A1 g 6a e e a Nieuws* en Advertentieblad Zeeuwsch-TUaaderea, No. 4266. root Dinsdag; 19 Augustus 1902. 42e Jaar&ang;. FEUILLETON. 0NSCHULDIG VER00RDEELD. Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ZUID'AFRIKA. De schoolstrijd in Frankrijk. De opstand in Venezuela. TER SEE/iESSCHE COERAIT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, PoBtdirectenren en Brieven- bushouders. ADTlBlGNTIlN; Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentia wordt da pr|s slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. mi bind ver«ebljn< JlhhoiIhk-, WoeDidag- en VrijSagavond, ■ItsezonderS op FeeildageD, bij de Firms P. M. ¥1* DM MIDI la tea leuca. Bij de vredesonderhandelingen ta VereenigiDg hebben de Boeren-leiders voortdurend aangedrongen op de noodzakelijkheid om met President Kruger en de deputatie in Europa van gedachten te wisselen, heeft staatssecretaris Reitz aau een,mede- werker van de //Petit Bleu" verklaard. Maar lord Kitchener heeft er zich hardnekkig tegen verzet, omdat de onderhandelingen in Zuid-Afrika gavoerd moesten worden en niet in Europa, en omdat Burger en Steyn alle noodige volmacht hadden. De Boeren in Afrika, verklaardde de heer Reitz er bij, hebben geen oogenblik gedacht, dat de Boeren in Europa het eens wareu met Dr. Kuyper, want het initiatief van de Nederlandsche Regeering bleek duidelijk uit den tekst van de nota. Verder deelde de heefHReitz mede, dat Kitchener aan generaal Botha formeel beloofd had, behalve hetgeen ten aanzien van amnestie in het vredesver- drag bepaald was, alle mogelijke moeite te zullen doen, om de Engelsche regeering te bewegen, aan de Kaapsche rebellen algemeene en volledige amnestis te verleenen, bij gelegsuheid van de Kroning. Ook beloofde Kitchener aan de Boeren-generaals, met name aan Botha, dat het burgerlijke bestuur binnen korten tijd zou hersteld wordeu en, naar alle waaTSchijnlijkheid, eukele maanden na den vrede. Nu, we zullen zien. Maar als men 't van de Engelsche beloften moet hebben Er komen nu al berichteu vau grieven. Een Boeren-kommandant, die in noordelijk 1 ransvaal grooten invloed heeft, wees een Reuter-correspon- dent er op, dat bij de proclamatie, uitgevaardigd tijdens den oorlog, aan de burgers volledige schadevergoeding werd beloofd, terwijl zij nu hun schade slechts vergoed krijgen naar evenredig- heid tot een totaal van 36 millioen gulden. Dan moeten de burgers, om schadevergoeding te ver- krijgen, twee getuigeu meebrengen, die moeten verklaren, dat hun eigendommen door Engelschen en niet door Boeren zijn verbraud, terwijl de Britsche regeering in het bezit is van afficieele opgaven van wat verbrand is. Verder loopen hier en daar gewapende kaffers roud, die de Boeren bedreigen men verzoekt, dat deze onmiddel- lijk ontwapend zullen worden. Dan zouden de burgers gaarne zich een weg aangewezen zien, waarlangs zij hun grieven ter kennis van het bestuur kunnen brengen, bv. door weder-instelling vau de veldkornetschappen. En ten slotte zei de kommandant, dat het zou leiden tot onafzienbare ellende, indien de Toen trad de commissaria op hem toe en zeida Dat is prins Lavisineprins Lavisine, verstaat ge, die door a vermoord is. Door mij mij mij I Ja, doer u Beken 't maar. Alles beschul- digt u uw ontroering, uw schrik, uu ge tegeuover uw slachtoffer staat, uw herhaaldelijk geuite be- dreigingen, uw brief van heden, uw voorgewende vlucht, en boveual uw studies over het dynauaiet en uw proefnemingen. Want 'tis een dynamiet- bom, dat weet ge wel, die in dit vertrek geworpen werd, en den prins op de plek doodde. Beken, ik geef u den raad om te bekennen, in uw eigen belaug. Men zal zeker lankmoedig tegeuover u zijn. Men zal in aanmerking nemen, dat gij tot het uiterste werd gedreven door hardvochtigheid, en half kraukzinnig waart door de ellende. Erken en heb berouw over hetgeen gij gedaan hebt, dat is het eenige middel om uw hoofd te redden. Ik zal