TeSegraffsche barichten. Landbouwberichten. Gemengde berichten. De R. had van S. een hondje gekocht en dat beeste bij S. afgehaald, toen deze niet thuis was. S., die later thuis kwam, had intusschen berouw gekregen, en haalde het hondje terug uit de woning van De R. Doch De R. wilde toen het dier niet meer missen en ging S. achterna. Uit een Dinsdagmiddag ingesteld geneeskundig onderzoek bleek, dat de verwonde een schedelbreuk heeft bekomen. De hersenen schijnen echfer niet geraakt. De R. verkeert niet terstond in levens- gevaar ofschoon zijn toestand hoogst zorgwekkend is en nog steeds ernstig gevaar oplevert. Drie menschen verdronken. IHoord, 's Gravenhage, 13 Aug. Alhier is onver- wachts overleden het Tweede Kamerlid de heer Conrad, oud-heofdinspecteur van 'sRijks Water- staat, oud-voorzitter van het instituut van inge- nieurs en van de maatschappij van nijverheid. Drie jaar geleden werden in eene vergadering van afgevaardigden van cooperatievelandbouwverbruiks- vereenigingen, onder voorzitterschap van Dr. A. I. Swaving, directeur van het rijkslandbouw-proef- station te Goes de aan'bestedingsvoorwaarden vast- gesteld voor den aankoop van kunstmeststoffen en krachtvoedermiddelen. Deze voorwaarden werden door de meeste vereenigingen in Zeeland, zij het dan ook met enkele geringe wijzigingen overgenomen en een jaar later ook door verscheidene verbruiks- vereenigingen in Noord-Brabant. Thaus werd een herziening dier voorwaarden noodig geacht, terwijl eene onderlingesamenwerking der vereenigingen, waarbij ieder toch hare zelf- standigheid behield, door velen werd gewenscbt. Oin hiertoe te geraken werden door geuoemden directeur den 22sten Juli 1.1. te Breda eene ver gadering gehouden met afgevaardigden van de Noord Brabantsche, den 29sten daaraauvolgende te Goes met afgevaardigden van de Zeeuwsche ver- bruiksvereenigingen, teneinde daarin te geraken tot overeenstemming omtrent de hoofdpunten en daarua eenige persouen aan te wijzen, die te zameu eene vaste commissie zouden vormeu met het mandaat a) om over te gaan tot eene definitieve vast- stelling dier voorwaarden bj en daarna op te tredeu als commissie van arbitrage bij onverhoopte geschillen tusschen aan- nemers en aanbesteders. Aan beide vergaderingen is door een groot aantal afgevaardigden deelgenomen. Tot leden der bedoelde commissie zijn benoemd voor Noord-Brabant Ant. van Nosten te Ginneken, P. J. v. d. Meer te Raamsdonk, C. F. Timmers te Klundert, P. Dekkers te Wouw, Jac" Vos te Rozendaal, G.J. van Poppel te Gilze, C. Loos te Kruisland. Voor Zeeland D. v. d. Dries te's Heerenhoek, N. Polderman te St. Maartensdijk, D. Koopman te Nieuwerkerk, P. Maus te Koudekerke, P. Taze- laar Nz. te Colijnsplaat, J. J. de Feijter te Axel, G. A. Vorsterman van Oyen te Aardenburg. In de vergadering dezer commissie, welke onder presidium van den heer Swaving den 6den Augustus te Goes gehouden werd en waar uit iedere provincie vijf leden tegenwoordig waren is vast- gesteld dat de aaubestedingsvoorwaarden zouden gesplitst worden in tweeen Bijzondere, bevattende de bepalingen omtrent a) hoeveelheid, garautie en garantievorm b) plaats, tijd en termijn, wijze, hoeveelheid en verpakking der levering; c) inschrijving, borgstelling en afrekening, en d) inschrijviugsbiljetten. Algemeene, bevattende de voorschriften betreffende 1) inonsterneming, verpakking der monsters, aanvrage om onderzoek 2) onderzoek en heronderzoek 3) speling, vergoeding en boete. De bijzondere voorwaarden worden, behoorlijk ingevuld, vastgehecht aan het gezegelde inschrij- vingsbiljet, waarin de aannemer tevens ver- klaart zich te onderwerpen aan de algemeene, waarvan een geregistreerd exemplaar zal gede- poneerd worden aan het Rijkslandbouwproefstation te Goes, terwijl de noodige afdrukken daarvan zullen worden verkrijgbaar gesteld. Alvorens tot de vaststelling dezer voorwaarden over