(iemengde berichten. kon bereid worden aan deze helden, wier daden hij kortelijk in herinnering bracht. Hartelijk drukte hij de hand der helden, die zoo vaak een Mauser omkneld hadden. Nameus zijne vrienden antwoordde Botha. De hartelijke ontvangst allerwege was voor hem eene ware verrassing, die zij te meer op prijs stelden in Nederland, dat zooveel voor de strijdende Boeren had gedaan, voor wie het een troost was op het slagveld te weten dat hunne vrouwen en kinderen door de mildheid van Nederlandsche harten werden gesteuud. De tijd was nog niet gekomen om opeubaar te maken wat hun op het hart lag, doch waarschijnlijk zou dit spoedig in eene memorie geschieden. Generaal Botha zeide niet gekomen te zijn om feest te vieren. ,/Wij zijn afgevaardigden van een der meest geroineerde volkerengeruineerd enkel omdat wij onzen plicht deden en stand bielden voor vrijheid en onafhankelijkheid." Na luide toejuichingen en nadat de heer De Zeeuw, kommandant van eene eerewacht van mannen die meereudeels vroeger onder de generaals gediend hadden eukele woorden tot de generaals had gericht, werden dezen schier in triumf naar de open rijtuigen geleid, welke hen te midden van eene ontzaglijke menigte naar het hotel //Den Ouden Doelen" brachten. Bij den tocht naar het hotel werden de rijtuigen omgeven door een stroom van menschen. an een geregelden stoet was geen sprake niets dan juichende menschen. Voor het Doelenhotel, dat de Nederlandsche kleuren deed wapperen, stond eene ontzaglijke menigte, welke, toen de rijtuigen in zicht kwamen, een daverend gejuich aanhief en //Leve db Boeren" riep. De generaals stapten uit en bleven op de stoep ataan, terwijl het publiek het Transvaalsche Volks lied aanhief. Nu deden de generaals eenige stappen naar voreu op het plein en ontblootten het hoofd, terwijl zij met de hoeden salueerden. Dit deed de geestdrift ten top stijgen. De politie had moeite om het cordon niet te doen verbreken. Bij hunne aankomst in het hotel werden de generaals begroet door vele dames en heeren uit Beerenkringen, die hen hartelijk de hand drukten O.a. was daar de staats-secretaris Reitz. De heer Leyds atelde generaal Verspeyk aan de generaals voor. Deze sprak enkele woorden Tan hooge waardeering. Ook kapitein De Ram, die in Afrika medevocht, was aanwezig. Tegen 4 uur vertrokken de generaals, begeleid door den heer Wessels, in een open rijtuig naar villa Norma om president Steyn een bezoek te brengen. Evenals president Kruger, bleven ook hier de generaals die ontvangen werden door den heer Fischer en mevr. Steyn, slechts enkele oogenblikken in het ziekenvertrek, waar zij handdrukken wis selden met den lijder. Daarua hielden zij zich nog een poos op i n het salon van de familie Steyn met mevrouw en de kinderen, waarna zij 4£ uur naar de Pro-Boer- tentoonstelling reden onder groot gejuich van de zieh voor de villa Norma bevindende volksmenigte terwijl zij met niet minder groote geestdrift ont vangen werden door het publiek dat vobr de Pro-Boer-tentoonstelling stond. Eerst ten twee uur gistermiddag kreeg het be stnur kennis dat de generaals de uitnoodiging om de expositiu met een bezoek te vereeren hadden aangenomen en 's middags tegen 5 our zouden kemen. Een ontzaglijke menigte had zich tegen dat uur voor het tentoonstellingsgebonw opgesteld, en toen het open rijtuig naderde, waarin het drieta met den heer Wessels gezeten was, klonk een donderend gejuich hen tegemoet. Aan deu ingang werden de Generaals ontvangen door hun vriend, den heer Wolmarans, die de heeren geleidde naar de Hollandsche afdeeling en hen voorstelde aan den voorzitter der Pro-Boer- vereeuiging, Mr. W. de Ridder, aan penningmeester Jhr. Beelaerts van Blokland, en aan den secretaris den heer De Korte, welbekend bij de generaals, vooral bij Botha. De heer Wolmarans legde daarbij den generaals uit dat zij zich thaus