Goud. Bloed. is de vertooning opmerkelijk omdat de uitveeren- den dan afwisselend met een door vuurwerk ver- lichten balanceerstok hun smallen weg beschijnen en dan weer zonder eenig licbt er over te gaan behalve het verwijderde schijnsel van de elec- trische bollen der esplanade. Als t hier maar niet gaat zooals in 't Loudensche Aquarium waar dezer dagen een koordkunstenaar, in weerwil van 't net zijn nek brak. Een der Bedou'fnen uit het Bedouinenkamp aan den Zeeburgerdijk le Amsterdam, is sedert gisteren zoek. Omtrent de oorzaak zijner ver- dwijning zijn zonderlinge en fantastische verhalen in omloop. Het best in den smaaak valt de lezing dat eene deftige dame van de Heerengracht den jongen zoon der woestein per rijtuig gesehaakt zou hebben, waartoe ze hem een stel Kuropeesche kleeren in handen zou hebben gespeeld. Zij zou dan met hem naar de stad Aken getrokken zijn. Aangezien het echter meer voor de hand ligt, dat de jonge man op eigen gelegenheid een slippertje heeft gemaakt om Amsterdam wat beter te leeren kennen, dan waartoe het verblijf binnen de houten omheining van de Wielerbaan gelegenheid geeft, verwacht de impresario zijn spoedigen terugkeer, zonder te willen gelooven, dat eene dame van de Heerengracht hem zoo plotseling voorgoed zou hebben ontheven van de verdere verzorging van dit lid zijner troep. De kalender van een mopperaar. Als 't den eenen dag zoo heet is dat je geen lucht kunt krijgen, en den anderen dag zoo koud en nat dat je zit te rillen, dan is het zomer. Als 't opeens zoo guur en koud wordt, dat ieder er van huivert, en als er al sneeuwbuien komen, komen, dan is het herfst. Als 't al aardig weer begint te worden met eenige warme dagen, dan is 't winter. En als de wind opsteekt als een razende en 't bliksemt en regent, als de ri- vieren vast vriezen en de sneeuw voeten hoog ligt, dan is 't lente. Te Aalten hebben vele menschen de gewoonte om hun ongefrankeerde brieven met bijvoeging van de verschuldigde frankeerkosten in de bus van het postkantoor te werpen. De beambten kunnen dan ten genoegen van het publiek de brieven beplakken, waarbij natuurlijk verwarring ontstaat. Om van dien last ontheven te worden, heeft de directeur van voornoemd postkantoor bekend gemaakt, dat hij alle ongefrankeerde brieven in de bus gevonden, als ongefrankeerd zal ver- zenden, doch het daarbij gevonden geld ten bate van het rijk zal aanwenden. (A. C.) Zekere A. v. d. Krabben, een flinke jongen van ruim 15 jaar, werkzaam bij v. d. Kallen, schoeumaker te 's Hertogenbosch, had hetongeluk zich bij het snijden van leder in het been te steken, met het gevolg, dat hij een slagader doorstak. Het eerste oogenblik wist de jongen niet dat hij zich had geraakt, want hij werd eerst hierop opmerkzaam gemaakt, door het vele bloed, dat uit zijn broekspijp te voorschijn kwam. Nu werd geneeskundige hulp ontboden, terwijl inmiddels eenige buren probeerden door verbinding het bloedverlies te stuiten. Teen geneeskundige hulp verscheen, was aan den ongelukkige niets meer te doenhij overleed kort daarna. Maandagavond werd onder het gejoel van een verontwaardigde menigte een heer, aanzienlijk inwoner eener andere gemeente, naar het politie- bureau te Arnhem gebracht, gearresteerd wegens poging om een 12jarig meisje over te halen tot het plegen van ontucht. Uit de instructie in deze zaak is evenwel ge- bleken, dat men hier met een brutale poging tot afpersing te doen heeft. De twaalfjarige was door een veelbelovende oudere zuster van 16 jaar op den heer afgezonden om geld te vragen en toen dit niet gegeven werd, veroorzaakten de meiden een oploop door het bovenstaande verhaal op te disschen. Als gevolg daarvan had de arrestatie plaats. De twaalfjarige heeft volkomen bekend. De arrestant is natuurlijk op vrije voeten gesteld. Woensdagnacht hebben dieven een bezoek gebracht aan de woning van den heer Bernard Jr. aan de Overtoom. Zij zijn het perceel aan de achterzijde binnengekomen en hebben zich door verbreking