Landbouwberichten. Gemengde berichten, TER NEUZEN, Augustus 1902. In een der woningen van het Nieuwsticht te Schiedam woont de 72jarige weduwe Van Zij I, sen vronw, die geheel op zich zelve leeft en zich volstrekt niet met hare buren bemoeit. De op- ziehter van het Nieuwsticht ontvangt elke week getrouw haar bezoek, want geregeld elken Vrijdag- avond brengt zij hem haar huur; enkele malen geschiedt dit ook wei op Zaterdagavond. Deze week kwam de wed. Van Zijl Vrijdagavond niet met haar huur, en ook Zaterdagavond verscheen zij niet. Zondagmorgen ging dus de opzichter eens bij de buren informeeren of deze ook iets van haar wisten. Tevergeefs bombardeerde hij de deur; geen antwoord gaf eenig teeken van leven in de woning, en 's avonds werd de politie ge- raadpleegd. Besloten werd om de deur aan de achterzijde te forceeren, wat Zondagavond te uur geschiedde. een toespraak van den beer Middelaar, le lnitenant bij het depot van Discipline alhier. De beer Middelaar zeide dat het geheele 'Nederlandsche volk de gebeurtenissen in Zuid-Aftika heeft gevolgd en het bejammerde dat de ongelijke strijd zoe noodlottig is geweest voor de Beeren. Het ver- heugde hem en vele zijner vrienden dat er Neder- landers zijn, die zicb in den krijg zoo hebben enderscbeiden. Het was hem daarom een groote eer heden den heer Slegtkamp in deze stad te zien en kon dan ook met nalaten hem een bewijs van sympaihie aan te bieden. Hierua overhandigde bij den heer Slegtkamp de k rans en verzocht een driewerf //hoera aan te htffen voor den held van Spioenkop, Henry Slegtkamp, waaraan met geesldrift werd voldaan. Geroerd dankte Slegtkamp voor de eer hem hier bewezen en stelde voor een driewerf hoera aan te heft'en voor Koningin Wilhelmina. Aan de fraaie krans is een rood zijden lint bevestigd waarop staatffHulde aan Henry Slegtkamp, den held van Spionkop, van eenige Vlissiugsche vrienden en vereerders Nog eenigen tijd bleef men met den heer Slegt kamp prsten. In den trein werd tot afscbeid nog champagne aangeboden en toen vertrok de trein. Het eerst gaat de heer Slegtkamp naar den Haag en dan naar [Jmuiden, alwaar hem een schitterende ontvangst wacht. Een uitbundig hoera ging bij het vertrek uit de menigte op. In gezelschap van den heer Slegtkamp bevinden zich 4 Amerikanen, die gedurende den oorlog onder zijn commando hebben gestreden en die met hem naar IJmuiden vertrekken. (VI. Ct.) De heer C. van de Velde, secretaris bij de administrate der belasting te Riouw, is benoemd tot assistent-resident van Indragiri, behoorende tot de residentie Tardjang Pinang. Bij het gisteren te Breda gehouden examen voor de hoofdacte is e. m. geslaagd de heer H. de Caluwe te Sas van Gent. De berachte Zuidhof die, na uitspraak van zijn vonnis door de Arrondissements-Rechtbank te Middelbarg op 28 Jnni 1.1. bij zijne everbrenging naar't huis van bewaring aldaar ontvluchtte is te Brussel gevangen genomen. Zijne uitlevering zal door den heer Officier van Justitie te Middelburg warden gevraagd. Thans blijkt dus overtuigend dat hij, oudanks alle voorzorgen, van het eiland Walcheren wist te ontsnappen. Zaamslag, 4 Aug. In de gemeenteraadszitting van heden waarin de heer W. de Mnl afwezig was, geschiedde overlegging van de gemeente- rekening, dienst 1901, waaruit bleek dat de inkomsten hadden bedragen 46862,39^, uitgaaf 45397,384, goed slot 1465,01. Tot leden der commissie voor het nazien van deze rekening werden benoemd de heeren J. de Putter, C. Wil- helmus en P. van Tatenhove. Op de veordracht van zetter werden, wegens de gewone aftreding van de heeren W. de Klerk en J. P. Geelhoedt, behalve deze heeren geplaatst de heeren A. C. Leunis en Jae. Yerpoorte. Eene wijziging werd vastgesteld in de verordening regelende het herhalingsonderwijs. Besloten werd op door burgemeester en wet- houders aan te wijzen plaatseD, in de buurtschap