BIJVOEGSEL Ter HsuzgnsohG Courant Zaterdag 16 Augustus 1902. No. 4265. FETJILLETON. Gemengde berichten. ONSCHULD1G VEROORDEELD. Een gesprek met Steitz. De schoolsirijd in Frankrijk. VAN DE VAN Een correspondent van de //Frankfurter Zlg." heeft te Scheveningen staatssecretaris Reitz ge- sproken en beschrijft hem als een man van buitengewoon beminnelijke mauieren. Uit een sina) gezicht met een eenigszins vergrijsden vollen baard, kijken vriendelijk blauwe oogen, van haast weeke uitdrukking, waaruit. men den ijzeren wils- kracht van den man niet zou afleiden. Reitz verklaarde, dat hij nog geen enkelen journalist ontvangen had en daarom de door de //Daily Mail" gepubliceerde verklaringen uit Napels op rekening van zijn minderjarigen zoon moest stelleu. Reitz zeide, dat hij voor zijn persoon nooit vrede met Engeiand zou sluiten hij had behalve zijn voormalige positie als staatssecretaris nog andere redenen hiervoor, die hij niet noemen wilde. Ilij wil in Holland blijven en zijn tijd afwachten, maar vermijden, de anderen, die naar Zuid-Afrika terug willen, tot iets te verleiden, wat Engeiand erg zou kunnen opnemen. Louis Botha had met recht gezegd wie in Zuid-Afrika woont, moet zich naar de wet schikken, anders is hij een rebel. Men had overigens in Engelsche bladen veel leugens van Botha verteld. Hij noemde er vier, waarop Botha zelf heeft gewezen 1® dat Brtha den dag der overgave als een gelukkige geprezen zou hebben 2® dat Botha de opheffing van de grondwet in de Kaap-kolonie aanbevolen zou hebben, en 3® dat hij het volk aanbevolen had, den eed van trouw af te leggen. IntegendeelBotha had het volk hiervan afge- houden, daar de eed in tegenspraak is met de overeenkomst, die de overgave bezegeld had verklaard, zoodra de burgers de wapens neerlegde. Men had Botha van Engelsche zijde gezegd, dat het onderscheid toch zoo groot niet was tusschen eedsaflegging en aanvaarding van den toestand. Botha antwoordde slagvaardig Waarom verlangt gij haar dan Om deze redenen was ook de eedsaflegging voor gevangeuen, die op Eugelsehe koslen terugge- bracht werden, onwettig. Wei sprak het verdrag slechts van burgers, die de wapenen neerleggen, een onjuistheid, die men had moeten aannemen, daar de Engelschen voor het sluiten van den vrede de aanneming van het verdrag in den door hen vastgestelden tekst, verlangd haddeu en niet de geringste verandering duldden. Daardoor is ook de redactie van paragraaf 7 te verklaren, die van invoering van het koloniale zelfbestuur spreekt. Velen hebben nu den eed afgelegd in onwetendheid, vele anderen met, zooals een zoon van Reitz, die in Sialcote in Indie gevangen zat. De vierde ouwaarheid was, dat Botha en andere generaals telegrammen van gelukwensching bij de kroning van den Koning hadden gezonden. Zij waren niet gezonden. Niet uit haat, maar omdat de tijden te treurig zijn om in vreugde telegram- men te schrijven. Kruger vond Reitz verbazend frisch en slag vaardig. Het is nog even moeilijk met den ouden heer te discuteeren als vroeger, zei Reitz. Als hij eenmaal zijn meeuing heeft, staat zij vast als een rots. De prefect van het departement Finistere heeft toegezegd, dat hij aau de regeering den wensch Ge moet hem zeggen, dat ik niet gaarne zoo iets zou gedaan hebben. Morgen zal hij mij van alles berooven, en mij uit zijn huis jagen. Ik zal diep ellendig wordeu, maar toch ben ik nog liever de arme Berard, dan de rijke prins Lavisine. De commissaris van politie, gewoon aan alle huichelachtige praatjes, aan allerlei slimme uit- vluchten van verdachten, die voetje voor voetje hunne vrijheid en soms bun leven verJedigen kou niet verhiuderen, dat er eenige twijfel bij hem opkwam aan de schuld van Berard, sedert hij hem aanzag en hoorde spreken. Het