Gemengde berichteri. TER NEUZEN, 11 Augustus 1902. In Prov. blad n°. 48 maakt de Commissaris der Koningiu in Ze,eland bekend 1°. dat de opening der jacht op klein wild is bepaald als volgt a. in den Damespolder en in den Anna Maria- polder, op 30 Augustus 1902, met zonsopgang, met uitzondering van de jacht op hazen en fazanten, welke op 27 September d. a. v., met zonsopgang, wordt geopeud b. in het overige deel der proviucie, op 1 September 1902, met zonsopgang, met uitzondering van dc jacht op hazen en fazanten, welke op 1 October 1902, met zonsopgang, word geopend 2°. dat voor de geheele provincie de korte jacht zal geoorloofd zijn dagelijks en de lange jacht op Maandag, Woensdag en Zaterdag van iedere week, alsmede op de vier dagen, voorafgaande aan de sluiting der jacht, alles met uitzondering van de Zondagen. Naar men verneemt, bestaat er plan, om de bureau's voor statistiek, die thaus als afdeelingen aan de provinciale griffieen bestaan, doch, wegeus de vele andere zaken, die er worden behaudeld, reeds voorlang hun karakter hebben verloren, op te heflVn en afzonderlijke bureau's voor statistiek op te richten, met een geheel zelfstandig karakter. lu de Luthersche kerk te Rotterdam had Zondagmorgen een bijzondere plechtigheid plaats. Dien dag was het juist 40 jaar geleden, dat Ds. Christiaan Plaat in zijn dienstwerk aldaar beves- tigd werd na te voren gewerkt te hebben in de gemeenten Amsterdam, Deventer, Stadskanaal en Harlingen De 73jarige predikaut trad dien morgen nog op voor zijne gemeente met jengdigen ijver en sprak naar aanleiding vau Psalm 71 17 en 18. Na den zegen werd hem een toepasselijk vers toegezongen, nl. het 2de vers van gezang 170. President Paul Kruger schonk aan het Zuid- Afrikaansch museum te Dordrecht in bruikleen een hem dezer dagen te Utrecht aangeboden eere- sabel, geschenk van de oud-strijders van 1864'66 en 1870'71 uit Solingen. Het gevest vau dit mooie, werkstuk bevat het wapen der Zuid-Afri- kaansche Republiek. De sabel reive geeft afbeeldingen te zien van een wapensmid die voor zijn smidse bezig is en van het wapen der Zuid-Afrikaansche Republiek. Tusschen beide figuren in leest men: ,/Dem hochverehrten Piiisidenten von Transvaal Paul Kruger Gewidmet von den Kriegern der Peldziige 18641866, 18701871 des Kreises und der WafFeustadt Solingen »Deutschland". Het museum blijft zich in een zeer druk bezoek verheugeu. De consnl-generaal der Nederlanden te Kaapstad bericht, dat 't onraadzaam is, zich naar Zuid-Afrika te begeven, zonder van ruime geld- middeleu voorzien te zijn, of van te voren van eene betrekking te zijn verzekerd. Men ziet hieruit wat men denken moet van brieven, als er nog onlangs in de bladen circu- leerden, van reizigers, die een dag in Kaapstad waren en al dadelijk een allerguustigst oordeel over den toestand klaar hadden. Een der bezigheden, die op de hoofdkan- toren het meeste werk vau heeren telegraflsten vordert, is het overseinen naar de bestemming van telegrammen ontvangen van kleine kantoreu, die geen directe draadverbinding hebben met andere binnenlandsche en buitenlandsche kantoren. Nu heeft men in deze week aan het kantoor te Am sterdam een tafel als bij de telefoonencentralen in gebruik genomen, die dienen moet om den kleiueren kantoren toch direct verbinding te geven met de andere kautoren, waardoor het tijd- roovende overseinen met den nasleep van admiui- stratieven aard wegvalt en de telegrammen zuiver- der zullen overkomen, daar nu het oorspronkelijke bericht op het kantoor van bestemming aankomt. J. 1. Vrijdagmorgen ging een der brandmeesters alhier naar zijne werkzaamheden en ontdekte even buiten deze gemeente in eene der vele keeten, die geplaatst zijn voor verschillende werkzaam heden bij bet aanleggen der nieuwe sluiswerken, een begin van braud. Door zijn spoedig en fliuk optreden, geholpen door eenige aldaar werkzame arbeiders, was men den