van bijzonder ingerichtte sloten een weg gebaand naar de woonkamers en het kantoor. Terwijl de heer en mevrouw Bernard te bed lagen hebben de dieven de sleutels der brandkast uit den zak van een pantalon gehaald, die aan de knop der kamerdeur hing. Zoo waren zij in staat de brandkast zonder gedruisch te opeuen. Zij vonden daar een goeden buit, een pak effecten ter waarde van ongeveer f 28,000. Een paar spaarbankboekjes lieten zij liggen, en toevallig is een pakje diamanten aan hunne aandacht ontsnapt. Overigens stalen zij beneden in het huis ncg eene portemonuaie met f 150 en een kostbaar horloge en audere voorwerpen van waarde. De dieven moeten goed op de hoogte zijn geweest van de inrichting der Chetwood-brandkast, want het slot was alleen te openen, wanneer eerst het handvat der deur iets omhoog werd gelicht. Zij hebben een der kaarsen van de pianino en een spiritus komfoor gebezigd om zich van licht te voorzien. Zelfs zijn zij op de slaapkamer voorbij het ledikant geslopen om daar nog eene kast te doorzoeken. Maar onbegrijpelijk vooral is, dat het echtpaar niet gewekt is door het werk der dieven, toen deze het zware slot van een der benedendeuren losbraken, waartoe zij zwaar gereedschap gebruikt moeten hebben. Woensdagmorgen vroeg zijn in een schaftkelder aan de Geldersche kade twee rnaunen gezien, die gouden voorwerpen in een pakje hadden. De politie is die mannen echter nog niet op het spoor gekomen. De heer Bernard is de bekende zeilerook zijn medailles, in verschillende wedstrijden behaald, hebben de dieven medegenomen. Het nieuwste schip van de Norddeutsche Lloyd, de //Kaiser Wilhelm II," waarvan de Keizer dezer dagen het van stapel loopen bijwoonde, is de grootste boot ter wereld. Ze meet u. 1. 20,000 ton. Zes machines met 40,000 paardekracht kunnen haar een snelheid van 231/g knoop in het uur geven. Er is plaats voor 775 reizigers eerste klasse, 343 tweede en 770 derde de equipage zal 600 man tallen. Een drijvende stad dus met 2500 personen. Een vreeselijk ongeluk had Diusdag op het meer v&n Geneve plaats. Een Italiaan nam twee vrouwen mee op een boottochtje. De boot sloeg om en alle drie vielen in het water. Eenige personen, die met een boot in de nabijheid waren, kwamen hun te hulp en redden den Italiaan, maar de twee vrouwen geraakten onder de omge- slagen boot en verdronken. Hunne hoeden dreven aan de oppervlakte van het water, doch hun lijken zijn nog niet gevonden. Een treurige bijzonderheid is nog, dat het ongeluk van het strand werd gezien door drie kinderen van een der verdronken vrouwen. Men is tot de ontdekking gekomen, dat drie wissels van resp. 3000, 5000 en 9000 kronen op de staatskas te Stokholm uitgegeven, vervalscht zijn tot een bedrag van 30,000 50,000 90,000 kronen. De ontdekking werd echter eerst gedaan, nadat de Rijksbank deze bedragen had uitbetaald. Xn zake de uitspraak van het Seeamt te Hamburg in de //Primus"-calastrofe op de Elbe is hooger beroep aangeteekend, zoodat de zaak nogmaals zal dienen, nu voor het Oberseeamt te te Berlijn. Voor de nagelaten betrekkingen van de met de /Primus" verongelukten is reeds meer dan 200,000 mark bijeen. Behalve 33 weezen hebben 148 personen behoefte aan onderstand. Een reusachtige zaagvisch is op 17 Mei gevaHgen niet ver van Singapore door de beman- ning van het stoomschip yNieuw-Guinea". De visch spartelde woedend aan de lijn, zoodat men vreesde dat het niet mogslijk zou zijn, hem aan boord te krijgen j hij maakte zulk een leven met zijn staart, dat het er veel van had, dat de schroef van een groot stoomschip gedeeltelijk boven het water sloeg. De lijn werd bevestigd aan den tweeden takel, de visch langs zij gehaald, om zijn lichaara ijzerdraad gedaan, en toen kon hij op dek geheschen en gedood worden. Hij bleek 9 M. lang te zijn. De zaag, die afgenomen en geconserveerd werd, was bij Da 2 M. lang, 80 c. M. breed en voorzien van 34 tanden. De kapitein zou haar aan het Melbourne-museum ten geschenke geven. In een