A1 g e a i e a Hieuws* en AdvertentiebUd Zeeuwsch-Vlaanderen, No. 4268. Zaterdag 23 Augustus 1902. 42° Jaargang. 7 0 0 f HINDER Gemengde berichten. Telegrafische berichten. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant belioort een bijvoegsel. TER NEUZEN, 22 Augustus 1902. KEUKEISOHE COERAST. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Yoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,82$. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. - AD YMTINTlJN: Yan 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elken regel meer f 0,10. Bij directs opgaaf van driemaal plaataing demelfde advertentic wordt da prijs slechts tveemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. 39It bind veri.htjnt IthkiiiUz-, Woeatdag. en l'rijdagavonil, ■Itgeiomterd op Keewldbij tie Flrma P. M. VII 99K UIBI tm Vmr Heuea. Burgeraeester en Wethouders van TER NEUZEN gelet op artikel 8 der Hinderwet, doen te wetendat vergunning is verleend aan ABRAHAM MOENS, slachter wonende te Ter Neuzen en zijne rechtverkrijgenden tot het oprichten eener Slacliterij in het perceel, staande in de nieuw aangelegde straat achter de Kerkhoflaan, wijk N no. 51z?, kadastraal sectie D 370. Ter Neuzen, 19 Augustus 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L OOSTERHOFE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gelet op artikel 8 der Hinderwet, doen te weten dat vergunning is verleend aan J. C HARTE, D. E. WOLFERT, P. J. VERSLUIJS en K. WIELAND, petro- leumhandelaren wonende te Ter Neuzen en hunne recht verkrijgenden tot het oprichten eener Itergplnats voor petroleum op een gedeelte van het perceel, gelegen in den Noordpolder, kadastraal sectie D no. 230 en zulks onder de voigende voorwaarden: dat door adressanten rondom de bergplaats een gracht moet worden gegraven ter breedte van minstens 1 Meter bij eene diepte van 0,25 M., terwijl de toegang tot de bergplaats moet geschieden door het leggen van een brug over de te graven gracht dat de bergplaats op een afstand van 25 M. moet blijven verwijderd van den gemeente-waterput, welke afstand ge- rekeud wordt van de Noordwestelijkste punt der bergplaats tot aan de Znidoostelijkste punt van den waterput, gemeten langs den bovenkant der gracht. Ter Neuzen, 19 Augustus 1902. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFE, Secretaris. Hedenvoormiddag werd alliier op het schiet- terrein, in tegenwoordigkeid van een aantal man- schappen van het wapen der Kon. marechaussee door den le lniteuant Thomson de bronzen medaille voor 12jarigen trouwen dienst uitgereikt aan den marechaussee te paard Marijnisse, vau de brigade te Aardenburg. ZEd. wendde zich daarna tot de onderofficieren en manschappen, hij noemde het een voorrecht en rekende het zich tot een eer, om dat eere-metaal te hechten op de borat van een man wien dat is toegekend wegens langdurige trouwe plichts- betrachting, in dienst van vaderland en vorstin. Zij wier borst reeds met het eeremetaal prijkt zullen het voorzeker toejuichen dat hun kring weer een kameraad meer telt en voor de jon- geren zal het een aansporing zijn om te trachten het eveneens te verwerren. Moet het geheele leger zijn krachten wijdeu aan het welzijn van vaderland en vorstin, in 't bijzonder is dit het geval met het corps marechaussee, waarvan somtijds groote opofferingen worden gevergd. ZEd. wees op hetgeen dezer dagen is gebeurd, dat in het Noorden iemand van het wapen, de mare chaussee Hoekstra viel als slachtoffer van trouwe plichtsvervulling. Hij hoopte dat alien zouden streven om den naam vau het corps hoog te houden en feliciteerde ten slotte Marijnisse met de hem ten deel gevallen onderscheiding. Nadat Marijnisse ook door de andere aanwezige manschappen was geluk gewenseht was deze plechtigheid afgeloopen. Woensdagavond werd in het //Nederlaudsch Logement" alhier voor de leden der societeit Harmonic" en hunne iutroducee's eene soiree gegeven in //Teiepathie" door den Spaanscken psycholoog den heer C. Odrap. De verschillende