braud, welke een dreigend aanzien vertoonde, spoedig meester en werden grootere onheileu voorkomen. Blijkeus een bericht in de Leeuwarder Courant behaalde onze stadgenoote mej. K. J. II. Eijke, den 2eri prijs, zilveren medaille, bij het te Buiten- post (prov. Priesland) gehouden bloemen-corso voor rijwielen. Op een werf te Lekkerkerk is de kiel gelegd voor een klipperschip voor rekening van den heer L. van Eck te Ter Neuzen, welk schip is bestemd voor de kust- en strandvaart. Bij het te 's Gravenhage gehouden examen voor de, acte Pransch, lager onderwijs, slaaarden o. m. de heeren L. B. A. Rolff te Axel en P. F. Plasschaert te Hoofdplaat. J,]. Zaterdag werd te Hulst in het hotel Brandt door het bctuur van den Stoppeldijk- polder aanbesteed het bekeien van wegen in dien polder en in den Catharinapolder in twee perceelen, respectievelijk laDg 3991 M. en 290 M., met het onderhoud tot 31 December 1902. De uitslag dezer aaobesteding was als volgt 1® perceel, raining 32805ingekomen 10 biljetten als I. Douw, Zierikzee, f 82600W. A. Adri- aansens P. Az., Hontenisse, 82340F. de Meijer, Gent, 31990 W. Dekker, Yeere, 31777 Y. Willems, Selzaete, f 81060E. P. Staal, St. Jansteen en A. de Waal, Hontenisse, f 30474 J. F. AdriaansensPolfliet, Walsoorden enK.de Vos, Ter Neuzen, f 29233 Jan Jansen, Ter Neuzen, 27870 A. F. Rottier, St. JaBsteen, f 27800 A. Thelens, Ter Neuzen, f 27228 Gegund. 2® perceel, raming 2385; ingekomen 9 biljetten als W. Adriaansens P. Az., Hontenisse, f 2540 I. Douw, Zierikzee, f 2400 A. F. Rottier, St. Jansteen, f 2382A. Tholens, Ter Neuzen, 2335, E. Staal, St. Jansteen en A. de Waal, Hontenisse, f 2290 V. Willems, Selzaete, 2225 W. Dekker, Veere, 2222J. F. Adriaansens Polfliet, Walsoorden en K. de Vos, Ter Neuzen, 2093Jan Jansen, Ter Neuzen, f 1987. Gunning aangehouden. Nog kwam in een biljet voer beide perceelen samen van A. Hageman, Amsterdam, f 36300. De leerlingen van den landbouwcursus te Steenbergen, hebben, vergezeld van de onderwijsers, een studiereis gemaakt naar den bekenden Koningin- Emmapolder. Te Walsoorden stonden eenige rijtuigen gereed, die de jongelui naar den polder voerden. De heer Hombach, eigenaar van den polder was te Walsoorden aanwezig, met zijn aulomobiel, om de onderwijzers naar zijn hoeve te brengen. De rijke inrichting, de talrijke machines en vooral de schitterende coliectie paarden wekten de algemeene bewondering. Zaamslag, 9 Augustus. Dezer dagen kwam alhier in de richting naar de kom van het dorp gereden, een onbeladen wagen bespannen met twee paarden, terwijl de geleider onder het rijden de ouvoorzichtigheid had, de hadlap, welke verinoe- delijk van het eene paard trachtte af teschuiven, daarop te trekken, met het gevolg dat hij achter de paarden viel en den wagen hem over de beenen ging, en zich zoo erg bezeerde dat hij bleef liggen, terwijl hij daarna met behulp van anderen Weer op den wagen is gezet en zijn weg vervolgde naar huis. Ofschoon er geen gevaar is, scheen het den daaropvolgenden dag toch noodig genees- kundige hulp in te roepen. Op het oogenblik dat dit met den geleider plaats had, sloegen bovendien de paarden op hoi, doch deze werden in de kom van het dorp tot staan gebracht. Koewacht. Zondag deed het fanfarengezelschap //De Eendracht" een uitstapje naar den Nieuwen Molen om daar een uitvoering te geven. Het jeugdige gezelschap toonde de lessen van zijn wakkeren directeur goed ter harte genomen te hebben. Ieder roemde de vorderingen, die de leden in zoo'n korten tijd gemaakt hadden. Zij speelden Diet alleen verschillende pas-redouble's, maar ook het Nederlandsche en Belgisehe volkslied. Zuiddorpe. De koe, die door de marechaussees van Axel tusschen deze gemeente en Koewacht aangehouden is, was werkelijk van diefstal af- komstig. Zij was door een tweetal personen uit de weide gehaald van de wed. Daelman te West- dorpe. Deze personen, de koe geleidende, ont- meetten