bevonden tegenover heeren, die zich het edele doel gesteld hebben in de kunstwereld propaganda te maken voor de leniging van den nood en de ellende in Zuid-Afrika ge- leden, en die overal in de wereld van de kunstenaars bijdragen hebben gevraagd van hunne werken, in het belang van de bevolking der beroofde landen. Wijzende op een breede schare van dames en heeren, onder wie zich bevonden de schilders H. W. Mesdag en Jozef Israels, Boudewijnse, en tal van dames, die met vee! toewijding op ver- schillende wijze, hetzij voor krijgsgevangenen of voor weduwen en weezen, hulpverleenend optreden, noemde de heer Wolmarans hen alien ware vrienden en vriendinnen van de Zuid-Afrikaansche zaak, die groote dankbaarheid verdienen. Nadat de generaals hadden plaats genomen op zetels, geplaatst op dezelfde plek waar dezer dagen President Kruger op deze tentoonstelling zat, naast een borstbeeld van President Steyn, sprak Mr. De Ridder de alien zoo sympathieke bezoekers toe. En toen verhief Christiaan de Wet zich van zijn zetel en plaatste zich vbor de breede schare van genoodigden. Met een klankvolle, duidelrjke stem sprak hij ongeveer als volgt Mijnbeer de VoorzitterDames en Heeren Op mij rust de aangename taak een paar woorden te zeggen in deze kunstgalerij. Kunst en Nijverheid hebben een volk steeds groot ge- maakt. Wij Afrikaners waren goed op weg om ons door de nijverheid en de kunst te ontwikkelen, maar men heeft ons onze beenen afgekapt en dus kunnen wij niet langer blijven staan op de lijn van de kunst als wij niet weder op de been geholpen worden. Daarvoor juist zijn wij hier in Europa, en wij danken voor de eer ons bewezen van het oogenblik af dat wij den Neder- landschen grond betraden (betrapten zeide De Wet op z'n Afrikaansch). Het is toch maar duidelijk zichtbaar dat wij afstammelingen moeten zijn van het Nederlandsche volk, anders zou het on- mogelijk zijn dat wij ons hier in Nederland zoo thuis gevoelen. (Applaus). Onze harten zijn te vol om te spreken. Als we recht zouden willen spreken dan moest het hart niet ter neer gedrukt zijn. Maar van dank baarheid vloeit ons hart over. Inzonderheid danken wij die dames, die zooveel bijdroegen om de smart onzer vrouwen en kinderen te lenigen. De ondersteuning, die wij uit Nederland ontvingen, kuunen wij niet dankbaar genoeg vermeldan. Voor een dankbetuiging, evenredig aan al die weldaden, is de mond te nauw en de tong te onbesneden. In deze paar woorden heb ik die dankbaarheid hier in uw tegenwoordigheid willen uiten. Het handgeklap van de aanwezigen bewees hoezeer men dankbaar was voor deze woorden van den beroemden generaal, die eenvoudig en onopgesmukt gezegd werden. Hierna verlieten de generaals de tentoonstelling, uitgeleid door alien. En daarbuiten daverde het weer van juichkreten Op het voorbeeld van een vrouw uit het volk, die met een bijna smeekend gebaar Christiaan de Wet om een hand vroeg, waaraan hij onmmiddellijk voldeed, verdroDgen zich verschillende menschen om het rijtuig met wie de generaals nu alle drie banddrukken wisselden. Een werkelijk treffend oogenblik. De heer Wessels begeleide de generaals weer naar Den Haag. De Wet ging later uit Den Haag weder met den heer Wessela mede, waarschijnlijk om bij hem het middagmaal te gebruiken. Men schrijft van Maandag uit Maassluis aan de //N. Rott. Ct." Toen het heden bekend werd dat de Boeren- generaals aan boord van de //Batavier III' morgenochtend Maassluis zouden voorbijkomen op weg naar Rotterdam, werden de ingezetenen per strooibiljet bijeengeroepeu voor een bijeenkomst op de Markt. Er werd een bedrag van 360 gecollecteerd, welke som in den vorm van 36 gonden tientjes morgenochtend in een beurs aan de Boeren-generaals als handgeld voor hen zal worden aangeboden. Hulpvaardigheid. Een daad van een eenvoudig man en zonder gevaar voor hemzelveu, maar zoo treffend, door de