A1 g 8 a e e a Nieuws* ©a Advsrteatieblad TOO? Zeeuwsch-Ylaaadsroa. PUB Lie A TIE.- ^TunTiET o n. No. 4264. Donderdag 14 Augustus 1902. 42e Jaargang. 0NSCHULD1G VER00RDEELD. Binnenland. ABONNEMENT: Voor Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ZUID'AFRiKA. ENGELAND. DUITSCHLAND. TER NEUZEN, 13 Augustus 1902. TEK SEV2EISCHE (MEANT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich b(j alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVE1TIKT (E»: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfdo advertenti* wordt tie p^gs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Hit bind yeri.kynt flaandag-, Woeaidag- en trljil**an!n(l, nltnezonderd op t'eentiliigen, bij de Firms X". M. VII DI lAinil tm Ter Wewwsw. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN Gezien eene kennisgeving van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie brengen ter kennis van de tuinbouwende bevolking in deze gemeente, dat de Rijkstuinbouwleeraar J. P. M. CAMMAN. met ingang van 1 September a. s. werkzaam zal zijn binnen de provincien Noord-Brabant en Zeeland, ter standplaats Teteringen. Ter Nenzen, den 11 Augustas 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL. Bnrgemeester. J. L. OOSTERHOPF, Secretaris. De ,/Times'' verneerat uit Johannesburg, dat het comite voor den ontworpen politieken bond een volksvergadering belegd heeft tegen den 16 Augustus, om tot oprichting van deu Bond over te gaan, overeenkomstig een program dat in 5000 exemplaren in het Hollatidsch en het Engelsch over den gekeeleu Baud verspreid is. De op- stellers betoogen in dat manifest dat de blanken in Transvaal, onverschillig van welke nationaliteit, behooren saam te werken in hun gemeenschappelijk belang zij worden daarom uitgenoodigd, tet het lidmaatscbap van den Bond toe te treden. De correspondent van de //Times" bestrijdt deze voorbarige propaganda, er bijvoegend dat eenige voorname Boeren reeds geweigerd hebben toe te treden. De //Daily Mail" verzekert dat de regeering en het legerbestuur tegen Zaterdag te Portsmouth een glansrijk onthaal bereiden aan D» la Rey, Botha en De Wet. Op een stoomschip van de marine zijn plaatsen beschikbaar gesteld om de drie generaals de vlootschouwing te laten bij- woneu. De Koning zou Zondag het drietal ont- vangen op zijn jacht. De //Daily Mail" meldt echter o»k, dat de Boeren-leiders in Nederland al het mogelijke zullen doen om die ontvangst te beletten, en dat zij zullen trachten, Botba, De la Rey en De Wet met een eigeu stoomschip, dat Vrijdag te Southampton zou aankomen, af te halen en rechtstreeks naar Nederland te brengen, zonder hen den Britschen grond te laten betreden. De Engelsche Koning doorstond de inspanning van de kroning uitstekend en gevoelde weinig ver- moeidheid. Z. M. bracht een goeden nachtdoor. De algemeene toestand is in alle opzichten be- vredigend. Er zullen geen bulletins meer uitgegeveu worden. U) De brief, dien gij dezen middag geschreven hebt aan prins Lavisine, bt vatte bedreigingen, en de prins heeft gemeend er melding van te moeten maken aan den commissaris van politie, die u verlangt te zien. Komaan, waarde heer, besluit nu maar mij te volgen. Ik ben hoofdinspecteur van politie. Ziehier, daar hebt ge mijn kaartje. Gnede hemelwas alles wat Berard kon nitbrengen. Daarop naar Corbin toegaande, ging bij voert Maar ik heb hem niet bedreigl. Integendeel ik zeide juistik dreig niet meer. Ge hebt hem dus vroeger gedreigd. Hij wil niet, dat 't opnieuw begint. Ik verzoek u vriendelijk, den commissaris niet te laten wachteu. Hij is zeer ongeduldig. Zet uw hoed op, trek uw overjas aan en ga mede. Berard, terneergeslagen, geheel in de war, miste de kracht om zich te verdedigen of weerstand te bieden. 't Is goed. 