Geniengde berichten. TER NEUZEN, 4 Augustus 1902. Tc^e&rafischo berichtrn. Aankomst wan President STEYN. In de vergadering van den dijkraad van het calamiteuze waterschap Ellewoutsdijk—Btrsele werd gunstig beschikt op een verzoek van de wed. A. Bolier om pensioen als weduwe van een over- leden gepensioneerd waterbouwkundig ambtenaar, en dat pensioen, behoudens goedkeuring van Ged. Staten, bepaald op 200 'sjaars. De verplichte hengstenkeunngen znllen dit jaar in de rnaand September gehouden worden en wel den l<=n t« Middelburg, den 2etl te Onstburg, den Sen te Kattendijke, den 4en te Zierikzee, den 5en te St. Maartensdijk en den 6en te Hulst. Te Middelburg wordt de keuring gehouden te een uur na deu middag; in de andere gemeenten begint zij te acht uur voor den middag. Hoek, 2 Aug. De viering van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder heeft voor deze gemeente een zeer prettig verloop gehad, hoofd- zakelijk het gevolg van de gehouden wielorwed- strijden. Reeds vroeg in den morgen was men bezig het schoolplein, het terrein der wedstrijden, dat hiervoor uitnem^nd geschikt bleek, te versieren. Oogeveer half twee begonnen zich reeds een aantal fietsen te vertoonen, waarvan velen met groen en bloemen (zoowel echt als uamaak) waren opgetooid, wat met de aan de huizen wapperende driekleur al spoedig eene echte feeststemming bracht. Toen te twee uur voor de herberg van den heer Bomeleijn eene stoet gevormd werd en de wielrijders, voorafgegaan door het muziek- gezelschap //Elk naar zijn krachten," door de gemeente trokken, groeide de menigte ,/sportsmen" en toeschouwers meer en meer aan, zttodat bij het begin der wedstrijden, om half vier, op het terrein zich ruirn een honderdtal deelnemers bevondeu, terwijl het daarvoor wemelde van allerlei kleuren van hoeden, blouses, doeken, jassen en rokken van sdames en heeren, boeren, burgers en buitenlui." De wedstrijden bestonden in plankrijden, lepel- en-ei-rijdeu en eirijden en over het verloop daarvan, over verschillende scenes zou nog wel wat te vertelleu zijn, doch het is voldoende op te merken, dat van het begin tot het einde de belangstelling der toeschouwers werd gaande gehouden. Een voorval rnoet echter vermeld worden. Toen de eerste der twee wielrijders, die bij den eersten wedstrijd het tot een goed einde hebben kunnen brengen, de winner van den 2den prijs, aan den vierden plank, de smalste (8 c. M.) gekomen was, zag hij zich den w§g versperd door eenen hotid, die op zijn gemak op de plank bleef zitten. Nu was het: //Wie waagt, die wint," en vooruit giug het, op de plank, bons, over den hond en weder op de plank tot de zege behaald was. Geen wonder, dat een donder van toejuichingen van het publiek en een eeresalut van het muziek den dapperen overwinnaar ten deel viel. Na afloop werd den volgenden uitslag bekend gemaakt a. Plankrijden 1B prijs C. Amelunxen, Bier- vliet, 2e prijs J. Rinders, Hoek, 3" prijs J. de Maat, Stoppeldijk en 4e prijs P. Lammens, Sas van Gent. b. Lepel-en-ei-wedstrijd1" prijs T. Kniiff, Zaamslag, 2" prijs Alph. Bliek, Koewacht, en 8s prijs C. Verpoorte, Philippine. c. Eirijden: le prijs T. Knijff, Zaamslag, 2° prijs Schuerman, Stoppeldijk, 3" prijs A. IJsebaert, Koewacht en 4e prijs A. Deij, Hoek. Aan de verstkomende club van minstens 8 man, Albatros van Stoppeldijk, werd eene premie van 10,uitgereikt. Bovendieu werden onder alle deelnemers (104) drie premie's verloot nl. een hoorn en twee lantaarns. De gelukkige winners waren: J. Kolijn, Ter Neazen, J. Pladdet, Hoek en T. Dieleman, Hoek. Hiermede was de wedstrijd afgeloopen en kon ook het verslag eiudigen. We willen echter eerst nog hulde breDgen aan de commissie, die alles heeft geleid, en aan de muziekvereeniging //Elk naar zijn kraqhten," die op zulk eene uitstekende wijze het feest heeft opgeluisterd en dan beslniten met