A 1 g e a e 8 n Uieuws* sn Ad78?teatieblad 7 o o r Zeauwsch-Ylaandersa, QgmsQnts-Bouwmsestsr, No. 4261. Donderdaa: 7 Augustus 1902. 42fc Jaargang. BBKBBBMAHIHS. 0NSCHULDIG VER00RDEELD. FEUILLETON. Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. 25 Augustus a. s. ZUID-AFRIKA. 8) FRANKRIJK. TER SEIIZE5SCHE (IHRAVT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,—Franco per post: Yoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Ameriia 1,82$. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. iDTEBTlNT(£S: Van 1 tot 4 regeia 0,40. Voor elken regel meer /0,10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeifde advert*u:-tr words d« prjja slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit klwd verowhllmt JlaandaK-, W«en.Aag- en V»adagarond, ■ltKei.>iirfer!l „p Veeatdagen. bij de Flrma V. J. V.ft« BABDK tm T«r Ssmm. MiiiMMf i ptr^-srgig-f Muwuiwrn—MHWBWMBMMBBM8»£JiitimB3B*dt»flWliiTra dtririT.1 igjfi IT'.Vl nftMBlB—BHHB—BMBMPB—WwawDBHilHAfff ifctia. hd Burgemeester eu Wethouders van TER NEUZEN, reepen opsolliei- tanten naar de betrekking van op eene jaarwedde van 1000, Sollicitatiestukken, met gezegeld verzoekschrift, franco in te zenden aan den Burgemeester voor Voor persoonlijke kennismaking zal gelegenheid bestaan op den 2Qe° en 21en Augustus a. s. Ter Neuzen, 31 Juli 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GE1LL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis dat het 2e suppletoir kohier van het Schoolgeld voor het openbaar lager onderwijs in deze gemeente voor 1902, in afschrift, gedurende vijf maanden, op de secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Nenzen, den 6 Augustus 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. De ^Central Repatriation Board", bie belast is met de regeling van den terugkeer der Boeren naar hun hoeven, zetelt, volgens een Reuter- telegram, te Pretoria onder leiding van kapitein Hughes. In elk district is een plaatselijke com- missie, onder voorzitterschap van den magistraat. De taak is tweeledig schadeloosstelling en terug- brenging. De Boeren worden uitgenoodigd, hun eischen om schadeloosstelling wegens het verbranden van hoeven en andere verliezen in te zenden. Wanneer een hoeve verbrand is, heeft de belang- hebbende twee beeedigde verklaringen in te dienen, nl. of de hoeve door Engelschen of door Boeren verbrand is en ten tweede de waarde van het buisraad, dat zich tijdens de verwoesting in het huis bevond. De eisch zelf wordt voldaan door een proportioned bedrag uit de 8,000,000, die voor dit doel beschikbaar zijn. De cemmissie streeft er naar, aan onmiddellijken nood door dadelijken bijstand tegemoet te komen. Als een Boer naar zijn hoeve wenscht terug te keeren en zaad en landbouwgereedschappen noodig heeft, dan wordt onderzoek gedaan en wordt zijn aan- vraag, indien voor bewilligiug aanbevolen, naar Zijt gij er zeker van, dat bij niet zeer lang was r Zeer lang, zeker niet, maar redelijk, een flink gebouwd man, Was hij goed gekleed Ja, 't was een heer, en zijn uiterlijk maakte geen guustigen indruk. Ge weet derhalve zeker, dat hij den kraag van zijn overjas niet opgeslagen droegp Neen, mijnheer de comaaissaris, wantikheb zijn gezicht zeer goed gezien. Ik zou hem oogen blikkelijk herkenueu. En toen hij u voorbij was, is hij ongetwijfelc den weg ingeslagen naar het Wagramplein Neen mijnheer, hij is plotseling omgekeerc in de richting van de straat Courcelles. Hij liep op de kleiae steeutjes, tegenover het hek van het park. Ik vond 't zoo dwaas, dat hij zoo nijdig in zichzelf sprak en keek hem na. Een andere getuigenis bevestigde de voorgaande, waardoor zij meer waarde kreeg. Deze getuige was de eigenaar vau een tabakswinkel, vlak tegenover den ingang van het park. Behalve