niet bekennen, zeide Berard, zich opricbtend, met krachtige stem, hoewel zij sterk trilde. Ik heb deze misdaad niet gepleegd. Het is een laagheid, er mij van te beschuldigen. Ik zal nooit bekennen Doe met mij wat ge wilt. Ik was reeds zoo diep ongelukkig, dat ik niet bevreesd ben, dat 't nog erger zal worden. Deze onderworpen heudiDg tegenover hetoege- luk was van korten duur. Plotseling schoot een burgers tchulden moesten maken om de door den oorlog geleden schade te dekken, terwijl leeningen zonder interest gedureude twee jaren hun een goede kans zouden bieden om er weer bovenop te komen. Aan de »Patrie" worden uit Brest de volgende bijzonderheden over de voorvallen gemeld bij de sluiting van de zusterscholen te Ploumoguer en te Plougouvelin. Te Ploumoguer liep de bevolkiug met stokkea gewapend te hoop bij de aankomst der gendarmen en der troepen. De commissarisseu verlaugden doortocht, doch de menschen giugen niet van de plaats. Er werden drie sommaties gedaan zonder uitslag, waarop de gendarmen bevel kregea ta chargeeren. Toen zij voorwaarts gingeu, werden zij met stokslagen outvangen. Een gendarme werd uit het zadel gelicht, hij stond met bebloed gelaat op. Bij de deur van de school stonden de commis- sarissen voor een geduchle barricade van om- geworpen en met kettingen samengebondeu karrcu. Er was een uur noodig om de versperring op te ruimen. Daarop stak een slotenmaker de deur open. De verwoede menigte riep»Wrg met de commissarissen." De zusters verlieten de school onder de hoede van den burgemeester en zijn adjunct. Te Plougouvelin werd hardnekkige tegenstand geboden. Toen de troepen met de commissarisseu aankwamen, zwaaiden de beeren met greote knuppels en versperden den wag. De commissaris gelastte aau de gendarmen te chargeeren, waarop de boeren naar de paarden sloegen. Eenige paarden werden gewond. Er werd een uieuwe charge gemaakt, waarop de dreigende menigte werd teruggedreveu. Eenige gendarmen werden outwapeud en op den grond geworpen. De commissaris en een brigadier wer den geslagen. De troepen rukten in den looppas aan, waama eindelijk de slolenmakers aau het werk koudtn gaau. Een der slolenmakers werd door eensteen gekwetst. Nadat de deur geepend was, drongen aoldaten en gendarmen de school binnen. De commissaris las het bevel tot sluiting voor, waarop de zusters de school verlieten. Onder het gejouw der menigte werd de deur verzegeld. De Amerikaansche gezant te Caracas meldde 13 dezer De toestand in Caracas is zeer kritiek. De plundering van Barcelona duurt voort. Veel gedachte door zijn verward brein en hij riep Mijn dochtermijn iochterwat moet er van baar worden Deze kreet was zoo hartverscheurend, dat de commissaris van politie zelf er ten diepste door ontroerde. In de hoop eene bekentenis te ver- krijgen, door ze uit te lokken, had hij den schijn aangenomen van te gelooven, dat Berard zichzelf verraden had. Maar zijn geweten stond hem niet toe, aan deze gedachte vast te houden. Hij kon geen bewijs vau schuld zien in de ontroering van den verdachte. Hij wist, dat een onschuldige, die men plotseling, onverwacht, het bloedende, verminkte lijk vertoout, van een persoon, die hij gekend heeft, zijn afschuw niet meester kan blijven. De schuldigeu bewaren gewoonlijk hun koelbloedig- heid bij het zien vau hun slachtoffer, en zij houden zich als volleerde tooneelspelers, verbaasd of on- verschillig. De justitie, nog steeds gehecht aan de oude gebruiken, hecht groote waarde aau het brengen van den verdachte in tegenwoordigheid van het slachtoffer. De commissaris had ook een- voudig zijn plicht gedaau, toen hij dit bekeud middel om een raisdadiger in de val te lokken, had toegepast. Thans rustte de taak nog op hem om een onderzoek in te stellen in de woning van den verdachte. Hij nam den inspecteur Corbin ter zijde en deelde hem zijn plan mede, zioh oogeublikkelijk naar Berard's woning te begeven. Ook gaf hij