te gaan, zijn door Dr. Swaving verschillende fabrikanten van en groothandelaren in kunstmest stoffen en kracktvoederartikelen geraadpleegd, van hunne billijke opmerkingen is daarbij een ruim gebrutk gemaakt, zoodat door de opvolging van de thans gestelde voorwaarden vele moeilijkheden zullen kunnen worden voorkomen. Tot permanent voorzitter van de commissie is aaogewezen de directeur van het Rijks-landbouw- proefstation te Goes, tot secretaris de heer G. A. Vorsterman van Oyen, die aan belanghebbenden en belangstellendengaarnede verlangde inlichtingen zullen verschaffen. Naraens den directeur van het plantenziekten- laboratorium te Amsterdam, prof. Ritzema Bos, is de medewerking ingeroepen der leeraren aan de Rijkslandbouwwintercursussen, om de ziekte in de tarwe, veroorzaakt door den tarwehalmdooder (Ophi- bolus herpotricbus), die in de laatste vijf jaren en ook in de afgeloopen maand sterk is opgetreden, te bestrijden. Daartoe zijn aan hen vraaglijsten gezonden om deze te doen invullen door de land- bouwers, welke daartoe de meeste gescbiktheid bezitten. De pi. m. 90 vragen loopen hoofdza- kelijk over het optreden der ziekte, den tijd van waarneming, de tarwesoort waarin ze voorkomt, de bemesting van de velden, de voorvruchten, de behandt-ling van den bodem en ligging daarvan, de varieteiten en de meerdere of mindere dicht- heid van bet gewas. Te Borsele werd verleden week een ingezetene in staat gesteld te beschikken over de erfenis van zijnen in Indie overleden zoon, die aldaar eenige jaTen had gediend. Het hem toegezonden mandaat bedroeg de kapitale som van f 0,66, die betaalbaar is gesteld bij den betaalmeester te Middelburg. Om genoemd stuk in te wisselen meet de man een daggeld missen grooter dan de nalatenschap en dan nog eene voetreis van ongeveer tien uren maken. (M. Ct.) Een 23jarig jongeling van Ierseke, varende op de korstoomboot Neeltje, geraakte Zaterdag- namiddag in het Schaar van Wemeldinge over- boord en verdronk. Zijn makkers konden hem niet helpen, bij was onmiddellijk in de diepte verdwenen. Zijn lijk is gisteren gevonden. De jonge man was juist ondertrouwd. Een jongentje van 8 jaar, dat in gezelschap van zijn broertje en een vriendje, zijn voornemen te kennen gaf om in den IJsel, even boven Deventer, te gaan baden, en dit ook deed, niet- tegenstaande beiden het hem verboden omdat hij niet zwemmen kon, is voor hun oogen verdronken. Zijn lijk is een paar uren daarna opgevischt. Eenigen tijd geleden is de heer C., zoon van een hoofdofficier van het O.-l. leger, in het noorden van ons land tot burgemeester benoemd na 140 malen gesolliciteerd te hebben ^Volharding bekrooud", zegt de /Tel." Door een veehandelaar te Leeuwwarden zijn in Eriesland voor Spanje 70 kalfkoeieu opgekocht, door elkaar tegen f 285. Zondagmiddag reed de heer C. op een motor- rijwiel nabij Zeist, toen een 16jarige jongen een stuk hout tusschen bet achterwiel stak waardoor de berijder viel en zeer ernstig gewond werd. Men schrijft uit Ommen De gespannen verhouding tusschen deingezetenen en polderwerkers waardoor de politie met zes man versterkt was, heeft tot heden geen aanleiding tot ongeregeldheden gegeven. De politieversterking is gisteren dan ook weer vertrokken. Nadat Zondag in de R. K. kerk alhier, op aan- sporing van den pastoor en onder groote deelneming, eene kruisweg-oefening werd gehouden tot boete voor de misdaad die in de afgeloopen week werd gepleegd, had Maandagmorgen om negen ure eene plechtig gezongen lijkdienst plaats voor den ver- slagen marechaussee Arnoldus Hoekstra. Bij die droeve en iudrukwekkende plechtigheid waren tegen woordig o. a. de burgemeester van Stad en Ambt- Omrnen, de wachtmeester der marechaussee, eenige leden van den gemeenteraad, van het kerk- en armbestuur, enz. Op verzoek van den directeur der cellulaire gevangenis te Amsterdam, nam eene firma te Edam in haar dienst