verrichtingen van den heer Odrap wekten algemeene belangstelling bij de opgekomenen en hem viel grooten bijval ten deel, want al was hetgeen door hem werd verricht niet jets dat nog niet door een ander voor hem is gedaan, toch was het belaugwekkend. Men oordeele slechts. De heer Odrap vroeg drie heeren bij zich en gaf een hunner de opdracht eene naald te verstoppen in de zaal, terwijl de twee anderen met hem naar buiten gingen en wachlten tot het seiu werd gegeven dat de naald verstopt was. De heer Odrap kwam daarna met zijn begeleiders terug, liet zich blinddoeken en nam toen den heer die de naald verstopt had bij den pols, waarop hij, dezen meevoerende, heu.. deed denken aan de plaats waar hij de naald verborgen had, en deze aanstonds te voorschijn aaalde, uit den jas van een der aanwezige heeren. Verder verrichtte hij zaken die door een der aanwezigen werden gedacht. Zoo o. m. bedacht een der heeren dat hij een der andere heeren voor de piano moest brengen. Hoewel de piano in een nevenlokaal stond was dit spoedig door den heer Odrap verricht, die weer geblinddoekt den gedachten heer uit het gezelschap haalde, en eveneens geblinddoekt voldeed aan den gedachten wensch vau een der dames dat hij" het horloge uit den zak van haren echtgenoot zou halen. Verder werd er ook bedacht dat een der aan wezigen met een mes een persoon zou aanvallen om dien van zijne sleutels te berooven, waar ook een der heeren als getuige bij tegenwoordig was. Spoedig wees de heer Odrap, geblinddoekt den getuige bij den pols houdende, den aanvaller aan, eveneens den aangevallene, haalde de sleutels voor den dag en wist ook uit twaalf andere messen dat te vcorschijn te brengen waarmee de aanval gepleegd was. Door het hestuur van het waterschap Eiland en Brandkreek werd Dinsdagmiddag in La Porte d'or te IJzendijke in het openbaar aanbesteed 1°. Het aanleggen van eenige grindwegen in genoemd waterschap over eene gezamenlijke lengte van 5111 meters; met het onderhoud der werken tot 1 September 1903. Raming f 24,540. 2°. Het aanleggen van eene vaste houten brug met ijzeren liggers en leuningen over De Liniw. nabij het gehucht Turkije, met het onderhoud der werken tot 1 September 1904. Raming f 5030. Laagste inschrijver voor beide perceelen was de heer A. van Male te Schoondijke voor f 26,563, aan wien het werk voorloopig is gegund. Verder sehreef nog voor de massa in de heer C. J. de Smit te Breskens voor f 26,666. Yoor de perceelen afzonderlijk schreven in voor het le perceel de heeren: F. N. de Rooy te Vlissingen voor f 25,800 F. G. Hoeveuagel te Biervliet voor 24,930 J. J. Krijger te Vlissingen voor 24,800 Js. de Jonge te Middel- burg voor f 28,880 C. van der Hooft en P. C. van der Hooft te Ter Neuzen, f 23,700 J. M. H. van de Sande te Breskens voor f 23,587 B. den Exter van den Brink te Krabbendijke voor 23,490 J. C. van den Brink te Krabben dijke voor 23,286 A. Raes te IJzendijke voor 23,000K. de Vos te Ter Neuzen voor 22,700 A. du Burck te Breskens voor 22,000 en A. van Male te Schoondijke voor 21,870 voor het 2" perceel de heeren J. J. Krijger voor 5800 F. N. de Rooij voor 5500 F. G. Hoevenagel voor f 4500 A. van Hevele te IJzendijke, 5397 B. den Exter van den Brink voor 5290 C. van der Hooft voor f 5229,65 J. M. H. van de Sande voor 5187 P. Casteleijn te Waterlandkerkje voor f 4995 en A. du Burck voor f 4693. Axel. Aan de Diaconie der Herv. gemeente alhier, is door F. Leijs, wed. A. Jansen hare nalatenschap, bestaande uit een woonhuisje met meubilair, vermaakt. Sas van Gent, 22 Aug. Tot een goede ver- beteriug werd gisteren door ouzen raad besloten. De groote hobbelige straatkeien op de groote markt zullen vervangen worden door klinkei- bestrating, terwijl die keien zullen gelegd worden in de Stationstraat, wat daar zeker geeu overbodige weelde zal zijn, getnige den slechten toestand waarin die weg zich reeds geruiinen tijd bevond. Deze werken zullen publiek worden aanbesteed. Nog werd voor de zooveelste maal besloten hedenavoud een bijeenkomst