, zou hij mij evenals gewoonlijk gekust hebben om daarna rustig te gaan eten, gezeten tegenover mij, tegenover zijn dochter Was hij werkelijk volkomen bedaard, geheel op zijn gemak, mejuffrouw? lets ongewoons bespeurde ik niet aan hem, maar bedaard was hij niet. Hij schold op den prins, beklaagde zich over zijne hardvochtigheid, vervloekte hem. Als hij hem vermoord had, zou zijn woede dan niet tot bedaren gekomen zijn Dat is waar, maar er was niemaud bij tegenwoordig, niemand heeft uw vader gezien en gehoord. nu, dat de beide leidende staatslieden wel niet iB bijzonderheden over het nieuwe Duitsche tol- tarief zija afgedaald, maar overeeu zija gekomen om op een gegeven oogenblik onderhandelingen te beginnen over een handelsverdrag. De Czaar begenadigt. Voor eenige maanden werden er begenadigins- plannen van Czaar Nikolaas ruchtbaar, die groot opzien baarden. De Czaar zou Siberische gevan- genen voor zich roepen, en hen over hun misdrijven en veroordeelingen onderhouden, overtuigt als hij was, dat er in heel vele gevallen t© streng zou zijn gestraft. Den veroordeelden wachtte dan genade, degenen die veroordeeld hadden, den kerker of 't verbanningsoord. Die plannen werden later tegengesproken. Thans blijkt er toch echter een en ander van waar geweest te zijn. Behalve dat de Czaar bevel heeft gegeven, dat de Russische studenten, die sedert de onlusten van Februari in de gevangeuissen zijn opgesloten, alien vrijgelaten zullen worden, en vergunning zullen krijgen, tegen den herfst hun studies aan de universiteit te hervatten, zullen oak nog een honderdtal gevangenen uit Siberie naar Rusland worden teruggebracht. TER NEUZEN, 25 Angnstus 1902. In de op Donderdag a. s., des voormiddags 10 uren, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgeude punten in behandeling Ingekomen stukken benoeming onderwijzer idem vroedvrouw vaststelling gemeente-rekening 1901; aanbieding gemeente-begrooting 1903; wijziging idem 1902; voordracht zetters wijziging der verordeningen schoolgeld en opcenten per- soneele belastingbehandeling le suppl. kohier hoofdelijken omslag; voorstel tot verplaatsing der jaarlijksche veemarkt. Na alhier 5 jaren de gemeente te hebben geleid, nam gisterennamiddag Ds. R. W. de Jong, predikant bij de Geref. kerk wegens vertrek naar Noordwijk aan Zee alhier afscbeid, sprekende naar aanleiding van Openbaring 1 12 en 13. Een talrijke schare was in het kerkgebouw aanwezig. Ds. De Jong werd bij het einde toegesproken door zijn ambtgenoot Ds. Kapteijn, van Axel, terwijl de. gemeente den scheidenden leeraar toezong Psalm 134 3. Zeker wel mijnheer ik was er toch. Uw getnigenis wordt helaas niet als vol komen en geldig beschonwd. Gij hebt te veel belang bij het geval. Zonder den moed te verliezen, ging het dappere meisje voort met het zoeken naar nieuwe bewijzen, om haar tegenpartij tt bestrijden. Zij meende ongetwijfeld iets gevonden te hebben, want na verloop van een oogenblik zeide zij Prins Lavisine is plotseling gedood, niet waar, mijnheer, zooals ge gezegd hebt, door een bom Ja mejuffrouw. En daar mijn vader zich zijn geheele leven bezig gehouden beeft met scbeikunde, daar hij alle ontplofbare stoffen bestudeerde en zelf zulk een nieuwe stof uitvond, want ik weet alles wat hij gedaan beeft, best nit ge daaruit, dat hij de bom geworpen moet hebben. Maar de bom, waar zou hij die vandaan gehaald hebben, waar zou hij haar gemaakt hebben, wie is de werkman, die haar aan hem verschaft heeft Als een man ge dood is met eeu pistoolschot en ge vindt siechts kruit op den persoon, die verdacht wordt den moord gepleegd te hebben, zou zulks u dan vol doende zijn Neen. Ge houdt