Magazijn van SALAKTERIEH en HtTISHOOTELIJKE ARTIKELEN. Noordstraat 77, TER NEUZEN. Ziet etalages en vergelijkt onze uitstallingsprijzen met die van anderen. De Goedkoope Wiukel, TER NEUZEN, Besteedt geen fabelachtige prijzen, maar bezoekt de Kolossale voorraad, meest gesorteerd. Door groote en directe inkoopen voordeeligste prijzen, 't beste adres voor winkeliers kooplieden, altijd alles ruim voorradig. Bezoekt onze magazijnen, zie steeds de etalages, vergelijkt de prijzen met die van anderen. en weest, dan wel of de gehouden redevoermgen het gemoed van den gemeente-secretaris hebben warm gemaakt, zeker is dat hij het biljet met de han- den heeft trachten af te rukken, en toen hem dit wegens de degelijkheid van de gtijfsel, met volkomen genoeg lukte, het verder met behulp van zijnen wandelstok zooveel mogelijk heeft af- gescheurd en vernietigd. Op verzoek van den heer A. van de roel, door wiens bemoeiingen en op wiens grond de meetiDg heeft plaats gehad, is doer de Rijksveld- wacht proces-verbaal opgemaakt en zal men dus het grappige geval beleven dat een gemeente- secretaris vervolgd wordt wegens het afscheuren van een publicatiebiljet, dat op een wettige wijze door een aDder gemeentebcambte op een voor publi- catie bestemd gemeeutebord was aangeplakt. ^Hbl). De Overtoom als water behoort thans tot het verleden van Amsterdam. De laatste scheppen zand zijn gestort en hebben het water verdreven. Bij den Schinkel staan reeds twee stukken nieuwe kaaimuur, waarin de groote riooltunnels uitmonden. Wanneer die kaaimuur voltooid is, zal men geen druppeltje Overtoom-water meer vinden. Eens, in 1572 en 1573 voeren er zelfs oorlogsschepen over dat Overtoomsche water. Het was toen de SpaDjaarden Haarlem en Leiden belegerden. Men zond den Spanjool toen uit Amsterdam levens- middelen per schip, en daarvoor moest de Overtoom d. w. a. de overbaal die de scheepjes uit het Meer „overwonden", in de vaart naar de stad (da Heilige Wegh's vaart) doorgebroken worden. Die schepen, met krijgsvolk bemand, werden ouderweg tegengehouden door het //Priusen volk en kregen het erg te kwaad bij Sloten Thans is het water uit dien eeuwenouden toe- gangsweg tot de stad verdwenen en weldra zulleu de trams er overheen Snellen. De naam is echter o wonder, behouden, en al sterft het bakersgeslacht uit en daarmede het bakersrijmpje betreffende den //Overtoom en de melk met brokkeu", het blauwe stads-naambordje op de hoeken van de straat houdt de ouderwetsche inrichting van het overhalen der schuiten uit het Polderland, in eere en nagedach- tenisse voor het thans levende jonge geslacht. Maandagmorgen geschiedde op den Zutphen- schen straatweg nabij Deventer, even voor den Tol, een ernstig ongeluk, dat echter nog betrekkelijk goed is afgeloopen. De 8 escadrons huzaren, die onder leiding van den kolonel Higly een regiments- oefening met de escadrons uit Zutphen hadden gehad, gingen huiswaarts en passeerden te ruim half een den stoomtramweg. De tram reed toen zeer langzaam toch schrok het paard van den dezer dagen aawgestelden 2e luitenant baron Creutz zoodanig, dat het rechtop voor de machine kwam te staan; de machinist stopte onmiddellijk. De luitenant kwarn onder het paard op een rail te liggen. Hij werd dadelijk aau den kant op het gras op paardendekens gelegd en onder persoonlijke verzorging van den kolonel behaudeld. Het bleek, dat hij zijn rechter dijbeen had gebroken. In- middels rende de opperwacbtmeester-titulair Hidma naar de stad om den militairen arts Dr. Fraser te ontbieden, die den luitenant spoedig per rijtuig naar het hospitaal liet vervoeren. Het paard, dat niet meer staan kon, werd afgemaakt. De tram kon na ongeveer 20 minuten oponthoud weder vertrekken. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben twee gevaarlijke inbrekers getracht te Dordrecht hun slag te slaan en der politie heel wat werk verschaft, maar ten slotte zijn ze van een slechte reis gekomen, die hun lang zal opbreken. Omstreeks een uur werd mej. de wed. Van der Steen, op den hoek van de Kalkhaven, uit haar eersten slaap gewekt door het opschuiven van een raam van haar koffiehuis. Terstond opende zij een der bovenramen en zag zij twee personen staan, die op haar geroep wat zij moesten, geen antwoord gaven. Daar de juffrouw alleen met hare dochters thuis was, bleef haar niets over dan alarm te maken. Eindelijk werd dat opgemerkt door een politieagent, die Achterhakkers passeerde. Bij diens nadering kozen de kerels het hazenpad langs de Buiten Kalkhaven, maar eeu vrij nauw- keurig signalement kon van hen worden opgegeven. De groote vraag was echter toen nog of zij werkelijk kwaad in het schild voerden, dan wel baldadigheid. Daarom deed de politieman van het gebeurde mededeeling aan het hoofdbureau en aan zijn opvolger in die ronde, den agent 2e kl. Van Raamsdonk, die een oog in het zeil hield. Omstreeks half drie zag deze op den ^Veeskin- derendijk twee personen aankomen, wier uiterlijk geleek op het hem medegedeelde, en die elk een pak bij zich droegen. De. agent stelde zich ver- dekt op, en sprong te voorschijn toen het tweetal zich vlak bij hem bevond. Op zjjne vraag wat zij in die buurt deden en hoe zij aan het pak kwamen, kreeg hij onvoldoende antwoord in het Duitsch, waarop hij beiden aangreep, om hen naar het bureau te brengen. Een hunner trok echter een dolkmes, en bracht den agent daarmede een steek in den hals toe, in de nabijheid van de vlagader, maar gelukkig niet doodelijk. Van Raamsdonk, die den andere nog hoorde zeggen „je hebt hem niet goed geraakt", liet toen zijn arrestanten los, die het op een loopen zetten in de richting van den Straatweg. Zoo goed mogelijk hield hij met de hand de bloedende wond dicht en begaf hij zich naar het bureau, waar de ge- neesheer der politie de wond verbond. Inmiddels werden, onder leiding van den commissaris van politie, maatregelen genomen om de gevaarlijke sujetten op te sporen. Inspecteurs en agenten trokken per rijwiel en te voet in verschilleude richting uit, zelfs tot Willemsdorp en Visschertje, en hielden in den pikdonkeren nacht een ware klopjacht. Op den Straatweg reed een inspecteur de beide verdachten voorbij, maar toen hij een eindje verder van ziju rijwiel sprang om hen tegemoet te loopen, wareu zij ver dwenen. Blijkbaar waren zij het bouwland langs den Straatweg ingevlucht, want kort daarop zag een agent hen nabij den Spuiweg loopen. Het tweetal werd ook hem gewaar, en vluchtte de Watermolenweide door, zoodat zij weer op den Weeskinderendijk belanden. Daar ontmoetten zij den hoofdinspecteur, wien zij naar den Dordtschen dijk vroegen. Deze wees hun de richting naar de stad, en liep ijlings om, ten einde hen te volgen en, zoodra hij hulp had, in arrest te nemen. Hij had hen echter uit het oog verloren, maar gelukkig had de nachtwaker der Boterfabriek gezien, dat zij zich onder een stapel planken Achterhakkers verborgeu. Spoedig waren zij daar omsingeld, en genoodzaakt uit hun schuilplaats te voorschijn te komen, waarna zij zonder verzet in arrest werden gebracht. Het bleek toen, dat zij na hun vlucht van de Kalkhaven langs de Prinsenstraat en den Sluisweg aan de slijterij van Van Stokkum, op den hoek van de Hoogt, waren gekamen, waar zij een slechts met een zwakke houten pen gesloten kelderluik openbraken en twee flesschen cognac wegnamen, waarvan zij een gedeelte opdronken. Niets verder van hun gading vindende en door het aanslaan van een hond opgeschrikt, hadden zij hun rooftocht voortgezet en waren zij beland aan den Weeskinderendijk, waar zij van het kantoor