te houden ter be- spreking der reeds vroeger behandelde nieuwe poiitieverordeniDgdoor eenige leden werd dit thans noodzakelijk geacht, ten einde de goede orde naar behooren te kunnen handhaven. Koewacht. De smokkelhandel in vee, die gedurende eenigen tijd bijna geheel stil gelegen heeft, begint weer te herleven. Dit komt door de groote aanvraag naar vee van Belgische zijde en de hooge prijzen, welke daar besteed worden In Belgie heerscht namelijk een groot gebrek aan runderen, voornamelijk aan slachtvee. Doordat uit Noord-Amerika in de eerste helft van dit jaar door het mislukken van den vorigen ma'rs- oogst ruim 44,000 runderen minder naar Engeland gezonden zijn dan andere jaren zijn voor Engelsche rekening in Belgie aanzienlijke aankoopen gedaan. Deze aankoopen hebben tengevolge gehad, dat de veeprijzen in Belgie tot eene buitengewone hoogte stegen. Sinds 1870 wordt daar voor slachtvee zooveel niet betaald als thans, en men verwacht daar nog verderen opslag, zeker echter is het, dat er geen spoedige dating in het verschiet is. Stoppeldijk, 21 Aug. Naar wij vernemen zal de betrekking van postbode, vacant geworden door de benoeming van den heer Pardon te Rozendaal, niet vervuld worden voor de tram HulstWal- zoorden loopt, aangezien dan waarschijnlijk de regeling zal gewijzigd worden met het oog op postvervoer per tram. Is de lucht wat opgeklaard, dan haast men zich met het snijden der tarwe. Daar deze voor een groot deel gelegerd is, is het te begrijpen dat de arbeiders, die per gemet werken en niet in daggeld, geen groot loon maken. Ook dit jaar wordt weer opgemerkt dat de zoogenaamde oude Zeeuwsche tarwe weer veel meernijging tot //legeren" heeft dan de zoogenaamde dikkoptarwe, zoodat het aanstaande jaar de ver- bouw van laatstgenoemde wel weer zal toenemen en van eerstgenoemde verminderen. St. Jansteeu. Omtrent den brutalen diefstal in den polder Absdale onder deze gemeente, waarvan ik Woensdag telegraphisch melding maakte kan ik nog meedeelen dat het gestolen beest eene kalfvaws was ter waarde van f 140 a 150. Het dier was hij de overige koeien in den ge- wonen koesta! geplaatst, welke niet van eennachtslot voorzien was. De dieven zijn met hun bait laugs voren het erf afgegaan, in welke richting was niet uit te maken door de vele koeaporen op den weg. De bestolene, de landbouwer P. Verstraeten, niet D. Verstraeten, zooals ik door eene foutieve informatie in het telegram had gezet heeft Woensdagochtend zijn broeder naar Lokeren ge zonden, om op de veemarkt, welke dien dag ge- houden werd, aldaar naar zijn eigendom te zoeken. Deze poging is echter vruchteloos geweest. Dit is nu in een kort tijdsverloop de derde maal, dat genoemde Verstraeten bestolen wordt. Nadat eerst een nieuw karkussen vermist werd, zijn er een paar dozijn kippen ontvreemd en nu komt de zwaarste slag. Het is duidelijk, dat een kleine boer op die manier over den kop moet. 's Gravenliage, 12 Aug. Prof. Winkler be- zocht heden President Steyn. Yerzekerd wordt dat het openbaar optreden der Boereu-generaals in het belang der weduwen en weezen der gevallen krijgers eerst mogelijk zal zijn na eene bespreking door hen met de Engelsche Regeering over het voornemen van deze in zake de verzorging der weezen. Mej. Henriette Maus te Wageningen schrijft aan het //N. v. d. D." wOndergeteekende, dochter vau een arts, en vriendin van mevrouw Regnier, directrice ,]van de Kantschool te Slais (Zeeuwsch-Vlaanderen), ge- voelt zich gedrongen elke vrouw, of elk meisje te waarschuwen voor dit gevaarlijke werk //het kantmaken." Mijn ouders waren er op gesteld, dat ik zoo veel mogelijk vau alles leerde en alzoo ook het kantmaken. 