tabak verkocht hij ook wiju en koffie, en in zijn inrichtiDg vonc men drie biljarten. Deze getuige verklaarde dat tegen zes uur onge- veer, een man, die om en bij de vijftig rnoest zijn, erg lang, eenvoudig, maar netjes gekleed, in een de centrale commissie verzonden, die een order geeft aan het meest nabijzijnde uitdeelingsdepot. Groote naoeilijkheid levert het gemis aan vee om te ploegen op. De commissie raadt aan om enkel aan hen, die voldoeude vee bezitten, verlef te geven, naar hun plaatsen terug te keeren, en zij dringt er bij de Boeren op aan, dat zij elkaar op het veld zullen helpen. En onder-de-hand vordert ook de aanleg van nieuwe spoorwegen ginds geed. Het materiaal daarvoor komt in groote ladingen dagelijks aan. Te Fiume ziju nu weer 150 in Hongarije gebouwde spoorwagens ingeladeu, die voor de Transvaalsche spoorwegen bestemd zijn. Vrijdag verlieten 200 jongelui, door de regeeriag gesubsidieerd, per //Simla" New-Castle, eu met uitzending van 50 dienstboden en 6 naaisters is men doende. Zij krijgen 60 gulden bijdrage in de passagekosten en de verdere reiskosten, die ater uit het loon bij maandelijksche termijnen zullen moeten terugbetaald worden, schiet de regeering voor. De vrouwelijke immigranten lebben de spoorreis door den Yrijstaat en Transvaal vrij, en de Kaapsche sparen zullen, naar men hoapt, een uitzonderingstarief toestaan. De //Daily Mail" publiceert het volgendetelegram uit Amsterdam Men meldt, dat de heer Steyn gedurende zijn reis het volgende verklaard heeft z/Onze taak is thans, Engeland te verplichten, de bepalingen van het vredesverdrag na te komen. Ik wanhoop er geenszins aan, dat de zaak der Afrikaanders zal triomfeeren en dat wij langs poli- tieken weg zullen terugwiunen hetgeen wij door den oorlog verloren hebben". Geueraal Lukas Meijer en zijn vrouw hebben Zaterdag bij den heer en mevrouw Chamberlain geluneht. De inrichtingen der congregraties in Yienne (departement Isere) en in het geheele departeinent Air zijn zonder eenig incident gesloten. In Firmiuy (departement Loire) had een politie ambienaar de deur van een der religieuse inrich tingen verzegeld. Onmiddelijk daarna verbrak een geestelijke dat zegel, omdat, zooals hij ver klaarde, dat huis zijn eigendom was. Daarop vond een vrauw het noodig, den politie-man een klap in het gezicht te geven. De geestelijke en de vrouw zijn beiden gevangen genomen. Men meldt uit Chambery, dat in de gemeente St. Pierre d' Albigny de gendarmes genookzaakt waren, in de muren vau de geestelijke school hoek van het koffiehuis plaats had genomen. Hij scheen zeer ontroerd, zeer zeuuwachtig, ea hij bestelde een bittertje en schrijfgereedschap. Heeft hij toen een brief geschreven vroeg de commissaris. Ja mijnheer, en hij heeft hem door een van de bedienden laten bezorgen. WaarP Hier mijnheer, in dit huis. Wat zegt ge? Was die brief gericht aan een van de bawoners van dit huis P Aan prins Lavisine persoonlijk, mijnheer, Ik hob het adres gelezen, voor de jongen met dan brief heenging, omdat ik niet wilde, dat hij te lang afwezig zou zijn. En is de jongen oogenhlikkelijk teruggekeerd na de boodschap verricht te hebben Neen, hij heeft eenige minuten op antwoord gewacht. Dit was echter onnoodig. De prins heeft geantwoord, dat er geen antwoord was, en hij verzocht hem met rust te laten. En heeft men deze boodschap aan den be' zoeker overgebracht Ja, mijnheer de commissaris. Is hij toen nog eenigen tijd bij u gebleven? Een goed half uur. Hij zag er zeer opge- wonden uit en sprak in zichzelf. Kunt ge ook zeggen welken weg hij genomen heeft toen hij wegging Neen, mijnheer. Ik was toen niet in het lokaal. Heeft niemand hem weg zien gaan Niemand. Ik heb er mijn bediende en ver schilleude bezoekers naar gevraagd. een