den wensch, dat de Hoeksche wielrijders nog menigmaa] zoo mogen feestviereu. Koewacht. Alhier is een geval van pokken (variolae en varioloides) voorgekomen bij een meisje van 14 jaar. St. Janstcen. De eerste Dinsdag van Sep tember zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer A. van derPluijm wethonder dezer gemeente als raadslid beeedigd werd. Hontenisse. Op de wijk Groenendijk zal op den eersteB Zondag van de maand September een groot muziekfeest gehouden worden. Bij deze gelegenheid zullen dan ook hebben. Men verwacht dat volk op de I e :n zal brengen. Lamswaarde. DeheerA, alhier, slaagde te 's Hage voor hij deelnam, maar zeide dat de vrede opgelegd was door de ijzeren noodzakelijkheid. In Europa vervnlt hij geen politieke zending. Hij verwacht Botha, De Wet en De la Rey alhier half Augustus. Deze komen gelden in- zamelen voor de slachtoffers van den oorlog. Ter vermijding van gevoeligheid zwijgt Lucas Meijer over de Engelsche politiek en zijne ge- sprekken met Engelsche staatslieden te Londen. Hij vertrekt weldra naar Carlsbad en keert om- streeks November naar Zuid-Afrika terug. De bekende schilder de heer Tako Mesdag is heden overleden. volksspelen plaats een en ander veel Eggermont, vroeger de Fransche taal. 's Gravenhage, 4 Aug. Binnenkort zal Presi dent Kruger aan President Steyn een bezoek brengen. Heden bezocht professor Winkler met den arts Keuchenius den patient. Generaal Lucas Meijer, heden alhier aan- gekomen, weigerde zich uit te laten over de vredesonderhandelingen te Vereeniging, waaraan Uit 's Gravenhage wordt aan het Hbl. geseind van Zondag Geweldige slagregens gedurende den geheelen ochtend zijn wel in staat om den hartelijksten belangstellende in de aankomst van een der helden- figuren uit den gevoerden strijd in Zuid-Afrika af te schrikken zich eenigeu tijd wachtens in de open lucht te getroosten. Zulke stortbuien maakten zich hedenochtend de ongevraagde bond- genooten van President Steyn, wiens verlangen het was bij zijn aankomst in Europa, ook met let oog op zijn geschokte gezondheid, niet te worden ontvangen met luidruchtige betoogingen. Toen hij dan ook dezen ochtend omstreeks kwart voor twaalf uur den Badhuisweg bereikte waren slechts een honderdtal menschen in den omtrek van de villa, waarin hij zijn intrek zou nemen vereenigd en die belangstellenden moesten nog hard loopen om den heer Steyn te kunnen zien, want zij stonden in afwacbting geschaard voor de villa //Petronella" terwijl tot algemeene ver hazing de President nu toch de villa //Norma bleek te gaan bewonen, die aanvankelijk voor hem was gehuurd. Eenige dagen geleden was, gelijk gemeld werd, de villa //Petronella" gehuurd en geheel voor de ontvaugst van den heer Steyn ingericht door vrienden die laatstgenoemde villa een passender verblijf voor den lijdenden staatsman oordeelden. Hoe dat zij, het werd nu een wedloop om nog tijdig voor het hek der villa //Norma" te kunnen bereiken, waar drie rijtuigen stil hielden. Want de President heeft den techt van Hoek van Holland naar Scheveuingen afgelegd in een rijtuig bespannei met twee paarden, die rosetten aan het hoofdstel droegen in de Vrijstaatsche kleuren. De heer Kroeller, lid der firma Mailer Co. te Rotterdam, die gelijk men weet, de //Batavier III" ter be- scbikking stelde van de familie Steyn, had ook thans weder zijn rijtuig aangeboden, voor het geval men het wenscheiijker oordeelde den President de vermoeienissen van een reis per spoor te be sparen na zulk een lange zeereis. Inderdaad blijkt men, na aankomst te Hoek van Holland, deze wijze van vervoer verkieselijker te hebben geoor- deeld, en reeds hedenochtend werd aan het Hol- landsche Spoorstation te 's Gravenhage bericht ontvangen dat het tot vervoer van zieken bestemde salonrijtuig niet naar den Hoek behoefde gezonden te worden. Nadat aan den Hoek de