der koutkoopersfirma F. en A. van der Liuden een vensterluik afbraken, een ruit indrukten en naar binnen klommen. Daar vonden zij een kaars, bij welker licht zij het kantoor doorsnuffelden. Wel zagen zij de brandkast staan, maar zonder gereedschap om die open te maken, moesten zij die onaangeroerd laten. Alleen vier zeer oude jassen, die op het kantoor hingen, namen zij mee dit was het pak, dat zij bij hunne ontmoetiug met den agent van Raamsdonk bij zich droegen Terstond in verhoor genomen, heeft de persoon die den agent verwond heeft, zijne misdrijven bekend, na eerst nog te hebben getracht zich door uitvluchten te redden. Blijkens hunne opgaaf zijn het de 27jarige R. L., woonachtig te Barmen, en J. H. H., 28 jaar, woonachtig te Rheine. Dank zij de spoedige instructie, door de politie gehouden, kon het tweetal reeds Maandagmiddag een plaats worden bezorgd in het huis van be waring, ter bescbikking van de justitie, die hen waarschijnlijk zal laten jBertillonneeren", voor het geval zij ook elders worden gezocht. De gestolen goederen, alsmede het mes waarmee de verwonding is verricht, zijn in beslag genomen. Het ongelukkige 18jarig meisje dat, zooals wij in ons vorig nurnmer meldden, bij den lichtstoet te Antwerpen op Vrijdagavond jl. door het in brand vliegen van den wagen waarop zij zich bevond zulke deerlijke brandwonden bekwam, is, zooals de geneesheeren vreesden, Zaterdag overleden. Ouder een ontzaglijke belangstelling is zij Maandag begraven. Al de meisjes, die met haar op den wagen zaten, volgden de baar met bloem- kransen. Uit het onderzoek is nog niet duidelijk gebleken waar de brand begon. Onder in den wagen stondetf lampen met gazoline, die van binnen de gedeelten van de decoratie verlichten, welke de rotsachtige grondslagen van het lichtere boven- gedeelte voorstelden. Daar binnen waren ook mannen aanwezig, voorzien van vochtige doeken, om van het eerste oogenblik elk begin van brand uit te dooven. Maar anderen, die in de nabijheid van den wagen waren, hebben gezien dat de brand van boven begon en niet van onder. Te Seneffe (Belgie) leefde eene vrouw in volslagen tweedracht met haar man. Dit bestaan stond haar ten laatste zoo tegen dat zij besloot met baar twee kinderen van drie en vijf jaar te sterven. Zij maakte de arme kleinen dronken cn dronk zelf ook eene groote hoeveelheid jenever om zich moed te geven. Daarna stak zij het beddegoed in brand en wachtte den dood af. Maar de buren, aange- trokken door den rook, die uit het huis ontsnapte, braken de deur open en het gelukte hun nog juist den brand meester te worden. De slacht- offers, half verstikt, konden nog in het leven worden teruggeroepen, dank zij de krachtige middelen, die men aanwendde. De gestreepte dennenrups, welke vorige jaren zooveel voorkwam in de Sysselt bij Ede, is dezen zomer verhnisd naar het nabijgelegen Roeklsche bosch. Niet minder dan 10 H. A. pi. m. SOjarige dennen hebben zooveel van het insect geleden, dat xe verkocht moeten worden. Alleen aan de groote menigle kraaien, die op het bosch zijn neergestreken, is het te danken, dat het kwaad nog geen grooter omvang heeft ge nomen. Bloeiende telegraafpalen. In den staat Nevada werd voor eenige jaren een telegraaflijn aangelegd, welke gedeeltelijk door een vruchtbare streek liep en waarvoor ruwe ongeschiide palen van den katoenboom werden gebruikt. In het voorjaar begonnen de palen uit te loopen en even als wilgen en populieren wortels te maken spoedig ontwikkelden zich aan den stam kleine takjes, die later begonnen te bloeien. Op Java kan men in sommige streken hetzelfde waarnemen. Het behoeft nauwelijks gezegd dat dergelijke levende palen vaster staan en langer duren dan de gewoue. Zaterdag had er op de Rijn bij Keizersweert een botsing plaats tusschen twee