u ook bezig met het wapen zelf, met het pistool. Ge wilt weten waar het vandaan komt. Welnu, ik herhaal, waar zou mijn vader die bom vandaan gehaald hebben Hoe had hij haar in handen gekregen Heeft die opmerking u niet getroffen, mijuheer Zeker is zij niet ontbloot aan waarde en men zal er ongetwijfeld rekening mede houden, mejuffrouw. In dit oogenblik werd zacbt geklopt en de hoofdinspecteur van politie stak het hoofd om de deur. (Wordt vervolgd). TER SEEZEKSCHE (MRAST. nit blad veruthljnl XaHndag-, Woeoadag- en Vrijdaaavnad, aitaeinndrrd (>|t Keewtilwgen, blj de Flrma P. J. YAM IiM MMDS *m Tcr Wfuh. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Openb are V e rgader ing van den Gemeenteraad is belegd tegen Donderdag den 3H Augustus 1902, des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 25 Augustus 1902. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat het verkeer met voertuigen over den weg van af de ravelijnsbrug 45 tot de eoupure in den weg naar Axel der vesting Neuzen van 27 Augustus a. s., voormiddag 5 nur tot 29 Augustus a. s., namiddag 7 uur, zal zijn gestremd. Het verkeer voor rij- en voertuigen kan plaats hebben iangs de De Feijterstraat, Kerkhoflaan en Stationsweg, dat ▼oor voetgangers langs den bedekten weg. Ter Neuzen, 85 Augustus 1902. Bnrgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gezien de artt. 6 en 7 der Hinderwet (Staatsblad no. 222 van 1896)maken bekend dat op heden ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek van JOHANNIS MARTINUS VAN DAMME, timmerman te Ter Neuzen, om vergunning tot het plaatsen eener electrisclie motor, in zijne tegenwoordige werk- plaats, staande in de Lange Kerkstraat alhier, wijk D 55, kadastraal sectie C 3583, teneinde de aanwezige zaagmachines in werking te brengen en dat op Maandag, 8 September 1902, des namiddags van 3 tot 4 nren, ten raadhuize dezer gemeente, gelegenheid zal worden gegeven om tegen het maken dier inrichting bezwaren in te brengen en deze monde- ling of schriftelijk toe te lichten. Ter Nenzen, 25 Augustus 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Bnrgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Bnrgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gezien de artt. 6 en 7 der Hinderwet (Staatsblad no. 222 van 1896,) maken bekend dat op heden ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek van HENRI HARTOG, slachter, te Ter Neuzen, om vergnnning tot bet oprichten eener slacliterij, in het pereeel, staande in de Roeiersgang, wijk E 35a, kadastraal sectie C 3886 en dat op Maandag 8 September 1902, des namiddags van 3 tot 4 nren, ten raadhuize dezer gemeente, gelegenheid zal worden gegeven om tegen het maken dier inrichting bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten. Ter Neuzen, 25 Augustus 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secietaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gezien de artt. 6 en 7 der Hinderwet (Staatsblad no. 222 van 1896,) maken bekend: dat op heden ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek van JACOB GILLIS DE MEIJER, smid te TER NEUZEN (SLUISKIL) om vergnnning tot het oprichten eener grofsnicilerij, in een door hem te stichten gebouw op een gedeelte van het pereeel, gemeente TER NEUZEN, sectie G 1038 en dat op IHaanriMg, 8 September 1902, des namiddags van 3 tot 4 uren, ten raadhuize dezer gemeente, gelegenheid zal worden gegeven om tegen het maken dier inrichting bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten. Ter Neuzen, 25 Augustus 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. i .hi. 11 »i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1