op hun weg naar de grenzen boven- bedoelde marechaussees, die de koe aanhielden en de geleiders trachtten te grijpen, hetgeen echter mislukte. De koe is aan de eigenares teruggegeven. Ossenisse. Zondag werd alhier een wielrijders- feest gegeven dat veel volk op de been bracht. Aan de wedstrijden, die bestouden uit vogelpik, eierkoers en ringrijden namen 33 rijders uit deze en omliggeude gemeeuten deel. Bij vogelpik behaalde den eersten prijs J. Kint, alhier, den tweeden prijs F. de Kort te Hontenisse, en den derden prijs P. Waliis alhier. Bij eierkoers werden de prijzen behaald door P. Potter te St. Jansteen, H. Kerckhaert te Stoppeldijk en A. Bogaert te St. Jansteen. De meeste ringen hadden H. Kerckhaert te Stoppeldijk, A. Bogaert te St. Jansteen en P. Kint alhier. Overslag. Zaterdag is hier door de mare chaussees in hechtenis genomen en naar Axel ver- voerd zekere P. S. oud 20 jaar. Hij wordt verdacht zich schuldig gemaakt te hebben aan onzedelijke handelingen met een kind. Walsoorden. Voor de jl. Zaterdag door het bestuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Walsoorden alhier gehouden aanbe- steding voor het doen vau 3 grondboringen in den buitenberm van den zeedijk van dat water schap, was geen enkel biljet in de bus bezorgd. Biervliet, 9 Aug. Heden reed een knecht van den landbouwer Dhuyvetter met een geladen wagen van den akker. Door een te korten draai aan den dam te nemen reed het voer in de sloot, tengevolge waarvan de de knecht eraf tuimelde. Hij brak een arm en ontwrichtte een schouder. Zijn baas vervoerde hem per gerij naar den ge- neeskundige. een van Onder groote belaDgstelling van alle zijden toegpstroomd publiek is Zaterdag te Zwolle van uit de kazerne het slachtoffer van den moord te Ommen, de marechaussee Hoekstra, op militaire wijze plechtig op het R. K. kerkhof ter aarde besteld. Een zestal fraaie kransen, o. a. van den efficier van justitie te Zwollevan den burgemeester van Stad- en Ambt-Ommenvan de bevolking van Ommenvan de manschappen en officieren der derde divisie, dekten de kist. Afgevaardigden van de verschillende districten over de geheele divisie, vertegenwoerdigers der Rijksveldwacht en rijtuigen met familieleden zag men in den somberen stoet, die voorafgegaan werd door de mnziek van het instructiebataljon te Kampen. Diep bewogen vervulde de marechaussee De Lange, die bij den ongelukkige was toen hem het noodlottig schot trof, met nog drie kameraden den treurigen plicht als slippendragers dienst te doen. Op het kerkhof waren nog tegenwoordig Mr. Van Outeren, officier van justitie, Baron Aerssen en Mr. Sichterman van de rechtbank te Zwolle, de diviaie-commandant der marechaussee Wijnaendts en de burgemeester van Ommen, Jhr. Van Nahuvs. Nadat de katholieke eeredienst en militaire plechtigheden vervuld waren, trad de divisie- commandant Wijnaendts naar voren om als chef dezen kranigen marechaussee te huldigen als een glansrijke figuur, gestorven in zijn trouwe plichts- betrachting. Tot de nabestaanden en in het bijzonder tot de verloofde van den doode, wier smart diep aangrijpend was, richtte spreker hartelijke woorden van troost. De luitenant der marechaussees, Van Oort, sloot zich hierbij aan, terwijl de burgemeester van Ommen namens de ingezetenen den doode herdacht als mensch en als politiedienaar, er op wijzende, dat hij in beide qualiteiten bij de bevolking zeer bemind was. Aangedaan keerde de ontzaglijke volksmenigte 8tadwaarts. Heden is de Rotterdamsche kermis begonnen. In de twee comedie's is de feestweek ingeleid met de vertooning van de reis van Suzetti in den Greoten Schouwburg en Rotterdam in rep en roer in Tivoli. Het kermiswenschen heeft Zaterdagnacht reeds een slachtoffer gevorderd. In een danshuis in de Zandstraat kreeg de kolenwerker J. W. de Ju die fcr met zijn vrouw vertoefde een geweldigen por met een mes in zijn linkerarm en de borst, zuodat