A1 g e a e e a JTUuws* ea Ad?ertentieblad Zeeuwsch-Vlaaaderst HI N DERW E T. HINDEHWET. No. 4263. Dinsdag; 12 Augustus 1902. 42e .laargang. 0 0 f ONVElLIftHEID VAARWATEK. FEUILLET0N. ONSCHULDSG YEROORDEELD. Binnenland. ABONNEMENT: f§ Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. De Engelsche kroning. ZUID-AFRIKA. SEEZEKSCHE COIIRAST. Per drie roaanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,S2J. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. A D IJTBlf TflJ!. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voot Aiken regel m««r 0,1 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing demlfrte adverton'-).* «r«rd£ d* slechts tweemial berekend. Grootere letters worden naar plaxtsruimte berekend. OK blad venthljat VI»M.riri»«-, tV«en«da?- en VriJilagaTond, ■Itgezomlerd op Feeridasen, tolj de Flrma P. J. Vlff tm Vmr «w*». De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter kennis van zeevarenilen dat ScliieVoereningeii zullen worden gehouden 1«. op 19, 20, 21 en 22 Augustus a. s. en zoo noodig op 2S en 25 Augustus van Uet fort op de Harssens 2°. in het tijdvak van 19 tot 2? Augustus e.k. van de forten >De Ruijter" en .Prins Erederik." Omtrent de voorzorgsmaatregelen, die daarbij in acht zullen worden genomen, kunnen belanghebbenden inlichtingen be- komen ter secretarie der gemeente op de uren, waarop deze is geopend. Ter Neuzen, 9 Augustus 1902. De Burgemeester voornoemd P. MOES, L». B. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gezien de artt. 6 en 7 der Hinderwet (Staatsblad no. 222 van 1896), maken bekend dat op heden ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd ecu verzoek van Gebrorders TAZELAAR, winkeliers, wonende te Ter Neuzen, om vergunuing tot het oprichten van eeue bewaarplaals van buskrult en twee van patrunen, in het perceel, staande in de Noordstraat alhier, wijk C no. 9, kadastraal sectie C 1799, en dat op Maandag, 25 Augustus 1902, das namiddags van 3 tot 4 uren, ten raadhuize dezer gemeente, gelegenheid zal worden gegeven om tegen het maken dier inrichting bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten. Ter Neuzen, 11 Augustus 1902. Burgemeester en Wethonders voornoemd, J. A P. GEILL, Burgemeester. J. L OOSTERHOFF, Secretana. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gezien de artt. 6 en 7 der Ilinderwet (Staatsblad no. 222 van 1896.) maken bekend dat op heden ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek van JAN HARTE, smid, wonende te Ter Nenzen, om vergunning tot het oprichten eener grofsmrderij. in het perceel, staande in de Korte Dijkstraat alhier, wijk K 114, kadastraul sectie C 3482 en dat op Maandag 25 Augnstns 1902, des namiddag van 3 tot 4 uren, ten raadhuize dexer gemeente, gelegenheid zal worden gegeven om tegen het maken dier inrichting bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten. Ter Neuzen, 11 Augustus 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgsmeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Londen, 9 Aug. Hedenochtend te 4,86 deed het gebulder der kanonnen de stad bij zonsopgang daveren, als aankondiging van het begin van den Kroningsdag. Koninklijke saluutschoten werdenge- lost dcor 41 kanonnen van den Tower en door 21 10) Welnu, dan durf ik zeggen, dat't uw.man is. Gelooft ge dat Zeker. Gij geeft zijn portrot. Maar er is nog iets, dat a zekerheid kan versckafl'eu. Heeft bij kinderen? Ja, hij heeft een dochter. Dan valt er niet tneer to twijfelen. Dat is hoogst waarschijnlijk mijn Berard. Weet ge ook, of hij op 't oogenblik te huis is Om tien uur in den avond, ik zou 't tvel denkenIk beb hera even over zevenen langs aiea komen. Hij kwam te^ huis en ik ben er zeker van, dat hij niet meer uit is gegaan. Hij is misschien naar bed en dan ben ik bang, hem laslig te vallen. O neen, bij gaat