't Is goed, zeide hij eindelijk. Ik kom. Maar spreek niet zoo luid, ik smeek u maak niet het minste leven, ter wille mijuer dochter. Zij moet 't niet weten. Zij zal er niet het minste van vermoeden. Als voorzichtig man, die aan alles denkt, maakte hij gebruik vau het oogenblik, dat Berard zijn hoed zocht, om een tang te nemen, en uit den haard het papier te verwijderen, dat wel geschroeid maar nog niet in brand geraakt was. De Koning en de Koningin hebben, vergezeld door de overige ledeq van het vorstelijk huis eu door eenige vorstelijke gasten, op Buckingham Palace gister-morgen de godsdienstoefening bijge- woond in de koninklijke kapel van het paleis van St.-James. Zij werden door de menigte langs den weg levendig toegejuicht. In een schrijven aan den Minister-President Balfour heeft de Koning Osborne House, met uitzondering van de particuliere vertrekken van wijlen Koningin Victoria, aan bet volk aange- boden." De Koning spreekt den wensch uit, dat het voormalige paleis zal bestemd worden voor nationale doeleinden en als herstellingsoord voor officieren van leger en vloot, wier gezondheid in den dienst van het land heeft geleden. Naar de //Truth" weet mee te deelen zullen de Koning eu de Koningin begin van de volgende week naar Cowes terugkeeren en aan boord blijven van het jacht //Victoria and Albert" tot den 19" of 20" van deze maand. Hierna zullen zij waar- schijnlijk naar Balmoral gaan. De Koning zal zijn volkomen genezing zoeken in de Schotsche Hooglanden en daarna een zeereis maken van Aberdeen naar Kopenhagen. De Koningin is van plan, eenigen tijd te vertoeven in den familiekring van Koning Christiaan op het kasteel Fredensborg. Na den terugkeer, in bet begin van October, zal de Koning of naar Windsor of naar Sandring- ham gaan. De //Kolnische Ztg." publiceert een ofhcieQze mededeeling uit Berlijn, dat te Reval geen enkele definitieve politieke regeling is gesloten. In den loop van hun gesprekken hebben de beide Keizers en hun Ministers het vaste voor- nemen te kennen gegeven, om de macht van de beideu rijken te doen dienen voor de vreedzame ontwikkeling van de twea landen. Op 't oogenblik is er geen enkele hinderpaal tegen de verwezenlijking van dit verlangen. Hit algemeen politiek oogpunt, zegt het be- richt, is het een belangrijk resultaat, dat niets meer het bestaan van vriendschappelijke Inter nationale betrekkingen tusschen de verschillende mogendheden, of zij behooren tot het Drievoudig, dan wel tot het Tweevoudig Verbond, in den weg staat. De tarief-commissie van den Rijksdag is gereed gekomen met de eerste lezing van het geheele ontwerp voor het toltarief. De commissie ver- wierp het voorstel van de sociaal-democraten om Ik ben gereed, zeide Berard, na even ge- luisterd te hebben aan de kamerdeur zijner dochter. Wees zoo goed voor te gaan, zeide Corbin. Berard gehoorzaamde, sloot de deur van het vertrek, nam den sleutel en ging de trap af. De inspecteur volgde hem met de handen in de zakken, met een tevreden gezicht in zijn baard mompelend de overreding, altijd maar de over- reding, dat is de kuust. Vrij wat beter dan de handboeien. Voor de deur vond Corbin den brigadier van politie, die hem met een rijtuig wachtte. Een paar minuten waren voldoende om hem te brengen voor het hotel Lavisine. Wat heeft al die drukte te beduiden vroeg Berard, in He hoogste verbazing in de anders zoo stille straat een opeeugepakte menigte te vinden, welke met moeite door de talrijke politie in bedwang gehouden werd. Waarschiinlijk een schoorsteenbrandje, ant- woordde Corbin. De Parijzenaars zijn zoo nieuws- gierig. In het voorhuis van het hotel vertrouwde hij den gevangene toe aan een paar agenten, en daarop ging hij persoonlijk naar den commissaris van politie, om hem rekenschap te gerea van zijn zending. Ik geloof, zeide hij, na zijn verhaal velein- digd te hebben, dat dit heerschap heel wat last zal bezorgen aan de heeren rechters. 