kwam hem voor, dat deze man noch de stem noch de houding noch het gelaat had van een misdadiger. In dit oogenblik kwam de inspecteur Corbin binnen om den commissaris in het oor te fluisteren dat al de getuigen in den gangstonden te wachten. Laat hen den een na den ander biuneukomen. Uier hebt ge de volgorde, beval de commissaris. Hij herinnerde zich de verpletterende bewijzen welke reeds tegen den verdachte waren bijeenge- bracht en de twijfel welke een oogenblik bij hem opgekomen was, berouwde hem reeds. Zoo snel mogelijk wenschte hij de zekerheid te erlaugen wel degelijk met den schuldige te doen te hebben. De eigenasr vau het kofliehuis, waar Berard den brief aan prins Lavisine geschreven had, lierkende hem oogenblikkelijk zonder te aarzelen. Maar, vroeg Berard verbaasd, en onrustige van admiraal Cuverville zou overbrengen om het dekreet tot sluiting der geestelijke scholen voor den Staatsraad te brengen. Door dit beroep op den Staatsraad worden voorloopig alle vervolgingen opgeheven. De zusters hebben van haar kant beloofd, zich naar de beslissing van den Staatsraad te voegeu. Maandagavond verwachlte men in Lesneven het antwoord van den Minister. Iu Landerneau werden Zondag de zegels weer van het pensionnaat van Sint Julien door betoogers afgescheurd. Lesneven, 12 Aug. De commissaris van politie Dupuis, vau Brest, begaf zich heden naar Gauezee, met den commissaris van Quimper, om de zusters te verdrijven. Hij had drie brigades gendarmerie bij zich. Gewapende manifestanten lieten door keien en stokken de paarden stijgeren, tengevolge waarvau een gendarme van zijn paard viel. De commissaris moest zich terugtrekken. Tegen 6 uur 's avonds verdreef Dupuis met behulp van een compagnie van het 18e regiment de nonnen. Dngeveer twee duizend personen riepen »Leve de vrijheid Er werden zegels aan de deureu gehecht. Roscof, 12 Aug. Heden werden hier de zusters uit de school gezet. Een compagnie van het 118® regiment infanterie, met de bajonet op het geweer, bewaarde, met de gendarmerie, de orde. De afgevaardigde De Mun heeft tegen de be- sluiten geprotesteerdhij gaf aan de bevolking den raad, zich niet te verzetteu tegen het leger, en verzocht den commandant, zijn manschappen last te geven, de bajonetten af te nemen. De commandant voldeed hieraan, en de troepen verlieten vervolgens den omtrek der school. De graaf De Mun opende de schooldeur en gaf aan de zusters den raad, zich voor het geweld te buigen. De school werd verzegeld. Een vrouw te Alkmaar is door het omvallen van een petroleumtoestel iu brand geraakt eu heeft zoodanige wonden gekregen, dat zij eenige uren daarna is, overleden. Een landbouwer te Hoornsterzwaag (Fr.) zag bij het roggemaaien twee piepjonge vogeltjes uit een nest je, dat zich in de rogge bevond, trippelen. Toen hij er een wilde grijpen, werd hij door een adder in de hand gebeten. De hand zwol sterk opde geneesheer sprak van bloedvergifliging. Diusdagnamiddag is te Rotterdam een dienst- meisje door uitglijdeu uit een open raam van een hotel naar benedeii gevalleu. Zij viel door een glazen lantaaru en kwam op den steenen vloer terecht, zoodat zij halswervels en schedel brak en op de plaats dood bleef. Van den heer P. van der Meulen, inspec teur bij 's rijks belastingen, tijdelijk leAppelscha (Fr.), ontving de N. R. Ct. een schrijven, waaraan het volgende is outleend Achter een bosch, op een open pick, waar de gure, koude wind vrij toegang heeft, is een kuil, ten deele bedekt met eenige sehuin-opstaande takken, waarover eenige oude dekens, een paar stukken pakliunen eu eenige heideplaggen. Daar wooude, aan wind en weer blootgesteld, een gezin van man, vrouw en vijf kinderen van 6 tot 23 jaar, goedige, ietwat onnoozele menschen. Niemand hielp