hij meer dood dan levend naar het gast- huis werd gedragen. De dader, de 20jarige Ten Voorden vluchtte en is door de politie opge- spoord. De Haagsche politie vond dezer dagen in de duinen twee jongens van 14 en 12 jaar, broers, die geheel door sterken drank bedwelmd waren. Het vervoer van den oudste ging met groote moeilijkheden gepaard en deze ging in het post- huis zoo geweldig te keer dat men hem in het cachot aan handen en voeten moest binden. Uit een verward verhaal dat de jongste deed moet worden opgemaakt dat de oudste knaap een flesch met jeuever had gekocht en dat zij die tot den bodem hadden geledigd. Vrijdagavond om 7 uur terwijl de 84jarige wed. Baaijens achter hare woning op het Goirke te Tilburg bezig was met aardappelen te steken, waren eenige kwajongens bezig om haar te plagen met paaltjes, staande achter hare woning, om een waterput omver te rukken. De wed. B. dat ziende ging naar hen toe, gaf een der jongens, zekeren van Bl., 13 jaar oud, een oorveeg, waarop van Bl. zijn rieui nam en daaimee haar een zoo hevigen slag op het hoofd toebracht, dat zij bewusteloos neerzeeg, waarna zij in hare woning werd gedragen. Zaterdagmorgen ten 4 uur is zij tengevolge daar- van overleden. De politie heeft de zaak in onderzoek. Autokarren zijn zeer impopulairmaar men zal erkennen, dat ze't er dan ook vaak naar makeu. Een bewoner van de gemeente Sloten reed met zijn wagentje langs den Haarlemmerweg. Van den kant van Amsterdam kwam met groote snel- heid een autokar aangereden. De man iri't wagentje riep, aangezien zijn paard zeer schich'ig is, tegen den bestuurder dat hij moest stoppen, zwaaide met de armen, schreeuwde, alles te vergeefs het monster bleef in vliegende vaart en reed ket karretje omver. Het paard sloeg op hoi en de man viel op de straatsteenen, gelukkig zonder zich ernstig te bezeeren. Bij Nijmegen is iets dergelijks gebeurd. Daar was 't paard van den slager G., dat op hoi sloeg. G. reed langs den Graafschen weg in zijn tilbury met zijn 64jarigen schoonvader S. stadwaarts. Toen een automobiel in vliegende vaart voarbij snorde, werd het paard schichtig. S. had het voertuig verlaten en trachtte het paard tot staan le brengen, maar slaagde hierin niet, en werd een eind meegesleept, arua hij viel en paard en rijtuig over zijn lichaam gingen. Het paard holde door, tot de tilbury tegen een boom slingerde. De oude S. werd in treurigen toestand be wusteloos opgenomenopneming in het zieken- huis bleek noodig. De bestuurder van de autokar had zich met razende snelheid verwljderd, zonder zich van de zaak iets aan te trekken. T 58Jar,?e Anna v. R., verpleegde in het Nederd. Herv. Armenhuis te Avereest, en inwonende bij de wed. Hoogenberg, een ziekelijke vrouw, met twee kinderen, moet gepoogd hebben die famine door muizentarwe om 't leven te brengen. Naar wordt vermeld, heett zij ongeveer een week geleden het vergif bij den drogist J. J. Ruijf te Avereest gekocht. Vrijdagmiddag had vrouw Hoogenberg aardappelen opgezet om te koken zij had zich daarna verwijderd, en aan Anna gevraagd er zoolang op te willen letten. Deze moet zich de afwezigheid van vrouw Hoogeuberg ten nutte gemaakt hebben om muizentarwe in de pot met aardappelen te doen. Daarna goot zij de aardappelen af. Toen ze klaar waren zeide vrouw Hoogenberg tot haar, dat zij er eens even rnee naar de buurvrouw moest gaan, om te laten zien, wat mooie aardappelen het waren. Zij deed dit, en twee vrouwen namen er elk een aardappel uit, om eens te probeeren, waarop Anna weer terugging. Een der twee vrouwen wilde juist een aardappel in den mond steken, toen zij be- merkte dat er een bijzondere roode kleur aan was, en er nog een korrel muizentarwe aan zat. Zij ging dadelijk vrouw Hoogenberg waarschuwen, die met haar 1 ljarige dochtertje reeds bezig was de pot te onderzoeken, want ook zij had achterdocht opgevat. De gemeenteveldwachter H. Klinge werd ge- waarschuwd