verwelkoming had plaats gehad en de heer Wolmarans speciaal door President Kruger daarheen afgevaardigd, den heer Steyn welkom had geheeten en hem Krugers woorden had overgebracht dat deze ernstig met hem, Steyn, bidt voor zijn herstel, werd te kwart voor tienen weggereden. De heer Steyn was in liggende en gemakkelijke houding in het rijtuig geplaatst, waarin ook de heeren Fischer en Wessels plaats naraen. In eenige andere rijtuigen volgden sommige van de den President vergezellende heeren, terwijl mevrouw Steyn en de kinderen later vertrokken. De koetsier had in last niet te hard rijden en toch werd de tocht die nu door de Westlandsche dorpen ging, in twee uren tijd volbracht. Voor de villa aangekomeu werd de lijder, die zich naar verschillende heeren zijner omgeving meledeelden naar omstandigheden vrij wel gevoelt, voorzichtig uit het rijtuig op een groote matras geplaatst en door de heer Fischer en Wessels geholpen door eenige andere heeren, o. a. den heer Van der Heyden, vroeger bij den verplegingsdienst in Zuid-Afrika, hinnen de villa gedragen, op welken hordes een zoontje van een der andere families, en pension op //Norma", met een bloein- Tuiker in de hand stond. Van de gelaatstrekken van den President was weinig te ouderscheiden, daar hij een grooten blauwen bril droegzijn gestalte was verborgen onder een langen reisdeken. De lijder werd on- middellijk naar zijn slaapvertrek gebracht en ging dadelijk rusten op het bed. De vertrekken, door den heer Steyn en zijn familie bewoond waren heden getooid met planten, waartusschen verschillende portretten waren ge plaatst o. a. van President Kruger, een j hotografische groep van de leden der deputatie enz. Toen de beroemd geworden staatsman op de boven geschetste wijze langs de rijen Her belang stellenden werd gedragen, outblootte iedereen eerbiedig het hoofd, maar geen enkele uitroep werd vernotnen, in eerbiediging van het door den heer Steyn en zijn vrienden uitgedrukte verlangen. Een uur daarna kwamen mevrouw Steya en de kinderen. Kort nadat de President was aangekomen, werd aan de villa een reusachtig bloemstuk gebracht van 2V3 M. hoogtfe en 1,30 M. breedte. Het rnstte op een bamboe schildersezel en vormde een hoorn van overvloed, die over een bed van witte cactus-dahlias een keur van de schoonste orchideeen, anjers, mode rozen en andere soorten nitstort, terwijl de bovengroepeering geheel gevormd was uit lelibn. Onder aan bevindt zich een strik met breede linten in de Vrijstaatsche kleuren en op welke de opdracht vermeld staatGuide den VrijstaaUchen held en staatsman." Dit huldebetoon kwam van de Haagsche Pro- Boervereeniging, de sympathieke corporatie die reeds zoo veel goeds tot stand bracht in het belang vooral van de slachtoffers van den oorlog. Bij het kunstige bloemstuk was gevoegd het volgende welkomst-schrijven //Zijn Hoogedele M. T. Steyn. Welkom in Nederland. Hoogedele Het zij u gegeven, hier, gedragen door de ver- eering van alien, rust en genezing te vinden Hebben wij vol spanning de jaren van bitteren strijd met u en uw edel volk meegeleefd, in stille bewondering voor de daden dier dapperen, thans lijden wij met u en de uwen, ter neer ge- drukt ais wij zijn door uwe macntelooze smart. Sober in woorden, groot in daden, is de leus ge- bleken te zijn dier helden, die door liun grootsch gedragen dezen oorlog hebben gestempeld tot een eenige in de geschiedenis der volkeren Dat ook wij met woorden spaarzaam zijn en u alleen dit mogen zeggenIn het land uwer voorvaderen wordt gij met groote liefde omringd en gansch ons volk ziet met diepen eerbied op tot u, den Vrij- staatschen held en staatsman. Het Bestuur der Haagsehe Pro-Boer- vereeniging Mr. W. de Ridder, praese*. S. H. L. J. de Korte, secretaris. Jhr. Mr. F. Beelaerts v. Blokland, fiseus. Wij vernemen dat dit welkom en deze hulde door den heer