hen. De armveogden verklaardden zich on- bevoegd. Toen de heer V. d. Meulen een onderdak voor hen vroeg, verwez n zij hem naar de politie. Zij verklaarden zich overigens onbe- voegd tot hulp. Door de ijverige bemoeiing van den gemeente- veldwachter is het gezin eindelijk 's avonds tegen blikken in het rond werper.d, waarom brengt men mij in tegenwoordigheid van dien man, om mij te herkennen Ik zal volstrekt niet verbergen dat ik heden langer dan een uur in zijn lokaal heb doorgebracht en er een brief geschreven heb. Zonder op deze opmerking acht te geven, viel de commissaris van politie hem kortaf in de rede Wat voor groot voorwerp hadt ge verstopt in den zak van uw overjas In miju zak Dat weet ik niet meer. een boek misschien. Als ik uitga neem ik meestal 't een of ander boek mede, om onderweg te lezen. Op den eigenaar van het kofliehuis volgde de conducteur van de omnibus. 0, hij is 't. zeker riep de man, zoodra hij Berard zag. Waar hebt ge mij gezien vroeg deze. Iu de straat Courcelles, voor perceel 98. Gij liept zeer snel, gij waart opgewonden en spraakt al voortloopende binnensmonds. Dat is zeer goed mogelijk. Ik was woedend en erg nijdig op den prins. In zulk een toestand gebeurt 'tdikwijls, dat men in zichzelf spreekt. Zijt ge toen naar uw woning teruggekeerd P Ja, mijnheer. Waarom hebt ge dan een weg genomen in tegengestelde richting van uw woning Gelooft ge dat. Oja, nu herinner ik't mij. Ik was zoo in gedachten verdiept, dat ik niet op den weg letle. Maar ik heb mijn dwaling bemerkt en keerde terug. Hebt ge mij niet zien terugkomen vroeg hij, zich toen tot den getuige wendende. Ja, dat heb ik ook verklaard. Daarop ondervroeg men de parkwachters en de koopvrouw in speelgoed uit de Van Dijkstraat. 11 uur tijdelijk in een schuur onder dak gcbracht voor rekeuing van het armbestuur. Door een samenlonp van omstandigbeden, door onverstand en door misleiding is dit gezin in die omstandigheden gekoraen. De vraag of zij hulp waardig zijn, beantwoord de heer v. d. Meulen be- vestigend. Wie er meer van weten wil, wil hij uit- voeriger iulichten, terwijl ook inlichtingen omtrent het gezin bij den burgemeester zijn te bekomen. De heer v. d. Meulen verklaart zich bereid, geld, dekens en kleeren in ontvangst te nemen, maar ontvangt een en ander liefst zoo spoedig mogelijk, omdat thans vrijwel alles ontbreekt. Mocht men hem meer zenden dan strikt noodig is, dan zou hij het meerdere voor een ander oppassend gezin, dat het noodig heeft, willen ge- bruiken. Dinsdagnamiddag werd zekere J. wonende aau den Klarendalschen weg te Arnhem gewaar dat uit zijn gesloteu kast 60 was ontvreemd. De politie heeft als vermoedelijken dief J's zoon aangehoudeu die eenige dagen gcleden uit de ge- vangenis outslagen was. Na een langdurig onderzoek en velerlei be- moeiingen is het aau een paar rechercheurs te Amsterdam gelukt het spoor te ontdekken van de vervaardigers of uitgevers vau valsche rijksdaal- ders, die zoowel hier als elders in den laatsten tijd veelvuldig voorkwamen. Twee bij de politie welbekende personen oefenden dit bedrijf uit. Een hunner is te Delft aangehoudeu, en op heeterdaad betrapt bij het uitgeven van valsche rijksdaalders eu in het bezit van nog een aantal bevouden. Later werden nog twee personen, in deze zaak betrokken, opgespoord en aangehouden. Verschil- lende personen hebben hen alle drie herkend. Uit het Jacob van Lennepkanaal is een zak met valsche rijksdaalders opgevischt, door een der drie daarin geworpen. De politie te Amsterdam heeft de hand ge- legd op een drietal beruchte personen, die in de Balthazar Floriszstraat aldaar een aantal gouden sieraden gestolen hadden. Bij dezen diefsial hebben ze de dienstbode mishandeld en o. a. met een revolver gedreigd, waarua zij gelegenheid vonden om met den buit over de daken te ontvluchten. Een van hen had bij de worsteling met de dienstbode een knoop vau zijn jas verloren, welke door de politie gevonden werd. In een beruchte kroeg werden de drie mannen gevonden. De aangehoudenen, en ook de houder van het cafe werden naar het politiebureau gebracht, waar ze bekenden sehuldig te zijn. De houder van het beruchte cafd had het ge- stolene verduisterd. 