zekeren T. R., iemand die zich gedurende zijn straftijd goed had gedragen. Nog slechts enkele dagen echter in dienst zijnde, wist hij iemand in Edam voor f 40 op te lichten. Daarop vertrok bij met de noorderzon. Het is der Edamsche politie, bij onderzoek gebleken, dat hij ook te Amsterdam iemand op- lichtte, en vroeger, onder het voorgeven van zeeofficier te zijn, reeds oneerlijkheid pleegde. Een rechercheur uit Edam tracht T. R. op te sporen zijne familie vermoedt dat hij te Rotter dam verblijf houdt. Een weduwe woonde met haar dochtertje bij haar moeder te Steenwijkerwold in. Toen deze laatste, na met het kleine kind eenige oogenblikken uit te zijn geweest, weer terugkwam, vond zij haar dochter met afgesneden hals, badende in haar bloed. Wat er gebeurd is, weet men nog niet. De bediende van een bloemist onder Heemstede, is, met medeneming van 400 mark, er van doorgegaan. Uit Amsterdam meldde hij aan zijne vrouw, dat hij niet terugkwam. Te Dordrecht kwam zich Maandag een 57jarig werkman aan een afgebroken wordend huis aanmelden om steenen te mogen bikken. Terwijl hij beneden stond te wachten, kreeg hij een hoofdbalk met bok op het hoofd. Kort na zijn overbrenging in het ziekenhuis overleed de ongelukkige aan de gevolgen. Te Amsterdam hebben twee brutale inbraken plaats gehad in huizen waaruit de families tijdelijk buiten waren. In beide gevallen is het gansche huis doorzocht en veel zilverwerk gestolen. Dat de dieveu op hun gemak gewerkt hebben blijkt hieruit dat men door het gansche perceel sporen van kaarsvet en afgebrande lucifers vond. Een scheepsbouwmeester te Vlaardingen be- merkte sinds geruimen tijd dat hij Zaterdags telkens een klein bedrag aan geld te weinig in kas had, zonder de oorzaak hiervan te kunnen opsporen. Aan diefstal denkende, liet hij iemand post vatten op den zolder boven het kantoor, vanwaar hij door een gaatje het geheele kantoor jon overzieu. A1 spoedig kwam een der knechts van de scheepstimmerwerf, opende met een sleutel de kast waarin het geld geborgen was, nam daaruit vijf rijksdaalders en verliet daarop het lokaal. Terstond werd de politie gewaarschuwd, die den dief in verhoor nam en hem tot bekeutenis wist te brengen. In de vorige week verkocht iemand te Landsmeer aan een veehouder te Purmerland twee koeien, waarvan de eene een kalf zoogde. In Purmerland werden moeder en dochter gescheiden maar de moeder wist des nachts aan haar nieuwen eigenaar te ontsnappen en sloeg den terugweg naar Landsmeer in, een weg van een goed uur gaans en waar langs zich vele bruggen en hekken bevinden, wat haar echter niet belette, het landhek van haar vroegeren meester terug te vindeu, waarvoor ze leeiend bleef staan. Een eigenaardige diefstal heeft te Rijssen dezer dagen plaats gahad. De fabrieksarbeider J. P. had een partijtje rogge op stam gekocht toen hij op het land kwam om het gewas binnen te halen, bleek men hem reeds voor te zijn geweest, alles was verdwenen. Er werd aangifte gedaan bij de politie, die de zaak ging onderzoeken. Ver- moedelijk is de dief benauwd geworden, althans Dinsdagmorgen was de rogge, op een bos na weer op het land. Zondagavond kregen te Princenhage zekere W. d. R. en A. S. twist over een hondje. S. was intusschen al aan zijn huis gekomen, liep zijn erf op en kwam in woede terug met een schop in de hand. Daarmede sloeg hij met den scherpen kant met alle kracht op het hoofd van De R. tengevolge waarvan De R. bewusteloos ueerviel met een groote wond aan het hoofd, waaruit hij hevig bloedde. De officier van justitie, Mr. baron Spijert van Woerden, toevallig ter plaatse aanwezig, stelde terstond een onderzoek in. De dader is gearresteerd. De sergant bij het Indische leger D. Yalkier, geboortig van Wolfertsdijk, en die onla^gs in een gevecht met een Atjeher gewond werd, heeft thans aan zijne ouders bericht doen toekomen, dat hij in Atjeh zich met