Steyn ten zeerste op prijs werd gesteld. Een meisje te Bergambacht heeft van de Koningin een mooie naaimachine gekregen. Het meisje mist hare beide armen, doch heeft het met de vaardigheid harer voeten zoover gebracht, dat zij netjes en vlug met de machine kan omgaan en is nu in staat gesteld, tenminste gedeeltelijk, in haar onderhoud te voorzien. De hoofdprijs van de Haarlemsche paarden loterij, een victoria met twee paarden, is gewonnen door een koetsier te Velp. Ruim 22 jaar geleden trok de oudste zoon van den timmerman Derksen te Arnhem naar Transvaal. Dat hij bij het uitbreken van den oorlog de partij der Boeren koos, behoeft van den stoeren man niet te worden gezegd, maar jammer genoeg kon hij niet lang zijn diensten aan zijn tweede vaderland wijden, daar hij ais zoovele anderen werd gevangen genomen en naar Ceylon vervoerd. Nu de oorlog geeindigd is, werd ook aan hem de gelegenheid gegeven terug te keeren, doch te staan onder Engelsche tirannie, dat nooit,. Daaroro kwam hij Vrijdagavond, na een afwe.zigheid van ruim 22 jaren, terug in de ouderlijke woning. Zijn oude vader, die in de verte zijn zoon in vreemde kleederdracht, met kurken hoed en langen baard, dadelijk herkende, was buiten zich zelf van vreugde, en de ontmoeting dezer twee was dan ook treffend. Twee zijner zonen vertoeven thans nog in Transvaal en hebben den oorlog van het begin tot het einde medegemaakt. Men meldt uit Deventer, dat Dr. J. J. van Harreveld, een algemeen geacht ingezetene, genees- heer van het ziekenfonds voor den arbeideuden stand, gistermorgen aldaar is overleden, als een slachtoffer van zijn ambt. Hij had bloedver- giftiging aan de 'teng opgedaan door infectie bij een zijner typhus-patienten. Een noodig gebleken operatie heeft niet mogen baten, te meer daar zich als Gomplicatie longontsteking voordeed. Onderwijs voor schipperskinderen. De gemeenteraad van Veendam zal, bij wijze van proef, aan schipperskinderen buiten en behalve het gewone lager onderwijs in de klasse ook nog 4- uren in de week privaatles laten geven op de vrije Woensdag- en Zaterdagnamiddagen. Dit onderwijs kan gratis worden gevolgd. De onderwijzers ontvangen daar voor 75 ct. per lesuur. In de Waal bij Ochten had een visscher een ankerkuil uitgezet. Tot zijne verwondering kwam deze hem den volgenden morgen, toen hij het vischtuig wilde gaan ophalen, al tegemoet drijven. Er bevond zich een steur in van ruim 50 K.G., de eerste steur, die in deze streek in een ankerkuil gevangen werd. Het tweede slachtoffer van den brand te Maastricht, mej. A. M. Loontjes, is op 27jarigeu leeftijd in het gesticht Calvarienberg overleden. De overige vier gekwetsten zijn naar omstandig heden vrij wel. De toestand van de drie slachtoffers van het rijwiel-ongeluk te Ubbergen is tamelijk bevredigend. Te Ederveen, onder de gemeente Epe, heeft een droevig ongeval plaats gehadeen 6jarig zoontje van den heer W. B. is, bij afwezigheid der ouders, spelende bij een hoop met mai's gevulde zakken, daaronder geraakt. Toen men hem vond was het leven reeds geweken. Een viertal jongens van negen en tien jaren te Maastricht hadden een dievenbende gevormd. Vooral het Villapark en onageving kozen zij tot terrein hunner werkzaamheden. In een greppel nabij St. Pieter verborgen zij hun buit en daar hielden zij zich ook schuil, toen de politie een drijfjacht op hen opende. Een werd namelijk verdacht zich schuldig ge maakt te hebben aan diefstal van postduiven, en de drie anderen hebben bij den heer Regout in het Villapark zich toegang weten te verschaffen doer het verbreken eener kelderafsluiting. Toen hebben zij aldaar een flobertgeweer medegenomen, dat ten huize van een der jongens in beslag genomen is. - Een knecht van den landbouwer Van Zanten, aan den Haarlemmerweg, is Zaterdag van een hoogen hooiberg gevallen, met het gevolg dat hij aan hersenschudding is overleden. Zaterdagaaorgen werd bij het schouwen van den spoorweg nabij het station Ruinerwold ge- venden een lijk waarvan het hoofd van het lichaam was gescheiden. Bij onderzoek bleek het te zijn een zekere J. W., oud 72 jaar, wonende aldaar. Zaterdagmiddag sloea het paard op hoi van den landman A. Dekke^ te Nes (N.