't Is der recherche gelukt in een huis van koop met recht van weder inkoop een colbert- costuum iu bes'ag te nemen, waaraan de knoop ontbrak die door de politie werd gevonden. Ook is (nit het Damrak de revolver opgevischt, waar- mede ze de dieustbode gedreigd haddeu. De aangehoudenen zijn ter beschikking van den offieier van justitie gcsteld. Vegetariers, die oud worden Dr. Allinson hield in Den Haag een voordracht over vegetarisme en gezondheid. Hij zette in den breeie de voordeeltn vau het vegetarisme uiteen en wees er in de eerste plaats op, dat de vegetarier niet langer geplaagd wordt door maagkwalen, zooals indigestie, verzwering en kanker iu dit orgaan. Storingen en ziekten, veroorzaakt door volbloedigheid, nemen door vleesch- di«et belangrijk af; rheumathiek en jicht b. v. komen bij vegetariers haast niet voor en een elk, Zij waren minder stellig in hunne verklaring dat zij dezen persoon herkenden, dan de vooraf- gaande getuigen. Wij gelooven wel, dat hij het is, zeideu zij, Berard aanziende. De persoon, die langs ons been ging, scheen wel wat langer te zijn. Een oogenblik vroeg de commissaris van politie zich af, of hij in de meening slechts een spoor te volgerf, er niet twee volgde, en of hij niet met twee geheel verschillende personen te doen had. De eerste komt in een kofliehuis, schrijft een brief, wacbt op het antwoord eu gaat vervolgens tegen zeven uur naar zijn woning. De ander daarentegen verschijnt eerst tegen vijf minuten voor zeven op het tooneel. Hij gaat dadelijk het park binnen door den ingang aau de Ruysdaelstraat, loopt regelrecht naar het hotel Lavisine, werpt de dynamietbom, tracht te ver- trekken door het hek van de Rembrandtstraat, vindt dit gesloten, bereikt de Van Dijkstraat, waar de ingang nog geopend is en verdwijut langs een onbekeuden weg. Maar zeg mij nu eens eindelijk, waarvan men mij besehuldigd riep Berard plolseling. Heb ik u dan besehuldigd P vroeg de com missaris. Neen. Maar ik heb vandaag geen voet gezet in het park Monceau. Waarom vraagt ge dan aan die wachters en die vrouw of ze mij daar gezien hebben? Gij zult 't zoo dadelijk hooren, zeide de commissaris, opstaande. Ga binnen bij den prins, ik zal n iu zijn tegenwoordigheid brengen. Neen, neen, ik wil niet, ik wil niet riep Berard zeer ontroerd. die daaraan lijdende is, kan zich door een gepast vegetarisch dieet van zijn kwaal ontdoen. De verdere kwalen, die door het vegetarisme zooal niet voorkomen worden, er dan toch door ver- minderen, werden opgesomd en er werd vooral ook op gewezen, dat dronkenschap bij vegetariers feitelijk onbekend is. Veilig kan men aannemen, betoogde spreker, dat door een vegetarisch dieet en het in acht nemen der gezondheidsregelen, het menschen- leven met 10 tot 15 jaar verlengd wordt. Ten slotte gaf Dr. Allinson een rnwe schets vau bet dieet, waarbij de meeste menschen aich wel zullen bevinden. Bruinbrood met boter, rijpe rauwe vruchten of groenten, water- of melk- chocolade, gerstewater of dergelijke eenvoudige drank vormen de hoofdbestanddeelen voor het ontbijt. Voor het middagmaal geeft hij o. m. aan groentensoep met bruinbrood, macaronie met groenten of groentepastei met gebakken aard- appelen, witte boonen, groene en spliterwten, linzen eu verdere meelspijzen, blancmanger of vruchtenpudding. Een