put nabij Cahors, in Frankrijk, is het lijk gevonden van een 68jarigen landbouwer. De man blijkt ruim een maand geleden door 2 bijlslagen op het hoofd te zijn gedood. Het lijk was reeds in z66 verren staat van ontbinding overgegaan, dat bij den lijkschouw het hoofd van den romp losliet en op den grond rolde. De dader is onbekend. Dezer dagen is nit Nieuw-Caledonie in Frankrijk teruggekeerd de Parijsehe apotheker Dauval, die in 1877 tot levenslangen dwangarbeid werd veroordeeld wegens vergiftiging van zijn vrouw, en die voor eenigen tijd, toen zijn onschuld bleek, gratie van president Loubet verkreeg. De rnaD, die nu rnim 60 jaar is, was in zijn gevangenschap gehuwd, wat aan geed oppassende gevangenen meer wordt toegestaan, en had zijn vrouw en drie kinderen bij zich. De Parijsehe apothekers hebben een inschrijving voor hun ongelukkigen ex-collega geopend en zullen hem opnieuw in een winkel installeeren. De invrijheidstelling van Dauval moet onder de goede daden van de pers geboekt worden. Jacques Durr van het Journal heeft er een ware campagne voor gevoerd, die met sncces bekroond is. Dauval is erg dankbaar voor alles wat er voor hem gedaan wordt, maar zegt toch niet te willen berusten bij de gratie alleen, maar ook een herziening van ziju vonnis te zullen aanvragenom geheel in zijn eer hersteld te worden. Te Brussel woonde een ongetrouwd ambte- naar op een klein kamertje bij andere menschen in huis. Hij had veertien dagen verlof gekregen en men dacht dat hij uit de stad was. Na eenige dagen bespeurde men echter in huis een verpestende lucht die z6d erg werd, dat men acht dagen na het vermeende op reis gaan van den ambtenaar, diens kamer openbrak, omdat de lucht daaruit kwam. Men vond toen, tot groote verbazing van alien, het lijk van den man op bed, reeds in ontbinding overgaand. Een merlisch onderzoek bracht aan het licht dat hij overleden was aan een hartkwaal, waaraan bij reeds lang leed. De zomer is dit jaar nog niet begonnen, of het wordt hier en daar in Europa alweer winter. In de Vogezen was de temperatuur sedert eenige dagen buitengewoon afgekoeld en werden de bewoners van eenige dorpen verrast metde eerste sneeuw. in den vroegen morgen van eergistereu viel op sommige plaatsen in het Zuideu van het groothertogdom Baden een dichte sneeuwjacht. In Bohemen beginnen de trekvogels in groote zwermen heen te gaan. Sedert menschenheugenis heeft het vertrek dier vogels in dat gebied zoo vroeg nooit plaats gehad. Men ziet er aanwijzingen voor een vroegen winter in. Uit de omstreken van Kanton deelt men een eigenaardig staaltje mede van de wijze, waarop in China recht wordt gedaan. Twee families uit twee verschillende dorpen, niet ver van elkaar gelegen, leefden in onrnin. De dood van een der oudere leden van de eene familie maakte het noodig, in het dorp, door de andere familie bewoond, een doodkist te koopen. De zoons van den overledene gingen er op uit, kochten de kist, maar werden op den terugweg naar huD dorp door hun vijanden aangevallen, die de kist verbrandden en een der zoons gevankelijk meeyoerden om hem naar hartelust te kunnen martelen. Bij de autoriteit, in die streek met de rechtspraak belast, werd over de zaak geklaagd, maar deze trok er zich niets van aan. De vrienden van den gevangen genomene trokken nu in grooten getale en gewapend op naar het andere dorp een woedende strijd was het gevolg en aan beide zijden werden gevangenen gemaaktweer werd aan de autoriteit om tusschenkomst verzocht, maar weer zonder gevolg. Nieuwe gevechten, waarbij dooden vielen, terwijl men de gevangenen op alle manieren folterde. Nu pas werd het tijd voor de autoriteit om tusschenbeide te treden. De waardige man maakte zijn berekening zooveel dooden, z<5oveel gewonden, zooveel dagen strijd, z(56veel menschen gemarteld, maakt zooveel duizend guldens boete, waarvan natuurlijk het noodige aan zijn vingers bleef kleven. De Australische politie heeft twee veedieven groot model gesnapt, de gebroeders