Reuzenhoek te plaatsen twee lantaarns en een in het Zaagstraatje, binnen de kom. Met afwijking van de vroegere voorwaarden voor de straatverlichting, is door den raad, op voorstel van burgemeester en wethouders bepaald, dat voor het a. s. winterseizoen atzonderlijk zal worden aanbesteed de werkzaamheden hieraan verbonden, en het leveren van petroleum, katoen en glazen. Goedgekeurd werd de door burg, en weth. voorgestelde staat van oninbare posten en vastge steld het snppletoir kohier der scheolgelden. Goedgevonden werd om het houteu bruggetje over de waterleiding te Othene, te vervangen door een duiker, met cement-buizen. Boschkapelle. Bij de alhier gehouden verkie- zing voor een lid van den gemeenteraad, tengevolge van het bedanken van den heer P. de Rooij, zijn candidaat gesteld de heeren P. A. Mangnus en D. Ferket. De stemming is bepaald op 14 Aug. a. s. Koewacht. Aan den grooten prijskamp met de jaskaart, te Lokeren, waaraan ook verschillende personen uit deze gemeente deelnamen, waren 1989 spelers ingeschreven. Er waren door het gemeentebestuur fr. 500 prijzen uitgeloofd terwijl de inleggelden vrij verdeeld werdenzoodat er verschillende prijzen te winnen waren. 's Morgens om 3 uur zaten de twee eerste prijzen nog te spelen. De winners waren 1° E. van Laere te Lokeren, 2° P. Carthals te Lokeren, 3° Bontinck en 4° J. Er- felmit beiden ook te Lokeren. Het bestuur der cooperatieve suikerfabriek te Sas van Gent heeft aan de verschillende landbouw- afdeelingen een schrijven gericht waarin het ver- zoekt adhesie te verleenen aan het bekende adres aan de regeering om vermindering der belasting op de suiker en verhooging der surtaxe. De voorzitter der afdeeling Heinkenszand der Zeeuwsche landbouwmaatschappij, da heer I. G. J. Kakabeeke, had den heer Baron Collot d'Escury te Hontenisse uitgeneodigd over deze zaak eens van gedachten te wisselen, waaraan deze had voldaan. Dinsdag was daartoe in de //Prins van Oranje" te Goes, eene voor ieder toegankelijke vergadering be- legd, waarep vele landbouwers aauwezig waren. Ook de heer Vorsterman van Oyen uit Aardenburg was er voor evergekomen. De heer Collot d'Escury begon met erop te wijzen dat door de hooge vlucht, die de bieten- cultunr heeft genomen, en de vele fabrieken die zijn gesticht, er groote overproductie van suiker gekemen is, waardoer de suiker daalde in prijs, soromige fabrieken stil moeten liggen en voor de bieten slechts f 8,25 per 1000 Kg. wordt betaald. Wil de bietencultuur niet ten gronde gaan, dan is het noodig dat de regeering tusschenbeide kome door vermindering van den accijns en verhooging der surtaxe. De cooperatieve fabrieken te Sas van Gent, die van Vlekke en meer anderen hebben tijdens deze eampagne met verlies gewerkt. Moet die zoo voortgaan dan gaan en fabrieken en bieten cultuur ten gronde. Spreker besprak daarrna in het breede de suikerconventie en wees er op dat in alle landen de premien verhoogd worden, terwijl zij in Nederland worden verlaagd. Ten koste van Nederland heeft men in Enge- land goedkoope suiker, maar om de rietsuiker- cultuur in de kolonien te ateunen heeft dat land deelgenomen aan de conventie en op aandrang van Engeland kwam zij in 1901 tot stand. De spreker stelde ten slotte het onhoudbare van den toestand in het licht. Daarna werd het woord gevoerd door de heeren J. J. van Weel en G. A. Vorsterman van Oyen, die het vrijwel met elkander eens waren dat de surtaxe moet worden verhoogd en dat die ten goede moet komen aan den bieten-verbouwer. Dit moet door de fabrikanten en de teelers onderling werden vastgesteld maar de raacht die de fabrikanten vroeger uiteefenden moet worden verminderd. Mochten geen maatregelen in dien zin kunnen getroffen worden en de bieten niet meer opbrengen dan f 8,25, zaai dan zeide de heer Van Weel andere vruchten en laat de bieteneultuur schieten. Met de