tragische omstandigheden waaronder ze plaats vond, en van zooveel liefde voor een gewonde getuigend, deelt Dr. Pijnappel aan het Hbl. mede Het gold den marechaussee Hoekstra, die bij Ommen gedood werd. Hij leed, toen het schot op hem was afgevuurd, zulke onlijdelijke pijnen, dat het liggen op den harden grond hem ondragelijk was. Toen bood zijn kameraad De Lange, dis met hem gesurveilleerd had, zich aan om onder hem te gaan liggen, en hem te steunen. En in die houding bleef hij, eerst op den grond en later op den wagen, tot de stervende gewonde in de kazerne was aangekomen. De man had toen zelf zulk een pijn, door de spanning waarin hij zijn spieren had moeten houden om zijn ongelukkigen kameraad tegen de schokken van den boerenwagen op den slechten weg te vrijwaren alles en alles bij elkaar had hij zijn pijnlijke positie ruitn een uur moeten volhouden dat hij in den eersten tijd niet op de beenen kon staan. Er was geen sprake van dat hij zijn vriene kon redden, want het schot was raak geweest en overal, in longen, lever, nieren, werden hagel- korrels gevonden tot zelfs in het hart het scheen een wonder dat de man zoo nog twee-en-een- half uur had kunnen leveu en de getroffene moest bezwijken als het zooveelste slachtoffer van een ellendige wet, die al lang had moeten afgeschaft zijn. Maar De Lange had hem gesteuud en zijn lijden verlicht op een mahier die weinigen hem na zouden kunnen doen en voor wat hij deec reikt men hem in gedachten de hand. De marechaussee is een wapen waarop wij trotsch mogen zijn en mannen als hij en de ver- slagene verheffen den goeden naam dien het reeds heeft. TER NEUZEN, 20 Augustus 1902. In ons nummer van j.l. Zaterdag namen wij een bericht op ontleend aan de Midd. Ct dat door Ged. Staten aan een B^-lgisch automobilist de vergunning tot berijden der prov. wegen is ontnomen omdat deze door een onbezoldigd rijks- veldwachter was bekeurd wegens te snel rijden. Naar wij thans vernemen is deze bekeuring gedaan door den inspecteur van politie alhier. Aan het gebouw van het Prov. bestuur te Middelburg werd heden aanbesteedHet ver- richten van baggerwerk op het Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Ter Neuzen en in de buitenhaven te Ter Neuzen. (Raming f 7500). Hiervoor waren drie biljetten ingekomen. Laagste inschrijver was de heer A. Ph. Volker te Sliedrecht voor f bllS. De St. Ct. van gisteren bevat de statuten van de naamlooze vennootschap //Walzenmolen Sas van Gent" voorheen J. Verschaffel en H. Mechelynck. Zij is gevestigd te Sas van Gent. Het doel der vennootschap is het verwerken van granen, het aankoopen van de grondstoffen en verkoopen van de daaruit voortspruitende producten; een en ander in den meest uitge- breiden zin. Het kapitaal der vennootschap wordt bepaald op f 100,000, verdeeld in 100 aandeelen van f 1000, elk desveskiezend splitsbaar in onderaan- deelen van f 500. Voor de eerste maal zijn benoemd tot direc- teuren de heeren Joh. en V. Verschaffel; tot gedelegeerd commissaris de heer P. Malotaux, indu- strieel te Sas van Genttot commissarissen de heeren E. E. M. C. Laane, bankier te Bergen op Zoom, en J. M. J. H. Vuylsteke, ingenieur te Brussel. Aan den Minister van Waterstaat is een van vijf-en-vijftig handteekeningen van de grootste bietenverbouwers te Wolfaartsdijk voorzien adres gezonden, om instemming te betuigen met dat van het bestuur der Eerste Nederlandsche Cooperatieve Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent, tot het verkrijgen van een belangrijke verlaging van den suikeraccijns en heffing van de bij de suikerconventie toegestane surt'axe. Ook nit Waarde is dergelijk adhaesie-adres gezonden, en eerlang zal ook uit meer gemeenten van Zuid-Beveland het voorbeeld worden gevolgd. Als eene bijzonderheid kan zeker vermeld worden dat door de fiicus-ambtenaren proces- verbaal is opgemaakt tegen den