Kenniff, die reeds sedert 't einde van April achtervolgd werden. Een bewoner van Carnarvon, die groote kudden schapen en runderen bezit, miste voortdurend van zijn vee. Tevergeefs klaagde hij bij de politie, zoodat hij ten laatste besloot, zelf te handelen en zich met een agent van politie op weg begaf. De beide mannen kwamen niet terugtwee dageu later holde een paard, met schuim bedekt, het derp in; het droeg een zak op den rug gebonden men herkende het dier als het eigendom van den vermisten grondbezitter, en in den zak vond men menschenbeenderen. Onmiddellijk werd nu door de hevig veront waardigde bevolking de jacht aangevangen vooraf- gegaan door eenige inlandsche spoorzoekers, werd het spoor van het paard gevolgd, en weldra werd een verblijfplaats der dieven met de overblijfselen van een vuur gevonden; maar de dieven zelven hadden zich uit de voeten gemaakt. Zestig inlanders en vijftig lanciers hadden drie maanden noodig, alvorens zij er in slaagden, het kamp der bandieten te ontdekken en te besluipen. Waar de luchtvaart goed voor is. Boven de groote Parijsehe boulevards zweefde dezer dagen op een Damiddag, door een zachten hries voort- gestuwd, een groote ballon. Alle Parijzenaars, die hem zagen, bleven staan en keken omhoog. Op een straathoek hadden zich verscheidene hon- derden verzameld en onder hen was een elegant gekleede jongeman, die zeer verrukt scheen over het scheuwspel. z/Wat is hij mooiEn wat gaat hij gauw Ziet u dat touw onder het schuitje Dat dient om zonder gevaar te kunnen landen En nu zette hij den toeschouwers precies uiteen, hoe alles bij de luchtvaart zich toedroeg. In middels bleef de jongeman niet werkloos. Terwijl de nieuwsgierigen den neus in de lucht stakeu, doorzocht hij met geoefende hand hun zakken en trok er ongemerkt de beurzen uit, tot een politieagent die onder de menigte stond de geest- drift van den jongeman en diens bewegingen verdacht begon te vinden. Hij verzocht hem beleefd, met hem mee te gaan naar den politie- post en toen de jongeman zich uit de voeten wilde maken, arresteerde hij hem. Op den politiepost vond men ongeveer 20 gestolen porte- monnaies in zijn zakken. Op heteiland Karm bij Bergen in Noorwegen is nog bijna geheel in den oorspronkelijken toe- stand een Vikingerschip opgegraven in een graf- heuvel. Eerst vond men verschillende kleine voorwerpen, die grootendeels vergaan warenmaar daarna stiet men op planken, die, goed bewaard nog geheel aan elkaar zaten als zij eens gezeten hebben, ook al waTen de spijkers, zoowel als het andere ijzerwerk, bijna geheel weggeroest. De romp van het schip zelf, uit eikenhout, was veel befer bewaard dan andere deelen, zooals de mast, die uit dennenhout waren gemaakt. Het schip was 15 meters lang en twee breed. De menschenbeenderen, die in den grafheuvel werden gevonden, waren bijna geheel onbeschadigd. De zigeunerin Lee, de bekende oude sibylle uit den Duivelshoek bij Brighton, heeft het in den laatsten tijd zeer druk gehad. Nu gebleken is, dat hare voorspelling onjuist is geweest, moet zp in den laatsten tjjd veel hooren over den door haar geschoten bok. Vele jaren geloofde men dat Gipsy Lee in de hand van den Koning gelezen had en hem zou verteld hebben dat hij nooit zou gekroond worden. Zij beweert nu echter dat zij nooit deze voorspelling gedaan heeft. Voor eenige dagen vroeg iemand haar wat er eigenlijk van de haar toegeschreven voor spelling waar was en zij ontkende wederom ten sterkste. Zij schudde haar zware massa raven- zwart haar, zoo dat de gouden muntjes rinkelden. z/Maar", vroeg haar interviewer, //de menschen hebben het toch altijd beweerd." Toen liet de slimme dame zich aldus uit z/Ik herinner het mij nog zeer goed, het was op een IJs-Carnaval in de Albert Hall, vele jaren geleden. Toen was ik in de gelegenheid de hand des Konings op rnijn gemak te bekijken maar ik heb nooit iets gezegd over de kroning. Zijne Majesteit heeft een praohtige levenslijn, o, zoo'n mooie. Hij zal zeer oud