tegenwoerdige behandeling van den grond zijn andere iandbouwartikelen meer winstgevend. Adressen voor en tegen surtaxe zullen ter teekening gelegd werden in de /Prins van Oranje" en het Cafe //Boudeling." (M. C.) Maandagavond had op de kermis te Middelburg bij het zoogeuaamde koekhakken, een knaapje het ongeluk, toen hij een stuk koek van het hakblok wilde wegpakken, met zijn hand onder het hakmes te geraken. Een van zijn vingers werd dadelijk afgehakt, terwijl hij ook aan twee andere vingers ernstig letsel bekwam. De ter hulp geroepen geneesheer constateerde dat het kind ook den tweeden vinger zeu moeten missen en dat de derde voor altijd stijf zeu blijven. Te Haarlem is een werkman van de werf Conrad overleden, die, naar een gerucht wil, tengevolge van mishandeling is gestorven. Het lijk is door deskundigen gescheuwd. EeB vrouw te Ammerzoden is Zaterdag door liaar hond, toen zij het dier een korsl brood wilde geven, plotseliug aangevallen en zoo hevig in beide armen gebeten, dat het vleesch er bij hing het bloed stroomde uit de wonden. Met het dier hangeude aan haar arm snelde de vrouw naar buiten om hulp. De hond werd doodgeschoten. Zaterdagavond is te Eeijenoord een werkman toen hij ter bekorting van den weg, huiswaarts keerde onder een rangeerende locomotief geraakt. Zijn linkerbeen en eeoige vingers van de linkerhand werden afgereden. De man is naar het gasthuis ge- bracht. Twee matrozen van het in het Spaarne te Haarlem liggende stoemschip ,/Jue-Jue" waren Woensdag j.l. aan 't passagieren en terecht- gekomen in de herberg van Kaart, waar ruzie ontstond, tengevolge waarvan beiden vertrskken, Een hunner keerde echter terug en de andere. die hem volgde, hoorde zijn kameraad in de toen weer voortgezette veehtpartij roepen //O God, ze trappen me dood Hoewel hij veel pijn leed, in den onderbuik, kon hij zijn schip nog bereiken maar Vrijdag werd hij naar het gast huis vervoerd en Zaterdag is hij daar overleden. De correspondent van het Hblad te Haarlem schrijft ^Gisteren reeds dealde ik per telegraaf mede dat bier ter stede opnieuw ingebreken was en wei op twee plaatsen. Het feit schijnt heel gewoon, de inbraken onderscheidden zich in niets van andere. Doch wat wei opmerkelijk geweest is in dit geval, is het feit, dat de politie in den iiacht een man eppikkend, die vrtemdeling is, en in bezit gevonden wordt van een halfronde vijl, f 160 en een zilveren horloge, dien man's morgens weer laat gaan, zonder eenig onderzoek naar de mogslijkheid van misdrijf. Twee uur na de loslating kwam het bericht van de inbraken, waarbij de bij den Duitscher gevonden voorwerpen ontvreemd zijn. Mag men dan bij de politie niet eenigen speurzin, niet eenigen argwaaD veronderstellen jsgens individuen die op zoo vreemdsoortige wijze hier rondzwerven P Een treurig engeTal hid Zondagmiddag t§ Dordrecht te kwart voor vjjven plaats. Twee zoontjes van den heer C. van Gilst, waarvan de een 9 en de ander 6 jaar oud is, waren op het plankier van het Zwijndrechtscho Veer aan het spelen, teen de jongste te water gsraakte, en ter- stond in de diepte verdween. De oudste, zijn breertje missende, sprong in de rivier, doch zou self verdrouken zijn, als het aan den metselaar A. Smit, uit Zwijndrecht, niet gelukt was hem te grijpea. Onmiddellijk is men met het dreggen begonnen, doch eerst des avonds om half twaalf mocht het gelnkken het lijk van den knaap te visschen. Het is naar de ouderlijke woning gebracht. Men vond teen vronw Van Zijl op bed liggende, geheel buiten kennis en verzwakt, zoodat men vreesde, dat zij spoedig zeu sterven. Onmiddel lijk werd een dokter en een priester geroepen, die spoedig verschenen, en beiden aan den patient hunne hulp verleenden. Op last van den dokter werd zij daarna naar het ziekenhuis vervoerd. De buren hadden inmiddels aan de vronw wat melk gegeven en een geklutst ei