opening te breken opdat de commissaris naar binnen zou kuunen gaan eu de verschillende zegels ^-abrengen. De verschillende congregaties welke in dat district verdreven zijn, komen alle te Chambery bijeen waar groote opgewondenheid heerscht en reeds enkele ongeregeldheden zich hebben voorge- daan. Gisterenmiddag wilden de gendarmes te Yannes in Bretange de scholen sluiten, maar moesten dit voornemen opgeven door de dreigende houding vau de gewapende bevolking. Er worden nadere instructies afgewacht. Yan Brest is een detachement koloniale infan- terie gezonden naar Landerneau, waar eveneens door de houding der bevolking nog geen uitvoeriog ton gegeven worden aan het bevel de geestelijke scholen te sluiten. In de ,/Debats" antwoordt generaal De Gallifet op den brief van Dreyfus in de //Radical" waarin deze verklaard had, nooit in betrekking te hebben gestaan tot Rusland. Dit antwoord is weer teeke- nend voor de hardnekkigheid van dezeu generaal. //Dreyfus, eenige wensch is, de //affaire" te doen lerleven, schrijft hij. Ik zal hem in die beweging niet volgen. Hij erkeude ziju schuld door een gratieverzoek te onderteekenen. Heeft de regeering hij monde van den minister-president Waldeck- Rousseau niet in de Kamer verklaard, dat zij niet wilde ziju een ministerie van vrijspraak, maar een ministerie dat bnigen zou voor de uitspraak der rechters te Rennes, hoe deze ook luiden moge Wanneer de regeering of een harer leden te kort schoot in haar plicht, dan is het hoogste rechts- college daar, om haar ter verautweording te reepsn." Men meldt uit Den Haag: De doctoren van president Steyn hebben na voortgezet onderzoek eene behandeling voorge- schreven, die bij stipte opvolging, naar zij ver- trouwen, een gunstige uitwerking zal hebben. Zij dringen sterk aan op volkomen rust en stilte, en verbieden de toelating van alien, die niet rechtstreeks met de verpleging te maken hebben. De president mag dus geen bezoekers ontvangen en alles tnoet vermeden worden wat zelfs de ge- riugste inspanning zoa kunnen veroorzaken. Generaal Lukas Meijer heeft gisteren een bezoek gebracht aan president Kruger. Hij keerde 's avonds naar Den Haag terug. Maar hebt ge, terwijl hij bij u was, geen enkele bijzonderheid aan hem opgemerkt, welke uw aandacht trek P Neen, ik kan mij niets herinneren. Hebt ge bijvoorbeeld niet opgemerkt, dat een van zijn zakken dikker was dan de andere, dat er eenig groet, zwaar vosrwerp in moest zitten Wacht eans. Ja, nu ik er over desk, her- inner ik mij, dat de zak van zijn overjas erg dik was, eu herhaaldelijk voelde hij er met zijn hand naar. Zijt ge er zeker van O ja, mqnheer, thans durf ik er een eed op doen. Na dezen getuige zijn afscheid gegeven te hebben, liep de commissaris de aanteekeningen door, door zijn secretaris gemaakt gedurende het verhoor. Zij bevestigden hem in de overtuiging, dat de verschillende getuigenissen, welke hij tot nu toe ontvangen had, met elkander overeenstemden. Zij liepen slechts op twee punten uiteen of de kraag al dan niet opgeslagen was geweest en de vraag over de lengte van den bewusten persoon. Volgens den een was de onbekende een zeer lang mensch, en volgens den anderen slechts Buiddelmatig. Dit hing echter geheel af van ieders persoonlijke opvatting. Al hetgeen hij verder gehoord had, moest betrekking hebben op den zelfden persoon, dien men stap voor stap kon volgen van zijn verschijning in de wijk af, tot zijn vlucht. Om zes uur treed bij binnen in het koffiehuis gelegen aan den ingang van de straat Murillo Maandagmorgen vroeg arriveerden te Vlis- singen ter reede de Duitsche poststoomschepen z/Reichtstag" en „Kronprinz," vau de Dwitsche Oost- Afrika Line, komende van Oost-Afrika via Kaapstad en Lissabon, de eerste ter ontschepirig van 7, de andere van 168 passagiers. De booten kwamen niet, zooals gewoonlijk, op de haven, doch de passagiers werden met sleepbooten aan wal gebracht. 