uonit vroeg naar bed, zooals men8chen van ons slag. Hij werkt altijd gedurende den nacht. Och kom, wat voert bij dan uit. Wat hij uitvoert, wel, die vind ik grappig Wat zou ik daarvan nu afweten 't Is zoovee als een geleerde, heeft men mij verteid, een in- genieur; een vroegere och, hoe noernen ze dat ook weer, o ja, een vroegere leerliDg van de school voor mijn-ingenieurs. Ha zoo, van de mijnen Ja. O, hij voert daar boven heel wat uit kanonnen in Hyde Park. Een aantal gebouwen in Westend waren gisteravond verlicht en een dichte menigte verdrong zich in de straten de menigte ver- zameld voor Buckingham Palace zong het volks- lied. In weerwil van het koude weer brachten een aantal lieden den nacht door op den weg dien de stoet zal nemen. Na het vertrek van den koninklijken stoet, waarin de vreeasde gasten zich bevonden, en van den stoet van den prins en de prinses van Wales, verlieteD de Koning en de Koningin te elf uur in de galakoets Buckingham Palace, te midden van donderende hoera's der reusachtige menigte. )e Majesteiten bogen glimlachend als dankbe- tuiging. De Koning scheen zich in uitstekende gezondheid te bevinden. De Majesteiten kwamen te 11,25 in Westminster Abdij aan, onder salvo's, canonschoten en gelni der klokken. Het weer is gunstig. Te 12 uur 21 minuten is de Koning gekroond. De kroning werd verkondigd door artillerie- salvo's in Hydepark en van den Tower. De Koning heeft zich schitterend gehouden gedurende de plechtigheid en het heeft hem niet buitensporig vermoeid. Zijne Majesteit ziet er goed uit en voelt zich wel. Bij den kerkdieast beantwoordde de Koning de gestelde vragen met een kloekestem, verstaanbaar door de geheele kerk. Nadat de plechtigheid der kroning volbracht was, stonden alle aanwe- zigen op en zongen God save the King. Tijdeus de kroning was de aartsbisschop van Canterbury erg aangedaan. Zijn ontreering was ten slotte zoo groot dat hij met moeite den Koning den ring aandeed eu toen hij de kroon in zijn bevende vingers had, kon hij slechts met moeite het hoofd van den Koning bereiken. De aartsbisschop was ook de eerste die neer- cnielde, om zijn Souverein hulde te bewijzen. Maar. de Koning moest hem de hand reiken om hem te helpen opstaan, daar hij op het punt was ▼an in zwijm te vallen. Men moest hem daarna lijna van den troon naar het altaar dragen, waar zijn geesl.elijkheid hem oinringde. Dadelijk na den aartsbisschop bewees de Prins van Wales zijn vader hulde. Bij het heengaan, hield zijn vader hem nog een oogenblik terug, omarmde hem en drukte hem hartelijk de hand. Alle edellieden raakten de kroon aan en kusteH den Koning op de wang. Een zee van eleetrisch licht bestraalde in de Abdij al het gaud, de edelgesteenten en de schitte- rende uniformeu en gewaden. Onbeweeglijk zat de Koning op den troon van Eduard den Belijder, terwijl het koor de vreugde-hymne aanstemde. Hij doet allerlei proeven en in huis hier maakt hij ons dikwijls bang. Maakt hij u bang P Ja, wij zijn bevreesd in de lucht te springen. Yerbeeldt u eens, dezer dagen kwam hij in de apotheek aan de overzijde houtgeest vragen. Wat moet hij daarmede uitvoeren Ja, hij wilde er mede mengen, och, hoe heelte 't ook weer, zoo'n gekke naam. Ja, nou ben ik er, nytroglyc^rine. Hij wilde dat goedje daardoor minder gevaarlijk maken. Wel, wel, daar hoor ik van op. Ja, nu ben ik overtuigd, dat 't mijn man is. Ik kan er mij niet in vergissen. Ik durf nu wel naar boven gaan. Op de tweede verdieping, rechts, niet waar Ik dank u zeer, juffrouw. Hij keerde naar den brigadier terug en beval hem een rijtuig te halen en er mede te wachten voor de deur. Iedereen, die trachtte te vluchten moest hij arresteeren. En daarop ging hij op zijn dooie gemak, alsof er niet de minste kans bestond, dat de zaak zou misloopen, naar het kleine binneu pleintje en hij beklom de