-H.). De beer werd van de kar geslingerd tegen een boom hij gaf na enkele oogenblikken deu geest. Men meldt uit Heerlen Op de mijn Oranje-Nassau alhier, werd een eerst sedert de vorige week, aangestelde arbeider tijdens het uithakken van kolen, door een fieer stortende kolenlasg, zoodanig getroffen, dat zijn toestand hopeloos is. Te Bennekom is eene dienstbode, die clan- destien met de tram naar Ede wilde mederijden en daartoe op de trede ging staan, daar afgevallen toen de conducteur haar wilde grijpen. Zij viel op den weg en kreeg de raderen van deu goederen- wagen over haar beide voeten, waardoor zij ernstige kDeuzingen bekwam. Op den IJssel nabij Hattem had Zaterdag een ernstig onheil plaats aan boord van de sleepbeot Pauline, kapitein H. Visser, van Rotterdam. Door het springen der klepkast verkreeg de machinist Janssen nit Zwolle hevige brandwonden aan hoofd, armen en voeten. Ware hij niet door den stoker uit de macbinekamer getrokken, hij was levend verbrand in het ziedend stoomwater. De opvarenden redden zich met een roeiboot. De machinist is te Hattem door een dokter ver- bonden en daarna per stoomboot Paul Kruger naar Zwolle vervoerd. Een sleepboot van Gebr. Morand nam de sleep over. Even voor het aankomen van de stoomboot nit Amsterdam geraakte Vrijdagavond te Elburg het 14jarig dochtertje van den schilder Z. aldaar in de haven en werd daarnit levenloos opgehaald. Op de visscherij-tentoonstelling, te Katwijk aan Zee was ook een zeehond geexposeerd. Zater- dagmorgen kwam de oppasser te ongeveer 5 uur naar hem kijkeD, de kuip was zonder zeehond. Alles werd op het terrein afgezocht, het dier werd niet gevonden. Vrij zeker is het gestolen en weggedragen, want bij de kuip geen sporen, dat het beest weggekropen is. Het terrein werd des nachta nog wel bewaaktDe zeehond was vrij kwaad, hij beet zijn oppasser vroeger reeds in den duim. De dief of dieven moeten dus met dergelijke dieren bekend geweest zijn. Men vermoedt dat het dier in zee geworpen is, omdat nergens auders een spoor te vinden is. De Haarlemsche correspondent van het Hblad schrijft ,/Ze hadden malkander zoo liefvroeger. Maar die tijd is voorbij. Zij wilde hem niet meer en nam een ander lief. Van vrijen kwam trouwen en Donderdag had de bruiloft plaats. De vroegere vriier zon op wraak. 's Nachts, toen bruid en bruidegom vroolijk feest vierden in een grooten kring van vrienden en familie, en het huis, in de Palmstraat, waarin het jonge paar straks zijn intrek nemen zou, leeg stond, sloop de vroegere beminde de woning binnen, stal er een half dozijn lepels en vorken, deed zich te goed aan rookworst en andere lekkernijen, en schreef toen op een briefje //Het is niet om geld, maar uit wraak van een oud-beminde De politie zoekt den ond-beminde, die op zoo vreemdsoortige wijze aan zijn verliefdheid uiting gaf!" Een opgewoDden dame van middelbaren leeftijd loopt driftig een politiebureau binnen en stormt op den inspecteur van dienst af. ffWaar is mijn Piet vraagt, ze. z/PardoD, mevrouw een hond of een vogeltje.J" vraagt de inspecteur. ,/Wat hond? Wat vogeltje? Ja, een hond is't.. Mijn man is weg, hij is verdwenen, weggeloopeu ,/Dat hadt u niet gezegd." vMaar ik zeg 't u nu, mijtiheer Wat blijft n daar nu kaim met dat vouwbeen zitten spelen, ik zal daar een klacht over iudienen. Verstaat u Waar is mijn man z/Mijn waarde mevrouw z/Ik ben geen waarde mevrouw voor u. Denkt u dat ik hier beleedigd wil worden. Ik vertel u

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 2