worden dat zeg ik hem. Eenige dames brachten hem op dat Carnaval- feest bij mij en ik wist eerst niet wie hij was. Maar 't spreekt van zelf dat ik slim genoeg was om al heel spoedig den Prins van Waeles te herkennen. //Ik kende u niet, toch kende ik u voor ik u zag en nu weet ik eerst wie gij zijt," zei ik en de Prins amuseerde zich zeer met 't geen ik hem vertelde. Maar nooit heb ik den Prins zulk een treurige voorspelling gedaan. Niet omdat ik dat niet wilde doen, maar eenvoudig omdat ik het niet in zijn hand gezien had. Maar wel heb ik't volgende gezegd aan Zijne Majesteit: Ik zag nl., dat op 't punt waar zijn levenslijn haar climax bereikt had, dat daar eene plotselinge onduidelijkheid intrad, zeer zonderling, eene plotselinge onzekerheid in de Ijjn, en ik waarschuwde den Prins, dat hij op zijne hoede moest zijn. Ik kon wel zien, dat ef iets zou gebeuren, maar niet of het ebne ziekte, dan wel een aanslag op zijn leven zou zijn. Maar nu is de levenslijn van Zijne Majesteit verder breed en regelmatig. Dat zeg ik u en gij zult het zien. En laat mij nu uwe eigene handpalmen zien, zeide Gipzy. O, zeker ik heb zeer veel groote gebeurtenissen vooruit voorspeld, die uitge- komen zijn. De merkwaardigste van die voorspellingen, die ik mij herinner, was dat ik aan de Her- togin van Portland, toen zij nog Miss Dallas Yorke was, voorspelde dat zij eens Hertogin zou werden. En een jaar later wil het toeval dat zij haar trein mist en dat zij een Hertog ontmoet op het perron, een Hertog die ook zijn trein ge- "mist had en terstond verliefd op haar werd en haar trouwde. Maar ik praat te lang pardon, wees zOo goed mij te verontschuldigen. Ik geloof dat er een jonge dame in de wachtkamer is ge komen die mij spreken wil." De geheimen machtig te worden van de schep- pende macht der natuur, de lichamen die wij voor ons hebben weder voort te brengen door de kennis der wetten die hunne vorming zijn voorafgegaan, goud te maken, dusdanig was het streven der goudmakers. Aangespoord door hunne geheime wetenschap, door hunne geheimziunige gedachten, om de steen der wijzen te bekomen, beproefdeu de goudzoekers alles. Zij werdeu zelfs misdadigers. Zij warmden het bloed hunuer slachtoffers in smelt- kroeseu, met de hoop dat uit dat bloed goud zoude voortkomen. Die droom, goud te maken, is het voor ons alien niet eene reden te worstelen, te leven, en alhoewel de vruchtelooze proefnemitigen der goudmakers daar zijn om ons een schijn van logenstraffing te geven is het niet minder waar dat om goud te maken men bloed moet hebben. Hij die een arm bloed heeft, is hij niet zonder kraehten, zonder levenslust Kan hij strijden, kau hij worstelen, is het hem mogelijk eene voort- durende bedrijvigheid te hebben ten dieuste eener zaak, eener handeleonderneming, die hem winsten, goud zullen afwerpen? Ziju arm bloed verbiedt het hen. Misschien zal een tijdelijke overspanniug hem gedurende eenige dagen veel werk doen verrichten. Zijne kraehten zullen hem weldra verraden en uit- geput zijnde, zal hij tot een- langdurige rust ver oordeeld ziju. Het slageu, het fortuin maken op regelmatige wijze, zal het deel zijn van hen die bloed hebben. De verzwakten, de bloedarmoedigen moeten evenwel niet wanhopeu, want dat kraehtig bloed dat hun ontbreekt, dat roode bloed dat zij zoozeer behoeven, kunnen zij op gemakkelijke wijze bekomen. Het is thaos voldoende den raad, het voorbeeld in den volgende n brief gegeven, te volgen. Hartelijk dank, zoo schrijft ons de heer P. Lambrechts te Ambt Doetinchem, voor uw reddend geneesmiddel, n. 1. de Pink Pillen in wier uit- werking ik mij ten zeerste verheug. Mijne a. s. vrouw was van lieverlede bloedarmoedig geworden en wel in zulk een graad dat wij voor haar leven vreesden. Thans kau zij de meeste en zwaarste arbeid verrichten zonder eenige hinder. Hare wangen, voorhoofd, tandvleesch alles was kleurloos terwijl zij thans opgeruimd is en eene flinke ge-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 2