trap, welke naar de woning van Berard voerde. Op de tweede verdieping gekomen, ging hij naar de dear rechts en schelde. Eenige seconden ver liepen, er naderde iemand en men opende. Mijuheer Berard? vroeg hij met een beleefden groet. Om u te dienen. Wat verlangt ge van mij Ik moet u spreken over een zaak van groot belang. Ik vraag u verschooning zoo laat te komeu, maar over dag heb ik 'l zeer druk. Lord Salisbury was, wegens een lichte onge- gteldheid niet onder de pairs in de kerk. Otn 6 minuten over tweeen verlieten de Koning en de Koningin de Abdij om naar het paleis terug te keeren, door een opgewondeu menschen- massa toegejuicht. De geestdrift van de menigte bij het paleis na den terugkeer des Konings was zoo groot, dat beiden, de Koningin en de Koning zich op het balcon van het paleis begaven. Daarop barstte opnieuw de geestdrift voor den Koning los. De illuminatie is prachtig, vooral het gebouw van de Engelsche Bank, de beurs en Mansion House in de cityen de groote clubgebouwen der aristocratic en ook de militaire clubs in het West-End, waar bovendien talrijke heerenhuizen de strateu overstroomen met een zee van licht ook de andere huizen in de hoofdstraten zijn bijna alle geillumineerd, al zijn ze niet alle zoo schitterend. Verscheiden winkels geven een heerlijk schouwspel te zien. De straten zijn opgepakt met entelbare drommen volk, die steeds luidruchtiger worden. let weer is fraai, maar dreigend. Zwaar schijnt het noodlot op de Afrikaander voormannen te rusten. Kruger zag zijn levenswerk ten ondergaaD, toen hij machteloos werd om er verder aan te bouwen Steyn, die Zuid-Afrika in ziju nieuwe toekomst leiden zou, ligt zwaar ziek en nu Lukas Meijer. Hij, die lijdende was aan een hartkwaal, heeft de .jvermoeienissen van den oorlog doorstaan. En toen hij dan eiudelijk rust nemen kon, en hij naar Karlsbad gaan zon om daar genezing te zoeken, is hij plotseling gestorven nog voor hij zijn doel had bereikt. Te Brussel, waar hij pas iu stilte was aange- komen met zijn dochter en zijn nog jonge tweede vrouw, met wie hij pas weer vereenigd was, heeft hem een hartkwaal getrofl'en, op zijn 54 jaar. Meijer was, als Botha, progressist, tegenstauder van de staatkunde van Kruger, eu ook met Dr. Mansvelt's onderwijsplannen, die met de Neder- landsche taal de Engelsche zooveel mogelijk wilde verdringen, ging hij niet mee. Daarom heeft men hem wel eens uitgemaakt voor een pjingo", doch blijkbaar met onrecht. Immers tot op het laatste is hij zijn land trouw gebleven, en hij heeft zich verre gehouden van trieste figuren als Piet de Wet en Celliers, de menschen van de wNationale Verkenners." Met Botha had Meijer voor den oorlog zijn district, vroeger een afzonderlijke republiek onder zijn presidentschap, die zich later bij Traus- vaal heeft gevoegd in den Eersteu Volksraad van Transvaal, waarvan hij voorzitter was. In deu oorlog van 1881 was Meijer hij Ingogo door een granaat aan het hoofd gewond, teoge7olge waarvan hij 42 dagen bewusieloos bleef. Hij heeft, in den afgeloopen oorlog, de vijande- lijkheden geopend met zijn Snellen in»al in Natal en den aanval op het kamp van generaal Symons te Dundee, die daarbij sneuvelde. Meijer had zijn plannen goed ontworpen, maar ze misiukten door de onbekwaamheid van generasl Erasmus, zoodat den vijand alleen gevoelig verlies kon worden toegebracht, maar hem niet den terugweg kon worden afgesaeden. Meijer had zelf het ge- vecht geleid, maar viel daarna uitgeput van zijn paard, en was toen ziek. Tegen den raad van zijn dokter keerde hij daarna naar het oorlogsveld terug, maar is daar nooit meer sterk op den voorgrond getreden. In den laatsten tijd heeft hij gewerkt in het oosten en zuid-oosten van Transvaal. Lukas Meijer was een mooie, hooge gestalte. Vrijdagavond omstreeks 6 unr kreeg president Kruger bericht van