't Kostte mij een geruimen tijd oin een kant of een manchet te makeuop het laatst waren mijn oogen zoo verzwakt, dat ik drie dagen in een donkere kamer moest zitten en er vrees be- stond dat ik blind zou worden. Een ieder, die er zich van overtuigen wil,kan bij mij mijn kantwerk zien, en ik zal belangstel- lenden aantoonen, hoe weinig zij per dag en voor een franc loon kunnen alwerken. Wil men met geweld een kantschool oprichten, dat dan de oprichters voor de gebrekkig of bliud wordenden eerst een fonds stichten, waaruit in lun onderhoud voorzien kan worden". Aan eene bende Zigeuners is het na vele vergeefsche pogingen eindelijk gelukt in Zeeuwsch- Vlaanderen te komen. Bij Retranchement zijn zij de grens overgetrokken. Een hunner wilde bij een landbouwer inbrekenhij is door den gemeente-veldwachter naar Oostburg gebracht. De anderen zijn in de richting naar Nieuwvliet getrokken. Zij worden door de politie bewaakt. Te Nieuweschans (Gr.) aanvaardde Woensdag de 89jarige timmerman Huisinga uit Wijmeer de reis naar Noord-Amerika. Te Zutphen bracht een hollende koe heel wat onsteltenis te weeg. Kwart voor 11 ontsnapte het beest in de Noorder- lavenstraat aan haar geleider, en holde onder de IJselbrug door, vervolgens over de IJselkade en eindelijk door de Brugstraat. Hier zag het wild geworden dier een wielrijder voor zich uitrijden en zette dezen na over het Stationsplein. De fietser wist echter te ontkomen, door links de Stationstraat in te slaan. De koe stoof rechb vooruit en vloog met een vaartje de poort van het station in, tot niet geringe onsteltenis van den controleur, die zelfs verznimde deze reizigster naar haar kaartje te vragen. De koe was intasschen het perron opgehold, sprong over deu ketting heen, en stak dwars het emplacement over, gevolgd door de verschrikte beambten. Aan den over- kant evenwel liep de vluchtelinge in haar ongeluk. Er is daar een hek, dat openstond, en recht daar- tegenover bevindt zich de stal van den heer Philips. De koe stoof rechtuit over den spoorweg het hek door, en den stal in. Aldus na dit uitstapje teruggekeerd naar haar punt van uitgang, werd zij spoedig gegrepen, verhaalt de Zutph. Ct. Eene vreeselijke ramp viel Donderdag voor aan de badplaats Noordwijk aan Zee. Omstreeks 11 uur bemerkte de badmeester, dat een Duitsche heer zich te ver in zee waagde. Op zijn waarschuwend roepen werd geen acht geslagen. De reddingboot werd te water gelaten en van het strand zag men hoe de badmeester trachtte den met de branding worstelenden man te grijpen. Eindelijk gelukte hem dit op't oogen- blik dat den Duitscher de krachten begaven. Geholpen door een geoefend zwemmer, slaagde de badmeester er in den drenkeiing zoolang boven te houden tot de reddingboot nabij was, die den bewustelooze aan wal bracht. Ditar ontstond ter- stond eenige consternatie, doordien de dochter van den drenkeiing hem herkende. Spoedig waren nu eenige geneesheeren, o. a. Dr. Bekking uit Rotterdam, bezig met pogingen om het bewustzijn op te wekken, wat helaas vruchteloos bleek, zoo dat na ruim een uur deze pogingen moesten worden gestaakt. Toen eerst bemerkte men dat de badmeester niet ter plaatse was en ontdekte men de vreeselijke waarheid dat deze op 'toogenblik der redding door deu afloopenden vloed was weggeslagen. Ziju lijk is tot op dit oogenblik nog niet gevonden. Algemeen is de verslagenheid over het verlies van dezen oppassenden man, die een vrouw met vijf onverzorgde kinderen achterlaat. De Dordtsche Ct. meldt Meer en meer blijkt dat onze politie een goede vangst gedaan heeft met de arrestatie der beide Duitsche inbrekers in den nacht van Zaterdag op Zondag. Genoemd tweetal wordt nl. ook verdacht van diefstal met braak en inklimming bij een bakker te Gouderak, een paar dagen te voren. Enkele daar ontvreemde voorwerpen moeten in hun bezit zijn gevonden. Te Oosterbeek is op het landgoed Mariendaal een jonge dame, die daar met twee kinderen wandelde, door een individu aangerand, die haar een zilveren horloge heeft ontrukt. De politie is den dader nog niet op het spoor. Zaterdag kreeg de 21jarige dieustbodt H. v. d. R. te Dordrecht van haren vader toestemming om met haren beminde eeu sigarenmaker, naar de Rotterdamsche kermis te gaan. Het schijnt echter dat het meisje al spoedig van diens £e»

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1