't Is een slimme vos. Hij is zenuwachtig, opgewonden en men denkt elk oogenblik dat hij zich zal verpraten, maar daartoe is hij te voorzichtig. 't Is goed. Laat hem thaus brengen in het kleiue vertrek, naast deze kamer eu roep al een nieuwen slotpost in het ontwerp op te nemen, 1 epalende dat van ridderordeu een invoerrecht van ten minste f 600 zon geheven worden. Gisteren is begonnen de beraadslaging over de voorstellen betreffende het gebrnik dat van de meerdere opbrengst van het nieuwe tarief zal worden gemaakt. De nagedachtenis van Lucas Meijer. De brief van rouwbeklag van President Kruger aan mevr. Meijer luidt aldus z/Waarde Mevrouw Meijer. In somtnige nieuwsbladen komt een bericht voor, volgens hetwelk ik tegen wijlen uw echt- genoot woorden zou hebben gebezigd in verband met zekere door hem aangenomen beleefdheden gedurende zijn verblijf in Engeland. Ik kan ver- klareu, dat ik wijlen uw echtgenoot geen enkel woord met betrekking tot deze aangelegenheid heb toegevoegd, en ik stel er prijs op, zulks nu te zeggen, omdat het mij voorkomt dat deze mijne verzekering u onder de treurige nmstandigheden, waarin gij thans verkeert, welkom zou kunnen zijn." Bij dezen officifielen brief voegde de President een tweeden, van meer vertrouwelijken aard, die nog duidelijker doet uitkomen, dat er van bedeeld verhaal niets waar is. Hij luidt z/Het woord is hier in vervulling gegaan Er is slechts een schrede tusschen mij en den dood. Pas heeft hij zijn voeten op het gastvrije groud- gebied van Europa's vasteland gedrukt, of de Engel des Doods klopt aan bij uw deur en eischt uw echtgenoot op in de kracht van zijn leven. Waarlijk, duister zijn dikwijls des Heeren wegen. Hij geeft en neemt weer tot zich naar zijn almachtig welbehagen en geeft geen rekenschap van zijn dadeu. Zwaar valt het u wellicht in dezen te zeggen De Heer heeft gegeven, de Heer heaft genomen, de naam des Heeren zij geloofd. En toch ligt in zulk een berusting uw troost, kracht en heil. Ik heb deze woorden in de laatste tijden tot de mijne gemaakt en zij zijn mij tot troost en versterking geweest in al mijn lijden. Niet de mensch is het, maar de Heer die spreekt, als onze adem wordt weggenomen, en Hij alleen kan rust geven voor het diep verslagen hart. Dien troost bid ik u en de uwen toe in deze ure van diepen rouw. Ik denk met weemoed aan de gewichtige diensten, door uw echtgenoot aan zijn volk en land bewezen. Zij zullen niet worden vergeten de getuigen, die reeds gehoord zijn. Wij zullen hen in zijn tegenwoordigheid brengen. Ik heb hun last gegeveu zich te verwijderen. Gij zult hen gemakkeiijk vinden. Gevolgd door zijn secretaris, ging hij naar het kamertje grenzende aan het werkvertrek van den prins en ondervroeg den verdachte. Ge hebt den prins gedreigd, zeide hij, wat was de reden daartoe P Omdat ik arm en ongelnkkig was, antwoordde Berard, en hij zich onverbiddelijk toonde. Maar zooals ik reeds opgemerkt heb, bevatte mijn brief van heden geen enkele bedreiging. Wacht eens even, ziehier den brief, hij eindigt met de woorden //Ik zal tot een uiterste komen." Wat bedoelt ge daarmede Ik weet 't niet. Ik schreef 't maar in het wilde weg. Ik dacht zeker aan zelfmoord. Aan zelfmoord? Hebt ge niet een dochter Ja, mijnheer. Gij spreekt van haar in uw brief en beweert haar te lief te hebben. Dat is ook zoo. Ik heb haar van ganscher harte lief. En gij dacht er aan zelfmoord te plegen Wat zou er dau van haar geworden zijn? Zij zou met mij gestorven zijn. De commissaris keek hem aan en zeide Gij schijnt op het oogenblik zeer opgewonden te zijn. Daartoe is niet de minste reden, zou ik meeneu. Zeker wel antwoordde Berard, wiens opge- wondenheid toeuam. Gij zegt, dat er Diet de minste reden toe is, voor mij echter is die er wel. Hoe zou ik mijn kalrnte