het overlijden. Hij droeg onmiddellijk zijn particulieren secre taris, den heer Bredell, op, te Brussel aan de wednwe de deelneming van den president te betuigen. De heer Bredell vertrok onmiddellijk. Zaterdagochtend heeft de heer Fischer zich naar Brnssel begeven. Kom binnen, mijuheer, zeide Berard. Maar, ging hij voort met gedempte stem, ik zou u zeer dankbaar zijn, als ge zoo min mogelijk leven woudt maken, mijne dochter was een weinig vermoeid en is zeer vroeg ter ruste gegaan. Ik geloof dat zij slaapt. Wees gerust mijnheer, antwoordde Corbin glimlachend, ik ben gewoon om te loopen, zonder dat men mij hoort. Berard ging hem voor naar een kleine kamer, die blijkbaar voor alles gebruikt werd. Op het oogenblik heerschte er de grootste wanorde. Overal verspreid op tafels en stoeien, lagen kleeren, boeken en papieren. Men achijnt plan te hebben om te gaan vethuizen zeide de iospecteur tot zich zelf. Hij ging er van door dat is duidelijk. Ik kom juist bijtijds. Toch scheen Berard volstrekt niet ougerust te zijn. Hij was blijkbaar slechts nieuwsgierig om te hooren wat men van hem wilde hebben. De voorwerpen, die op een ouden leuningstoel lagen, wierp hij op den grond en bood dezen zijn gast aan. Hij zelf bleef staan, tegen den schoorsteen geleund. Met eeu oogopslag zag de geoefende politiebeambte, dat in den haard eenige papieren lagen, welke er blijkbaar even te voren waren in- geworpen, want ze waren nog niet aangetast door het vuur, dat onder de asch smeulde. Berard vroeg eiudelijk Gij komt ongetwijfeld om mij te spreken over mijn uieuwe uitvinding? Neen, mijnheer, antwoordde Corbin altijd In de Militiewet 1901 komt niet meer de bepaling voor, dat een ingelijfde bij de militie niet mag huwen zonder toestemming van den Minister van Oorlog. Natuurlijk bleef't echter de vraag, of de milicien, door geen toestemming te vragen, zich niet schuldig maakte aan overtreding van art. 22 van het Reglement van Krijgstucht. Door den Minister is nu echter bepaald, dat, nu na de invoering der nieuwe wet in het leger geen rekening wordt gehouden met den huwelijken staat van een milicien, derhalvs vooi^de inge- lijfden bij de militie, die zich in werkelijken dienst bevinden, geen toestemming van eenige militaire autoriteit meer wordt vereischt. Legeruitbreiding. Het voornemen bestaat, niet alleen in 1903, maar ook in de beide vol- gende jaren het wapen der infanterie telkens met een regiment te vermeerderen. Elk regiment zal dan in tijd van vrede bestaau nit vier bataljons, waaruit in oorlogst.ijd zes bataljons zullen worden gevormd. De onderscheidiDg in veld- en vesting- bataljons zal worden opgeheven. even beleefd, hoewel ik erkennen moet zeer veel belang te stellen in uw uitvindingen. Wij kunnen er echter later op terugkomeu. Voor het oogenblik wensch ik u te sprekeu over Prins Lavisine. Prins Lavisine riep Berard, niet in staat om een beweging van verwonderingteonderdrukken, Juist, over den prins. Hebt ge hem in dan loop van den dag niet geschreven P Ja, en wat zou dat Hij heeft eerst een ongnnstig antwoord ge geven op uw schrijven, thans heeft hij zich echter bedacht. Heeft hij zich bedachtDat is onmogelijk. Waarom Gelooft ge, dat hij zich niet meer kan bedenken Neen, dat niet, maar. Ga voort, wat bedoelt ge Niets. Ik luister naar u. Hij stemt er iu toe u te zien en uw be zwaren aan te hooren. Als ge slechts zoo goed wit zijn, mij te volgen. Hedenavond nog, reeds zoo laat Neen, ik laat mijn dochter met alleen. De buurt is daartoe niet veilig geuoeg. Vindt ge dat? Weluu, beklaag u dan bij de commissaris van politie. Ik zal u bij hem brengen als ge het goed vindt. Hij wacht u. Wacht hij mij Ja, en daar ik nogal haast heb, zal ik u zeggen waarom hij u wacht. Berard keek zijn bezoeker met open mond aan. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1