last er den verdachte heen ta voeren. Brengt ge mij naar de gevangenis? vroeg de ongelukkige, zoodra hij weder in het rijtuig zat. tostbaar eigendom is verwoest. Het Amerikaansche oorlogsschip tCincinnati" is voor Barcelona aan- gekomen. De bevelhebber er van meldde, dat de opstandelingen in de stad alle leden van de burger lijke en militaire overheid gevangen zetten. Yolgens een bericht vaH de //Frankfurter Ztg." uit New-York, heeft de Venezolaansche regeering drie Amarikaansche stoombooten in beslag ga- nomen. Dat zon al heel snugger wezen. Dan is men juist aan het rechte kantoor. Caracas, 16 Aug. De commandauten der voor Puerto Cabello liggende vreemde oorlogsschepeu van den Duitschen kruiser Falke, den Amerikaan- chen kruiser Topeka, de Nederlandsche kanonneer- boot Suriname hebben, in overleg met den commandant van Puerto Cabello, voor 't gaval dat de stad door de opstandelingen veroverd raocht worden, het volgende vastgesteld De forten zullen ret stadsgedeelte, waaria de eigendammen der vreemdelingen gelegen zijn, niet beschieten met den meesten nadruk wordt geprotesteerd tegen de beschieting van dat stadsgedeelte door Venezolaan sche oorlogsschepen. Een mogelijk bombardement moet 24 uren te voren worden aangekondigd. De vreemde oorlogsschepen behouden hun ankerplaats en zijn bereid landgenooten aan boord op te nemen ook zullen zij in geval vau nood wachttroepen aan wal zetten tot besckerming der landgenootea. De begrafenisplechtigheid van J. F. W.Conrad te 's Gravenhage op jl. Zaterdag, getuigde van de groote waardeering voor de persoonlijkheid van den overledene en zijn werken. De algemeene begraaf- plaats aan den Scheveningsche weg was gevuld met een groot aantal vrienden en vereerders Hit alle kringen. Noemen we slechts Minister Ber- gansius als vertegenwoordiger der Regeering, de oud-Ministers Pierson, Goeman Borgesius, Havelaar, Lely, Roell en Jansen de oud-gouverneur-generaal Pynacker Hordijk, de oud-voorzitter der Tweede Kamer Gleichman, enkele Kamerleden, directeuren en de algem. secretaris der Ned. Mij. ter bevordering van Nijverheid. Ontelbaar was bet aantal leden van het Kon. institnut van ingenieurs, dat in den stoet ver- tegenwoordigd was door president Leemans, het lid van bet dag. best. Cluysenaer, en den alg. secretaris H. A. van Sandick. Ook de voorzitter van de Nijverheidmaatschappij, Jhr. Van de Poll, van Haarlem, had in de volgrijtuigen plaats ge- nomen. Voorts werden nog op het kerkbof op- gemerkt deputation van vereenigiugen, enz. Valstrekt aiet, antwoordde Corbin, altijd even zachtzinnig. Wij gaan naar uw buis. Om wat ta doen Oua aan een kleinea maar onvermgdelijken verm te voldoen. Een bezoek aan uw kamer namelijk. En zich hcrinnerende hoe angstig Be rard was geweest, dat zijn dochter in haar rust gestoord zou werden, giug hij voortstsl u gerust wij zullen niet meer drukte maken, dan ik zoo- even gemaakt heb. Zijn gevangene antwoordde niet. Hij maakte zich zoo klein mogelijk in eeu hoek van het rijtuig eu met wild starende oogen scheen hij in diep gepeins verzonken te zijn. Hij beredeaeerde on getwijfeld bij zichzelf, dat een ongehoorde samenlaop van omstandigheden hem als het ware verpletterde en dat hij verloren was. En hij zocht naar de middeleu om zich te verdedigen, naar de woorden die hij moest zeggen, naar de getuigen, welke hij zou aanhalen om zich te redden uit den moeilijkea toestand, waarin hij zich bevond, om ziju vrijheid te herkrijgen en uit de handen van den beul te blijven. In het oogenblik toen het rijtuig, waarin zich Berard, Corbin en twee rechercheurs bevonden, voor perceel 40 in de straat Courcelles stil stond, stapte ook de commissaris met zijn secretaris uit de vigilante. Men schelde. De commissaris maakte zich ba- kend aan de portierster, die zich eerst krachtig verzette tegen dezrn nachtelijken inval in haar woning. Zwijgend en terueergeslagen ging Berarc de personen