kanionrechter eener naburige gemeente wegens te lage aangifte van den huurprijs zijner woning. Hoek, 20 Aug. In de afgeloopen week zijn door bnrgemeester en wethouders de havenwerken aan het Mauritsfort opgenemen en goedgekeurd. Het verschuldigde bedrag is daarna aan den aan- nemer uitbetaald, terwijl deze nog twee maanden het enderhoud voor zijne rekening heeft. Sas ran Gent, 19 Aug. In den afgeloopen nacht zijn alhier weder eenige baldadigheden gepleegd. Bij de weduwe Swartele, L. Hamerlinck en de kinderen Hollebrands waren de zitbanken van de stoep genomen en grootendeels vernield in het kanaal geworpen. Bij den heer Ch. Pauwels was de bank omgeworpen, bij de gezustera Pauwels de spionnen uitgenomen en bij F. Vercauteren een blind van voor het winkelraam genomen, dat eveneens in het kanaal drijvende werd gevonden Stukken der gebroken banken werden hier en daar gevonden. Nog werden eenige roosters der gemeente- rioolputten vermist, die in den loop van den dag daaruit werden opgehaald. De belhamels schijnen zoo stil mogelijk hun schelmerijen te hebben uitgevoerd, daar het in den avond en gedurende den nacht rustig was in onze gemeente. Door een wachtdoend sluis- kneeht werd een persoon gezien, die zich op zijne komst verwijderde en aldus niet werd herkend. De politie heeft een onderzoek ingesteld en voor de zooveelste maal hopen wij dat de daders op gespoord en streng gestraft worden. Een bekwaam schrijnwerker, August Nimme geers, oud 70 jaren, geboren te Lokeren, vroeger inwoner dezer gemeente, had zich te Gent van zijne kinderen verwijderd en was hier komen werken, eerst in de spiegelglasfabriek en daarna aan de nieuwe sluiswerken. Thans liep hij reeds eenige dagen zonder werk en kon tengevolge van het altijddurend offeren aan Bachus zijn logement kosten niet meer betalen. Heden namiddag zoekende naar een ander ver- blijf kwam hij in het hutel Amerika" bij H. van Hecke op de wijk de Stuiver, met verzoek daar te kunnen logeeren na overeenkomst en na een goed maal te hebben gebruikt, verzocht hi] aan Van Hecke zijn kamer eens te mogen zien en een unr te mogen uitrusten aan welk verzoek werd voldaan. Na meer dan een uur tijds werd door Van Hecke de kamerdeur geopend en vond tot zijn groote schrik N. haugende aan het ledikant. Dokter Bruijnsma verrichtte de lijkschouwing, waarna het Jijk naar het lijkenhuis werd over gebracht. Hulst, 19 Aug. In de heden gehouden ver gadering besloot de gemeenteraad adhaesie te ver- leenen aan het adres van de Eerste Nederlandsche Cooperatieve beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent in zake den toestand der beetwortelsuikerindustrie Naar aanleiding van de besprekingen over een verzoek van J. Pohlmann, technisch ingenieur te Delft, om hem vergunning te verleenen tot het oprichten en exploiteeren van een steenkolen- gasfabriek voor verlichting, verwarming en kracht- overbrenging, werd aan het Dag. Best, en den heer Hombach opgedragen een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om voor rekening der gemeente eene gasfabriek te stichten. St. Jansteen, 20 Aug. Bij Desire Verstraeten is eene koe gestolen uit den stal. Een tweejarig kind uit Amsterdam, met de moeder te Assen logeerende bij de grootouders, schipper O. en vrouw, haalde een kan met koffie naar zich toe, kreeg den kokenden inhoud over het lichaam en is aan de bekomen brandwondea overleden. Een bewoonster van de Kerkstraat te Amsterdam deed aangifte bij de politie, dat zij uit medelijden een arm echtpaar had in huis genomen, die plotseling zijn verdwenen, met zich nemende een geldkistje waarin een bakbiljet van /25, gouden medaillons ringen en eenige papieren van waarde. In de Jonkerstraat 40 te Amsterdam woont een zeer arm gezin. De man loopt met beeldjes en de vrouw gaat uit werken. Een andere woning in diezelfde straat had het gezin moeten verlaten om de