der twee gidsen, die men op den Mont Blanc verongelukt waande met twee Fransche reizigers, is nog levend nit een gletscherspleet opgehaald en" naar Chamonix teruggebracht. Hij is er betrekkelijk goed afgekomen, want hij was 34 meters diep gevallen en had daarna zes uren tusschen het ijs gelegen. Hij verhaalt dat zij op het Petit Plateau door den sneeuwstorm werden overvalleu. Blanc de geredde ried den terngtocht aan, maar de twee Franscheu wilden doorgaau, omdat zij dicht bij Vallot's toevluchtsoord meenden te zijn dat was inderdaad zoo; het observatorium was slechts 150 meters vau de plek waar de toeristen, die in den verblindenden sneeuwstorm geen weg meer wisten, van kou omkwamen. Later, toen 't wat lichter werd, keerden de gids en de drager terug, maar liepen in een gletscherspleet, die zij ge- makkelijk hadden knnnen vermijden, en waariu de drager den dood vond. Het reeds groote aantal ongelukken die dit seizoen in de Alpen plaats gegrepen hebben, is weer met twee vermeerderd. Uit St. Anton in de Arlberg-pas wordt gemeld dat een tourist, Ruck genaamd, uit Darnbirn, vau een rots op den Taunberg gevallen is, terwijl hij naar edelweiss zocht. In het Vennathal is een boeren jongen, Waldner geheeten, in dezelfde omstandigheden verongelukt. ,/Vrees de Grieken, ook als zij u geschenken brengen", zegt een bekende Latijnsche spreuk. Een heer, die op het terrein der Dusseldorfer tentoonstelling een glas bier zat te drinken, ging even weg, dronk daarna weer uit zijn glas en werd onmiddellijk onwel. Hij ging naar buiten. waar twee heeren hem vriendelijk hielpen; zij namen hem onder den arm »en wat verder met hem gebeurde weet hij niet", maar den volgenden morgen werd hij wakker op het excercitieterrein, ontdaan van zijn portemonnaie en zijn gouden horloge. Een buitengewoon incident tusschen een kolonel en een stationchef, heeft onlangs ergens in Roemenie plaats gehad. Tengevolge van een woordenstrijd geraakte een stationchef zoo in drift, dat hij een kolonel een klap in het aangezicht gaf. Deze, buiten zich zelf van woede, zond dadelijk zijn adjudantafom zijn regiment te halen, dat zich in de nabijheid bevond. De soldaten arriveerden en de kolonel deed den statiouchef grijpen, ketenen en iu een kolenloods smijten. Het stationpersoneel, dat zijn chef ter hulp Waarom dan niet? Hij aarzelde, eer hij antwoordde. Omdat hij te slecht tegenover mij gehandeld heeft. Ik zou niet kunnen laten 't hem iu zijn gezicht te verwijten. 'tis volkomeu onnut. Ik wil niet, ik wil niet Het is echter noodzakelijk. Ga binnen, zeide de commissaris op strengen toon, eu tege- lijkertijd wierp hij de deur open, die toegang gaf tot het vertrek, waar nog steeds het lijk van den prins lag. Berard bood nog een oogenblik tegenstand. Daarop trad hij binnen, voorafgegaan door den commissaris, en gevolgd door de agenten vau politie. Op bevel van den commissaris, had men een paar minuten te voren, brandende kaarsen in deze kamer neergezet. Bij het lijk, dat nog steeds in dezelfde houding lag, was een lamp zoo geplaatst, dat het voile licht op den doode viel. Berard overzag met een enkelen blik de wanorde in het vertrek, al de meubels, die in stukken en brokken her- en derwaarts in het rond verspreid lagen. Daarop viel zijn oog op het lijk. Hij slaakte een kreet en deinsde achteruit. Loop maar door, zeide Gorbin. Neen, neen, stotterde hij, nog steeds achter- uitgaande. Waarom brengt men mij hier? Waarom doet gij mij loopen door al dit bloed Van wie is dat lijk dan toch Bekijk het eens van meer nabij, ging de inspecteur vonrt, hem dwingende om voort te loopen. Dan zult ge het wel herkennen. Ik kan het niet herkennen. Het heeft geen gezicht meer (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 5