eenige manschappen op patrouille bevindende, op het onverwachtst door een Atjeher werd aangevallen, die hem een steekwapen in de den buik wilde stooten. V. wist dit, door spoedig uit- wijken te voorkomen, doch bekwam toch eene wonden aan de linkerhand. Daarop geraakte hij met den Atjeher in een verwoed tweegevecht. Intusschen snelden zijne onderhoorigen toe om hem te ont- zetten en zijn aanvaller onschadelijk te maken, doch een hunner bracht daarbij ongelukkig Valkier een klewanghouw toe in de rechterhand, tenge volge waarvan de commandant geen zijner handen kon gebruiken. De toestand van V., die te Kota- radja in het militair hospitaal wordt verpleegd, was bij afzending van het bericht, vrij wel. Aan de scheepsbouwwerf der firma Joh. Kievits en Van Reede Czn., te Papendrecht, werkt een groot aantal Dordtsche werklieden. Aangezien het van den Papendrechtschen Veerdam tot aan de fabriek een klein half uur loopen is, komen de meesten dezer werklieden in een roeiboot naar en van de fabriek varen. Zij behoeven dan niet het eind te loopen, ook niet op de veerboot te wachten en zijn nog enkele oogenblikken vroeger in Dordt. Krijgen zij bij de op of afvaart de gelegenheid, achter een stoomboot of gesleept wordend schip te kunnen hangen, dan wordt dat als een buitenkansje beschouwd en alles wordt gedaan om schip of boot te kunnen pakken. Zoo was het ook Maandagavond. Ongeveer halfacht voer in de Noord, ter hoogte van het Papendrechtsche stoomgemaal, een roeiboot waarin 12 werklieden van genoemde fabriek had- den plaatsgenomen. Daar er van Rotterdam een stocmboot naderde, twee schepen achter zich slee- pend, wilde men in de boot het laatste schip aan- klampen. Of men dit niet handig genoeg heeft gedaan, of misschien de boot overbemand was, dit is zeker, dat er water binnenkwam. Op het gezicht hiervan weken alle inzittenden naar den tegenovergestelden kant. Daardoor kan- telde de boot en vielen alien te water. Enkelen klemden zich aan de omgeslagen boot, ar.deren wisten zwemmende de Papendrechtschen dijk te bereiken, zoodat in het geheel 9 persouen zich konden redden. Er werden echter nog drie vermist, maar wien men ook vroeg, niemand had ze gezien, zoodat men weldra tot de treurige veronderstelling moest komen, dat zij verdronken waren. Spoedig was men op de plaats des onheils bezig met dreggen, aanvankelijk echter zonder succes. Eerst Dinsdagnacht half drie werd het eerste lijk boven gehaald. Het was dat van den 14jarigen J. van Son, wonende aan den Groeneudijk. Deze jongeling werd door zijn vader en zijn broergevischt. De beide anderen vermisten zijn H. Hurkmaus, 27 jaar, en W. Kraus, 14 jaar. Wel doen allerlei verhalen de ronde als zou Hurkmans Dinsdagnacht hebben gewerkt, of op een stoomboot zijn gesprongen en mee doorgevaren, maar met bijna volkomen zekerheid kan worden aangenomen, dat ook hij zijn dood in het water vond, daar zijn ouders tot nu toe niets van hem vernamen. Zoodra men te Dordrecht de tijding van het on geluk kreeg, snelden een aantal moeders, wier zoons op de fabriek werken en waaronder ook de moeder van den verdronken Van Son, naar het 1 apendrechtsche veer, teneinde in angstige spanning den terugkeer af te wachten van hen, die bij het ongeval tegenwoordig waren geweest. Zag een van haar haar zoon op de veerboot, dan volgde een wederzien waarbij ieder moeite had zich goed te houden. Een verwoede vechtpartij is Maandagmiddag op de Boschstraat te Maastricht, juist nabij de fabriek »de Sphinx", geleverd tusschen eenige werklieden. Een der vechtenden heeft zijn daden met den dood moeten bekoopen. Lit dit verhaal, zooals dat door betrouwbare ooggetuigen aan de L. K." werd gegeven, zou men moeten opmaken, dat hier een oude wrok de drijfveer was tot den twist, die tot zulke ernstige handtastelijkheden aanleiding gaf. 