voor in zijn kamer, aan wier bezoek bij zich wel moest onderwerpen. Vele palmtakken en bloemkransen werden op de lijkkist neergelegd, waarvan een ter herinnering van het door Conrad gepresideerde congres voor openbare gezondheidsregeling. Aan het graf werd door enkele vrienden gesproken. le heer Leemans, voorzitter van het Kon. iustituut van ingenieurs, herdacht de groote verdiensten van Conrad voor dat genootschap, waarvan hij voorzitter is geweest en eerelid was. Hij dankte Conrad's dochters dat zij door hare teedere zorgen let Conrad mogelijk hadden gemaakt zooveel voor zijn land en velk te doen. CouTad werkte zoolang let dag was. Zonder lijden is hij heengegaan en zijne vrienden zullen hem in zijne kindereu her- denken, terwijl het instituut hem nooit vergsteu zal. Jhr. Van de Poll, voorzitter der Maatschappij van Nijverheid, te Haarlem, huldigde Conrad als gewezen voorzitter en eenig eerelid dier Maat schappij, en herinnerde aan de hulde hem onlangs te Utrecht gebracht. »Repos ailleurs" was ook de leus van Conrad geweest en zijn lievelingswoord tot auderen »maak 't kort," is op zijn einde toe- passelijk geweest. Hij werd gespaard voor lang ijden. Conrad gaf door zijn onvermoeiden arbeid en onverflanwde belangstelling in alles wat de welvaart van zijn land betrof een mooi voorbeeld. Nadat de heer H. L. Boersma Conrad's belang stelling in de ontwikkeling van den werkmansstand lad herinnerd, ook blijkens zijn vonrzitterschap van de vereeniging tot veredeling van het ambacht, dankte de heer Van Vloten uit Amsterdam uamens de familie. Eenige Amsterdammers, waaronder de heeren Van den Wall Bake, Middelberg, Dr. Vermeulen en Paul den Tex, hebben zich tot een com missis vereenigd om de generaals Botha, De Wet en De la Rey bij hun konast hier te lande een waardige ontvangst te bereiden. De commissie zal hen begroeten aan den Hoek van Holland allereerst zullen de generaals Amsterdam bezoeken, op een der dagen van de volgende week. In de Nieuwe Kerk zal een pleohtige dienst worden gehouden, waar Dr. De Visser, Ds. Gispen en de heer Bijleveld zullen spreken president Kruger, de heeren Reitz, Leyds, Fischer, Wessels en Wolmarans zullen daarbij genoedigd worden. Verscheidene miliciens van de lichting 1897, die voor herhalingsoefeniogen onder de wapens zijn, hebben zich tot dsn Minister van Oorlog ge- wend met verzoek om geldelijke ondersteuning voor hun gezinnen, gedurendo den tijd dat zij onder de wapens zijn. De Minister heeft daarop beschikt, dat zij zich hadden te wenden tot H. VIERDE HOOFDSTUK. Na, evenals de inspecteur Corbin, de toebe- reidselen tot het vertrek, door den verdachte ge maakt, opgemer'kt te hebben, verlangde de commis saris een blik te werpen in de boeken eu geschriften, waarmede eeu koffer geheel gevuld was. Berard was hem hierin behulpzaam. Studies over de scheikunde, zeide de com missaris, na verschillende titels gelezen te hebben. Is dat niet naluurlijk, mijn heer, merkte Berard op met een stem, waaraan hij tevergeefs eenige vastheid trachtte te geveu, dat die boeken in mijn bezit zijn Ik ben een oud-leerling van de school tot opleiding van mijnbouwkundigen. Tegenwoordig zonder betrekking, nietwaar Tegenwoordig, ja mijnheer, maar ik ben langen tijd werkzaam geweest aan het ministerie van opeDbare werken. Waarom zijt ge daar niet meer Berard aarzelde een oogenblik en zeide eindelijk Tengevolge van een verschil in meeniug met mijn chef, ben ik genoodzaakt geweest ontslag te nemen. Houd aanteekening van deze verklaring, zeide de commissaris, zich tot zijn secretaris wendende. Br blijkt uit, dat de verdachte een driftig man is. Berard antwoordde niet. In uw brief aan den prins, spreekt ge van eene uitvinding, die u rijk zou moeten maken. Wat is dat voor een uitvinding. Berard had die vraag blijkbaar niet voorzien Hij werd nog bleeker. (Wordt vervolgd),

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1