toegediend, wat zij gretig tot zich nam. Vermoedelijk heeft zij sedert Woensdag op bed gelegen, zonder iets te hebben gegeten of gedronken. Dat vrouw Van Zijl een zonderling was bleek wei hieruit, dat alle deuren behalve op het slot nog gesloten waren door grendelsover de met blinden ge sloten vensters liepen ijzeren kruislattenhet privaatraampje was met koperdraad afgesloten het zolderluik was voorzien van een hangslet. Wat de aanleiding tot deze solide insluiting is geweest is nog onbekendevenzeer wat de aan leiding is geweest dat zij zoolang zonder voedsel ea drinken op het bed heeft gelegen. Haar toe- stand is nu bevredigend. Men zal trachten haar in het Lidui'nagesticht te doen opnemen. De schildwacht bij het arsenaal teWoudri- chem heeft van Denderdag op Vrijdag een nacht vol verschrikkiug doorgebracht. Rustig in zijn schilderhuisja staande, waarin hij schuilde voor den regen, hoorde hij hoe het arsenaal werd ge- bombardeerd met steenen. Toen hij op het on- raad afging, werd hij tot mikpunt van de steeni- ging gekozen. Hij laadde zijn geweer doch voor hij hicrvan had kunnen gebruik maken, hadden de onruststokers het hazenpad gekozen. Ofschoon naar de zaak onderzoek is gedaan, zijn de daders nog niet ontdekt. De knecht van den sigarenfabrikant G. B. te Esschen, reed dezer dagen met een wagen hooi voorbij het Belgische douanekantoar aldaar. Dit wekte argwaan bij de beambten, die daarom een onderzoek instelden. Het bleek nu, dat onder een laag hooi, een groote partij tabak verborgen zat, die men had willen binnensmokkelen. Alles is verbeurd verklaard en de boete, door den heer B. te betalen, zal verscheiden duizenden francs bedragen. Men meldt uit Almelo Tot nog toe is het de politie nog niet gelukt de van kindermoord verdachte vrouw B. te Ambt Almelo op te sporen. Een 18j»rige dochter, die met de moeder was gevlucht, is weer teruggekomen. De man is voorloopig weer op vrije voeten gesteld. Naar wij vernemen moet bij de gerechtelijke schouwing gebleken zijn, dat het kindje, waarvan het lijkje gevonden is, wei heeft geleefd. De hond in den pot Een club werklieden te LeeuwardeD, die een geheel jaar gespaard hadden en overeengekemen waren den pot" Zondag te gebruiken voor een pleizierreisje naar Groningen, kwam Zaterdag tot de treurige ontdekking, dat de man, aan wien ze hun spaarpot hadden toevertrouwd, met de Noorderzon vertrekken was. Elk lid der club braeht per week 10 cents in, dit werd over het geheele jaar dus f 5,20 een 40-tal personen spaarden het bedrag der geofferde penningen zal dus een goede f 200 zijn geweest. Alles werd in handen gesteld van een schoenmaker. Hij moet Vrijdagnaeht met vrouw en dochter heimelijk zijn woning hebben verlaten, na vooraf zijn huisraad te hebben jngepakt. Door een soldaat, te Geertruidenberg in garnizoen, werd bij zijn terugkeer uit Harskamp, alwaar hij tijdens de schietoefeningen eenige dagen gedetacheerd was, een zg. ringslang medegebracht welke werd gehuisvest in een soepketel. Dezer uagen kwam men tot de ontdekking, dat het diertje in 24 uren, 32 eieren had gelegd. Wanneer nu alles naar wensch gaat, zal onze soldaat weldra in het bezit zijn van een flinke slangenfamilie. Men heeft, in den laatsten tijd, raar emge- sprongen met de boekhouding van de gemeente- tinancien van Emmen. De burgemeester heeft daar aan den raad moeten meedeelen, dat er ever de afgeleapen maanden geen preces-verbaal vbh de kas iou opgemaakt worden, oaadat bij 't kasopnemen bleek, dat vroeger nooit een eigenlijke kas-verifi- catie is gehouden. Het kasbotk over de laatste jaren is nooil afgesloten, noch per maand, noch per kwartaai. Er was derhalve geen punt van uitgang te vinden voor het vaststellen van het kaseverschot. De verificatie zal nu moeten uitgaan van de overschotten der jaren 1899 en 1900, waarbij zullen moeten worden opgenomen en geverifieerd