'tWas omstreeks half twee dien middag dat zekere Engelen, van beroep leurder, wonende Bosscherveld, op genoemde straat werd aangespro- ken door Poelman, een sjouwer, die zich in gezel- schag be vond van nog vier collega's. Een woordenwisseling ontstond, kort doch heftig en weldra vielen er slagen. Tot dan had men de twee aan hun lot overgelaten. Toen echter wilde Bekkers, een van Poelmans gezelschap, tusschenbeide tredeu om hen te scheiden. De inmenging, hoe goed bedoeld wellicht, zou hem noodlottig worden. Frederiks, een toeschouwer, volgde zijn voorbeeld en wierp zich, op 't gezicht der vechtenden, waar- schijnlijk in overprikkelenden toestand gebracht, op den vechtenden klomp. t W as Bekkers, die op een gegeven oogenblik getrotlen in de hartstreek, tegen den muur van ,/de Sphinx" neerplofte. Uit een groote wonde gulpte het bloed. Toch had hij nog de kracht zich op te richten en zich tot naar den overkant te sleepen, waar hij op een zandhoop neerzeeg. Toen ontfermden de omstanders zich over hem. Voorzichtig werd hij opgenomen en in hetgebouw van ,/de Sphinx" overgebracht. Brouwers, de portier dezer fabriek, verleende hem de eerste hulp en aan hem is het voor een deel te danken, dat de dood niet intrad, voordat een ijlings geroepen priester het slachtoffer van dit woest geweld, de laatste genademiddelen der H. Kerk kon toedienen. Dr. Indemans, die eveneens onmiddellijk was toegesneld, constateerde na weinige oogenblikken den dood. Bekkers is een ongehuwd jonkman, de zoon echter van een weduwe, voor wie hij natuurlijk een grooten steun was in't dagelijksch onderhoud. Hij is werkzaam op de tegelfabriek der firma Regout en woont in het quartier Emilie 24. Van Engelen is vrij ernstig gewond geworden, hoe en door wien is vooralsnog onbekend. Toch heeft de geneesheer zijn opnemeu in Cal- varienberg noodzakelijk geacht en is hij derwaarts overgebracht. Frederiks, bijgenaamd //de linksche", wonende in Jekkerstraat, is onmiddellijk op de vlucht geslagen in de richting van Smeermaes. De politie heeft zich aanstonds per fiets op weg begeven om hem te vatten, doch hij is haar met een grooten voor- sprong vooruit. Het is, naar nader blijkt, Frederiks gelukt de Belgische grenzen te bereiken; voordat de politie hem heeft gevat. Hij bevindt zich nu te Lanaeken. Deze daaromtrent zekerheid bekomen hebbende, is toen onverrichter zake teruggekomen. Natuurlijk zal direct zijn uitlevering aan de Belgische regeering worden aangevraagd. De bewoDers der Boschstraat zijn door het ge- beurde zeer ontroerd. Groepjes menschen schuilen te zamen en de politie is nog surveilleerende. Omtrent Frederiks vernemen we nog dat hij eerst kortelings uit de gevangenis ontslagen is, waarin hij anderhalf jaar vertoefd heeft ter zake van zware mishandeling, zekeren Lejeune aangedaan. De man is ongehuwd. Een andere leziug omtrent de oorzaak van den twist is het volgende: Frederiks had Zondagavond reeds met Van Engelen ruzie gehad en wachtte hem nu Maandagmiddag op de Boschstraat, hoek Grachtstraat op, waar hij hem onverhoeds aanviel en vermoedelijk met een ponjaard verwonde aan hoofd, schouder en borst. Bekkers, een vriend van Van Engelen, werd door dezen ter hulp geroepen. Daaraan willende gevolg geven, liep deze op Frederiks toe, die hem toen de ponjaard in de voile borst plonste, met het bovenomschreven gevolg. Tot den Hoek Bassin heeft hij zich weten voort te slepeu, waar hij uitgeput door een ontzettend bloedverlies bewusteloos neerzeeg. Nog uader wordt bericht Een detachement bereden marechaussee is ver trokken naar Borgharen, om daar den omtrek te doorzoekeu. Men vermoedt namelijk dat Frederiks de Maas overgestoken en zoo weer op Nederlandsch grond- gebied is terecht gekomen. Van Engelen heeft na in Calvarienberg verbonden te zijn geworden, dit gesticht verlaten. Te half vijf werd de dader gevat. Onder een ontzettenden toeloop van menschen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 2