104 reizigers waren bestemd voor Eugeland en vertrokken met de dagboot derwaarts. Deoverigen, ret meerendeel van Hollandsche uationaliteit, vertrokken met den trein van 1,07 naar hunne bestemming. Aan boord van de //Kronpriuz" bevond zich de heer H. F. Slegtkamp, den bekeuden held uit het gevecht bij Spienkop, die werd opgewacht door zijn ouders die uit IJmuiden waren orer- gekomen. Het eerst was de heer Slegtkamp verwelkomd op den vaderlandschen bodem aan boord van de z/Kroaprinz" door den heer Stofkoper. Behalve den held van Spionkop, waren slechts weinig bekende passagiers nit den Boerenkrijg aan boord. Als een staaltje van groote genegenheid die de Engelschen thans voor de Boeren koesteren, diene, dat toen de heer Slegtkamp in het cafe Zeelaud" cwam en daar eenige Eagelsehen zalen, die ook met de »Kronprinz" waren medegekomen, dezen lem toeriepen//treinvernieler!" Ougetwijfeld zou de kloekgebouwde heer Slegtkamp ben dit zeker lebben betaald gezet, zoo zijne familieleden die lier gekomen waren om hun zoon en broeder te verwelkomen, hem niet hadden belet tot hand- tastelijkheden over te gaan. De heer Slegtkamp is gedurende den geheelen oorlog slechts eenmaal verwond. Den 30 Juni 1900 te Lindley in den Orauje Vrijstaat, kreeg ij een geweerkogel in het linkerdijbeen, die daar nog steeds zit maar waarvan hij in de laatste zes maanden geen hinder heeft. Tijdens zijne ver- wondiug werd zijn portret, hetwelk hij steeds bij zich draagt, door den kogel doorboord. Onder meer teonde de heer Slegtkamp ons een photografie van een veertienjarige Boereudochter uit een der concentratiekampen geheel uitgehongerd, zoodat het kind meer op een skelet geleek dan op een levend wezen. Ook een photo van ge- wapende kaffers looohende voor de zoo veelste maal het feit dat de Engelschen geen naturellen in den oorlog hebben gebruikt. Alvorens de heer Slegtkamp met den trein van 1,07 naar 's-Gravenhage vertrok, werd den dapperen held een fraaie krans aangeboden met Hij schrijft een brief, doet dezen brergen aan prins Lavisine en wacht met koortsachtig ougeduld op het antwoord. Dit antwoord is ongunstig. Zijn onrust, welke reeds opgemerkt was, wordt nog greater. Blijkbaar is hij woedend en besluit waarschijnlijk het plan uit te voeren, dat reeds lang bij hem sluimerde. Hij verlaat het koffiehuis en slaat de Ruysdael- straat in. Omstreeks vijf miuuten voor zevenen gaat hij het park binnen en loopt langs den eersten parkwachter die hem opmerkt. 'tis het uur, waarop men de hekken gaat sluiten. De tuin is verlaten, niemand volgt hem, niemand ziet hem en hij komt voor dat deel van het hotel Lavisine, dat op het park uitziet. Dadelijk steekt hij dwars over het kleine gras- park, dat hem van het tnintje scheidt. Hij klimt ef de steenen verhooging, ziet den prins, voor zijn schrijftafel gezeten, het gelaat verlicht door een lamp. Zonder te aarzelen, grijpt hij de bom, die hij bij zich draagt, en werpt haar met kracht. Nadat de misdaad bedreven is, vlucht hij en tracht het park te verlaten aan de kant van de Rombrandtstraat. Daar het hek echter reeds ge sloten is, loopt hij naar de Van Dijkstraat, snelt langs de koopvrouw in kinderspeelgoed, en steekt dwars over, ongetwijfeld met het voornemen recht door te loopen, de voorstad in. Hier wordt hij opgemerkt door den conducteur del* omnibus. Om de een of andere reden wijzigt hij zijn voornemen echter waarschijnlijk omdat hij vermoedt, zich beter te kunnen verschuilen in het midden der stad. Hij bereikt de straat Courcelles en verdwijut. (Wordt vervelgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1