ratten. Het perceel dat ze nu sedert enkele dagen be- wonen, was er niet beter op. Vermolmde vloeren. muren zonder behangsel, vol gaten en scheuren en een bedstede eerder een varkenskot dan een slaapplaats. In die legerstede lag Zaterdagavond omstreeka half negen een kindje van zestien dagen rustig te slapen. De moeder sat met de andere kleinen aan de voordeur. Opeens hoorde ze een jammerlijk geschrei. Zij tjlde naar de slaapplaats en ziet haar jongste lieveling badende in haar bloed. Aan het mondje, den neus en bij de slapen zaten eenige ratten als bloeddorstige, uitgehongerde wolven te knagen. Buurvrouwen, die op het gegil van de moeder toesnelden, brachten ht wichtje naar het gasthuis, waar de wonden uitgebrand werden. Het kindje werd ter verpleging opgenomen. Men vreest voor het leven, Te Utrecht kwam een rechtschapen burger tijdens de raadsvergadering f 127,50 storten, waarvoor hij naar zijn eigene schatting te min was aangeslagen in de stedelijke belasting. De raadsleden lachten onbedachtzaam om deze heuge- lijke gebeurtenis, alsof zij wilden zeggen*dat zouden wij niet doen, hoor De burgemeester maakte de opmerking, dat dit nu in 13 jaar precies de derde keer was dat //zooiets" voorviel. 5 menschen verdronken. Een ontzettende ramp heeft Maandagmiddag bij volmaakt stil weer op de Waal voor Herwijnen plaats gegrepen. De schroefstoomboot #Koningin der Nederlan- den", varende van Rotterdam naar Nijmegen, had voor het station Herwijnen-Benedenveer 10 passagiers aan boord, die door den veerman per roeibootje werden afgehaald. Na het losgooien van het touw en het yklaar" van de bemanning, struikelde de veerman vbdr in de boot. Hij viel tegen een dame aan en schoot langs haar heen overboord. De overigen wilden hem grijpen maar door die zwaarte kantelde het schuitje en raakten alien te water. De zoon van den veerman, die toevallig met een boot op de rivier was, redde 5 passagiers de andere 5 verdronken. De boot had anderhalf uur vertraging door het onderzoek der justitie. Ontzettend moet de aanblik geweest zijn. Een vader, bezorgd over de reis, die zijn 21jarige dochter van Zwijndrecht naar Herwijnen moest maken, ging haar van Dordrecht halen en zag haar voor zijn oogen verdrinken. Een passagier zag een eind stroomaf een vaar- boom drijven. Twee passagiers hingen er aan, een levend, een bewusteloos. Een op de boot aanwezig geneesheer wendde dadelijk pogingen tot opwekking der levensgeesten aan, bij dezen echter tevergeefs. Van andere zijde wordt gemeld Of de stoomboot niet tijdig gestopt of te snel afgevaren is moet nog geconstateerd worden, zeker schijnt het, dat het veerbootje met 11 of 13 passagiers overladen was. Men beweert ook, dat de veerboot onder het berghout van de stoomboot is geraakt. In elk geval liep het bootje vol water. Twee heeren redden zich door op de stoomboot te klimmen, 6 persouen werden gered door toe- gesnelde roeibooten, drie anderen verdwenen in de diepte en vermoedelijk ook nog een juffrouw en een kind uit Rotterdam. De namen der verdronken personen, voor zoo- ver bekend, zijnde veerman Hendrik van der Velden, Ant. van Arendonk, rentenier, en de I3jarige jongejuffrouw Neeltje Pannekoek, dochter van den wethouder, alien te Herwijnen. Het lijk van Van Arendonk is onmiddellijk opgehaald, de andere zijn bij het afzenden van dit bericht nog niet gevonden. Zaterdag werd te Veuendaal op een stuk weiland een openluchtmeeting voor algemeen stem- recht gehouden, en traden als sprekers op de heeren Troelstra en Oudegeest. Als gewoonlijk werd er veel gecolporteerd met sociaal-democratische geschriften, zelfs reeds lang v<56r dat de meeting begon, en was er ook een reclamebiljet aangeplakt op de voor publicatie be stemde gemeente-borden voor vDe Stem des Volks." Of het nu de roode kleur van het biljet is ge- -

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 2