kunnen bewaren, mijn noch doorons hier, noch in hetdierbaarZuiH-Afrika. Ons leven is kort van duur, vergaukelijk als een bloem des velds. De tijd komt, Hat gij en wij vergaderd zullen worden tot de asc'n onzer vaderen. Mogen wij uw echtvriend daar ont- moeten, waar de dood niet meer heerscht, waar geen rouw meer binnentreedt, waar het gejuich weerkliukt van Gods troon voor hen, Hie den goeden strijd gestreden hebben en tot wie het woord is gesproken Over weinig zijt gij getrouw geweest, over veel zal ik u zetten." Als Lucas Meijer een uitnoodiging van Chamber lain aangenomen heeft, dan was het alleen in.de hoop, iets voor de Boeren te kunnen doen. Hij deed o. a. een goed woord voor dr. Krause, die nog altijd in den kerker zucht; maar de Minister antwoordde, dat hij aan een beslissing der recht- bank niets doen kon. Verder werd over den terugkeer der bannelingen gesprokenmaar dit ging ook niet, want eerst moesteu alle krijgs- gevangenen worden teruggebracht, omdat zij het zooveel slechter hadden dan zij, die in Europa op het verlof tot terugkeeren wachten. Bij Kon. besluit zijn benoemd in het bestuur van het waterschap Loven- en Willemskerke tot dijkgraaf de heer A. Franse Cz. en tot gezworene de heer M. de Regt, beiden te Hoek tot gezworene van den Yan Alsteinpolder de heer A. Staal te Graauw in het bestuur van den Clarapolder tot dijk graaf de heer E. Ceulenaere te Philippine en tot gezworene de heer V. Verrosste te IJzendijke tot gezworene van den Van Lijndenpolder de heer J. de Feijter Jz. te Stoppeldijk tot gezworene van den Nieuw-Othenepolder de heer C. P. Butler te Ter Neuzen tot dijkgraaf van deu Paulinapolder de heer J. L. I. de Bats te Biervliet tot voorzitter van het bestuur van het waterschap der Sluis aan de Wielingen de heer J. F. Henne- quin te Sluis. Op de voordracht voor onder wij zer aan de openbare school te Millingen komt als uommer een voor de heer Th. Willems te Graauw. Koewacht. Verleden Maandag werd te Gent de prijsvlucht van duiven op Rome gesloten. Van de 2835 duiven, den 15 Juli te Rome opgelaten, waren slechts 218 teruggekeerd, zoodat ruim 2600 duiven na een kleine maand nog niet op haar hok zijn aangekomen. Daar er 300 snelheidsprijzen te winnen wareD, kunnen 82 prijzen niet worden toegekend. Deze zullen thans onder de prijswinnende duiven verloot worden. verontwaardiging onderdrukken Deze man if millioenen rijk. Hij weet niet wat hij doen moet met zijn fortuin, hij woont in een paleis, en ik, een arme drommel, een werkezel, een goede kerel in deu grond der zaak, dat verzeker ik u, mijaheer, al ben ik soms ook wat prikkelbaar, hetgeen nog erger is geworden, omdat ik veel geleden heb, ik smeek hem mij in vrede te laten leven. Nog slechts een korten tijd wenschte ik te wonen in het huisje dat hij mij verhuurd heeft. Ik bad hem mijne laatste meubelen, alle herinneringen aan een voorheen gelukkig leven, niet te verkoopen, de stoelen, de rustbauk, waar mijn arme vrouw op lag, gedurende de lange ziekte, welke haar ten slotte ten grave sleepte. Maar dat hielp niets, hij weigert en beveelt den deurwaarder, om alles te verkoopen en mij weg te jagen En dat is nog niet alles, dat is hem niet voldoende. Omdat ik mij in mijn brief, die geschreven werd in koorts- achtige opgewondenbeid, een uitdrnkking heb laten ontsnappen, zonder eenige beteekenis, want ge hebt gelijk, mijnheer de commissaris, men pleegt geen zelfmoord als men een dochter heeft, men zegt het, men schrijft het, maar doet het niet wslnu, om die ongelukkige uitdrukking, waarvan hij de beteekenis verdraait, want hij is't niet, dieu ik bedreig, ik bedreig mijzelf, laat hij u roepen, klaagt hij mij aan, laat hij mij voor u brengen. Welnu, mijnheer, dat is een laaghartige streek, een onwaardige haudeling. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1