stoomboten. Bij de eene sprong de ketel en het vaartuig sloeg om. Drie personen uit het zelfde gezin kwamen bij dit onheil om, een 25jarige ingeuieur en zijne beide zusters. Op de Donau bij Klosterneuburg heeft een detachement van het 15e Hongaarsche bataljon pioniers schipbreuk geleden, ook door aanvaring. Drie soldaten kwamen om 't leven. Twee Engelschen, die met twee gidsen uit Zermatt den Wetterhorn beklommen, zijn Zaterdag onder een sneeuwval geraakt. Een der toeristen en een van de gidsen werden op slag gedood, de andere twee zijn ernslig gekwetst. De verongelukte reiziger heet Garden. De andere toerist, Brown genaamd, en de gids, ver- keeren in levensgevaar. Een gedetineerde in de gevangenis te Melun, nabij Parijs, heeft zich in godsdienstwaanzin vree8elijk verminkt. De onbekende, van wien bekend is, dat hij een zwak hoofd heeft en die wegens landlooperij was opgeslot.en, had reeds dadelijk na bet binnenkomen in het arrestanten- lokaal verklaard, dat hij de Messias was en dat hij de vele zouden van zichzelf en die der andere menschen moest boeten door zelfmarteling. In weerwil van de strenge bewaking gelukte het hem, twee roestige draadnagels van 10 c.M. lengte machtig te worden en 's avonds, toen de overige arrestanten en de bewakers sliepen, doorboorde hij met een priem zijn beide voeten. Daarop sloeg hij met een kloinp de beide draadnagels door de wonden in den vloer, zoodat hij er aan vastzat. Met de priem bracht hij zich ver- volgens verscheidene ernstige wonden in de linkerzijde toe, breide de armen in den kruisstand tegen den muur en bleef in die houding tot den volgenden morgen. Toen men hem ontdekte, moest men met een nijptang de draadnagels nit den vloer trekken. De man gaf bij deze operatie geen kik. Hij ligt nu in het hospitaal der gevangenis zwaar ziek. De nieuwe fortuiuen zoeken hun uitweg in telkens nieuwe en telkens zonderlinger weelde. Nn ziet men in Brinhton aan het strand de groote beautes der badplaats met elkander wed- ijveren in mooie kousen. Een Liverpoolsch bankier gaf aan zijn nichtje voor huwelijksgeschenk een paar opengewerkte kousen met allegorische voor- stellingeu en met een aantal banknoten van honderd pond er ingenaaid. Een Amerikaansche million- naire draagt kousen van ziKer- en gouddraad geweven en rond den enkel en onder de knie be zel met gonden belletjes, die onder het loopen lustig klingelen. Dit zijn de uitspattingen. Deze nieuwe weelde begon met uit dejhand beschilderde satijnen kousen, die dnizend gulden en meer het paar kosten. Natuurlijk verdraagt deze mode zich slecht met lange rokken. De overbrenging van telegrammen door de telefoon heeft ook wel hare nadeelen, omdat, veoral bij gesprekken over groote afstanden, de gehoor- fouten niet zeldzaam zijn. Een dezer dagen voorgekomen geval had echter bijna tot de inhechtenisneming geleid van een zeer gezien en algemeen bekend Berlijnsch groot industrieel. Aan dexen vroeg de voorzitter van een vereeniging, waarvan hij lid was, telegrafisch of hij zich met een genomen besluit kon vereenigen. Het door de telefoon overgebrachte telegram luidde in zijn oorspronkelijken vorm yTelegrafeer of met re- solutie eens. Bond." De telefoonbeambte hoorde en schreef //revolutie" en zoo werd het telegram den industrieel, die op reis naar Brussel was, naar Keulen nagezonden. Daar vermoedde men dadelijk een anarchistisch complot van een geheimen bond en kwamen twee politie-ambtenaren in het hotel, waar de geadresseerde was afgestapt. Hier werd de vergissing natuurlijk dadelijk opge- helderd maar welke onaangenaamheden en verwikkelingen hadden niet het gevolg kunnen zijn als de geadresseerde te Keulen onbekend of een vreemdeling was geweest ft Goedhoope Winhel,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 3