alle ontvangsten en uitgaven op de dienstjaren 1901 en 1902. Tevens behoort daarbij te werden gelet op de nadeelige verschillen tussohen de batige saldo's over de jaren 1894, 1895 en 1896, volgens vaststelling der gemeente-rekeningen over die jaren door den raad en Gedep. Staten. Om dezen warboel uiteen te halen, heeft men een accountant te Assen benoemd, emdat niemand van het personeel ter secretarie ooit behulpzaam is geweest bij een kasopueming De vNew-York Herald" verhaalt dat Presi dent Roosevelt gisteren te Oyster Bay een bezoek heeft gehad van een aantal Boeren, die van de Bermuda-eilanden waren gekomen. Onder de gas- ten was commandant Snijman, ond-lid van De Wet's generalen staf. De President stelde hem voor een revolvermateh te houden, waaraan Snijman bereidwillig gehoer gaf. De schijf werd dicht bij de presidentieele woning opgesteld. Eerst schoot Roosevelt; alle vijf schoten waren raak. Snijman miste twee keer hij zeide, dat schijfschieten met een revolver iets heel anders was dan schieten met een Mauser in het Afrikaansche veld. President Roosevelt merkte tet troost van den verliezer op, dat hij leBminste door een rasgenoot was geklopt. Onder de aanwezigen was ook een zoon van den vroegeren staatssecretaris Reitz. Een uitdeeling van champagne had plaats te Melbourne, bij het afscheid van lord Hopetonn als gouverneur. Deze had tijdens den duur van zijn gouverneurschap een champagnekelder aan- gelegd, om alle liefhebbers van Australia het water in den mond te doen komen. Hij schijnt de collectie niet in handen van zijn opvolger te hebben willen doen overgaan. Juist waren er te Melbourne een groot aaDtal werkloozen. Dezen wilde Zijne Excelentie een vroolijken dag ver- schaffen. Er had dus een champagne-uitdeeling plaats, waar binnenkort alle drinkebroers van den omtrek in deelden. Velen, die minder lekker waren uitgevallen, verkochten hun aandeel en dronken van de ontvangst den ganschen dag bier. Nog was de helft van het aantal flesschen niet nitgedeeld, teen de openbare dronkenschap in Melbourne zulke onrustbarende afmetingen had aangenomeD, dat de politie de verdere uitreiking moest staken. Te Sydney, waar lord Hopetonn eveneens drie- honderd flesschen champagne had liggen, heeft men den voorraad aan de hospitalen gegeven Een Egyptische duisternis heerschte Zondag middag tegen 12 uur plotseliDg te New-York. De duisternis was zoo groot, dat in de hotels het electrisch licht moest ontstoken worden. Den ganschen ochtend was de hemel met dikke wolken bedekt geweest en kort na elf uur begon de duisternis in te vallen. 's Middags kon men nauwelijks 40 M. voor zich uit iets onderscheiden. Dit verschijnsel is te New-York zeer ongewoon. Toen de duisternis het grootst was, brak een ont- zettend onweer los. De donder en de bliksem waren niet van den heme], maar de regen was niet zeer hevig. De vlaggestok van het Marlborongh-Hotel werd stuk geslageu en andere gebouwen werden beschadigd. Een hevige twist had aan het eind der vorige week plaats in een gehuoht in het Zwitsersch kanton Waadtland. Een 27jarig beambte der fabriek te Vernayar, Alexis Chaperon, bracht eenige dagen bij zijn ouders door. Met eenige vrienden in een herberg gezeten, raakte hij in ongenoegen met eenige Italianen, die aauhoudend twist zochten te maken. Toen Chaperon met de zijnen de herberg verliet, werd hij door de twist- zoekers gevolgd, die hem met messen te lijf gingen, zoodat hij doodelijk gewond neerviel. Onder de vele sneden bevond zich een aan den slaap, waarin zich de punt van een mes nog bevond. De ongelukkige blies na eenige uren den adem uit. Een gerechtelijk onderzoek is geopend. E£n der aanvallers, de 24jarige Paul Pailloud is reeds gearresteerd. Deze heeft bekend den doodelijken stoot aan den slaap te hebben toe- gebracht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 2