en heeft, vergezeld van den rijksveld- wachter B. Schoemaker, de vrouw gearresteerd, die dadelijk bekend moet hebben en de bekentenis ook tegen den burgemeester zou hebben herhaald. Naar men mededeelde was de reden van haar daad, boosheid op de beide kinderen vau vrouw Hoogenberg, die haar wel eens plaagden ter wille van haar uiterlijk zij is zeer' klein. De harmouie tusschen de huisgenooten moet nog al te wenschen hebben overgelaten. Later werd zij naar het huis van bewaring te Zwolle overgebracht. Men schrijft uit Grooingen aan de Asser Ct. Indertijd werden de korporaals B. en O., te Groningen in garnizoen, beschuldigd van stukken, behoorende tot de administratie van het garnizoen, verduisterd te hebben. Deze stukken werden later in een sloot teruggevondan. De militaire overheid vond aanleiding om een der korporaals over te plaatsen naar Assen en den andere naar den Helder. Door een der ouders van een der korporaals moet aan den Minister van Oorlog een brief geschreveu zijn, verzoekende om opgave der redenen van de overplaatsing van zijn zoon. Het gevolg was, dat namens den Minister de zaak opnieuw nader onderzocht is. De beide korporaals hebben hunne schuld thans bekend en zijn gevankelijk naar Leeuwarden overgebracht, om aldaar voor den krijgsraad terecht te staan. Een afgrijsenjke geschiedenis wordt uit St. Petersburg gemeld. Een kraukzinnige boerin te Vapustino ontdekte een onderaardsche gang, die naar een familie-grafkelder op het kerkhof leidde, en besloot zich zelf er levend in te begraven. Gedurende veertien dagen zat zij in de verpestende atmospheer, omringd door doodkisten, zonder voedsel of drinkeu. Hare tegenwoordigheid werd ontdekt, geheel bij toeval, door den doodgraver, die hoorde steuDen en zuchten. Van schrik liet hij zijn spade vallen en schreeuwde om hulp. De vrouw had de macht om te spreken verloren en was bijna blind. Zij bleef nog slechts een paar weken in het leven. Eene dame, miss Rosa Symons, heeft een merkwaardigen fietstccht achter den rug. In 25 dagen en 2 uren heeft zij een afstand van 2992 K. M. afgelegd, dat wil zeggen gemiddeld 119 K. M. per dag. Den laatsten dag reed zij 246 K. M., iets, wat haar door maar zeer weinige flinke fietsers van het sterke geslacht op de eerste dagen, of zelfs den allereersten dag, van zoo'n zomeruit-//trapje" zal nagedaan worden Ze had dikwijls veel nat weer en slechte wegen te ver- duren. Of deze //krachtdaad" een vrouwenrecord is laat haar onverschillig. Zij wou maar eens laten zien, wat een gezond jong meisje bij een goedgekozen, eenvoudig, vegetarisch dieet (natuur- lijk zoijder de gewone overdaad van gekookte groenten en breien) in het fietsen langs's heeren wegen kan volbrengen. Haar dieet was (naar't voorschrift van Dr. Haig) //harnsiiurefrei" en zonder eieren en peulvruchten. Zij viel niet meer dan even 4 pond af. In den laatsten tijd waren bij de Parijsche politie herhaalde klachten ingekomen over diefstallen in spoorwagens met doorgangen gepleegd. Reizi gers die belast met bagage binnen schoven, kwa- men, ,/onwillekeurig" naar het scheen in botsing met een net gekleed persoon, die beleefd om ver- giffenis vroeg en dan den wagen verliet. Maar menigen reiziger bleek dan zijn horloge, beurs of portefeuiile outfutseld te zijn. Deze week is een dier gauwdieven op heeterdaad betrapt. Twee commissarisseu van politie hadden zich 's avond in zulk een wagen begeven en terwijl eenhunner naar den restauratiewagen ging, werd hij van ach- teren op den schouder geklopt met de woorden z/Mijn beste vriend gevolgd door een ver- ontschuldigiug toen hij zich bad omgekeerd. Ter- stond voelde de commissaris in zijn vestzak en miste zijn horloge. In een oogwenk legde hij de hand op den ffvriend", die zich vergist had en die de dief bleek te zijn. Men schijnt ook de medeplichtigen op het spoor te wezen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 2